Close
Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 100 prej 150
 1. #81
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,493

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  50 shprehje frymzuese q do ta motivojn secilin


  “Suksesi nuk sht prfundimtar, dshtimi nuk sht fatal, guximi pr t vazhduar prpara ka rndsi.” – Winston Churchill

  “M mir t dshtosh me origjinalitet, se sa t kesh sukses me imitim.” – Herman Melville

  “Rruga te suksesi dhe rruga drejt dshtimit jan pothuajse gjithnj e njjta.” – Colin Davis

  “Suksesi zakonisht u shkon atyre q jan duke e krkuar.” – Henry Thoreau

  “Mundsit nuk ndodhin, ne i krijojm.” – Chris Grosser

  “Mos ki frik t heqsh dor nga e mira pr t shkuar drejt nj t mire m t madhe.” – John Rockefeller

  “Kam zbuluar se sa m shum punoj, aq m shum fat kam.” – Thomas Jefferson

  “Ka dy tipe njerzish q do t thon se nuk mund t bsh diferencn n bot: ata q kan frik t provojn dhe ata q kan frik nga suksesi jot.” – Ray Goforth

  “Njerzit e suksesshm bjn at q njerzit e pasuksesshm nuk bjn. Mos uro q t ishte m e leht, uro q ti t ishe m i mir.” – Jim Rohn

  “Mos u bj nj njeri suksesi, bhu nj njeri vlerash.” – Albert Einstein

  “Kurr mos iu ndaj bindjeve t nderit dhe qllimit t mir.” – Wiston Churchill

  “Boll ndoqe parat, ndiq pasionin.” – Tony Hsieh

  “Sukses do t thot t kalosh nga dshtimi n dshtim pa e humbur entuziazmin.” – Winston Churchill

  “Kreditet e suksesit tim ia jap kshills m t mir.” – GK Chesterton

  “Do t t jap nj formul pr suksesin? sht e thjesht. Dyfisho normn e dshtimit. Po mendon pr dshtimin si armik t suksesit. Por nuk sht e gjitha. Mund t dekurajohesh nga dshtimi ose t msosh nga ai, kshtu q vazhdo dhe bj gabimet e tua. Bj ’t jet e mundur. Kshtu e gjen suksesin.” – Thomas Uatson

  “Nse nuk do t rrezikosh t zakonshmen, duhet t prshtatesh me t.” – Jim Rohn

  “Ata q jan aq t mendur sa mendojn se do ndryshojn botn, ata e bjn.” – Anonim

  “Bj do dit nj gj q t frikson.” – Anonim

  “Progresi i vetm sht t dalsh nga zona e rehatis.” – Muchael Bobak

  “Njerzit q kan sukses kan vrull. Sa m shum arrijn, aq m shum duan t arrijn, dhe aq m shum e gjejn mnyrn pr t arritur suksesin.” – Tony Robbins

  “Mos lr frikn e humbjes t jet m e madhe se dshira pr t fituar.” – Robert Kuyoaski

  “Sukseset m t mdha nuk ndodhin brenda nats, krkojn koh.” – Steve Jobs

  “Testi i vrtet nuk sht si t shmangsh dshtimin, sepse s’do mundesh, por si ta prballosh at.” – Barack Obama

  “I vetmi limit pr arritjet e s nesrmes, jan dyshimet e s tashmes.” – Franklin Roosvelt

  “Karakteri nuk zhvillohet me thjeshtsi, por nprmjet prvojs s vuajtjeve dhe gjykimit. Forcohet shpirti, rritet ambicia dhe arrihet suksesi.” – Helen Keller

  “E vetmja mnyr pr t filluar sht t heqsh dor nga t folurit dhe t fillosh ta bsh.” – Walt Disney

  “Lufttari i suksesshm sht nj njeri mesatar por i fokusuar.” – Bruce Lee

  “Nuk ka sekrete pr suksesin. sht rezultat i prgatitje, puns s shumt dhe msimit nga dshtimi.” – Colin Powell

  “Suksesi duhet t jet i lidhur me veprimin. Njerzit e suksesshm vazhdojn t lvizin. Ata bjn gabime por nuk heqin dor.” – Conrad Hilton

  “Nse me t vrtet do t bsh dika do ta gjesh mnyrn. Nse jo do t gjesh justifikim.” – Jim Rohn

  “Nuk mund t t jap formuln e suksesit, por t jap formuln e dshtimit q sht t’i knaqsh t gjith.” – Herbert Suope

  “Suksesi nuk sht elsi i lumturis. Lumturia sht elsi i suksesit. Nse e do at q bn ather do jesh i suksesshm.” – Albert Schveitzer

  “Suksesi nuk sht thjesht t arrish n jetn tnde. Por edhe t inspirosh t tjert t’ia arrijn”– I panjohur

  “Rrzohu 7 her e ngrihu 8 her.” – Proverb japoneze

  “Disa njerz ndrrojn pr suksesin, ndrsa t tjert zgjohen dhe punojn pr t.” – I panjohur

  “Nse e ndrron mund ta arrish.” – Walt Disney

  “Ndryshimi mes asaj q je dhe asaj q do sht ajo far bn.” – I panjohur

  “Nj njeri i suksesshm sht ai q ngre nj ndrtes me tullat q hodhn n drejtim t tij.” – David Brinkley

  “Pr t patur sukses, dshira pr sukses duhet t jet m e madhe se frika nga humbja.” – Bill Cobsy

  “Pr t pasur sukses, n fillim duhet t kemi besim se ne mundemi.” – Niko Kazanzaqis

  “Shum nga dshtimet n jet ndodhin nga njerz q u dorzuan duke mos ditur se sa pran suksesit ishin.” – Thomas Edison

  “Mos u huto nga kritikat. Kujto q shum njerz kan ecur vetm pr shkak t atyre q e kafshuan.” – Zig Ziglar

  “Sekreti i suksesit sht ta bsh gjn e zakonshme n mnyrn m t mir t mundshme” – Jon Rockefeller

  “E di q je n rrugn e suksesit nse bn punn tnde, dhe nuk pret t paguhesh pr t.” – Oprah Winfrey

  “Ekziston nj forc e madhe brenda do njeriu, q kur lshohet, mund t bj do dshir, do ndrr realitet.” – Anthony Robbins

  “Sekreti i suksesit sht t dish at q askush nuk e di.” – Aristotel Onasssis

  “Dshtova n mnyrn time pr t pasur sukses.” – Thomas Edison

  “Asgj t vlefshme q bra nuk ishte aksidentalisht, as shpikjet e mia nuk erdhn aksidentalisht. Jo, kur kam vendosur se far rezultati dua, punoj pr t deri kur t vij.” – Thomas Edison

  “I vetmi vend ku suksesi vjen prpara puns sht vetm n fjalor.” – Vidal Sassoon

  “Vazhdo t ecsh, shanset jan t pengohesh, ndoshta kur nuk e pret. Por nuk kam dgjuar pr nj njeri t suksesshm q t rrzohet dhe t qndroj ulur.” – Charles Kettering


  https://www.kultplus.com/lajme/50-sh...vojne-secilin/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 15-08-2021 m 22:01

 2. #82
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kapitalistet ndahen ne tre kategori : fizike,mendore dhe shpirterore

  -ata qe akumulojne pasuri fizike jane quajtur kryesisht Kapitaliste ne pergjithesi

  -ata qe kane potencial te madh ne art,muzike,literature,teknologji,etj, por qe nuk e perdorin kete potencial individual per mireqenjen sociale - keta persona jane quajtur kapitaliste mendore

  -problemi eshte me kapitalistet shpirterore,ketyre nuk i intereson shoqeria,bejne praktike shpirterore vetem per tu realizuar shpirterisht ,shume nga keta jetojne te izoluar ne xhungla,shpella,larg njerzve dhe shoqerise
  ketyre nuk i intereson pasuria fizike,apo financiare, duan vetem shpetimin shpirteror dhe clirimin nga cikli kozmik i reinkarnacionit-rimisherimit

  -per ta arritur nje gje te tille njerzit duhet te praktikojne SHRAVANA (degjimin kostant te gjerave qe te lartesojne-shpirterisht) MANANA (te kesh mendim shpirteror kostant ne mendje) dhe NIDIDYA'SAM (meditim kostant ose te fiksosh mendjen ne qellimin tend), per te arritur keto duhet te depertosh ne thellesi brenda vetvetes tende dhe per kete eshte esenciale te kesh te zhvilluar nje vizion introvers-brendesues , nje vizion ekstrovers-i jashtem-jashte vetes nuk te jep asnje lloj ndihme per realizim apo shpetim shpirteror

  Shrii Shrii Anandamurti

  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 16-08-2021 m 14:14

 3. #83
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kush eshte i privuar nga edukimi shpirteror ,pretendon gjithmone te fitoje, me cdo kusht, me cdo cmim.

  (Platoni)

 4. #84
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Pjesa me e embel e lojes kozmike te Zotit eshte se eshte i fshehur tek te gjithe dhe te gjithe e kerkojne Ate, AI deshiron qe bijte dhe bijat tij te shkojne ne xhiro dhe loz kukafshehti me ata ,kjo loje kozmike jep kuriozitet dhe kenaqesi si per Krijuesin ashtu dhe per krijesat. Keshtu pra gjithshka dhe cdo gje eshte nje dhe vetem nje substance e vetme, nuk ka ndasi per shkak te seksit,moshes,rraces,apo dicka tjeter, te gjithe pa dallim meshkuj dhe femra ,te rinj dhe te moshuar,te bardhe apo te zinj,jane te gjithe aktore qe rrecitojne ne menyra te ndryshme rrole ne skenen kozmike te universit, format dhe rrolet e tyre jane te ndryshme por substanca e tyre dhe qellimi ngelet i njejte dhe eshte vetem NJESHI I MADH-ZOTI

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 17-08-2021 m 13:59

 5. #85
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Paraja eshte shpikja me e keqe qe ka bere njerzimi,por ne te njejten kohe eshte edhe materjali me i besuar per te testuar natyren e njeriut...

  LORD Buddha

 6. #86
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Politika dhe morali duhet te formone nje nyje te perbashket te nderthurur ne menyre te atille qe te jete pamundur per ti ndare ,ndersa arti duhet te jete mjeti per te lartesuar mendjet dhe zemrat pertej limiteve te materjes dhe te inspirojne njerzit qe te jetojne bashke per te bashkepunuar dhe koperuar.
  Nje lider social-politik duhet te jete nje spiritualist dhe duhet te kuptoje ne menyre te thelle vuajtjet dhe problemet e shoqerise qe e rrethon dhe gjithashtu duhet te ushqeje nje dashuri te paster e shoqeruar kjo edhe me sentimentin qe ti sherbeje njerzimit pa interes

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #87
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Gjithshka ne jete kerkon nje baze te forte dhe nje themel te sigurte :

  Nese jeta nuk ka nje baze-themel te forte mund te shkaterrohet nga nje stuhi e thjeshte

  Entiteti Suprem Absolut (Zoti) eshte baza-themel me i forte nga te gjithe  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #88
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur qellimet jane te drejta te larta dhe te perkryera , suksesi eshte i garantuar dhe i pa-evitueshem

  Shrii Shrii Anandamurti

 9. #89
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Per mistikun Zoti eshte nje stad koshience ,ndersa per religjionin eshte nje entitet i jashtem me atribute,ne rastin e pare (misticizmin) njeriu e ben eksperiencen e vet duke u identifikuar me Zotin,duke u zhytur dhe tretur tek AI i MADHI-ZOT,ndersa ne rastin e dyte (te fetari-religjioz) nuk e arrin dhe nuk ka per ta njohur kurre ...

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #90
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cdo individ leviz brenda nje cikli kozmik , nga nje stad koshience e pa zhvidhuar ne nje stad koshience te zhvidhuar dhe shume te evoluar

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #91
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Progresi i vertetr i njerzimit qendron ne evolucionin e tij moral dhe spiritual dhe jo ne zhvidhimin e tij shkencor dhe materjal, progresi i vertete i njeriut eshte i brendshem dhe jo i jashtem.

  Nga jashte ai mundet te beje nje jete te thjeshte dhe me gjerat esenciale ,dhe ne te njejten kohe paralelisht te jetoje nivele te larta morale dhe spirituale.

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 27-08-2021 m 07:09

 12. #92
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Virtyti dhe vesi jane entitete te perkoshme-te kufizuar ne kohe dhe hapesire , keto gjera nuk kane te bejne fare me relacionin-devocional midis nje personi dhe Babait Suprem-Zotit, psh supozoni qe nje grup njerzish po ecen pergjate rruges dhe nje per tyre rrezohet ne nje kanal ,rrobat e tij dhe trupi do te behen pis, dhe kalimtaret e rastit do fillojne te qeshin me te, por kur Babai te shikoje birin e tij ne keto kushte cfare do beje?

  Do qeshi me djalin e tij?

  Jo jo jo Ai vete do shkoje ne kanal dhe do ta marre djalin dhe do ta nxjerri jashte ,do ti pastroje rrobat me kujdes dhe pas kesaj do ti thote me dashuri : biri im duhet te besh kujdes kur ecen rruges.

  Mekataret jane si ky djali qe bie brenda ne kanal; Qarte?

  (P. R. SARKAR)

 13. #93
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,493

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Asgj nuk t sjell paqe m t madhe se sa t shohsh punt tua’

  KultPlus ju sjell nj koleksion t ndritshm prej menuris q rrjedh prej shekujsh t kulturs Hindi.


  Para se t’i thuash dika dikujt, gjithmon mendo se si do t ndiheshe nse dikush t thoshte t njjtn gj.

  Pr t gjetur paqen, ndonjher duhet t jeni t gatshm t shkpusni lidhjen tuaj me njerzit, vendet dhe gjrat q krijojn gjith zhurmn n jetn tuaj.

  Kur nuk gjeni zgjidhje pr nj problem, ndoshta nuk sht nj problem q duhet zgjidhur, por m tepr nj e vrtet q duhet pranuar.

  Buda citon dashurin “Ai tha,” Ka vetm dy dit n vit q asgj nuk mund t bhet. Njra quhet dje dhe tjetra quhet nesr, kshtu q sot sht dita e duhur pr t dashur, besuar, br dhe kryesisht t jetosh.

  Qetsoni zrin q ju thot t bni m shum dhe t jeni m shum, dhe besoni se n kt moment, kush jeni, ku jeni dhe ajo far po bni sht e mjaftueshme. Do t arrini atje ku duhet t jeni n kohn tuaj. Deri ather, merr frym. Merrni frym dhe jini t durueshm me veten dhe procesin tuaj. Ju po bni m t mirn q mundeni pr t prballuar dhe mbijetuar n mes t prpjekjeve tuaja, dhe kjo sht gjithka q mund t krkoni nga vetja. Kjo sht e mjaftueshme.

  Gjja m e bukur pr t msuar nga uji: Prshtateni veten n do situat dhe n do form. Por m e rndsishmja. Gjeni mnyrn tuaj pr t rrjedhur.

  do mngjes ne rilindim. Ajo q bjm sot sht ajo q ka m shum rndsi.

  Esht m mir t pushtosh veten sesa t fitosh nj mij beteja.

  do gj q ju shqetson, gjithka q ju irriton sht msuesi juaj.

  T fal, dhe kjo sht dhurata ime pr ty. T eci prpara sht dhurata ime pr veten.

  Jeta sht nj jehon. Ajo q drgoni, kthehet. At q mbillni, at korrni. At q jep, e merr. Ajo q shihni tek t tjert, ekziston tek ju. Mos harroni, jeta sht nj jehon. Gjithmon kthehet tek ju.

  Nse nuk gjeni asknd q t’ju mbshtes n rrugn shpirtrore, ecni vetm.

  Kur egoja vdes, shpirti zgjohet.

  Ajo q mendoni, bheni. At q ndjen, e trheq. At q imagjinoni, e krijoni.

  Mos e prish nj dit t re duke u ndalur tek e djeshmja. Lere te iki.

  Ndjenjat jan vetm vizitore. Lrini t vijn e t ikin.

  Gjithka q jemi sht rezultat i asaj q kemi menduar. Mendja sht gjithka. Ajo q ne mendojm bhemi.

  Jepni, edhe nse keni vetm pak.

  Asgj nuk largohet kurr derisa t na ket msuar at q duhet t dim.

  Mos u hakmerr. Lreni q karma t bj t gjith punn.

  Pavarsisht se sa i arsimuar, i talentuar, i pasur apo i ftoht besoni se jeni, mnyra se si i trajtoni njerzit n fund t fundit i tregon t gjitha. Integriteti sht gjithka.

  Ndoshta flutura sht dshmi se mund t kalosh nj errsir ​​t madhe dhe prap t bhesh dika e bukur.

  Si t keni nj dit t lumtur: 1. Ngadalso 2. Thuaj faleminderit 3.Buzqesh 4. Merr frym thell 5. Komplimento dik 6. Vlerso gjrat e vogla 7. Prqendrohu n t kndshmen 8. Vini re tre gjra pr t cilat jeni mirnjohs.

  Kthejeni plagt tuaja n urtsi.

  Sekreti pr t jetuar mir dhe m gjat sht: hani gjysmn, ecni dyfish, qeshni trefish dhe dashuroni pa mas.

  Mos u mrzitni me njerzit ose situatat, t dy jan t pafuqishm pa reagimin tuaj.

  Lumturia nuk do t vij kurr pr ata q nuk arrijn t vlersojn at q tashm kan.

  Prndritja vjen kur nj val kupton se sht oqeani.

  Ti nuk ke nj shpirt. Ti je nje shpirt. Ti ke nj trup.

  Paqe. Nuk do t thot t jesh n nj vend ku nuk ka zhurm, telashe ose pun t palodhshme. Do t thot t jesh n mes t atyre gjrave dhe t jesh ende i qet n zemrn tnde.

  Dhimbja sht e pashmangshme. Vuajtja sht fakultative.

  Ndaloni prpjekjet pr t qetsuar stuhin. Qetsohu ti, stuhia do t kaloj vet.

  Jini t durueshm. do gj vjen tek ju n momentin e duhur.

  Kapaciteti yn pr t br paqe me nj person tjetr dhe me botn varet shum nga aftsia jon pr t br paqe me veten.

  Budistt thon se nse takoni dik dhe zemra juaj rreh, duart tuaja dridhen, gjunjt tuaj dobsohen, nuk sht ai. Kur takoni ‘shpirtin tuaj binjak’ tuaj do t ndiheni t qet. Asnj ankth, asnj agjitacion.

  Egoja nuk e pranon kurr t vrtetn.

  Karma! Mendoni mendime t mira, thoni gjra t mira, bni mir pr t tjert. do gj kthehet.

  Buda citon mbi dashurin “Paraja mund t blej nj banes, por jo nj shtpi. Me para mund t blini nj shtrat, por jo t flini. Me para mund t blini nj or, por jo kohn. Me para mund t blini nj libr, por jo njohuri. Paraja mund t blej ushqim, por jo nj oreks. Parat mund t’ju blejn miq, por jo dashuri. Paraja mund t blej pozicion, por jo respekt. Paraja mund t blej gjak, por jo jet. Paraja mund t blej sigurim, por jo siguri. Paraja mund t blej fen, por jo shptimin.

  Pavarsisht se sa e vshtir sht e kaluara, gjithmon mund t filloni prsri.

  Nse ndizni nj llamb pr dik tjetr, ajo gjithashtu do t ndrioj rrugn tuaj.

  Bni mir pr t tjert. Do t kthehet n mnyra t papritura.

  Buda citon mbi lumturin “Lumturia nuk varet nga ajo q keni ose kush jeni; mbshtetet vetm n at q mendoni.

  Mos gjykoni asgj, do t jeni t lumtur. Falni gjithka, do t jeni m t lumtur. Duaj gjithka, do t jesh m i lumtur.

  Nse doni t fluturoni, hiqni dor nga gjithka q ju rndon.

  Asgj nuk t sjell paqe m t madhe sesa t shohsh punt tua.

  Shqetsimi nuk i largon hallet e s nesrmes. Ajo heq paqen e sotme.

  Ju jetoni pjesn m t madhe t kohs n kokn tuaj. Sigurohuni q sht nj vend i mir pr t qen.

  Lrini njerzit t’ju gjykojn. Lrini ata t’ju keqkuptojn. Lrini t bjn thashetheme pr ju. Ajo q ata mendojn pr ju nuk sht problemi juaj. Mendimet e tyre nuk paguajn faturat tuaja. Kshtu q ju qndroni t sjellshm, t prkushtuar ndaj dashuris dhe t lir n vrtetsin tuaj, dhe pavarsisht se far bjn ose thon … kurr mos dyshoni n vlern tuaj ose bukurin e s vrtets suaj. Ju vazhdoni t shklqeni dhe i lini urrejtsit t urrejn.

  Buda citon pr jetn: “do gj shrohet. Trupi juaj shrohet. Zemra juaj shrohet. Mendja shrohet. Plagt shrohen. Shpirti juaj riparon vetveten. Lumturia juaj do t kthehet gjithmon.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/asgje...esh-punet-tua/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 31-08-2021 m 08:41

 14. #94
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Per ata qe duan te realizojne vetveten e tyre me te larte nepermjet intelektit shtegu i praktikes shpirterore eshte si nje thike e mprehte , ndersa per ta qe jane devote dhe aspirante shpirterore ky shteg eshte si nje buqete me lule , duke qene se Zoti realizohet vetem me ane te devocionit (dashurise se pa kushtezuar) atehere Ai eshte me ty (devotin)

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #95
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ...ne shtegun e praktikes shpirterore nese i dorezohesh pa kushte udheheqesit tend shpirteror GURU-s,atehre dhe vetem atehere mund te kesh gjithshka.

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #96
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kush eshte i madh ?

  Per kete pyetje pergjigja eshte : ata te cilet i sherbejne te tjereve nepermjet sherbimit social pa interes , keta persona jane te cilesuar si te medhenj

  Ata te cilet kane studiuar shume libra ,apo qe kane shume pasuri,ata qe kane familje prestigjioze,ata qe kane reputacion ne shoqeri,...e shume te tjera si keto,etj,etj, nuk mund te quhen te medhenj nese nuk bejne sherbim social pa interes duke i sherbyer te tjereve

  Ata qe i sherbejne te tjereve jane te medhenj,te larte, dhe per te bere sherbim social pa interes, nuk ka nevoje te kesh shume para,cfaredo lloj force qe te kesh ne zoterim perdore duke i sherbyer te tjereve, nese ke trup te forte afroje duke bere sherbim fizik,nese ke para bej sherbim duke ofruar vlera monetare ,nese ke intelekt beje me intelekt duke afruar dituri,nese ke kurajo beje nepermjet kurajos,nese nuk ke asgje atehere beje duke afruar mendime te mira dhe bekime

  Qenjet njerzore behet te medhenj duke duke i sherbyer te tjereve nepemjet sherbimit social pa interes, aty ku nuk ka sherbim social pa interes njerzit behen te ulet dhe meskine behet persona pa vlere

  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #97
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nga sfera psiqike-mendore valet jo te domosdoshme duhet te eleminohen , kjo gje eleminon shume pesha te renda nga mendja njeriut, NUK DUHET TE SHQETESOHEM DHE PREOKUPOHEM PER GJERA TE PAKUPTIMTA SEPSE NJE GJE E TILLE ME BEN QE TE HUMBAS KOHEN E CMUAR, njerzit duhet ta kujtojne nje gje te tille dhe nuk duhet ta harrojne, ky eleminim i mendimeve te kota , ose me mire dhe me sakte terheqja dhe zhdukja e mendimeve te kota dhe te padeshirueshme nga mendja te ndihmojne ne menyre te atille qe mendja te mos emetoje mendime te kota dhe e ndihmojne mendjen te behet me e arsyeshme dhe racionale dhe stimulojne pjesen me te madhe te fakulteteve te mendjes njerzore dhe keshtu qe ne menyre te atille keto cilesi te larta te mednjes njerzore jo vetem te stimulohen dhe vihen ne dukje por edhe te arrish qe ti praktikosh ne jeten e perditshme.

  - Shrii Shrii Anandamurti

 18. #98
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mendja nuk mundet te qendroje dhe te egsitoje pa nje objekt ,duke qene se objektivizimi i mendjes eshte esenciale dhe gjithashtu pa pasur nje objekt per te menduar mendja nuk mundet te funksionoje atehere drejtojeni mendjen ne menyre te atille qe te kete vetem nje objekt-mendim,dhe beni qe ky objekt-mendim i juaji te jete vetem ENTITETI KOZMIK

  Por mendja duhet te jete edhe e balancuar apo e ekuilibruar dhe kjo mendje e balancuar duhet te jete e drejtuar dhe kanalizuar drejt Thelbit Suprem Kozmik,sepse vetem nje mendje e e drejtuar drejt Entitetit Kozmik mund te shkrihet dhe zhytet,dhe tretet tek Ai - i Madhi-Zot.

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #99
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duhet te jete nje sistem social ku cdo person te punoje sipas mundesive qe ka ne zoterim, ata te cilet kane mundesi fizike duhet te japin kontribut nepermjet punes fizike ,ndersa ata qe kane mundesi mendore duhet te japin kontributin e tyre nepemjet punes mendore,eshte pergjegjesi e shoqerise te marr ne kujdesin e saj ata te cilet nuk jane ne gjendje te japin asnje kontribut as fizik dhe as mendor per shkak te jokapacitetit te tyre fizik dhe mendor

  Shrii Shrii Anandamurti


 20. #100
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,159

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ne strukturen e shoqerise objektivi shpirteror duhet te kete dhe meritoje prioritet paresor,kete duhet ta kene parasysh te gjithe,sepse edhe me ekspansion psiqik njerzit behen egoiste dhe egocentrike,dhe nese i mungon objektivi shpirteror ndjenjat e semura te grupit rriten tek mendjet e ketyre personave,keta persona kultivojne njohurine mondane por jo spiritualitetin, spiritualitet do te thote qe personat te fillojne te bejne pyetje si:

  KUSH JAM UNE ?

  KUSH ESHTE QELLIMI IM NE JETE ?

  SI MUND TA ARRIJ QELLIMIN TIM NE JETE ?

  Intelektualet e sotem jane bere pengese per te shperndare ideale shpirterore sepse jane te manget ne kodet e tyre morale dhe valet e tyre psiqike shkojne kunder interesit kolektiv , si pasoje imoraliteti,korrupsioni,dhe mungesa e ndershmerise jane perhapur ne shoqeri masivisht, nje shoqeri e shendoshe dhe e forte do ta ndaloje kete tendence degraduese .

  Shrii Shrii Anandamurti

  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 14-09-2021 m 16:12

Faqja 5 prej 8 FillimFillim ... 34567 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •