Close
Faqja 9 prej 13 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 244
 1. #161
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thniet m t bukura nga Fritz Perls

  Fritz Perls (1893 – 1970) ishte nj psikiatr, psikanalist dhe psikoterapist me origjin gjermane.

  Perls shpiku termin “Terapi Gestalt” pr t identifikuar formn e psikoterapis q ai zhvilloi me gruan e tij, Laura Perls, n vitet 1940-1950. ​​Thelbi i procesit t terapis Gestalt sht ndrgjegjsimi i shtuar pr ndjesin, perceptimin, ndjenjat trupore, emocionet dhe sjelljen, n momentin aktual.

  Pr knaqsin e lexuesve kemi sjell disa prej thnieve m t bukura t Perls:


  “T pressh q bota t t trajtoj me drejtsi sepse je nj person i mir sht njsoj si t pressh q nj dem t mos t sulmoj sepse je vegjetarian.”

  “Gjithka rrjedh kur gjeni mirqenien mendore.”

  “T jesh i pranishm tani do t thot t bashkosh vmendjen dhe vetdijen.”

  “Trupi di gjithka. Ne dim shum pak. Intuita sht inteligjenca e trupit.”

  “Detyra e do personi sht t zbuloj se far po e bllokon nj situat jete.”

  “Un nuk jam n kt bot pr t prmbushur pritshmrit e t tjerve, as nuk mendoj se bota duhet t prputhet me t miat.”

  “T piqesh do t thot t marrsh prgjegjsin pr jetn tnde, t jesh vetm.”

  “T msuarit sht zbulimi se dika sht e mundur.”

  “Varsia jon na bn skllevr ne, veanrisht nse kjo varsi sht nj varsi e vetvlersimit ton. Nse keni nevoj pr inkurajim, lavdrim, prkdhelje n shpin nga t gjith, ather ju i bni t gjith gjykatsit tuaj.”

  “Personi q ka kontrollin sht personi q mund t heq dor nga kontrolli.”

  “Mik, mos u bj perfeksionist. Perfeksionizmi sht nj mallkim.”

  “sht shum e rrall q njerzit t jen n gjendje t flasin dhe t dgjojn. Shum pak dgjojn pa folur.”

  “Ankthi sht eksitim pa marr frym.”

  “Bhuni vetvetja, shprehuni lirshm dhe pa frik. N fund t fundit, ata q ju duan vrtet nuk do t’i shqetsojn ato q thoni ose bni.”

  “Mos mendo aq shum… Ndjej.”

  “Dhimbja ka pr qllim t na zgjoj … Dhimbja sht dika q duhet bartur, si nj radio. Ju e ndjeni forcn tuaj n prvojn e dhimbjes. E gjitha varet nga mnyra se si e mbani at.”

  “Ne duhet t msojm t tolerojm t vrtetn, edhe nse ajo lndon krenarin ton.”

  “Asgj nuk ka kuptim pa kontekstin e saj. Kuptimi n vetvete, dhe i izoluar, nuk ekziston.”

  “Fakti q ne jetojm jetn ton duke prdorur nj prqindje kaq t ult t potencialeve tona sht sepse ne nuk jemi t gatshm ta pranojm veten ashtu si jemi.”

  “Ne nuk e lejojm veten – ose nuk na lejojn t tjert – t jemi plotsisht vetvetja.”

  “Nse refuzoni t kujtoni ndrrat tuaja, ajo q po bni n t vrtet sht t mohoni ekzistencn tuaj.”

  “Ndryshimi sht nj mundsi.”

  “Secili sht prgjegjs pr drejtimin e jets s tij drejt asaj q dshiron.”

  “Ne nuk mund t shptojm nga shqetsimet dhe parehatit e s tashmes.”

  “E kaluara rrmben t tashmen ton.”

  “Prmirsimi i jets son prfshin t dish se si t vendosim prparsi.”

  “Vetmia sht n fakt vendi ku mund t lidheni me ndjenjn e prkatsis.”

  “Shprqndrimet jan gjithashtu pjes e rrugtimit ton t jets.”

  “Prpjekja sht gnjeshtr. Un do t prpiqem do t thot q ju nuk keni asnj qllim serioz pr ta br at. Nse vrtet planifikoni ta bni at, thoni: “Un do ta bj”; dhe nse jo, thuaj: “Nuk do ta bj”. Ju duhet t flisni qart n mnyr q t mendoni qart dhe t veproni qart.”

  “Ka shum potencial te njerzit, por t dish se si ta zbulosh krkon gjithashtu talent.”

  “Frika nga vdekja do t thot frik nga jeta.”

  “Lreni planin m t mir pr ju t lind nga brenda jush.”


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...a-fritz-perls/

 2. #162
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Meso not qe te kalosh lumin

  mao ce dun

 3. #163
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mos lejo asnj q t thot se nuk je e bukur. Mund t thon ca t duan, ti qndro e drejt me veten


  Disa nga thniet m t bukura t kngtarit t mirnjohur t muziks Rap, Eminem.

  Ndonjher ndihesh i lodhur. Ndihesh i dobt. Dhe kur ndihesh i dobt, dshiron thjesht t heqsh dor. Ama duhet t krkosh brenda vetes. Duhet ta gjesh fuqin e brendshme dhe ta shfaqsh. Gjej motivimin pr t mos u dorzuar dhe t mos jesh nj dshtak.

  Prapa do personi t suksesshm, qndron nj tuf me persona q e urrejn.

  Mos lejo asnj q t thot se nuk je e bukur. Mund t thon ca t duan, ti qndro e drejt me veten.

  Nse nuk do t kishte drama dhe negativitet n jetn time,a ther gjith kngt e mia do t ishin t dobta e t mrzitshme.

  Nuk m intereson nse je me ngjyr, i bardh, heteroseksual, biseksual, homoseksual, i shkurtr, i gjat, i dobt, i shndosh, i pasur apo i varfr. Nse sillesh mir me mua, do t sillem dhe un mir me ty. Shum e thjesht.

  Mos u mundo t m gjykosh, ti se ke idene se npr far kam kaluar.

  Disa njerz ndrrojn pr suksesin, ndrkoh q t tjer zgjohen dhe punojn fort pr ta arritur at.

  Vendose kokn n jastk dhe fli. Ndoshta nj dit do t zgjohesh dhe gjithka q po kalon do t duket si nj ndrr.

  Pr njerzit q kam harruar ti falenderoj, ndoshta nuk keni kaluar npr mendjen time pr nj arsye dhe nuk e meritoni nj falenderim gjithsesi.

  Ke armiq? Shum mir. Kjo tregon se ke qndruar i fort n dika q ke besuar.


  Bota.al

  https://bota.al/mos-lejo-asnje-qe-te...ejte-me-veten/

 4. #164
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Dikush pret shiun pr t mos qar vetm’

  N 78-vjetorin e lindjes s Jim Morrison, KultPlus ua sjell disa nga thnjet m t njohura t tij.

  Thnie pr vdekjen, trishtimin dhe hidhrimet e dashuris


  • Dashuria sht gzimi i qenies dy, tmerri q mbetesh nj, frika se bhesh tre!

  • Nse juve ju mungon dikush n bot, pr mua jeni ju q i mungoni bots!

  • Mos qaj! Sepse n bot ekziston gjithnj nj person q jeton pr buzqeshjen tnde!

  • Kam provuar t eci kmbzbathur rrugs shtruar plot kujtime, aty ku kmba shkelte dhimbje aty, ku dhimbja shkelte dhimbje…!

  • Prapa do loje ekziston ideali i vdekjes!

  • T gjith krkojn nj mik, por asnj nuk provon t bhet i till!

  • Po u zgjove n mngjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur!

  • Prse nuk na lejojn t dashurojm… X vje kur mund t vdesim n do mosh?!

  • Nuk ju krkova un t m lindni, ndaj m lini t jetoj!

  • Dikush pret shiun pr t mos qar vetm!

  • Jeta sht ve nj ndrr n rrugn e vdekjes!

  • Uroj q kur t vdes t shkoj n Parajs, sepse Ferrin e jetova ktu!

  • Sikur t na jepej gjith fuqia magjike q t lexonim mendimet e njri-tjetrit, supozoj q efekti i par do t ishte shkatrrimi i t gjitha miqsive…!

  • Merr pak dhimbje nga e imja, shpirti im po t thrret, po kjo jet po s’pati dhimbje kurr s’mund t quhet jet…!

  • Sado t kqija qofshin ditt, pa to s’dua t mbetem, qaj vetm ditt e bukura se t kqijat qajn vetveten…!

  • do gj lind e vogl dhe pastaj rritet, vetm fatkeqsia lind e madhe, pastaj zvoglohet…!

  • Ka kaq koh q do dit t shoh e m duket se t shoh pr her t par…!

  • Hero nuk sht ai qe bie n betej, sht ai q kur rrzohet gjen forcn pr t’u uar e lufton prsri…!

  • Pasqyra sht miku im m i mir sepse sa her qaj nuk qesh me mua…!

  • M plqejn adoleshentt se do gj q bjn e bjn pr her t par…!

  • T vrassh sht kurajo e momentit…t lsh t jetojn sht kurajo e prjetshme…!

  • Do jepja dhe jetn pr t jetuar prjetsisht…!

  • Ndonjher mjafton nj ast pr t harruar nj jet e ndonjher nuk mjafton e tr jeta pr t harruar nj ast…!

  • Pas gjakut, gjja m e mir q nj burr mund t jap, jan lott e tij…!

  • Dhash gjithka q munda. Jam nj poet q tregon historit e tij e nj kngtar q kndon poezit e tij…!

  • Midis t mirs dhe t keqes ka nj porte… dhe un ta hap!

  •- Mos u knaq me horizontin… krko pafundsin!

  • Un jam kshtu, sepse shpreh at q kam brenda…!

  • Jeta sht si nj pasqyr, t qesh n qofte se e shikon duke qeshur…

  • Nuk do plakem kurr, sepse jam nj yll q bie…!


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/dikus...-qare-vetem-3/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-12-2021 m 22:34

 5. #165
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Krijimi i nje shoqerie ideale varet nga ndihma reciproke midis anetareve te saj SI DHE dhe sjellja e tyre bashkepunuese ,kjo sjellje bashkepunuese varet nga praktikimi DHE ZBATIMI i parimeve morale dhe sociale te YAMA E NIYAMA, keshtu pra praktika shpirterore dhe mbi te gjitha ato te YAMA E NIYAMA jane themelet e forta te nje shoqerie ideale universale

  SHRI SHRI ANANDAMURTIJI

 6. #166
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Luigi Pirandello: Para se t gjykosh jetn time, vish kpuct e mia, ec rrugve ku kam ecur un, jeto dhimbjen, dyshimet, t qeshurat e mia

  Narrator dhe autor teatral, revolucionarizoi teatrin e shekullit XX, duke u br nj nga dramaturgt m t mdhenj t t gjitha kohrave. M 1934 iu dha mimi Nobel pr letrsin. Ndr romanet e tij m t famshme, ne kujtojm “Il fu Mattia Pascal” dhe “Uno, nessuno e centomila”.

  M posht mund t lexoni disa nga thniet e tij m t famshme:


  Para se t gjykosh jetn time apo karakterin tim, vish kpuct e mia, ec rrugve ku kam ecur un, jeto dhimbjen, dyshimet, t qeshurat e mia. Jeto vitet q kam jetuar un, rrzohu atje ku jam rrzuar dhe ringrihu ashtu si un.

  Kushdo mund t jet hero her pas here, por t jesh zotri sht dika q duhet t’a kesh gjat gjith kohs.

  Kur thua q je i dashuruar me njerzimin, je m se i knaqur me veten tnde.

  E paraqes veten tek ju n formn m t prshtatshme pr marrdhniet q dshiroj t arrij me ju.

  Nj fakt sht si nj thes – nuk do t ngrihet nse sht i zbrazt. Pr ta br at t ngrihet, s pari duhet t vendosni n t t gjitha arsyet dhe ndjenjat q uan at n at gjendje.

  N mendurin e tij ai u b nj aktor i tmerrshm!

  Dashuria ime e vrtet ka qen gjithmon gjumi q m shptoi duke m ln t ndrroja.

  Ju nuk e vlersoni faktin q mendurit jan me shum fat.

  Drama sht veprim, zotri, veprim dhe jo filozofi e hutuar.

  Dhe askush nuk e kupton se ne t gjith, gjithmon, duhet t dukemi kshtu, secili me syt e tij plot tmerr n vetmin e tij, t pashmangshme.

  Logjika sht e ndar nga kafsha njerzore. Ju mjaft leht mund t propozoni nj zgjidhje logjike pr dika dhe n t njjtn koh t shpresoni me zemrn tuaj q nuk do t funksionoj.

  Historia e njerzimit sht historia e ideve.

  Njeriu, shkrimtari, instrumenti i krijimit do t vdes, por krijimi i tij nuk vdes.

  Asgjkund! Tregon thjesht se njeriu lind n jet n shum trajta, n shum forma, si pem, ose si gur, si uj, si flutur, ose si grua. Kshtu q dikush mund t lind nj personazh n nj shfaqje.

  Jeta sht plot me absurditete t uditshme, t cilat, pr habi, nuk kan nevoj as t duken t besueshme, pasi ato jan t vrteta.

  Secili nga ne, kur sht prball t tjerve, sht i veshur me nj lloj dinjiteti, por ne i njohim shum mir t gjitha gjrat e paprshkrueshme q ndodhin n zemr.

  Nse shikoni n syt e nj kafshe, t gjitha sistemet filozofike rrzohen.

  Besnikria, besnikria sht nj borxh, dhe m e shenjta, ndaj vetvetes, madje edhe para t tjerve. Tradhtia sht e tmerrshme. Tradhtia sht e tmerrshme.

  Natyra prdor imagjinatn njerzore pr t ngritur punn e saj t krijimit n nivele edhe m t larta.

  Do t m plqente t t shkruar gjat gjith kohs; Do t doja t ndaja me ty gjithka q kalon n mendjen time, gjithka q peshon n zemrn time, gjithka q i jep oksigjen shpirtit tim; fantazmat e artit, ndrrat q do t ishin aq t bukura nse do t mund t realizoheshin.

  Do t msoni se n udhtimin e gjat t jets do t hasni shum maska dhe pak fytyra.

  Asgj nuk sht m e ndrlikuar se sinqeriteti.

  Ka nj mask pr familjen, nj pr shoqrin, nj pr pun. Dhe kur jeni vetm, askush nuk mbetet.

  Grat, si ndrrat, nuk jan kurr si i dshironi.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/luigi...eshurat-e-mia/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 10-12-2021 m 19:33

 7. #167
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thniet m t bukura nga dramaturgu Henrik Ibsen

  Henrik Johan Ibsen ishte nj dramaturg norvegjez dhe drejtor teatri.

  Si nj nga themeluesit e modernizmit n teatr, Ibsen shpesh quhet “babai i realizmit” dhe nj nga dramaturgt m me ndikim t kohs s tij.

  Pr knaqsin e lexuesve kemi sjell nj przgjedhje t thnieve m t bukura t tij:


  Asnjher nuk duhet t vishni pantallonat tuaja m t mira kur dilni pr t luftuar pr lirin dhe t vrtetn.

  Esht shenja e shpirtit t rebelimit t krkosh lumturi n kt jet.

  Mendoj se ju nuk do t kundrshtoni faktin se pr momentin njerzit budallenj jan n nj shumic absolutisht drrmuese n t gjith botn.

  E shihni, shtja sht se njeriu m i fort n bot sht ai q qndron m i vetm.

  Ti nuk me ke dashur kurre. Ju keni menduar vetm se sht e kndshme t jesh i dashuruar me mua.

  Nj mij fjal nuk ln t njjtn prshtypje t thell si nj vepr e vetme.

  E shihni, ka disa njerz q dikush i do dhe t tjer me t cilt ndoshta do t preferonte t ishte me ta.

  Un duhet t vendos se kush ka t drejt – shoqria apo un.

  Burrat m t fort jan m t vetmuarit.

  Un besoj se para do gjje jam nj qenie njerzore e arsyeshme, ashtu si ju-ose, n do rast, q duhet t prpiqem dhe t bhem nj.

  Paraja mund t jet lvozhga e shum gjrave, por jo thelbi. Ju sjell ushqim, por jo oreks; mjekim, por jo shndet; njohje, por jo miq; shrbtor, por jo besnikri; dit gzimi, por jo paqe apo lumturi.

  Nuk sht vetm ajo q kemi trashguar nga babai dhe nna jon q ecn n ne. Jan t gjitha llojet e ideve t vdekura, dhe besimet e vjetra pa jet, e kshtu me radh. Ato nuk kan vitalitet, por na ngjiten t gjith njsoj, dhe ne nuk mund t’i heqim qafe.

  Opinioni publik sht nj gj jashtzakonisht e ndryshueshme.

  Me mua mund t ishe nj person tjetr.

  Armiku m i rrezikshm i s vrtets dhe liris mes nesh sht shumica kompakte.

  Kafazoni nj shqiponj dhe do t kafshoj telat, qofshin ato hekuri ose ari.

  sht lirim t dish se nj akt guximi spontan sht ende i mundur n kt bot. Nj akt q ka dika t bukuris s pakushtzuar.

  Jeta e nj personi sht nj mimi i rnd pr t paguar q lindm.

  Un jam n revolt kundr gnjeshtrs shekullore se shumica ka gjithmon t drejt.

  Ka kaq shum gnjeshtra si n shtpi ashtu edhe n shkoll. N shtpi nuk duhet t flassh, dhe n shkoll duhet t qndrojm dhe t’u themi gnjeshtra fmijve.

  Un do t rrezikoj gjithka s bashku me ty.

  Ka njerz q i do dhe t tjer me t cilt t plqen t flassh.

  Mos m thuaj q hna po shklqen; m trego drit q shklqen n xhamin e thyer.

  Kushdo q e ka shitur veten pr dik tjetr nuk do ta bj prsri.

  Njerzit duan vetm revolucione t veanta, n ato t jashtme, n politik, etj. Por kjo sht vetm ngatrrim. Ajo pr t ciln vrtet krkohet sht nj revolucion i mendjes njerzore.

  do gj q prek duket se sht e destinuar t kthehet n dika t poshtr dhe fars.

  Idhulli i Autoritetit duhet t thyhet n kt qytet.

  Shumica gabon gjithmon; pakica ka rrall t drejt.

  Jan humbjet e vogla n jet q e pren zemrn.

  Burrat jan personazhe qesharak, ata gjithmon duhet t ken dika pr t’i habitur.

  Ti ke br nj vend bosh brenda meje; dhe duhet t prpiqem ta mbush me dika – me dika q sht paksa si dashuria.

  Mendova se e kuptove se ku e kisha humbur at q ti e quaje zemrn time n at koh.

  Sado i mjer t ndihem, dua t zgjas agonin sa m gjat q t jet e mundur. T gjith pacientt e mi jan t till. Dhe kshtu jan ata q jan t smur moral ..

  Zot i mir, njerzit nuk bjn gjra t tilla!


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/thenie...rst=1639831861

 8. #168

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Po u zgjodha kryeminister do qendroj vetem dy mandate per 4 vjet. Po nuk u zgjodha kryeminister do qendroj gjithe jeten kryetar partie.

  Lulzim Basha.

 9. Anetart m posht kan falenderuar SERAFIM DILO pr postimin:

  Neteorm (18-12-2021)

 10. #169
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  20 THNIE FRYMZUESE NGA NJERZ T FAMSHM

  “Suksesi arrihet m shpesh nga ata q nuk e din se dshtimi sht i pashmangshm” – Coco Chanel

  “Kurajo sht mirsia nn presion” – Ernest Hemingueji

  “Mso nga e djeshmja, jeto t sotmen, shpreso pr t nesrmen. E rndsishme sht t mos ndalesh s pyeturi” – Albert Einstein

  “Ndonjher nuk e sheh veten tnde qart, deri kur e sheh me syt e t tjerve” – Ellen DeGeneres

  “T gjith ndrrat e tua mund t bhen realitet, nse ke kurajn t’i ndjeksh” – Ualt Disney

  “Nuk ka rndsi se sa ngadal ecn, sa koh q nuk ndalesh” – Konfuci

  “Suksesi sht t shkosh nga dshtimi n dshtim, pa e humbur entuziasmin” – Uinston Churchill

  “Dikush po rri n hije sot, pr shkak se dikush mbolli nj pem shum koh m par” – Warren Buffet

  “Kurdoher q shihni nj person t suksesshm, ju shihni vetm lavdit publike dhe asnjher sakrificat private q jan br pr t’i arritur ato” – Vaibvah Shah

  “Mos qaj pr shkak se mbaroi, por buzqesh sepse ndodhi” – Dr. Seuss

  “Suksesi? Nuk e di se far do t thot kjo fjal. Jam i lumtur. Por suksesi, pr mua sht paja e brendshme. sht nj dit e bukur pr mua. Ky sht suksesi” – Denzel Washington

  “Ti jeton vetm nj her, por nse jeton ashtu si duhet, edhe nj her mjafton” – Mae West

  “Nj her q zgjedh shpresn, gjithka tjetr sht e mundur” – Christopher Reeve

  “Prpiqu t mos bhesh nj njeri i suksesit, por nj njeri i vlerave” Albert Einstein

  “Nuk ka askund nj rrug t leht drejt liris dhe shum prej nesh duhet t kalojn npr luginn e hijes s vdekjes, vazhdimisht, prpara se t mbrrijm n majn e malit t dshirave tona” – Nelson Mandela

  “Nuk jan speciet m t forta q mbijetojn, as m inteligjentet, por ato q reagojn m mir ndaj ndryshimit” – Charles Darvin

  “Gjrat m t mira dhe m t bukura n bot nuk shihen apo preken – ato duhen ndjer me zemr” – Helen Keller

  “Jeto sikur do t vdessh nesr; mso sikur do t jetosh prgjithmon” – Mahatma Gandhi

  “Hakmarrja m e mir sht suksesi i madh” – Frank Sinatra

  “Askush nuk mund t t bj t ndihesh inferior, pa miratimin tnd” – Eleanor Roosevelt


  https://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=443925
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-12-2021 m 10:34

 11. #170
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  32
  Postime
  2,058
  Postimet n Bllog
  4

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Politika sht aftsia pr t parashikuar at q do t ndodh nesr, javn tjetr, muajin tjetr dhe vitin tjetr. Dhe t kesh aftsin q m pas t shpjegosh pse nuk ndodhi.

  Politikanet.

 12. #171
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  992

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Politika eshte nje bisede e larte mes njerezve..nje tentative tyre femijenore per te bere cudira me fjale por shpesh kryhet nga njerez pa tru por me memorje apo llafollogji leksike te egzagjeruara.

 13. #172
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Disa nga thniet m t bukura t shkrimtarit Viktor Hygo

  Muzika shpreh at q nuk mund t thuhet, dhe pr t ciln nuk mund t heshtsh.”

  Kur nj grua sht duke t folur, dgjo at q po thot me syt e saj.”

  “Djal, vlla, baba, i dashur, shok. Ka hapsir n zemr pr t gjitha dashurit, ashtu sikurse ka hapsir n qiell pr t gjith yjet.”

  Jeta sht lulja, pr t ciln dashuria sht mjalti.”

  “Iniciativa sht t bsh gjn e duhur, pa ta thn kush.”

  “Kur diktatura sht fakt, ather revolucioni bhet nj e drejt.”

  “Nj ferr inteligjent, do t ishte m mir se sa nj parajs idiote.”

  “Ndrysho mendimet, por mbaju parimeve; ndrysho gjethet, por lri t paprekura rrnjt.”

  “Buzqeshja e gzimit sht m pran lotve, se sa t qeshurs.”

  “40 sht mosha e vjetr e rinis; 50 sht mosha e re e pleqris.”

  Shpirti ka iluzione, ashtu si zogu q ka krah; ai mbahet pas tyre.”

  “Reagimi – nj vark q shkon kundr rryms, por q nuk e pengon rrymn t vazhdoj t rrjedh.”

  “Ka baballar q nuk i duan fmijt e tyre. Por nuk ka asnj gjysh q nuk e adhuron nipin e tij.”

  “Qndresa – sekreti i t gjith triumfeve.”

  “Kurioziteti sht nj prej formave t guximit femror.”

  “Ka nj spektakl m t madh se sa deti, dhe ai sht qielli; ka nj spektakl m t madh se sa qielli, dhe ai sht brendia e shpirtit t njeriut.“

  “Pr t krijuar t ardhmen, nuk ka asgj m t mir se sa nj ndrr.”

  “Ai q hap nj shkoll, mbyll nj burg.”

  “Kafsha sht injorante pr faktin q di. Njeriu sht i vetdijshm pr faktin q sht injorant.”

  “Njerzimi nuk sht nj rreth me nj qendr, por nj elips me dy pika qendrore, nga t cilat faktet jan njra dhe idet tjetra.”

  “Shpresa sht fjala q Zoti e ka shkruajtur n ballin e do njeriu.”

  “Trishtimi sht nj frut; Zoti nuk e vendos at mbi deg q jan shum t brishta pr ta mbajtur.”

  “E qeshura sht Dielli q dbon dimrin nga fytyra e njeriut.”

  “Shoqria sht nj republik. Kur nj individ prpiqet t ngrihet mbi t tjert, ai ulet posht prej mass, ose prmes talljes, ose prmes shpifjes.”

  “Sa her q nj mik t thot q dukesh i ri, t jesh i sigurt se po plakesh.”

  “Askush m mir se nj grua, nuk di t thot gjra q jan njkohsisht t buta dhe t thella.”

  “far sht historia? Nj jehon e t kaluars n t ardhmen; nj refleks i t ardhmes n t kaluarn.”

  “Asgj tjetr n bot… as edhe t gjith ushtrit, nuk jan m t fuqishme se sa nj ide, t cils i ka ardhur koha.”


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/ai-qe-...byll-nje-burg/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-12-2021 m 08:08

 14. #173
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bukowski: Nuk ka asgj m trheqse n kt planet se sa nj grua e menur

  Henry Charles Bukowski sht nj nga poett m t njohur botror. Ai ka shkruar shum poezi, e tregime t shkurtra. sht autor i rreth 50 librave, prfshir “Femrat” dhe “Zyra postare”, “Zonja vdekje” shkruan KultPlus.

  Duke qen se thniet e tij tashm jan shumt njohura dhe shpesh prdoren n rrjete t ndryshme, KultPlus ju sjell disa nga citatet m t mira t tij.

  1. “Doja ta thoja me z t lart at q ndieja, por qndrova i heshtur nga frika se nuk do t m kuptonin”.
  2. Disa njerz nuk bjn asnjher mendurira, sa t tmerrshme duhet t jen jett e tyre.
  3.“Mua m plqejn personat e hutuar, ata q sapo i prqafon duken t plot, ndrkoh q m par t dukeshin t thyer n mijra copza”.
  4. “Un nuk kam nevoj pr dik q t m prsris vazhdimisht se do t jet aty, se nuk do t m lshoj, apo se nuk do t m tradhtoj kurr. M mjafton dikush q n t gjitha rastet q t m drgoj n djall, srish t rikthehet tek un”.
  5. “Shpreheni at q ndjeni. Mos kini frik nga pasojat, sepse koha nuk fal asknd. Dashuroni, urreni, shpreheni do emocion t fort q po prjetoni. Njerzit jan spektakli m i bukur n bot, dhe pr t cilin nuk paguhet ndonj bilet”.
  6. “Nj nga ndjesit m t bukura n bot sht kur prqafon dik dhe ai person t shtrngon akoma m fort”.
  7. “Mund t them se dashuria sht si alkooli. E provon nj her, t trullos kokn, por srish do nj got tjetr, nj tjetr, e kshtu me radh. T bn t ndihesh keq, aq keq sa nuk do ta provosh m. Por, m von, q me gotn e par do t tundohesh dhe nuk do t thuash dot “Jo””.
  8. “Asnj marrdhnie nuk sht nj humbje kohe : nse personi tjetr nuk t ka dhn at q krkoje, dije se t ka msuar gjn pr t ciln kishe vrtet nevoj”.
  9. “Do t t duhet t vdessh disa her prpara se t jetosh me t vrtet”.
  19. “Gjej at far e dshiron dhe m pas leje q t t vras”./ KultPlus.com


  https://www.kultplus.com/libri/bukow...ua-e-mencur-2/

 15. #174
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  KONOSHENCA SPIRITUALE E EMBEL SI MJALTI (MADHUVIDYANANDA)

  Konoshenca e Supremit Zot nuk mund te arrihet duke lexuar vetem libra, ajo kerkon domosdoshmerine e sinqerte te praktikes spirituale,dhe kjo do te thote qe duhet ndjekur rruga e vertete duke patur supremin BRAHMA si destinacion ,dhe qellim final ne jete.

  Nese te gjitha tendencat jane drejtuara drejt ATIJ,ato behen gjithmone me te lartesuara dhe ne fund vendosen, zhyten, treten tek AI.

  Kur nuk ka tendenca,mendja nuk ekziston,atehere do te shkoni pertej dominimit te mendjes,do te jeni te lire nga sensacionet e dhimbjes dhe kenaqesise dhe arrini ne fund veten tuaj supreme kozmike

  Duhet avancuar te impenjuar ne maksimum,dhe duke mbajtur mendjen te larguar fort nga veset,mos lejoni kurre qe pastertia e mendjes tuaj te njolloset ne asnje menyre ,pasi te keni praktikuar per nje fare kohe praktike shpirterore,do te vezhgoni qe menda juaj qe mbeshteste tendencat tuaja te ulta dhe veset , eshte bere aleatja juaj me e madhe ,dhe atehere gjithe pengesat e juaja do te vendosen ne fund te mendjes ose do largohen fare

  Beni ate qe mendja juaj te jete ne menyre kostante e ispiruar nga shpirti juaj dhe keshtu e verteta absolute do zbresi automatikisht tek ju

  JETA ESHTE NJE SADHANA SPIRITUALE KU REZULLTATET DUHET TE AFROHEN NE ALTARIN E ENTITETIT SUPREM TE PLOTFUQISHEM

  Ata qe ndjekin rrugen e kundert jane ne te vertete injorante sepse duke ju dedikuar objekteve materjale,trasformojne gradualisht mendjen e tyre ne dicka te trashe(crudo)

  Nepermjet nje degradimi progresiv substanca e tyre mentore arrin nje stad ne te cilin ata nuk meritojne as te quhen qenje njerzore
  Per kete arsye mos ju dedikoni objekteve siperfaqesore meterjale, mos lejoni te terhiqeni pertej limiteve tuaja te tendencave dhe impulsive

  Tendencat estroverse dhe vemendja e perqendruar mbi objektet e trasha materjale jane sigurisht dhe padyshim pengesat ne realizimin e vetes tuaj supreme

  Por ne jeten tokesore te perditshme objektet materjale jane te pazevendesushme,nuk mund te vazhdoje jeta vetem duke ndjekur ecjen e praktikes shpirterore

  Atehere lind pyetja ,si do mbijetoje personi gjate perjudhes se praktikes shpirterore??

  Madhuvidya(konoshenca spirituale) ju meson qe mund te sforcoheni te arrini realizimin vetes tuaj edhe duke bere nje jete tokesore me kusht qe perpara se hyni ne kontakt me cdo objekt pelqimi ,ju ta konsideroni si nje manifestim hyjnor p.sh. ndersa i jepni per te ngrene femijes tuaj ,duhet te mendoni qe nuk po ushqeni femijen tuaj por qe po ushqeni manifestimin e BRAHMA-S (ZOTIT) ne formen e femijes tuaj

  Nese ndiqni korrektesisht leksionin e MADHUVIDYA ju mund te evitoni lidhjet e ligjit universal te aksion-reaksionit ,edhe nese beni pune te jeten tuaj te perditshme

  Kjo konoshence e kulluar dhe e embel si mjalti do te dominoje gjithe qenjen tuaj interiore dhe eksteriore(brendshme-jashtme) me ekstazine dhe lumturine e brahma-s ,dhe kjo gje do te lehtesoje ne menyre permanente gjithe mundimet tuaja ,dhe atehere forca qe te con drejt materjalitetit (avida) nuk mund tju afrohet me duart e saj te hekurta

  Do te shikoni atehere lavdine e te vetmit Entitet miredashes qe shqelqen ne te gjitha objektet.

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 16. #175
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,013

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Personi q punon gjat gjith dits nuk ka koh pr t fituar para’

  Vet emri i manjatit t nafts John Rockefeller sht sinonim i pasuris dhe suksesit. Ai e bri pasurin e tij duke mos filluar me asgj; m von, ai do t fillonte t dhuronte vazhdimisht nj pjes t pasuris s tij pr bamirsi.

  Kjo sht lista me 17 parime pr jetn nga John Rockefeller, t cilat e ndihmuan at t arrij lartsi t tilla suksesi – dhe pasurimi njerzor.

  Gjithmon synoni ta shndrroni do katastrof n nj mundsi.

  Mos kini frik nga shpenzimet e mdha, por nga t ardhurat e vogla.

  Personi q punon gjat gjith dits nuk ka koh pr t fituar para.

  Mirqenia juaj varet nga vendimet tuaja.

  Nse qllimi juaj i vetm sht t bheni t pasur, nuk do ta arrini kurr.

  Nj miqsi e themeluar n biznes sht m e mir se nj biznes i themeluar n miqsi.

  A e dini t vetmen gj q m jep knaqsi? T sht q dividentt duke hyr.

  Prve brjes s gjs s duhur, gjja m e rndsishme sht t’ua bsh t ditur njerzve se po bn gjn e duhur.

  Un preferoj t punsoj nj njeri me entuziazm sesa nj njeri q di gjithka.

  Menaxhimi i mir nuk sht tjetr vetm aftsia pr t’u treguar punonjsve mesatar se si t bjn punn e njerzve shum m lart se ata.

  Kmbngulja do t’ju ndihmoj t arrini gjithka, qoft ajo dika e drejt apo e gabuar, e mir apo e keqe.

  Askush nuk e di se kush do t jet n kt jet, por sht gjithmon e rndsishme t mbani mend se keni lindur pr dika t veant.

  Mos ki frik t heqsh dor nga e mira q t shkosh pr shum m t mirn.

  Ju mund t jepni llogari pr t gjitha milionat q keni fituar, prve atij t parit.

  Krijoni nj reputacion i cili m von do t funksionoj n favorin tuaj.

  Aftsia pr t’u marr me njerzit sht nj produkt po aq i blershm sa sheqeri ose kafeja.

  Dhe un do t paguaj m shum pr kt aftsi.

  Nuk mendoj se ka ndonj cilsi tjetr kaq thelbsore pr suksesin e fardo lloji, sesa cilsia e kmbnguljes. Ajo kaprcen pothuajse gjithka, madje edhe natyrn.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/perso...fituar-para-2/

 17. #176
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Uji i nxeht sht m i nxeht se uji i ftoht,

  1000-lekshi sht i barabart me dy 500- leksha

  N ver bhet vap

  ,Ai q sht i varfr, nuk sht i pasur  Thenje nga : Nard Ndoka 🤣😂

 18. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  Neteorm (11-01-2022)

 19. #177

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Si do jete partia demokratike sot, do jete Shqiperia neser.

  Lideri jon i madh europian. (shpresojm qe mos ta kete si shembull me ndertesen e partise demokratike)

 20. #178
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Politika dhe morali duhet te formone nje nyje te perbashket te nderthurur dhe te lidhur ne menyre te atille qe te jete pamundur per ti ndare ,ndersa arti duhet te jete mjeti per te lartesuar mendjet dhe zemrat pertej limiteve te materjes dhe te inspirojne njerzit qe te jetojne ne shoqeri dhe bashkesi per te bashkepunuar dhe koperuar.

  Nje lider social-politik duhet te jete nje spiritualist dhe duhet te kuptoje ne menyre te thelle vuajtjet dhe problemet e shoqerise qe e rrethon dhe gjithashtu duhet te ushqeje nje dashuri te paster si kristali e shoqeruar kjo edhe me sentimentin devocional qe ti sherbeje shoqerise dhe njerzimit pa interes.

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 12-01-2022 m 08:06

 21. #179

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Edhe se protestuesit ishin te paisur me leva,vare, hunj e mjete te tjera pune,protesta ishte paqesore. Xhamat dhe dyert e blinduara u thyen vete.
  Revolucioni paqesor vazhdon.

  Shoku sekretar, i Partise,qe po behet gjithmon e me teper europiane....

 22. #180
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,383

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  TE gjithe hollandezet jane fluturues por disa si puna e (lul braves ) jane me shume fluturues se te tjeret sepse fluturojne me pras ne theby

Faqja 9 prej 13 FillimFillim ... 7891011 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •