U la jasht listave, Ditmir Bushati i kthehet ashpr Rams: Po strehon n PS ekzekutor financiar! N parti ka interesaxhinj e deformime

Emri:  rama-bushati-1.jpg

Shikime: 35

Madhsia:  29.3 KB

Ish-ministri i Jashtm, Ditmir Bushati, i cili u la jasht listave t PS nga kryeministri Edi Rama, zhvilloi kt mbrmje nj bashkbisedim me t rinj n nj lidhje live n Instastory. Nj prej t rinjve e pyeti Bushatin se far plani ka pr t ardhmen dhe cili sht mekanizmi q i bn partit m demokratike?

N prgjigjen e tij, Bushati nuk i kurseu kritikat e forta pr Partin Socialiste, teksa tha se ka pranuar njerz, q sipas tij, e kan nisur karriern politike n PD duke bler vota, m pas kan shkuar n LSI duke bler vota, dhe tani i ofrohen PS pr t bler vota.

M tej, ish-ministri tha se tre jan elementt kryesor pr nj parti politike, si organizimi, boshti i vlerave programatike dhe rregullat e bashkjetess, duke shtuar se pr fat t keq n kto vite edhe n PS ka pasur deformime t tyre.

Planet e mia jan ato q i kam br publike dua t vazhdoj t kontribuoj n politik. Dua t punoj pr nj PS, e cila ka n qendr t vmendjes kto shqetsime q ngre un, q kujdeset pr interesin publik, q kujdeset pr mirqenien. Pr nj PS q sht partia e intelektit, q sht nj parti q punon pr ekonomin, pr nj shoqri tregu. Kto jan ato shtyllat kryesore, q e mbajn nj familje politike s bashku. Tre jan elementet: organizimi, boshti i vlerave programatike dhe rregullat e bashkjetess. Kemi par pr fat t keq kto vite, qoft n PS, deformime t ktyre elementeve. Me keqardhje kam konstatuar dhe identifikuar, si dhe ndar shqetsimet e mia n forumet e PS.

Njerzit duhet t din pr far votojn, votojn pr nj parti me nj program t caktuar, nj ekip q sht i gatshm t marr n dor fate te tyre dhe nj lider n krye t ktij ekipi. Shqetsimi im kryesor ka qen dhe mbetet me njerz q e kan krijuar karriern politike n PD, duke bler vota, m pas kan shkuar n LSI, duke bler vota, dhe sot i ofrohen PS, pr t bler vota. Apo njerz q e kan nisur n partin Demokristiane dhe sot jan me PS. Ne nuk mundet ta banalizojm apo zvendsojm rolin e aktivistit politik me rolin e nj interesaxhiu, q i ofrohet nj partie thjesht dhe vetm pr t marr nj vend pune. Un do vijoj t bj thirrje pr respektimin e disa standardeve, pr integritetin e tyre moral, profesional, dhe jo pr t strehuar n listn e PS ato q i konsideroj ekzekutort e gjakderdhjes financiare t ktij vendi. Mendoj se prmes vetkorrigjimit PS do t ishte dhe do t jet edhe m e fort, tha ish-ministri Bushati.

(BalkanWeb)