Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Arratiset nga Turqia, kapet n Shqipri themeluesi i platforms s kriptovalutave Thodex

  Historia m e madhe e mashtrimit n Turqi/ Arrestohet n Shqipri themeluesi i THODEX, ja far ka deklaruar n polici

  Faruk Fatih zer, themelues i platforms s shkmbimit t kriptovalutave Thodex, i cili ishte arratisur nga Turqia pr tu strehuar n Shqipri pasi ka vjedhur 2 miliard euro sht arrestuar nga autoritetet shqiptare.

  Emri: pjimage-1-1.jpg

Shikime: 71

Madhsia: 29.8 KB

  News 24 raporton se Turqia sht duke i krkuar Shqipris ekstradimin e shtetasit turk. Ky i fundit n dshmin q ka dhn pr autoritetet shqiptare nuk e ka pranuar akuzn e mashtrimit. Ky rast sht trajtuar nga autoritetet turke si mashtrimi m i madh n historin e Turqis.

  Mbrmjen e djeshme ministri i Brendshm turk Sleyman Soylu zhvilloi nj telefonat me homologun shqiptar Bledi ui pr kapjen e zer-it.

  Hetimi nga autoritetet turke

  Drejtoria e Prgjithshme e Policis e Turqis tha se prokuroria turke n Stamboll i drgoi nj krkes policis pr lshimin e nj njoftimi t kuq dje n mbrmje pr zer-in, themeluesin e burss s shkmbimit t kriptomonedhave Thodex, i cili u arratis drejt Shqipris.

  Faruk Fatih zer dyshohet se ka mashtruar rreth 400 mij persona nprmjet platforms Thodex, burs kriptovalutash e themeluar n vitin 2017 n Turqi.

  Dje n Prokurorin Republikane n Stamboll u paraqit nj padi penale, kurse m von filloi hetimi kundr zer-it, i cili dyshohet pr krimin e mashtrimit t kualifikuar.

  Raporti kundr tij thot se ka pasur nj problem me trheqjen e parave n llogarit bankare n burs pr shtat dit dhe se bursa u mbyll plotsisht m von.

  Gjithashtu u theksua se faqja n internet www.thodex.com nuk sht n dispozicion pr dy dit. Kjo sht nj faqe q ka rreth 400.000 prdorues, prfshir 390.000 prdorues q tregtonin n mnyr aktive kriptovaluta dhe financonin investime.

  Prdorues t shumt t Thodex-it kan postuar n mediat sociale se nuk kan qasje n burs dhe se nuk kan mundur t transferojn parat e tyre n llogari pr disa koh.

  Pasi prdoruesit u ankuan se nuk kishin qasje n para n burs, kompania u prononcua dy dit m par, duke shpjeguar se t gjitha problemet do t zgjidhen pas 6 orsh t mirmbajtjes s planifikuar. Pas ksaj, platforma njoftoi prsri duke deklaruar se ksaj here punimet e mirmbajtjes do t zgjasnin 4-5 dit.

  zer dyshohet t jet arratisur nga Turqia m 20 prill.

  Policia turke vale arrestimesh

  Policia turke ka vn n pranga 62 persona n lidhje me hetimin pr mbylljen e nj platforme t tregtis s kriptomonedhave dhe pas arratisjes s Faruk Fatih zer, themeluesit t THODEX.

  Prokuroria Publike e Stambollit njoftoi dje se nj hetim ka filluar n Thodex lidhur me pretendimet se platforma ka shkaktuar trishtim t madh pr shum qytetar. Organi i hetimit t krimit financiar MASAK bllokoi llogarit e kompanis t mrkurn dhe nisi nj hetim, tha nj burim i MASAK.

  Panorama

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Arratiset nga Turqia, kapet n Shqipri themeluesi i platforms s kriptovalutave Thodex

  N krkim pr mashtrim n Turqi, zbulohet kur hyri n Shqipri biznesmeni turk. 27-vjeari mohon akuzat, ja far shkruan n rrjetet sociale

  Emri: Faruk-Ozer.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 31.6 KB

  T tjera detaje dalin n drit n lidhje me krkimet pr kapjen e biznesmenit turk Faruk Ozer, i cili rezulton t jet i shpallur n krkim pr mashtrim.

  Policia e Shtetit ka ndrmarr nj operacion t gjer n kryeqytet dhe n disa qytete t tjera me qllim arrestimin e biznesmenit turk. 27-vjeari Ozer sht person i shpallur n krkim ndrkombtar nga autoritetet policore turke dhe nga Sekretariati i Prgjithshm i Interpolit n Lyon pasi rezulton i dyshuar pr mashtrim n shtetin turk nprmjet valuts elektronike bitcoin q kap vlern rreth 2 miliard dollar.

  Burime nga Policia e Shtetit bjn me dije pr gazetaren e ‘News24’ dhe ‘BalkanWeb’ Dorjana Bezat se Faruk Ozer rezulton t jet futur n Shqipri nga pika e kalimit kufitar t Rinasit m 20 prill t ktij viti.

  Nga ana e tij, Faruk Ozer mohoi akuzat n nj deklarat n Twitter. Ai tha se kompania ishte n shnjestr t nj fushate shpifjesh. Sipas tij, kompania pezulloi prkohsisht aktivitetin, pasi llogarit treguan nj aktivitet t pazakont pr shkak t nj sulmi kibernetik. Ozer gjithashtu tha q pretendimet se parat ishin zhdukur ishin t pavrteta.

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Arratiset nga Turqia, kapet n Shqipri themeluesi i platforms s kriptovalutave Thodex

  Mashtroi rreth 350 mij investitor dhe shkaktoi vjedhjen m t bujshme n historin e Turqis! Kush sht Faruk Fatih Ozer ‘mjeshtri’ q zhduku 2 miliard USD dhe fshihej n Elbasan

  Emri: Faruk-Fatih_ozer.jpg

Shikime: 9

Madhsia: 83.5 KB

  Faruk Fatih Ozer sht konsideruar si nj prej mashtruesve m t mdhenj t historis, q zhvati rreth 350 mij investitor, pjesa m e madhe t t cilve ishin nga Turqia me kriptovaluta dhe platformn “Thodex”.

  Ozer ishte themeluesi i kriptovaluts “Thodex”, e cila shpalli falimentin nj vit me par, duke shkaktuar nj dm prej rreth 2 miliard dollar.

  Faruk Fatih Ozer sht vn nn hetim n prill t vitit 2021, pasi Kryeprokurori Publik i Anadollit njoftoi se prdoruesit nuk mund t hynin n llogarit e tyre n platformn t quajtur “Thodex”.

  Ai u shpall n krkim ndrkombtar nga autoritetet policore turke.

  Ozer dyshohet se lvizte gjithmon me nj hard disk me vlern e 108 milion dollarve.

  N vitin 2017, Faruk Fatih Ozer themeloi kompanin “Thodex” nprmje t t cils investitor t ndryshm virtual kishin llogarit e tyre dhe me t cilat, blenin dhe shesin kriptovaluta. N THODEX ishin gjithsej 400 mij llogari dhe 391 mij investitor aktiv, duke pasur nj vllim mujor transaksioni prej 100 miliard lira, afrsisht 12 miliard dollar.

  Mediat turke e kan cilsuar si Faruk Fatih Ozer si personin q ka kryer mashtrimin m t madhe n historin e Turqis me vler 2 miliard dollar.

  N prill t vitit 2021, Faruk Fatih Ozer sht raportuar se sht filmuar n Shqipri.

  Ndrkoh q ditn e sotme, sht br e mundur ndalimi i Ozer n qytetin bregdetar t Vlors. Ai ishte m pushime, ndrkoh q jetonte n nj banes n Elbasan n lagjen 5 maji.

  Panorama

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Arratiset nga Turqia, kapet n Shqipri themeluesi i platforms s kriptovalutave Thodex

  Ekstradimi n Turqi i bosit t kriptomonedhave/ Gazetari turk: Faruk Fatih zer iu vodhn parat n Shqipri

  Ndonse Gjykata e Elbasanit vendosi ta ekstradonte turkun e famshm Fatih Faruk Ozer, i cili akuzohet pr nj mashtrim t madh me vler rreth 2 miliard dollar, detaje t reja kan ardhur nga nj gazetar turk.

  Ai ka zbuluar se n fakt Ozer sht gjurmuar pr shum koh me radh nga ana e policis turke n vendin ton derisa ata kan rn n gjurmt e tij dhe m pas i kan krkuar policis shqiptare q ta vn n pranga. Por gazetari i njohur turk ka hedhur t dhna mjaft interesante n lidhje me ndalimin dhe arrestimin e tij pr t br me dije kshtu faktin se parat q ai kishte iu kan rrmbyer biznesmenit, por pa treguar se kush ua ka marr ato, shqiptart apo policia turke q po e ndiqte.

  Kshtu gazetari turk, Cevheri Guven, i cili sht duke publikuar prmes kanalit t tij t YouTube skandale t shumta n vend, ka zbuluar detaje n lidhje me mnyrn e kapjes s Ozerit n Shqipri si edhe “fatin” e qindra miliona dollarve q ai mbante n nj server n form kriptomonedhash.

  Prmes nj videoje t publikuar dje n “YouTube”, Guven shpjegon se Turqia nisi nj ekip t posam disa muaj m par pr kapjen e Ozerit n Shqipri, t cilt pas ndjekjes s konstatimit, njoftuan policin shqiptare pr kryerjen e arrestimit.

  Sipas gazetarit n fjal, fill pas arrestimit, kur ishte e qart q ai do t nisej pr n Turqi, i njjti ekip i ardhur prej andej, e detyroi fillimisht q t dorzonte parat e vjedhura tek ata.

  “Kto para nuk u morn pr t’iu kthyer turqve, q ishin mashtruar prej kreut t THODEX-it, por u morn pr t shkuar n xhepa t tjera. N fillim, e lan t vjedh dhe t mashtroj, pastaj shkuan e kapn n Shqipri, i vodhn parat q kishte vjedhur nga turqit dhe tani po e ojn n Turqi”, tha Cevheri Guven n videon e tij.

  Panorama

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 01-08-2017, 09:01
 2. Arratiset drejtori i burgjeve
  Nga ALBA n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 05-06-2017, 07:14
 3. Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 23-12-2012, 00:48
 4. Arratiset ish kryeministri Kroat
  Nga bindi n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 11-12-2010, 16:30
 5. Mid'hat Frashri, themeluesi i Balli Kombtar
  Nga shendelli n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 25-08-2010, 11:39

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •