Emri:  Rama-policia-750x375.jpg

Shikime: 67

Madhsia:  35.2 KB

Instituti pr Demokraci dhe Ndrmjetsim publikon intervistat me publikun: Policia e Shtetit sht e politizuar dhe 76% e vlersojn si t korruptuar, 1 n 3 polic i lidhur me aferat dhe 1 n 3 qytetar u sht krkuar rryshfet. 47 % e punonjsve t policis deklarojn se emrimet dhe gradimet n polici bhen nga politika ose kundrejt pagesave tek shefat. Ja sondazhi i plot:

Ndikimi i Politiks mbi Policin e Shtetit ndikim shum t fort m prhapjen e korrupsionit

Ky sondazh i Institutit pr Demokraci dhe Ndrmjetsim sht br mbi kampion kombtar prej 1100 t intervistuar nga publiku dhe 250 prfaqsues t Policis s Shtetit. Krahasimi i rezultateve n koh sht br duke prfshir periudhat 2014-2016-2020. N kt sondazh shumica e qytetarve dhe e vet punonjsve t Policis s Shtetit prgjigjen se politika (qeveria) ndikon mbi Policin e Shtetit, duke sjell pasojat e prhapjes s korrupsionit, emrimet, gradimet jo mbi bazn e meritokracis, duke cenuar kshtu dinjitetin dhe integritetin e punonjsit t Policis s Shtetit.

Sondazhi: 76 % e qytetarve: Polici e Shtetit e politizuar

Ndikimi i politiks tek Policia e Shtetit prgjat periudhs 2013 2020 perceptohet si faktor me ndikim t fort ose shum t fort n prhapjen e korrupsionit n Policin e Shtetit nga rreth 71% dhe 76% e qytetarve. Prgjat t njjts periudh, mesatarisht nj n dy (2014) dhe nj n tre (2016 dhe 2020) punonjs policie kan ndar t njjtin mendim. N vitin 2020, 50% e punonjsve t policis t anketuar nga studimi i IDM kan deklaruar se nuk jan dakord me pohimin se Drejtuesit politik nuk e prdorin policin pr qllime politike dhe korruptive. Gjithashtu, 40% e tyre nuk ishin dakord as me pohimin se Drejtuesit politik dhe punonjsit e policis bashkpunojn ndrmjet tyre pr t luftuar korrupsionin.

Emrimet n Policin e Shtetit, jo me meritokraci

47% e punonjsve t policis nuk mendojn se Emrimet dhe gradimet n nivele t larta t policis kryhen mbi bazat e meritokracis apo se Emrimet dhe gradimet n nivele t mesme dhe t ulta t policis kryhen mbi bazat e meritokracis. Qytetart ndajn kryesisht t njjtin mendim si punonjsit e Policin e Shtetit (56% dhe 52% respektivisht) .

Korrupsioni

Nga perceptimi i punonjsve t policis (studimi me skenar hipotetik, 2019) sjelljet q cenojn integritetin policor rezultojn korrupsioni n forma si ryshfeti, dhurata apo shprblime t marra gjat apo jasht orarit t puns si edhe fshehja e shkeljeve me urdhr policor. Kto sjellje raportohen n mnyr konsistente shqetsim dhe faktor risku ndaj integritetit t figurs s punonjsit t Policin e Shtetit. Shkeljet q lidhen me aktivitetet q zhvillohen jasht orarit t puns, ashtu si dhe n studimin e mparshm 2016 raportohen jo shum serioze apo m pak cnuese t integritetit t punonjsve t policis.

1 n 3 polic n afere korruptive

Korrupsioni sht nj fenomen q ndryshon masn, formn dhe rndsin nse shihet si lajm, fabul urbane apo eksperience direkte. Komunikimi me publikun duket shum i rndsishm pr t forcuar integritetin e policis dhe afruar polic me publiku. Nj ndr tre persona (qoft nga publiku, qoft nga punonjsit e policis) jan prfshir n raste/praktika korruptive. Rryshfeti dhe nderet jan format m t shpeshta t korrupsionit, pr qytetart edhe keq menaxhimi i aseteve publike sht nj shfaqje e korrupsionit.

Integriteti dhe Korrupsioni Policor n Shqipri

Korrupsioni si lajm

86.7% e individve t anketuar konfirmuan se kan dgjuar pr korrupsionin policor n 12 muajt e fundit;
72% e punonjsve t policis n kt sondazh konfirmuan se kan dgjuar lajme pr korrupsionin;
Burimi m i zakonshm mediatik raportohet TV (me 73% t publikut dhe 53.5% e punonjsve t policis );
Burime t tjera t rndsishme jan miqt/kolegt dhe mediat sociale/portalet online;
Korrupsioni si perceptim

70% e t anketuarve nga sondazhi me publikun mendojn se korrupsioni n polici sht ose shum i prhapur ose i prhapur;
Korrupsioni perceptohet nga publiku si pjes e sistemit, i prhapur n t gjitha strukturat dhe nivelet e Policis s Shtetit;
36% e publikut konfirmon besimin se shumica e punonjsve n Policin e Shtetit jan t motivuar pr zbatimin e ligjit
87% e punonjve t policis e konsiderojn korrupsionin si raste t izoluara ose, jo n nivel serioz;
66% e t anketuarve nga policia jan dakord me pohimin
Institucioni i Policis s Shtetit nuk sht i korruptuar, por t korruptuar jan vetm individ t caktuar brenda tij.

73% e punonjsve t Policin e Shtetit konfirmojn motivimin e policis n zbatim t ligjit;
Niveli i korrupsionit nga vet punonjsit e polic perceptohet m problematik pr Policin Rrugore, Policin e Kufirit dhe Migracionit.

Korrupsioni si perceptim 2014-2020

Pjesa e publikut q mendon se korrupsioni n Policin e Shtetit sht shum i prhapur dhe serioz ka rn me 17% 2016-2020;
Ndr vite perceptimi i publikut se ka korrupsion gjithsesi ngelet i lart;
Vetm 15% e punonjsve t policis s shteti e shohin korrupsionin shum t prhapur dhe serioz;
Ky perceptim nuk ka ndryshuar ndjeshm ndr vite (ka nj rritje prej 3 % 2014-2020)

Korrupsioni i prjetuar

Nj n tre qytetar nga ata q kishin ndrvepruar me policin u ishte krkuar rryshfet apo kishin ofruar rryshfet;
9% e t anketuarve deklarojn se punonjsi i policis nuk pranoi ta merrte rryshfetin e ofruar;
Disa nga strukturat e Policis s Shtetit me nj prhapje m t ult t ryshfetit jan raportuar Patrulla e Prgjithshme dhe Shrbimi pr shtjet e Brendshme dhe Ankesat (SHBA);
Nj n dy qytetar q kan pasur kontakt me Policin e Shtetit deklaruan se e dinin se ku t denonconin korrupsionin;
Vetm 6% e individve t anketuar u prgjigjn se kan denoncuar nj akt korrupsioni nga nj punonjs policie;
Mungesa e informacionit ose ideja se denoncimi i korrupsionit krkon shum koh kan penguar denonciminin e korrupsionit nga qytetart;
Doncimin e korrupsionit e kan lehtsuar aplikacioni i Policis s Shtetit dhe numri i gjelbr i SHBA;
Korrupsioni i prjetuar..

70% e policve t anketuar u prgjigjn se nuk u sht ofruar asnjher ryshfet nga qytetart;
Nj n tre polict e intervistuar sht prfshir n nj situat korruptive;
nj qytetar/njkoleg m ka krkuar favore ishte forma m i zakonshme e korrupsionit t raportuar nga punonjsit e policis;
N rastin e korrupsionit t vlersuar si experience (ose prjetim) publikut dhe punonjsit e policies raportojn t njjt prevalenc.
Dinamika e korrupsionit t prjetuar 2014-2016-2020

Prgjithsisht vihet re nj tendenc m rritje n raportin e individve q ofrojn/ u krkohet rryshfet;
Prevalenca e personave q ofrojn rryshfet ka nj rritje m t lart krahasuar rasteve kur krkohet rryshfet.
Tipologjia e akteve korruptive

60% e t anketuarve nga publiku deklarojn se ryshfeti dhe favorizimet jan forma e korrupsionit q ndodh shpesh/shum shpesh;
Nj n dy qytetar beson se korrupsioni shfaqet shpesh/shum shpesh si shprdorim/abuzim I fondeve dhe pasurive t Policis s Shtetit;
Nj n dy qytetar beson beson se korrupsioni sht shpesh/shum shpesh arsyeja q punonjsit e policis fshehin/ manipulojn provat ose prdorin forc t tepruar;
Gjat periudhs 2014-2020 publiku percepton se ka nj rnie t korrupsionit si rryshfet ndrkoh q rritet korrupsioni q shkmbehet si form favoresh!

Aspekte t integritetit institucional

Nj n tre polic t pyetur mendon se rerkrutimet/emrimet apo gradimet n Policin e Shtetit bazohen n meritokraci;
Nj n tre polic t pyetur mendojn se policia nuk prdoret pr qllime politike ;
65% e t anketuarve nga policia besojn se ekziston nj bashkpunim m i mir mes punonjsve t policis dhe eprorve t tyre n luftn kundr korrupsionit dhe krimit,
79% e punonjsve t policis raportuan n prgjithsi se nuk kishin marr asnjher ndonj krkes apo tu ishte br presion nga eprort e tyre pr t fshehur ose mos proceduar nj rast t shkeljes s ligjit;
Punonjsit e policis deklaruan se nuk kishin raportuar pothuajse asnjher nj rast korrupsioni t nj kolegu, t eprorve apo t nj qytetari.
Faktort q ndikojn nivelin e korrupsionit

Faktort me shum ndikim n nxitjen e korrupsionit, si raportohet nga sondazhi me publikun, jan :
Pranimi n prgjithsi i korrupsionit nga shoqria/policia;
Ndikimi i politiks;
Pagat e ulta ose kushtet e kqija t puns pr punonjsit e policis.
Faktort q lidhen me kulturn institucionale
69% e t anketuarve nga sondazhi me publikun besojn se pranimi I korrupsionit nga publiku ka nj ndikim t fort/shum t fort;
74% e t anketuarve besojn se toleranca ndaj korrupsionit mes punonjsve t policis krijon nj mjedis pr shfaqjen e praktikave korruptive.


Faktort q lidhen me kulturn institucionale

78% e t anketuarve n sondazhin publik dhe 60% e t anketuarve n sondazhin me policin besojn se pagat kan nj ndikim t fort/shum t fort te korrupsioni;
68% e punonjsve besojn se pagat e nivelit t mesm dhe t ult nuk jan t mjaftueshme pr nj jetes normale;
Kodi i etiks dhe rregullorja e brendshme kan zvogluar hapsirat pr praktika korruptive.


Kuadri Anti Korrupsion

65% e t anketuarve raportojn se e shohin si t mundshme/plotsisht t mundshme q policia t luftoj korrupsionin. Ky besim shfaqet edhe m I fort tek t rinjt.
87% e t anketuarve nga sondazhi i policis raportojn se besojn se sht plotsisht e mundur ose e mundur q Policia e Shtetit t luftoj korrupsionin.
vetm 12% e t anketuarve raportuan se kuadri ligjor aktual sht i prshtatshm pr luftn kundr korrupsionit.
Punonjsit e policis raportojn se kuadri ligjor dhe ndrhyrjet e politiks pr t luftuar korrupsionin n Policin e Shtetit kan nevoj pr prmirsime
nga 66% e qytetarve t anketuar konfirmojn t ken njohuri mbi procesin e vettingut n Policin e Shtetit.
Opinioni publik ishte i ndar n mnyr t barabart mes atyre q kan besim dhe atyre q nuk kan besim se vetingu do ta forcoj integritetin e Policin e Shtetit.
70% e t anketuarve nga sondazhi me policin konfirmojn se kan besim/ shum besim n nj far mase te vetingu.

Koha Jon