Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,896

  Dita Botrore e Artit

  M pak politik, sharje dhe fyerje, m shum art dhe buzqeshje

  Ilir Muharremi, kritik i artit


  Sot sht 15 prilli Dita Botrore e Artit. Artistt mundohen q n kt dit t gjejn pajtueshmri ndrmjet ides dhe materies, ta konkretizojn, ta bjn t prekshme, t ndjeshme iden e materializuar, ose e kundrta, materien ta vlersojn se si ka rrjedhur nga ideja. Artistt n krejt botn e festojn kt dit duke shprehur krijime t reja, forma t reja, gjetje t reja, themelime t lvizjeve t reja n art, gjithnj me at se vepra artistike qetsisht tregon ndryshimin e ides n materie, pra syri i brendshm artistik sht i aft ta paraqes shklqimin e s bukurs n hapsir t jashtme, pra arti dhe bukuria kan burimin n nj dlir dhe ekstaz t veant.

  Pasi q artistt ballafaqohen tr jetn me kt luft (bukuria dhe materia), ather qensisht na del se estetika sht shum subjektive sepse fillin e ka n thellsin e shpirtit. Guri gdhendet nga zanatiu nuk e prjashtoj edhe artistin sepse arti dhe zanati bashkveprojn, ather kur bhet form e rreshtohet n hapsir nn shklqimin e diellit dhe hijet e hns, krijohet nj refleks i brendsis pra artistikes sepse ktu sht baza.

  E bukura sht shum e thjesht na prket vetm neve, na bn t ndjehemi mir, ta prjetojm, t prhumbemi, pra dehje e Dionisit, kurse e shmtuara dhe e keqja sht shum neveritse dhe e kundrta e personalitetit ton. Andaj, me t drejt n bot festohet Dita Botrore e Artit, dat kjo q lidhet me ditlindjen gjeniut t artit Leonardo Da Vini. Arsyeja sht se Da Vini sht artisti m i njohur n histori t artit dhe veohet me arritje humane simbol t paqes, t hulumtimit, zbulimit, shkencs, t tolerancs dhe t bashkimit. “Nprmjet eksplorimit t artit, shum probleme n bot do t zgjidheshin”, thot Mary Ann F.Kohl.

  Fatkeqsisht n mediat tona m prioritet jan debatet politike, fyerjet, sharjet se sa Dita Botrore e Artit. M t famshm bhen disa individ pr deklaratat e tyre fyese, prbuzse, gallata se sa ndonj vepr e artistit. Populli jeton me knaqsin e shtypjes dhe ofendimit se sa arritjet e ndonj artisti. M shum klikime marrin kto q i prmenda se sa promovimi i ndonj ekspozite, shfaqje, filmi vallzimi… Madje, politika bhet m trheqse kur plas debati me sharje, kacafytje, rrahje, ofendime familjare dhe mediat plasojn imazhe m t detajuara (fyerjet n korridor jashta kamerave), e tra kjo pr arritje t biznesit t tyre pra komercializmit prmes klikimeve.

  Pse kjo dit gjithnj kalon n heshtje n Kosov? A sht arti n rnie, a kan njerzit pak njohuri pr artin? Institucionet tona a e din q ekziston dikund arti te ne, ndonse i strukur n atelie? Mund t mendohet se arti ka shnuar rnie si pasoj e komercializmit, por e tr bota po komercializohet, pra vlera dhe shpirti po blihet me para sepse n Kosov m shum besohet n krizn ekonomike se ne vlern artistike. Arti duhet ta nxjerr veten nga kriza ekonomike, ta pasqyroj do kriz ose ta vetdijsoj popullin q jeton n kriz, pra kjo i bie q arti qndron ombrell sipr do antivlere dhe vlere.

  Urime 15 prilli Dita Botrore e Artit! Sot n kt koh pandemie ndonse nuk mund t vizitoni ndonj Galeri, Teatr, sall koncertrale, kinema, pr ta shnuar kt dit t madhe t krijimit dhe shprehjes artistike. / KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/lajme/me-pa...he-buzeqeshje/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 15-04-2021 m 08:24

Tema t Ngjashme

 1. Dita Botrore e Teatrit
  Nga sirena_adria n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 27-03-2021, 17:29
 2. 7 Prill - Dita Botrore e Shndetit
  Nga Xhuxhumaku n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-04-2014, 18:51
 3. Dita Botrore e shndetit
  Nga Florim07 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 05:50
 4. Dita Botrore E Popullsis
  Nga NEOLK n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 11-07-2007, 19:47
 5. 22 Mars, Dita Boterore e Ujit
  Nga Hyllien n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 23-03-2005, 18:27

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •