Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Lulzim Basha mesazh pr shqiptart: "Ndryshimin e keni ju n dor"

  Ndryshimin e keni n dor ju, Basha thirrje shqiptarve: Votoni masivisht m 25 prill, ne kemi plan konkret

  Emri: basha-2.jpg

Shikime: 41

Madhsia: 17.6 KB  Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha, iu bri thirrje t gjith shqiptarve t votojn masivisht numrin 9 m 25 prill, q sipas tij, t vij ndryshimi n Shqipri.

  N nj video-mesazh nga makina, rrugs pr n takimin e radhs elektoral, Basha theksoi se ai ka nj plan konkret pr nxjerrjen e vendit nga kriza ekonomike, ndrsa tha se do nxjerr t ardhurat nga xhepi i oligarkve pr ti uar te xhepat e shqiptarve.

  Mesazhi i plot i Bashs:

  T dashur miq, ju prshndes dhe dua ta nis kt komunikim sot me nj urim pr t gjith besimtart, pr t gjith miqt e besimit islam q kan nisur sot agjrimin, e tju uroj nga zemra nj agjrim t leht e t pranuar n nj muaj t bekuar t ramazanit. Ky sht nj muaj kur besimtart i kthehen sakrifics s tyre njerzore, shpress dhe besimit t tyre n nj t nesrme m t mir, prmes virtyteve m t mira njerzore, prmes sinqeritetit, dlirsis, solidaritetit, faljeve dhe lutjeve pr nj t ardhme m t mir pr veten e tyre, pr familjet e tyre, pr shoqrin, pr kombin. Ndaj, dua bashk me urimin tim tju prcjell falnderimet e mia t gjith besimtarve q agjrojn n muajin e shenjt t ramazanit, t gjith klerikve dhe udhheqsve shpirtror q i shrbejn besimtarve dhe tju them po kshtu se kjo sakrific e cila vjen n nj koh t ngarkuar pr nga situata ekonomike, pr nga gjendja e prgjithshme e vendit, kam bindjen se do t shrbej q n fund t ktij muaji t bekuar, Shqipria t prjetoj e gjitha nj lirim shpirtror dhe nj ecje drejt m t mirs n do kuptim, n veanti sa i prket vuajtjeve, sa i prket situats t vshtir ekonomike, situats t vshtir t prgjithshme t vendit, t familjeve shqiptare, t voglushve shqiptar dhe po kshtu t t rinjve, t t papunve, t nnave dhe t baballarve tan, t moshuarve e n veanti nga zemra uroj dhe shpresoj q lutjet tuaja dhe sakrifica juaj n kt muaj t shenjt t shrbejn pr t lehtsuar edhe dhimbjet e atyre q kan humbur m t dashurit n kt vit sprove, t atyre q jan t smur q kan nevoj pr kujdes, t familjeve q po kujdesen me sakrifica t shumta pr shndetin e tyre dhe pr kurimin e tyre.

  E di pra q ky muaj sht nj muaj sprove i dyfisht pr vet gjendjen ku ndodhet vendi dhe natyrisht t sprovs q sjell sakrifica dhe simbolika e muaj t bekuar t ramazanit. Edhe njher nga zemra t gjith besimtarve q agjrojn, agjrim t leht dhe t pranuar. Ekonomia sht tema kryesore q m ka shoqruar gjat gjith ktyre ditve dhe javve t takimeve me njerzit. sht shqetsimi kryesor i do kujt pavarsisht nse i takon shtress s mesme, profesionist, nse i takon siprmarrsit t vogl apo t mesm apo siprmarrsit t madh dhe prodhues, nse i takon t papunve, pensionistve, e n veanti grave dhe rinis shqiptare q jan goditur m rnd se do kush tjetr n tet vite mbetje n vendnumro n aspektin ekonomik, n rnien drastike t shanseve pr punsim dhe pr mirqenie dhe q kan sjell nj emigracion t pa merituar pr Shqiprin e pr shqiptart. Por ju e dini q ne kemi nj plan, nj plan konkret i cili do t zbatohet dhe do t bj t mundur q ekonomia shqiptare njsoj si ekonomia e vendeve tjetra t rajonit t filloi t lviz prsri, ta marr veten, jo vetm nga goditjet t njpasnjshme t keqmenaxhuara t trmetit dhe t pandemis, por mbi t gjitha nga keqmenaxhimi 8 vjear. Nga taksat e rritura, nga mimet e larta t nafts t energjis. Ju e dini q plani yn godet pikrisht kto gabime dhe dshtime duke korrigjuar dhe duke futur n kursin e rritjes ekonomike t gjith sektort ekonomik t Shqipris.

  Ulja e mimit t nafts me 24 leke pr litr, pra eliminimi i takss Rama mbi karburantin, taksa e shesht 9% pr tatim fitimin por edhe tatimin pr t ardhurat personale pr gjith ata mbi rrogn minimale. Ulja e mimit t energjis pr familjet dhe pr aktivitetin prodhues dhe eksportues dhe nga ana tjetr destinimi i ktyre t ardhurave, devijimi i tyre nga xhepat e nj grushti njerzish, q quhen sot me t drejt oligark dhe q jan n fakt klientt e pushtetit n ikje, devijimi nga xhepat e tyre tek nevojat e njerzve duke nisur me synimet tona kryesore q jan punsimi, rritja e pagave, rritja e pensioneve q n kto 8 vite ka shnuar nj rnie krahasuar me rritjen e mimeve duke i br pensionistt shqiptar m t mjeruarit n Ballkan, q pasi paguajn faturn e ilaeve, e t dritave, e t ujit nuk i mbetet m asgj n xhep. Dhe po kshtu hapa t tjer t cilt do t prmirsojn ndjeshm cilsin e jets, mundsit dhe mirqenien. Siprmarrja e vogl, biznesi prodhues, fermeri shqiptar, t gjith do ta gjejn veten tek paketa jon fiskale, q sht vetm hapi i par drejt rritjes ekonomike. Miqt e mi gjat ksaj fushate ne kemi pasur dhe do t vazhdojm kemi mundsin t bashkbisedojm pr programin ton, ju keni pyetjet tuaja legjitime dhe n fakt nj fushat normale kt duhet t synoj, tu jap prgjigje pyetjeve t qytetarve dhe qytetart pyesin qeverin, at q ka pasur pushtetin, far ka br me premtimet q ka kryer kto 8 vite, a i ka mbajtur, far ka br dhe ju e dini fare mir q kundrshtari politik vetm ksaj pyetje nuk i jep prgjigje, sepse ju e dini fare mir prgjigjen, ska br asgj, vendi sht n vendnumro.

  Ndrkoh q as un as ekipi yn jo vetm nuk i shmangemi, por kemi punuar q gjat gjith ktyre muajve e viteve pr t ardhur tek ju me nj program realist, rrnjt e t cilit jan tek problemet tuaja t prditshme. Kemi qen n shtpit tuaja, n ndrmarrjet tuaja, n arat, serat tuaja, kemi qen n auditort e universiteteve dhe me gjimnazistt dhe fmijt shqiptar. I njohim, i prekim, i ndjejm problemet tuaja, sepse q t zgjidhsh nj problem s pari duhet ta njohsh at, akoma m mir duhet ta ndjesh e ta prjetosh at. Vetm kshtu mund t formulosh pastaj zgjidhjen e duhur, realiste dhe t zbatueshme, prandaj n kt fushat nuk kemi ardhur me premtime, por me zotime dhe angazhime t nj plani t hartuar jo nj muaj para fushats, por vite e vite me radh me ndihmn e ekspertve m t mir. T dashur miq, tani dua tiu them fare qart se e vrteta e demokracis sht q ndryshimi, ndryshimi q gjith krkoni, n fakt e keni n dor ju, vetm ju mund ta bni ndryshimin realitet.

  N fund t fundit si un, si ekipi im, si bashkpuntort e mi, t gjith kemi t njjtin pushtet me 25 prill dhe po kshtu ata q kan qeverisur pr 8 vite, secili prej nesh ka nj vot, e pra, sht bashkimi i votave tuaja e vetmja mnyr pr t sjell ndryshimin. Vetm ju dhe vota juaj sht instrumenti q sjell ndryshimin dhe un e di q ju jeni t etur pr ndryshim. Pavarsisht se n far gjendjeje ekonomike jeni dhe e di q shumica prej jush sht n gjendje ekonomike shum t keqe. Pavarsisht se ku banoni n qendr apo n periferi, n jug apo n veri, n qytet apo n fshat, pavarsisht se far mundsish apo pamundsish keni n jetn e prditshme, pavarsish nse jeni demokrat apo socialist dhe n veanti socialistt e goditur dyfish ata q vrtet kan besuar, kan votuar dhe kan investuar tek forca e tyre politike pas premtimeve t prmbajtura. Ju them q tani sht koha t bhemi t gjith bashk, t bhemi t gjith bashk pr ndryshim do t thot secili t marr prgjegjsin me vot, me vot pr t ndryshuar fatin e vet dhe t familjes s vet. Sepse mos harroni ndryshe nga ju thot politika dhe njeriu q mbajti Shqiprin n vend numro pr kto 8 vite. 25 prilli nuk bhet pr mua as pr at, bhet pr ju, bhet pr t ardhmen e fmijve tuaj. A do t kemi dhe 4 vjet t tjera t mbushura me dshtime, t ngecur vend numro me dyert e Europs t mbyllura pr ne, a do t kemi dhe 4 vjet t tjera ku fmijt tuaj t mbeten pa shkollim, pa arsimin e duhur, pa shanse pr punsim.

  Edhe 4 vite t tjera po t vazhdoj ky ritm emigracioni, a do t mbetet i ri apo e re n Shqipri. Apo do t ndryshojm t gjith s bashku dhe do t marrim shanset q jan para nesh, bashk me ndihmn e partnerve tan, bashk me ndihmn e BE-s pr t tejkaluar kt kriz t rnd 8 vjeare pr t hapur vende pune, pr t sjell edhe ktu n Shqipri njsoj si n Maqedonin e Veriut, njsoj si n Kosov apo n vendet e tjera t rajonit, investime. Investime perndimore q hapin vende pune me paga t larta, mirqenie dhe nj qeveri q sht n krahun tuaj dhe jo kundr jush, nj politik me fytyr njerzore q e ndjen dhimbjen tuaj dhe synim kryesor ka ju shrbej ju. Kjo sht pyetja t cils do ti prgjigjeni ju me vot m 25 Prill. E vetmja pyetje kjo sht: Edhe 4 vjet t tjera si kto 8 vite apo ndryshim? Dhe kt e keni vetm ju n dor, askush tjetr. Vetm ju keni mundsin t ndryshoni Shqiprin dhe fatin e saj. Vetm ju keni mundsin q fmijve tuaj mos tju vidhen edhe 4 vite t tjera. Ndaj ju ftoj q gjith entuziazmin dhe optimizmin me t cilin keni prcjell kt fushat nga Jugu n Veri ku ju takoj n takime t mdha spontane apo n bashkbisedime q kemi publike dhe jo publike, ta shndrroni n nj vot masive, qytetare, europiane, popullore pr ndryshim m datn 25 Prill duke votuar numrin 9. Numrin 9, Partin Demokratike, Aleancn pr Ndryshim n mnyr q pas 26 Prillit t prveshim mngt dhe t nisim punn pr ti hapur Shqipris rrugn drejt Europs, pr ti dhn shqiptarve at q meritojn dhe q sht plotsisht e mundur, nj ekonomi me vende pune, me mirqenie dhe me kujdes pr do shqiptar dhe familje shqiptare. Ju faleminderit. Un do t vazhdoj takimet gjat dits s sotme dhe do t kem s shpejti takime me profesionist, me t rinj, me nna, me fermer. Ndrkoh q n mbrmje ju ftoj t m ndiqni n programin e Sonila Meos n televizionin Ora. Ndaj, ju uroj nj dit sa m t mbar t gjithve e n veanti nj dit sa m t leht agjruesve n kt dit t par t muajit t bekuar t ramazanit. Zoti ju bekoft ju dhe familjet tuaja! Zoti t bekoft Shqiprin!

  (BalkanWeb)
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,685
  Postimet n Bllog
  2

  Basha: Ne 100 ditet e para te qeverisjes hap negociatat me BE

  Me vertete e ka ky, apo do jete pa gjume se nuk ka mundesi..


 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,044
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Lulzim Basha mesazh pr shqiptart: "Ndryshimin e keni ju n dor"

  “Nuk t plqejn ata q udhheqin?” Basha publikon videon: Ngrihu dhe ndrroji!

  Kreu i Partis Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar nj video me an t s cils prcjell nj mesazh pr zgjedhjet e 25 prillit.

  Basha thot se i pari sht votuesi, ndrkoh q deri m tani shqiptart jan udhhequr nga qeveritar arrogant dhe prars.
  Ai thot se shqiptart nuk duhet t dorzohen, por t ngrihen dhe t ndrrojn ata q udhheqin, t ndryshojn Shqiprin.


Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-05-2016, 23:29
 2. Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-04-2016, 11:01
 3. Kokalari kryeministrit: "Heto pasurin e Lulzim Bashs"
  Nga Shijaksi-London n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-11-2005, 04:21
 4. "Mao na krkoi ndryshimin e kufinjve t Europs"
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 20-12-2004, 00:21
 5. Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 22-11-2004, 04:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •