Close
Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 140 prej 162
 1. #121
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,673

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Gjej dhe rri me njerz q t bjn t ndihesh mir”

  Michelle Obama nuk sht vetm bashkshortja e ish-presidentit amerikan Barack Obama. Ajo sht nj avokate shum e suksesshme, por njkohsisht edhe nj oratore mjaft e mir, cilsi e cila sht vn re edhe gjat fjalimeve politike t zgjedhjeve t fundit presidenciale n Amerik.

  Kaq e vrtet sht kjo, saq n komentet e fjalimeve t saj n YouTube mund t lexoni shpesh edhe fjali t tipit : “Nse ti do t garoje pr presidente, vota ime do t shkonte pr ty”.

  Ndrkoh, n kt material ne duam t’ju sjellim disa prej thnieve t saj m t mira q kan pr t’ju mbetur gjat n mendje pr shkak t “peshs” q kan.

  “Suksesi nuk ka t bj aspak me sasin e lekve q fiton, por me ndryshimin q ti bn n jetn e t tjerve”.

  “Ti duhet t shkosh n shkoll. Ti duhet t shkosh n kolegj. Ti duhet t diplomohesh me patjetr, sepse nse ka dika q njerzit nuk mund ta marrin dot prej teje, ai sht edukimi yt. M beso q ia vlen do investim pr edukimin tnd”.

  “Le ta pranojm tashm. Meshkujt e fort, ata q ia vlejn t’i kesh idhuj, nuk e ulin nj femr pr t’u ndjer vet t pushtetshm. Njerzit q jan vrtet t fort, i ndihmojn t tjert t rriten bashk me ta”.

  “Nuk ke pse ndryshon pr t qen e rndsishme. Ti je e rndsishme ashtu si je, pa ndryshuar gj nga vetja”.

  “Gjej dhe rri me njerz q t bjn t ndihesh mir”.

  “Un nuk i lija ort e msimit. M plqente shum t merrja nota maksimale. M plqente t isha e zgjuar. Mendoj se t jesh e zgjuar sht gjja m e bukur n bot”.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/gjej-...-ndihesh-mire/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-10-2021 m 19:04

 2. #122
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,673

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dhjet thnie t fuqishme nga Gra Politikane


  “Pr mua, nj demokraci m e mir sht nj demokraci ku grat jo vetm kan t drejt t votojn dhe t zgjedhin, por edhe t zgjidhen”

  Michelle Bachelet,kryetare e UN Women, ish Presidente dhe Ministre e Mbrojtjes e Kilit, pr New York Times


  “As zinxhirt e diktaturs as vargonjt e shtypjes nuk mund t mbajn posht pr nj koh t gjat, forcat e liris”

  Angela Merkel,Kancelare e Gjermanis, gjat nj shkmbimi dollish me Presidentin Obama


  “Nse e ke mendjen vetm t t plqejn, ather do t jesh e prgatitur t bsh kompromis me gjithka dhe n do koh, dhe nuk do t arrish asgj”

  Margaret Thatcher, e para Kryeministre femr e Britanis, n nj intervist pr Press Association


  “Pr t br paqe, duhet t jesh udhheqs i pakompromis. Pr t br paqe, duhet q edhe t mishrosh kompromisin”

  Benazir Bhutto,e para grua e zgjedhur q udhhoqi nj komb mysliman si Kryeministre e Pakistanit, n librin “Reflektime t puns drejt paqes”


  “Nuk sht pushteti q korrupton, por frika. Frika e humbjes s pushtetit korrupton ata q e kan dhe frika e kamzhikut t pushtetit korrupton ata q i nnshtrohen atij”

  Aung San Suu Kyi, udhheqe birmaniane pro demokracis, n librin e saj “Liria nga frika”


  “Cilindo titull apo post q jemi t privilegjuar t mbajm, n fakt sht ajo q bjm, ajo ka na bn kta q jemi… Secili prej nesh duhet t vendos se far lloj njerzish duam t jemi – far lloj trashgimie duam t prcjellim”

  Mbretresha Rania Al Abdullah e Jordanisn “Konferencn e Grave”


  “Arsimi sht transformues. Ai ndryshon jet. Prandaj njerzit punojn kaq shum pr t’u arsimuar, dhe prandaj arsimi ka qen gjithmon elsi i Endrrs Amerikane, forca q fshin ndarjet arbitrare t racs dhe klass dhe kulturs dhe liron potencialin q Zoti i ka dhn do njeriu”

  Condoleezza Rice, Ish Sekretare Shteti n Ceremonin e Diplomimit n Boston College


  “Lumturia nuk sht objektiv, ajo sht nj nnprodukt. Paradoksalisht, nj mnyr e sigurt pr t mos qen t lumtur, sht q t krijojm nj mnyr jetese ku knaqim plotsisht dhe ekskluzivisht vetm veten ton”

  Eleanor Roosevelt,ish Zonj e Par n librin e saj “Mson duke jetuar”


  “Nj prej msimeve me t cilt jam rritur sht q gjithmon t jesh e vrtet me veten dhe t mos lejosh asknd q t t shprqndroj nga objektivat e tua. Dhe kshtu q, kur dgjoj sulme negative apo t rreme, me t vrtet q nuk investoj aspak energji n ta, sepse un vet e di se kush jam”

  Michelle Obama,Zonj e Par, n nj intervist pr Marie Claire


  “Prmasa e ndrrave t tua duhet t kaloj gjithmon kapacitetin tnd aktual pr t’i arritur ato. Nse ndrrat nuk t trembin, ather nuk jan t mdha sa duhet”

  Ellen Johnson Sirleaf,Presidente e Liberis, n ceremonin e diplomimit n Harvard


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/dhjet...ra-politikane/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 08-10-2021 m 19:27

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Letargjia shpirterore eshte me e keqja nga te gjitha,letargji shpirterore do te thote qe te mos ulesh rregullisht per te bere meditim cdo dite, ata persona me letargji shpirterore kane kohe te lire per te bere cdo gje dhe cdo pune e aksion,por kur eshte puna per praktike shpirterore thone apo duken sikur nuk kane kohe

  Shrii Shrii Anandamurtiji


 4. #124
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Menyra e vetme per te zgjidhur problemet sot ne bote eshte te perhahesh nje filozofi korrekte shpirterore,nga ky kend veshtrim ideal ANANDA MARGA mund te konsiderohet para se gjithash si "TOUCH STONE" sepse ashtu sic imagjinata poetike konverton gjithe objektet ne ar ,keshtu edhe filozofia shpirterore e ANANDA MARGA afron qartesisht nje zgjidhje morale dhe korrekte ne menyre te pavarur nga problemi qe aplikohet

  SHRII SHRII ANANDAMURTI

 5. #125
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Liria sht prgjegjsi. Prandaj shum njerz tremben prej saj.”

  Bernard Shaw

 6. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (12-10-2021)

 7. #126
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  I tha: O Zot, nuk dua t vdes pa t njohur Ty! Zoti ja ktheu: Ata q m njohin mua nuk
  vdesin kurr.


  | Rumi |

 8. #127
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Te miret piqen,te keqinjte kalben.

  - Victor Hugo -

 9. #128
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  O aspirant shpirteror paqesor !

  Praktika jote shpirterore eshte harku yt i madh, vere shigjeten ne mendjen tende ,qendro i vendosur ne meditim mbi kete hark, pastaj drejtoje mendjen tende drejt ATIJ , terhiqe me force harkun beje te vibroje dhe ngule ne objektiv... NE ATE, TE PASHKATERRUESHMIN SHPIRTIN SUPREM


  (P. R. SARKAR)

 10. #129
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,673

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Gnjeshtra ka shkuar deri n gjysm t bots, prpara se e vrteta t ket mbathur pantallonat”

  Winston Leonard Spencer-Churchill (1874-1965) ishte kryeministr i Britanis s Madhe, n momentet m t rnda gjat Lufts s Dyt Botrore. Ishte oficer, por njihet si historian dhe nj nga oratort m t njohur n histori. M 1953 fiton Nobelin pr Letrsi, “pr mjeshtrin e tij t prshkrimeve historike dhe biografike, si dhe pr oratorin brilante n mbrojtje t vlerave njerzore”. M posht mund t lexoni 30 thnie t tij.


  Thnie t njohura nga Winston Leonard Spencer-Churchill:

  • Shakaja sht nj gj shum serioze!

  • Gnjeshtra ka shkuar deri n gjysm t bots, prpara se e vrteta t ket mbathur pantallonat!

  • Njeriu bn far duhet br – pavarsisht pasojave personale, pavarsisht pengesave, rreziqeve dhe presioneve – dhe kjo sht baza e gjith moralit njerzor.

  • Nj pesimist shikon vshtirsi n do mundsi; nj optimist shikon mundsi n do vshtirsi.

  • Politikani ka aftsin t parathot se far do t ndodh nesr, javn tjetr, muajin tjetr dhe vitin tjetr. Dhe, e ka aftsin pastaj t shpjegoj pse t parathnat nuk ndodhn!

  • I burgosuri i lufts sht nj njeri q prpiqet t t vras ty dhe pastaj t krkon ty t mos e vrassh at!

  • Edhe pse un jam krejt i knaqur me eksplozivet ekzistuese, e ndjej se nuk duhet t ecim n drejtim t prmirsimit t tyre.

  • Ndonse isha i prgatitur pr martirizim, paraplqeva ta l pr m von!

  • Paqebrsi sht ai q prpiqet ta ushqej krokodilin, duke shpresuar se ai do ta haj at t fundit!

  • Sjellja sht nj gj e vogl q prbn nj ndryshim t madh!

  • Betejat jan fituar me masakra dhe manovra. Gjenerali i madh, sa m shum q i jep prparsi manovrs, aq m pak l vend pr masakrn!

  • Trimria me t drejt sht vlersuar si cilsia e par njerzore… sepse ajo sht cilsia q i garanton t tjerat!

  • Kritika mund t mos jet e pranueshme, por sht e nevojshme. Ajo prmbush t njjtin funksion q ka dhimbja n trupin njerzor. Ajo trheq vmendjen ndaj gjendjes jo t shndosh t gjrave!

  • Vshtirsit e mposhtura jan mundsi t fituara!

  • Mos l hapsira t mdha pr nj bot t re, knaqi energjit tua s shptuari far ka mbetur nga e vjetra!

  • Ngrnia e fjalve nuk m’i ka br asnjher keq tretjes!

  • dokush e ka ditn e tij dhe disa dit zgjatin m shum se t tjerat!

  • Sa pr mua, mendoj se do t ishte shum m mir pr t gjitha palt t’ia lm t shkuarn historis, sidomos prderisa kam qllim ta shkruaj historin vet!

  • I madh dhe i mir jan rrall i njjti njeri!

  • Ai i ka t gjitha virtytet q nuk m plqejn dhe nuk e ka asnj nga veset q un i admiroj!

  • Qytetart e shndosh jan pasuria m e madhe q mund t ket do vend!

  • Historin e shkruajn fitimtart!

  • Sado e bukur t jet strategjia, un her pas here vshtroj rezultatet!

  • Un gjithmon shmang dhnien paraprake t profecive, sepse sht shum m mir t profetizosh pasi nj zhvillim ka ndodhur tashm!

  • Jam gjithnj gati t msoj sado q asnjher nuk m plqen t m japin msim!

  • Sigurisht q nuk jam nj nga ata q kan nevoj t m nxitin. N fakt, nse dika jam, ather jam vet nxitja!

  • Un knaqem leht me t bukurn!

  • Perandorit e s ardhmes jan perandori t mendjes!

  • Nuk kam ndrmend t kem t bj m me politikn ose politikant. Kur kjo luft t mbaroj, un do t merrem vetm me shkrime dhe piktur!  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/genje...r-pantallonat/

 11. #130
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  100 vjet edukim jane asgje krahasuar me nje moment qendrimi prane Zotit

  Shams Tabrizi

 12. #131
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ai qe njeh te verteten dhe i shikon te tjeret sikur te jete vetevetja,dhe ka ndjenja simpatie dhe xhentilese per te tjeret, ky njeri eshte shenjtor, ky lloj personi ka lindur ne kete planet per te bere sherbim pa interes ndaj gjithe njerzimit

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 13. #132
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mbrapa krijimit te kesaj bote qendron Magjistari Kozmik qe ka krijuar universin dhe qe e kontrollon vete kete univers,ne te vertete fakti real eshte qe cdo gje qe eshte krijuar apo qe do krijohet me vone eshte realisht AI,dhe vetem AI, ata qe kane kuptuar kete te vertete arrijne Bekimin e Lumtur Suprem , eshte dhe ekziston vetem Supremi BRAHMA (Zoti) dhe nuk ka asnje tjeter entitet , AI kontrollon kete bote te perceptueshme nepermjet Prakrti te vet, ne momentin e shkaterrimit universal i gjithe krijimi do te perthithet nga AI, Ai po qendron i fshehur ne universin e krijuar nga AI vete.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 14. #133
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Te pastrosh mendjen eshte nje pune shume here me e rende se sa te pastrosh trupin,shtepine,rrobat,etj,etj

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 15. #134

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lulzim Basha eshte lider modern dhe perendimor.

  Albo sebashku me Pirron.

 16. #135
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Praktika shpirterore e ben mendjen te qete dhe te kthjedhet ,i mban nervat ne nje gjendje ekuilibri, keshtu pra ne kete menyre praktika shpirterore rrit edhe jetegjatesine, ata aspirante shpirterore qe jane vetgjetariane,dhe kendojne rregullisht kenge shpirterore,bejne meditim,bejne aksione virtuoze,dhe kane mendime te pastra ne mendje, jetojne pertej 90 vjeteve.

  Shrii Shrii Anandamurtijii
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 15-10-2021 m 14:22

 17. #136
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  I vetmi besim dhe religjion per nje aspirant shpirteror duhet te jete qe te dashuroje Koshiencen Universale dhe gjithe krijimin , nuk duhet kurre te udhehiqesh nga asnje lloj apo tip sentimenti nacional,religjioz,etnik apo gjuhesor,dhe nuk duhet te tolerosh kurre asnje tendence ndarese anembane shoqerise njerzore

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 18. #137
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kam obligim vetem nje detyre :

  Dashurine

  - Albert Camus -

 19. #138
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Sentimenti i bazuar ne arsye eshte forca me e madhe ne univers.

  Ndersa sentimentalizmi pa arsyetim merr formen ose e thene me mire shtremberimin e nje dogme.

  Shrii Shrii Anandamurti

 20. #139
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,185

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ka nga ata persona qe duan stolite dhe zbukurimet e botes ,por dhe ka te tjere qe duan konoshencen dhe te njohin shkaqet, kur Burimi Suprem buron nga intimiteti (i brendshem) atehere per individin nuk lind me domosdoshmeria qe te vjedhi nga burimet...

  (Rumi)

 21. #140
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,673

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Njerzit thon se asgj nuk sht e pamundur, por un bj asgj do dit’


  Alan A. Milne ishte nj autor anglez, m i njohur pr librat e tij pr arushin Winnie-the-Pooh dhe pr poezi t ndryshme.

  Milne ishte nj shkrimtar i shquar, kryesisht si dramaturg, para se suksesi i madh i Pooh t errsonte t gjith punn e tij t mparshme.


  Pr knaqsin e lexuesve tan kemi sjell nj prmbledhje t disa prej thnieve m t bukura t tij.

  Nj nga avantazhet e t qenit i organizuar sht se gjithmon bni zbulime befasuese.

  Ju nuk mund t qndroni n cepin tuaj duke pritur q t tjert t vijn tek ju. Ndonjher duhet t shkosh tek ata.

  Disa njerz prkujdesen shum. Mendoj se quhet dashuri.

  Esht m argtuese t flassh me dik q nuk prdor fjal t gjata, t vshtira, por fjal t shkurtra, t lehta si “far ka pr drek?

  Njerzit thon se asgj nuk sht e pamundur, por un bj asgj do dit.

  E dija q kur t takova se nj aventur do t ndodhte.

  “Ndonjher,” tha Pooh,”gjrat m t vogla zn m shum hapsir ​​n zemrn tnde.”

  Lumenjt e din kt: nuk ka nxitim. Do t arrijm atje nj dit.

  M premto q nuk do t m harrosh kurr, sepse nse mendoja se do ta bje, nuk do t largohesha kurr.

  Nse personi me t cilin po flisni nuk duket se po ju dgjon, jini t durueshm. Mund t jet thjesht q ai ka nj cop t vogl gzofi n vesh.

  Disa njerz flasin me kafsht. Sidoqoft, jo shum i dgjojn. Ky eshte problemi.

  A jeni ndaluar ndonjher t mendoni dhe keni harruar t filloni prsri?

  Kur shihni dik q vesh izmet e Mdha, mund t jeni mjaft t sigurt se nj Aventur do t ndodh.

  Nse vjen nj dit kur nuk mund t jemi bashk, m mbaj n zemrn tnde. Un do t qndroj atje prgjithmon.

  “Miqsia,” tha Christopher Robin, “sht nj gj shum ngushlluese ta kesh.

  Askush nuk mund t fshihet pas nj tullumbaceje.

  Ajo q them sht se, nse nj njeri i plqen patatet, ai duhet t jet nj shok shum i mir.

  E dija nj her, vetm se tani e kam harruar.

  Kushtojini vmendje se ku po shkoni sepse pa kuptim nuk mund t arrini askund.

  Un po ecja duke krkuar dik, dhe pastaj papritmas nuk isha m.

  Ndoshta gjja m e mir q mund t bni sht t ndaloni s shkruari Hyrje dhe t vazhdoni me librin.

  Sa me fat jam q kam dika q e bn lamtumirn kaq t vshtir.

  Sepse un jam nj ari me shum pak tru dhe fjalt e gjata m shqetsojn.

  Ndonjher ulem dhe mendoj, dhe nganjher thjesht ulem …

  Organizimi sht ajo q bni para se t bni dika, n mnyr q kur ta bni, t mos przihet e gjitha.

  Premtoni se nuk do t m harroni kurr. As kur jam njqind vje.

  do dit e kaluar me ty sht dita ime e preferuar. Kshtu q sot sht dita ime e re e preferuar.

  Pak konsiderat, pak mendim pr t tjert, bn t gjith ndryshimin.

  Gjithmon shikoni se ku po shkoni. Prndryshe, ju mund t shkelni n nj pjes t Pyllit q sht ln jasht gabimisht.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/njere...sgje-cdo-dite/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 18-10-2021 m 09:37

Faqja 7 prej 9 FillimFillim ... 56789 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •