Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14

Tema: Bitkoin 60K+

 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Bitkoin 60K+

  Emri: what-is-bitcoin-cryptocurrency-001.jpg

Shikime: 1245

Madhėsia: 52.6 KB

  Bitkoin tejkalon 60mijė dollarė dhe tani ėshtė 62mijė.
  Koha do e tregojė ėshtė ėshtė njė flluskė apo invenstim i sigurt.

  Vlen tė pėrmendim se nėse me kėto ritme qė po ecėn bota dhe kemi njė luftė botėrore.
  Nėse nė fund do na kenė ngelur vetėm gurė pėr tė luftuar atėherė ari dhe argjendi janė investimi mė i mirė.
  Nėse do jetė infrastukura energjitike dhe informatike do tė ekzistojė
  bitkoini do vlejė mė shumė se njė milionė dollarė.

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Exclamation Bitcoin nė vlera rekord tė tė gjithė kohėrave

  Analistėt besojnė se bitcoin do tė arrijė 80 apo 90 mijė dollarė brenda kėtij viti.

  Emri: dims-1-7-730x410.jpg

Shikime: 120

Madhėsia: 33.9 KB

  Bitcoin shėnoi njė rėnie tė lehtė ditėn e Enjte pasi preku njė rekord tė ri nisur nga optimizmi i lanēimit tė ETF-sė sė parė nė Amerikė.

  Kriptomonedha mė e madhe nė botė ra me 1.3% nė 65,184 dollarė pasi arriti rekordin 67,016 dollarė ditėn e Mėrkure. Vlera mė e lartė arritur ndonjėherė ishte muaji Prill me 64,895 dollarė.

  Analistėt besojnė se bitcoin do tė arrijė 80 apo 90 mijė dollarė brenda kėtij viti. Ether, kriptomonedha e dytė mė e madhe u rrit nė 1% nė 4,203 dollarė.

  Qė nga shtatori bursa tė shumta kanė vėnė re rritje tė fluksit dhe transaksioneve. Mesatarisht fluksi javor nė bitcoin ishte 121.1 milionė dollarė nga 31.2 milionė dollarė njė muaj mė parė. /PCWorld Albanian

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196

  Pėr: Bitkoin 60K+

  sipas FBI monedha digitale Bitcoin dhe te tjera si ajo jane nje skeme e paster mashtrimi e ngjashme me Skemen Ponzi,kjo skeme mashtrimi nuk ka te beje fare me skemat piramidale te cilat edhe keto jane skeme mashtrimi por te nje natyre tjeter

  per te kuptuar kete skeme mashtrimi me monedhen digitale lexo me detaje ===> https://it.wikipedia.org/wiki/Schema_Ponzi
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ATMAN : 25-10-2021 mė 16:08

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  18
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Citim Postuar mė parė nga ATMAN Lexo Postimin
  sipas FBI monedha digitale Bitcoin dhe te tjera si ajo jane nje skeme e paster mashtrimi e ngjashme me Skemen Ponzi,kjo skeme mashtrimi nuk ka te beje fare me skemat piramidale te cilat edhe keto jane skeme mashtrimi por te nje natyre tjeter
  Edhe une i ketij mendimi kam qene nga fillimi, por situata eshte bere me e nderlikuar pasi ka edhe disa shtete qe e kane njohur si monedhe. Por nje tullumbace eshte do plase nje moment.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Citim Postuar mė parė nga Poshnjari Lexo Postimin
  Edhe une i ketij mendimi kam qene nga fillimi, por situata eshte bere me e nderlikuar pasi ka edhe disa shtete qe e kane njohur si monedhe. Por nje tullumbace eshte do plase nje moment.
  shtete si salvadori e kane njohur zyrtarisht,por shtete te tilla si kina e kane nxjerre jashte ligjit , duke qene se kina ka pasur rreth 60 % te tregut boteror te monedhave virtuale , besoj se kina ka motive te forta dhe te arsyeshme qe arriti ketu

 6. #6
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Bitcoin flitet kete vit te kap shumėn e 100k dhe ju u duket akoma nje fllucke?

  Njerezit e zgjuar ne fakt dine ta blejne te ardhmen dhe menyra me e mire per momentin jane kriptovalutat ku tregu do shoqerohet nga to.

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,196

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  Bitcoin flitet kete vit te kap shumėn e 100k dhe ju u duket akoma nje fllucke?

  Njerezit e zgjuar ne fakt dine ta blejne te ardhmen dhe menyra me e mire per momentin jane kriptovalutat ku tregu do shoqerohet nga to.
  dmth FBI dhe Kina qe eshte lider boteror ne inteligjencen artificiale qenkan fllucke sapuni , nuk duhet intuite e madhe per te kuptuar qe eshte skeme e paster mashtrimi mjafton te shikosh menyren se si funksionon dhe bindesh per nje gje te tille

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  18
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  Bitcoin flitet kete vit te kap shumėn e 100k dhe ju u duket akoma nje fllucke?

  Njerezit e zgjuar ne fakt dine ta blejne te ardhmen dhe menyra me e mire per momentin jane kriptovalutat ku tregu do shoqerohet nga to.
  Fakti qe mund te shkoi 100k apo edhe 1m nuk e ndryshon ate qe eshte. Tani sa kohe do mbaj eshte tjeter gje. Ketu duhet theksuar qe cdo kompani gjigande po mundohet te krijoje valuten e vete, dhe mua me duket me e logjikshme dhe do jete me e sigurt dhe stabile ne krahesim me valutat e tjera. Ato jane per mua nje fllusk e cila do plase nje dite.

 9. #9
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Ja sesi Bitcoin kontrollohet nga njė numėr i vogėl investitorėsh dhe gėrmuesish

  NBER gjeti se 1 mijė investitorėt mė tė mėdhenj kontrollonin 3 milionė nga 8.5 milionė bitcoinėt e kontrolluar prej 10 mijė investitorėve.

  Ja sesi Bitcoin kontrollohet nga njė numėr i vogėl investitorėsh dhe gėrmuesish
  Bitcoin dhe kriptomonedhat e tjera sot mund tė blihen mė lehtė se asnjė herė mė parė por kjo nuk e ka ndryshuar faktin se njė pėrqindje e vogėl njerėzish kontrollojnė pjesėn mė tė madhe tė tregut.

  Sipas njė studimit nga Nationa Bureau of Economic Research publikuar nga Bloomberg, 10 mijė investitorė inditivualė kontrollojnė 1/3 e bitcoinėve nė qarkullim.

  NBER arriti tė marrė kėto informacione pėrmes njė metode shumė specifike tė grumbullimit tė tė dhėnave. Ata zbuluan se 10 mijė individė kontrollonin 8.5 milionė bitcoin ndėrsa grupi mė i madh kontrollonte i vetėm 5.5 milionė bitcoin.

  Duke hyrė mė nė detaje NBER gjeti se 1 mijė investitorėt mė tė mėdhenj kontrollonin 3 milionė nga 8.5 milionė bitcoinėt e kontrolluar prej 10 mijė investitorėve.

  Hulumtuesit nuk hedhin poshtė idenė se disa prej adresave me numrin mė tė madh tė bitcoin kontrollohen nga njė entitet i vetėm qė dyshohet se ėshtė krijuesi misterioz Satoshi Nakamoto.

  Sė fundi NBER gjeti se 10% e operacioneve tė gėrmimit kontrollojnė 90% tė kapacitet total tė gėrmimit tė bitcoin. Vetėm 0.1% e tyre janė pėrgjegjės pėr 50% tė kapacitetit gėrmues tė kriptomonedhės. /PCWorld Albanian

 10. #10

 11. #11

 12. #12
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Si te blejme bitcoins?!


 13. #13
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Anėtarėsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,999
  Postimet nė Bllog
  3

  Pėr: Bitkoin 60K+

  90% e Bitcoin janė hedhur nė qarkullim, gėrmimi i 10% kėrkon 120 vite

  Njė prej tipareve tė veēanta tė kriptomonedhės ėshtė limiti prej 21 milionė bitcoin qė mund tė gėrmohen.
  90% e Bitcoin janė hedhur nė qarkullim, gėrmimi i 10% kėrkon 120 vite
  Vetėm 13 vite nga lanēimi, rrjeti i bitcoin ka arritur njė objektiv tė madh ku 90% e tė gjithė bitcoin janė gėrmuar tashmė.

  Megjithatė pjesa e ngelur prej 10% do tė duhet tė paktėn 100 vite pėr tu gėrmuar. Historia e bitcoin filloi 13 vite mė parė ku rrjeti u lanēuar mė 3 Janar 2009.

  Asokohe arkitekti misterioz i kriptomonedhės, Satoshi Nakamoto, gėrmuar bllokun e parė njohur si Blloku Gjeneza.

  Njė prej tipareve tė veēanta tė kriptomonedhės ėshtė limiti prej 21 milionė bitcoin qė mund tė gėrmohen. Sipas tė dhėnave tė BlockchainCom, janė gėrmuar 18.89milionė ose 90% tė limitit. Kanė ngelur mė pak se 2 milionė pėr tu gėrmuar.

  Megjithatė pėr shkak tė ndryshimeve nė procesin e gėrmimit siē ėshtė rritja e vėshtirėsisė, do tė thotė se 21 milionė bitcoinėt do tė gėrmohen plotėsisht nė vitin e largėt 2140.

  Shkak ėshtė pėrgjysmimi i bitcoin. Ėshtė njė moment ku ēdo 210 mijė blloqe tė gėrmuara, shpėrblimi qė gėrmuesit marrin pėrgjysmohet. Aktualisht shpėrblimi ėshtė 6.25 bitcoinė ndėrsa nė 2024 do tė reduktohet nė 3,125 bitcoinė. Nė 2009-ėn shpėrblimi pėr gėrmimin e njė blloku ishte 50 bitcoinė.

  Por me ēdo pėrgjysmim rritet edhe vėshtirėsia e gėrmimit, njė proces qė ndodh nė ēdo 2,016 blloqe ose ēdo dy javė. Kėshtu gėrmuesve ju duhet mė tepėr kohė pėr tė gėrmuar bllokun e radhės.

  Pėrllogaritet se afro 3.5 milionė bitcoin kanė humbur pėr shkak tė keqmenaxhimit tė ēelėsave privatė apo humbjes sė jetės tė poseduesit. /PCWorld Albanian

 14. #14
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-07-2006
  Postime
  18
  Postimet nė Bllog
  2

  Pėr: Bitkoin 60K+

  Citim Postuar mė parė nga Neteorm Lexo Postimin
  90% e Bitcoin janė hedhur nė qarkullim, gėrmimi i 10% kėrkon 120 vite

  Njė prej tipareve tė veēanta tė kriptomonedhės ėshtė limiti prej 21 milionė bitcoin qė mund tė gėrmohen.
  90% e Bitcoin janė hedhur nė qarkullim, gėrmimi i 10% kėrkon 120 vite
  Vetėm 13 vite nga lanēimi, rrjeti i bitcoin ka arritur njė objektiv tė madh ku 90% e tė gjithė bitcoin janė gėrmuar tashmė.

  Megjithatė pjesa e ngelur prej 10% do tė duhet tė paktėn 100 vite pėr tu gėrmuar. Historia e bitcoin filloi 13 vite mė parė ku rrjeti u lanēuar mė 3 Janar 2009.

  Asokohe arkitekti misterioz i kriptomonedhės, Satoshi Nakamoto, gėrmuar bllokun e parė njohur si Blloku Gjeneza.

  Njė prej tipareve tė veēanta tė kriptomonedhės ėshtė limiti prej 21 milionė bitcoin qė mund tė gėrmohen. Sipas tė dhėnave tė BlockchainCom, janė gėrmuar 18.89milionė ose 90% tė limitit. Kanė ngelur mė pak se 2 milionė pėr tu gėrmuar.

  Megjithatė pėr shkak tė ndryshimeve nė procesin e gėrmimit siē ėshtė rritja e vėshtirėsisė, do tė thotė se 21 milionė bitcoinėt do tė gėrmohen plotėsisht nė vitin e largėt 2140.

  Shkak ėshtė pėrgjysmimi i bitcoin. Ėshtė njė moment ku ēdo 210 mijė blloqe tė gėrmuara, shpėrblimi qė gėrmuesit marrin pėrgjysmohet. Aktualisht shpėrblimi ėshtė 6.25 bitcoinė ndėrsa nė 2024 do tė reduktohet nė 3,125 bitcoinė. Nė 2009-ėn shpėrblimi pėr gėrmimin e njė blloku ishte 50 bitcoinė.

  Por me ēdo pėrgjysmim rritet edhe vėshtirėsia e gėrmimit, njė proces qė ndodh nė ēdo 2,016 blloqe ose ēdo dy javė. Kėshtu gėrmuesve ju duhet mė tepėr kohė pėr tė gėrmuar bllokun e radhės.

  Pėrllogaritet se afro 3.5 milionė bitcoin kanė humbur pėr shkak tė keqmenaxhimit tė ēelėsave privatė apo humbjes sė jetės tė poseduesit. /PCWorld Albanian
  Ne fillim u perfol per 20 milion, tani qenka bere 21?! Nejse...
  Perseri nuk mund ta besoj pasi asnjeri nuk mund ta kontrolloi kete. Kush e di se sa para ka ne qarkullim nje shtet? Asnje, madje as Enveri nuk e kontrollonte dot kete. Shifrat manipulohen kur dhe si te duash.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •