Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Komunitetet fetare: Kush shet votn, ka shitur dinjitetin e vet si njeri. Voto me vullnet t lir!

  Zgjedhjet e 25 prillit/ Dom Gjergj Meta: Ssht rasti t votohen kandidat me t kaluar t dyshimt! Kush shet votn, ska z pr t krkuar llogari

  Emri: WhatsApp-Image-2021-04-15-at-12.13.27-PM.jpg

Shikime: 33

Madhsia: 21.4 KB

  Ipeshkvi i Dioqezs s Rrshenit, Dom Gjergj Meta n emr t Kishs Katolike t Shqipris ka prcjell nj mesazh qytetarve shqiptar pr zgjedhjet e 25 prillit.

  Dom Gjergj Meta thot se Kisha krkon zgjedhje transparente dhe t ndershme.

  Ai bn thirrje q mos votohen pr deputet kandidatt me t kaluar t dyshimt, teksa thekson se kush shet votn pr para ska z pr t krkuar llogari, kurse ai q shfrytzon varfrin pr t bler vota, ska t drejt t ulet n parlament.  Deklarata e Konferencs Ipeshkvore t Shqipris pr zgjedhjet e 25 prillit 2021


  Votimi pr zgjedhjet e prfaqsuesve n Parlament, paraqet nj mundsi konkrete pr t shprehur pjesmarrjen ton n jetn demokratike t vendit. Sfida e do procesi zgjedhor sht garantimi i zgjedhjeve t ndershme dhe transparente, n t cilat respektohet do vot dhe do votues, ashtu sikurse edhe rezultati final. Kisha Katolike i konsideron t rndsishme zgjedhjet, kur ato zhvillohen sipas parimeve demokratike dhe me pjesmarrjen e t gjitha forcave e aktorve politik. Sikurse edhe n rastet e mparshme, n vigjilje t zgjedhjeve t 25 prillit 2021, ne Ipeshkvijt e Kishs katolike, n saj t prgjegjsis q kemi n udhheqjen e popullit q na sht besuar, dshirojm tu drejtohemi t gjith besimtarve katolik dhe njerzve vullnetmir.

  Jemi t vetdijshm q t zgjedhurit e rinj do t ndodhen prball sfidave t ndryshme. Fillimisht, pandemia e COVID-19-s q vendi yn po kalon. Nj falenderim duhet tua japim t gjith punonjsve t shndetsis: mjekve, infermierve, sanitareve dhe gjith pjess tjetr t personelit shndetsor, si dhe familjarve t t smurve, t cilt ndonse duke rrezikuar, kan punuar dit e nat prkrah tyre. Porse, nga ana tjetr, krkohen strategji t mirfillta psiko-sociale q t dalim faqebardh nga kjo pandemi.

  N rrafshin politik, sht urgjente q reforma n drejtsi, aktualisht n letr, t bhet realitet sa m shpejt t jet e mundur. Forcimi i mtejshm i institucioneve dhe efektiviteti i tyre, prbn nj detyr primare pr t zgjedhurit e ardhshm n Parlament.

  N rrafshin social, nuk mund t mos evidentojm plagn e madhe t t rinjve dhe t familjeve t reja q po e braktisin Shqiprin. sht e nevojshme nj prkujdesje e veant ndaj t gjitha zonave t vendit, nga Veriu n Jug, n zonat rurale e n zonat urbane, ku shpeshher vrehen situata ekstreme varfrie, munges infrastrukture dhe shrbimesh t domosdoshme, sidomos rrug e shrbime shndetsore.

  M pas, na shqetson niveli i msimdhnies n shum zona t vendit si dhe kushtet e jetess n disa fasha t popullats. Shum familje akoma po vuajn pasojat e trmetit t vitit 2019 nj prioritet me siguri se duhet t jet rindrtimi, q ka nevoj t prparoj me ritme akoma m t shpejta.

  Shqipria mund t ket nj t ardhme t mir nse angazhohemi t gjith s bashku, qytetart e politika aktive.

  Nevojitet nj angazhim i t gjithve pr t eliminuar korrupsionin, q sikurse e kan nnvizuar edhe n ditt e kaluara institucionet ndrkombtare, mbetet srish nj grack e rrezikshme n institucionet dhe n shoqrin ton n prgjithsi.

  Nj tjetr sfid, me gjith hapat e br prpara n 30 vitet e fundit, mbetet integrimi europian i Shqipris.

  N vigjilje t zgjedhjeve, pra ne, Udhheqsit Shpirtror, do donim para s gjithash ti ftonim t gjith t merrnin pjes n kt moment t jets demokratike t vendit. Sipas Doktrins Shoqrore t Kishs, sht nj detyr dhe nj e drejt e do qytetari pr ta ushtruar sipas ligjeve n fuqi dhe me liri t plot. Prandaj, pjesmarrja n votime, sht nj detyrim moral pavarsisht preferencave q secili do t shpreh.

  S dyti, ashtu sikurse e kemi ritheksuar edhe n deklarata t mparshme, fenomeni i shitblerjes s vots sht nj plag e madhe q duhet t zhduket medoemos, n do rast. Kush e shet votn me para, ka shitur dinjitetin e vet dhe at t familjes, si dhe nuk ka m z pr t krkuar llogari. Po ashtu, kush e blen votn me para, duke prfituar nga varfria e votuesve, nuk sht i denj t ulet n detyrn pr t ciln krkon q t votohet. E papranueshme m pas sht fakti q, bashkngjitur shitblerjes s vots, i shtohet edhe betimi n librat e shenjt. Gjithashtu sht e papranueshme q votimi t vij nn formn e krcnimit ose pas premtimeve t vendit t puns. Puna sht fryt i meritokracis dhe jo i partitizmit ose kahjes partiake.

  Si ipeshkvij, nuk na duket e rastit t votohen ata kandidat me nj t kaluar t dyshimt. Integriteti moral duhet t jet nj conditio sine qua non, q zgjedhsi t mund t zgjedh n liri dhe n qetsi.

  Ne urojm q me dat 25 prill, secili ta ushtroj t drejtn dhe detyrn e vots duke pasur parasysh t mirn e prbashkt, q sht edhe qllimi i do veprimtarie politike. N t njjtn koh, i lutemi Zotit, q me ndrmjetsin e Nns s Kshillit t Mir, ti ndihmoj shqiptart n kto momente t rndsishme pr jetn e vendit.

  Dhn nga Selia e Konferencs Ipeshkvore, nё Tiranё, m 15 prill 2021

  Ipeshkvijt katolik t Shqipris

  (BalkanWeb)

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Komunitetet fetare: Kush shet votn, ka shitur dinjitetin e vet si njeri. Voto me vullnet t l

  “Kush shet votn ka shitur dinjitetin e vet dhe t familjes, kush e blen nuk sht i denj”, ambasadorja e SHBA mbshtet deklaratn e Ipeshkve: Mesazh i fuqishm

  Emri: yuri-kim.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 27.7 KB

  TIRAN
  Ambasadorja amerikane n Tiran Yuri Kim mbshtet deklaratn e Ipeshkve katolik pr shitblerjen e vots, nj shtje e shumprfolur dhe e nxeht n aktualitetin politik. Ambasadorja e SHBA e cilson deklaratn e tyre nj mesazh t fuqishm.

  “Mesazhi i fuqishm i Ipeshkve katolik: ‘Shitblerja e vots sht plag e madhe! Kush e shet votn ka shitur dinjitetin e vet & at t familjes. Kush e blen votn duke prfituar nga varfria e votuesve nuk sht i denj t ulet n detyrn pr t ciln krkon’, shkruan ambasadorja Yuri Kim.

  Emri: Yuri-Kim.png

Shikime: 28

Madhsia: 26.7 KB

  Balkanweb

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Komunitetet fetare: Kush shet votn, ka shitur dinjitetin e vet si njeri. Voto me vullnet t l

  “Shitja e blerja e vots, prmim pr dinjitetin njerzor”, Komuniteti Mysliman pr zgjedhjet: sht amanet nga Zoti. Shprehni qndrimin tuaj me vullnet t lir

  Emri: KMSH.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 11.1 KB

  Komuniteti Mysliman i Shqipris ka shprehur sot qndrimin e tij pr zgjedhjet e 25 prillit 2021, duke iu br thirrje qytetarve t shprehin qndrimin e tyre, pra t votojn me vullnet t lir.

  N nj deklarat KMSH thekson se vendi yn ndodhet n nj proces tepr t rndsishm dhe se qndrimi i tyre sht si gjithmon neutral, por i rndsishm sht procesi dhe q fushata t kaloj e qet dhe korrekte.

  Sipas KMSH, shitja e blerja e vots sht prmim pr dinjitetin njerzor dhe m tej bn thirrje pr ruajtjen e dinjitetit njerzor si nj amanet nga Zoti.

  Qndrimi i Komunitetit Mysliman t Shqipris pr zgjedhjet e 25 prillit 2021
  T dashur qytetar, urojm q t keni nj agjrim t leht dhe t pranuar te Zoti i Gjithsis!
  Ne gjendemi n Muajin m t rndsishm t vitit, Muajin e Bekuar t Ramazanit, muaji i pastrimit, faljes, mshirs dhe begatis s pafundme Hyjnore.
  Motra dhe vllezr, vendi yn ndodhet gjithashtu n nj proes tepr t rndsishm, si sht fushata elektorale pr zgjedhjet e 25 prillit 2021.
  Qndrimi yn pr prkatsit politik sht si gjithmon, NEUTRAL, por ajo q sht e rndsishme pr ne, sht procesi.
  Ne dshirojm q fushata elektorale t kaloj e qet dhe korrekte.
  Ju kujtojm gjith qytetarve shqiptar se, shitja apo blerja e vots, ve t tjerave, sht edhe prmim pr dinjitetin njerzor, ruani dinjitetin njerzor pasi sht amanet nga Zoti.
  VOTA sht shum e shtrenjt, ajo nuk duhet t shitet, as t blihet.
  Shprehni qndrimin tuaj ndaj alternativs q dshironi, me vullnet t lir, pa u intimiduar nga askush e pa intimiduar ju asknd!
  Ne urojm dhe dshirojm q zgjedhjet e 25 prillit t jen nj hap prpara pr Shqiprin drejt integrimit europian, t jen t lira dhe t ndershme dhe verdikti i popullit t lexohet e t pranohet nga t gjitha palt!
  I lutemi Zotit q produkti i ktyre zgjedhjeve t jet legjitim, i drejt dhe i hajrit pr popullin ton.
  Amin!

  Emri: KMSH-fb.jpg

Shikime: 29

Madhsia: 60.2 KB

  Balkanweb

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Komunitetet fetare: Kush shet votn, ka shitur dinjitetin e vet si njeri. Voto me vullnet t l

  Celibashi prshndet apelin e Kishs Katolike: Votoni t lir e t pandikuar

  Kryekomisioneri i KQZ, Ilirjan Celibashi, sht bashkuar me deklaratn e br nga Ipeshkvijt e Kishs Katolike t Shqipris, kundr shit-blerjes s vots.

  Prmes nj shkrimi n “Twitter”, Celibashi i bn thirrje qytetarve q t marrin pjes n votime e t shprehin vullnetin e lir e t pandikuar.


  Statusi:

  I bashkohem apelit t Ipeshkvijnjve t Kishs katolike tё Shqipris dhe @DomGjergji kundr shitblerjes s vots dhe praktikave negative q cnojn shprehjen e vullnetit t lir t qytetarve. Qytetar! Merrni pjes, shprehni vullnetin TUAJ t lir dhe t pandikuar. VOTONI!

  Emri: celibashi.png

Shikime: 24

Madhsia: 20.3 KB

  MAPO

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-04-2021, 07:18
 2. Komunitetet fetare, dekor apo vler?
  Nga Albo n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-10-2013, 17:21
 3. Voten te lire cdokush ta ket! 40 deputet emigrantet duhet te ken!
  Nga rovip n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-02-2013, 11:57
 4. Komunitetet fetare kundr martesave gej
  Nga Explorer n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 31-07-2009, 08:27
 5. Pronat dhe Komunitetet Fetare
  Nga forum126 n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-04-2007, 09:21

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •