Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,992

  Si u zhdukn shqiptart e Kosturit n Greqi? - Gjurm Shqiptare

  Si u zhdukn shqiptart e Kosturit n Greqi? - Gjurm Shqiptare
  Apr 17, 2021


  Dikur Kosturi dhe fshatrat e tij jetoheshin masivisht nga shqiptart...Por gjrat ndryshuan pas vitit 1913 m par dhe 1923 m pas.... Nj marrveshje shkembimi popullesie mes Turqise e Greqise, i konsideroi shqiptaret myslimane te ketyre aneve, si turq Kjo donte te thoshte se ata duhet te zhvendoseshin ne Turqi, ndersa ne kembim te tyre, ketu do te vinin banore greke....Si u boshatis qyteti i Kosturit, por edhe fshatrat nga shqiptaret ? Ku shkuan te larguarit dhe perse kjo histori ka mbetur gjithmone ne hije ?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Antarsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,992

  Pr: Si u zhdukn shqiptart e Kosturit n Greqi? - Gjurm Shqiptare

  linku.https://www.forumishqiptar.com/threa...rit-Multietnik

  DSHMI HISTORIKE PR SHQIPTART E KOSTURIT MULTIETNIK

  Arben LLALLA

  Qyteti i Kosturit ndodhet afr kufirit greko-shqiptar, n jug-lindje t Shqipris. Ky qytet shtrihet buz liqenit me t njjti emr. N kt liqen derdhen lumenj t vegjl nntoksor dhe mbi tok. Klima e zons sht me dimr t ashpr dhe ver t freskt.
  Sipas t dhnave qyteti sht themeluar nga Perandori Justiniani n mes t shek.VI, me emrin Justinianopoli.
  Me pushtimin e Ballkanit nga sllavt u ndryshuan edhe shum emra t qyteteve, fshatrave, maleve etj., duke i riemruar me emra sllav.
  Justinianopoli n shek. VIII quhet me emrin Kostur, fjal sllave. Ndrsa disa shekuj m von diku n shek, XI historiant Bizantin e shnojn qytetin dhe liqenin me emrin Kastorias. Pr emrin Kastorias ka shum teori rreth prejardhjes s fjals. Disa studiues thon q kjo fjal lidhet me fjaln latine Castra (kshtjell) q n greqisht pson prshtatje n Kastro. Nj teori tjetr q duket edhe pr e kapshme sht se fjala Kastorias rrjedh nga fjala greke Kastor duke patur parasysh q ndr shekujt n kt qytet gjenden punishte t prpunimit t leshit, kastorve, gunave t ndryshme q shiten npr vendet e ndryshme t bots.
  Kosturi dhe fshatrat e tjera prreth tij pr shum vite kan qen sunduat nga shqiptart, n fillim nga Despot Andrea II Muzakt. Pas vdekjes s tij e trashgoj kt qytet djali Stoj Muzaka(n kishn e Shn Athanas Muzak t ndrtuar n sheku.XIV n Kostur jan shnuar emrat e vllezrve Teodor dhe Stoj Muzaka). Muzakajt e morn Kosturin pasi mundn Marko Kralin. Pas Muzakajve Kosturi ka qen n zotrimet e Ballshajve t cilt nprmjet lidhjeve t martesave futn nn sundimin e tyre vise nga Lezha, Mati, Kosovn, Dibrn, Ohrin, Kosturin etj. N vitin 1385 qyteti ra n duart e osmanve t cilt e zotronin deri n fundit t vitit 1912, kur grekt e liruan at.
  Prefektura e Kosturit n fillim t shek.XIX udhhiqej nga bejlert shqiptar mysliman t cilt gzonin mbshtetjen e fort t Ali Pash Tepelens. N vitin 1870, Kora u b Prefektur e cila kishte nnjuridiksionin e saj edhe nnprefekturat e Kosturit, Bilishtit e Kolonjs. Pas luftrave t ndryshme Botrore dhe Ballkanike grekt prfituan m shum, ata kryen masakra kundr minoriteteve m t vogla t cilat ishin t pambrojtura duke djegur e shembur shtpit dhe objektet e ndryshme fetare si xhamit, teqet, medreset dhe sinagogat.
  Me nnshkrimin e Marrveshjes s Lozans m 1922 pr shkmbimin e popullsis greke dhe turke, grekt spastruan Greqin e sotme nga elementi shqiptar q banonin ndr shekuj n tokat e tyre n amri, Kostur, Follorin, Edesa etj..
  Pas viteve 1922, pamja e qytetit t Kosturit me fshatrat prreth ndryshoj, nga nj qytet multietnik q banort i prkisnin etnive dhe besimeve t ndryshme fetare, ai u kthye n qytet q i prkiste tashm vetm grekve. Dhe pak ato familje shqiptare q i shptuan
  dbimeve masive u asimiluan dangadal me dhun. Ndrsa hebrenjt gjat lufts s dyt botrore ju dorzuan gjermanve t cilt i zhdukn npr kampet e shfarosjes, bullgart dhe sllavomaqedonasit u dbuan gjat luft qytetare greke 1946-1949. Sot ka disa fshatra t braktisura ku gjendet vetm shtpi bosh dhe pronart e tyre nuk kan mundur t rikthehen asnjher, qoft edhe si turist.
  Sot, ky qytet i prket Prefekturs me t njjtin emr me rreth 55 mij njerz t cilt jan t deklaruar zyrtarisht 100% grek t fes ortodokse. Por n t vrtet si e tham m lart n fillim t shek.XX n Prekturn e Kosturit banoni mijra qytetar t kombsive dhe sekteve fetare t ndryshme. Pr fat t keq nuk jan ruajtur asnj objekt fetar qoft edhe pr muze pr vlerat e lartat historike dhe kulturore.

  Kazaja e Kosturit sipas regjistrimeve osmane t vitit 1886 ka patur 52.000 mij t krishter, 24.000 mij mysliman dhe 4.000 bullgar, t cilt jetonin n 100 fshatra t krishtera dhe 34 fshatra myslimane.
  N qytetin e Kosturit jetonin m 1900, 1.600 mysliman, 3.000 grek t krishter, 300 bullgar, 300 shqiptar t krishter, 750 hebrenj dhe 240 cigan.
  Sipas disa t thnave bazuar n regjistrat greke thuhet se qyteti i Kosturit m 1925-1926, kishte 1.100 shtpi greke, 430 shtpi ku banonin mysliman turq dhe shqiptar, 140 familje hebrenj, t cilt jetonin t bashkuar n nj lagje ku kishin nj shkoll, nj bibliotek dhe nj banj pr femrat. Ndrtesa e shkolls hebrenj u prish m 1960 pr t zhdukur tashm do gjurm t kulturs s saj, ashtu si u zhdukn vite m par edhe ndrtesat fetare e shkollore turke, shqiptare dhe bullgare.
  Kosturi ka pasur rreth shtat xhami, ndr to prmendim xhamia Kursum, xhamia Tambaxhane, xhamia Hasan, xhamia Kulla, xhamia Mehmetit si dhe Teqe me emrat Ali Baba, Ajdin Baaba dhe Qazim Baba. Ka patur nj shkoll urbane dhe nj Medrese.
  N regjistrimin e vitit 2001, qyteti i Kosturit kishte 14.813 banor, t gjith grek.

Tema t Ngjashme

 1. SHQIPTARET e vrar nga policia GREKE n GREQI - Gjurm Shqiptare
  Nga Akuamarini n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-03-2021, 18:28
 2. Gjurm Shqiptare - Si po zhduken shqiptart e Tivarit...?!
  Nga Akuamarini n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-02-2020, 17:41
 3. Dshmi Historike Pr Shqiptart E Kosturit Multietnik
  Nga EDLIN n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 05-02-2012, 02:39
 4. N bjeshkt e Prizrenit, ku serbt zhdukn shqiptart
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-11-2010, 22:25
 5. Gjurm dhe simbole shqiptare n Greqi
  Nga Pyrrhus_Mollos n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-09-2009, 00:24

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •