Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,874

  Shoqria e Zez pr Shptim. Organizata e fsheht shqiptare  Shoqria e Zez pr Shptim. Organizata e fsheht shqiptare - Gjurm Shqiptare

  Shoqria e Zez pr Shptim

  WIKEPENDIA.

  Logoja e shoqris
  Shoqria e Zez pr Shptim[1] ishte nj shoqri e fsheht nacionaliste shqiptare e themeluar n vitin 1909.[2] Detyra kryesore e saj ishte t organizonte kryengritje n jug t Shqipris dhe Maqedonis duke luftuar pr bashkimin e katr vilajeteve osmane me popullsin e konsiderueshme shqiptare (Vilajeti i Kosovs, Vilajeti i Shkodrs, Vilajeti i Manastirit dhe Vilajeti i Janins) n nj njsi autonome politike me qeverin e vet dhe parlamentin.[3] Antart e shoqris i konsideruan rebelimet e armatosura si mjete legjitime pr arritjen e qllimeve t tyre.[4]


  Prmbajtja
  1 Historia
  2 Kryengritja shqiptare
  3 Lufta e Par Ballkanike
  4 Referimet
  Historia
  Sipas Nebi Dervishit, shoqria daton n nj far mnyre q nga viti 1878 n Stamboll. Dervishi sqaroi se vula e saj prmban nj arm dhe kam, me emrin e shoqris n krye, dhe numrat 18 dhe 78 (majtas dhe djathtas), tregon periudhn e Lidhjes s Prizrenit. Shoqria u riorganizua dhe mori strukturn e saj t vrtet n vitin 1909 n Manastir, n t njjtn ndrtes e cila priti Kongresin e Alfabetit. Manastiri ishte nj djep i lvizjeve irredentiste, jo vetm ato shqiptare. Kontribuesi kryesor ishte Themistokli Grmenji. M von, pati disa udhtime pr t vizituar kolonit shqiptare, dhe gjeti mbshtetje t madhe sidomos n kolonit e Sofjes dhe Bukureshtit. Antart e tjer kryesor t ksaj ishin Thoma Avrami, Nikoll Ivanaj dhe Pandeli Cale. Rregullorja u shtyp n nj dyqan shtypshkronjash lokale n pronsi t familjes Qiriazi, dhe kishte 47 artikuj. Shoqria themeloi deg n t gjith vilajetet, n Kor, Janin, Gjirokastr, Vlor, Filat, Delvin, Prmet, Elbasan, Tiran, Ohr, Strug, Dibr, Shkup, Shkodr, si dhe n diaspor. Degt prdorn nj vul t ngjashme, pa shkronjn "Q" q ishte e pranishme n at t Manastirit pr dallimin e "qendrs". Emri i synuar q nga fillimi ishte "Dora e Zez", n rezonanc me shoqrit e tjera t fshehta q mbanin emr t ngjashm n Evrop, por u zhvendos m von pr t shmangur keqkuptimet n lidhje me programin dhe veprimtarin e shoqris. Nj korrespodenc e Fan Nolit me nj prej themeluesve, Nikoll Ivanaj, tregon mosmarrveshjen e Nolit me kto kongrese emrtimesh, t cilat i dukej si Mano Nera. Prkundr prpjekjeve t Ivanaj pr ndryshimin e emrit n "Organizata Kombtare e Shqipris", emri nuk u ndryshua pr shkak t kundrshtimeve nga degt.[2]

  Shoqria kishte nj karakter t fsheht q prputhej me at t shoqrive t tjera t fshehta n t gjith botn. Antarsimi lejohej vetm pr persona me shum besim. Vetm emrat fillestar u prdorn n vend t emrave t vrtet. Kjo e vshtirson studimin strukturn, antarsimin dhe aktivitetet e saj.[2]

  Kryengritja shqiptare
  Kryengritjet shqiptare n periudhn para Lufts s Par Ballkanike u organizuan kryesisht n territorin e vilajetit t Kosovs. Isa Boletini, nj nga drejtuesit e kryengritsve shqiptar n vilajetin e Kosovs, shkroi nj shpallje m 23 mars 1911 pr shqiptart n jug pr t'u bashkuar me shqiptart nga vilajeti i Kosovs n kryengritjen e tyre. Ai drgoi emisart e tij m 15 prill 1911 pr t kaluar shpalljen e tij te kryengritsit jugor.[5] Nj nga detyrat kryesore t Shoqris s Zez pr Shptim ishte t organizonte kryengritje n territoret jugore.[6] Antart e shoqris organizuan nj mbledhje n Kolonj. N takim morn pjes emisart nga vilajeti i Kosovs t cilt solln shpalljen e Isa Boletinit.[7] Drejtuesit e shoqris vendosn n at mbledhje t organizonin grupe rebelsh t armatosur dhe t fillonin kryengritjen n jug n fillim t qershorit 1911.[8] Shoqria arriti t krijoj komitete n disa qytete prfshir Korn, Elbasanin, Dibrn dhe Ohrin, por nuk arriti t mbajn kontrollin mbi to sepse do komitet ka vepruar n drejtimin e vet.[9]

  Gjat vitit 1911 prfaqsuesit osman arritn t merreshin vemas me krert e kryengritsve shqiptar, sepse ata nuk ishin t bashkuar dhe i mungonte kontrolli qendror.[10] Perandoria Osmane s pari arriti t qetsoj malsort e veriut shqiptar nga Vilajeti i Shkodrs duke arritur nj kompromis gjat nj takimi n Podgoric. Pr t zgjidhur problemet n jug, prfaqsuesit osman ftuan lidert jugor shqiptar n nj takim m 18 gusht 1911. Ata premtuan t prmbushnin shumicn e krkesave t tyre, si amnisti e prgjithshme, hapja e shkollave n gjuhn shqipe dhe kufizimi q shrbimi ushtarak duhej t kryhej vetm n territorin e vilajeteve me popullsi t konsiderueshme shqiptare. Krkesa t tjera prfshinin q u krkohej oficerve administrativ t msonin gjuhn shqipe, dhe q posedimi i armve t lejohej.[11]

  Kur shprtheu kryengritja shqiptare m 1912, Shoqria e Zez pr Shptim lshoi nj shpallje pr shqiptart nga jugu i Shqipris dhe Manastirit duke i ftuar ata t marrin pjes n kryengritje.[12]

  Lufta e Par Ballkanike
  Kur shprtheu Lufta e Par Ballkanike, disa antar t shoqris u takuan n Shkup m 14 tetor 1912, dhe hartuan deklaratn q iu dorzua konsujve t Fuqive t mdha m 16 tetor. Me kt deklarat ata njoftuan Fuqit e mdha se shqiptart do t shkonin kundr aleatve t Ballkanit jo pr t mbrojtur Perandorin Osmane, por pr t mbrojtur integritetin territorial t vilajetit shqiptar. Ata vendosn t drgojn emisar n veri t Shqipris, pr t organizuar rezistencn n t gjith rajonin dhe pr t thirrur nj kuvend kombtar shqiptar. Sidoqoft, luftimet gjat lufts i penguan emisart t kryejn detyrat e tyre.

  Dega e Shoqris n Shkup organizoi gjithashtu nj asamble t pasuksesshme pr t shpallur bashkimin e katr vilajeteve m 14 tetor 1912.[13] Ismail Qemali - i cili shkroi Deklaratn e Pavarsis s Shqipris nj muaj e gjysm m von - kuptoi se fati i Shqipris do t vendoset n Vjen.[14]
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Akuamarini : 25-04-2021 m 03:38

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2017, 23:05
 2. Organizata Kulturore Shqiptare ne Amerike - gjeni nje afer jush
  Nga King_Gentius n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-05-2011, 23:05
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 11:29
 4. N listn e zez t BE-s shtohen 9 shqiptar
  Nga RTP n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-02-2005, 07:16
 5. Organizata mafijoze Italo-Shqiptare
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-06-2003, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •