Video/ Tav me peshk pr drekn e t diels

Emri:  peshk4333.jpg

Shikime: 88

Madhsia:  31.5 KB

(Receta nga znj.Eneida)

1 peshk i madh
5 kokrra qep
2 karota
1 spec t kuq
4 domate
100 ml salc
Krip
Piper t zi Vegeta
5-6 thelpinj hudhr
2 gjethe dafine
Pak miell
Rigon
Vaj ulliri La masseria

Prgatitja
Presim peshkun n feta, i hedhim krip, e lyejm me miell dhe e skuqim n tigan me vaj ulliri sa t marr ngjyr nga jasht. E heqim dhe e vendosim n tavn ku do gatuajm peshkun.

N tigan shtojm qept e prera n kubik dhe sa fillojn dhe ulin volumin, shtojm karotat dhe specin n kubik. Pasi ka marr ngjyr kafe t leht shtojm domatet n kubik si dhe salcn. I lem t skuqen mir pr rreth 15 minuta.

M pas shtojm tek peshku rigon, krip dhe piper. Vendosim gjethet e dafins si dhe thelpinjt e hudhrs t ndar n mes. E vendosim tavn me peshk n furr pr 40-45 minuta n 200 grad.(News24/BalkanWeb)