Emri:  Kurti-1.jpg

Shikime: 76

Madhsia:  26.3 KB

Agjencia Austriake e Lajmeve (APA) e ka publikuar nj shkrim lidhur me presionin ndaj mediave n Kosov. Ky shkrim, t cilin e ka transmetuar edhe gazeta austriake “Der Standard”, flet pr mundsin q AKP-ja t’ia marr objektet dhe hapsirat Radio Televizionit t Kosovs, pr prplasje mes LVV-s dhe RTK-s, si dhe pr krcnimet e partis n pushtet ndaj mediave n Kosov.

N Kosov televizioni publik RTK sht n rrezik t mbylljes. Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP) ka vendosur t privatizoj objektet dhe hapsirat e shfrytzuara nga RTK-ja. Kjo mund t oj n mbylljen e transmetuesit publik. Gjithka u b e ditur vetm prmes nj reagimi publik t Federats Sindikale t RTK-s. Prfaqsuesit e puntorve tani po krcnojn me protesta kundr Qeveris, shkruan Der Standard, transmeton Gazeta Express.

“Shkatrrimin e RTK-s nuk do ta lejojm me asnj mim. Jemi t vetdijshm se sht koh pandemie, por kur cenohet mbijetesa jon dhe mediumi i vetm publik n vend, do t detyrohemi ta mbrojm me do mjet ligjor”, tha SPERTK-ja. Kjo Sindikat i bri thirrje Parlamentit t miratoj ligjin pr RTK-n “sa m shpejt q t jet e mundur”.

“Ne i propozojm Kuvendit q objektin ku gjendet Radio Kosova t’ia kaloj n pronsi RTK-s dhe q bashk me Qeverin t’i ndihmojn RTK-s me buxhet shtes pr rinovim”, theksoi kjo Sindikat.

Amendamentet legjislative, t bllokuara
Miratimi i nj amendamenti t till legjislativ sht, natyrisht, i bllokuar nga partia e kryeministrit Albin Kurti, Lvizja Vetvendosje. Q nga fundi i vitit t kaluar Sindikata e Puntorve t RTK-s ka akuzuar Vetvendosjen se po dshiron t destabilizoj transmetuesin shtetror. Ve ksaj, Sindikata e konsideron shkarkimin e Bordit t Drejtorve t RTK-s, si sht propozuar nga LVV-ja, ndrhyrje direkte n stafin editorial.

“N vendet demokratike nuk ka praktika ku nj parti politike ndrmerr hapa t till q afektojn pavarsin editoriale t medias publike dhe lirin e shprehjes n Kosov”, tha kjo Sindikat, shkruan mediumi austriak “Der Standard”.

Udhheqsia e RTK-s nuk deshi t komentoj mbi shtjen e privatizimit t planifikuar nga AKP-ja – me gjas nga frika. Kryetari i SPERTK-s, Gzim Bimbashi, i tha Agjencis Austriake t Lajmeve (APA): “Pa hapsira, transmetuesit dhe puna e vet gazetarve sht n rrezik”. “(…) Pa nj zgjidhje t ofruar pr ne, nuk do ta lirojm asnj objekt”, tha Bimbashi n mnyr protestuese. “Dikujt” nuk po i prshtatet transmetuesi publik, tha ai, por pa e prmendur partin n pushtet me emr.

Edhe m par qeveria jetshkurtr e Albin Kurtit pati tensione me RTK-n. Marsin e vitit 2020 kabineti i Kurtit ndrmori hapat e par pr t ulur buxhetin e RTK-s pr 2.8 milion euro n krahasim me nj vit m par.

Drejtori i Prgjithshm i EBU-s (Unionin Evropian i Transmetuesve), Noel Curran, ua shkroi nj letr kritikuese Kurtit dhe kryetares s athershme t Kuvendit, tash presidentes s Kosovs, Vjosa Osmani. Currani paralajmroi se transmetuesi publik nuk mund t vazhdoj n kt mnyr, por deputett e LVV-s, nga ana tjetr, bn thirrje publike pr mbylljen e trsishme t RTK-s.

Presion i shtuar
Q nga dhjetori presioni ndaj RTK-s nga ana e Vetvendosjes sht rritur srish, duke e arritur kulmin gjat fushats zgjedhore para zgjedhjeve parlamentare t 14 shkurtit, t cilat e imentuan pushtetin e Kurtit dhe t partis s tij dhe solln ndryshim t elitn politike.

Qeveria u sht sulur edhe mediave tjera. Pr shembull, gazeta “Insajder” po akuzohet se ka publikuar nj komunikat “konfidenciale”, e cila, sipas ligjit t Kosovs duhet t jet e hapur pr gazetar.

Nj thirrje publike nga ministri i Shndetsis, Arben Vitia, ndaj Zyrs s Prokurorit pr t intervenuar oi policin n zyrat e gazets pr kontroll gjat vikendit.

T shtunn edhe Sami Kurteshi, prfaqsuesi i LVV-s n KQZ, ngjalli reagime. Kurteshi tha se shumica e mediave n Kosov do t kryenin “krime mediave”, sepse shumica e kompanive mediave ishin “produkt i krimit t organizuar institucional” nga qeverit gjat 20 vjetve t fundit, transmeton Zeri.info.

Komentet e Kurteshit erdhn pasi “Insajderi” raportoi se ministri Vitia nuk e kishte nnshkruar nj kontrat me prodhuesin e vaksinave “Pfizer” brenda afatit t parapar. Prokuroria njoftoi t dieln se ka urdhruar policin q t nis hetime penale pr kt rast pr veprn “Zbulim i nj sekreti shtetror”.

Kosova sht i vetmi vend evropian q nuk po mundet t siguroj vaksinn kundr koronavirusit.
Shqipria ndihmoi n vaksinimin e vetm personelit shndetsor dhe 24.000 doza arritn n Kosovn me 1.8 milion banor prmes programit t OKB-s pr vaksinim, COVAX.

Balkanweb