Close
Faqja 35 prej 35 FillimFillim ... 25333435
Duke shfaqur rezultatin 681 deri 692 prej 692
 1. #681
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lavdia e Dharma Njerzore  Y Bhagavat giit s Giit - "Fjala giit do t thot "ajo q sht knduar nga Zoti". N Giit sht thn:

  Shreyn svadharmo viguńah paradharmt svanuśt́hitt;

  Svadharme nidhanaḿ shreyah paradharmo bhayvahah.

  Kuptimi i pranuar prgjithsisht i shloks [iftit] sht se edhe nse dharmas s dikujt i mungojn cilsit, ndrsa dharma e t tjerve sht plot me cilsi, nuk duhet t heqsh dor nga dharma e vet. Prkundrazi, njeriu duhet t vdes pr dharman e vet n vend q t pranoj dharman e tjetrit. T prqafosh dharman e t tjerve sht e rrezikshme.

  Por cili sht kuptimi i vrtet i shloks? Cila sht dharma e vrtet e qenieve njerzore?

  N kt bot, do entitet dhe ide ka karakteristikat e veta t dallueshme me t cilat mund t njihet. Uji ka vetin q t'i lag gjrat. Pr sa koh t ket kt pron, njerzit do ta quajn uj. N mnyr t ngjashme, prderisa zjarri ka vetin e djegies s sendeve, ai do t quhet zjarr. Kur ta humbas kt pron, nuk do t quhet m zjarr. Njerzit gjithashtu kan nj dharma t veant t tyre q i karakterizon ata si njerz. Nuk mjafton t kesh nj trup njeriu. Thuhet: carańat dharmah – “Dharma reflektohet prmes sjelljes s dikujt”. Nj pandit sjellja e t cilit nuk sht shembullore nuk do t pranohet si person dharmik.

  Ka disa karakteristika q jan t prbashkta pr bimt, kafsht dhe njerzit; disa q jan t prbashkta pr kafsht dhe njerzit; dhe disa t cilat jan t zakonshme pr kafsht dhe bimt. Disa njerz i kan prcaktuar qeniet njerzore si “kafsh racionale”, por un nuk e pranoj kt prkufizim. Pr mendimin tim, jeta e njeriut sht nj rrjedh ideologjike. Qeniet njerzore duhet ta identifikojn veten me at rrjedh. Nse nj qenie njerzore konsiderohet t jet nj kafsh racionale, ather a nuk mund t prkufizohet nj kafsh si nj "bim lvizse"? Jo, nuk mund t themi kurr se kafsht jan bim q lvizin. Kafsht kan karakteristikat e tyre t veanta. Qeniet njerzore kan gjithashtu karakteristikat e tyre t dallueshme, t cilat s bashku quhen dharma – mnava dharma [dharma njerzore] ose Bhgavata dharma [dharma hyjnore]. Me karakteristikat e tij si vistra [zgjerimi], rasa [rrjedha] dhe sev [shrbimi], kjo mnava dharma sht identiteti i vrtet i qenieve njerzore. Dhe ata n t cilt mnava dharma nuk shprehet nuk jan t denj t quhen qenie njerzore; ata jan vetm n form njerzore.

  Karakteristika e par e mnava dharma sht vistra. T gjitha qeniet njerzore duan zgjerimin: zgjerimin e trupit, zgjerimin e mendjes, n fakt zgjerimin e gjithkaje. Nprmjet ushtrimeve fizike ata krkojn t zhvillojn trupin fizik, nprmjet ushtrimeve mendore krkojn t zhvillojn mendjen dhe nprmjet ushtrimeve shpirtrore krkojn zgjerimin e shpirtit.

  Zgjerimi i trupit fizik ndodh si rezultat i disa ushtrimeve t veanta. Me an t praktiks s zjarrt mund t ket zhvillim fizik n nj mas t caktuar. Nga lindja deri n moshn tridhjet e nnt vje, trupi i njeriut zgjerohet natyrshm. N sanskritisht, fjala tan do t thot "pr t'u zgjeruar", dhe kshtu termi sanskrit pr trupin fizik pr periudhn nga lindja deri n moshn tridhjet e nnt vje sht tanu, q do t thot "ajo q ka nj tendenc pr t'u zgjeruar".

  Pas moshs tridhjet e nnt vje, trupi fillon t konsumohet. N sanskritisht, ajo q ka tendenc t konsumohet quhet sheriira. Pra, n fazn e dyt, tanu bhet sheriira. Trupi i nj t moshuari quhet sheriira, kurse trupi i t riut tanu. Pr sa koh q qelizat nervore dhe fibrat nervore mbeten t shndetshme sipas ligjeve natyrore, mendja e njeriut mbetet vigjilente. Mendja e nj djali shtatmbdhjet vjear sht m vigjilente se mendja e nj fmije t vogl. N moshn njzet e katr ose njzet e pes vjeare mendja bhet shum m vigjilente, por mbi moshn pesdhjet vjeare si trupi ashtu edhe mendja fillojn rnien e tyre. Fuqia e kujtess zvoglohet dhe njerzit fillojn t harrojn gjrat. Ky sht rregulli.

  Nprmjet ushtrimeve mund t kontrollohet ky proces i rnies. Nj person tetdhjet vjear do t jet n gjendje ta mbaj kujtesn po aq t freskt sa kujtimi i nj personi pesdhjet vjear. N sfern mendore rezultati mund t jet shum m i dukshm sesa n sfern fizike. Nga natyra, njerzit dgjojn, msojn dhe harrojn. Por pas praktiks s vazhdueshme mendore, kur qelizat nervore ushqehen, zhvillohet dhruvsmrti(1). Ather njeriu nuk harron asgj. N t njjtn mnyr, me an t praktiks shpirtrore, njeriu mund t sjell zgjerimin e vetvetes. Tatra niratishayaḿ sarvajiṋatvabiijam [“Fara e gjithdijshmris qndron n at qndrim”]. Qeniet njerzore bhen t gjithdijshme, bhen nj me Parama Puruśa. Kjo sht vistara, karakteristika e par e Bhgavata Dharma. Asgj nuk sht e pamundur nprmjet praktiks s sdhan.

  Qeniet njerzore jan pasardhsit e Parama Puruśa-s, dhe kshtu t gjitha cilsit e Tij t pafundme jan t fshehura n to. Nse qeniet njerzore praktikojn meditim, ata mund t dzhvillojn kto cilsi. Nj far e vogl banyan nj dit do t bhet nj pem e madhe. N mnyr t ngjashme, nj qenie njerzore mund t zhvillohet n nj person t jashtzakonshm prmes procesit t sdhan. Kjo sht fryma e zgjerimit.

  Karakteristika e dyt sht rasa, ose rrjedha. Nj rrjedh e pafund Kozmike sht n lvizje t vazhdueshme n kt univers. Kur njerzit mendojn se jan t vegjl dhe t kufizuar dhe e lejojn veten t nxiten nga idet e vogla, ata bhen viktima t dhimbjes dhe knaqsis. Por kur ata e ln veten t zhyten n rrjedhn e prjetshme t ndrgjegjes, kur valt e mendimit psikik njerzor rrjedhin n ritm paralel me valt e mendimit kozmik, njeriu i fundm shkrihet n rrjedhn e pafund Kozmike. Kjo quhet rasasamudra - domethn, qenia e vogl njerzore prjeton shijen e Pafundsis.  Burimi: The Glory of Human Dharma

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 2. #682
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Evolucioni i qytetrimit njerzor


  Le t analizojm mnyrn se si qeniet njerzore kan evoluar fizikisht dhe psikikisht q nga ardhja e tyre n kt tok nj milion vjet m par. Ekzistenca njerzore sht e trefisht: fizike, psikike dhe shpirtrore. Prparimi shpirtror sht lvizje drejt Parama Puruśa duke ruajtur prshtatjen me botn e zakonshme. Sa m shum qeniet njerzore prparojn drejt Parama Puruśa, aq m shum ekzistenca e tyre rrezaton shklqimin hyjnor t Parama Puruśa dhe aq m shum zgjerohen. Kur vijn n afrsin m t afrt me Parama Puruśa, ata arrijn gjendjen e quajtur srśt́hi: ata bhen si Parama Puruśa. Kur ato bashkohen n T, nuk mbetet asnj dualitet - dualiteti shndrrohet n singularitet. Prparimi shpirtror varet nga dy faktor kryesor: faktori q prcakton ekzistencn fizike t nj personi dhe faktori q prcakton prparimin psikik t nj personi.

  Un kam thn tashm n nj takim Universal t Rilindjes se prparimi njerzor do t thot prparim shpirtror. Edhe pse ka njfar progresi n sferat e rralla dhe psikike, ai kompensohet shum nga pengesat e shumta q dalin n rrugn e prparimit. Pra, n trsi mund t thuhet se nuk ka prparim t vrtet n botn e zakonshme dhe psikike. Megjithat, qeniet njerzore do t vazhdojn prpjekjet e tyre t pafundme pr prparim, sepse t qndrosh n stanjacion sht jashtzakonisht e keqe pr zakonet njerzore. Asgj n kt univers nuk ngec, t gjitha entitetet jan n lvizje. Lvizja sht thelbi i gjithkaje. Kjo bot quhet "jagat" q do t thot se natyra e s cils sht t vazhdoj t lviz (rrnja gam + kvip = jagat. Gam do t thot t shkosh dhe prapashtesa kvip prdoret pr t treguar zakonin.) Kur lvizja ndalet rrezikohet ekzistenca. Kur themi se nj entitet ekziston, kjo nnkupton q entiteti sht n lvizje. Ktu, ne do t bjm nj vlersim se sa larg kan prparuar njerzit n botn e zakonshme ose n botn psikike. Ne nuk duhet t mendojm se cilat pengesa dhe pengesa e kan zn rrugn e prparimit, sepse un tashm kam thn n kt drejtim se n fund t fundit, prparimi i vrtet ndodh vetm n sfern shpirtrore dhe jo n dy sferat e tjera.

  Ekziston nj ndryshim i konsiderueshm midis strukturs fizike t qenieve njerzore t sotme dhe strukturs fizike t njerzve parahistorik q erdhn n kt tok nj milion vjet m par. Kraniumi i njerzve parahistorik ishte i vogl, kafka ishte e madhe, duart ishin t gjata dhe gjndrat limfatike ishin shum aktive. Ata ishin mjaft t aft n vrapim dhe krcim dhe mund t hidheshin lehtsisht nga nj pem n tjetrn, ashtu si krijesat e tjera t grupit t majmunve. N fakt qeniet njerzore ishin antar t grupit t majmunve pa bisht dhe kshtu kishte shum ngjashmri mes tyre dhe antarve t tjer t grupit, shimpanzeve, orangutanve, gorillave, etj. Megjithat, kto kafsh kan br shum pak prparim n sfern e ksaj bote krahasuar ndaj qenieve njerzore. Ndryshime t konsiderueshme kan ndodhur edhe n strukturn njerzore. Cila sht arsyeja pas ksaj? Edhe pa u thelluar shum n kt tem, mund t kuptohet se prplasja dhe kohezioni ka sjell kt ndryshim n qeniet njerzore. Nuk kishte shum hapsir pr zgjerimin dhe zhvillimin e qelizave nervore t majmunve pa bisht n krahasim me qeniet njerzore. Kjo sht arsyeja pse majmunt pa bisht kan mbetur prapa, ndrsa qeniet njerzore kan prparuar. Pra, prplasja dhe kohezioni i shkaktuar nga mjedisi natyror i ndihmuan n mas t madhe qenieve njerzore.

  Ashtu si gorillat, njerzit primitiv krkuan sigurin relative t majave t kodrave dhe pemve pr vendet e tyre t banimit, megjithse ata prireshin t jetonin kryesisht n kodra. Me kalimin e viteve ata migruan npr xhungla dhe prgjat brigjeve t lumenjve drejt rajoneve t delts. Ky migrim sht nj pik referimi n qytetrimin njerzor. Ka prova konkrete pr t vrtetuar kt pretendim. Nj kodr n Saskrta e vjetr quhej "gotra". N ato dit t hershme, nj grup i caktuar njerzish vendoseshin n nj kodr. Kodra do t merrte emrin e udhheqsit t grupit. Kshtu, kur takoheni me dik, dikush do t pyetej: "Cils got i prkisni?" Si prgjigje, dikush do t thoshte: "Un i prkas filan gotra". Kshtu, gotra ka hyr n prdorim t prbashkt pr t treguar prejardhjen e dikujt. Ashtu si n shoqrin e kafshve, shoqria njerzore drejtohej plotsisht nga rendi matriarkal. Gjat prezantimit, dikush prmendte emrin e nns ose t gjyshes, sepse ishte e vshtir t prcaktoje identitetin e babait t dikujt n ato dit. Sistemi i martess nuk ishte futur n at koh.

  Shoqria prparoi n kt mnyr. N ato dit jeta ishte e mbushur plot me konfliktect. Ka pasur prplasje t shpeshta midis kodrave t ndryshme. Njerzit q jetonin n nj kodr e trajtonin njri-tjetrin si vllezr e motra, kshtu q sa her q donin t martoheshin, duhej t sillnin burra dhe gra nga kodrat e tjera. Ata q doln fitimtar n nj konflikt mes kodrave do t martoheshin me grat e gots s mundur. Kto gra u solln n kodrn e fitimtarit t lidhura me zinxhir. Edhe sot n shum pjes t Indis, ifti i sapomartuar lidh rrobat e tyre pas martess. Kjo praktik sht simbolike e kohs kur vajza e pals s mundur u soll me forc n shtpi nga dhndri. N koht e lashta, ata silleshin n shtpi robr, me duart e lidhura me zinxhir. Edhe sot n Indin Lindore, veanrisht n mesin e grave t Bengalit, ekziston nj zakon i veshjes s rrathve prej hekuri. Kto rrath, q t kujtojn ato zinxhir t lasht, simbolizojn se nusja sht sjell rob n shtpi. Ve ksaj, shum grave iu plasn kokat n betej. Nga plagt e tyre t hapura rridhte gjak. Kto dit, natyrisht, mizori t tilla nuk ndodhin. Megjithat, pr t prfaqsuar gjakun q rrjedh nga t plagosurit n betej, n ballin e nj gruaje t sapomartuar vendoset nj shenj vermik.

  Kshtu qytetrimi njerzor evoluoi nga e kaluara e tij primitive. Grat ishin nnat e klanit. do kodr drejtohej nga nj udhheqs q ishte nna e klanit n fazn e hershme. N Meghalaya, rendi matriline sht ende n mod. M von institucioni i nnave klanore u zvendsua nga institucioni i baballarve t klanit dhe bashk me t erdhi sistemi i pravara. Burrat u bn kreu i gotrave.

  Qytetrimet kan prparuar prmes prplasjes dhe kohezionit. Qeniet njerzore po grumbullojn trurin e tyre n krkim t mnyrave t reja pr t fituar betejat, dhe kshtu qelizat e tyre t trurit po zhvillohen. Ata jan duke e zn trurin e tyre n mnyra t ndryshme; ata po krijojn mnyra t reja pr t ruajtur historin e kaluar. Pasi u menduan pr ca koh ata shpikn fjal n figura. Duke par fotot ata kujtuan at q kishin br dhjet dit m par. Kjo quhet piktografi. Skenari piktorik u krijua n kt mnyr. Edhe sot Kina prdor shkrimin piktural - alfabetin n fotografi. Qeniet njerzore i zbuluan t gjitha kto nga nevoja. Me t njjtin proces ata arritn t pushtonin edhe botn e kafshve. Pastaj filluan t luftojn mes tyre. Ata q ishin m pak inteligjent u mposhtn dhe u konsideruan si njerz t kasts s ult – ata u shfrytzuan dhe kshtu u degjeneruan n shoqri. Ata q ishin m inteligjent konsideroheshin si kasta t larta. Dhe ata q ishin edhe m inteligjent konsideroheshin si kasta m e lart n shoqri. Dhe kshtu filloi prplasja e intelektit.

  Qeniet njerzore kan prparuar. Ky prparim vazhdoi edhe n sfern fizike t jets. Pr t'u mbrojtur nga i ftohti, njerzit filluan t vishnin rroba dhe rroba. M pas, duke menduar se si t lvizin shpejt, ata shpikn timonin. Kjo shpikje ndodhi shum koh pas agimit t qytetrimit. Ajo shnoi fillimin e nj epoke t re n qytetrimin njerzor. N munges t rrotave, nuk mund t ndrtoheshin mjete me lvizje t shpejt.

  Qytetrimi Maja sht nj qytetrim indian i transplantuar. Ai migroi n Amerikn Qendrore gjat sundimit t Pallavave t Indis Jugore. Kshtu, qytetrimet e transplantuara Maja dhe Indiane ekzistonin krah pr krah. Dallimi midis tyre ishte se qytetrimi indian shpiku rrotn. Pa timon, qytetrimi Maja mbeti prapa. Menjher pas shpikjes s rrotave, u shpikn karrocat e demit t vogl. Ajo shpikje shnoi edhe nj fitore t re. Qeniet njerzore kishin krijuar dika t re, duke shkaktuar nj prshpejtim m t madh n prparimin njerzor. E gjith kjo ndodhi n sfern fizike. Pr t mbajtur ritmin me kto ndryshime, pati ndryshime prkatse n strukturn fizike t njeriut. Kraniumi u b m i madh, kafka u b m e vogl, kraht u shkurtuan, qimet e trupit u uln dhe nofullat u ngritn m shum. N pjes t ndryshme t bots kto ndryshime ndodhn n mnyra t ndryshme. N disa pjes nofulla u ngrit m shum, n vende t tjera ajo ra. N disa pjes ehrja e njeriut ishte kafe, n disa pjes e bardh dhe n pjes t tjera t kuqrremta. Kto ndryshime fizike ndodhn n prshtatje me ndryshimet n botn psikike. Kshtu prparuan qeniet njerzore.

  Ku e ka origjinn mendimi q shkakton ndryshimin evolucionar? E ka origjinn n qelizat nervore. Mendja e njeriut ka dy funksione - t menduarit dhe t msuarit prmendsh. Sa m shum t rritet aftsia e t menduarit, aq m shum zhvillohet fuqia e kujtess. Qelizat nervore gjithashtu ndryshojn, duke uar n nj ndryshim prkats n fibrat nervore. Kto ndryshime krijojn nj buj dhe nj revolucion n botn e mendimit. Qeniet njerzore filluan t mendojn: “Kush jam un? Nga kam ardhur? Ku t shkoj m pas?” Asnj krijes tjetr nuk mendon kshtu – vetm njerzit kan fuqin e soditjes.

  M go ei bhvan

  mi kothy chilm, kothy elm, kothy ybo

  Ni t́hikn.

  [O nn kam ovetm nj mendim n mendjen time.

  Ku isha un? Ku jam tani? Ku po shkoj?

  Un nuk kam prgjigje pr kto pyetje.]

  Asnj krijes tjetr nuk mendon kshtu. Ky lloj soditjeje njerzore u pasqyrua gradualisht n letrsi, art, etj.

  Qeniet njerzore vazhduan t prparonin dhe shpejt zbuluan shkencat fizike n sfern e zakonshme dhe filozofin n sfern psikike. Ndrsa zbuluan filozofin, ata filluan t krkonin prgjigjet e "Pse? Ku? far?”, etj. N procesin e krkimit t vazhdueshm t njerzve, Sadashiva u shfaq rreth 7000 vjet m par. Ai i konsolidoi t gjitha prpjekjet e qenieve njerzore, u dha atyre nj form t veant dhe i futi brenda nj sistemi t caktuar. Kjo oi n formulimin e edukimit, shkencs mjeksore Ayurvedike, krcimit, kngs etj. Gjithka mori nj form sistematike, nj jet t re.

  Zoti Krśńa erdhi shum m von. Ai e konsolidoi m tej racn njerzore dhe e ndrtoi shoqrin n nj mnyr m t mir pasi hodhi gurin e saj themelor t fort. N krkim t prgjigjeve t pyetjeve, "Pse?" dhe 'far?" qeniet njerzore bn prparim t mtejshm n filozofi. Maharsi Kapil propagandoi filozofin e par. Ai u prpoq t shpjegonte se si u krijuan objektet dhe entitetet e ndryshme. Por njerzit nuk u ndaln me kaq: ata bn prparim t mtejshm dhe edhe sot qeniet njerzore po bjn prparim t vazhdueshm n rrugn e spiritualitetit.

  M von, me zhvillimin e mtejshm t filozofis dhe shkencs, numri i pengesave dhe pengesave me t cilat prballeshin njerzit u b m i vogl se ato me t cilat u prballn njerzit e lasht duke ecur n rrugn e spiritualitetit gjat ditve t shkencs dhe filozofis s prapambetur. Njerzit e sotm nuk duhet t punojn aq shum sa duhej t bnin Vaishishta dhe Vishvamitra pr t zbuluar rrugn pr t ecur prpara, sepse shkenca dhe filozofia moderne sot jan ndihma t vlefshme pr prparimin njerzor. Njerzit e sotm jan n gjendje t realizojn Entin Suprem n nj jet, ose ndoshta n 15 deri n 20 vjet, pr t ciln u duhej t praktikonin pendimin pr jett e prbashkta n t kaluarn. Prve ndihms s drejtprdrejt t filozofis dhe shkencs, krkimi shpirtror i ndihmoi shum njerzit n lartsimin e tyre. Njerzit e sotm kan filluar t kuptojn se ata jan pasardhsit e Parama Puruśa, nj pjes integrale e Parama Puruśa. Nse njerzit mund t mendojn si duhet pr Parama Puruśa, ata do t kuptojn Brahma. Me thithjen e ideve kozmike do t shrohen t gjitha llojet e smundjeve.

  N kt mnyr qeniet njerzore po prparojn dhe do t vazhdojn t prparojn n t ardhmen. N kuptimin absolut nuk mund t ket prparim n sfern fizike dhe psikike; as nuk mund t ket ndonj prparim n kuptimin relativ. Megjithat, vet prpjekja pr t ecur prpara ka rndsin e vet. Kjo prpjekje i ka br qeniet njerzore t lavdishme dhe superiore.

  sht fakt q njerzit do t bjn prparim t mtejshm n t ardhmen. Ata q do t ndihmojn n kt prparim njerzor jan Sadvipras. Ata q prpiqen t pengojn prparimin njerzor jan demon t vrtet n form njerzore (rkśasa). Jo vetm q qeniet njerzore do t duhet t forcojn duart e Sadvipras pr t lehtsuar prparimin e qet shoqror, ata gjithashtu do t duhet t qndrojn gjithnj vigjilent kundr ktyre demonve n form njerzore dhe t bjn luft t vazhdueshme kundr tyre. Nuk duhet t ket asnj hezitim.

  Kjo lvizje e qenieve njerzore sht e pafundme. Qeniet njerzore duhet t prparojn. Disa njerz mendojn se nj dit universi do t prballet me vdekjen e tij termike. Ata besojn se universi do t bhet i ngrir, i paprshtatshm pr banim njerzor dhe do t shkaktoj zhdukjen e racs njerzore. Deklarata e tyre sht pjesrisht e vrtet, por universi n trsi nuk do t prballet kurr me nj vdekje termike. Nj planet i caktuar mund t psoj vdekje termike, por sigurisht jo i gjith universi. Para se t ndodh vdekja termike n nj planet t caktuar, qeniet njerzore, pasi kan br prparime t mdha teknologjike, do t lvizin n planet t tjer me raket. Pra, nuk ka asnj arsye t besueshme q qeniet njerzore t friksohen nga perspektiva e nj vdekjeje termike.

  Nj her u pyeta nga nj gazetar Hindi nse besoja se bombat atomike do t shkatrronin racn njerzore. Un u prgjigja se bindja ime e fort sht se bombat atomike nuk kan fuqin pr t asgjsuar racn njerzore, sepse ato jan thjesht nj produkt i mendjes njerzore. Ata nuk kan fuqi t shkatrrojn mendjet e atyre q i kan krijuar. Qeniet njerzore q shpikn bomba atomike do t jen gjithashtu n gjendje t ofrojn masa mbrojtse kundr tyre. Pra, qeniet njerzore nuk kan arsye pr t'u shqetsuar apo friksuar pa arsye.


  Burimi: Evolution of Human Civilization

  Publikuar ne: Disa probleme t zgjidhura

  Shrii Shrii Anandamurti

 3. #683
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Rudra  do qenie e gjall i prket familjes s Qenies Supreme, Rudra. Aty ku ka nj At Suprem, si mund t ket kasta dhe besime t ndryshme? Ju jeni t gjith t barabart; askush nuk sht inferior dhe askush nuk sht superior. Ata q krijojn dallime jan armiqt e shoqris njerzore. N thelb ju jeni t gjith nj dhe vetm n dukje jeni shum. Rudra sht substanca prfundimtare e t gjitha qenieve.

  Pse e quani Qenien Supreme "Rudra"? Fjala Rudra n sanskritisht do t thot "qar". Por Qenia Supreme jo vetm q i bn t gjith t qajn, Ai gjithashtu i bn t qeshin! N t dyja rrethanat, pra t dhimbjes dhe knaqsis ekstreme, ka lot n sy. N dhimbje lott vijn nga mesi i syve, n knaqsi vijn nga cepat e syve. Nj nn qan kur vajza e saj shkon n shtpin e vjehrrit. Ajo qan edhe kur vajza e saj kthehet nga shtpia e vjehrrit. N nj rast ajo qan nga dhimbja, n nj tjetr ajo qan nga gzimi.

  Nse qeniet e gjalla do t jetonin gjithmon n nj gjendje, do t kishte monotoni ekstreme dhe askush nuk do t dshironte t vazhdonte jetn. Nse n nj dram do ta dim fundin q n fillim, nuk do t kishte interes pr shfaqjen. Ne kemi nevoj pr pezullim, ulje-ngritje dhe surpriza t ors s njmbdhjet pr ta mbajtur jetn interesante. Zoti, pra Rudra, sht nj dramaturg i klasit t par. Ai e mban jetn t lviz brenda dy ekstremeve t gzimit dhe dhimbjes; prandaj liil e Tij, loja e Tij, vazhdon.

  Ne i lutemi Rudrs n kt mnyr: “O Zot! m oni nga kalimtaria n t prjetshmen!!” T gjitha format jan momentale; vetm Zoti sht i pandryshueshm, i ulur, e vrteta. Prandaj m merr nga asati, kalimtari, n sat, e vrteta.

  “O Zot! Na udhzo nga errsira n drit!” Errsira ktu nnkupton My ose injoranc q krijon konfuzion rreth realitetit. Kur ky My hiqet, shpirti individual bhet Shpirti Universal.

  “O Zot! M merr nga vdekja n jet!” Vdekja thjesht do t thot ndryshim. N kt univers t krijuar gjithka do t ndryshoj dhe t gjith po ndryshojn. Kshtu do gj, do qenie i nnshtrohet vdekjes. M shpto nga kjo mbretri e vdekjes dhe m bj nj absolut t pandryshueshm, q sht vetm pavdeksia.

  “O Zot Rudra, ti je shfaqur n t gjitha gjrat dhe format; Un dua t ndjej pranin tuaj n zemrn time!”

  Sadhakat [aspirantt shpirtror] do ta ken kt ndjenj me prpjekjen m t vogl. Ju njerz do ta prfundoni misionin tuaj ktu dhe n kt jet, n mnyr q t gjith t marrim nj mision tjetr n disa planet t tjer!

  Rudra sht Guru [shprndars i errsirs], babai dhe msuesi t gjith n nj.

  Rudra prshkruhet se ka pes fytyra. far tregojn kto? Rudra sht nj, por ka pes lloje funksionesh administrative. Secili ka detyrn e tij. Qenia Supreme, gjithashtu duke e shfaqur Veten n relativitet, ka detyrat e Tij. Ai punon shum pr qeniet e Tij t zakonshme, t cilt jan fmijt e Tij.

  Fytyra n t djathtn ekstreme quhet Dakśińeshvara. Roli i tij sht t'u thot qenieve njerzore: "T lutem fmija im, mos e bj kt - do t m dhemb nse e bn kt". Ky sht nj paralajmrim i but pr t parandaluar t keqen.

  Fytyra n skajin e majt quhet Vmadeva. Ai thot: "Pse e bre kt? Un do t t shkatrroj.” N fakt ndshkon dhe shkatrron.

  Fytyra tjetr n t djathtn ekstreme sht Iishna. Ai thot: "Mos e bni kt, ju mund t ndshkoheni pr kt." sht pak qortues, por jo krcnues.

  Fytyra pran ekstremit t majt sht Klagni. Ai krcnon rnd, por n fakt nuk ndshkon.

  N mes sht fytyra e qetsis dhe bukuris ekstreme. Quhet Kalyń Sundaram. Supozoni se ka nj fmij 3-4 muajsh. T dy prindrit e shikojn me shum dashuri. Nuk ka fare dshir pr t ndshkuar. Kjo fytyr qendrore e Rudrs sht natyra e Tij e prhershme. sht cilsia e hirit dhe e bukuris e cila sht e vetmja karakteristik dhe pron e qndrueshme e Rudrs. Ndryshimet n kt djathtas ose majtas jan vetm pr shkak t krkesave administrative.

  T devotshmit i luten Rudrs: “O Zot, m shiko me mirsi me fytyrn tnde ekstreme t djatht, q t m shmanget e keqja dhe si rrjedhim ndshkimi”.

  Por Zoti sht nj dhe gjithmon i hijshm dhe i sjellshm. Koncepti i Zotit dhe djallit q bashkjetojn nuk sht as logjik dhe as praktik. Nuk mund t ket dy fuqi rivale q luftojn pr eprsi. Aspektet shkatrruese t Zotit jan gjithashtu pr shkak t dashamirsis s Tij t skajshme ndaj krijimit t Tij. Kur griset nj kmish dhe e ndrron me nj t re, nuk sht nj akt mizorie. Zoti e krijon kt univers, e mirmban at dhe vazhdon t shkatrroj pjest e tij t padobishme ose t'i ndryshoj ato pr t reja. Rudra, duke qen fuqia prfundimtare n kt univers, ka gjithashtu prgjegjsin prfundimtare pr ta mbrojtur, mbajtur dhe kontrolluar at. Fuqia dhe prgjegjsiaaftsia duhet t shkoj dor pr dore.

  Kur Ai gjen nj struktur t caktuar t paaft pr t kryer mir pjesn e saj, Ai e hedh at pr nj tjetr. sht si organizatori i nj shfaqjeje kukullash duke ndryshuar nj nga kukullat e Tij. Prandaj, edhe n aspektin e Tij shkatrrues, nuk duhet pasur frik nga Zoti. Ai sht vetm pr t'u dashur.

  Nuk do t ket asnj shkatrrim prfundimtar t ktij krijimi. Por ta zm se kjo do t ndodhte, edhe ather njerzit nuk duhet t ken frik, pasi edhe n at gjendje do t mbeten n prehrin e Rudrs. Kshtu q askush nuk duhet t ket frik. Fjala "frik" duhet t hiqet nga fjalori i njerzimit.

  Mos mendo se pr shkak se je i vogl apo i pashkolluar, Zoti nuk do t kujdeset pr ty. Ai tregon t njjtn mas prkujdesjeje pr elefantin m t madh si pr milingonn m t vogl. Pr T t dyja jan nj dhe e njjta – pasardhsit e Tij. Nse askush tjetr nuk mendon pr ju, mos u shqetsoni, Rudra do t mendoj pr ju.

  Sa m shum t futesh n mendjen tnde, aq m afr Rudrs je. M n fund, kur mendja juaj bashkohet n burimin e saj, ju jeni nj me Rudrn. Ju keni mundsi t jashtzakonshme; Qenia Supreme, Fuqia Supreme sht brenda mundsive tuaja t lehta. Pse ather t keni frik nga dikush?

  Pjesa m e mbl e liil - loja e Zotit - sht se Ai sht i fshehur n t gjith dhe t gjith po e krkojn at. Ai dshiron q fmijt e Tij t shkojn rrotull dhe Ai luan fshehurazi me ta. Kjo sht n mnyr q ata t mund t kryejn disa funksione thelbsore n proces. Kjo i jep interes dhe knaqsi si Krijuesit ashtu edhe t krijuarit.

  Kshtu t gjitha gjrat jan nj. Nuk ka asnj dallim pr shkak t seksit, moshs apo ndonj gjje tjetr. Mashkull dhe femr, t rinj e t vjetr jan t gjith aktor q luajn role t ndryshme n dramn e ktij universi. Format e tyre ndryshojn, por thelbi dhe qllimi i tyre sht nj. Zoti sht mashkull, femr, fmij, rini dhe pleqri.

  Zoti i ka fytyrat e Tij n t gjitha drejtimet. Askush nuk mund t'i fsheh asgj Atij. Ai sheh veprimet tona t jashtme dhe t brendshme. Mos i urreni ata q jan t vegjl. Nuk ke t drejt t urresh asknd. Mos kini frik as nga natyra. Bubullima dhe gjmimi i oqeaneve fshehin muzikn e Tij t mbl brenda tingujve t tyre t frikshm n dukje. Mos kini frik nga askush dhe urreni asnj. T gjith jan Nj.

  Kt Form Universale t Zotit, Unitetin n t gjitha - do t mund ta shihni pikrisht n kt jet. Prpiquni - vazhdoni t bni sadhann tuaj intensivisht, do t keni sukses.

  Lvizja sht jeta. Aty ku kjo sht drejt Zotit, Delikates, Gjithka n Nj - sht prparim, prndryshe sht degradim. N momentin q nj burr lind, ai fillon udhtimin e tij. Fundi i rrugtimit t tij sht vdekja. Hendeku midis ktyre t dyjave sht jeta. sht nj hendek i vogl. Mos humb koh. do minut ju on m pran varrit. Nuk ka koh pr t humbur. Ky mision i jets – t jesh nj me Zotin – duhet t prmbushet ktu dhe tani.

  Edhe mendja lviz dhe ndryshon, por nuk ka lidhje me kt trup dhe varrin e tij. Trupat heqin dor nj nga nj, por mendja mbetet e njjta njsi e vazhdueshme.

  I gjith krijimi po krcen rreth Parama Puruśa-s, me vetdije ose ndryshe. Hapat dhe drejtimi i krcimit jan sipas natyrs s dikujt. Ata q po degradohen po krcejn larg Tij. T tjert po zgjerohen dhe po shkojn drejt Tij. Kjo valle sht cikli i Brahma [Brahmacakra].

  do mendje dominohet nga nj dshir e veant. Disa i luten Zotit: "T lutem m largo dhimbjen e barkut". T tjer thon: "Nse vajzat e mia martohen, un do ta l botn dhe do t vij te ti". Perndia buzqesh n heshtje n kto lutje, pasi t qeshsh hapur do t'i vinte n siklet fmijt e Tij.

  do trup dhe mendje sht strukturuar sipas dshirs s tij dominuese. Ju mund ta dalloni nj njeri t mir nga fytyra e tij. Njerzit me t njjtn dshir dominuese bhen lehtsisht miq edhe pse mund t'i prkasin vendeve t ndryshme t bots.

  Kjo valle e individve sipas dshirs s tyre sht rsaliil ose loja e valve n Oqeanin e Zotit. Ashtu si nj vark ngjitet e zbret mbi nj val, ashtu edhe qeniet njerzore shkojn lart e posht n valt kozmike t dshirave t tyre. Pr sa koh q dikush e konsideron veten t ndar nga Zoti, kjo valle e dyfisht vazhdon. Kur dikush njeh Qenien Supreme, ritmi ndryshon dhe bhet qetsues dhe i kndshm.

  Por njohja me T sht e mundur vetm nprmjet Hirit t Tij. Bursa nuk do t t oj te Zoti. Nj besimtar do t fitoj gjithmon kur ka nj konflikt me nj dijetar. Shkrimet e shenjta jan si gjiza q przihet nga dijetart - ndrsa ata analizojn gjalpin dhe dhalln, gjalpi hahet nga besimtart dhe vetm dhall bajate u mbetet dijetarve.

  Si ta marrim kt mirsi, kt hir nga Zoti? Duhet t'ia rrmbeni Atij, ashtu si nj fmij i vogl duke qar me hidhrim rrmben dashurin dhe vmendjen e nns s tij, megjithse nna n fillim mund t mos jet e gatshme t largohet nga kuzhina pr fmijn.

  Por besimtart gjithmon luten pr Perndin. Ata justifikojn veprimet e Tij. Ata thon, ne po bjm sadhann ton jo pr t marr knaqsi, por pr t knaqur Zotin ton. Ai ndihet i lumtur kur sheh krijimin e Tij duke br prpjekje pr ta takuar At.

  Hiri i Zotit bie shi prgjithmon mbi t gjith, por ne i mbajm adrat e egos son lart dhe pr kt arsye jozhyteni n t. Megjithat, besimtart e shpojn kt ego. Ata ia dorzojn veten Atij dhe kshtu marrin Hirin e Tij.

  Meqense t gjitha qeniet kan dal nga Rudra, Ai sht gjithashtu Qllimi i tyre prfundimtar; bashkimi n Zot sht po aq i natyrshm sa t lindsh. Sdhakas me siguri do ta arrij kt. Vazhdoni t bni pjesn tuaj. Un do t bj timen dhe do t t ndihmoj n vendosjen e vetvetes n Supremin. Un kam ardhur n kt tok pr kt hir.

  Nse dikush dshiron t injektoj nj kompleks inferioriteti tek ju, mos u prekni. Ju jeni bijt e Zotit, jo m t ult se askush. Bni prpjekje pr ta takuar At dhe suksesi me siguri do t jet i juaji.

  Fitorja sht e juaja. Ju jeni t dashurit e Zotit. Ecni prpara dhe arrini qllimin.  Burimi: Rudra

  Publikuar ne: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 4. #684
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Paraardhsi Noumenal  Tema e fjalimit t sotm sht “Paraardhsi Noumenal”. Fakulteti krijues i universit sht Parimi themelor Operativ, Prakrti. Nse Ajo quhet Matrica Kauzale, ather Njohja Transcendentare duhet t quhet Ati Noumenal ose Paraardhsi Noumenal. Ky Progenitor Noumenal jo vetm q sht Faktori Suprem Shkaktar, por gjithashtu e ka shndrruar Veten n objektivitetet e pasardhsve t Tij. Ky Ent Noumenal nuk sht vetm Paraardhsi Suprem; Ai sht gjithashtu Enti Suprem Dshmitar. Ai sht anija e ktij rendi Kozmologjik. Ai sht qendra e ktij universi rreth-rotarian.

  Paraardhsi Suprem n rolin e Tij si objektiviteti i dshmuar e ka lejuar Parimin Suprem Operativ t krijoj, t emanoj val t panumrta me gjatsi t panumrta n trupin e Tij transcendent. Dhe pjesa e ktij Paraardhsi q ka arritur statusin origjinal (i njohur si parama pada) sht Entiteti Dshmitar kur lidhet me krijimin; dhe gjithashtu mbetet si nj Entitet absolut q nuk dshmon, i palidhur, kur Ai sht n gjendjen e Tij origjinale, ose n qndrimin e Tij suprem.

  Por ky nef i rendit Kozmologjik sht i vetmi entitet dshmitar i do qenieje t krijuar. Secila dhe do qenie e krijuar e ka adhuruar me vetdije ose pa vetdije At, e ka pranuar At, si objektin e vetm t ideimit. Dikush mendon pr T me vetdije, dikush pa e ditur; dikush pozitivisht, dikush negativisht. Por Ai sht fundi suprem i t gjitha marshimeve t t gjitha qenieve t krijuara. Prandaj sht thn,

  Sarvjiive sarvasaḿsthe brhante tasmin haḿso bhrmyate Brahmacakre;

  Prthagtmnaḿ preritraiṋca matv juśt́astatastenmrtatvameti.

  [T gjitha entitetet e njsive, t gjitha strukturat e njsive, rrotullohen rreth Ndrgjegjes s Brthams n Ciklin Kozmik t krijimit.]

  Ky rrotullim i tyre do t vazhdoj pr aq koh sa ata mendojn se jan t ndar nga Krijuesi i tyre. Kur t bhen nj me Brthamn, ata do t arrijn pavdeksin.

  "T gjith, t gjall apo t pajet, me vetdije apo pa vetdije, lvizin rreth Tij." Ata do t duhet t lvizin rreth Tij; nuk ka alternativ pr qeniet e krijuara. Dhe do entitet po lviz rreth Tij me pabulumin e tyre t veant psikik. Z. X po e adhuron At n formn e parave, Z. Y po e adhuron At n formn e emrit, nj tjetr n formn e fams, nj tjetr n emr t prons s toks, e kshtu me radh. Ata po e adhurojn At pa e ditur. Pra, sht thn se do entitet po lviz rreth Tij me pabulumin e tyre t veant psikik. Dhe koleksioni i t gjitha ktyre pabulave sht Enti Suprem. Kjo sht arsyeja pse aspiranti shpirtror, ndrsa merret me, ose kur vjen n kontakt me, do shprehje t ktij universi quinquelemental, ia atribuon brahma-hood ktij objekti fizik.

  Nse gjat kontaktit me parat, nj person mendon "Kjo sht para", ai person po bn dika t paprpunuar. Ai person sht duke e trazuar trupin e tij/saj psikik. Por nse, ndrsa bie n kontakt me parat ose me ndonj objekt tjetr t zakonshm, personi i atribuon atij objekti kapuin Brahma, ather ai ose ajo po vjen n kontakt me At Entitet dhe kjo nuk do t jet gj tjetr vese praktik intuitive, sdhan shpirtrore.

  Sarvjiive sarvasaḿsthe brhante tasmin haḿso bhrmyate Brahmacakre – “Shum entitete q lvizin rreth asaj Qendr Supreme nuk kan nj struktur t vetme fizike, ata kan kaq shum struktura, kaq shum korniza, me kaq shum pabula mendore”. Nuk ka dy struktura fizike t njjta, sepse pabula psikike e asnj dy strukturash fizike nuk sht e njjt. Strukturat fizike, kornizat fizike, ndryshojn sipas variacioneve n pabulat psikike. Pabulumi psikik i nj dhie dhe ai psikik i nj njeriu nuk jan t njjta. Pabula psikike e z. X, nj burr, dhe e z. Y, nj burr tjetr, nuk jan t njjta. Dhe kjo sht arsyeja pse ata nuk kan korniza t ngjashme fizike. Dhe kur pabulumi psikik i nj personi bhet njsh me pabulumin psikik t Supremit, njeriu nuk krkon struktur fizike, bhet nj me Supremin. A ndiqni?

  Sarvjiive sarvasaḿsthe brhante tasmin haḿso – “Ky haḿso (haḿso do t thot jiiva [qenie njsi])” – bhrmyate Brahmacakre – “po lviz rreth ksaj Qendre Kozmologjike n kt Brahma Cakra, n kt sistem Kozmologjik”. E dini, n kt univers gjithka sht sistematike. Askush nuk mund t funksionoj pa nj sistem. N jetn ton shoqrore, n jetn familjare, kudo ka nj sistem; dhe duhet t ket nj sistem. Ai q shkon kundr atij sistemi kryen nj krim social. Kjo sht ajo q quhet indisiplin. N jetn ton n Indi sot ka padisiplin n rendin shoqror, dhe pr kt arsye ka do mundsi pr shprbrje shoqrore, gj q sht e rrezikshme. A ndiqni?

  Pra, haḿso [“qenia e njsis”]. Tani, n sistemin m t vogl, pra n sistemin atomik, ka nj brtham dhe elektrone; elektronet po lvizin rreth asaj brthame. N sistemin eterik, nbrthama sht toka, dhe hna po lviz rreth toks, rreth ksaj brthame. N sistemin diellor gjithashtu, dielli sht brthama, dhe kaq shum planet lvizin rreth asaj brthame. Ka rregull, ka sistem. Dhe n kt rend t gjer kozmologjik, Parama Puruśa, Ati Noumenal, sht brthama dhe jiivt lvizin rreth Tij.

  Prthagtmnaḿ preritraiṋca matv juśt́astatastenmrtatvameti – “Dhe ata do t lvizin rreth Tij” - pr sa vite? Pse lvizin rreth Tij? Sepse ata kan harruar t vrtetn supreme se jan nj me Hub-in. Dhe nse dhe derisa t lirohen nga kjo injoranc, ata do t duhet t lvizin rreth Tij.

  Prthagtmnaḿ preritraiṋca matv. tmnam, domethn "vetja, jiiva" dhe preritraiṋca, "qendra e tij". Kjo do t thot, Qendra Supreme sht qendra. "Jiiva dhe Shiva jan njsoj" - kjo ide e ndihmon jiiva t bhet nj me Shivain. Dhe “Ne jemi t ndryshm; ne jemi dy entitete” – kjo ide e detyron jiivn t lviz rreth asaj qendre supreme. Cila sht sdhan juaj? Me sdhan ju duhet t liroheni nga kjo injoranc, nga gjumi i injorancs.

  Tani, kudo q ka ndonj sistem, ka nj brtham n mes, [dhe] objekte t tjera, entitete t tjera, lvizin rreth asaj brthame. Jan dy forca, dy forca aktive, dy forca operative. Njra forc sht forca koncentrike, centripetale, dhe tjetra sht forca centrifugale. Njri sht n krkim t qendrs, duke lvizur drejt qendrs dhe tjetri largohet nga qendra. N kt rend kozmologjik funksionojn edhe kto dy forca.

  Ktu, n kt rast, forca koncentrike quhet vidy - vidy shakti. Kjo forc koncentrike ka dy lloje efektesh n mendjen e njeriut - m tepr n entitetin njerzor.

  Para s gjithash, le t marrim rastin e forcs ekscentrike. Forca ekscentrike quhet avidy shakti. Ky avidy shakti ka dy lloje ndikimi n jiiva. Njra sht shpirtrore-psikike dhe tjetra sht psiko-fizike. Ndikimi shpirtror-psikik i forcs ekscentrike n entitetin njerzor, n entitetin jaevii [d.m.th., jiiva, qenia njsi], quhet vikśepa shakti. Vikśepa do t thot "largimi i entitetit nga qendra", domethn rritja e rrezes s tij. Kjo vikśepa shakti mson nj person t qndroj larg Atit.

  Dhe nj ndikim tjetr sht psiko-fizik. Ndikimi psiko-fizik quhet varańii shakti. N sanskritisht, [varańa] do t thot "t mbulosh". Domethn, njeriu prpiqet t mbuloj syt q t mos shoh Zotin. Synimi i dikujt sht q njeriu t mos shoh Zotin, prandaj mbulon syt. sht si nj lepur q mendon se pr shkak se mbylli syt me ndihmn e veshve dhe nuk mund ta shoh gjahtarin, nuk do ta shoh as gjahtari. Ky sht efekti i varańii shakti n mendjen e jiiva's. Ndrsa kryen ndonj gj antisociale, duke kryer nj mkat, nj person ndikohet nga ky varańii shakti i Avidymy. Ai ose ajo mendon: “Ky veprim im i veant nuk po dshmohet nga Ati Suprem”. Kjo sht varańii shakti.

  N mnyr t ngjashme, ndikimi i forcs koncentrike, vidy shakti, ka dy efekte. Njra sht samvit shakti, tjetra sht hldinii shakti.

  Nj person i shthurur, nj person i degjeneruar, krejt papritur nj mngjes t bukur fillon t mendoj: “far kam br n kt jet? M sht dhn nj struktur njerzore, nj trup njerzor, nj mendje njerzore, nj shpirt njerzor, por ende nuk e kam prdorur at struktur. far kam br? Kam keqprdorur potencialin tim njerzor.” Kjo ide krijohet nga forca koncentrike. sht fiziko-psikik. varańii ishte psiko-fizik, dhe ky sht fiziko-psikik – duke lvizur nga fizika drejt sfers s mentalitetit. Ky samvit shakti krijon nxitjen n mendjen e njeriut pr t br dika fisnike, pr t br praktik intuitive. “Tani nuk duhet t humbas kohn time. Un duhet t bj dika fisnike, dika konkrete.” Pas ksaj, far bn n at moment? Ajo merr krp [hirin] e Tij. Dhe njeriu ka mundsin t njoh, t bj, t praktikoj shkencn intuitive.

  Pra, cila do t jet faza tjetr? N fazn tjetr njeriu ndihmohet, merr ndihm, forca koncentrike n formn e hldinii shakti.(1) Hldinii shakti do t thot shakti q ndihmon, q shtyn, q drejton, jiiva drejt mbretris s lumturis supreme. Kjo sht hldinii shakti. Hldinii shakti njihet gjithashtu si Rdhik shakti n sanskritisht, dhe Qendra Supreme quhet Krśńa. Rdhik shakti ndihmon jiivn t vihet n kontakt me Krśńa. Pastaj do t ket bashkim t Krśńa dhe Rdh [entiteti njsi].

  Tani, sht detyr e do qenieje njerzore, e do jeiva n strukturn njerzore, t inkurajoj kt hldinii shakti dhe t dekurajoj at vikśepa shakti dhe varańii shakti. Duhet t mbani mend se asgj nuk mbetet e fsheht n kt univers, gjithka sht publike.

  Pra, t gjith jeni sdhaka dhe udhzimi im pr ju sht q t mos humbisni asnj ast; dhe ju duhet t bni m t mirn tuaj pr t inkurajuar, pr t forcuar, yhldinii shakti ton dhe luftoni kundr imoralitetit q shfaqet para jush n formn e vikśepa shakti dhe varańii shakti. Bhu nj me hldinii shakti tuaj.

  Paqja qoft me ju.  Burimi: The Noumenal Progenitor

  Botuar n: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 5. #685
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cili sht shkaku kryesor i universit dhe kush sht objekti i vetm i ideimit?  Cili sht shkaku kryesor i ktij krijimi dhe cili sht ai q njerzit duhet t adhurojn? N lidhje me kt, shkrimi thot se asnj faktor relativ nuk mund t jet shkaku kryesor i krijimit:

  Klah svabhvo niyatiryadrcch bhtni yonih puruśa iti cinty;

  Saḿyoga eśḿ na tvtmabhvd tmpyaniishah sukhaduhkhahetoh.

  [sht e diskutueshme nse koha, natyra, fati, aksidenti; ose pes faktort themelor t materies; ose vetdija e njsis – secila prej ktyre vemas – sht shkaku prfundimtar i krijimit.]

  Edhe kolektivisht ata nuk jan shkaku i krijimit, megjithse tman, vetdija e njsis, sht agjenti katalitik. Vetdija e njsis nuk sht shkaku i krijimit, sepse ajo mund t ndikohet nga virtyti ose vesi.

  Kala. A ia detyron ekzistencn e tij kla [kohs] ky univers, i prbr nga t gjitha kto objekte t gjalla dhe t pajet? A sht ky univers i natyrshm n barkun e kohs? Jo, koha nuk sht faktor i pavarur. Koha sht matja psikike e motivimit t veprimit. Q t ket koh, duhet t ket nj "vend", sepse pa nj vend nuk mund t kryhet asnj veprim. Mbi kohn dhe vendin, nj “person” sht gjithashtu i nevojshm, sepse ai person do t marr masn e motivimit t veprimit. Dhe kshtu ku ka kla [koh], duhet t ket edhe vend dhe person. Pra, koha sht nj faktor relativ, jo nj faktor i prjetshm apo absolut.

  Hapsira, ose vendi, sht ajo n t ciln ekzistojn t gjitha sistemet diellore t universit. Rreth brthams s nj sistemi diellor, domethn diellit, toka rrotullohet. Kur toka prfundon nj rrethim t till, ne themi se nj vit ka kaluar [d.m.th., ne e kemi prcaktuar kohn n terma t vendit].

  Por ekzistenca e thjesht e diellit nuk na jep iden e nj viti, madje as ekzistenca e toks dhe e diellit s bashku nuk na jep masn e kohs. Pr kt nj person, i pajisur me fuqin e gjykimit, bhet i domosdoshm. Pra, ne shohim se edhe n munges t nj personi, koha nuk ekziston; kshtu q koha sht trsisht nj faktor relativ. Disa njerz thon se "Mahkla", ose "Prjetsia", di fardo q ka ndodhur n t kaluarn, fardo q ndodh n t tashmen dhe fardo q do t ndodh n t ardhmen. Por n fakt nuk ekziston nj entitet i till absolut ose suprem si "Mahkla", sepse koha matet n baz t relativitetit, domethn t vendit dhe personit. Prandaj koha nuk mund t jet shkaku noumenal i ktij universi fenomenal.

  Svabhva. Ather a sht svabhva shkaku kryesor i ktij krijimi? Ekuivalenti anglisht i svabhva sht "natyr". Natyra sht nj forc e verbr. do gj e zakonshme varet nga natyra. Por nse ia lm gjithka natyrs, do t lindin lloj-lloj konfuzioni. Nj foshnj nuk ka asnj inteligjenc dhe asnj gjykim; por kur fut dorn n zjarr, dora e tij digjet. Njerzit e menur nuk do ta ndshkonin fmijn e vogl n kt mnyr; por natyra nuk pranon asnj gjykim. Pra, kjo bot diskriminuese nuk mund t zhvillohet kurr nga natyra pa dallim. Kshtu svabhva, ose natyra, nuk sht as shkaku themelor i krijimit t universit.(1)

  Niyati. Fjala niyati rrjedh ni [-] yam + ktin, [dhe sinonimi i saj sht adrśt́a.] [Adrśt́a do t thot] “ajo q nuk shihet me sy”.(2) Ajo q duket se na kontrollon n mnyr t padukshme quhet niyati. Niyati n anglisht sht "fati". Por a sht ardhja e njerzve n kt bot vetm nj loj fati? Njerzit prjetojn lloje t ndryshme knaqsie dhe dhimbjeje n jetn e tyre. Por a jan ato pr shkak t fatit?

  Pr do veprim ka nj reagim t barabart dhe t kundrt. Veprimet origjinale jan dy llojesh - psikike dhe psiko-fizike. Nj person vjedh mendrisht; ather ai ose ajo e prsrit performancn fizikisht, por me urdhr t mendjes s tij ose t saj. Pra, [n secilin rast] prgjegjsia pr aktin i takon mendjes. Prandaj, sht n trupin e mendjes q reagimi do t zgjohet. Nse mendojm n mnyr t padrejt pr t tjert, duhet t durojm reagimin ose ndshkimin e tij n mendjen ton. Reagimi duhet t ndjek veprimin mendor, cilido qoft ai. Reagimi zhvillohet n prputhje me natyrn e veprimit origjinal. Pra, duhet t jemi gjithmon vigjilent pr veprimet tona, jo pr frytet e tyre. N lidhje me kt Giit thot:

  Karmańyevdhikraste m phaleśu kadcana;

  M karmaphalaheturbhm te sauṋgoʼstvakarmańi.

  [Ju keni t drejtn pr veprim, por jo t drejtnpr frytet e veprimit.]

  Ju nuk duhet t bni veprime q do t'ju detyrojn, por as nuk duhet t jeni t neveritshm ndaj veprimeve.

  Kur nj veprim ka ndodhur, por karmaphala-bhoga [reagimi] jo, reagimi ndaj veprimit mbetet n far [form], e cila quhet saḿskra, ose reagim n potencialin e saj. Kur reagimi vjen menjher pas kryerjes s ndonj veprimi, nj person thot se ai ose ajo po i nnshtrohet ose po prjeton frytet e nj veprimi t till. Por kur trupi pson nj ndryshim pr shkak t dobsis fizike ose dobsis (d.m.th. kur ndodh vdekja), ather n lindjen e ardhshme personi duhet t'i shrbej shprblimet e grumbulluara, domethn reagimet e paservuara t lindjes s mparshme - dhe n at koh personat nuk do t jen n gjendje t kuptojn se cili nga veprimet e tyre ka sjell mbi ta reagimin q ata po i shrbejn tani. Vetm pr shkak se [shkaku] nuk mund t shihet ose kuptohet, quhet adrśt́a, ose e padukshme, ndshkime ose fat. Niyati, ose fati, sht thjesht reagimi i grumbulluar i veprimeve origjinale. Niyati nuk sht faktor udhzues. Personat e menur nuk humbasin koh duke menduar pr reagimet. Njerzit mund t formojn fatin e tyre n prputhje me veprimet e tyre. Ata nuk duhet t bhen skllevr t fatit t tyre.

  Yadrcch. Ekuivalenti n anglisht i yadrcch sht "aksident". M duhet t them q n fillim se aksidenti nuk mund t jet kurr shkaku kryesor i evolucionit ose i Ciklit t Krijimit. Krańbhvt krybhvah; domethn, "Pa nj shkak nuk mund t ket efekt". Kur hasim n nj efekt dhe s bashku me t njihemi me faktorin shkaksor t tij, ather at efekt e quajm "incident". Por kur, pr shkak t injorancs, nuk mund t dim shkakun e efektit, ose kur faktori shkaksor shndrrohet papritur n faktorin e efektit, ne e quajm at efekt "aksident". Por n univers nuk ka gj t till si nj aksident. sht vetm pr t mbuluar injorancn e shkakut t vrtet q dikush flet pr nj "aksident".

  Bhuta. Bhta sht prkthyer "shtje" n anglisht. Ka shum materialist, si Charvaka, t cilt thon se ky univers sht lindur vetm nga materia. Sipas Charvaks ajo q sht e paperceptueshme sht inekzistente. Ne nuk mund ta shohim mendjen apo ajrin, por a nuk ekzistojn ato? Nprmjet gjykimit ton ne e dim se materia sht nj objekt inert, dhe si rrjedhim pa inteligjenc. Intelekti dhe qeniet e vetdijshme nuk mund t lindin nga nj objekt inert jo inteligjent, domethn materia.

  Prakrti. Tani shtrohet pyetja nse Prakrti [Parimi Operativ Kozmik] sht shkaku kryesor i ktij universi t dukshm. Jo, sigurisht q nuk sht. Pra karoti iti Prakrti [“Subjekti q u jep form objekteve t ndryshme quhet Prakrti”]. Nj llamb ndizet nga energjia elektrike. Nj tifoz, gjithashtu, lviz elektrikisht. Por kjo energji elektrike kontrollohet dhe shfrytzohet nga njerzit; ka edhe nj ndrprers pr t. Nse njerzit nuk duan asnj drit elektrike, ata thjesht e fikin at dhe nuk ka drit. Shfaqja ose mosmanifestimi i energjis elektrike varet nga vullneti i njeriut. Shakti [energjia, fuqia] e Prakrti sht ajo e Puruśa - Shaktih S Shivasya Shaktih. Pra, pa lejen e Puruśa Supreme, universi nuk mund t kishte evoluar. Prakrti sht [shkaku efikas] dytsor, Puruśa sht kryesori [shkaku efikas].

  Jiivtm [sinonim i puruśa n shloka]. A sht jiivtm [njsia tman, vetdija e njsis] ather faktori shkaksor i ksaj Srśt́icakra [Cikli i Krijimit]? Filozofia Sḿkhya thot se n univers ka shum jiivtms dhe nj Prakrti. Por ne e dim se nj jiivtm nuk ka asnj entitet t pavarur. sht upahata [e prekur] nga knaqsia dhe dhimbja dhe e prekshme ndaj knaqsis, megjithse nuk merr pjes n veprim. Pasqyra nuk ka ngjyr, por bhet e kuqe nse para saj vendoset nj lule e kuqe. Kjo sht arsyeja pse tm e nj ppii [mkatari] quhet ppopahattm [tman i prekur nga mkati] dhe ai i nj puńyavn [person i virtytshm], puńyopahattm [tman i prekur nga virtyti]. Si pptm [atman mkatar] dhe puńytm [atman i virtytshm] jan terma t gabuar. Kur nj ndeshje futbolli luhet n ndonj fush, ekziston nj konkurrenc e fort midis dy grupeve. Edhe spektatort tradhtojn agjitacionin e tyre mendor n lidhje me humbjen ose fitoren e nj skuadre t caktuar. N mnyr t ngjashme me jiivtm. tman q sht i prfshir me mendjen(3) [sht] nj entitet i prekshm ndaj veseve dhe virtytit dhe nuk mund t jet kurr faktori shkaksor i universit.

  [Saḿyoga, "kombinim".] Dy entitete t paprsosura s bashku nuk mund t krijojn nj entitet t pafund. Pra, [asnj kombinim i] kohs, natyrs, fatit, aksidentit[ dhe jiivtm] kolektivisht mund t krijoj nj Entitet Suprem. Asnj nga kto entitete nuk sht entiteti m delikat.

  Citta [ektoplazma, gjja e mendjes] i prgjigjet valve materiale. Kur lvizja e [citta sht pro-numenale, citta shkrihet n sfern shpirtrore. Kur lvizja sht pro-fenomenale], ndjenja e valve materiale zgjohet n citta. Ne e quajm at bodha [perceptim]. Por kur vala psikike pro-[numenale] reflektohet n tm, ajo sht jiṋna.

  Pllaka reflektuese sht m e rndsishme se ajo e reflektuar. Pra, midis gjith ktyre faktorve, pllaka m e holl dhe prfundimtare [brenda njsis] sht tm [njohja e njsis]. Por megjithse sht shum delikate, sht pa streh, kshtu q gjithmon ka nevoj pr nj streh t madhe. Forca e njsis njohse sht n krkim t asaj strehe t madhe, q sht Njohja Supreme. Kjo Njohje Supreme sht shkaku noumenal ose Matrica Kauzale. Vedat thon,

  Yato v imni bhtni jyante yena jtni jiivanti;

  Yat prayantyabhisaḿvishanti tad vijijiṋsasva tad Brahma.

  [T gjitha qeniet e krijuara dalin nga, mbahen n dhe m n fund shprndahen n Entitetin Suprem.]

  Ju duhet t dshironi ta njihni at qndrim suprem si Brahma.

  Pra, kjo Njohje Supreme, dhe asnj entitet i dyt, sht dhyeja [objekti i meditimit] juaj.

  Lind nj pyetje: “A nuk kan fare vler t gjitha kto – koha, natyra, etj.?” Por prgjigja sht, po, ata me siguri kan.

  Njohja Supreme n shkrimet e shenjta quhet Parashiva. Lvizja drejt Parashivs quhet paragati, ose lvizje introversive. Pr kt lvizje t gjith faktort relativ t lartprmendur - koha, natyra, fati, aksidenti dhe materia - sigurisht q nevojiten.

  Koha, si sht thn tashm, sht thjesht nj faktor relativ. Por koha nuk duhet neglizhuar, pasi neglizhenca e faktorit koh prodhon shum pasoja t padshirueshme. Nj fmij pes vje, pr shembull, mendon se ai ose ajo do t filloj sdhan n moshn njzet e katr vje. Kur ai ose ajo bhet nj i ri njzet e katr vje, personi mendon se do t filloj sdhan n moshn dyzet e pes vje. Dhe n moshn dyzet e pes vje personi vendos ta filloj at dhjet vjet m von. Kshtu, koha humbet kot dhe n fund t jets s personit personi e kupton gabimin e tij ose t saj.

  Studimi i natyrs nuk sht m pak i rndsishm, kur vini pr t'i shrbyer bots. Kur kujdeseni pr nj pacient, nse jeni t vetdijshm pr svabhva-n ose natyrn e smundjes, trajtimi bhet i leht. Nse e njihni natyrn e mikut dhe armikut tuaj, do t dini m mir se si t'i trajtoni ata individualisht.

  Dhe fati shrben si haps i syve. Kur nj person bn nj veprim, personi harron se nj dit ai ose ajo do t duhet t shrbej reagimin ndaj atij veprimi. Pra, kur njerzit vuajn, ata duhet t kuptojn se po ndshkohen pr keqbrjet e tyre t s kaluars. Kjo do ta ndihmoj personin t jet i qet [pr dnimin] dhe vigjilent pr pasojat e do veprimi t keq [t ardhshm].

  "Aksident" sht nj emrtim i gabuar. Asnj efekt nuk mund t ndodh pa nj shkak. Kur nj personi i jepet nj mundsi pr t br sdhan, duhet t kuptohet se personi po lejohet sot t bj sdhan pr shkak t veprave t mira dhe t virtytshme q ai ose ajo ka kryer n jet t ndryshme t kaluara. Mundsia sht efekti i faktorve q qndrojn pas saj. Pra, e tashmja duhet t prdoret si duhet pr t ardhmen.

  Dhe s fundi, trupat tan kan ardhur nga kjo bot materiale, ndaj nuk duhet ta neglizhojm materien. Meqense edhe materia sht nj shfaqje e Zotit, ne duhet t sillemi si duhet me t; prndryshe t jetosh do t jet e pamundur, dhe po ashtu edhe sdhan.

  Pra, ne shohim se njerzit prfitojn nga kto gjra, por kjo nuk do t thot se ata jan qllimi i vetm i qenieve njerzore. Sumum bonum i jets njerzore sht arritja e Parashivs. Pr t arritur at Entitet Suprem, do t'ju duhet t prshtateni me kta prbrs.

  Shakti ndihmon n rregullime t tilla. Nuk mund t [injorosh] Prakrtin. Nj sdhaka e Shivatvs ose e Ndrgjegjes Kozmike nuk e shprfill Shaktin. Ai q sht nj Shaeva n botn e mendimit sht me t vrtet nj Shkta n rrugn e sdhan. (Dhe, duke qen se Viśńu do t thot "Entitet Gjithprfshirs", ai q e sheh Entin Gjithprfshirs n do objekt t ksaj bote praktike sht me t vrtet nj Vaeśńava.) (4) Nuk ka asnj pyetje pr grindje midis shaivitve, shkta-ve dhe vaishnavitve.

  Shakti nuk sht dhyeja. Shakti fitohet prmes mendimit t Shivait, por Shiva nuk sht i arritshm prmes mendimit t Shaktit. Shaktih S Shivasya Shaktih - "Shakti qndron n Shiva". Shakti gjithmon po shndrrohet n Shiva. Duke iu referuar mnyrave t Shivait dhe Shaktit, Vedat thon, Sa nityanivrtt ["Ajo sht gjithnj n rnie"]. Pas nj kohe t pakufishme [sipas Vedave] t gjitha shaktis do t shndrrohen n Shiva, dhe vetm ather universi do t'i vij fundi.

  Ekziston [vetm nj ndryshim filozofik] midis Shivait dhe Shaktit. Askush t mos thot se nuk mund ta adhuronin Shivain pr mungesn e Shaktit.

  Njerzit mund t mendojn: “A do t jet i sjellshm Shiva me ne? A nuk do t zemrohet Ai prderisa e kaluara jon sht e mbushur me smundje dhe shthurje?” Pr T nuk ka dallim mes mkatarve dhe t virtytshmve. Prkundrazi, nj person i virtytshm mund t ushqej kotsi. Personi mund t mendoj, "Un kurr nuk kam br asgj t keqe". Por nj mkatar sht nj person i pafuqishm. Ai ose ajo nuk ka asgj n meritn e tij. Ai ose ajo sht absolutisht i pastrehuar. Kshtu Shiva i shtrin kraht s pari mkatarve. T'u japsh ndihm dhe streh t pafuqishmit dhe t pastrehuarve sht e vrteted shenjn e madhshtis s vrtet, t vrtet t madhe. Nse Shiva nuk do t'u jepte streh mkatarve, ne mund t konkludojm se urrejtja ekzistonte edhe te Paramtman dhe se Ai bnte dallimin midis nj mkatari dhe nj personi t virtytshm.

  far bn nj nn? Nse njri nga dy djemt e saj sht i fort dhe tjetri i dobt, ajo kujdeset m shum pr fmijn e dobt. N mnyr t ngjashme Shiva i derdh bekimet e Tij m shum mbi t pafuqishmit.

  Nuk ka nevoj pr lule, etj., n sadhann e Shivait. Pr t prparuar drejt Paramashivs, dashuria sht e nevojshme. Vetm entuziazmi verbal nuk do t jet i dobishm.

  Shko prpara. Harrojeni gjithka pr t kaluarn tuaj. Prparimi dhe prparimi duhet t vijn n rrugn tuaj. Fitorja do t jet e juaja.  Burimi: Cili sht shkaku kryesor i universit dhe kush sht objekti i vetm i ideimit?

  Publikuar ne: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #686
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lidhja makrokozmike dhe nxitja mikrokozmike


  Nuk ka asgj prtej periferis s Makrokozmosit. dhe do ekzistenc sht e rrethuar nga Ai, Makrokozmosi. Pra, qenia njsi, me njohuri t kufizuara dhe aftsi t kufizuara, prpiqet ta njoh At, megjithse Ai sht jasht mundsive t prpjekjeve t tij ose t saj, qoft pozitive apo negative.

  Makrokozmosi udhhiqet nga filozofia e Tij, logjika dhe racionaliteti i tij q sht prtej do [intelekti] njerzor. Ekzistenca njerzore, mendja njerzore, sht nj pjes e vogl, shum e vogl, e ktij Enti Suprem. Prandaj nuk sht e mundur q nj qenie njerzore ta njoh At as intelektualisht, as prmes ndonj lloji tjetr prpjekjeje njerzore. Dhe pr shkak se Ai mbetet i panjohur, mendja njerzore prpiqet t lviz drejt Tij. Dhe kjo lvizje drejt asaj t panjohure supreme sht nxitja njerzore, sht nxitja mikrokozmike.

  Ky sht nxitja. Ka trheqje t pafundme. Nuk mund t ket asnj zmbrapsje. Ka vetm trheqje, qoft negative apo pozitive. N fazn e ekstroversionit, lnda e paprpunuar krijohet pr shkak t trheqjes negative. Por nuk mund t ket asnj zmbrapsje, asgj nuk mund t mbetet jasht Tij. Nuk mund t ket asgj jasht Makrokozmosit. Pra, n fazn e ekstroversionit, ka trheqje negative. Trheqja sht gjithmon aty.

  N t kundrtn e ekstroversionit, pra n fazn e introversionit, nxitja sht gjithashtu aty. Dhe kush e krijoi kt nxitje? Pikrisht ai entitet, ai entitet makrokozmik shum mbipsikik e krijoi at nxitje. Dhe kjo nxitje ka katr aspekte:

  [Vistra.] Nj nxitje zgjerimi n qeniet e njsive. Njsia dshiron t zgjerohet dhe si rezultat i ktij malli pr zgjerim, me vetdije apo pa vetdije, lviz drejt Supremit.

  [Rasa.] Njsia njsi lviz n nj rend ritmik, n nj rend pulsativ, n nj stil sistaltik, n rrjedhn universale; duke ruajtur simetrin, m tepr duke ruajtur paralelizmin, me rrjedhn kozmike. Si rezultat i ksaj rrjedhe, jiiva lviz drejt qendrs supreme, duke u drejtuar drejt brthams supreme.

  [Sev.] Dshira ekziston n mendjen e njsis: Duhet t bj dika konkrete pr Paraardhsin tim Suprem.

  [Dshira shpirtrore pr qndrimin suprem (tadsthiti) ekziston edhe n mendjen e njsis:] "Le t jet mendja ime, ekzistenca ime, gjithka ime, t jet nj me Supremin."

  Kto jan katr fazat e nxitjes n mikrokozmosin e krijuar prmes hirit t Makrokozmosit.

  Nga ana e Makrokozmosit, ka trheqje, trheqje makrokozmike. Nga ana e mikrokozmosit, ekziston nj nxitje e katrfisht. Kjo trheqje dhe kjo nxitje trheqja makrokozmike si nj emanacion i bashkimit makrokozmik, dhe nxitja mikrokozmike ruajn ekuilibrin e ktij universi. Ata ruajn ekuilibrin e ktij universi dhe ruajn ekuilibrin e ktij Kozmosi. Ky sht liil [sport hyjnor] i Parama Puruśa. T dorzohesh n kt liil sht gjja m e menur.  Burimi: Macrocosmic Conation dhe Microcosmic Urge

  Botuar n: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #687
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  T gjith dshirojn lirimin, sepse skllavria nuk sht e favorshme pr lumturin. Por jo t gjith kan guximin e nevojshm pr t krkuar lirimin. Prandaj ata duhet t'i nnshtrohen torturave t skllavris; duhet t'i dorzohen robris. Por ndrsa i dorzohen robris, ata e kuptojn n zemr se nuk po bjn gjn e duhur. Kshtu t gjith dshirojn nj lloj mukti [lirimi] – disa n aspektin e liris s veprimit, disa n aspektin e liris n nivelin intelektual. shtja e lirimit lind pr shkak t torturave t shkaktuara nga robria.

  Ne dgjojm shum njerz q thon: “Ne jemi njerz shum t zakonshm; a do t jet ndonjher e mundur pr ne t arrijm mukti, apo t arrijm mokśa [lirim i pakualifikuar, emancipim]?” Pr mendimin tim, ky lloj t menduari sht krejtsisht i mangt: n fakt, krkimi i lirimit sht edhe m i nevojshm pr nj person q e mendon veten si nj person shum t zakonshm.

  Zakonisht ka shum paknaqsi, shum dhimbje dhe shqetsime n jetn e mikrokozmoseve t zakonshme. Njerzit duan t largohen nga kto skllavri t paknaqsis dhe dhimbjes. Dhe pr t arritur at kusht, ata do t duhet t ndjekin rrugn e lirimit. Duke qen se jan n skllavri, do t duhet t prpiqen t heqin qafe skllavrin. Prandaj sht nj domosdoshmri e domosdoshme pr t gjith q t ndjekin rrugn e lirimit.

  Qeniet njerzore jan t lidhura me zinxhir n kt bot quinquelementare t My. far lloj robrie sht kjo? Kush i ka sjell t gjitha kto skllavri? Kto skllavri jan krijimi i My.

  Tani robrit nuk jan t gjitha njsoj, nuk jan po aq t ashpra. Disa skllavri mund t jen shum t ashpra, t forta si hekuri dhe disa relativisht t buta. Pr shembull, supozoni se jeni t lidhur me zinxhir hekuri, ndrsa nj person tjetr sht i lidhur me nj litar. T dy jeni n robri, por ashprsia e skllavris nuk sht e barabart pr t dy. Sa m e madhe t jet skllavria - sa m e ashpr t jet skllavria - aq m e madhe sht lufta q sht e nevojshme pr t arritur lirin. Nj person n zinxhir hekuri duhet t luftoj m shum se nj person i lidhur me litar. Prandaj, sigurisht q do t ket dallime n shkalln e intensitetit t lufts, pr shkak t dallimeve n shkalln e skllavris.

  Ne n botn kuinquelementale vuajm skllavri t llojeve t ndryshme – robri shoqrore, ekonomike, robri e padrejtsis, etj. Por skllavria m e keqe nga t gjitha sht skllavria shpirtrore. Ndrsa njerzit luftojn pr lirim, ata do t duhet t luftojn kundr do lloj robrie.

  Pr nj person q nuk ka ushqim pr t ngrn, q vuan nga moti i ftoht pr shkak t mungess s veshjes, i cili sht i detyruar t jetoj nn qiell pr shkak t mungess s strehimit, a do t jet ndonjher e mundur t'i drejtohet praktikave shpirtrore? Si mund t mendoj nj person kaq i pafat pr lirimin shpirtror? Aty ku bhet fjal pr lirin nga robrit sociale, duhet t luftoni kolektivisht. Por n rastin e robrive psikike ju duhet t luftoni individualisht. Faza e fundit e lufts s nj personi pr lirim do t ndodh n sfern shpirtrore.

  Qeniet njerzore u nnshtrohen gjithashtu disa kufizimeve n botn e mendjes dhe botn e perceptimeve shqisore, dhe fusha shpirtrore mbetet e fshehur prej tyre. Indrijas [organet, n kt rast organet shqisore] jan media e paprpunuar e ndjenjave njerzore, por kapaciteti i indrijave sht shum i kufizuar. Indrijat e kan t vshtir t marrin t gjitha tanmtras [valt konkluzive]. Organet e dgjimit t qenieve njerzore, pr shembull, nuk arrijn t kapin tinguj shum t lart dhe tinguj shum t but – sepse organet e dgjimit mund t funksionojn ndrmjet nj gjatsi vale specifike dhe nj gjatsi vale tjetr specifike, por jo prtej ksaj. Megjithat, qeniet njerzore nuk duhet t thon se ajo q nuk hyn n kompetencn e organeve shqisore nuk ekziston n botn e jashtme.

  Pr m tepr, kapaciteti i organeve shqisore ndryshon ndrmjet nj personi dhe tjetrit; ai gjithashtu ndryshon midis njerzve dhe kafshve. Pr shembull, nj tigr (1) mund t nuhas dika nga nj distanc edhe prej nj milje. Qeniet njerzore nuk e kan at lloj kapaciteti. Pra, n pikn e aftsis s perceptimit shqisor, ekziston nj ndryshim i dukshm midis njeriut dhe njeriut, dhe midis njerzve dhe kafshve.

  Prandaj, rrjedh se n shtjet e aftsis perceptuese, njerzit vuajn nga nj lloj kufizimi; domethn se edhe n at sfer jan n robri.

  M tej vjen shtja e valve t mendimit ose e soditjes. Kur e angazhojm mendjen ton n mendime t paprpunuara, mendjet tona humbasin aftsin e tyre pr t menduar delikate. Kur mendjet tona vazhdimisht argtojn mendime t ngjashme me kafsht, ky sht nj lloj mendimi i vrazhd. Anasjelltas, kur mendojm ide delikate, mendjet tona distancohen nga mendimet e kqija ose t vogla. Nj person mund ta mbaj mendjen e tij ose t saj t zhytur n nj mendim t paprpunuar deri n nj kufi t caktuar, i cili kufi varet nga konstitucioni i tij ose i saj mendor. Nse nj personi i thuhet t mendoj pr qenin e tij t prkdhelur pr njzet e katr or, ai person me siguri do t jet n gjendje t mendoj pr qenin pr ca koh,por pas ksaj periudhe, ai ose ajo do t ndihet i mrzitur dhe do t filloj t mendoj pr dika tjetr. sht nj fakt psikologjik q mendja njerzore e atij personi nuk do t jet n gjendje t mbaj veten e zhytur n mendimin e paprpunuar t nj qeni pr nj koh t gjat. Po kshtu, nse nj personi t zakonshm i krkohet t mendoj pr ide delikate pr nj koh t gjat, mendja e tij ose e saj do t ndihet e neveritshme pas njfar kohe, sepse mendja e tij ose e saj nuk sht msuar t prshtatet me dridhjet delikate pr nj koh t gjat. Kshtu, mendja e njeriut funksionon brenda nj sfere t kufizuar veprimesh t disa llojeve dhe kohzgjatjeve specifike. Edhe ktu mendja duhet t funksionoj brenda disa kufizimeve, skllavrive t caktuara.

  Ekziston edhe nj problem tjetr. Ju mendoni pr kaq shum gjra, por sa nga ato q mendoni mund t artikuloni? Ju mund t shprehni m s shumti vetm nj pjes t asaj q ndjeni. Kjo do t thot, nse mendimet dhe ndjenjat tuaja masin njqind mij pjes, ajo q do t jeni n gjendje t shprehni mund t jet nj pjes. Kapaciteti i shprehjes s indrijave [motorike] sht shum, shum m pak se aftsia e t menduarit. Nse nj shkreps e djegur prek trupin tuaj diku, ju thoni, "Ahhh!" Kur prsri nj hekur i kuq i nxeht shtypet me forc n trupin tuaj diku, ju thoni, "Uhhh!" Por a ishte vrtet kaq e ngjashme shkalla e dhimbjes n t dy rastet? Sigurisht qe jo. Kishte nj ndryshim t madh. Por ju nuk mund t'i jepni shprehjen e duhur ndryshimit prmes artikulimit verbal. Pra, fuqia e shprehjes s indrijave sht shum e vogl n krahasim me botn e gjer t ideve dhe ndjenjave. Aftsia e kafshve m t ulta pr t menduar dhe ndjer sht shum e vogl, kshtu q fuqia e shprehjes s organeve t tyre sht edhe m e vogl se kaq. Por aftsit e ndryshme mendore t qenieve njerzore jan zhvilluar n mnyr t konsiderueshme. Ajo pjes e fuqis mendore q lidhet me gjra disi m t vrazhda mund t shprehet, por pjesa m e holl e fuqis mendore mbetet kryesisht e pashprehur. Poett dhe letrart shprehin vetm nj pjes shum mikroskopike t asaj q ata mendojn. Shkrimtart dhe artistt, prmes stilolapsave dhe penelave t tyre, mund t artikulojn vetm nj pjes t vogl t mendimeve, ndjenjave dhe emocioneve t tyre t brendshme. Kjo sht nj shtje ndjesie, nj tem e realizimit t brendshm, nuk sht shtje debati dhe diskutimi. Kshtu bota e ideve, bota e soditjes, sht e kufizuar nga kufizime. Edhe ktu njerzit jan n robri.

  Pastaj vjen sfera shpirtrore. Bota e spiritualitetit sht shum m delikate se bota e ideimit intelektual. Aspekti m i ashpr i bots mendore sht brenda fuqis s shprehjes s indrijave, por bota shpirtrore sht krejtsisht prtej fushveprimit t eksternalizimit. Sa m delikate t jet ndjenja, aq m e madhe sht vshtirsia n shprehjen e saj. Idet q jan mesatarisht delikate nga natyra mund t shprehen disi prmes gjesteve dhe qndrimeve. Edhe idet m delikate gjithashtu mund t shprehen n pjesn m t madhe. Por idet m delikate (idet shpirtrore) nuk mund t shprehen fare. Prandaj, shkrimet e shenjta thon se Brahma nuk do t ndotet kurr me fjal. Nse dikush pyet se si mund t prcillet koncepti i Brahms, prgjigja ime do t jet se Brahma mund t komunikohet po aq sa nj person i shurdhr dhe nj memec mund t komunikojn me njri-tjetrin. Kshtu bota shpirtrore sht prtej fushveprimit t eksternalizimit verbal.

  Qeniet njerzore prfaqsojn nj gjendje t przier kafshrore dhe hyjnore. Mund t themi se njerzit jan si nj faz midis ujit dhe toks, domethn nga njra an sht toka, nga ana tjetr sht uji. Rruga e jets njerzore shtrihet prgjat vijs s mesme delikate midis t dyjave. Duke qndruar n kt linj delikate t pasigurt, shumica e qenieve njerzore anojn drejt kafshs: sepse qeniet njerzore mbartin prvojn e plot t jets s kaluar t kafshve, por nuk kan prvojn e jets hyjnore.

  Njerzit nuk kan frik t ecin n nj rrug t njohur, por ata gjithmon hezitojn dhe kan frik t udhtojn n shtigje t panjohura. Rruga e jets hyjnore sht e panjohur pr njerzit. Duke qen se nuk kan prvoj t mparshme t jets hyjnore, atyre u mungon guximi pr t ecur prgjat asaj rruge, por sapo t marrin guximin pr t ecur prpara, ata e kuptojn madhshtin e asaj rruge t lumturis s prjetshme.

  Prvojat shqisore mund ta ojn mendjen njerzore drejt bots s ideimit psikik. Bota e ideimit psikik do ta oj mendjen drejt bots s njohjes. Dhe bota e njohjes prfundimisht do t shkrihet n botn e spiritualitetit t pastr. Kjo sht ajo q quhet samdhi. Kshtu hap pas hapi bota e indrijave pezullohet n botn psikike dhe bota psikike n botn shpirtrore. Nse shpjegohet n nj mnyr tjetr, perceptimet shqisore shkrihen n citta, citta n ahaḿtattva, ahaḿtattva n mahattattva, (2) dhe m n fund mahattattva n botn e qet dhe t qet t spiritualitetit t pastr. Kjo sht ajo q quhet mukti. Nj sdhaka ose bhakta [adhurues] i vrtet duhet t aspiroj pr kt lloj lirimi.

  Fjala bhakti [prkushtim] rrjedh nga folja rrnj bhaj plus prapashtesn ktin. Kur t gjitha mendimet dhe prirjet e mendjes njerzore kanalizohen ekskluzivishtrds one's Iśt́a [Qllimi Suprem], ky quhet bhakti. Dikush duhet t kujtoj se vetm nirguń bhakti [prkushtimi jo-atributiv] sht prkushtim i vrtet; domethn, nj sdhaka nuk do t pres asgj m shum se kjo nga Parama Puruśa. Vetm me kt lloj prkushtimi nj besimtar mund t arrij Parama Puruśa.

  Do t vini re se disa njerz thon: "Nse arrijm lirimin, ather do t qndrojm larg Parama Puruśa". Dikush duhet t kujtoj se sapo t gjith mendimet e dikujt t bashkohen n Parama Puruśa, mendja do t bhet e sakt; dhe kur mendja bhet e sakt, ajo do t shkrihet n shpirtrore t pastr. Ather qeniet njerzore do t harrojn fare identitetin e tyre individual. N kt faz, nj besimtar mund t mos dshiroj t hyj thell n samdhi, mund t dshiroj vetm t mbetet i zhytur n Parama Puruśa - por duke qen se mendimi i tij ose i saj sht shkrir n shpirtrore t pastr, atij ose asaj do t'i duhet t shkrihet n at oqean pa val samdhi t bekuar , nse ai ose ajo dshiron apo jo.

  Aspiranti shpirtror duhet t ket gjithmon parasysh se pr t arritur lirimin, bhakti sht i domosdoshm. Jiṋniis [pasuesit e rrugs s dijes], edhe nse rrahin kokn pas murit, por mbeten pa prkushtim, nuk do ta arrijn kurr lirimin. Para vdekjes s tyre ata do t kuptojn se e ashtuquajtura njohuri e tyre ishte vetm mbeturina, nj barr q ata mbanin. Jeta e nj jiṋnii pa prkushtim sht nj shkrettir e vrtet.

  N zemrn e nj qenieje njerzore, karma [rruga e veprimit] sht si lrimi i nj fushe, jiṋna [rruga e dijes] sht si mbjellja e fushs dhe bhakti sht si lotimi i bimve n rritje. Prandaj duhet mbajtur mend gjithmon se nuk ka asnj prplasje mes besimtarve dhe lirimit. Besimtart jan t destinuar t marrin lirimin, pavarsisht nse duan apo jo.


  --

  Burimi: lirimi i t devotshmit

  Botuar n: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #688
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ideologjia, qllimi dhe prkushtimi  Fjala ideologji cilsohet si "darsha" n Saḿskrta. Do t thot t ndjeksh nj ide n gjrat q dikush duhet t bj n jetn e tij. Ka nj element jopersonal. Por kur dikush ndjek nj personalitet, ai quhet "Iśt́a". Supozoni se dikush ka nj ideologji pr t'i shrbyer njerzimit, ky shrbim sht nj element jopersonal. Shrbimi Social nuk sht emri i njeriut. Shrbimi social nuk sht nj gj me t ciln mund t duash ose t shprehsh hidhrimet dhe knaqsit e zemrs. Ju nuk mund ta bni at idealin m t mir, idealin prfundimtar t jets suaj. Prandaj, shrbimi social sht nj entitet jopersonal dhe sht nj ideologji. Un duhet t bj gjithka q sht pr lirimin tim dhe gjithashtu pr mirqenien e njerzimit. Kjo sht ideologji.

  Ka nj kuptim tjetr t fjals ideologji. Do t thot nj pasqyr. Kur e shikojm, ne mund t vzhgojm veten. E njjta gj sht edhe ideologjia jon. do qenie njerzore duhet t ndjek ideologjin e tij. Jeta e njeriut sht nj rrjedh ideologjike. Ata njerz q nuk kan ideologji n jet nuk jan qenie njerzore. Dikush mund t njoh burra t tjer n masn q ai ndjek ideologjin e tij. Jeta e njeriut pa ideologji sht si jeta e kafshve.

  Pr t ndjekur ideologjin, duhet prpjekje dhe guxim. Nuk ka njeri n kt bot q sht i pafuqishm. Kushdo q ka ardhur n kt tok sht dhuruar me njfar fuqie. Ne po ecim, po flasim, po dnojm, po prgojojm. Po humbim kohn ton. fardo q t bjm, nuk mund t bjm nse jemi t pafuqishm. Kur vjen koha e puns, disa thon se nuk kan kapacitet pr t kryer punn. Por kur nuk sht koha pr t br nj veprim t denj, ata demonstrojn shum fuqi.

  Nuk ka asnj entitet t vetm n kt bot q t jet i pafuqishm. Vrtet, pr sa koh kemi jet, kemi fuqi. fardo fuqie q keni, duhet ta shfrytzoni n maksimum. Pasi t keni br m t mirn tuaj dhe t keni ende nevoj pr m shum fuqi, ather Zoti do t'ju jap m shum. Vetm ather keni t drejt t krkoni m shum fuqi nga Zoti nse e keni prdorur tashm fuqin tuaj ekzistuese. Dhe, nse ka ende nevoj pr m shum, Zoti do t'ju jap at q ju nevojitet. Zoti na urdhron t prdorim n maksimum do fuqi q kemi. Ne mund t krkojm m shum pushtet nse ka nevoj pr t. Jini t sigurt se nse e aplikoni fuqin pr vepra t mira, do t merrni m shum fuqi sipas nevojave tuaja.

  T gjitha fuqit vijn nga Zoti; nse sht fizike, mendore apo shpirtrore. Ai sht pronari; Ai sht mjeshtri. Kjo energji sht fuqia e Zotit. Zoti ua jep kto fuqi atyre q jan t angazhuar t punojn pr mirqenien e t tjerve dhe jan duke kryer vepra dashamirse. Nuk do t duhet t krkoni fuqi. Ju duhet t'ia lini kt Zotit.

  Gjja e dyt e rndsishme sht guximi. Duhet mbajtur mend se guximi vjen sipas fuqis; me fjal t tjera guximi dhe fuqia bashkohen. Nj njeri q sht i pafuqishm sht gjithashtu nj frikacak. Pr t vendosur veten n ideologji duhen dy gjra. Njra sht guximi. Pra, nse doni t bheni t fuqishm, ju duhet jo vetm ideologjia, por edhe "Iśt́a". Edhe pr guxim dhe prpjekje, keni nevoj pr ndihmn e Zotit. Nuk mund t thuash se nuk sht e nevojshme t bsh m shum prpjekje, sepse Zoti do t jap sipas nevojave t dikujt. Kjo sht e sakt, por ne duhet t ndjekim ideologjin ton me prpjekje dhe guxim.

  Ne duhet t respektojm gjithmon ideologjin ton nse duam t bhemi qenie njerzore t vrteta. Ideologu sht nj njeri q vepron gjithmon sipas ideologjis s tij. Nse duke ndjekur ideologjin, t moshuarit bhen t paknaqur ose m dnojn, nuk do t m interesoj. Nse duke ndjekur nj ideologji vdes dhe vdes prsri, le t jet. nuk do t m interesoj. Un do t qndroj n ideologjin time.

  Iśt́a. Ka shum kuptime t ksaj fjale "Iśt́a". Njra sht prmbushja e qllimit. Me fjal t tjera, duke menduar pr T, t gjitha brengat e mendjes dhe mendimet e kqija largohen. Kjo quhet "Iśt́a". Ideologjia sht nj element jopersonal. Pr t shkuar drejt “Iśt́a”, na duhet vetm dashuria; kurse pr t ndjekur nj ideologji duhet guxim dhe prpjekje. Nse kemi dashuri pr Zotin ton, ather nuk kemi nevoj pr asgj tjetr. Nuk mund t marrim prkushtim duke shkuar n pelegrinazhe. Krkesa minimale pr t marr prkushtim sht mendja njerzore. Thjesht duke br pak prpjekje, ju merrni zhvillim. Nse dshironiprkushtim, do ta marrsh. Nse keni dashuri pr Supremin, do t vendoseni n “Iśt́a”-n tuaj.

  Cila sht marrdhnia midis "Iśt́a" dhe ideologjis? Pa “Iśt́a”, njeriu nuk mund t vendoset n ideologji. Pr ta ilustruar, mund t citojm kt shembull: Rreth tridhjet e pes vjet m par, nj luft po zhvillohej midis dy vendeve, qytetart e t cilave kan t njjtn fe (budist). Kur ushtart shkonin n luft, nnat e tyre i luteshin Zotit Buda pr t shptuar jetn e djemve t tyre prkats. far do t bj Zoti Buda? T shptosh kt njeri apo at njeri? T dyja kan t njjtn "Iśt́a", por t dyja palt e kan harruar plotsisht ideologjin e tyre. Nse do t vendoseshin n ideologji, nuk do t kishin shkuar n luft. Prandaj, njeriu duhet t ndjek edhe ideologjin edhe “Iśt́a”. Njeriu duhet t jet nj ideolog dhe nj “Iśt́anist”.

  “Iśt́a” na tregon pr ideologjin ton. Njeriu e kujton ideologjin e tij nga "Iśt́a". Njeriu do t kujtoj “Iśt́a”-n e tij dhe do t ndjek ideologjin e tij. Nse dikush thot se nuk ka “Iśt́a”, ather ai sht gnjeshtar. Ai nuk ka guxim. Pa u vendosur n “Iśt́a”-n e tij, njeriu nuk mund t bhet ideolog.

  Ata q nuk kan t vrtet n jetn e tyre nuk mund t prparojn kurr, nuk mund t bhen kurr burra t vrtet. Supozoni se dikush nuk ka asnj ideologji n jetn e tij dhe pr nj moment harron “Iśt́a”-n e tij, ai do t degradoj. Pra, njeriu i menur do t kujtoj gjithmon se duhet t ndjek ideologjin dhe m e rndsishmja, "Iśt́a".

  Ata q ndjekin “Iśt́a”-n e tyre e din se pr do sasi dashurie q kan pr Zotin, Zoti ka dashuri t dyfisht pr ta. Zoti sht i madh pr ta; sa pr Zotin, edhe ata nuk jan t vegjl. N nj kng, nj besimtar tha: "Un jam shum i vogl, o Zot, ti je i madh". Kjo nuk duhet thn. Nse nj baba ka pesdhjet grad Master i Arteve dhe djali i tij nuk di A-B-C n moshn 3-4 vje, a duhet t mendohet djali i vogl dhe babai i madh? Jo, kjo sht vetm nj marrdhnie familjare. Nuk bhet fjal pr t vogla apo t mdha. Ka vetm marrdhnie bab e bir. Ku sht marrdhnia midis babait dhe djalit, ku sht shtja e madh dhe i vogl?

  Zoti sht i dashuri. Zoti quhet Bb. Fjala Bb vjen nga sanskritishtja "Bapra". Do t thot i dashur-i dashur. "Bapra" m pas u b "Bappa" dhe m pas u b Bb. U deshn tre mij ose katr mij vjet q Bapra t bhej Bb. Pr qeniet njsi, Zoti sht i dashuri. (Bb Nam Kevalam). Por pr zotin qenia njsi sht Babai i Tij! Kur qeniet e gjalla do t kndojn Bb Nam Kevalam, ather Zoti do t kndoj gjithashtu, Bb Nam Kevalam n mendjen e Tij. Zoti ka mijra e mijra Bb. Kjo sht marrdhnia midis Zotit dhe qenieve t gjalla. Besimtart do ta kujtojn gjithmon kt, por njerzit q jan vetm ideolog nuk mund ta ndiejn kt; zemrat e tyre jan shterp. Pr ata, dgjimi i t cilve sht vendosur n "Iśt́a", zemrat e tyre jan pjellore dhe plot jet. Ata q jan vetm ideolog nuk mund ta shijojn kt element t mbl. Duhet t bhesh ideolog; M e rndsishmja, ju gjithashtu duhet t bheni nj "Iśt́anist". Nse nuk keni “Iśt́a”, nuk mund t bni asgj. Kur ju po kndoni Bb Nam Kevalam, Zoti po kndon Bb Nam Kevalam. Ashtu si qenia njsi sht e varur nga Zoti, kshtu sht Zoti nga qeniet njsi. Ashtu si n familje, djali sht i varur nga babai, babai sht i varur edhe nga djali. Nse nuk ka baba, djalit nuk do ta plqej. N mnyr t ngjashme, nse nuk ka djal, nuk do t'i plqej as babait. Pa qen besimtar, nuk mund t bhesh ideolog.

  Ata q jan vendosur n "Iśt́a" e tyre pr shkak t dashuris s tyre do t arrijn Zotin. Ata do t din gjithashtu shkakun sekret t ktij universi. far duhet t bjn, far nuk duhet t bjn, ata do t'i din t gjitha kto gjra sepse ia kan dorzuar mendjen Zotit. Intelektualt do t ankohen se nuk jan dhuruar nga Zoti. Ata do t ankohen se kan br praktika shpirtrore, por nuk kan arritur te Zoti. Besimtart nuk ankohen kurr. Ankohen vetm intelektualt. Intelektualt ankohen sepse zemrat e tyre jan shterp. Besimtart e din se jan hir nga Zoti.

  T ashtuquajturit ideolog bhen filozof. Filozofia e tyre sht shterp. N koht e lashta, njerzit e ditur filluan t mendojn pse Zoti e krijoi kt univers. “Cila ishte nevoja e ktij universi? Nse nuk do t kishte pasur univers, far dmi do t kishte? Ne erdhm n kt bot dhe po vuajm, po prjetojm dhimbje. Nse nuk do t kishim ekzistuar, cili do t ishte ndryshimi?” Shum filozof shkruan shum shkrime t shenjta, por ata nuk mund t jepnin prgjigje. Besimtari i konsideronte intelektualt budallenj.

  Supozoni se ka nj kopsht t madh me mango dhe intelektualt dhe besimtart arrijn atje n t njjtn koh. Besimtart ngjiten n pem dhe fillojn t han mango sipas dshirs s tyre. Por intelektualt shikojn vetm nga larg dhe fillojn t analizojn sa deg ka pema, sa nndeg, njdhe kshtu me radh. Ata angazhohen n numrim dhe m von zbulojn se nuk ka mbetur mango; t gjitha jan ngrn nga besimtart!

  Njerzit e ditur nuk mund t prgjigjen pse Zoti e krijoi universin. Megjithat, besimtart kan nj prgjigje t qart. Kjo sht pr shkak se besimtart e din "Iśt́a" e tyre dhe e duan "Iśt́a" e tyre. Nse e doni dik, mund t'i dini sekretet e tij. Intelektualt mendojn pr Zotin nga shum larg, ndrsa besimtart e ndjejn At shum afr.

  Nse Zoti ka ndonj dhimbje ose knaqsi, besimtari e di at. I devotshmi do t thot: “O intelektual, ti nuk mund ta dish kt gj q un e di. Kur nuk kishte univers, Zoti yn ishte i vetm. Nse dikush do t kishte qen n vendin e Tij, ai do t ishte mendur. Pra, Zoti yn ishte i vetm dhe nuk e plqente kt vetmi. Ai kishte fuqin pr t par, por Ai nuk mund t shihte sepse nuk kishte asgj pr t par. Ai kishte fuqin pr t dgjuar, por nuk kishte asgj pr t dgjuar. Ai kishte fuqi t qortonte, por nuk kishte kush t qortonte. Kjo i shkaktoi Atij nj shqetsim t madh. Pr t liruar veten nga shqetsimi, Zoti yn u b shum nga Nj. Ky sht shkaku i krijimit.”

  Dorzojini t gjitha "Iśt́a". T gjitha qeniet e gjalla kan ide t ndryshme n mendjen e tyre dhe kjo do t vazhdoj. Zoti sht brthama dhe t gjitha njsit po lvizin prreth. Disa po lvizin n injoranc. Ky cikl do t vazhdoj pr sa koh q njsit nuk kan arritur te Zoti. Nse qeniet e njsive nuk kthehen drejt brthams, ato do t lvizin dhe do t vazhdojn. Nj njsi do t arrij n brtham vetm kur t kthehet drejt Zotit. M n fund pasi t arrij n brtham, ai do t ndiej hirin e Zotit. Nse nuk ka mshir pr t, ather pse po jeton n kt bot? Kjo sht prova e drejtprdrejt e hirit t Zotit mbi t q ai po jeton.

  Hiri i Zotit sht mbi do qenie njerzore. Disa, megjithat, nuk jan t mbytur me hirin e Tij, sepse kan ombrelln e egos rreth koks s tyre. Ata nuk do t zhyten me kt hir nse nuk e heqin kt mburoj t egos. Vetm pasi ta ken hequr kt ego, ata do t bekohen nga Zoti.

  far duhet t bj aspiranti shpirtror? Aspiranti duhet ta heq kt ombrell t egos. Nse e heq egon, do t bhesh i devotshm dhe me siguri do t arrish Zotin. Nuk ka asgj m shum pr t br. Ne duhet t bjm adhurim mendor dhe jo adhurim ekstroversial. Ju ia dorzoni mendjen Zotit dhe Zoti do t jet i knaqur. Ata q jan gati t prqendrojn mendjen tek Ai do t vendosen n “Iśt́a” e tyre; ata do t jen fitimtar. Asnj fuqi nuk mund t'i ndaloj ata nga kjo.

  Zoti sht pronari i gjithkaje. Ai ka krijuar t gjith pasurin n univers. Besimtart thon: “far mund t t jap? Ju jeni Mjeshtri i Energjis Krijuese (Prakrti). fardo q ju dshironi, Prakrti do t'ju jap. far mund t t jap ather? Un nuk jam nj besimtar i madh. T devotshmit e tu t mdhenj t kan rrmbyer mendjen, kshtu q un ia dorzoj mendjen Ty.”

  Dshira dhe puna e nj besimtari sht t bhet ideolog dhe t ndjek “Iśt́a”-n e tij. Besimtart kan qen fitimtar n t kaluarn dhe do t jen fitimtar n t ardhmen. Ata q bhen ideolog do t prparojn fizikisht, mendrisht dhe shpirtrisht nse do t bhen edhe “Iśt́anist”. Nse ata nuk ndjekin "Iśt́a", ata gjithashtu do t degradojn. Ju duhet t bheni ideolog dhe “Iśt́anist”.

  Besimtart nuk ankohen kurr sepse e din se Zoti sht me ta duke i mbrojtur gjithmon. Duhet t mbani mend se nse kndoni gjithmon "Bb Nam Kevalam", ju keni nj marrdhnie familjare me T. M shum se kaq, ju keni nj marrdhnie dashurie me T.  Burimi: Ideologjia, Qllimi dhe Prkushtimi

  Publikuar ne: Universi i Madh: Diskurse mbi Shoqrin

  Shrii Shrii Anandamurti

 9. #689
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Marrdhnia juaj personale me Zotin  N tej thash se rndsi ka shfrytzimi i energjis dhe jo zotrimi i nj kapaciteti t pashfrytzuar. Shum njerz kan komplekse inferioriteti t llojeve t ndryshme. Ata mendojn se nuk jan t msuar. Si do ta arrijn qllimin e jets s tyre?

  sht e gabuar t supozohet se duke lexuar libra voluminoz ose duke mbajtur leksione t bukura, mund t arrihet Parama Puruśa. Asnj burs dhe as shkrim e kndim nuk krkohet pr t takuar Zotin. E ardhmja e atyre q jan t paarsimuar sht gjithashtu e ndritshme.

  Marrdhnia e Zotit me qeniet njerzore sht nj marrdhnie familjare. Kur prindrit ushqejn fmijt, ata nuk i japin katr apati djalit q sht Master i Arteve dhe vetm nj djalit tjetr q sht vetm maturant. Pr prindrit, t gjith fmijt e tyre jan t barabart. N mnyr t ngjashme, pr Perndin t gjith njerzit jan t barabart pr ushqimin shpirtror q Ai do t'u jap atyre. N t vrtet, dashuria e prindrve nuk varet nga edukimi i fmijve, por nga lidhja e fmijve pr prindrit.

  Studiuesit apo intelektualt kan nj penges. Ata lexojn teori dhe filozofi t ndryshme dhe kto gjra krijojn nj prplasje n mendjet e tyre. Ata nuk jan n gjendje t vendosin nse kjo filozofi sht e sakt apo ajo sht e sakt. Nga ana tjetr, t paarsimuarit jan m mir, pasi ecin n rrugn shpirtrore me vendosmri, t patrazuar nga idet ndrluftuese. Intelekti sht i paaft pr t kuptuar Parama Puruśa. N fund t fundit, intelekti sht vetm nj krijim i procesit [pratisaiṋcara](1), n t cilin Ndrgjegjja e Pastr rishndrrohet n [mendje] nga pes faktort themelor n t cilt ajo u shndrrua m hert. Duke qen nj gj e krijuar, intelekti nuk mund ta kuptoj Krijuesin e tij, Qenien Supreme. Kukullat mund t interpretojn do shfaqje q mjeshtri dshiron q ato t interpretojn, por nuk mund t kontrollojn mjeshtrin q i luan.

  far sht dituria? sht subjektivizimi i objektit. Zoti, duke qen subjektiviteti prfundimtar, nuk mund t kapet nga procesi i t menduarit, i cili mund t kap vetm objekte t jashtme dhe jo nj faz superiore t subjektivitetit.

  As Zoti nuk arrihet thjesht duke dgjuar shum [diskurse shpirtrore]. Disa njerz duan t ndjekin kongregacionet frymore. Por ajo q ata dgjojn me nj vesh ikn nga tjetri n nj knd 180 dhe nuk shpie n shptim. Me kiirtana dhe prmendjen e Zotit, megjithat, sht ndryshe. Pavarsisht nse i bni kto gjra me besim dhe prkushtim, ose me armiqsi, rezultatet jan inkurajuese.

  Fjala shraddh [e prkthyer "besim dhe prkushtim"] n t vrtet nuk ka asnj ekuivalent n gjuhn angleze. fardo q ju e konsideroni si sumum bonum i jets sht ulur. Dhe kur i drejtoni t gjitha aftsit dhe ndjenjat tuaja drejt arritjes s ktij qllimi, kjo quhet shrat. Dhe ndjenja e lidhur me kt quhet shraddh.

  Edhe kur e mendoni Zotin si armik, ju prfshiheni n T. N t vrtet, mendja jon aktivizohet m shum [pr t menduar pr dik] nga zemrimi dhe urrejtja [se sa nga prirjet pozitive]. Kur kemi nj grindje me dik, vazhdojm t mendojm se hern tjetr q ta takojm at person, do t themi kt apo at. Prandaj, Zoti do t arrihet nse e doni At apo e urreni At. Ravana e mendonte vazhdimisht Ramn si armikun e tij dhe pr kt arsye edhe ai arriti shptimin prmes duarve t Tij. Por thjesht dgjimi i shkrimeve ose fjalimeve nuk do t sjell rezultatet e dshiruara.

  Duhet mbajtur mend nj fakt tjetr: se Zoti realizohet vetm nga ata t cilt Ai i mshiron me dhembshuri. Nuk duhet t keni n mendje ndjenjn: “Tani kam br kaq shum; Zoti duhet t derdh hirin e Tij mbi mua.” Prkundrazi, duhet t ndjeni: “Ty, o Zot, t takon t m japsh hir apo jo. Ky trupi im do t funksionoj si nj makin derisa t m dhurosh me dashuri.” Nse jeni krenar pr veprimet tuaja meritore, kjo krenari do t mbetet n fund dhe jo hiri i Zotit. Pr T, t gjith jan t barabart. Pr shoqrin, dallimet kan rndsi, por jo pr Zotin. Hiri i tij bie shi mbi t gjith, por nse mbani nj ombrell egoje mbi kokn tuaj, si do t mbyteni nga Hiri i Tij? Gjithkush ka t drejt t hyj n Brahmaloka [shtresa m delikate e Mendjes Makrokozmike]; kjo sht e drejta e t gjithve. Ai sht i sjellshm me t gjith, n do moment t jets s dikujt. Njeriu duhet vetm ta marr kt mirsi duke hequr egon.

  Sado i madh t jet nj mkatar, n momentin q i dorzohet Zotit, ai bhet nj besimtar - shptimi i tij ose i saj sht i garantuar.

  Entiteti t cilin po prpiqeni ta arrini – Parama Puruśa – sht vetvetja juaj m e brendshme. Marrdhnia juaj me T nuk sht e jashtme, pr t'u prcaktuar nga gjykatat, ligjet ose shoqria. sht nj marrdhnie familjare. Dshira n mendjen tuaj pr t takuar Zotin lind vetm kur Ai sht ianuar drejt teje. sht rezultat i dshirs s Tij pr t'ju takuar. Takimi juaj me Zotin nuk sht nj shtje e njanshme, sht nj gj e ndrsjell. Ti ec nj hap drejt Tij dhe Ai do t vij njzet drejt teje.

  Kur nj foshnj fillon t ec, prindi fillimisht e krkon dhe e nxit q t ec pak. Prpiqet t ec, por bie. M pas prindi prparon dhe e ngre at n prehrin e tij ose t saj. Zoti bn t njjtn gj. Bni prpjekjen m t vogl dhe Ai do t'ju marr dhe do t'ju vendos n prehrin e Tij.

  Marrdhnia juaj me Zotin sht personale. Askush nuk mund ta ndrpres kt marrdhnie. sht pjes e qenies suaj, e drejta juaj e lindjes.  [1] Pratisaiṋcara, n Ciklin Kozmik, sht introversioni hap pas hapi dhe subtilizimi i vetdijes nga gjendja e materies s ngurt n Ndrgjegjen e Brthams Supreme.

  Burimi: Marrdhnia juaj personale me Zotin

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #690
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ideali juaj n jet  [Ndrsa Bb u ul n dhomn e Ashramit Jamalpur, Ai tha:]

  N periudhn Mahbhrata ne gjejm dy persona q i afrohen shum Shrii Krśńa Arjuna dhe Sudm. T dy ishin shum t prkushtuar ndaj tij. Tani m thuaj, cili nga t dy sht devoti m i madh i Shrii Krśńa dhe k do t zgjidhnit si idealin e jets suaj?

  [personat e pranishm aty shprehn pikpamjet e tyre. Disa than se Arjuna ishte m i prkushtuar ndaj Shrii Krśńa sesa Sudm, sepse ai bri gjithka q Zoti i krkoi t bnte. Arjuna ishte ideali i jets s tyre sepse ai ishte nj karma yogii i madh (jogi i veprimit vetmohues) dhe bota shum e trazuar kishte nevoj pr nj karma yogii. Nj numr i ngjashm ishte pr Sudm. Edhe duke qen nj njeri kaq i varfr dhe duke e ditur se shoku i tij i lojs n fmijri, Krśńa, mund t'i mbushte me pasuri, ai kurr nuk krkoi as nj lloj ndihm t vogl materiale. Sudm ishte nj devot m i madh se Arjuna. Sudm ishte ideali i jets s tyre. Kur t gjith u shprehn, Bb tha:] Devotshmri do t thot vetdorzimi total dhe 100% pa kushte. Masa e prkushtimit sht sasia e ktij vetdorzimi. Ai q ka m shum prej saj, sht nj devoti m i madh se ai q ka m pak prej saj.

  [Bb ndaloi dhe m pas tha:]

  Arjuna dhe Sudm ishin devote t mdhenj. Por ndrsa krahasojm prkushtimin e tyre me kt mats, duhet t themi se Sudm ishte nj devot m i madh se Arjuna. Ju e dini historin n Mahbhrata - Arjuna refuzoi t luftonte kur Shrii Krśńa i krkoi atij ta bnte kt. Kjo tregon se Arjuna nuk kishte besim t plot dhe dorzim t plot ndaj Shrii Krśńa. Nse do t kishte pasur dorzim t plot, Arjuna do t kishte br si drejtohej nga Shrii Krśńa. Nga ana tjetr, vrejm nj dorzim t plot nga Sudm. Ai kurr nuk dshironte asgj nga Krśńa, sakh [miku] i tij, i cili mund t'i kishte dhn do gj dhe gjithka ne jete. Sido q t ishte, ai mbeti i knaqur. Edhe kur gruaja e tij e detyroi t shkonte n Shrii Krśńa pr t'i krkuar q t'i hiqte varfrin, ai shkoi tek ai, por nuk krkoi asgj. Sudm ishte nj devot m i madh se Arjuna.

  [Bb ndaloi prsri dhe m pas vazhdoi (duke iu referuar pyetjes s dyt t pyetjes fillestare):]

  Tani k duhet t merrni si shembull pr t qen ideali juaj?

  Asnj nga t dy - as Sudm as Arjuna. Ju e dini se asnjri nga t dy nuk sht perfekt pra, si t merrni ndonj shembull individ t paprsosur si ideal t jets? Ideali juaj duhet t jet i prsosur kshtu q ideali juaj sht t jeni vetm Zoti dhe Zoti. Askush tjetr nuk duhet t jet ideali juaj.

  Dhe nuk duhet t'i luteni Zotit: M bj kt, m jep at; m bj Arjuna ose m bj Sudm. Jo, lutja juaj nuk duhet t jet kurr e till, sepse ta supozojm se Zoti do q ju t bheni edhe m t mdhenj se ajo gje q po luteni t bheni? N nj rast t till, ju po krijoni nj penges pr mirqenien tuaj.

  Ajo q duhet t bni sht thjesht t'i dorzoheni totalisht Zotit dhe t'ia lini gjithka tjetr Atij dhe vetm Atij. Ideali juaj duhet t jet Zoti dhe prpjekja juaj duhet t jet drejt nj vetdorzimi t plot. Ju duhet t'i krkoni Zotit q t'ju bj at q Ai dshiron per ju. Ju duhet t'i krkoni Zotit q t'jua jape at pun q Ai dshiron.

  Dhe nse ai zbulon se ju keni mundsit pr t br punn e Tij, por ju mungon vetdorzimi dhe nuk keni hequr dor nga egoja juaj, ather n nj rast t till Ai s pari do t krijoj rrethana n t cilat egoja juaj do t detyrohet t dorzohet dhe te zhduket. Vetm pas ksaj Zoti do t'ju zgjedh q t jeni emetues pr punn e Tij. E dini, i ngjashm ishte rasti me Arjunn. Arjuna kishte potencial, por i kishte mbetur edhe nj ego e vogel te ai. Shrii Krśńa fillimisht e bri at t dorzohej duke treguar virt́a rpa [formn kozmike] t Tij, dhe m pas Arjuna u zgjodh vetm si emetues.  Burimi: Ideali juaj n jet

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #691
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Qeniet njerzore nuk mund t prhapin nj ideologji t madhe vetm me njohurit, intelektin apo statusin e tyre shoqror. Ata mund ta bjn kt vetm me sjelljen e tyre. Sjellja njerzore pastrohet nga praktikat intuitive. Nuk sht e nevojshme q njeriu t vij nga nj familje e ashtuquajtur e lart, apo t ket kryer studimet universitare. Prkundrazi, kta faktor mund t krijojn kotsi t rreme n mendjen e dikujt, e cila n fund mund t pengoj reformimin e sjelljes s dikujt.

  N kt univers dy forca punojn krah pr krah – e ndjeshme dhe statike. Nganjher dominon forca e ndjeshme dhe her t tjera forca statike. Nuk ka hapsir pr nj pakt mes ktyre forcave. Qeniet njerzore do t duhet t marshojn prpara mes lufts s pandrprer t ktyre forcave t kundrta. N shoqri, nga njra an shohim gropat e elementve antisocial, dhe nga ana tjetr shikojme nj ndjenj zhgnjimi te moralistt. Prandaj, kta moralist kan zhvilluar nj tendenc pr t dal apo larguar nga shoqria. Me m shum pasuri dhe forc, elementt antisocial jan n nj pozit t favorshme dhe moralistt duket se jan fajtort. Kjo gjendje nuk sht as e dshirueshme dhe as e pranueshme dhe nuk duhet lejuar t vazhdoj.

  Detyra juaj njerzore do t jet t bashkoni moralistt. Moralistt jan shprndar pr aq koh sa nuk kan mundur t luftojn. Forca e bashkuar e pes moralistve sht shum m here me e madhe se forca e bashkuar e njqind imoralistve, sepse mes ktyre t fundit ekziston nj aleanc jo e shenjt. Meditimi pas dyerve t mbyllura nuk do t bj asgje. Mblidhni forcn me praktika intuitive dhe bashkohuni kundr imoralistve.

  Pra, detyra juaj sht e trefisht. Detyra juaj e par sht t vzhgoni moralin dhe t bni praktika intuitive. Pa kt gje nuk mund t kesh vendosmri mendore. Detyra tjeter e radhs sht t bashkoni moralistt e bots, prndryshe Dharma nuk do t mbreteroje ne shoqeri. Masa e shfrytzuar q nuk respekton Yama dhe Niyama - parimet kardinal morale - nuk mund t luftoj kundr ndjenjs s tyre t shfrytezimit. Prandaj sht e nevojshme t bashkohen moralistt. Kjo do t jet Dharma juaj e vrtet. Do t bheni t mdhenj duke e br kt, sepse ideja pr t Madhin e bn nj person t madh. N fazn e tret, do t'ju duhet t luftoni pa mshir kundr mkatit kudo q ai ka zn rrnj n kt bot.

  Ju do t duhet ta prhapni kt ideal kudo. Asnj parti politike apo i ashtuquajtur institucion fetar nuk mund t sjell shptim. Lavdrimi i Zotit n koncerte me daulle dhe cembale nuk do t sjell asnje shptim, sepse kjo nuk do ta sjell mkatarin n rruge te mbare. Pr t frenuar sulmet e imoralistve sot, bashkimi i apiranteve jan m t nevojshme se daullet dhe cembalet.

  Nuk sht e mundur t luftosh kundr mkatit pr sa koh q ka ndonj dobsi n mendjen tnde. N kt luft, qllimi juaj nuk sht mkati apo mkatari, qllimi juaj sht Ndrgjegjja Supreme. do gj q vjen n rrugn e ksaj duhet t hiqet pa mshir. Kur ret mblidhen rreth yllit polar dhe e mbulojn at, detyra juaj do t jet t hiqni ret dhe t ndiqni yllin polar pa u kujdesur t shihni se ku kan shkuar ret. Nse gjithmon mendoni pr armikun tuaj, mendja juaj do t prvetsoj cilsit e kqija t objektit tuaj t ideimit, por nse Qenia Supreme sht qllimi juaj, mendja juaj do t metamorfozohet n vet Qenien Supreme.

  Mos harroni - ju duhet t'i shrbeni njerzimit. Duhet t'i prkushtohesh kauzs s njerzimit n trsi. Jeta juaj sht e vlefshme; koha juaj sht edhe m e vlefshme. Nuk duhet t humbisni asnj moment. Detyra sht e lavdishme. Detyra sht e re. Drejtoni jetn si aspirante shpirterore me moral dhe luftoni vazhdimisht kundr t kqijave. Ju do t jeni fitimtar.  Burimi: Misioni juaj

  Publikuar ne: Prout me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #692
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,560

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  …. thash se n procesin ton psiko-shpirtror, piknisja jon sht brenda sfers s kohs, hapsirs dhe personit. Dhe qllimi yn, pr t cilin prdor termin “Entitet Suprem Noumenal”, sht prtej mundsive t kohs, hapsirs dhe personit.

  Tani n rrjedhn e praktiks shpirterore, lidhjet e parimit shdryshues, parimit statik dhe parimit sensitiv bhen t lirshme. Kur skllavria e parimit statik zhduket, aspiranti gzon nj natyr t veant lumturie. Atje, pra, n at faz, nuk mbetet skllavri statike, por robrit e parimit ndryshues dhe sensitiv jan aty. Ather skllavria e parimit ndryshues zhduket. Dhe s fundi, kur skllavria e parimit sensitiv zhduket, njeriu bhet njsh me objektin e tij t ideimit.

  Tani kur, n fazn primordiale, pas fillimit n sfern fizike, aspiranti sht gati t kaloj kordonin e parimit statik, ai gzon nj natyr t veant knaqsie. Mund t themi “knaqsi”, sepse nuk sht lumturia supreme, por sht nj form e modifikuar e lumturis. Jo thjesht knaqsi, dika m e lart, dika m delikate, dika m simpatike, m e bukur - m shum se knaqsi. Ajo knaqsi, ajo knaqsi psiko-shpirtrore, njihet si dash n sanskritisht.

  N fazn dash, aspiranti gzon nj lloj knaqsie t brendshme, por organet e tij shqisore dhe motorike nuk arrijn dot ta shprehin at. Edhe gjuha sht shum e dobt pr t prcjell nje pervoje te tille. Kjo faz e mendjes njerzore quhet dash. Mendja prpiqet t shpreh dika, por korda vokale nuk mund t prodhoj tingullin e duhur. N at faz, aspiranti mund t krijoj nj tingull si oṋ. . . oṋ . . . o, si kjo, por nuk prodhohet apo shprehet nj gjuh e caktuar.

  Pikrisht kur aspiranti kalon kordonin e piks supreme statike, pikrisht n ann tjetr, ai ndjen nj lloj tjetr knaqsie, dhe n kete rast (sht nj faz m delikate) ai ndjen se sht me qllimin e tij, ai sht me Entitetin Suprem. Aty sht edhe Universi, por ai ndjen se sht br nj person i fort – fizikisht, mendrisht, shpirtrisht – dhe n rrethana t tilla, nuk i intereson asnj gje pr at q thot bota. Kjo faz quhet bhva. Kur nj person sht n bhva, do t jet shum e leht pr ty ta njohsh at, sepse do t ket nj shprehje t caktuar, jo n kordonin vokal, por prej ktu [trokitje e leht anhata cakra]. Ndoshta keni par dik duke thn “Bb! Bb!” – duke thn kshtu. A keni par at? Sepse shprehja vjen nga kjo pik [tregon srish anhata cakra].

  Pastaj, kur aspiranti kalon kordonin-kufirin e parimit ndryshues, ajo faz njihet si bhva samdhi. N at faz, aspiranti ndjen se sht me Qllimin e tij Kozmik. Nuk ka Univers. N at faz, ai injoron ekzistencn entitative t Universit. Por ai ndjen se sht me Zotin e tij. Ai gzon lumturin hyjnore, por i bhet shum e vshtir t shprehet, domethn nuk mund ta shpreh dot kete lumturi.

  N fazn prfundimtare, kur ai kalon juridiksionin e parimit sensitiv, ai ndjen se nuk ka dualitet, domethn, dualiteti i tij dhe i Zotit t tij, ky dualitet, zhduket. Ai ndjen se ekziston vetm nj ekzistenc - ai ndjen "ai sht" ose ai ndjen "Zoti sht". "Un jam me Zotin tim" - "Un" dhe "Zoti" – kur ky dualitet zhduket. Kjo quhet mahbhva.

  Tani t gjith samadit m t lart jan prvoja t ndryshme t ksaj mahbhva. Varet nga stili i ideimit. Por kur dikush arrin qndrimin e mahbhva-s, nuk sht aspak e vshtir apo e pamundur pr aspirantin t shijoj lloje t tjera samdhi. Jo bhva samdhi, por samdhi aktual, domethn forma m e lart e samdhi.

  Por t gjith ata samdi q jan brenda kufijve t parimit sensitiv jan samdhis t kualifikuar, samdhis atribuues. Dhe mendja mbetet - ose n formn e mikrokozmosit ose n formn e makrokozmosit, lnda ektoplazmike sht atje. Por kur aspiranti e sjell mendjen e tij n nj form t theksuar, n nj form kulmore, mendja, lnda ektoplazmike, zhduket pr shkak t prqendrimit ekstrem, dhe n rrethana t tilla Fakulteti Suprem Njohs mbetet. Ky quhet "samdhi i pakualifikuar, pa atribut" - nirvikalpa samdhi n sanskritisht.

  Me an t japa kriy, japa, njeriu arrin fazn e atribuimit t samdhi-t dhe me an t dhyna-s arrin qndrimin jo-atribuues t samdhi-t, i cili sht qllimi i do individi t ktij Universi. Duhet ta dini dhe duhet t veproni n prputhje me rrethanat.  Burimi : Ju duhet t veproni n prputhje me rrethanat

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 35 prej 35 FillimFillim ... 25333435

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •