Emri:  thumbs_b_c_ec21ab458316eb3a3cd5218eb67ff752-696x392-1.jpg

Shikime: 124

Madhsia:  23.2 KB

Sipas t dhnave t Byros s Regjistrimit, popullsia e SHBA-s ka arritur n 331 449 281 banor.

T dhnat, dorzuar presidentit t SHBA-s, Joe Biden, shnuan nj rritje prej 7.4 % nga regjistrimi i fundit nj her n nj dekad i kryer n vitin 2010.

Sipas t dhnave, shteti m i populluar sht Kalifornia me 39 538 223 banor dhe m pak i populluar sht Wyoming me 576 851 banor.

Numri i popullsis do t prdoret pr t ndar pjesn e secilit shtet t vendeve n Dhomn e Prfaqsuesve.

Teksasi, i cili shtoi numrin m t madh t banorve q nga viti 2010, do t fitoj dy vende n Dhomn e Prfaqsuesve pasi u shtua me 4 milion banor q nga viti 2010. Pes shtete tjera, prfshir Colorado, Florida, Montana, Karolina e Veriut dhe Oregon do t shtojn nj vend secili.

Kalifornia, Illinois, Michigan, New York, Ohio, Pennsylvania dhe Virxhinia Perndimore do t humbasin nga nj vend.

Balkanweb