Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 5
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pashai i Albanistanit, Edi Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria!

  Bekon shpopullimin/Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria

  Emri: rama-23-1140x570.jpg

Shikime: 80

Madhsia: 16.1 KB

  Kryeministri Edi Rama, gjat fushats elektorale n Gramsh, ka bekuar n nj far mnyre shpopullimin, kur tha se i uron rrug t mbar do shqiptari q ikn nga vendi.

  Ju duhet t jeni krenar jo vetm pr kt shtpi t prbashkt ku jetojn shqiptart. Kushdo q ta bj dhe t bj nj tjetr ndryshim, le t ik, i vaft mbar, por jo t ik sepse ky vend nuk bn. Ne do t pengohemi por nuk do ti biem shkurt. Nuk do t joshemi nga ofertat udibrse t recetave t tyre, mijra euro pr nj ift t rinj, mijra euro pr student, mijra e mijra euro pr kta e ata.

  Ju i keni dgjuar, ju jeni t vegjl, por prindrit tuaj i kan dgjuar. Nse do funskiononte kjo gj, do ta kishin br shtetet e tjera. Do t kishim qndruar dhe ne dhe do t prisnim se mos do binte ndonj gj nga qielli. Asgj nuk bie nga qielli, asgj nuk vjen nga qielli, prvese me pun e sakrifica.

  Nuk ka n asnj sektor q t thot se gjrat erdhn nga qielli dhe ta bn jetn fushore. Nuk ka. T tjerve nuk ua bjm suksesin si gjn m t leht, pr t arritur aty ku duhet ne duhet t bashkohemi edhe m shum. Nuk kemi luksin q t prahemi prsri,-tha Rama.

  Koha Jone

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,230
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pashai i Albanistanit, Edi Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria!

  700 mij shqiptar kan ikur nga vendi nga 2008-a; Kan marr leje qndrimi n nj nga vendet e BE-s, rekord n rajon, sipas Eurostat

  Emri: lejet-e-qendrimit.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 28.4 KB

  Q nga viti 2008 deri n 2020-n, jan rreth 700 mij shtetas shqiptar q kan marr leje qndrimi n nj nga shtetet e Bashkimit Europian.

  Shifrat jan br t ditura nga Eurostat, instituti europian i statistikave dhe jan prpunuar nga “Monitor”.

  Numri m i lart i lejeve t qndrimit sht dhn n periudhn 2008-2009, me prkatsisht 97.3 mij dhe 83.9 mij, si rrjedhoj e emigracionit t lart t fillim viteve 2000. M pas fluksi erdhi n rnie, duke zbritur n rreth 30 mij n vitin 2013. Pas ksaj periudhe, rigjallrimi i ciklit t emigracionit, q tregohet dhe nga shtimi i ndjeshm i krkesave pr azil solli nj tjetr rritje t lejeve t qndrimit, q kulmoi n vitin 2019, me rreth 60.4 mij t tilla.

  N krahasim me vendet e tjera t rajonit, Shqipria mban rekordin pr numrin e shtetasve t saj q kan zgjedhur t jetojn e punojn n nj shtet t Bashkimit Europian. Pr t njjtn periudh (2008-2020) kan marr leje qndrimi pr her t par rreth 426 mij serb, 337 mij boshnjak, 285 mij shtetas t Kosovs, 195 mij nga Maqedonia e Veriut dhe m pak se 20 mij nga Mali i Zi.

  N raport me popullsin, diferenca sht edhe m e lart. Gati 25% e popullsis shqiptare (t vitit 2020) tashm jeton e punon n nj nga vendet e Bashkimit Europian. Vendi i dyte pas nesh sht Kosova (15.4%), e ndjekur nga Bosnj-Hercegovina (10.3%), Maqedonia e Veriut (9.4%), Serbia (6.2) dhe Mali i Zi (3.3%).

  Edhe institucionet ndrkombtare e llogarisin numrin e emigrantve nprmjet autorizimeve pr lejet e qndrimit t lshuara pr her t par pr kto vende nga shtetet e Bashkimit Europian.

  Instituti pr Studime Ekonomike Ndrkombtare i Vjens, n nj raport t mparshm, gjeti se Shqipria rezultoi me numrin m t lart t emigrantve n krahasim me Serbin, Malin e Zi, Bosnjn, Maqedonin e Veriut dhe Kosovn pr periudhn 2010-2020.

  Si faktor themelor, ekspertt e Vjens evidentojn nivelin e lart t varfris, fenomen q shpjegon flukset e larta t emigracionit sidomos n Shqipri dhe Kosov.

  Shqipria dhe Kosova jan dy vendet me nivelin m t ult t t ardhurave pr frym n rajon dhe me nivelet m t larta t varfris sipas Banks Botrore e pr rrjedhoj, kan edhe flukset m t larta emigratore.


  Italia dhe Greqia kryesojn

  Italia dhe Greqia, dy destinacionet q kan pritur numrin m t lart t emigrantve shqiptar pas viteve 90, kan dhn 84% t lejeve t qndrimit pr her t par pr periudhn 2008-2020. Rekordin e mban Italia, me 342.5 mij leje gjithsej, ose 49% t totalit. Greqia ka dhn 247.6 mij t tilla (35%).

  Q nga viti 2013, Gjermania ka rritur ndjeshm numrin e lejeve t dhna, pasi ky shtet sht br i preferuar pr punonjsit shqiptar sidomos mjek e infermier dhe specialist t teknologjis s informacionit. Ekonomia m e madhe e Europs ka dhn gjithsej 48 mij leje qndrimi pr her t par pr shtetasit shqiptar deri n fund t vitit 2020.

  N vend t katrt sht Franca, me 15 mij leje (2% e totalit) e ndjekur nga Kroacia, e cila nga 2018-a ka dhn mesatarisht nj deri n 2 mij leje qndrimi n vit.


  Viti 2020

  N vitin 2020 morn leje qndrimi pr her t par n nj nga vendet e Bashkimit Europian 37,592 shtetas shqiptar, sipas Eurostat.

  52% e tyre e morn pr arsye familjare, 16% pr pun, 3% pr edukim dhe m pas renditen arsye t tjera, pa u specifikuar.

  N krahasim me nj vit m par, numri i lejeve t qndrimit t dhna pr shtetasit shqiptar ka rn me 38%, i ndikuar nga situata e krijuar nga pandemia.

  N rajon, numrin m t lart t lejeve t qndrimit t dhna pr vitin 2020 e mban Serbia, me 40.8 mij, m pas Shqipria (37.6 mij) e ndjekur nga Bosnj-Hercegovina (35.1 mij), Kosova (31.6 mij), Maqedonia e Veriut (16.3 mij), Mali i Zi (2.7 mij).

  Emri: lejet-e-qendrimit.jpg

Shikime: 25

Madhsia: 28.4 KB
  Burimi: Eurostat

  Emri: Lejet-e-qendrimit-ne-BE.jpg

Shikime: 19

Madhsia: 28.4 KB
  Burimi: Eurostat

  Emri: lejet-e-qendrimit-per-here-te-pare-nga-BE.jpg

Shikime: 20

Madhsia: 25.5 KB
  Burimi: Eurostat

  Emri: Screenshot_20211017-191434_Office.jpg

Shikime: 21

Madhsia: 19.7 KB
  Burimi: Eurostat me perpunime te Monitor

  Burimi: Revista Monitor

 3. #3
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,382
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Pashai i Albanistanit, Edi Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria!

  Rama nuk e ka thene kete, eshte thene me shtremberim, i ka uruar mbaresi ne vendin ku deshiron te shkoje. Jetojme ne boten globale dhe gjithkush eshte i lire te levize dhe kjo eshte shume e mire. Tallja nuk shkon fare, do t`i shkonte saliut me shume si pasha meqenese na futi dhe ne konferencen islamike,jo Rames. Rama eshte qytetar me familje intelektuale, jo bandit si berisha dhe co. Pasi iken nga vendi yt per qellimet e tua shume mire ben, mos gjyko te tjeret, sepse ne kete rast gjykon veten (e paske harruar Ungjillin pak z.Albo)

  .
  Duaje te afermin tend si veten

 4. #4
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,158
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: Pashai i Albanistanit, Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria!

  E keqja me ju Rilindasit eshte sepse cd mbas cdo te keqe sot e kesaj dite mbas 12 vitesh e ka fajin Saliu.. Jeni per tu ardhur keq me kryeIdiotin qe keni kryeminister qe shpernguljen e popullisise e shikon si dicka te zakonshme kur ka akoma njerez si ju qe mund te besojne ne te.

  E ka bere vendin pa shprese, e pa jete per kedo shqiptar qe le vendin e tij per tu emigruar sepse keta lloj mostrash rrisin mireqenin e femijeve te tyre..

 5. #5
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,382
  Postimet n Bllog
  1

  Pr: Pashai i Albanistanit, Rama: Rrug t mbar kush do t largohet nga Shqipria!

  Patjeter qe per mireqenjen e tyre do te mendojne. Edhe sala per kete ka menduar. Emigracioni eshte e zakonshme, kjo dihet historikisht, merr shembull Greqine qe kohe me pare emigruan ne Amerike. Jeni ju ne fakt per te ardhur keq, se nuk dini te analizoni bemat e tribalistit tuaj, mbi kurrizin e te cilit jane mijera te vdekur ne 97, shkaterrimi i ekonomise, para te humbura ne piramidat, grushte shteti, kontrabande nafte e armesh, vrasje e 28 veteve ne gerdec, 4 veteve direkt ne 21 janar 2011, ...e lista s`ka fund, e nuk ju mjafton non grata amerikane per kete qellim,....
  Duaje te afermin tend si veten

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 03-07-2021, 23:28
 2. Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 26-02-2019, 15:40
 3. Ben Blushi: Edi Rama po mban peng PS dhe mbar Shqiprin
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 17-03-2016, 18:06
 4. Rini, kthehu n rrug t mbar
  Nga valmiri01 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-09-2010, 11:49
 5. A duhet te largohet EDI RAMA
  Nga Der Albaner n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 189
  Postimi i Fundit: 01-09-2004, 14:38

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •