Close
Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 179
 1. #141
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,065

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  GJERGJ FISHTA: Vrtet kemi Bajram e Pashk, por Shqiptarin e kemi bashk!

  Cilsohet poet kombtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat franeskan, piktor, arkitekt, deputet, antar i Akademis Italiane t Shkencave, kandidati i par shqiptar pr mimin Nobel pr Letrsi dhe mbrojts i kauzs shqiptare n arenn ndrkombtare.

  Fishta ka dhn kontribut t madh edhe n Kongresin e Manastirit, pr alfabetin e sotm, ndrsa ka qen edhe sekretar i prgjithshm i delegacionit shqiptar n Konferencn e Paqes n Paris. M posht mund t lexoni disa thnie t nj prej figurave m t mdha intelektuale dhe patriotike t historis kombit shqiptar.


  – Ma kollaj asht me mbushun nj thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptar!

  – Njerzit jan tan njisoj prej natyrs, edukata i ban me u dallue!

  – Shqiptart kallzojn njate ka s’duhet, e mshehin njat ka e di tan bota!

  – Pak din njaj q ja kallzon t tana grues!

  – N kjoft se provon, mundesh me hup, por n kjoft se nuk provon – je i hupun gjithsesi!

  – N kjoft se thue at ka dishron, duhet me ndie edhe ate ka nuk e dishron!

  – Ma mir n’vorr me u kja pr mall / se nn shkja me ndej pr t’gjall,,,

  – Vrtet kemi Bajram e Pashk, por Shqiptarin e kemi bashk!

  – N’daq me gzue t’bukrn liri / mos shkel fis, as mik, as fe / pse n’kto sheja bota mbar. / na dallon se jem shqiptar…

  – Edhe atij iu thaft po goja / q prbuz kt gjuh hyjnore / qi n’gjuh t’huej, kur s’asht nevoja / flet e tveten e ln mbas dore…

  – Mbi njat flamur Perendija / me dor t’ vet Ai e ka shkrue / “Pr Shqyptar do t’jt Shqypnija / kush u a prek, ai kjoft mallkue”…

  – Po, edh hna do t’ a dij / edh Dielli do t’ kt p / se pr qark ksaj rrokullije / si Shqypnija ‘i vend nuk k…

  – N rast se ata nuk na duan n nj shtet t vetm, pasi thon shqyptart qenkan musliman, aher… na kristiant do t’i shkriejm kryqet tona dhe do t’i bajm fishek me mbrojt vllaznit tan musliman shqyptar!

  – M dhemb kryet me njato parla-parla t parlamentarve: dokrra pa kokrra!

  – Injoranca e krenaria shkojn bashk si shtati e hija.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/trashegimia...y-shqiptare-3/

 2. #142
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ne kohe krize inteligjentet gjejne zgjidhje,injorantet kerkojne fajtore...

 3. #143
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,065

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nesr kam provim, por nuk e vras mendjen fare, e ardhmja ime nuk varet nga nj cop letr


  M 18 Tetor t vitit 1931, vdiq Thomas Alva Edison, njri nga personat m me ndikim n historin e teknologjis n tr botn, shkruan KultPlus.

  I njohur pr etikn e tij t puns s madhe, kmbngulsis dhe zgjuarsis, Thomas Edison sht njri prej shpiksve m t mdhenj t t gjitha kohrave.

  Nga llamba n fotografin, gjat jets s tij Edison mbajti mbi 1000 licensa n Shtetet e Bashkuara n emrin e tij, pa prmendur edhe tjerat rreth bots.

  Kontributet e tij t mdha n energji elektrike, filma, incizim t zrit madje edhe makina x-rreze ndryshuan botn n t ciln jetojm sot. S bashku me shum arritje t tij, mentaliteti dhe etika e puns e Edison gjithashtu e shtyn at drejt suksesit.

  Ka shum q mund t msoni nga ky gjeni kreativ.

  Shikoni kto 10 thnie t cilat do ju motivojn dhe inspirojn.


  Shanset humbasin nga shum njerz pr shkak se ajo sht e veshur me pantallona dhe duket si pun뒒.

  Fati i mir shpesh ndodh kur mundsia takohet me prgatitjen.

  Pr t shpikur, ju keni nevoj pr imagjinat t mir dhe pr gjra t vjetra.

  Gjeniu sht 1 prqind inspirim dhe 99 prqind djers뒒.

  Dobsia jon m e madhe qndron n dorzimin. Mnyra m e sigurt pr t pasur sukses sht q gjithmon t provoni edhe njher tjetr.

  Un nuk kam dshtuar. Vetm kam zbuluar 10,000 mnyra t cilat nuk kan pasur sukses.

  Nse do t bnim t gjitha gjrat pr t cilat jemi t aft, do t befasonim veten.

  Un kam m shum respekt pr nj njeri i cili ka nj ide dhe arrin sukses me t se sa pr nj njeri i cili ka me mijra ide dhe nuk bn asgj뒒.

  Gjithka vjen te ai i cili bn krkime prderisa pret.  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/neser...-cope-leter-2/

 4. #144
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thomas Edison

  Emri: 245516868_10221222367092240_6216455058312469083_n.jpg

Shikime: 52

Madhsia: 28.5 KB

 5. #145
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duhet te besh abhidhyna:

  Edhe nese koshienca Supreme te thote qe je nje mekatar nje maskara i konfirmuar ,ti nuk duhet ta largosh , cfaredo qe te jesh ,nje mekatar ,nje i paditur,apo nje maskara,duhet ta ndjekesh Ate duke vrapuar dhe vrapuar mbas Atij ,ne fund te fundit sa do vrapoje Ai?

  Do ta arrish dhe kapesh padyshim nje dite .

  Kjo eshte abhidhyana.

  Shrii Shrii Anandamurtiji


 6. #146
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,065

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thnie nga shpiks t mdhenj q frymzojn

  Aftsia pr t par botn n mnyra t reja dhe unike sht shenj dalluese e nj mendjeje t madhe. Disa nga thniet n listn e mposhtme kan ndryshuar shoqrin ton n mnyr t pandryshueshme nprmjet zhvillimit t ideve dhe teknologjis t re. Lista prfshin shpiksit, inxhiniert dhe shkenctart e njohur, t cilt gjersisht jan quajtur "shpiksit".


  Alexander Graham Bell

  Ai ishte nj shkenctar, shpiks dhe inxhinier i lindur n Skoci, i cili u mor me shpikjen e telefonit t par t prdorshm, si dhe t shum gjrave t tjera.

  "Prpara do gjje tjetr, prgatitja sht elsi i suksesit".

  George Washington Carver

  George Washington Carver ishte nj botanist dhe shpiks amerikan, reputacioni i t cilit mbshtetet kryesisht n promovimin e kulturave alternative t pambukut dhe prdorimeve inovative pr kikirikt.

  "Arsimi sht elsi pr zhbllokimin e ders s art t liris."

  - Freeman Dyson

  Freeman Dyson sht nj fizikant amerikan dhe matematicien i lindur n Angli, puna e t cilit ka qen prqendruar kryesisht n elektrodinamik kuantike, astronomi dhe inxhinieri brthamore.

  "Aviacioni sht dega e inxhinieris q m s paku i fal gabimet."

  Thomas Edison

  Pr disa, ai sht m shum nj biznesmen sesa nj shpiks, por puna e tij pr llambn inkandeshente elektrike dhe fonograft , plus mijra patenta t tjera, nuk mund t mos bhen t njohura.

  "Gjeniu sht 1% frymzim , 99% djersitje."

  "Pr t shpikur, keni nevoj pr nj imagjinat t mir dhe nj grumbull vjeturinash".

  Albert Einstein

  I famshm pr punn e tij n fizikn teorike dhe Teorin e tij t Relativitetit, puna e tij ndryshoi lojn pr shkenctart pr shum dekada q do t vijn.

  "Kreativiteti sht inteligjenca q ka argtim."
  "Un nuk kam asnj talent t veant, jam vetm kurioz pasionant".
  "Nj person q kurr nuk bri nj gabim, kurr nuk u prpoq pr asgj t asgj e re."
  "Dallimi midis gjeniut dhe marrzis sht, se gjeniu ka kufijt e tij".

  Richard Feynman

  Richard Feynman ishte nj fizikan amerikan m i njohur pr punn e tij n mekanikn kuantike.

  "Pr nj teknologji t suksesshme, realiteti duhet t ket prparsi mbi marrdhniet me publikun, sepse natyra nuk mund t mashtrohet."

  Benjamin Franklin

  Benjamin Franklin ishte nj shpiks i zellshm dhe nj nga etrit themelues t Shteteve t Bashkuara.

  "Ose shkruaj dika q ia vlen t lexosh ose bj dika me vler t shkruar".
  "Mos kini frik nga gabimet. Do t njihni dshtimin. Vazhdoni drejt arritjes ".
  "Shum njerz vdesin n moshn 25 vjeare dhe nuk varrosen derisa t jen 75 vje." - Mjerisht ende e vrtet sot.

  Henry Ford

  Ndoshta m shum nj "organizator" sesa nj shpiks n vetvete, puna e tij ndihmoi pr t revolucionarizuar prgjithmon proceset industriale.

  "Nse mendoni se mund ose mendoni se nuk mundeni, keni t drejt".
  "Sukseset e shkurtra q mund t fitohen n nj koh t shkurtr dhe pa vshtirsi nuk vlejn shum".

  Steve Jobs

  Si bashkthemelues i Apple, menaxhimi dhe vizioni i tij ndihmuan n katapultimin e kompanis n gjigandin q sht sot.

  "Koha juaj sht e kufizuar, mos e humbni at duke jetuar jetn e dikujt tjetr. Mos u brengosni nga dogmat, t cilat jan duke jetuar si rezultat i t menduarit t t tjerve. Mos lejoni zhurmn e mendimeve t tjerve t mbytin zrin tuaj t brendshm. m e rndsishmja, kini guximin t ndiqni zemrn dhe intuitn tuaj, ato n njfar mnyre tashm e din se ka dshironi t bheni ".

  Clarence Leonard "Kelly" Johnson

  Z. Johnson ishte nj inxhinier amerikan i aeronautiks dhe sistemeve, ndikimi i t cilit n hartimin e avionve sht i padiskutueshm. Citimi i mposhtm i atribuohet shpesh ktij inxhinieri t madh.

  "Merre me t qeshur, budalla."

  Hedy Lamarr

  Shpikse e Teknologjis s Prhapjes s Spektrit dhe shfaqjeve n ekranin bardh e zi, ajo gjithashtu u b pioniere n fushn e komunikimit me val.

  "T gjith njerzit krijues dshirojn t bjn at q nuk pritet ."

  J. Robert Oppenheimer

  "Babai i bombs atomike" dhe udhheqsi i projektit Manhattan Proceset e Oppenheimer kan definuar me siguri pjesn m t madhe t shekullit t 20-t e m gjer.

  "Shkenctart nuk jan delikuent. Puna jon ka ndryshuar kushtet n t cilat njerzit jetojn, por prdorimi i ktyre ndryshimeve sht problemi i qeverive, jo i shkenctarve".
  "Askush nuk duhet t'i shptoj universiteteve tona pa e ditur se sa pak di."

  Louis Pasteur

  Ju mund t falnderoni Louis Pasteur pr vaksinat e ndryshme dhe pr proceset e ruajtjes s qumshtit, vers dhe birrs.

  "Shkenca nuk njeh vend, sepse dija i prket njerzimit dhe sht pishtari q ndrion botn”

  Nikola Tesla

  Ju tashm dini pr t, ja theniet e tij.

  "Ji i vetm, ky sht sekreti i shpikjes, ji i vetm, athere kur lindin idet".
  "Un nuk mendoj se ka ndonj emocion q mund t kaloj npr zemrn e njeriut ashtu si ndihet nga shpiksi, pasi ai sheh ndonj krijim t trurit q arrin suksesin".
  "Cdo gje q ishte e madhe n t kaluarn e talln, e dnuan, e luftuan, e shtypn - vetm q t dalin m fuqishm, dhe m triumfues nga lufta".
  "Shkenctart sot mendojn thell n vend t qart. Duhet t jesh I arsyeshm pr t menduar qart, por dikush mund t mendoj thell dhe t jet i mendur".

  Orville dhe Wilbur Wright

  Ti di pr t.

  "Nse ne kemi punuar sipas supozimit se ajo q pranohet si e vrtet sht e vrtet, ather do t kishte pak shpres pr prparim".

  Anonim

  Mjerisht kjo hyrje n listn ton t kuotave nga shpiksit nuk mund t'i atribuohet asnj personi n veanti.

  "Pr optimistin, gota sht gjysm i plot,pr pesimistin, gota sht gjysm bosh. Pr inxhinierin, gota sht dy her m e madhe se duhet."

  Bonus - Scott Adams

  Ok, ai sht nj karikaturist dhe kuota sht goxha qesharake.

  "Inxhiniert plqejn t zgjidhin problemet, nse nuk ka probleme , ata krijojn problemet e tyre."


  Syri.net

  https://www.syri.net/tjera/129399/th...ju-frymezojne/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 19-10-2021 m 08:52

 7. #147
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur i beni nje sherbim dikujt ,duhet te drejtoheni menderisht me keto
  fjale dhe me sinqeritet absolut : O Zot ,te lutem pranoji sherbimet e
  mija , TI je Bujar i Madh ,dhe per kete motiv me je shfaqur si nje qenje
  jetesore per te dhene mundesine speciale te te bej sherbim TY

  Nese arrini te mbani sentimente te tilla krenaria e semure nuk do
  afrohet dot tek ju ,dhe jo vetem kaq por nuk do mund te lidheni nga
  reaksionet e aksioneve tuaja, shkaku kryesor i skllaverise sot ne bote
  eshte krenaria e semure dhe etja per lavdi apo per tu dukur.

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #148
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Koha nuk merr urdhera nga askush

 9. #149
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur fakulteti yt mendor konjitiv-njohes behet i holle aq shume saqe arrin te shikosh BRAHMA-ZOTIN (Konoshencen Supreme) ne te gjitha entitetet e manifestuara,atehere dhe vetem atehere mundesh te marresh persiper dhe te kesh nje rrol sinjifikativ ne boten praktike , vetem ne kete stad arrin te kuptosh qe asnje dhe askush ne kete univers nuk eshte superior apo inferior sepse te gjithe jane bijte dhe bijat e Babait Suprem Absolut ZOTIT

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #150
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Juśt́astatastenmrtatvameti.”

  Qenjet njerzore e krijuara arrijne pavdekesine, e dini qe per te arritur pavdekesine nuk eshte ne mundesine dhe kapacitetin njerzor, per kete arsye bekimi dhe hiri i Supremit Absolut eshte nje element i pazevendesueshem dhe esencial, eshte ky bekim i Supremit Absolut Zotit qe hidhet gjithmone mbi qenjet njerzore pa kursim dhe pa bere dallime duke mos perjashtuar askend , per me teper ata qe synojne per te arritur pavdekesine dhe perjetesine e kane kete te drejte qe ne momentin e lindjes se tyre , ata persona qe duan te privojne qenjet njerzore nga kjo e drejte e lindur e tyre jane armiqte e rraces njerzore, jane demone ne forme njerzore,distretitoji dhe demaskoji dhe luftoji pa meshire keta persona te mallkuar dhe stabilizoni nje shoqeri te lire nga cdo lloj sfrutamenti, bej ate qe te gjitha mundesite e shfrytezimit edhe ai me i vogli te eleminohet perfundimisht.

  Shri Shri Anandamurtij
  i

 11. #151
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,065

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  6 shprehje motivuese pr ditt gri

  Nse dita t duket sot gri, nse dika t ka br t ndihesh keq, ia vlen t lexosh shprehjet e mposhtme. Jan frymzuese!


  Jam mirnjohs pr lufts q bra, sepse pa t nuk do kisha zbuluar forcn.

  Mos ki kurr turp nga shenjat q ke. Tregojn q je m i fort nga gjithka q u prpoq t t lndonte.

  "T jesh Zot i historis tnde, sht gjja m kurajoze q mund t bsh.

  Madhshtia nuk qndron tek qndrimi n kmb gjithmon, por tek ringritja pasi ke rn.

  Njerzit m t bukur q kam njohur jan ata q jan prballur me sprova, kan br beteja, kan njohur humbjen dhe kan gjetur rrugn e tyre pr t dal nga thellsit m t errta.

  Nse shikoj jetn time pas, kuptoj q sa her kam menduar se po m hiqej mundsia nga dika e mir, fati po m drejtojn tek dika edhe m e mir.


  Tiranapost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/6-sh...et-gri-i505492

 12. #152
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Keto jane 10 karakteristikat dhe cilesite qe duhet te kete nje person i realizuar ose qe synon te realizohet shpirterisht apo qe synon per tu bere per te qene i plote (dharma):

  Dhrti (i duruar), Ksama (te fale), dhamah ( autokontroll ), asteva (te mos vjedhe ) ,shaoka (te jete i paster) , indriyanigraha ( te kete kontroll mbi organet ) , dhii ( te kete intelekt miredashes) ,vidya ( konoshence spirituale) ,satyam (dashuri per te verteten) dhe akrodha (te mos zemerohet)

  Shrii Shrii Anandamurti

 13. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (26-10-2021)

 14. #153
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Gjerat dhe deshirat,si dhe qellimet qe kemi ne jete na tregojne edhe se kush jemi ne te vertete....

  { Tommaso d'Aquino }

 15. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (22-12-2021)

 16. #154
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dashuria nuk eshte problemi po ashtu nuk eshte as nje mjet udhetimi, : problemi eshte vetem guida,udhetari dhe rruga

  (Franz Kafka)

 17. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (22-12-2021)

 18. #155
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mevlana Xhelaleddin Rumiu

  Kush sht Rumiu?  Mevlana Xhelaleddin Rumiu ishte dijetar, shkrimtar, teolog, jurist, sufi, por i njohur m shum, n tr botn, si poet, poet i zemrs.

  Lindi n vitin 1207, n qytetin Belh, Afganistan, por sht persian. sht djali i dijetarit t madh, Myderriz Behauddin Veledit, q e gzonte titullin Mbret i dijetarve

  N vitin 1213, kur Mevlana ishte pes vje, bashk me babn shkoi n Haxhillk. Rrugs pr n Qabe, n qytetin Nishapur, u takuan me sufiun e njohur, Shejh Feriduddin Attarin, i cili posa e pa fytyrn e voglushit pes vjear, menjher dalloi tek ai shkndijn Hyjnore dhe e prgzoj babain e tij, myderriz Bahauddinin

  N vitin 1230, babai i Mevlans, Bahauddini, ndrroi jet, mbas nj shrbimi me prkushtim si professor n MedreseVendin e lir t profesorit ia ofruen Mevlans, i cili tashm ishte 24 vjear dhe ishte i diplomuar

  Mevlana shrbeu 15 vjet n Medrese si professor, shrbeu me aq prkushtim sa studentt e ndiqni deri n shtpi, nga shtpia deri n Medrese, duke mos u ngopur me diturin e tij

  Nj dit, n vitin 1246, do gj ndryshoi trsisht. Kjo ndodhi mbas nj takimi q pati me sufiu, Shemsuddin Tibriziun, i cili e frymzoi me dritn shpirtrore

  Mevlana Xhelaleddin Rumiu ndrroi jet n Konja, n moshn 66 vjeare, me 17 dhjetor 1273, por veprat e tij ende jetojn, ende frymzojn  Veprat kryesore t Mevlans jan:

  Methnevia

  Divani Shemsi Tibrizi

  Fihi Ma Fih

  Mexhlis-i Sab'a, etj.  Disa nga kto vepra jan prkthye disa her, nga disa prkthyes, n disa gjuh t Lindjes, sikurse jan prkthye edhe n shum gjuh t Perendimit, si n anglisht, frengjisht gjermanisht, rusist, spanisht, italisht, boshnjakisht, shqip.

  N gjuhn shqipe sht prkthye Methnevia nga Shejh Jahja Shehu, (1931-2002), nga Gjakova, n dy vllime, botuar n Gjakov me 1997.

  N gjuhn angleze sht prkthye Methnevia n trsi, n tet vllime, me komente, nga Reynold A. Nicholson, botuar n Londr gjat viteve 1925-1940.

  Methnevia e Mevlans, gjat vitit 2004, n Amerik ishte libri m krkuari, m i shituri. Vetm librat e Mevlans t prkthyeme anglisht nga Coleman Barks

  Dikur, poeti i madh persian, Xhamiu, kishte thn n gjuhn persishte pr Mevlann dhe Methnevin:

  "Nist Pejgamber ve li dared kitab"

  (Nuk sht Pejgamber, por ka libr (si t pejgamberve)

  Sot, personalitete, yje t Holivudit, si Goldie Hown, Demi Moore, recitojn me knaqsi vargje t Mevlans.

  Knga e Madons "A prayer" (Lutje) sht marr nga vargjet e Mevlans "Zoti i Xhennetit". Bota, n veanti Bota Perendimore, po e nderon, po e prkujton, po e vlerson Mevlann, veprn e tij, sidomos at n poezi, sepse ajo ka vet nevoj, m shum se gjithka, pr Dashuri.

  N Botn Perendimore, thon, t gjitha i kan, q t tjert nuk i kan, por Dashuri, mjerisht, s'kan!  Mevlana thot:  JETA PA DASHURI  Jeta pa dashuri

  sht kotsi.

  Dashuria sht

  Uji i Jets,

  Pije do dit

  Me zemr

  Me shpirt.  Ne q jetojm sot, 800 vjet pas lindjes s Mevlans, ne jetojm n nj bot ku m shum se 800 milion njerz jan t uritur, kurse ne jetojm n nj bot t begat.

  N Shtetet e Bashkuara t Ameriks m shum se 50 milion njerz gjenden n pragun e varfris, pavarsisht se jetojn n nj vend t begatis, t pasuris.

  Tre njerzit m t pasur t bots jan m t pasur se 48 shtetet m t varfra t marra s bashku.

  Pse kaq shum farfri n nj bot me plot pasuri?

  Sepse dshirat e teprta pr pasuri i zhytin njerzit n errsi, n rrnim dhe n shkatrrim.

  Ky rrnim, ky shkatrrim i nj pjese t njerzis vjen prmes pasuris.!

  Por, ka vjen prmes dashuris?  Mevlana shkruan:  PRMES DASHURIS  Prmes Dashuris

  Gjithka q sht

  E hidhur-dshmohet

  Se do t mblsohet.

  Prmes Dashuris

  Gjithka q sht

  Bakr i that

  Do t bhet dukat.

  Prmes Dashuris

  Gjithka q sht

  Llum, fundrrin

  Do t shdrrohet

  N ven t kthjellt

  Q ruan pastrtin.

  Prmes Dashuris

  T gjitha dhembjet

  Q sjellin vshtirsi

  Do t kthehen n ilae,

  Q sjellin lehtsi.

  Prmes Dashuris

  T vdekurit

  Do t ngjalln.

  Prmes Dashuris

  Mbreti do t bhet

  Shrbtor i njerzis.

  Nj art sht i gjall, thoshte Rajnhard-i, kur n gjirin e tij rreh nj zemr. Nj zemr poeti, nj poet i zemrs, si Mevlana, sht i lidhur drejt me Dritn e Njsis (Teuhidit) t All-llahut, i Cili sht Drit mbi Drit.

  Vetm me kt Drit njerzimit, n prgjithsi, i eln syt.

  Vetm me kt Drit, shqiptart n veanti, kan m'u ngrit.

  Vetm me Drit dhe Dashuri Hyjnore t gjith do t korrin fitore.

  Kur e kishin pyet Mevlann, ka sht Dashuria Hyjnore? Ai sht prgjigjur:

  "Bhu si un dhe shihe"

  Mevlana ndrroi jet me 17 dhjetor 1273, kur ishte 66 vje.

  sht varrosur n Konja, Turqi, ku i sht ngritur nj prkujtimore madhshtore, ku ndodhet nj xhami, muze, mauzole dhe nj tyrbe, e cila quhet Jeshil Tyrbe, q vizitohet nga miliona njerz nga mbar bota, nga Lindja, nga Perendimi, pr Mevlann n shenj nderimi.

  N Jeshil Tyrbe, ku sht varrosur Mevlana, qndron i shkruar ky epitaf:

  "Kur t vdes, mos e krkoni varrin n tok,

  por e gjeni at n zemrat e njerzve."

  Megjithat, varrin e tij e vizitojn me miliona njerz, kurse miliona t tjer e kan n zemr, poetin e zemrs, Mevlana Xhelaleddin Rumiun.

  Si e udhzoi Mevlann, Zoti na udhzoft edhe neve.  Mexhid YVEJSI,

 19. #156
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ka nje potencialitet shpirteror tek te gjithe personat PA DALLIM, disa persona e kane shfrytezuar dhe realizuar kete potencialitet dhe keta njerez te realizuar shpirterisht jane ne gjendje qe te ndihmojne edhe personat e tjere qe ta arrine nje stad te tille te realizimit Suprem , personat qe qendrojne ne shoqerine dhe prane atyre njerzve qe jane te realizuar dhe plotesuar shpirterisht e kane me te lehte qe te arrijne realizimin e tyre shpirteror , per kete arsye eshte kaq shume e rendesishme shoqeria e mire duke qendruar prane njerzve te plotesuar dhe realizuar shpirterisht, vlera e kesaj shoqerie te mire eshte shprehur shume bukur nga poeti dhe udheheqesi mistik RUMI me fjalet :

  QENDRO PRANE ATYRE TE LARTESOJNE DHE TE NDIHMOJNE TE NDRICOHESH SHPIRTERISHT DUKE TE ELEVUAR QENJEN TENDE

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 20. #157
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Detyra jote eshte te zgjohesh duke realizuar veteveten tende, dhe te ndihmosh te tjeret qe te zgjohen duke u realizuar shpirterisht

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 21. #158
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Morali eshte faktori kryesor themelor per suksesin e demokracise,ne mungese te moralit njerzit e shesin voten e tyre,ka disa vende ne te cilat votat shiten dhe blihen,a mund ta quajme kete fenomen si demokraci?
  A nuk eshte farse nje gje e tille?

  PR Sarkar

 22. #159
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,994
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shpirti i trupezuar eshte si nje udhetar qe ka jetuar per shume kohe ne vende te huaja, dhe per kete arsye, jo vetem ka harruar traditat e vendit te vet, por edhe ka huazuar traditat e vendeve te huaja.
  Kur nje udhetar i tille vendos te kthehet ne atdhe dhe te mirepritet nga miqte dhe te afermit, ai mundohet te lere pas karakteristikat e huaja dhe te riktheje menyren e dikurshme te te vepruarit dhe menduarit.
  Njesoj dhe shpirti, kur debohet nga shtepia e tij qiellore dhe detyrohet te banoje ne nje trup fizik, i kerkohet te pershtase disa karakteristika te ketij te fundit. Dhe nese deshiron te rikthehet ne formen e dikurshme, duhet te lere pas ato qe ka marre nga forma tokesore.
  Ai duhet te heqe dore jo vetem nga maska fizike qe ka mbajtur veshur, por edhe tiparet me te brendshme, e keshtu, te mund te hyje teresisht i zhveshur ne Realitetin e Hyjnores.

  Porphyry

 23. #160
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,189

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bashke me pengesat do jene prane jush edhe forca te tjera qe do tju asistojne,cfaredo lloj veshtiresie fizike dhe psiqike apo mondane qe mund tju pengoje ne rrugen tuaj te realizimit shpirteror ,forca me e mire dhe pozitive apo ndihmuese eshte KIRTANA , kjo force universale do tju ndihmoje si devote qe pershpejtoni ne rrugen tuaj drejt qendres absolute universale,KIRTANA ju ndihmon ne te gjitha rrethanat dhe veshtiresite si do qe te paraqiten ato fizike apo psiqike KIRTANA do tju ndihmoje ti superoni.

  Shrii Shrii Anandamurti

  (KIRTANA eshte perseritja dhe kendimi i mantres universale sanskrite BABA NAM KEVALAM, qe ne gjuhen shqipe perkthehet gjithshka qe na rrethon eshte dashuri e amshuar e pakushtezuar)


  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 11-11-2021 m 06:12

Faqja 8 prej 9 FillimFillim ... 6789 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •