Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 31
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Ekskluzive/ Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e puns, t dhnat konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Emri: database-i-ps-slider-1024x576.jpg

Shikime: 182

Madhsia: 38.7 KB

  do parti politike tenton q t hartoj nj regjistr sa m real t votuesve t saj potencial ditn e zgjedhjeve, pr t krijuar nj projeksion t prafrt mbi rezultatin. Me kt qllim krijohen lista me emra votuesish q kan lidhje me strukturat. Kto lista organizohen, sipas Qendrave t Votimit dhe n baz t llogaritjeve krijohet nj objektiv i prafrt i rezultatit.

  Por nn ethet e “mandatit t tret” n 25 Prill, Partia Socialiste e ka uar gjurmimin e votuesve n nj nivel tjetr, duke i kaluar caqet e ligjshmris.

  N zyrat elektorale t PS-s sht vn n dispozicion nj sistem t dhnash, q ngre dyshime t forta pr prdorimin e database shtetrore t E-Albania n funksion t partis n pushtet.

  Lapsi.al ka arritur ta siguroj kt database ku jan t prfshira t dhna konfidenciale t 910 mij votuesve t Tirans nga 19 deri n moshn 99 vje. Dokumenti prmban t dhnat personale t secilit prej nesh, si numrat e telefonit, numrin e karts s identitetit, numrin e qendrs s votimit, vendin e puns pr shumicn e t regjistruarve dhe nj prshkrim t prkatsis politike pr secilin prej qytetarve t Tirans, praktikisht sht fryti i nj pune monitorimi t qytetarve, q ka n themel t saj, t dhnat q ne ia kemi besuar shtetit.

  N dokumentin e siguruar nga Lapsi.al, qsht afrsisht 234 MB, prkatsia politike e secilit sht prshkruar shkurt me PO ose me JO n nj kollon, nga personat q jan pjes e skems s “patronazhit”.

  “Patronazhistt” quhen ndryshe antart e PS-s q prmes kontakteve, telefonatave apo t njohurve t prbashkt krijojn nj ide t prafrt t bindjeve politike t secilit prej nesh. Sistemi i patronazhit sht prdorur edhe n zgjedhje t kaluara, por diferenca pr “mandatin e tret” sht se, dikur t dhnat pr votuesit potencial mblidheshin n mnyr vullnetare, kurse n database q prdor sot Partia Socialiste ka informacione sensitive tonat, q po keqprdoren pr fushatn zgjedhore.

  N database, prmbajtja e t cilit prbn vepr penale, jan t dhnat pr 910 mij qytetar t Tirans t cilt nuk i kan dorzuar me vullnetin e tyre informacionet pr Partin Socialiste, por ato i jan vjedhur secilit prej nesh, q nga numrat e telefonit, numri ID i karts s identitetit apo vendi i puns etj.

  Lapsi.al msoi se njsoj si ky dokument sht shprndar n kompjuterat e selis s PS t Tirans, ku bhet prpunimi i t dhnave, e njjta procedur antiligjore ndodh n selit e degve t PS n qarqet e tjera, duke e shprndar kt skem pune pr t gjith votuesit e Shqipris.

  Nga nj verifikim i thjesht, rezulton se t dhnat e qytetarve jan azhornuar n muajt e fundit. Gjat kohs s pandemis, E-Albania ka qen nj ndr aplikacionet jetike, kur secili prej nesh sht detyruar ta prdor pr nj qllim apo nj tjetr. Gjithsesi disponimi i t dhnave personale nga PS mund t jet br edhe nga institucionet e tjera shtetrore.

  Krijimi dhe prdorimi i ktij Database pr qllime elektorale sht prov se pr t fituar zgjedhjet, Rilindja nuk po ndalet n kufijt e ligjit dhe nuk ka skrupuj t vjedh t dhnat prsonale pr cilindo.

  Sistemi i t dhnave prfshin informacione pr ministra, familjar t tyre, drejtor t Rilindjes, prokuror, avokat, gjyqtar, polic, gazetar t t gjitha mediave n Tiran, aktor t angazhuar apo jo n politik, personazhe t shoqris civile dhe t jets publike, t gjith nn vzhgimin syrit magjik, q sheh prtej ligjit.

  Pr ta par vet mnyrn se si sht organizuar database, Lapsi.al po publikon t dhna t pjesshme pr disa emra t njohur t jets publike, duke nisur nga vet drejtuesit e portalit.

  Emri: Andi-Bushati-e1618130585540.jpg

Shikime: 181

Madhsia: 21.2 KB
  Emri: Bushati.jpg

Shikime: 174

Madhsia: 7.8 KB

  Emri: Shkullaku-1-570x410.jpg

Shikime: 177

Madhsia: 26.8 KB
  Emri: armand-shkullaku.jpg

Shikime: 173

Madhsia: 7.5 KB

  M posht do t gjeni disa t tjer personazhe publike sipas raportimit q i kan br patronazhistt e Partis Socialiste n Database q prdoret pr fushatn e 25 Prillit, ku jan edhe t dhna konfidenciale q disponohen nga institucionet shtetrore.

  Emri: fatos-lubonja-768x454-1-1.jpg

Shikime: 180

Madhsia: 29.0 KB
  Emri: lubonja.jpg

Shikime: 173

Madhsia: 6.6 KB

  Emri: unnamed.png

Shikime: 182

Madhsia: 187.0 KB
  Emri: blendi.jpg

Shikime: 176

Madhsia: 7.7 KB

  Lapsi.al
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 12-04-2021 m 09:29

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Kulmi/ Rilindja i vuri patronazhist edhe shefit t Shrbimit Informativ Shtetror

  Emri: Desktop94-1024x576.jpg

Shikime: 178

Madhsia: 40.4 KB

  Pa diskutim, asnj prej nesh nuk ka qen i prjashtuar nga database me t dhnat konfidenciale pr qytetart e Tirans, q ka akumuluar Partia Socialiste pr t fituar mandatin e tret. Madje i nervozuar nga lajmi i Lapsi.al, Taulant Balla e quajti databazn e t dhnave “t krijuar me vite t tra organizimi dhe komunikimi der m der me njerzit”.

  Por duke par informacionet sistematike pr 910 mij qytetar t Tirans, t gjitha t prmbledhura n nj dokument, Lapsi.al raportoi se t dhnat konfidenciale nuk jan arritur duke prpiluar informacione nga takimet der m der, por jan grabitur nga institucionet shtetrore dhe mbi bazn e tyre sht punuar pr t nxjerr bindjet e njrit apo tjetrit votues, sipas nj skeme monitorimi q ndryshe n PS, quhet “patronazhimi”.

  Duke qen se lista sht marr shabllon nga institucionet shtetrore dhe iu sht shprndar militantve t Partis, kta nuk jan ndalur as kur njerzit q duhej t patronazhonin kishin nj statur, pr t ciln duhej menduar dy her para se t raportonin.

  Ky sht rasti i punonjsve t Shrbimit Informativ Shtetror, disa prej emrave t t cilve gjenden n database q prdor Partia Socialiste pr fushatn e 25 Prillit bashk me t dhnat e tyre personale dhe prshkrimin e bindjes politike pr secilin.

  N kollonn ku raportohet vendi i puns, pr punonjsit e Shrbimit Informativ Shtetror q verifikoi Lapsi.al, nuk sht shnuar institucioni ku punojn, por Partia nuk i ka kursyer pr t dhnat e tjera konfidenciale, njsoj si pr ne t tjert.

  Kulmi arrin n patronazhin pr shefin e SHISH, Helidon Bendo, prball t cilit patronazhistja me emrin Marjana Ndraka ka raportuar se ai ka preferenca pr PS dhe se ai mund t konsiderohet votues i sigurt pr PS.

  N raportimin pr shefin e SHISH jan t gjitha t dhnat si numr telefoni, numri i karts s identitetit, qendra e votimit, etj, por nuk sht shnuar vendi i puns.

  T raportosh edhe pr shefin e Shrbimit Informativ Shtetror, ky sht nj rekord i paimagjinueshm n gjurmimin e votave, q vetm Rilindja mund ta ket thyer n historin e asaj q Taulant Balla e quajti “pun n terren”. Por n ann tjetr, ky sht edhe nj dshmi tronditse, se si Rilindja e ka kthyer shtetin n nj leck dhe e keqprdor sa her t’i duhet pr nevojat e saj personale. Megjithat si do t thoshte nj patronazhiste e PS, “ditn e zgjedhjeve, edhe vota e shefit, edhe vota ime, prap t njjtn vler kan”.

  Emri: Desktop95.jpg

Shikime: 179

Madhsia: 16.1 KB

  Lapsi.al

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Meta: SPAK t hetoj keqprdorimin dhe vjedhjen e t dhnave personale t shqiptarve nga PS

  Presidenti Ilir Meta ka reaguar n lidhje me skandalin pr prdorimin e t dhnave personale nga Partia Socialiste prmes portalit e-Albania. Nga Pogradeci, kreu i shtetit krkoi nga SPAK dhe institucionet e drejtsis t hetojn pr vjedhjen e t dhnave t qytetarve nga ana e Partis Socialiste. Gjat fjals s tij, Meta e ka akuzuar PS-n se ka br nj gjest t papranueshm dhe t poshtr.

  “sht nj shkelje e papranueshme dhe e poshtr, e do norme dhe do morali pr t vendosur bazn e t dhnave personale t t gjith qytetarve t Shqipris n dispozicion t nj force politike q ka kapur shtetin dhe nuk pranon t lr pushtetin, dhe prdor forma t tilla t poshtra, prmes t cilave bn presion qytetarve shqiptar me qllim friksimin e tyre. Koha kur shqiptart kishin frik nga qeveria ka mbaruar prgjithmon, data e fundit ishte 2 marsi. Tani fillon koha kur, qeveria q do t vij, jo kjo q ka ikur, edhe nga mendja prve t tjerave, do t ket frik nga populli, askush nuk do t cenoj dhe dhunoj t drejtat e qytetarve shqiptar”, tha Meta.

  Lapsi.al

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Publikimi i t dhnave personale/ Vasjari: Do t ishte skandal! Aty ka emra gjykatsish, prokurorsh apo dhe kreut t SHISH me preferencat politike

  Analisti Arjan Vasjari i ftuar n emisionin ‘’Real Story’’ t Sokol Balls n News24 ka deklaruar se n rast se publikimi i t dhnave personale nga e-Albania pr t kaluar n duart e zyrtarve t PS sht e vrtet, do t ishte skandar i papar n kto 30 vite.

  Sipas Vasjarit, n databazn n fjal ka emra gjykatsish, prokurorsh apo dhe kreut t SHISH me preferencat politike prbri.

  Pr analistin Kushtetuta sht shum e qart n rastin e t dhnave personale, pasi n databaz ka dhe t dhna sensitive.  ‘’Edhe njher, e para gj q do them sht benifit i dyshimit, sepse shtja sht shum e rnd. Nse do ishte e vrtet, PS do t ishte kapur n flagranc antikushtetuese skandaloze. Kushtetuta sht shum e qart, ligji pr mbrojtjen e t dhnave personale.

  Por edhe shum e rnd pr kurrikuln demokratike t PS. Nse nj institucion ka stransferuar t dhna, dhe ia ka prcjell partis q sot ka pushtetin, do ishte skandaloze. Niveli i demokracis sht regres.

  Do ishte vrtet kapje e institucioneve. Nukduhet prmes paligjshmris t justifikojm nj paligjshmri. Kt e thash n fillim e them tani. N ata databaz, ka t dhna sensitive. Pr orientime politike pr ata 910 mij veta. Nse do e shtyjm m tej, databazi thellon dhe kris n mnyr t rrezikshme disa figura q n nj rrethan tjetr, se duhet ta nnvizoj kt, aty ka emra gjykatsish, prokurorsh, emri i kreut t SHISH. Jan shnuar preferencat e tyre politike. Do mjaftonte ky si fakt, do ishte skandal i papar n kto 30 vite.

  Nse prballemi, gjja m e tmerrshme nse do e trajtonim si gj normale. S’po flasim vetm pr t dhna, shtja e nj t dhne, por nivelin e demokracis. Portali q e nxori kt, ta bnte transparent t gjithin, dhe rrugt pr ta krkuar ligjrisht jan t pafundme. Bra nj analiz n parim, ligjore, si e kuptoj un, por po e mbyll, po i v kapak. Do t doja mos ishte e vrtet. ‘’- tha Vasjari.

  (BalkanWeb)

 5. #5
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Ekskluzive/ Si na monitoron Rilindja nr e telefonit, nr ID, vendet e puns, t dhnat konfidenc

  Shkullaku: Marrja e t dhnave nga e-Albania pr fushat tregon se shteti ka rn

  Prokuroria e Posame ka nisur verifikimet n lidhje me prdorimin e t dhnave personale t qytetarve, t cilat qarkulluan dje n media, n kuadr t zgjedhjeve t 25 prillit. Hetimi nisi pasi n media u publikuan t dhna e e-Albania pr qytetart. Marrja e ktyre t dhnave sipas analistit Armand Shkullaku tregon se shteti ka rn pasi jan thyer “muret” e arkivs s shtetit.

  I ftuar n emisionin “T Paekspozuarit” n MCN TV, Shkullaku tha se ky aksion ka nisur prej 6 muajsh dhe se jan mbi 200 persona t cilt punojn pr marrjen e ktyre t dhnave.

  “Historia nuk daton n kto dy dit dhe gjith kjo q ka ndodhur nuk sht aksion fushate, ne kemi 6 muaj q jemi sinjalizuar nga njerz n PS t cilt kan qen t shqetsuar pr faktin q nga serverat e PS dhe Bashkis hyhej n arkivat e e-Albania. Jan mbi 200 e ca njerz q merren me marrjen e t dhnave. Ajo q ishte shokuese pr ne ishte q nuk mundej askush t hynte n arkivat e shtetit pr t marr t dhna personale. Kjo t on n mendimin q depozitimi n e-Albania i t dhnave ka shrbyer pr kt gj. T gjitha kto t dhna jan n duart e disa t rinjve q i prdorin n zgjedhjet e PS. Dikush e ka marr riskun prsipr sepse ishte nj skandal. Aty ka t dhna t njerzve q duhet t jen konfidenciale. Vura re sot q disa media pro qeveris po mundohen ta zvoglojn kt sot. Marrja e t dhnave nga arkiva e shtetit tregon se shteti ka rn. Edhe Facebook apo rrjete t tjera patn rrjedhje t dhnash, por u ngrit gjith bota dhe u morn masa. T dhnat jan numr telefoni, vendi i puns, numri i identifikimit dhe vendbanimi. Nse dikush futet n t dhnat e nj shteti dhe I merr ato ather quhet q shteti ka rn”, tha Shkullaku.

  Koha Jon

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Selia e PS prgjon qytetart si dikur Sigurimi i Shtetit

  N Tiran, PS-ja ka marr t dhnat personale, numr identiteti, numr telefoni, adres banimi dhe vendin e puns t paktn 920 mij qytetarve nga mosha 18 ve deri n 99 vje. Kto t dhna prpunohen n zyrat elektorale t PS dhe do qytetar klasifikohet si votues i bindur i PS, i pasigurt dhe apo si votues i opozits. Kjo sht metod fashiste pasi nuk mund t marrsh t dhnat personale t qytetarit e ti prdoresh pr presion politik apo pr ti thn nesr se “ti ishe me opozitn dhe nuk ka pun pr ty!”

  Prej dits s diel portali lapsi.al i drejtuar nga gazetart Armand Shkullaku dhe Andi Bushati ka publikuar dokumente q tregojn se zyrat elektorale t PS prdorin material konfidencial pr t ndikuar te votuesit. Konkretisht, n Tiran PS ka marr t dhnat personale, numr identiteti, numr telefoni, adres banimi dhe vendin e puns t paktn 920 mij qytetarve nga mosha 18 ve deri n 99 vje. Kto t dhna prpunohen n zyrat elektorale t PS dhe do qytetar klasifikohet si votues i bindur i PS, i pasigurt dhe apo si votues i opozits. do qytetar n kt list ka nj person q e monitoron dhe q sht ngarkuar nga PS me detyrn pr t’i ndryshuar bindje politike nga votues i opozits n votues t PS, natyrishtme metoda presioni apo pazaresh. Personi q kryen monitorimin e votuesit sht quajtur n PS me emrin patronazhist.

  N bazn e t dhnave n Rilindje figurojn t gjith qytetart e Tirans, duke nisur intelektual, artist, gazetar, punonjsit e administrats, prokuror, polic, gjyqtar, prokurort e SPAK deri te kreu i Shrbimit Informativ Shtetror. Kushdo q ka mbushur moshn e votimit ka nj dosje n selin e Partis Socialiste ku prpunohet informacioni mbi sjelljen e tij politike. Kjo metod sjellje, pavarsisht emrave q u vendos PS, baz t dhnash dhe patronazhim, mund t krahasohet vetm me modelet e sigurimit t shtetit. Personi q kryen patronazhin n shumicn e rasteve nuk njihet nga votuesi dhe procesi i ndikimit politik nuk sht i ligjshm. Praktikisht patronazhisti sht njlloj si operativi i zons n strukturn e Sigurimit t Shtetit q kontrollonte sjelljen politike t qytetarve dhe jepte direktivat pr trajtimin q duhej br n do rast. Drejtues t PS, deri m sot, kan mbajtur qndrime kontraktiktore pr kt list. Fillimisht, sekretari i Prgjithshm i PS, Taulant Balla deklaroi se lista ishte nj element i zakonshm pune edhe n PD. Ndrsa nj dit m par, Sekretari Organizativ i PS, Arben Pllumbi tha se listat q dal n media nuk ka lidhje me Partin Socialiste. Q ky dokument ka lidhje me PS-s e tregon nj detaj i rndsishm. Emrat e personave q kryejn procesin e patronazhit jan t gjith zyrtar t administrats, socialist t deklaruar dhe njerz q njihen historikisht si prfaqsues t strukturave t PS. Prdorimi i t dhnave t qytetarve sht nj shkelje e rnd ligjore q tregon se shteti sht vn n shrbim t pushtetit t nj partie politike.

  Numri i telefonit, adresa e shtpis, numri i identitetit, vendi i puns jan t dhna q nj qytetar nuk i dorzon vet n nj parti politike. Kto t dhna nuk mblidhen as nga rrjetet sociale dhe as nga kontaktet n terren. I vetmi vend ku kto t dhna gjenden jan Agjencia Kombtare e Shoqris s Informacionit (AKSHI) dhe E-Albania, t dyja institucione n varsi t qeveris. N ligjin pr funksionimin e ktyre institucioneve, nxjerrja e t dhnave t qytetarve si ka ndodhur n rastin e dosjes s PS, sht shprdorim detyre dhe vepr penale q ndshkohet. Fakti q PS ka marr t dhnat e gjith qytetarve duke prfshir dhe ato t kreut t SHISH dhe t SPAK, prokurorve dhe gjyqtarve, madje duke prcaktuar dhe mnyrn sesi ata votojn sht nj skandal q trondit themelet e shtetit. Nj parti politike ka arritur t krijoj nj mekanizm q nuk shrben vetm pr t identifikuar votuesit, por edhe pr t manipuluar zgjedhjet. Sepse nse nj burokrat partie i PS ka numrin e telefonit dhe vendin e puns s nj punonjsi n administrat, e ka shum t thjesht q t’i ushtroj presion duke e krcnuar pr pushim nga puna n kmbim t vots pr partin.

  Skandali duhet hetuar s pari pr vjedhjen e t dhnave dhe shantazhin model komunist ndaj qytetarve duke hetuar institucionet q kan dhn informacionet. S dyti, ky skandal sht skema m flagrante e manipulimit masiv t zgjedhjeve. Prokurort q ishin vet pjes e dosjes s PS jan detyrimin ligjor dhe moral t’i shkojn hetojn deri n fund ktij hetimi dhe t ndshkojn autort.

  SPAK ka shansin dhe rastin pr t treguar publikut se sa i pavarur mbetet nga qeveria. N do vend normal demokratik do kishte rn qeveria dhe arrestimet nga prokuroria do ishin kryelajm dite.

  Mili Xhani

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,155

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Rudina Jasini:

  Juriste dhe lektore pran Universitetit t Oxfordit pr t Drejtn Ndrkombtare Penale dhe T Drejtat e Njeriut, shkruan pr rastin e dyshuar t prdorimit t t dhnave t portalit E-Albania nga maxhoranca n pushtet:

  Sot per here te pare mesova jo vetem termin por edhe lidhur me konceptin e "patronazhistit".
  Nuk e di se si po trajtohet kjo vjedhje dhe shperndarje e te dhenave personale te mijerave individeve ne Shqiperi, por di qe kjo do te perbente nje shkelje shume te rende te te drejtave dhe lirive individuale per te cilen ne cdo shtet demokratik do te kishte nje ndjekje penale.
  Potencialisht cdo individ i cenuar nga kjo shkelje mund te kerkoj ndjekje penale, por do te doja te shihja juristet me te mire te vendit ta ngrinin kete ceshtje si "class action" pasi kjo shkelje ne mendimin tim perben nje nga abuzimet dhe cenimet me te renda te te drejtave te individit ne Shqiperi.
  Shume mund te mendojne se tashme ne boten e teknologjise, ne i jemi dorezuar ketij realiteti ku te dhenat tona regjistrohen ne shume platforma online, por kjo kurresesi nuk nenkupton qe individe, kompani apo parti te kene te drejten te abuzojne me te dhenat personale per te krijuar nje rrjet mbikqyrjeje dhe ndjekjeje. Shkurt ky eshte nje abuzim i paster dhe nje veper penale e rende!

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  Ditmir Bushati: Jemi vend i NATO-s, si vidhen t dhnat personale dhe nuk heton askush

  sh-ministri i Jashtm, Ditmir Bushati thot se sht shqetsues fakti i prdorimit t t dhnave personale. Sipas tij, duhet t ket nj hetim administrativ pr t zbardhur se cili nga zyrtart mund t’i ken nxjerr kto t dhna.

  “Mendoj q duhet t jemi progresist n vlera, sidomos pr mua q militoj n nj parti t qendrs s majt, ku hyn edhe mbrojtja e t dhnave personale. Ka nj debat t madh, mirpo do preferoj q t gjith t ishim t shqetsuar. M vjen keq q nuk ka nisur asnj hetim administrativ.

  Nuk di t jet zhvilluar nj mbledhje e siguris kombtare pr kt shtje dhe besoj se duhet t ishte shqetsimi “numr 1” pr qeverin dhe do zyrtar t shtetit shqiptar. sht nj shtje q ka impakt mbi ekonomin. N rast se Luftansa do t vendos zyrat e saj n Shqipri do t transferoj edhe t dhnat e punonjsve t saj.

  Pra, mungesa e mekanizmave mbrojts mund t penalizoj edhe mundsin q nj vend t thith investime t huaja. Kur un kam vizituar Izraelin, m tha kryeministri izraelit sa inxhinier keni. Tha biznesi i t dhnave sht biznesi m fitimprurs n bot.

  Lufta nuk bhet m me arm. Dhe ne jemi nj vend antar i NATO-s nuk mund t mohojm nj shqetsim. T gjith ata q mbledhin t dhnat duhet t pezullohen deri n prfundim t hetimit dhe n fund drejtsia duhet t thot fjaln e vet. Drejtsia nuk mund t prdoret si justifikim pr t mos iu prgjigjur nj shqetsimi t till publik.

  Edhe un kam pasur t dhna por jo ato personale, sepse do parti bn listn q mendon se i ka votues” – tha Bushati n nj bised me ndjeksit e tij n Instagram.

  Lapsi

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  SPAK thrret gazetart Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, por nuk arreston drejtuesit e Rilindjes pr skandalin

  Prokuroria e Posam Kundr Korrupsionit dhe Krimit t Organizuar (SPAK) ka thirrur gazetart e njohur Andi Bushati dhe Armand Shkullaku, drejtues t portalit Lapsi.al, lidhur me hetimin pr t dhnat e 920 mij votuesve q prdoreshin nga Partia Socialiste.
  SPAK ka krkuar bllokimin e serverit t Lapsi.al pr nj periudh disamujore, me qllim hetimin e dokumenteve dhe publikimet q jan br nga gazetart pr dosjen e t dhnave q prdorte Partia Socialiste pr t ndikuar t votuesit.
  Mnyra sesi po kryen hetimin SPAK dhe prokurort duket si nj tallje me skandalin m t madh q sht publikuar pr nj parti politike. Ky mbetet skandal q do t rrzonte do kryeministr. Por duket se po luhet t shptohet Rama dhe t merren me median q e publikoi.

  Lapsi.al botoi, duke respektuar kriteret e gazetaris, lajmin se n zyrat e PS ekziston nj baz t dhnash, ku gjith qytetart e Tirans rezultojn t prgjuar nga strukturat e PS. Kto t dhna mund t jen marr nga PS nga disa institucione: E-Albania, Drejtoria e Gjendjes Civile, Drejtoria e Tatimeve, etj.
  Pra shkelja nuk sht e medias q publikoi lajmin, por e Partis Socialiste q ka vjedhur t dhnat nga institucionet shtetrore. SPAK duhet t kishte nisur hetimet jo nse ekziston apo jo baz e till t dhnash, sepse ajo dihet, por kush ia ka dhn informacionet personale t qytetarve, Partis Socialiste. SPAK duhet t hetonte PS dhe jo mediat pr “nxjerrje t t dhnave vetjake”.
  Hetimi dhe sekuestrimi duhet t kishte nisur n zyrat e PS, n zyrat e qeveris dhe shtabeve elektorale t partis n pushtet. Vjedhja e t dhnave nga institucionet shtetrore sht br me urdhr politik dhe kt duhet t zbuloj SPAK.

  Faktin q kan mbledhur t dhna si PS e tha edhe ministrja e shtetit Elisa Spiropali te emisioni Top Talk. Ajo tha se kemi t dhna t tilla por nuk kemi shkelje ligjore. Pse nuk e therret ministren, SPAK-u, pasi TOP CHANNEL e ka t regjistruar pohimin e saj. Pas Elisa Spiropalit SPAK-u do t dal te Kryeministri.
  Hetimi ndaj gazetarve sht presion ndaj medias dhe tentativ t pr mbyllur skandalin.

  N FOTO/Dokumenti i SPAK pr gazetart dhe drejtuesit e Lapsi.al

  Emri: SPAK-Andi-Bushati-3.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 52.9 KB

  Emri: SPAK-Andi-Bushati-2.jpg

Shikime: 154

Madhsia: 42.9 KB

  Emri: SPAK-Andi-Bushati-1.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 51.3 KB

  Koha Jon

 10. #10
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,279
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Rilindja Komuniste: Database me t dhna personale konfidenciale pr 910 mij votues t Tirans

  12 organizata t Shoqris Civile: Ndshkim ligjor pr zyrtart prgjegjs t prfshir n skandalin e databazs s PS-s

  Emri: rama-e-albania-votime-750x375.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 26.8 KB

  12 organizata t shoqris civile reagojn lidhur me skandalin e publikimit dhe t keqprdorimit t t dhnave personale t qytetarve dhe krkojn nga organet ligjzbatuese hetim t plot dhe ndshkim ligjor pr zyrtart prgjegjs.

  “Ruajtja e t dhnave personale t qytetarve shqiptar si numri personal i identifikimit, ditlindja dhe vendlindja, banesa dhe numri celular prbjn shkelje t rnd t privatsis s qytetarve dhe administrimi i tyre pr qllime elektorale krijon nj precedent t dmshm prdorimi t ktyre informacioneve pr prfitim personal…shprehim mbshtetjen ton pr organet ligjzbatuese, pr kryerjen e nj hetimi korrekt, t drejt dhe t paanshm”, theksojn organizatat e Shoqris Civile n reagimin e tyre t prbashkt pr mediat.

  Emri: reagimi.jpg

Shikime: 149

Madhsia: 65.6 KB

  Koha Jon

 11. #11
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,880
  Postimet n Bllog
  3

  DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  N nj koh q Partia Socialiste mohon ekzistencn e patronazhistve, Syri Televizion ka zbuluar detaje nga struktura e ngritur nga mazhoranca pr t monitoruar votuesit n 25 prill. Patronazhistt jan t ndar n dy grupe, ndrsa sipr tyre sht nj tjetr person i cili quhet I deleguari dhe merr informacion nga patronazhistt.

  Misioni i patronazhistve nuk mbaron me listat e zgjedhsve, ku ashtu si sht br e ditur duhet t identifikonin zgjedhsit dhe preferencat e tyre politike.

  Por patronazhistt jan ngarkuar t ken mision t posam ditn e votimit. Konkretisht, sipas ktij dokumenti q ka siguruar Syri Televizion, patronazhistt do t veprojn n dy grupe. Ata q kan aftsi teknike, do t prdorin nj aplikacion, ku do t ken listn me t gjith votuesit e PS q patronazhisti ka n ngarkim.

  Detyra e patronazhistit me aplikacion sht q t raportoj n koh reale ditn e votimit mbi statusin e secilit votues, pra nse votuesi ka shkuar n qendrn e votimit apo jo. Patronazhistt e grupit t dyt, apo ata q nuk kan aftsi teknike, do t punojn me lista n mnyr manuale duke raportuar tek i deleguari i partis n koh reale pr statusin e votuesve t PS q kan n ngarkim.

  Ky sht nj tjetr detaj, i cili prforcon faktin se Partia Socialiste jo vetm q ka ngritur nj skem t mirorganizuar pr t kontrolluar votuesit, por sht duke prdorur t dhnat personale t qytetarve n funksion t ksaj skeme.

  Emri: auto_dokumenti11618592958.jpg

Shikime: 154

Madhsia: 55.2 KB

  Syri.net

 12. #12
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,527

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Me marrjen e te dhenave personale gjykoj se Rama i ka kaluar te gjitha limitet. Qe nje cop patronazhist me teser partie, te te shantazhoje voten, kjo na rikthen ne periudhen e komunizmit...
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 13. #13
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,186

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Sistemi i opinioneve eshte i njohur ne amerike dhe evrope, po luhet nje loje e pandershme dhe nje furtune ne gote. ne nuk e dime nga jane gjeneruar te dhenat, mos u merrni me nje president te akuzuar pafundesisht si me i pasuri ne ballkan.
  Duaje te afermin tend si veten

 14. #14

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Dikur,ne qeverine Berisha u be nje greve te perndjekurish dhe njeri nga keta,ne mos gaboj,i vuri zjarrin vetes...del Berisha dhe shpegon qe ky i perndjekur luante bixhoz dhe pinte raki (fakt i vertete). Ne ate kohe u skandalizova sepse me dukej jashte llogjike qe nje kryeminister jo vetem qe merej me jeten private te nje personi por qe ishte i informuar edhe mbi jeten private te tije. Si duket nga ajo kohe gjerat paskan evoluar,paskemi vene te gjithe popullsine nen kontroll,po kthehemi ne nje shtet policor ku pushteti kontrollon gjithka. Kjo ngjarje edhe na meson dhe na shpegon qe akoma ne jetojme me trashgimerine dhe me metodat e te kaluares komuniste.
  Shpresoj qe ky skandal te hetohet,edhe se hetimi ne Shqiperi eshte pothuajse i pamundur sepse kap gjithmone nje bashkesi njerezish qe i dihet fillimi por nuk i dihet fundi. Mjafton te shikosh hetimet edhe per rastet ordinere si eshte trafiku i drogave. Ti shikon qe jashte vendit kapet 10-50 kg droge dhe bashke me drogen kapet gjithmone nje grup personash nga 5-10 ose edhe me shume persona. Ne Shqiperi kapen 600-700 kg droge dhe kapet vetem shoferi ! Edhe s'kan as turp por ta quajne kapjen e shoferit si sukses te operacionit ! Tani nuk duhet te jesh ndonje gjeni apo prokuror shqiptar per ta kuptuar qe 600 kq e droges nuk jane te shoferit... Edhe ne kete rast,nuk duhet qe opinioni dhe prokuroria te meret me patronazhistet por te meret me perfituesit e vertete te jetes private te shqiptareve.

 15. #15
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,527

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Lapsi dhe SPAK si gom e krimeve t pushtetit

  Patronazhistet, fatkeqesisht e kthyen daljen e te dhenave personale per publikun e thjeshte nga nje Megaskandal, ne nje Komedi. Dhe teksa Komedia vazhdon perdite zmadhohet e zmadhohet, e verteta mbetet aty Skandali eshte aty: jane me dhjetra shkelje qe prekin shume fusha qe nga siguria e zgjedhjeve e deri tek siguria kombetare, per te mos llogaritur shkeljet e te te drejtave te njeriut. Argumentimi i Presidentit sot ishte jo thjesht shterues, por frikesues dhe per ata qe vazhdojne ta shikojne si komedi kete qe ndodhi. Por, organet e Drejtesise dhe sidomos SPAK, ne vend te shtoje Lapsat per te germuar dhe per te tiu rrefyer shqiptareve sa me shpejt te verteten, qe ne fakt, tashme dihet(nuk pati frike ta konfirmoje dhe Kryeministri duke i bere thirrje Patronazhisteve te vazhdojne te bejne me eger detyren), po ben te kunderten: po kerkon te thyeje Lapsin qe na servisri kete te vertete tronditese dhe te perdore Gomen per te fshire krimet qe jane dukshem ne siperfaqe te pushtetit. Fatkeqesisht per Lirine dhe Demokracine e ketij vendi SPAK me kerkesat dhe kercenimet e sotme ndaj drejtuesve te LAPSIT po ben te kunderten e asaj qe duhet te beje: Po e trajton Kryeministrin dhe pushtetin si media qe ka dhene lajmin dhe LAPSIN si pushtet ekzekutiv qe ka kryer krimin.
  Zeri yne duhet te jete me i forte se kurre, se me thyerjen e Lapsit do thyhen shume Lapsa e Stilolapsa e Stilografe te tjere. Nuk eshte vetem ne rrezik Media, po vete Shqiperia.
  Nga Facebook i autorit Andi Bejtja
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 16. #16
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,527

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Ky skandal i rradhes na tregon dhe njehere se reforma ne drejtesi ishte thjeshte nje zevendesim i disave qe nuk i kontrollonim pjeserisht, me disa te tjere qe i kontrollojme teresisht. Vidhen te dhenat e te gjitheve dhe ushtrohet presion mbi gazetaret qe ben zbulimit duke lene te lire ata qe abuzojne me te dhenat tona... Te keqen e komunizmin, kjo eshte fiks shkerdhatokracia e te njderit Dritero Agollit!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 17. #17
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,186

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Lapsi dhe SPAK si gom e krimeve t pushtetit

  “Patronazhistet”, fatkeqesisht e kthyen daljen e te dhenave personale per publikun e thjeshte nga nje Megaskandal, ne nje Komedi. Dhe teksa Komedia vazhdon perdite zmadhohet e zmadhohet, e verteta mbetet aty Skandali eshte aty: jane me dhjetra shkelje qe prekin shume fusha qe nga siguria e zgjedhjeve e deri tek siguria kombetare, per te mos llogaritur shkeljet e te te drejtave te njeriut. Argumentimi i Presidentit sot ishte jo thjesht shterues, por frikesues dhe per ata qe vazhdojne ta shikojne si komedi kete qe ndodhi. Por, organet e Drejtesise dhe sidomos SPAK, ne vend te shtoje Lapsat per te germuar dhe per te t’iu rrefyer shqiptareve sa me shpejt te verteten, qe ne fakt, tashme dihet…(nuk pati frike ta konfirmoje dhe Kryeministri duke i bere thirrje “Patronazhisteve” te vazhdojne te bejne me eger detyren), po ben te kunderten: po kerkon te thyeje Lapsin qe na servisri kete te vertete tronditese dhe te perdore Gomen per te fshire krimet qe jane dukshem ne siperfaqe te pushtetit. Fatkeqesisht per Lirine dhe Demokracine e ketij vendi SPAK me kerkesat dhe kercenimet e sotme ndaj drejtuesve te LAPSIT po ben te kunderten e asaj qe duhet te beje: Po e trajton Kryeministrin dhe pushtetin si media qe ka dhene lajmin dhe LAPSIN si pushtet ekzekutiv qe ka kryer krimin.
  Zeri yne duhet te jete me i forte se kurre, se me thyerjen e Lapsit do thyhen shume Lapsa e Stilolapsa e Stilografe te tjere. Nuk eshte vetem ne rrezik Media, po vete Shqiperia.
  Nga Facebook i autorit Andi Bejtja
  Patjeter dhe eshte nje komedi e vertete. Kudo ne bote keto te dhena jane krejtesisht te ditura nga autoritetet. Eshte sekret emri e mbiemri im!!!!!!!!!!!! Apo karta e identitetit qe eshte ne sistem, pasi nga shteti eshte leshuar Apo vendi i punes, qe sot edhe publikohet nga vete shteti..., ky dhe i meparshmi... Shteti i berishes dinte dhe sa luge kishim ne shtepi dhe te bente biografine, Mbetet vetem fakti nga kane dale te dhenat, gje qe nuk eshte e qarte..., ku e dini ju se nuk jane nxjerre nga burime te ligjshme. Keto jane te dhena nga regjistri i gjendjes civile i cili eshte ne sistem dhe nuk ka si te jete "sekret".
  Ndryshuar pr her t fundit nga ilia spiro : 19-04-2021 m 13:11
  Duaje te afermin tend si veten

 18. #18
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,527

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Patjeter dhe eshte nje komedi e vertete. Kudo ne bote keto te dhena jane krejtesisht te ditura nga autoritetet. Eshte sekret emri e mbiemri im!!!!!!!!!!!! Apo karta e identitetit qe eshte ne sistem, pasi nga shteti eshte leshuar Apo vendi i punes, qe sot edhe publikohet nga vete shteti..., ky dhe i meparshmi... Shteti i berishes dinte dhe sa luge kishim ne shtepi dhe te bente biografine, Mbetet vetem fakti nga kane dale te dhenat, gje qe nuk eshte e qarte..., ku e dini ju se nuk jane nxjerre nga burime te ligjshme. Keto jane te dhena nga regjistri i gjendjes civile i cili eshte ne sistem dhe nuk ka si te jete "sekret".
  Regjistri i gjendjes civile nuk analizon te dhenat tona dhe as ushtron presion mbas marrjes se tyre. Regjistri qendron i ftohte perballe ketyre te dhenave. Ne loje hyjne pastaj patronazhistet e partise, qe identifikojne mosvotuesit e partise se tyre, se kush ka ngelur pa pune mbas pandemis, se kush nuk ka paguar faturat e dritave, se kush nuk ka legalizuar akoma shtepine, se kush ka akoma taksa te prapambetura, etj etj. Dhe zgjidhjen e problemit ta ofron rilindja nepermjet biskotes, voto per mua se i rregullojme te tjerat, ose nepermjet shkopit, nese sdo te votosh per ne partia nepermjet nenpunesve te saj ti agravon me thelle problemet.
  E gjitha kjo e tejkalon kuptimin e fjales skandal, ketu nuk jemi me ne demokraci!!! Mbase patronazhistet dhe militantet mund ta gjykojne kete normale, por uroj qe asnjeri prej tyre mos te jete pjese e regjistrit te cilen rilindja mund tja perdori per shantazh ne kembim te votes. Kjo eshte KRIMINALE!!!
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

 19. #19
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,186

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Citim Postuar m par nga Duke_Of_Arberia Lexo Postimin
  Regjistri i gjendjes civile nuk analizon te dhenat tona dhe as ushtron presion mbas marrjes se tyre. Regjistri qendron i ftohte perballe ketyre te dhenave. Ne loje hyjne pastaj patronazhistet e partise, qe identifikojne mosvotuesit e partise se tyre, se kush ka ngelur pa pune mbas pandemis, se kush nuk ka paguar faturat e dritave, se kush nuk ka legalizuar akoma shtepine, se kush ka akoma taksa te prapambetura, etj etj. Dhe zgjidhjen e problemit ta ofron rilindja nepermjet biskotes, voto per mua se i rregullojme te tjerat, ose nepermjet shkopit, nese sdo te votosh per ne partia nepermjet nenpunesve te saj ti agravon me thelle problemet.
  E gjitha kjo e tejkalon kuptimin e fjales skandal, ketu nuk jemi me ne demokraci!!! Mbase patronazhistet dhe militantet mund ta gjykojne kete normale, por uroj qe asnjeri prej tyre mos te jete pjese e regjistrit te cilen rilindja mund tja perdori per shantazh ne kembim te votes. Kjo eshte KRIMINALE!!!
  Nese pranon si te drejte perdorimin e te dhenave, gjithcka tjeter pastaj eshte krejtesisht e ligjshme per perdorim, qe e bejne te gjitha partite, ne pushtet apo opozite. Ato qe thua ti per presion, etj., jane thjesht thashetheme e per keto duhen fakte e jo paragjykime. Ti megjithate sulmon rilindjen(PS) , por une flas objektivisht.
  Duaje te afermin tend si veten

 20. #20
  Kunja_01 Maska e Duke_Of_Arberia
  Antarsuar
  02-08-2003
  Vendndodhja
  overal, ne levizje.
  Postime
  2,527

  Pr: DOKUMENTI/ Zbulohet roli i patronazhistve n ditn e votimit

  Askush nuk do donte qe te dhenat e tij personale te keqperdoreshin e te beheshin objekt analizash nga disa patronazhiste/militante partish. Kete lloj akordi nuk ka individ ne bote qe mund ta japi. Me flagrantja ne ate database, patronazhistet nuk analizojne vetem votuesit e partise se tyre, por TE GJITHE votuesit e Tiranes!
  Media ka publikuar me dhjetra raste ku gjeneralitetet tona perpunohen ne zyrat e PS-se, me qellim te vetem shantazh ne shkembim te votes. Keto pra jane fakte, ku Taulant Balla, Erion Veliaj por edhe ti ketu te forumi i quani thashetheme.
  Dhe sigurisht qe gishtin tek PS-ja do e drejtoje (kam gjithe te drejten morale ta bej) per sa kohe keto fenomene te shemtuara ndodhin ne zyrat e tyre. Subjektivisht flet ti qe anashkalon faktet dhe perpiqesh te devijosh temen e diskutimit. Ngjan pak si diversion patronazhistesh...

  PS: Poshte linku, ku secili mund te gjej patronazhistin e tij:

  https://adfrehasdgfh.web.app
  Trimi mir me shok shum!!!!!!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. A i ka mbjell vrtet 100 mij pem Bashkia e Tirans?
  Nga Duke_Of_Arberia n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 03-04-2018, 01:00
 2. Qeveria e Rilindjes Komuniste ndrton nj bunker n mes t Tirans
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 04-02-2016, 19:55
 3. Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-10-2015, 19:48
 4. Vdes Rilindja e Frashrllinjve. Lind Rilindja e Hashashllinjve.
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 10-09-2015, 17:24
 5. Enveri, 100 mij USD n vit partive komuniste t Bots.
  Nga BlueBaron n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-11-2004, 10:36

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •