Kina pranon: Vaksina jon nuk jep mbrojtje t mir!

Emri:  hqdefault.jpg

Shikime: 35

Madhsia:  31.2 KB

-Zri i Ameriks citon deklaratn e zyrtarit m t lart t kontrollit t smundjeve n Kin, Gao Fu, i cili deklaron se: Vaksinat tona (kineze) nuk kan norma t larta mbrojtjeje, diku te 50 %. Ndrkoh vaksina Pfizer-BioNTech ka rezultuar t jet 97% efektive, por me kt vaksin jan vaksinuar vetm zyrtart shtetrore shqiptar dhe mjekt e vijs s par. Kina ka dy vaksina: Sinovac dhe Sinopharm, e para pr popullin e thjesht, kurse e dyta pr bost qeveritar.

Shqipria ka porositur m shum se 1 milion vaksina kineze Sinovac kundr koronavirusit dhe prej disa javsh ka nisur procesi i vaksinimit. Produkti kinez kundr koronavirusit nuk ka marr miratimin e agjencis s kontrollit t barnave n SHBA, BE dhe Britani t madhe, megjithat nj numr shtetesh, prfshir dhe Shqiprin e kan par prdorin e ksaj vaksine si t vetmen zgjidhje pr t frenuar pandemin. Ndrkoh dje, Zri i Amerik publikoi nj artikull q citonte zyrtarin m t lart t kontrollit t smundjeve n Kin, i cili deklaronte se efektiviteti i vaksinave kineze sht i ult. Vaksinat kineze nuk kan norma t larta mbrojtjeje, tha drejtori i Qendrave Kineze pr Kontrollin e Smundjeve, Gao Fu, n nj konferenc t shtunn n qytetin jugperndimor Chengdu. Zyrtart n nj konferenc shtypi t dieln nuk iu prgjigjn drejtprdrejt pyetjeve n lidhje me komentin e Gaos ose ndryshimeve t mundshme n planet zyrtare. Por nj tjetr zyrtar i Qendrave pr Kontrollin e Smundjeve tha q kompanit pr prodhimin e vaksinave po punojn pr vaksinat t bazuara n mRNA. Vaksinat me RNA t zhvilluara n vendin ton kan hyr tashm n fazn e provs klinike, tha zyrtari, ang Huaqing. Ai nuk dha asnj afat kohor pr prdorimin e mundshm. Ekspertt thon se kombinimi i vaksinave, mund t rris efektivitetin. Studiuesit n Britani po hulumtojn nj kombinim t mundshm t Pfizer-BioNTech dhe vaksins tradicionale AstraZeneca. Pandemia e koronavirusit, e cila filloi n Kinn qendrore n fund t vitit 2019, shnon hern e par q industria kineze e ilaeve ka luajtur nj rol n prgjigjen ndaj nj emergjence globale shndetsore,- shkruante dje Zri i Ameriks. Po sipas Zrit t Ameriks: Efikasiteti i nj vaksine Sinovac n parandalimin e infeksioneve simptomatike u zbulua t ishte deri n 50.4% nga studiuesit n Brazil, afr pragut prej 50% n t cilin ekspertt e shndetit thon se nj vaksin sht e dobishme. Pr krahasim, vaksina Pfizer-BioNTech ka rezultuar t jet 97% efektive. Ekspertt e shndetsis thon se vaksinat kineze nuk ka gjasa t shiten n Shtetet e Bashkuara, Evropn Perndimore dhe Japoni pr shkak t kompleksitetit t procesit t miratimit. Kina ka shprndar dy lloje vaksinash t prodhuara nga kompanit shtetore Sinovac dhe Sinopharm. Kto produkte jan eksportuar n 22 vende prfshir Meksikn, Turqin, Indonezin, Hungarin dhe Brazilin. Shqipria ka marr vaksinat jo direkt nga kompanit shtrore kineze, por nga Turqia me an t nj marrveshje dy palshe. Pjes e ksaj marrveshje, sipas kryeministrit Edi Rama sht dhe ngritja e nj linje prodhimi t vaksinave kineze n Shqipri. Nuk dihet nse prodhimi i vaksinave n Shqipri do t bhet direkt nga kompanit kineze apo kompanit turke q do t operojn n Shqipri, si pjes e linjs s vaksinave kineze.

Vendosja n pikpyetje e efektshmris s vaksins kineze kundr koronavirusit shton pikpyetjet lidhur me nxitimin e qeveris Rama pr t prdorur nj medikament q nuk sht certifikuar nga institucionet shndetsore t SHBA dhe BE.

Mili Xhani

Koha Jon