Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 110
 1. #41
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur i gjithe universi eshte prone e te gjithe qenjeve te krijuara ,si mundet atehere te kete justifikime per nje sistem ku dikush ka nje pasuri te jashtezakonshme
  ndersa te tjere vdesin per nje grusht oriz apo nje cope buke gruri....


  P.R. Sarkar
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 08-07-2021 m 07:17

 2. #42
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mos kerkoni me sjelljen tuaj te hidheni ne superioritet duke zvogeluar te tjeret ,sepse inferioriteti i te tjereve do te zbehi dhe zvogeloje dhe pushtoje mendjen tuaj

  P.R. Sarkar

 3. #43
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Menyra me e mire per qenjet njerzore qe te shkeputen nga gabimet e tyre eshte qe te kujtojne gjithmone se jane bijte e Entitetit Suprem Absolut

  Edhe nese e gjithe bota me hidhet kunder dhe me trajton si nje individ mizerabel dhe me rrefuzon , pa asnje dyshim une kam nje vend ne prehrin e Entitetit Suprem ,kjo eshte nje e drejte e imja e lindur

  Per kete arsye ne asnje rrethane qenjet njerzore nuk duhet te lejojne deformime apo nderhyrje ne relacionin e tyre Me Entitetin Suprem Absolut

  P.R. Sarkar

 4. #44
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,300

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ka nj gjykat m t lart sesa ajo e drejtsis, dhe sht gjykata e ndrgjegjes, ajo zvendson t gjitha gjykatat tjera


  Paqja sht nj e prditshme, nj proces javor dhe mujor, gradualisht duke ndryshuar mendimet, duke ulur barrierat e vjetra dhe ndrtimi n heshtje i strukturave t reja. John F. Kennedy

  Nse dshironi paqe me armikun tuaj, ju duhet t punoni me t, pastaj ai bhet partneri juaj. Nelson Mandela

  Paqja nuk mund t mbahet me forc, por mund t arrihet vetm me mirkuptim. Albert Einstein

  Errsira nuk mund t dboj errsirn, vetm drita mundet. Urrejtja nuk mund t dboj urrejtjen, vetm dashuria mundet. Martin Luther King, Jr.

  Nse qenia njerzore dshiron nj periudh t gjat t mirqenies materiale, ata duhet t sillen n mnyr t qet dhe t dobishme pr njri tjetrin. Winston Churchill

  Ka nj gjykat m t lart sesa ajo e drejtsis, dhe sht gjykata e ndrgjegjes ajo zvendson t gjitha gjykatat tjera. Mahatma Gandhi

  Paqja vjen nga brenda, mos e krkoni at jasht. Buddha

  Nse nuk kemi paqe, kjo ndodh pr shkak se kemi harruar q i prkasim njri-tjetrit. Nna Terez

  Ne duhet t shikojm prpara, kur forca e dashuris e mposht dashurin pr pushtetin, ather do t njohim me t vrtet bekimet e paqes. William Gladstone Ewart

  Nse dshironi paqe, ju nuk duhet t flisni me miqt tuaj, por me armiqt. Desmond Tutu

  Paqja fillon me nj buzqeshje. Nn Tereza

  Nuk sht e mjaftueshme t flasim pr paqen, ne duhet t besojm n t dhe nuk sht e mjaftueshme t besojm n t, ne duhet t punojm pr t. Eleanor Roosevelt

  Un kam vendosur t ngjitem pr dashurin, urrejtja sht nj barr e madhe pr ta mbajtur. Martin Luther King Jr.

  Fitoret e vrteta dhe q zgjasin vin nga paqja dhe jo nga lufta. Ralph Wado Emerson

  Paqja nuk sht mungesa e konflikteve sepse dallimet do t jen gjithmon prezente. Paqja nnkupton zgjidhjen e ktyre dallimeve me mjete paqsore; prmes dialogut, arsimit, njohurive dhe mnyrave m humane. Dalai Lama .


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/trashegimia...jykatat-tjera/

 5. #45
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nese njerzit anambane botes ndjekin keto tre faktore:

  1-Pranipata, dorezimin e plote shpirteror tek Entiteti Suprem Absolut

  2-Prariprasha,te kesh vetem deshiren ne jete per te realizuar dhe pasur Entitetin Suprem Absolut

  3- Seva, sherbim ndaj njerzimit : te ndihmosh personat fizikisht psikologjikisht,dhe ti inspirosh shpirterisht

  Atehere progresi eshte e detyruar te vije per te gjithe.nese shkoni jashte kesaj rruge apo jashte ketyre tre faktoreve asgje tjeter nuk mundet tju kenaqi apo tju japi sukses ne jete ,keni ardhur ne kete bote per nje hark kohe te shkurter,per kete arsye perdoreni ne maksimum duke i sherbyer krijimit me sensin e sherbimit pa interses ne te tre sferat e jetes ,fizike ,mendore dhe shpirterore

  P.R. Sarkar

 6. #46
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Njeriu i zakonshem eshte ai qe mendon te kaluaren dhe te ardhmen , njeriu i larte eshte ai qe mendon vetem te ardhmen , ndersa njeiu i perkryer eshte vetem ai qe nuk mendon as te kaluaren dhe as te ardhmen ,por mendon vetem Entitetin Suprem Absolut, Koshiencen Supreme, Zotin.

  (P. R. SARKAR)

 7. #47
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mbas te gjithe konflikteve,mosbesimeve, dhe dhunes njerzore, qendron intelekti i devijuar,ja vlen te thuhet ne kete rast se intelekti nuk po leviz ne shtegun e duhur ose ne drejtimin e duhur ,ketij intelekti nuk i eshte shoqeruar mireqenja e perbashket njerzore.
  Persa kohe qe nuk verifikohen ndryshime ne mendjen e njeriut ,nuk do te jete e mundur asnje zgjidhje e perhershme ne nivelin boteror

  (P. R. SARKAR)


 8. #48
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,300

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  27 thniet m t bukura t Umberto Ecos

  KultPlus.com


  Ne kemi nj limit, nj limit shum shkurajues dhe poshtrues: vdekjen.

  Tani kam arritur n prfundimin se e gjith bota sht nj enigm, nj enigm e padmshme q bhet e tmerrshme prej prpjekjes son t mendur, pr ta interpretuar sikur t ket nj t vrtet q fshihet nn t.

  Ti vdes, por pjesa m e madhe e atyre q ke akumuluar nuk humbet. Ti l prapa nj mesazh n shishe.

  T lexosh nj libr t shtypur sht nj prvoj krejt tjetr: mund ta bsh n anije, n deg t nj peme, n shtrat, edhe kur nuk ka fare drita.

  Funksioni i kujtess sht q t ruaj, por edhe t hedh tutje. Nse do t mbanit mend gjithka, nga e gjith jeta juaj, do t ishit t smur.

  Kur njerzit pushojn s besuari n Zot, nuk sht se ata tashm nuk besojn n asgj: tani ata besojn n gjithka.

  Njerzit jan t lodhur nga gjrat e thjeshta. Ata duan t sfidohen.

  Problemi me internetin sht se ai t jep gjithka, materiale t besueshm dhe materiale t mendur. Kshtu q, problemi sht, si t bsh dallimin?

  Shteteve t Bashkuara iu desh nj luft civile, pr tu bashkuar ashtu si duhej.

  Hero i vrtet sht gjithmon gabimisht hero; ai ndrron q t jet burracaku i ndershm, ashtu si gjith t tjert

  Interneti sht si nj bibliotek pa filtrim. E mira e bibliotekave, ashtu sikurse dhe e enciklopedive, nuk sht vetm q ruajn kujtesn, por edhe q hedhin tutje ato gjra q nj kulture nuk i duhen.

  Nse nuk do t hidhnim posht asgj, do t ishim si Funes el memorioso, tek nj tregim i Jose Luig Borges. Ky personazh kujtonte gjithka: ishte nj njeri me kujtes totale, i paaft t arsyetonte, sepse ishte i paaft t filtronte.

  Interneti sht si Funesi: prmban gjithka, t vrtetn dhe t gnjeshtrtn, gj q sht nj risk i madh, mbi t gjitha pr t rinjt.

  Kur dikujt i duhet t ndrhyj pr t mbrojtur lirin e shtypit, ather ajo shoqri sht e smur.

  M mir realiteti, se sa nj ndrr: kur nj gj sht reale, ather ajo sht e vrtet dhe pr kt nuk sht faji yt.

  Un e kam humbur lirin e t mos paturit nj opinion.

  Nse njerzit i blejn kot librat e mi, un kt e konsideroj nj taks mbi idiotsin.

  Mendoj se nj libr duhet gjykuar dhjet vjet m von, pasi e ke lexuar dhe rilexuar.

  Druajuni profetve dhe atyre q jan t prgatitur t vdesin pr t vrtetn, sepse si rregull ata bjn shum t tjer q t vdesin me ta, shpesh her para tyre, ndonjher edhe n vend t tyre.

  Ka t pavrteta q prodhojn rezultate pozitiv dhe t tjera q prodhojn rezultate negativ. Mes ktyre t fundit jan Protokollt e Pleqsis s Sionit, me t cilt jam marr n librin tim t fundit.

  M ka trhequr gjithmon teksti fals q, pr shkak se t tjert e besojn apo pr shkak se shfrytzohet politikisht, ndikon n histori. Fal Dhurats s Konstantinit, t paktn deri n vitet Pesqind, ideja q zotrimet e prkohshm t Perndimit i jan dhuruar Paps nga Perandori shkakton rezultatet e mdhenj q i dim

  E dashuroj aromn e bojs s librave n mngjes

  Mungesa sht pr dashurin, ashtu si era sht pr zjarrin: shuan flakt e vogla, por ndez t mdhat

  Monstrat ekzistojn sepse jan pjes e nj plani hyjnor, dhe tiparet e tmerrshme t atyre monstrave, zbulojn fuqin e krijuesit

  Nuk e kuptoj dot pr se duhen 80 milion njerz online, kur, ajo q ata bjn n fund, sht q tu flasin fantazmave n periferi.

  Den Braun sht nj personazh nga Lavjerrsi i Fukoit. Un e kam krijuar. Ai ndan me personazhet e mi magjepsjen pr botn e komploteve t Masonve, Jezuitve. Rolin e Kalorsve Tempullar. Sekretin hermetik. Parimin q gjithka sht e ndrlidhur. Madje dyshoj q Den Braun t ekzistoj vrtet.

  Asgj nuk i jep nj njeriu t friksuar m shum kuraj, se sa frika e nj tjetri

  Cfar sht dashuria? Nuk ka asgj n bot, as njeri, as Djall, asgj tjetr, q ta konsideroj aq t dyshimt sa dashuria, sepse ajo penetron n shpirt m shum se cdo gj tjetr.

  Nuk ekziston asgj q ta mbush dhe lidh kaq shum zemrn, sa dashuria. Kshtu q, nse nuk i keni ato arm q e nnshtrojn at, shpirti zhytet prmes dashuris, n nj humner t paan

  Un besoj se, ajo q ne bhemi, varet shum nga ajo q etrit tan na msojn, n momente t cuditshm, ather kur nuk po prpiqen fare t na msojn dicka. Ne formohemi prej copzave t vogla t urtsis.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/27-th...mberto-ecos-2/

 9. #49
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Koshienca Supreme nuk eshte nje Entitet jo-personal ,apo nje Entitet qe leviz larg ne qiellin pa kufi.

  Eshte Entiteti yt personal

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #50
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  JU keshilloj te ndertoni nje shoqeri njerzore sa me te shendoshe ne menyre te atille qe cdo njeri dhe cdo qenje njerzore te kene mundesi dhe kohe te mjaftueshme per progres shpirteror.

  (P. R. SARKAR)

 11. #51
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cdo qenjie njerzore i perket familjes se Qenjes Supreme , si mundet te egzistojne kasta dhe dogma te ndryshme aty ku eshte Babai Suprem ?

  Jeni te gjithe te barabarte asnje nuk eshte inferior apo superior(...)

  Nese dikush kerkon te beje qe te ju te lindi ndonje kompleks inferioriteti mos e lejoni qe tju influencoje , jeni te gjithe bijte e Supremit nuk jeni inferior ndaj askujt , kerkoni qe ta takoni Ate dhe do tja arrini qellimit.

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #52
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Te kesh nje shoqeri te mire ne jete eshte esenciale per zhvidhim shpirteror ,ndersa shoqeria e keqe perforcon skllaverine e shpirtit ,shoqeria e mire eshte e favorshme per clirim dhe per shpetim shpirteror ,mbajtja e nje shoqerie te mire qe ndihmon ne realizim shpirtror eshte e njohur ne gjuhen sanskrite come sastaunga, kur ndiqet sastaunga si fizikisht edhe menderisht apo te dyja bashke njekohesisht mendja subkoshiente dhe mendja koshiente influencohen dhe karikohen gjithmone e me shume me ngarkese te holle shpirterore ,ky ndryshim sposton aspirantin shpirteror perpara drejt objektivave gjithmone dhe me te larta dhe te holla shpirterore.

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 24-07-2021 m 16:17

 13. #53
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Faktori me i embel unifikues eshte dashuria dhe simpatia per njerzimin , deshirat e zemres njerzore jane gezimi,paqja,dhe lumturia: ne mbreterine fizike shprehja me e mire e kesaj embelsie eshte sistemi i bashkepunimit te kordinuar koperues, sistemi koperues dhe bashkepunimi i kordinuar jane perfaqesimi me i mire i nektarit te embel te njerzimit ....

  P.R.Sarkar

 14. #54
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mendja njerzore ka te rrenjosura dy tendenca kontradiktore: njera eshte tendenca per te akumuluar , dhe tjetra eshte sakrifica.Sa me shume qe avancon ne rrugen e progresit shpirteror evolutiv aq me shume tendenca e dyte ajo e sakrifices behet dominuese ne mendjen e njeriut : dhe ne kete pike ai kerkon qe te ndaje me te tjeret kenaqesine dhe paqen mendore

  P.R.Sarkar
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 24-07-2021 m 16:59

 15. #55
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nese sjellja e jote eshte e mire edhe natyra e jote e vertete shpirterore (Dharma) eshte me ty,nese sjellja jote nuk eshte e mire atehere edhe natyra jote e vertete shpirterore (Dharma) nuk eshte me ty.Dhe nese spiritualiteti (Dharma) nuk eshte me ty ajo qe te ndjek eshte sarvana'sha, ose sarva'tmaka vina'sha qe do te thote se te ndjek si hije nga pas shkaterrimi yt fizik, mendor,dhe shpirteror
  ...sjellja eshte faktori kryesor ne rrugen shpirterore (Dharma) , ji gjithmone nje aspirant shpirteror ,nje njeri me sjellje te mire, dhe do arrish sigurisht nje dite realizimin e vetes tende me te larte (ParamaAtman)

  P.R.Sarkar

 16. #56
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ti vallezon brenda gjoksit tim aty ku askush nuk te shikon dot...

  Rumi

 17. #57
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Objektivi i jetes njerzore eshte qe te realizoje Entitetin Suprem , pa te cilin punet njerzore nuk mundet kurre te jene te nje natyre permanente,kur qenjet njerzore kerkojne te bejne dicka te natyres se perhershme, apo te ndertojne dicka te re,apo kur duan te nxisin mireqenjen njerzore ose kur duan te stabilizojne dicka me vlere per shoqerine, keta individe pra duhet te stabilizohen ne jeten dhe praktiken shpirterore , sepse pa devocion dhe pa frymezim shpirteror nuk mund te arrish asgje.

  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #58
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  SHERBIMI SOCIAL

  Kur i beni nje sherbim dikujt ,duhet te drejtoheni menderisht me keto fjale dhe me sinqeritet absolut : O Zot ,te lutem pranoji sherbimet e mija , TI je Bujar i Madh ,dhe per kete motiv me je shfaqur si nje qenje jetesore per te dhene mundesine speciale te te bej sherbim TY

  Nese arrini te mbani sentimente te tilla krenaria e semure nuk do afrohet dot tek ju ,dhe jo vetem kaq por nuk do mund te lidheni nga reaksionet e aksioneve tuaja, shkaku kryesor i skllaverise sot ne bote eshte krenaria e semure dhe etja per lavdi apo per tu dukur.

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #59
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Edhe gandizmi eshte difektoz, sepse ne vend qe te garantoje clirimin nga sfrutamenti favorizon interesat e shfrytezuesve,keshtu qe eshte filozofi negative. Clirimi nga sfrutamenti eshte i pamundur kur interesat e shfrytezuesve gjejne strehim tek filozofia. Bashke-ekzistenca e shfrytezuesve dhe te shfrytezuarve nuk mund te coje kurre shoqerine nga clirimi i sfrutamentit. Asnje organizate perparimtare nuk mundet ta pranoje gandizmin si filozofi ideale ,nese nje organizate e ben nje gje te tille nuk eshte me e tille dhe do te copetohet apo shperbehet ne nje kohe te shkurter,kjo eshte nje fakt i paevitueshem historik, per te teper nje organizate ideale dhe perparimtare duhet te adoptoje nje filozofi pozitive qe eshte e privuar nga difektet

  Shrii P.R Sarkar

 20. #60
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,099

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Aty ku nuk ka dashuri koha eshte e shperdoruar (keq perdorur)

  F. Nice

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •