Emri:  2-1-1-675x450-1-675x375.jpg

Shikime: 44

Madhsia:  27.2 KB

Kosova merr vendimin, nga e hna hapen t gjitha shkollat n vend, ministrja e Arsimit: Nuk do t ket kufizime pr pjesmarrjen e nxnsve!

Ministrja e Arsimit n Kosove, Arbrie Nagavaci, ka njoftuar se nga e hna n t gjitha nivelet e arsimit parauniversitatr msimi do t zhvillohet n shkolla, pa kufizime sa i prket pjesmarrjes fizike t nxnsve.

Nprmjet nj postimi n rrjete sociale, Nagavaci, thekson se ky vendim sht marr pas rekomandimeve t IKSHPK-s.

Komunat dhe shkollat do t vendosin t punojn sipas njrit nga skenart A, B ose C, varsisht prej situats me pandemin, shkruan ndr t tjera ministrja.

Postimi i plot:

Nga e hna, me 19 prill, n t gjitha nivelet e arsimit parauniversitar msimi do t vazhdoj pa kufizime pr pjesmarrje fizike t nxnsve n shkolla.
N bashkpunim me institucionet prgjegjse, IKSHPK-n e Ministrin e Shndetsis kemi marr vendim q nxnsit t rikthehen n objekte shkollore.
Komunat dhe shkollat do t vendosin t punojn sipas njrit nga skenart A, B ose C, varsisht prej situats me pandemin.
Komunat kan njoftuar se jan t gatshme t vazhdojn procesin msimor sipas ktij vendimi, ndrsa gjat fundjavs do t vazhdohet me dezinfektimin e objekteve shkollore dhe do t jen gati pr vazhdimin e msimit me pjesmarrje fizike t nxnsve.
Ftoj nxnsit, msimdhnsit, prindrit dhe t gjith aktert e prfshir n procesin msimor, q t respektojn me prpikri masat kundr pandemis.
Shndet e suksese!

Emri:  Screen Shot 2021-04-16 at 8.51.20 AM.jpg

Shikime: 40

Madhsia:  42.7 KB

Koha Jon