Vaksin ruse me kontrat sekrete, pa fatur e pa sasi! Zbardhet Akti Normativ i marrveshjes pr t siguruar vaksinn Sputnik

ADA HAZIZOLLI

Pasi i ktheu syt nga lindja dhe i hapi rrug vaksinave t pacertifikuara nga rregullatort Europian, qeveria ka ndrmarr hapin e radhs. Pas kontrats s firmosur n Turqi pr t sjell vaksinn kineze, e radhs sht marrveshja e paralajmruar pr vaksinn ruse, Sputnik.

Emri:  vaksinat-780x439.jpg

Shikime: 203

Madhsia:  16.8 KB

KONTRATA

N fletoren zyrtare sht publikuar nj dit m par Akti Normativ Pr miratimin e tekstit t marrveshjes nga e cila do t sigurohen dozat e radhs me vaksina ruse. Por njsoj si n kontratat e mparshme, nuk ka asnj informacion lidhur me fondin q do t prdoret, sasin e dozave q do t sigurohen si edhe far sht m e rndsishme n kushtet kur koha mbart tjetr vler, nuk dihet se kur do t mbrrijn drgesat e para.

Marrveshja pr furnizimin ndrmjet Human Vaine LLC dhe Ministris s Shndetsis, ministrit t Shtetit pr Rindrtimin t Shqipris dhe Institutit t Shndetit Publik pr shkak t sekretit tregtar dhe krkess s shprehur n marrveshje nga Human Vaine LLC nuk do t publikohet n asnj website t institucioneve apo n Fletoren Zyrtare, specifikohet n dokument, ku thuhet po ashtu se efektet financiare, q rrjedhin nga marrveshja prballohen nga fondi rezerv i buxhetit t shtetit, pr vitin 2021.

Emri:  fletorja-zyrtare.jpg

Shikime: 222

Madhsia:  44.0 KB

VAKSINA

Vaksina Sputnik V mban vuln e Institutit Kombtar t Krkimit Gamaleya pr Epidemiologjin dhe Mikrobiologjin n Rusi, ndrsa do t sigurohet prmes kompanis Human Vaine LLC. Nga testet klinike kjo vaksin ka rezultuar mbi 95 pr qind efektive. Edhe pse nuk sht certifikuar ende nga rregullatort europian, shum shtete, prfshir Gjermanin, kan shprehur interes pr ta aplikuar n popullat.

N Shqipri, prmes nj donacioni nga Emiratet e Bashkuara Arabe mbrritn disa jav m par 10 mij doza t vaksins ruse, por fati i tyre nuk u msua asnjher. Ndrsa pr msuesit u tha q u aplikua vaksina AstraZeneca dhe pr personelin shndetsor Pfizer, pr vaksinn ruse nuk pati kategori t prcaktuara. Jo zyrtarisht thuhet q sht aplikuar te t moshuarit, por kjo vshtir t besohet, sa koh q procesi masiv pr kt kategori nisi pas mbrritjes s vaksins kineze Sinovac.

Panorama