Shkarravitje kufijsh t rinj n Ballkan/ Propozimi i kryeministrit slloven, DW: Letra q flet pr shprbrjen e BeH, bashkimin e Kosovs me Shqiprin dhe Serbin e Madhe

Emri:  kufij-ballkan.jpg

Shikime: 517

Madhsia:  34.6 KB

Kryeministri slloven Janez Jana ka paraqitur nj non-paper me planet e tij pr riorganizimin e Ballkanit.

Zgjidhje titullohet paragrafi i nj non-paper q kryeministri slloven Janez Jana u dorzoi disa personave t przgjedhur n BE disa muaj m par. Ajo q vijon m tej duket sikur po lexon ndonj dokument nga Kongresi i Berlinit i vitit 1878, kur Otto von Bismarck, Lord Salisbury dhe Princ Gorakovi u uln s bashku prpara harts s Ballkanit dhe brenda nj muaji vendosn me dor t lir pr fatin e kombeve.

Emri:  konferenca-e-Berlinit.jpg

Shikime: 504

Madhsia:  51.1 KB

Pr pikn a) Bashkimi i Kosovs dhe i Shqipris n letr shkruhen katr rreshta. Pr pikn b) Bashkimi i pjess m t madhe t Republiks Srpska me Serbin vetm tre. Jana dshiron t rishikoj edhe konturet e Kroacis fqinje: c) shtja kombtare Kroate mund t zgjidhet ose, duke bashkuar kantonet kryesisht kroate n Bosnj-Hercegovin me Kroacin ose duke i dhn Pjess kroate t vendit nj status t veant bazuar n modelin e Tirolit t Jugut.

Po boshnjakt?
Ata q mbeten jan boshnjakt, q prbjn gjysmn e popullsis s vendit. Sipas planit t Jana atyre mund tu jepet nj shtet q funksionon n mnyr t pavarur dhe pr t cilin ata duhet t marrin prgjegjsin e plot. Nse boshnjakt nuk dshirojn, athere nuk kan pse t hyjn n Evrop: Ata mund t votojn n nj referendum pr nj t ardhme n BE ose jo n BE apo Turqi. Boshnjakt musliman jan prkohsisht n favor t antarsimit n BE. Por nse kaosi vazhdon dhe me rritjen e ndikimit t Turqis dhe islamizmit radikal, thot Jana, situata mund t prkeqsohet n dekadn e ardhshme n mnyr drastike.

Emri:  Jansa.jpg

Shikime: 485

Madhsia:  24.7 KB

Tani pr tani pr kto ide duhet heshtur derisa pr planin t bihet dakord me vendimmarrsit n rajon dhe n bashksin ndrkombtare.

Letr ogurzez
Dokumenti shkaktoi tronditjet e para edhe prpara se t bhej publik t mrkurn n mbrmje nga portali i djatht i slloven necenzurirano.si. Rishikimi i kufijve, q sht tema e ksaj letre ogurzez, sht tabuja e madhe e Ballkanit: nj krcnim i madh pr t cilin askush nuk flet. Ministri i Jashtm i Kroacis Gordan Grlić Radman shkoi n Sarajev dhe qetsoi shpirtrat: Kroacia sht n do rast pro integritetit t vendit fqinj, pr ekzistencn e letrs fantazm sllovene nuk ka asnj prov.

Nj nga personat t cilve u ishte drejtuar letra, Presidenti i Kshillit t BE-s Charles Michel, tha se ai nuk mund ta konfirmonte se e kishte marr at -gj q nse flasim me rigorozitet, nuk do t thot se vrtet nuk e ka marr.

Dy koncepte kundrshtare
Prej tridhjet vjetsh n rajon prballen me njri-tjetrin dy koncepte kundrshtare. Sipas njrit, q sht mbisundues, kufijt mbeten t paprekur; dhe do vend zhvillon strukturat e veta demokratike n t cilat kan vend edhe pakicat etnike. Sipas konceptit tjetr, pr t cilin prgjithsisht nuk flitet, kufijt duhen vendosur sipas kritereve etnike, dhe sunduesit prkats mund ta qeverisin familjen e tyre kombtare pa i shqetsuar askush. Nse shtetet jan etnikisht t pastr nuk ka m vend pr kaosin me t drejtat e pakicave, institucionet apo proceset demokratike t votimit.

Ndikimi i Orbanit
Sllovenia merr Presidencn e Kshillit t BE m 1 korrik dhe si sht zakon, kryeministri Jana skicoi n dhjetor n Bruksel, prioritetet e tij. Ballkani sht n fokus t tyre. Jana sht mjaft i lidhur me Viktor Orbanin, homologun e tij n Hungarin fqinje. Orbani financon mediat e djathta, q raportojn pro kryeministrit Jana n Slloveni dhe prmes Lubjans, bn t njjtn gj n Maqedonin e Veriut, ish-kryeministrit t s cils Nikola Gruevski, i cili sht dnuar pr korrupsion, Hungaria i ka dhn azil.

Emri:  Varhelyi.jpg

Shikime: 483

Madhsia:  19.6 KB

Ishte Orbani ai q instaloi t besuarin e tij Olivr Vrhelyi si komisionerin e ri t zgjerimit t BE. N kt funksion hungarezi merret kryesisht me mundsit e pranimit t Serbis fqinje n BE. N kt rrjet, nisma dhe non-papers t tilla nuk bien m n vesh t shurdhr.

Ndikim i kufizuar
Jana nuk ka gjasa q ti oj n Bruksel vrtet prpara ndrrat e miqve t tij hungarez dhe serb. Kreu i qeveris sllovene nuk gzon m asnj simpati q nga prezantimi i tij e fundit para Parlamentit Evropian. Kur eurodeputett i krkuan tu prgjigjej pyetjeve pr lirin e medias n Slloveni, ai kmbnguli q t shfaqte nj film; dhe kur parlamenti nuk e pranoi kt, Jana thjesht shkputi lidhjen e internetit.

Ashtu sikurse n rastin e komisionerit hungarez Vrhelyi, i cili n Bruksel sht kryesisht i mnjanuar, strukturat komplekse t BE e bjn gjithashtu t mundur neutralizimin e Presidencs sllovene t Kshillit.

Jo thjesht fantazi nxnsi t shkolls s mesme
Sidoqoft idet e paraqitura n non-paper nuk mund t konsiderohen thjesht fantazi t nj nxnsi t shkolls s mesme. Para rreth tre vjetsh Presidenti i Serbis Aleksandar Vui ndeshi n miratim e vullnet t mir kur shprehu dshirat e tij pr rregullimin e kufijve n Evrop sipas parimeve etnike: nj prfaqsues socialdemokrat pr punt e jashtme, nj komisioner demokristian pr zgjerimin dhe nj president i gjelbr i nj shteti bri fushat pr rishprndarjen e territoret midis Serbis dhe Kosovs.

Sa m larg nga rajoni q jan hobby-strategt e Evrops, aq m i madh sht tundimi pr ta prer nyjn e supozuar Gordiane t konflikteve etnike t keqkuptuara me nj goditje t vetme. Vetm ndonj Princ Bismark nuk po duket aktualisht gjkundi.

DW