Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Shpopullimi: Si tu rikthejm shqiptarve besimin n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e tyre?

  E hapa kt tem, pr t diskutuar me t gjith ju antart e forumit, se far duhet t ndryshoj n Shqipri/Kosov/Mal t Zi/Maqedoni q shqiptart q kan zgjedhur rrugn e emigracionit t rikthehen n vendlindje dhe t ken besim n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e tyre.

  - far duhet t bjm q rinia jon t mos zgjedhi emigracionin por jetn n vendlindjen e tyre?
  - Cilat jan idet tuaja konkrete pr ti dhn zgjidhje ktij problemi kaq t frikshm?

  N kt tem, nuk dua q t ndalemi duke trajtuar zgjidhjet e mundshme, dhe jo t ringrejm t njtin problem, pasi t gjith e njohim problemin n fjal dhe e kemi prjtuar edhe vet at.

  Diskutim t kndshm!

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,298
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Shpopullimi: Si tu rikthejm shqiptarve besimin n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e t

  Shkelmin n fyt shtress s mesme!

  Ka disa vite q shqetsimi n lidhje me klasn e mesme t shoqris shqiptare ngrihet vakt. Fillimisht debati dhe opinioni politik-mediatik ka qen tek-tuk i shqetsuar n lidhje me tkurrjen e ksaj klase n vitet e fundit, pr t’u ankoruar s fundmi tek t rinjt dhe ikja e tyre masive.

  Po! T rinjt dhe ikja e tyre prbn nj shqetsim t madh (tashm raportet e shumta e kan faktuar: Si? dhe Pse?), dhe nuk sht nj fenomen normal si n Europ, apo shembuj vendesh t tjer q merren rndom, pasi, po t ishte ashtu, edhe vendi yn tashm duhet t ishte futur n nj rrjedh t stabilizuar, normale dhe integruese n shum aspekte, edhe pr sa i prket t drejtave t njehsuara, q ky fenomen t konsiderohej normal.

  T flassh pr t rinjt q edukohen dhe arsimohen dhe ikin jasht, ku shumica shklqejn, sepse asgj nuk i mungon t rinjve shqiptar pr t’u integruar n jetn universitare, sociale apo intelektuale – ky sht nj fakt i ditur. Ktu beteja dhe lufta e nervave pr t`u prshtatur, ujdisur dhe integruar n nj rrjedh aktive universitet – pun e m pas vetm pun e profilizim, me t ardhura t knaqshme e t qndrueshme, sht provuar t jet sfilitse.

  Por `i lidh t rinjt pikrisht me shtresn e mesme, aq sa kur flitet pr njrn pal, bhet nj gabim i madh dhe harrohet pala tjetr. N fakt sht shum e uditshme q njra shtje t ngrihet m shum, duke harruar thelbin e nj dukurie ciklike, q ka vite q thellon kt plag.

  Si do traum dhe vuajtje q shtypet, ashtu sht kthyer edhe shtresa e mesme n Shqipri. N fakt – termi – q nga fillesat e epoks industriale, ka nj tendenc t prkufizohet me disa ndryshime. Kto ndryshime mund t variojn duke ju referuar mirqenies ekonomike n raport me kufizimet e tjera q mund t ekzistojn n nj shtet t caktuar, si dhe nivelet e konsumit, nivelet e t t ardhurave pr frym, n raport me ekonomit n zhvillim ose ekonomit e avancuara. Sidoqoft – srish ka prputhje n njmendesimin e prgjithshm t kritereve q prcaktojn kt kategori. Kto kritere duhet t jen n gjendje pr t ofruar nj lloj komforti, mungesa e t cilave ka uar n nj prishje bilanci dhe nj tronditje themelesh ndrmjet klasave:

  Strehimi i sigurt, nj shtpi n pronsi, me kredi te bute,ose me interesa favorizuese;
  Aftsia pr t paguar t gjitha faturat n fund t muajit, (n shumicn e rasteve edhe shtpin me qera, ose kredin);
  Shrbime t sigurta dhe cilsore, si…shndetsia, arsimimi;
  Mbulimi i nevojave baz pa kokarje t mdha;
  Nj pension i knaqshm – prball mimeve t pabrballueshme q rriten do dit;
  Aftsia pr t prballur sfida t paparashikuara ekonomike;
  Konkurrenc e lir dhe mundsi pr t br karriere t ndershme, q kan n baz aftsin, cilsine e shrbimit, etj.
  Klasa e mesme posedon nj potencial t madh n lidhje me forcimin e shoqris, q ndan vlera prparimtare, t cilat theksojn rndsin e arsimit, puns, konsumit, inovacionit, forcs s ideve, reformave, kursimit, si dhe nj preferenc dhe mbshtetje pr institucionet demokratike. Kjo klas presupozohet se gzon nj stabilitet dhe siguri financiare e pr kt edhe kushte t mira jetese q me sakrifica e pun paramendohet q t’i trashgojn tek pasardhsit.

  N Shqipri, po t’i referohemi profesionistve e t arsimuarve q kryejn pun t kualifikuara ose gjysm t kualifikuara kundrejt prpjekjeve pr nj jetes m t mir dhe pr nj siguri ekonomike, kjo tashm duket si nj mision q ka shtuar vuajtjet dhe prpjekjet, duke ulur gjithmon e m shum mirqenien, sepse shtresa e mesme sht n kufij t mbijetess, ndrsa tendenca e ksaj ekonomie informale n vendin ton nxit edhe m shum sfidat dhe paknaqsit sociale.

  …E meq rrjedha logjike t on tek pasardhsit, kjo situat nuk dekurajon vetm kt kategori, por edhe bijt e tyre, q kishin dhe kan ndrr t hidhen n kt nivel, duke u arsimuar, punuar e profilizuar m tej. Kjo sht lidhja e pashmangshme q rinia ka me shtresn e mesme, si shmblltyr t vetes, pr modelin e mir dhe t ndershm, e nse ikn kjo rini, pikrisht me kto aspirata, shterpsia shkon prtej panikut t plakjes s popullsis.

  Prindrit tan na rritn me idealin e shkollimit, profesionit, puns s ndershme pr t gzuar kto “gjoja” privilegje q duhet t japin at komfortin, i cili gjenerohet kur individi kaprcen mbi kt shkall. Ndrkoh, ne rrisim fmijt me pasigurin e madhe dhe mllefin q megjithse prpiqemi dhe vazhdojm luftn, arritjet jan thuajse dshtake, prkundrejt kushteve dhe standartit q ofrohet.

  Pr t mos u zgjatur shum, mjafton t shohsh kategorin e msuesve dhe punonjsve/npunsve publik (punonjs t administrates publike, polic, ushtarak, (mjek infermier – para pandemis). N pothuajse nj dekad rrogat e msuesve u rritn diku n 7-10 prqind.

  Mos harrojm, msuesit edukojn breza, dhe me kaq pak nuk mund t vlersohet puna e tyre.

  Gjithashtu edhe rrogat e punonjsve n administrat publike dhe kategorit e lartprmendura t sektorit publik, diku tek 10%. Ndrkoh kjo rritje kundrejt rritjes s taksave dhe mimeve te mallrave konsumit q rriten do dit sht “si me mbush pusin me pikatore”. Por edhe n sektorin privat, kan dshtuar, sa e sa biznese, t cilat nuk jan n gjendje t paguajn taksat.

  Vetm n vitin 2020, n prag zgjedhjesh dhe duke pare vshtirsit q hasn disa nga kategorit e lartprmendura n periudh pandemie, qeveria u kujtua pr t artikuluar nj rritje “historike”, ku prfituesit kryesore ishin bluzat e bardha (40%) dhe msuesit (15%). Patjetr e mirpranuar, po t tjert?

  Apo, mos t analizojm prpjekjet profesionale, kur nj npuns administrate mund t shrbej me vite t tra n kategori t ulta dhe t mesme (nse nuk ka fatin e keq t fluturoj nga vendi i puns nse ndrrohen qeverit), sepse politikat e ngritjes n detyr jan sipas orekseve t pushtetit, pavarsisht sa vlera dhe prgatitje mund t ket nj nnpuns. Pa gzuar mbshtetjen e partis apo t klanit – (sepse nuk sht as kultura minimale e t ndarit t pozicioneve nga “junior’ n senior’ ”), sipas eksperiencs dhe kualifikimeve – asgj nuk mund t bhet. Pa prmendur dhe abuzime dhe pazarllqe t tjera q bhen pr znien e nj vendi “pellumbash” n administrat.

  Ja pra shtresa mesme …me fare pak shembuj….

  Kto gjra jan kthyer n objektiva t pamundura pr kt klas, nga fillimi i karriers , deri kur nj individ arrin n mosh pensioni!

  Tashm diktati politik ka arritur n at mas sa fushata “s`do ju mungoj buka e gojs” e “ju kam shptuar jetn” duket sikur do zgjidh gjith hallet e shoqris.

  Demokracia nuk sht e prsosur, por me mekanizmat q ofron, ku prfaqsimi qendron mu n zemr t saj, ajo le vend pr prsosje. Sot shum demokraci jan n rrezik nga qasje dhe tendenca autokratike. N Shqipri ndodh i njjti fenomen, pr sa koh sht n dorn e atyre q mendojn, se bn di m mir se pasardhsit e tyre, me nj mazhoranc q ka shkelur t gjitha balancat dhe pushtetin e ka br nj dhe t vetin, n nj koh q mirqnia e njerzve merret peng me vite t tra, dhe shoqria gjendet n udhkryq; me t varfrit q u erren syt pr bukn e gojs, me t mesmit q me zor mbijetojn e jan shpesh n t njjtn vark me t varfrit, dhe t pasurit q n dor duket sikur mbajn parulln, “Ju s`keni shans’ t jeni dhe as t jetoni si ne”.

  Ndarja sociale nuk sht vetm ndrmjet dy skajeve, por tek turma e varks, farktohen ndarjet n baz polarizimit politik, q vjen si pasoj e mundsive n zbritje, rnies ekonomike, mungess s konkurencs, meritokracis dhe paanshmris.

  N kto kushte, n nj munges t shtress s mesme n teh t medaljes, (q kushdo mund ta parashtroj kt edhe si nj shtje e trashguar q nga komunizmi, por kjo hap tjetr debat), kemi nga njra an nj shoqri t antagonizuar, e cila sht gati t shqyhet brenda llojit (se n kt pik kemi arritur, kemi harruar q pik s pari jemi human-njerz), dhe nga ana tjetr nj diktat politik t pozicionuar n llogoret ideologjike-tradicionale, q n praktik preket leht si luft pr pushtet. N kt vorbull, nuk fiton as i varfri, as i mesmi, as uniteti social. Fitojn ata q nuk duan demokracin liberale. At lloj demokracie q vrtet nuk arriti t shpall fundin e historis si e cilson Fukuyama, me prfundimin e vals s 4-t t demokracis, por i orientoi vendet totalitare drejt ksaj rruge. Pr at lloj demokracie n epokn ku jetojm, q thrret pr nj pajtim, q i shkon n zemr shtjeve q sht vshtir t’i pozicionosh n vija ideologjike, si jan klasat e shoqris (n rastin ton) pa status, shtjet e ambjentalizmit, shtetit t mirqenies, rinis aktive q gjeneron perspektiv, europianizimit, anti-autokracis, mosnprkmbjes t t drejtave themelore. Apo, orientimit kundrejt nj kontrate t re sociale q kujdeset pr rishprndarjen, pabarazit e thella q n rastin ton jan horizontale dhe veritkale dhe ngushtimit t margjinalizimit.

  Ashtu si politika n pushtet ka harruar se ka nj rrug t mesme pr zgjidhje, gjithashtu ka vendosur t mos gjeneroj m nj shtres t mesme – nj qeverisje e cila ka harruar se dinamikat ndrmjet brezave lidhen nga prvojat dhe pritshmrit, dhe prandaj t rinjt ikin, sepse nuk kan nj model t sukseshm para syve t tyre. Dhe ne si prindr t rinj kemi ushqyer veten deri tani q do ti nisim fmijt q t mos prpliten si ne, n amullin e parregullsis, e paligjshmris dhe t individve apo shtresave pa nj status t mirfillt social.

  T rinjt jan ln pa kt model! Modeli sht, forcimi, stimulimi dhe konsolidimi i shtress s mesme! Duhet br kjo, q m pas t kthehen, e t mos ikin t rinjt!

  *Elira Luli, Pedagoge n Albanian University

 3. #3
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,921
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Shpopullimi: Si tu rikthejm shqiptarve besimin n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e t

  Teme e goditur dhe shume aktuale per momentin, ku shpopullimi i njerzve eshte nje semundje qe e bejne te gjithe shtetet jo vetem ne, qe te jemi te qarte ne kete pjese. Njerezit sot jane te prirut tek me e mira per veten e tyre, dhe e gjejne veten neper shtetet me te fuqishme sot per sot, Amerike/Gjermani/Suedi etj. Ne kemi treguar qe sado forte te punojme e te jetojme jasht, do jemi po ne ata qe do vije nje dite do rikthehemi ne vendlidje pasi e tilla eshte rrenja per kedo.

  Per mendimin tim sado propagande te behet nga politika, me idene se ne do rikthejme shpopullimin, askush ska per ta bere pasi asnje nuk ka kapacitetin e mundesine te behet si nje shtet perendimor.

 4. #4

  Pr: Shpopullimi: Si tu rikthejm shqiptarve besimin n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e t

  Ka vetem nje mundesi qe ti kthehet shqiptareve besimi dhe eshte vleresimi i njeriut te ndershem . Nuk egziston mundesi tjeter,si persa i perket drejtesise dhe po ashtu edhe per zhvillimit.

  Arsyeja kryesore qe komunizmi ne Shqiperi prishi moralin e njeriut ishte mos vleresimi i njeriut te ndershem. Nje tradite dhe trashgmimeri qe vazhdon dhe eshte bere model pothuajse per te gjithe shqiptaret qe jetojne ne Shqiperi,sepse per te mbijetuar je i detyruar te behesh i pandershem.
  Tek kjo pike,sidomos direkt mbas rrezimit te komunizmit,si mundet te ishte hapja e dosjeve qe do te krijonte nje mundesi qe te behej jo vetem njefare analize mbi njeriun shqiptar por edhe nje ndarje apo vleresimi midis njeriut te ndershem dhe atij te pandershmit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 18-04-2021 m 09:39

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,195

  Pr: Shpopullimi: Si tu rikthejm shqiptarve besimin n nj t ardhme m t mir n vendlindjen e t

  Para, para, para, gjithe lufta behet per mireqenje. Si mund te rrohet ne vendin me te varfer te evropes??? Levizja emigracioni eshte term me i sakte jo "shpopullim", qe duket sikur po i shperngul me force.
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Discipuli Aquilae- Nje e ardhme me e mire per liderat e rinj te kombit tone.
  Nga DiscipuliA n forumin Grupmoshat e komunitetit
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-08-2015, 17:38
 2. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 22-12-2009, 16:10
 3. Prgjigje: 126
  Postimi i Fundit: 25-07-2009, 14:27
 4. E ardhme e sigurt apo dashuri e pa te ardhme?!
  Nga Andres n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 02-09-2005, 15:06
 5. Kthimi i shqiptarve t emigruar n trojet e tyre.
  Nga drini_n_TR n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 11-01-2004, 00:15

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •