Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,164
  Postimet nė Bllog
  4

  Soprano Elbenita Kajtazi

  Soprano Elbenita Kajtazi pėrfaqėson Kosovėn nė “BBC Cardiff Singer of the World”

  Emri: elbenitakajtazi_177742812_157818366182749_4979319627916478247_n-e1619607209300-780x439.jpg

Shikime: 634

Madhėsia: 28.4 KB

  Sopranoja shqiptare, Elbenita Kajtazi, vazhdon tė shijojė suksese tė shumta nė arenėn ndėrkombėtare.

  Sė fundmi, ajo ka zbuluar se do ta pėrfaqėsojė Kosovėn nė “BBC Cardiff Singer of the World”.

  Kėtė gjė ajo e bėri tė ditur pėrmes njė njoftimi nė Facebook:

  “Miq tė dashur, mė nė fund mund tė shpėrndaj lajmin e mrekullueshėm qė mezi kam pritur ta ndaj me tė gjithė ju. Pėr herė tė parė nė histori tė konkursit BBC Cardiff Singer of the World do reprezentoj Kosovėn time tė dashtun! Uroj tė dal faqebardhė!”, ka shkruar Kajtazi.  “BBC Cardiff Singer of the World” do tė zhvillohet midis dative 12 dhe 19 qershor nė Cardiff. Kėngėtarėt do tė shoqėrohen nga Orkestra Kombėtare BBC e Uellsit dhe Orkestra e Operės Kombėtare tė Uellsit, me dirigjentė Andrew Litton dhe Michael Christie.

  Emri: elbi1.jpg

Shikime: 596

Madhėsia: 26.9 KB

  Konkurrentėt e kėtij viti vijnė nga 15 shtete, pėrfshirė Madagaskarin dhe Republikėn e Kosovės – asnjėra prej tė cilave nuk ka marrė pjesė nė konkurs mė parė. Finalistėt janė tė moshave 26 nė 32 vjeē.

  Telegrafi

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi

  Mediat angleze shkruajnė pėr Elbenita Kajtazin dhe konkursin ’BBC Cardif Singer of the World”

  Kėngėtarė tė shumtė po qėndrojnė tė karantinuar nė njė hotel ku po bėjnė pėrgatitjet rreth ‘BBC Cardiff Singer of the World’. Njėra ndėr kėta kėngėtarė ėshtė edhe sopranoja nga Kosova, Elbenita Kajtazi-Halimi e cila aktualisht po praktikon pėr konkursin mė tė madh tė kėngės, shkruan KultPlus.

  Momentalisht, kėngėtarė tė shumtė tė operės janė duke praktikuar pėr konkursin mė tė madh tė kėngės qė do tė ndodhė nė jetės e tyre.

  Disa interpretues tė tjerė janė nė karantinė nė dhomat e afėrta, qė do tė thotė se njė pjesė e hotelit aktualisht ėshtė shtėpia e disa prej zėrave mė tė mirė nė botė. Kurse, sopranoja e njohur kosovare Elbenita Kajtazi-Halimi, pėr mediat angleze, thotė se mėnyra pėr tė kaluar karantinimin ėshtė tė bėsh 10,000 hapa nė ditė brenda katėr mureve tė dhomės.

  Halimi thotė se ajo ndjen se periudha e qetėsisė sė detyruar nė karantinė ka disa pėrfitime por ka ende shumė punė pėr tė bėrė.

  “Unė po punoja pėr tė kėnduar dhe pėr tė shėnuar pesė orė nė ditė para se tė merrja kėtė fluturim kėtu, kėshtu qė mė duhej kėsaj radhe tė relaksohesha pak.”

  Halimi ka njė pėrzgjedhje kėngėsh pėr tė interpretuar nė konkurs nė tetė gjuhė tė ndryshme, kėshtu qė ajo po kalon pjesėn mė tė madhe tė karantinės sė saj duke u siguruar qė tė dijė tė gjitha fjalėt pėr secilėn pjesė tė muzikės. Ajo nuk po e shijon ushqimin e lėnė nė njė qese letre nė derėn e saj ēdo ditė, por megjithatė ajo pėrmbajtjen nuk e fajėson.

  “Unė mendoj se janė gjithashtu emocionet e konkursit qė nuk mė lejojnė tė shijoj ushqimin. Kėto flutura i kam nė bark ”.

  Pėr Halimin, shqetėsimi tejkalohet nga entuziazmi i saj pėr tė qenė personi i parė nga vendi i saj qė shkoi nė kėtė fazė tė konkursit. Ajo filloi tė kėndonte nė moshėn shtatė vjeēare gjatė Luftės sė Kosovės 1998-1999, duke zbuluar se kėndimi e qetėsonte atė mes tmerreve qė ajo dhe familja e saj po pėrjetonin.

  Ata ikėn nė Shqipėri si refugjatė, sė pari duke qėndruar nė njė kamp belge refugjatėsh.

  “Unė kisha shumė frikė dhe kur kėndova ajo mė ndihmoi t’i shpėtoja realitetit”, ka thėnė ajo.


  / Inews.co.uk / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/medi...-of-the-world/

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi

  Ermonela Jaho vlerėson performancėn e Elbenita Kajtazit nė BBC

  Tė shumta janė sopranot shqiptare qė na pėrfaqėsojnė denjėsisht nė skenat botėrore. Sė fundmi Elbenita Kajtazi ka mbajtur recitalin e saj nė konkursin e kėngės nė BBC Cardiff Singer of the World.

  Nė njė postim tė bėrė nė Facebook lidhur me recitalin e mbajtur nuk ka munguar pėrkrahja dhe vlerėsimi i sorpranos sė njohur Ermonela Jaho.

  “Krenare pėr ty. Bravo ! ” , shkruan nė komentin e saj njė ndėr ambasadoret e muzikės klasike shqiptare nė botė.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/ermon...jtazit-ne-bbc/

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi  30 Years of 'Cardiff Singer of the World' Documentary

  Shkurt 2014

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi

  https://www.bbc.co.uk/events/ezhj6q

  2021

  BBC Cardiff Singer of the World is a life-changing experience for 16 young singers at the start of their professional careers.

  Over five hundred gifted singers applied from all over the world, and the final 16 have made it through a rigorous selection process.


  BRAVO & SUKSESE ELBENITA !

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi

  Elbenita Kajtazi prezanton Kosovėn nė BBC Cardiff Singer of the World - Video

  Sopranoja shqiptare, Elbenita Kajtazi ka pėrfaqėsuar Kosovėn nė skenėn botėrore tė konkursit tė kėngės nė BBC Cardiff of the World. Paraqitja e saj u duartrokit edhe nga Ministria e Kulturės Rinisė dhe Sportit.

  Sopranja ka mahnitur tė gjithė me performancėn e saj, teksa interpretoi njė repertor tė larmishėm tė veprave botėrore dhe shqiptare. Nė mesin e veprave qė interpretoi Kajtazi ishte edhe kėnga shqipe “Agimet Shqiptare” e kompozuar nga Avni Mula.

  Kajtazi pas paraqitjes sė saj nė skenė nė rrjetin Facebook shkroi se ėshtė kėnaqėsi ta prezantoj Kosovėn pėr herė tė parė nė Cardiff-Wales. “Tė dashur miq, uroj ta shijoni paraqitjen time nė Cardiff Singers Of the World, ėshtė ėndėrr e imja tė kėndoj rolin e Juliette, uroj qė sė shpejti ta kem nė kalendarin tim! Nga zemra ju uroj gjitha tė mirat dhe faleminderit shumė pėr pėrkrahjen. Ishte kėnaqėsi e papėrshkrueshme ta reprezentoja Kosovėn pėr herė tė parė nė Cardiff-Wales”, shkroi Kajtazi.

  Pėr tė ndjekur performancėn e Elbenita Kajtazit klikoni nė linkun dhėnė nė artikullin e Kallxo.com


  https://kallxo.com/kulture/elbenita-...e-world-video/

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi  Elbenita Kajtazi - Kthimi nė ReMusica dhe Sukseset e fundit

  Shtator 2021

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi  ELBENITA KAJTAZI (3rd Prize) - Glyndebourne Opera Cup 2018: Final Round

 9. #9
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,343

  Pėr: Soprano Elbenita Kajtazi  ELBENITA KAJTAZI - Isha nė prehrin e nėnės kur mė buzėqeshi fati!

  ZĖ ME MIRĖN - Tetor 2022

Tema tė Ngjashme

 1. Halil Kajtazi
  Nga feneri nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 33
  Postimi i Fundit: 25-03-2008, 18:35
 2. pershendetje nga SOPRANO
  Nga SOPRANO nė forumin Prezantoni veten nė forum
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 12-10-2004, 20:10

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •