Close
Faqja 26 prej 39 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 501 deri 520 prej 764
 1. #501
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhaktitattva  Bhaktitattva do t thot "kulti i prkushtimit devocional".

  Bhaktir Bhagavato sev bhaktih prema svarpińii;

  Bhaktirnanda rp ca bhakti bhaktasya jiivanam.

  "Bhakti do t thot t'i bsh shrbim Parama Puruśa. sht e natyrs s dashuris dhe nandamit, ose lumturis. sht me t vrtet forca jetsore e bhakta-s.”

  Tani far sht bhakti?

  Bhakti sht prcaktuar n nanda Stram si Bhaktirbhagavad bhvan na stutirnrcan ["Prkushtimi sht idea pr Zotin, jo lajka ndaj Zotit ose adhurim ritual"]. Fjala bhakti rrjedh nga folja rrnj bhaj plus prapashtesn ktin. Do t thot "t adhurosh".

  Dikush mund t ket lidhje me objektet fizike, si dhe me Parama Puruśa. Lidhja me fizikun quhet sakti ose viśaynurakti, ndrsa lidhja e thell me Parama Puruśa quhet parnurakti ose bhakti.

  S parnuraktiriishvare - "T marrsh iden e vazhdueshme t Parama Puruśa sht bhakti."

  Na stutirnrcan. Fjala stuti rrjedh nga stu plus prapashtesa ktin, dhe do t thot "t lavdrosh n fytyr". Bhakti nuk mund t identifikohet as me rcan, q do t thot t adhurosh hyjnin me lule, gjethe, uj [t shenjt] ose sende t tjera. Stuti nuk sht m i mir se llaftaria apo lajka. N t ka pak prkushtim t sinqert.

  Supozoni se nj baba lavdrohet nga djemt dhe vajzat e tij hapur n fytyr. Ai n fakt mund t jet i zemruar me ta n vend q t jet i knaqur. N mnyr t ngjashme, adhurimi me objekte t jashtme ndodh vetm brenda hapsirs s kohs, vendit dhe personit. sht e vshtir [n kt mnyr] t vendossh veten n sfern e Absolutit. sht vetm me iden e Tij q aspiranti shpirtror shkon pak nga pak drejt Parama Puruśa. Sa m shum q dikush t marr iden e Tij, aq m shum do t'i afrohet Atij. Kjo rritje e prgjithshme e afrsis do t gjeneroj prkushtim n zemrn e aspirantit shpirtror.

  Cittandii ubhayatah pravhinii. Kjo do t thot q mendja njerzore mund t rrjedh drejt bots relative si dhe drejt Absolutit. Kjo prirje ekstroversale e mendjes drejt materies sht aparnurakti, dhe tendenca e brendshme sht paranurakti. Bhakti, ose trheqja, sht nj ligj natyror n univers. Universi i madh ruan ekuilibrin e tij pr shkak t trheqjes reciproke t planetve. Qeniet njerzore trhiqen lehtsisht n fushat pjellore aluviale ku ka hapsir t leht pr prodhimin e bollshm t materialeve ushqimore. Lulet e mbla dhe aromatike trheqin blett. Qeniet njerzore vrapojn mendurisht pas parave dhe materialeve pasi ato u ofrojn atyre siguri dhe komoditet. Por asnj objekt jo integral nuk mund t jet kurr themeli i fort dhe i prhershm i jets njerzore. Vetm Parama Puruśa, e cila sht e prjetshme dhe e pandryshueshme, mund t siguroj bazn e prhershme t jets njerzore.

  Kjo bot sht nj fenomen q ndryshon. Kjo sht arsyeja pse sht marrzi t varesh nga do realitet n ndryshim pr strehim t prhershm. N prputhje me ndryshimet n koh dhe hapsir, do t ket ndryshime n emrat dhe format e sendeve. Djali i sotm bhet i rritur, dhe i riu bhet plaku dhe i dshpruari i s nesrmes. Vetm Parama Puruśa sht e pandryshueshme; prandaj, vetm Ai duhet pranuar si qllimi i jets.

  Ka shkall t ndryshme t prkushtimit, si nirguńa bhakti, vaedhii bhakti, jiṋnamishr bhakti, keval bhakti, rgnug, rgtmika, etj., n prputhje me shkalln e intensitetit t dashuris pr Parama Puruśa.


  Burimi: Bhaktitattva

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii nandamrti

 2. #502
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhaktitattva


  Fjala Bhakti (prkushtim) do t thot t adhurosh. Pr adhurim duhet t jen t pranishm edhe personi q adhuron edhe personi q adhurohet. Prandaj, pr sa koh q ka nj ndryshim midis besimtarit dhe Perndis, ekziston mundsia dhe nevoja e Bhakti-Sdhan.

  Bhakti nnkupton dshirn pr t Lartsuarin -

  Sa paranuraktriishvare.

  Duhet marr parasysh kuptimi i fjals "Parnurakti". Rakti tregon Raga ose lidhje. Anurakti do t thot t mbash lidhje me ose t trhiqesh nga nj entitet i caktuar pasi t kesh kuptuar domethenjen e tij. Anurakti sht dy llojesh. Anurakti pr Brahmn Supreme ose Ndrgjegjen e Pafund Kozmike sht Paranurakti. Anurakti pr Brahma nn ndikimin e Prakrti ose Anurakti pr manifestimet e paprpunuara quhet Aparnurakti. Zoti sht nj objekt pr Paranurakti. Kur aspiranti konsideron se Brahma e Lart sht e tija ose e saj, ai quhet Bhajan ose Bhakti.

  Dy varietetet e Anurakti ekzistojn vetm pr shkak t veprimeve introverte ose t jashtme t mendjes; q sht ekstroversioni tregon Aparnurakti, ndrsa introversioni tregon Parnurakti. Forcat e jashtme e nnshtrojn nj person ndaj organeve shqisore dhe e bjn at t paprpunuar. Nj person i till sht i zhveshur nga forca e tij/saj shpirtrore. Nga ana tjetr, Parnurakti e liron nj person nga kontrollet e Indriyas dhe nprmjet meditimeve sublime e vendos at n shqisat m t holla t sublimuara, n bekimin e pafund prtej kufijve t Universit.

  Tani shtrohet pyetja nse Bhakti sht i natyrshm apo i panatyrshm pr qeniet e gjalla. T gjitha gjrat q shohim n Universin e manifestuar, qofshin ato t ndrgjegjshme apo t paprpunuara, kan trheqje pr njra-tjetrn. Kjo trheqje sht Dharma e Universit t krijuar dhe si pasoj ruhet vazhdimsia e projeksioneve t mendimit t Mendjes Kozmike. Prandaj, them se trheqja sht e natyrshme pr gjithka. sht pr shkak t trheqjeve pr njri-tjetrin midis nj morie trupash qiellor q lkunden n hapsirn e pafundme q ekuilibri ruhet n qiell. N do planet apo nnplanet, ka prpjekje pr vet-ruajtje. Njerzit vrapojn dhe mblidhen n nj vend q jep uj t mir, fruta t mira dhe toka pjellore, sepse gjejn materiale t prshtatshme pr vet-ruajtje. Bleta fluturon rreth luleve n krkim t mjaltit pr hir t ruajtjes s ekzistencs s saj. do subjekt vrapon m shum drejt asaj q sht m e qndrueshme dhe m e sigurt dhe q do t'i siguroj atij nj siguri m t madhe dhe m t gjat. Njerzit vrapojn pas parave sepse besojn se mund t mbajn jetn e tyre nn strehn e parave, se vetm parat mund t'i shptojn. Ata nuk e din se parat nuk mund t ofrojn as nj stabilitet t prhershm dhe as nj streh t themeluar mir. Gjat gjith jets s dikujt, parat vijn dhe shkojn disa her. Her magjepsja e saj do t na verboj syt dhe her t tjera mungesa e parave do ta bj njeriun t qaj nga uria. Jo vetm parat, por t gjitha objektet e fundme e kan kt karakteristik. Dikush prdor objekte t fundme me synimin pr t shijuar vetm nj nga pjest e tyre, ather hert a von do t arrihet mbetja. Ajo q sht e kufizuar nuk mund t mbetet prgjithmon objekt i knaqsis suaj ose vend pushimi juaj i prhershm. Ekzistenca e t gjitha ktyre gjrave varet nga gjra t tjera – t kufizuara nga kufijt e kohs, vendit dhe personit.

  N aspektin filozofik, trheqja pr objektet e fundme quhet sakti dhe trheqja pr t pafundmen sht Bhakti. Rga ose Rakti do t thot trheqje pr t pafundmn dhe trheqje pr objektet e fundme. "Sakasmae parampremarp", domethn Bhakti sht simboli i dashuris dhe kjo dashuri i kushtohet Iishvara-s, nnkuptuar me shkronjn "ka". N gjuhn vedike shkronja "Ka" do t thot Zot. Zoti sht i paprshkrueshm. Zoti sht brthama e Universit dhe sht dashuria supreme e personifikuar.

  Sa iishvara anirvacaniiya paramapremusvarpah.

  Puruśa dhe Prakrti. Kur nj ndryshim n Puruśa ndodh pr shkak t ndikimit t Prakrti, mendja vjen n ekzistenc. Shqisat dhe organet jan marrsit dhe mjetet e funksionimit t mendjes; kshtu q mendja sht njohsi i ksaj bote ose subjekt i t gjitha akteve t ksaj bote. Mendja sht objekti i Puruśa-s s pandotur, dhe Puruśa sht subjekti i saj ose njohja e vetvetes. mendja si objekt shkrihet n Puruśa si subjekt, dallimi ndrmjet objektit dhe subjektit pushon s ekzistuari. Kjo sht gjendja supreme e aspirantit. Megjithat, kur mendja udhhiqet nga Avidy, domethn, kur ajo krkon knaqsi n objektet e fundme, ather, ajo energji e jashtme e mendjes identifikohet prfundimisht me objektin e paprpunuar. Kjo sht kshtu nse ky objekt sht nj krijim i vet mendjes ose sht marr nga bota e paprpunuar pese elementale.

  Nse shpejtsia e jashtzakonshme me t ciln vrapon personi ekstrovert pas objekteve t fundme sht introverte drejt Qenies Supreme, ather ai ose ajo mund t arrij Brahma dhe t arrij stadin Suprem. I devotshmi reciton:

  Ypriitiravivekinḿ viśayesvanapyinii

  Tvmanusmaratah sme hradayn mpasarpatu.

  –Viśńupurńa

  Kjo do t thot, o i Plotfuqishm, trheqja q njerzit injorant mbartin ndaj objekteve t mendjes s tyre, u bft nj dashuri e prjetshme pr ty, nprmjet kujtimit Tnd.

  Bhakti i pastr nuk mund t bazohet n objekte t fundme pasi vet ekzistenca e objekteve t fundme rrjedh nga ndjenjat ekstroverte. Megjithat, un vrej me dhimbje se shum njerz e kufizojn dashurin dhe prkushtimin e tyre n objekte t fundme dhe si rezultat ata nuk arrijn prhapjen q u jep dashuria. Ata nuk e kuptojn se do atom i vogl i ktij universi t madh sht nj manifestim krijues i Ndrgjegjes Kozmike - shprehja madhshtore e Zotit. Ata shpenzojn miliona pr instalimin e idhujve dhe nuk pendohen pr t par vuajtjet e njerzimit t vuajtur qe nuk ka buke. Ata nuk ngurrojn kur vrasin gjakftoht nj dhi t re pr t ashtuquajturn ngopje apo kenaqesi t nj perndesh.

  Vistrah sarvabhtasya Viśńorvishvamidaḿ jagat;

  Draśt́avyamtmavattasmdabhedena vicakśańaeh.

  –Viśńupurńa

  Bota sht nj fenomen q ndryshon. Prandaj, nuk sht e menur t jesh i lidhur me ndonj objekt n kt bot vazhdimisht n ndryshim. Emri dhe forma e objekteve psojn ndryshime me ndryshimin n koh dhe vend. Fmija shndrrohet n i ri, i riu n plak dhe i moshuari n t vdekur. Njerzit e menur e marrin do objekt t bots si shprehjen e nj Viśńu t vetm dhe nuk preken nga dhimbja apo knaqsia kur shohin ndryshime n emrin dhe formn e ndonj objekti t caktuar. Viśńu pr ta mbetet Viśńu dhe ata nuk humbasin asgj.

  Ndrsa praktikon Bhakti, nj person vazhdon me ndjenja t rrnjosura n saḿskrat e tyre, sepse ata nxjerrin knaqsi prej tyre. Megjithat, t vazhdosh n prputhje me saḿskras nuk do t prsos nj aspirant n ndjenjn e pastr kozmike.

  Bhaktiyogo bahuvidhaermargaerbhvini bhvyate

  Svabhvaguńmrgena puḿsaḿ bhavo vibhidyate.

  Kjo sht, metodat dhe llojet e Bhaktiyoga, jan t shumfishta. Nj person adopton procesin e Bhakti sdhan sipas prirjeve t tij.

  Tmasika Sdhan – Saḿskrat n thelb pr implikimet e tyre jan Tamoguńii (statike), por ato manifestohen sipas akteve t kaluara, t cilat ndonjher dominohen nga Rajah (mutativ) dhe nganjher nga Sattva (ndjenj). Nj aspirant quhet Tmasika kur n vend q t trhiqet nga shklqimet Rjasika ose Sattvaguńii, ai ose ajo praktikon Bhakti pasi ka zhytur ekzistencn e tyre Tamoguńii n forcn statike.

  Abhisandhya yo himsḿ dambhaḿ mtsaryameva v

  Saḿrambhi bhinnadrkbhvo mayi Kuryat sa tmash.

  Personat q dshirojn knaqsi t kufizuara n vend t lumturis supreme, nn ndikimin e dhuns, arrogancs ose xhelozis jan Tmasika Sdhakas. Nga krkuesit e Tmasika ka disa q nuk e harrojn Supremin edhe pas realizimit t qllimit t tyre. Persona t till kishin prirje Rajasika dhe Sttvika n gjendje t fjetur dhe n fakt nuk ishin Tmasika Sdhakas.

  Rjasika Sdhakas – Ata q kryejn praktika shpirtrore me qllim t arritjes s nj objekti t caktuar t fundm quhen Rjasika, Karakteristika e Rjasika Sdhakas konsiston n t qenit t zhytur n realizimin e qllimeve t tyre egoiste dhe jo n dmtimin e t tjerve.

  Viśaynabhisandhyya yasha aeshvryamevab

  Arcdavarcayed yo maḿ prthagbhgvah sah rajsah

  – Bhgavata

  Ata q e adhurojn zotin n mnyr t vrazhd me lule dhe gjethet e trefishta t Eegle marmelos, adhurojn pr hir t objekteve t ksaj bote, fams ose pasuris. N fakt ata dshirojn pr ato objekte dhe jo pr Zotin. Ata jan Rjasika Sdhakas. Disa nga kta krkues Rajasika nuk e harrojn Brahmn e Lart. Edhe pse jan krkues t Rjasika, ata kan ndjenja sttvika n nj shkall t konsiderueshme.

  Karmanirhrmuddisya parasmin vtadarpańam

  Yajed ysti v prthagmha sah sttvikaśh

  Ata q ndjekin praktikn e tyre me lutjen “O Zot, m shkatrroft karma. M liro nga cikli i Karmas” dhe ata q e ndjekin praktikn e tyre si detyr ose nga frika se njerzit mund t'i qortojn nse nuk e bjn kt, klasifikohen si Sttvika Sdhakas. Ata jan Sttvika Sdhakas, pr aq sa nuk krkojn arritjen e Lartsis. Megjithat, kjo Sttvika Sdhan i Kur t nuk sht nj shkall m e lart e Sdhan-s ose e Sdhan-it Suprem, sepse asnj nga sa m sipr nuk kontrollon energjit e aspirantit dhe nuk i drejton ato drejt t adhuruarit, Brahma-s s Lart. Synimi i aspirantit kanalizohet n nj drejtim tjetr dhe ai ose ajo vazhdon me nj objekt inferior. T tre Bhakta t tilla - Sttvika, Rjasika dhe Tmasika jan Gaońii ose Bhakti inferiore. Aty ku nuk ka asnj objekt tjetr prve Brahms Supreme, ai quhet Mukhya Bhakti. N Mukhy Bhakti Atje aspiranti sht i lir nga tre guńas. Ai ose ajo sht zhytur n praktikat shpirtrore pr Nirguńa Bhakti. N prgjithsi, ather, Bhakti mund t klasifikohet n shum grupe sipas objektit n pamje.

  Nirguńa Bhakti: Ktu aspirantt nuk kan asnj objekt tjetr. Ata e marrin veten drejt Brahms s Lart vetm nga nxitja e shpirtit t tyre. Nse pyeten se pse e duan At dhe i prkushtohen Atij, ata thon: “Oh, pse e dua un? Nuk e di. Un e dua At vetm sepse m plqen ta dua At. A nuk duhet ta dua? Ai sht jeta e jets sime shpirti i shpirtit tim”. Ky lloj Bhakti sht Nirguńa Bhakti.

  Vaedhii Bhakti: Aty ku nuk ka Bhakti t pandar pr Zotin dhe qllimi sht vetm t'u japsh nj shfaqje t tjerve. Sot ka nj fest t veant, dyshemeja do t duhet t lyhet n kt mnyr me ngjyre kafe , do t duhet t sprkatet nga uji i Ganges, idhujt do t dekorohen n mnyr mbretrore ose n modn e nj fmije, mantrat do t jen qe te kndohet, lulet e ofruara, gjethet e Aegle marmelos do t ofrohen n kt mnyr e kshtu me radh. Devocione t tilla t praktikuara brenda kufijve t prdorimit dhe ritualeve t jashtme quhen Vaedhii Bhakti.

  Yatra rgnavptatvt pravrttirpajyate;

  Shsanenaeva shstrasya s vaedhii bhaktirucyate.

  Rgahiin jana bhaje shstrer jiṋy;

  Vidhibhakti bali tre sarva shstre gy.

  Tmasikii, Rjasikii dhe Sttvikii Bhaktis t prekur nga tre Guńas jan Vaedhii Bhaktis.

  Jiṋnamishra Bhakti: Nse Sttvika Sdhaka nuk e harron t adhuruarin edhe pas realizimit t objektit t tij ose t saj, ather gradualisht Dija e Lart shklqen brenda mendjes s tij ose t saj. Kjo arritje njihet me emrin Jiṋnamishr Bhakti. Kjo Bhakti gjithashtu mund t klasifikohet si Nirguńa Bhakti, por pr shkak t kotsis s fjetur pr pasuri ose njohuri, gjendja supreme nuk arrihet. Kjo quhet edhe Pradhnibhuta Bhakti. Pradhnibhuta sht faza m e lart e Gaoniit ose Bhakti inferior.

  Keval Bhakti: Nse aspirantt q n fillim, n vend q t'i prkushtohen Saguńa Bhakti, kuptojn qndrueshmrin e Nirguńa Bhakti, pyetjet si "far kam arritur", "Pse dua t arrij?" etj, nuk lindin n mendjen e tyre. Ky sht kulmi i Bhaktit, sht lartsia m e lart e Bhakti. Nse ka njohuri t pandar me objektin, ather ekziston nj dhe vetm nj entitet, dhe pr kt arsye quhet Keval Bhakti. Keval Bhakti nuk arrihet me banj, ushtrime ose masa shtrnguese. Ata q nuk jan bekuar me Hirin Hyjnor, qoft edhe n nj mas t vogl, nuk mund t ken asnj kuptim pr t.

  Mahat krpayaeva Bhagavad Krpleshd v.

  Pozicioni i Keval Bhakti sht me t gjitha mnyrat m i lart se Gaonii Bhakti. Kjo sht arsyeja pse quhet Mukhy Bhakti. fardo prparimi q mund t arrij nj aspirant n Gaonii Bhakti, dallimi midis t adhuruarit dhe adhuruesit, ose midis t pafundmes dhe s fundmit mbetet me ta deri n fund. Ky aspekt njihet si Mahim Jiṋna n shkrimet e shenjta. N prani t Mahim Jiṋna-s, besimtari ndihet i turpshm pr t'u bashkuar me Brahmn e Lart.

  Rgtmika Bhakti: Nuk ka Mahim-Jiṋna n Keval Bhakti. N kt aspiranti vrapon t afrohet me t adhuruarin me gjith zellin e jets s tij. Ata e konsiderojn t adhuruarin si jetn e jets s tyre dhe shpirtin e shpirtit t tyre. Ata nuk kan koh pr t zhvilluar ndonj dallim midis t adhuruarit dhe adhuruesit ose t pafundit dhe t fundmeve. Aspiranti nuk e konsideron veten adhurues t Rams, por personifikimin e Rams. Ai ose ajo plqen t dashuroj dhe nuk mund t mbetet pa dashuri, sepse ai ose ajo argtohen vetm me kt ndjenj.

  Iśt́e svrasikii rgah paramaviśt́at bhavet

  Tanmayii y bhavet bhakti stra rgtmikodit.

  Faza e par e Rgtmik Bhakti njihet si Rgnug Bhakti.

  Rgtmikmanusrt y s rgnugocyate.

  Rgnug Bhakti formon mendjen e aspirantve n formn e Rgtmik. Aspirantt dualist q meritojn Rgtmik Bhakti, aspirojn t jen afr Brahma-s dhe t ndiejn pranin e Tij, n vend q t bashkohen n T. Ky sht zeniti i Rgtmika. Nuk u plqen t bhen sheqer, prkundrazi u plqen ta shijojn dhe thon se nse shndrrohen n sheqer, ather si do ta kuptonin shijen e sheqerit. Dualistt e quajn kt faz Gopiibhva ose Vrajabhva.

  Sei gopii man yr bhvmrte yy;

  Veda-dharma tyaji sei Krśńake bhajay.

  Duhet t kihet parasysh se kuptimi origjinal ifjala "Gopa", dmth qumshtor, nuk zbatohet. Fjala "Shko" do t thot organet shqisore. Vetm ai q mban dhe kontrollon Indrijas sht Gopa ose Gopla. Fjala Gopla do t thot gjithashtu "dhurues i lumturis". Kjo Vrajbhva sht faza proksimale e Keval Bhakti. Ai sht i ndryshm nga Jiṋnamishr Bhakti pasi nuk ka kotsi pr dijen dhe as shfaqjen e pasuris. Ky prkushtim nuk mund t arrihet prmes Vaedhii Bhakti.

  Sakala jagate more kare vidhi bhakti;

  Vidhi bhaktye Vrajabhva pite nhi shakti.

  N Ananda Marga, nuk ka vend pr Vaedhii ose Jiṋnamishr Bhakti. Ananda Margis jan aspirante t Rgtmika Bhakti, dhe pr kt arsye, ata nuk dshirojn ta prfundojn udhtimin e tyre n nj gjendje Vrajabhva, fardo tjetr q mund t ket n Vrajabhva dualiste, nuk ka shprehje t nderimit t duhur pr dshirn e Brahms ose fazn e Tij introversive. t ciklit krijues. Pse njerzit nuk arrijn ta kuptojn mundsin e kndshme q u ka ofruar hiri i Tij? Pse ata nuk do ta bashkojn ndjenjn e tyre “Un” n pavdeksin e Supremit? Duke shijuar lumturin e arritjes hyjnore si nj ekzistenc m vete, mendja e njsuar dhe t gjitha organet shqisore duhet t kontrollohen. Kudo q mendja sht me Indrijas, aty ekziston frika e prkeqsimit. Kjo sht arsyeja pse Ananda Margis nuk pranojn t qndrojn n Gopiibhva.

  Bhva: Pr ekspozimin e Bhaktitattva, prdorimi i fjals Bhva sht i domosdoshm. far nnkupton Bhva?

  Shuddhasattva visheśdv premasryḿshu smyabhk;

  Rucibhishcittamsrńya krdasao bhva ucyate.

  – Shrirupa Goswami

  Bhva sht ajo ku Citta ose gjja mendore pastrohet dhe mbizotrohet kryesisht nga Sattvaguńa. Aty ku t dhjet drejtimet shklqejn me rrezet e diellit t dashuris dhe shija ose anurakti pr Zotin ndriohet, ather Citta zhvillon unitet me T. Si rezultat i ksaj Bhva, qeniet njerzore i drejtojn prirjet e tyre natyrore trheqse drejt t adhuruarve. I adhuruari, megjithat, nuk sht jasht tyre, por sht jeta e jets s tyre, mendja e mendjes s tyre dhe mjeshtri i jets s gjith ekzistencs s tyre. Kur kjo ndjenj e prkushtimit pr t adhuruarit zgjon introversionin e prirjeve t dikujt, ather njeriu zhytet n kt Bhva. Njeriu arrin gjendjen e realizimit t vetvetes. N filozofin e Vaeśńava, ky vrapim drejt vetvetes njihet si Hldinii Shakti, sepse n kt rrug ka nj shklqim progresiv t drits s realizimeve t kndshme.

  Kur ka frik ose ndjenjn e prirjeve t vrazhda n mendje, nuk mund t ket Anurakti ose Bhakti t pastr. Devotshmria e krijuar nga frika nuk sht aspak Bhakti, prkundrazi sht nj gjendje e vajtueshme e vrazhdsis mendore. Disa i luten Zotit nga frika e ferrit dhe disa nga frika e torturs dhe ndshkimit n jetn tjetr. Ata kan uri pr emancipim nga kto frika. Kjo tradhton mungesn e njohjes s s vrtets dhe nuk duhet t'i jepni kurajo ktij kompleksi inferioriteti. Ata q e pranojn ose e njohin Zotin si veten e tyre, nuk kan asnj arsye pr t pasur ndonj frik prej Tij. Kjo lvizje e patrembur drejt Zotit quhet Dashuri.

  Samyauṋmsrnito svnto mamatvtishynkitah

  Bhva sa eva sndrtma budhaeh premanigadyate.

  – Shrirupa Goswami

  Kur mendja arrin qetsin supreme dhe nj ndjenj dashurie zhvillohet pr t gjitha qeniet, ather kjo sht paqe e prjetshme dhe t urtt e quajn dashuri. Dashuria nuk mund t zhvillohet pr asgj t keqe apo t fundme.

  Atmendriya priiti icch tre bali kma;

  Krśńendriya priiti icch dhare prema nma.

  Kmera ttparya nija sambhoga kevala;

  Krśńasukhaviṋc haya premete prabala.

  Dashuria dhe pasioni jan prirje reciproke antagoniste. Lidhja pr nj gj t fundme sht nj shprehje e energjis ekstroverte, ndrsa trheqja pr t Pafundmin sht nj shprehje e energjis introverte. Kjo sht arsyeja pse kto t dyja nuk mund t bashkjetojn kurr. Prandaj, aspiranti duhet t shndrroj me mjeshtri pasionin n dashuri. A e doni djalin tuaj? Jo, jo ju nuk e doni djalin tuaj. Ju e doni Brahma n formn e djalit tuaj. Duke e dashur birin tnd si bir, nuk mund ta duash Zotin. Ku sht ndjenja e djalit, nuk ka Zot dhe ku sht Zoti, nuk ka bir. Aty ku ekzistoni Ai nuk ekzistoni dhe ku ekziston Ai nuk jeni m.

  Yṋh km tṋh nehi Rm;

  Yṋh Rm tṋh nehi km

  Dono ekatra nehi milae,

  Ravi rajanii ek t́hm.

  Bhakti sht tet llojesh: dy lloje Tmasika Bhakti, dy lloje Rjasika Bhakti, dy lloje Sttvika Bhakti, Jiṋnamishr Bhakti dhe Keval Bhakti. M par thash se nga kto tet lloje, Keval Bhakti sht supremi. Sidoqoft, Bhakti i do lloji ka vler m t madhe se asnj Bhakti, sepse Bhakti rregullon rrjedhn e mendjes njerzore n nj drejtim.

  Ast́vidhhyeś bhaktiryasmin mleccheʼpi vartate

  Sa viprendro munih Shriimn sa yatih sa ca pańd́itah.

  Nj aspirant i ndonj prej ktyre tet llojeve t Bhakti, edhe pse ai ose ajo sht trsisht i prfshir nga bestytnit duhet t merret parasyshd si nj Brhmana i rangut t lart, nj i urt, nj asket ose nj erudit.

  Cańdloʼpi dvijashreśt́hah Haribhaktiparyanah

  Haribhakti-vihiihnashca viproʼpi shvapacdhamah.

  Muci hayeʼ shuci hay yadi Hari bhaje;

  Shuci hayeʼ muci hay yadi Hari tyaje.

  Nuk ka asnj dallim n lidhje me prshtatshmrin e dikujt pr Bhakti Sdhan. T gjitha qeniet e pajisura me kornizn njerzore jan t pranueshme pr kt Sdhan.

  nindyayonyadhikryate.

  Nga pikpamja e ksaj bote, edhe ato kasta t degraduara kan t drejt t bjn Bhakti Sdhan. Tha i urti i madh Nrada.

  Nsti teśu jtividyrpakulakriydi bhedah.

  Arritja m e lart e Bhaktit sht arritja e Lartsis, por n mendjen e prkushtuesve t Vaedhii Bhakti nj dshir pr knaqsit q rrjedhin nga objektet sht m e madhe se dshira pr Lumturin supreme. Ashtu si nj nn e largon nj fmij q qan duke i ofruar nj lodr, po ashtu edhe besimtart e Vaedhii Bhakti jan t mashtruar me lodra. Nna sht e detyruar t shkputet nga punt e tjera dhe t prqafoj fmijn q hedh lodrn. Prkushtuesit e Keval Bhakti jan mendjempreht si ata fmij. Ka tre klasa t devoteve.

  1. DEVOTI SUPERIOR

  Shstreyuktao ca nipuńah sarvath drd́ha nishcayah

  Praod́hoshraddhoʼdhikrii yah sa bhakta uttamomatah.

  Ata t ditur n shkrimet e shenjta shpirtrore dhe t aft n praktika dhe me mendje t patundur jan prkushtuesit e shkalls m t lart.

  2. I NDRMJETM

  Yo shstrdiśvanipuńah shraddhvn sa tu madhyamah.

  Ata q kan nderim, por nuk kan njohuri pr shkrimin e shenjt, jan t tipit t ndrmjetm.

  3. INFERIOR

  Yo bhavet komalashraddhah sah kaniśt́ho nigadyate.

  Ata q nuk jan as erudit dhe as t zellshm jan te mjer. Rgamishr Bhakti ose Keval Bhakti mund t arrihet vetm nga kategoria m e lart e superiore. Vetm ata arrijn evolucionin e prhapur t shpirtit t tyre. Kjo sht arsyeja pse n shkrimet e shenjta Nirguńa Bhakti quhet "Puśt́i Mrga" ndrsa rrugt e tjera quhen "Maryd Mrga".

  [[ Sa m shum q aspirantt e Keval Bhaktit prparojn drejt Iśt́a-s s tyre, aq m shum ata mbeten t pavmendshm pr veten e tyre t vogl dhe arrijn cilsit e Iśt́a-s.

  Mdhava Mdhava anukhana souṋari, sundarii Mdhava bheli.

  "Ndrsa vazhdimisht mendon pr Mdhava, Rdh e quan veten Mdhava." ]]

  Adhuruesit e Keval Bhakti perceptojn vetm Brahma. Pr ta i gjith universi sht Brahma pr ta t gjitha aktivitetet prve Brahma Sdhan jan t parndsishme dhe t pavlera.

  Rm nm ek auṋka hae sab sdhan hae shńa;

  Aunk binu kachu ht nehi aunk rahe dasha guń.

  Prandaj, o aspirante, mbani mend emrin e Zotit, prndryshe t gjitha prpjekjet tuaja do t reduktohen n hic. N t gjitha rrethanat dhe gjat t gjitha aktiviteteve, kapuni fort pas emrit t Tij. Dharma e fmijris suaj sht t lexoni dhe praktikoni Brahma Sdhan. Dharma e rinis sht t fitosh para dhe t praktikosh Brahma Sdhan. Dharma dhe e pleqris suaj, kur bheni t paaft pr t gjitha aktivitetet fizike, sht vetm t praktikoni Brahma Sdhan. Prahlda thot:

  Kaomra caret prjiṋo dharmn bhgavatniha

  Durlabhaḿ mnuśaḿ janma tadapyadhruvamarthadam.

  Praktika e menur e Dharma Sdhan q n foshnjri, sepse nj jet njerzore sht e rrall dhe akoma m e rrall sht jeta njerzore e prsosur prmes Sdhan.

  Brahma sht m i dashur nga aspirantet e vrtet dhe pr kt arsye, do send dhe gjithka q lidhet me Brahma sht e dashur pr ta.

  Yei nm sei Krśń bhaja niśt́ha ****;

  Nmer sahit chen pani Shriihari.

  Aspirantet e vrtet e duan botn, shoqrin dhe gjithka prreth, sepse ata e perceptojn do manifestim t Prakrtit artistik me nj frym universale. Ata gjithashtu e duan t fundmn, pasi ajo sht gjithashtu nj pjes e Universales. Ata i perceptojn knaqsit e ksaj bote si lumturi hyjnore t ndryshme nga koha, vendi dhe personi. Ata e mbajn mendjen e tyre t zhytur n rrymat e prjetshme t rrjedhs hyjnore. Aspirant t till t devotshm jan t vetmit shijues t vrtet ose rasika dhe objekti i tyre i knaqsis sht Brahma e Lart.

  Veda thot: Rasah vae sah.

  Vetm ai q e njeh Nektarin Suprem sht ai q knaqet. Nse lumturia hyjnore shihet me nj motiv t poshtr egoist, ajo kthehet n helm. Nse shikohet me vizion t zgjeruar, ather ai arrihet n aspektin e lumturis hyjnore. Ata q gzojn t Prjetshmen e Lart jan vetm shijuesit e vrtet, aspirantt e vrtet.

  Poeti Candidasa thot:

  Rasik rasik kahaye sakale rasik kehai nay,

  Bhviy gańiy bujhiy dekhle kot́ite got́ika hay;

  Jemati diipik ujare adhik bhitare anal shikh,

  Pantaunge siya paŕaye ghuriy maraye pkh.

  Jagat juŕiy temati ghuriy kmnale puŕiʼ mare;

  Rasajiṋa ye jan se karaye pn viśa chŕi amrtere.

  Aspirantt e Bhakti duhet t'i dorzojn gjithka t adhuruarve t tyre. do gj objektive sht e prqendruar brenda mendjes. Prandaj, nse vet mendja i dorzohet Brahms, gjithka bhet automatikisht e dorzuar.

  Ratnkarastava grhaḿ grhinii ca padm

  Deyaḿ kimapi bhavate Puruśottamya

  bhiiravmanayanpahrtmnasya Dattaḿ manah yadupate tvamidaḿ grhna.

  O Zot, Universi sht vendbanimi Yt, vet Prakrti Suprem sht bashkshortja jote. Ju keni gjithka. Ather, o Puruśottama, far do t t ofroj? O po, m kujtohet nj gj. Adhuruesit tuaj t vrtet ju kan vjedhur mendjen. Kjo sht arsyeja pse ju keni nevoj pr nj gj. Mendja jote ka humbur, o Zot, dhe un t ofroj mendjen time pr ty. M beko me pranimin Tnd.


  --

  Burimi: Bhaktitattva


  Publikuar ne: Subhśita Saḿgraha  Shrii Shrii nandamrti

 3. #503
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Kmbngulja sht nj nga cilsit m t rndsishme t fmijve, ata tregojn se si ta bjm botn nj vend m t mir”

  N kt Dit t veant t Fmijve, t gjith festojm shpirtin, talentin dhe ngrohtsin q ata sjellin n botn ton. Fmijt jan burimi i lumturis dhe shpress s s ardhmes son, dhe pr t’u nxitur dhe frymzuar, kemi mbledhur disa prej thesareve t dituris nga shkrimtar dhe filozof t njohur botror. Kto thnie na mbushin me mendime pozitive dhe na inkurajojn t ndrtojm nj bot m t mir pr fmijt tan.


  “Fmijria sht koh e veant kur t gjitha gjrat jan t mundshme.” – G.K. Chesterton

  “Fmijria sht periudha m e bukur e jets, sepse sht koha kur do dit sht aventur.” – Paulo Coelho

  “Kmbngulja sht nj nga cilsit m t rndsishme t fmijve. Ata tregojn se si ta bjm botn nj vend m t mir.” – Nelson Mandela

  “Fmijt jan si lule t kopshtit; ata na japin shpres dhe shklqim n jet.” – Martin Luther King Jr.

  “Shpirti i fmijve sht si nj rrufe e paprmbajtur, plot me dashuri dhe imagjinat.” – Henry Ward Beecher

  “Gjrat m t bukura dhe m t rndsishme n bot nuk mund t shihen apo t preken, ato duhet t ndihen me zemr.” – Helen Keller

  “Fmijt jan si skulptort; ata ndrtojn botn e tyre nprmjet lojs dhe kreativitetit.” – Jean Piaget

  “Fmijria sht periudha kur mendja sht m elastike dhe ndjenjat jan m t forta. Duhet t’u japim hapsir pr t ndrruar, imagjinuar dhe eksploruar.” – Maria Montessori

  “Fmijt jan gurt e vlefshm t ndrtimit t nj shoqrie t qndrueshme dhe paqsore n t ardhmen.” – Kofi Annan

  “Fmijt jan burimi i mendimit t pastr, i vullnetit t fort dhe i shpress s pafundme.” – Immanuel Kant

  “Fmijria sht momenti kur urojm t rritemi sa m ngadal dhe t mbajm shpirtin ton fmijror t gjall.” – Gabriel Garcia Marquez

  “Fmijt jan shrbtort m t mdhenj t t vrtetave t thjeshta.” – Rumi

  “Fmijt na msojn se si t vlersojm do moment dhe t shijojm bukurin e jets.” – Ralph Waldo Emerson.


  / KultPlus.com

 4. #504
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhva Samdhi


  do objekt i ktij universi, qoft i gjall apo i pajet, po lshon dridhje t panumrta. Mendja Makrokozmike sht kontrolluesi i ktyre dridhjeve. N rastin e qenieve t gjalla, mendja kontrollon gjithka drejtprdrejt, edhe n rastin e qenieve jo t gjalla, Makrokozmosi kontrollon gjithka. Era fryn, uji rrjedh, gurt rrotullohen, gjethet fluturojn - secila prej ktyre objekteve t pajet ka nj mendje t njsuar, pork jo eshte nj mendje e fjetur. Ata nuk mund t krijojn dridhje vet; Mendja Kozmike krijon dridhje pr ta, por n rastin e qenieve t gjalla, megjithse kontrolluesi sht mendja e njsis individuale, mendja e njsis njerzore sht gjithashtu shprehja e kufizuar e mendjes kozmike, dhe kshtu ata individe njerez jan t detyruar t ndjekin diktatet e mendjes kozmike. .

  Qllimi i praktiks shpirtrore t nj sdhaka-aspirant shpirterore sht t shndrroj mendjen e njsis individuale n Mendje Kozmike. Mendja e nj jo-sdhaka udhhiqet nga prirjet e jashtme. Por qllimi i nj sdhaka aspirant shpirteror sht Parama Puruśa, kshtu q nj sdhaka do t duhet t drejtoj mendjen drejt Parama Puruśa-ZOTIT. Kur mendja e njsis individ bashkon identitetin e saj t kufizuar n entitetin e gjer kozmik, ne e quajm at "vetdorzim".

  Si rezultat i dorzimit,te "unit" m te vogl e mendjes s njsis udhhiqet nga "Uni" m i madh. N rastin e dshirs s zakonshme pr knaqsi, emr, fam etj. ndjenjat q prodhohen n qelizat dhe fibrat nervore kontrollohen nga "Uni" i vogl njeri. Por dridhjet shpirtrore t prodhuara n trupin e njeriut krijohen dhe kontrollohen nga Mendja Kozmike. Kjo do t thot, "Uni" i vogl merret me knaqsit e zakonshme, ndrsa "uni" i madh ka t bj me lumturin shpirtrore. "Uni" i vogl ndryshon nga individi n individ, por "Uni" m i madh sht i njjt n t gjith. Qllimi i sdhana-praktikes shpirterore sht t shndrroj "Unin" e vogl n "Unin" m t madh. N mnyr metaforike, sa m i madh sht "uni" si hna n qiell, e cila lidhet me t gjith gjat do brezi. Dridhja fizike sht e paprpunuar ndrsa dridhja mendore sht shum delicate dhe e holle. Dallimi midis lumturis mendore n lidhje me dridhjet fizike dhe lumturis shpirtrore n lidhje me dridhjet psikike sht i qart. Knaqsia q vjen nga ngrnia e mblsirave sht fizike pr ta arritur at duhet t shkosh n nj dyqan mblsirash. Por pr lumturin shpirtrore krkohet nj prpjekje e vazhdueshme. Mendja duhet t prqendrohet n objektin e meditimit, t gjitha mendimet dhe ndjenjat psikike duhet t drejtohen te Parama Puruśa ZOTIT. Duhet t krijohet nj marrdhnie dashurie e thell me T, n mnyr q t mbetet vetm nj prirje n mendje dshira e fort pr Parama Puruśa. Lloji i samdhi realizimit q nj sdhaka arrin me nj ndjenj t till devotshmrie quhet bhva samdhi.

  (M 10 maj 1969, n Ranchi jgrti, nj sdhaka prjetoi bhva samdhi. I ulur n dhynsana ai filloi t praktikonte dhyna n Muldhra cakra. Sapo e lidhi mendjen e tij me Mendjen Kozmike, ai ndjeu valt e mbla t kozmosit. M pas. ai e oi mendjen e tij n fusha m t thella, duke praktikuar dhyna n cakras svadhistna dhe mańipura. N kt koh ai i drejtoi t gjitha energjit e tij psikike te Parama Puruśa. Vetm nj mendim ishte mbizotrues n mendjen e tij se ekziston vetm Parama Puruśa ZOTI I MADH dhe asnj entitet tjetr. Pastaj ndrsa bnte dhyna ne anahta cakra ai kishte nj ndjenj se Parama Puruśa ishte e tija. N kt faz sdhaka aspiranti shpirteror mbeti i zhytur n nj lumturi t pakufishme. Valt e lumturis rridhnin vazhdimisht npr gjndra, qeliza nervore dhe fibra duke e br at t mbetej plotsisht i pavmendshm ndaj bots s jashtme) .

  Gjat samdhi, dridhjet e krijuara n pjes t ndryshme t trupit t nj sdhaka nuk kontrollohen nga mendja e njsis individ, por nga Mendja Kozmike. Ka nj ndjenj lumturie t paprshkrueshme n t gjith trupin, e cila bn q sdhaka t dridhet vazhdimisht. Bhva samdhi mund t prjetohet n cilndo nga katr chakrat e poshtme. Por sapo mendja ngrihet mbi anhata cakra prjetohet nj samdhi realizim shpirteror m i lart.


  --

  Burimi: Bhva Samdhi

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 5. #505
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhavmbodhipotam


  N Vedat thuhet se Ai i madhi ZOT duhet pranuar si i vetmi objekt ideacioni dhe Tantrat gjithashtu thon te njejten gje. N Tantra sht thn:

  Tadekaḿ Japmah Tadekaḿ Smarmah

  Tadekaḿ Jagatskśiirupaḿ Nammah

  Tadekaḿ Nidhnaḿ Nirlambamiishaḿ

  Bhavmbodhipotaḿ Sharańaḿ Vrajmah.

  "Tadekaḿ japmah." Kjo do t thot, kur dikush duhet t bj japakriy, vetm ai entitet duhet t jet objekt i japakriy. far sht japa? sht i brendshm ose i jashtm i brendshm ose auto-sugjerim. Si rezultat i sugjerimit t brendshm ose sugjerimit t jashtm t brendshm ose sugjerimit automatik, far ndodh? Jo vetm lvizja e brendshme e jashtme e prirjeve trhiqet dhe drejtohet drejt atij Entiteti t vetm, por edhe vet struktura ektoplazmike e mendjes bhet akoma m e pluhurosur dhe bhet njsh me aftsin njohse supreme.

  "Tadekaḿ smarmah". far sht smrti? “Anubhtivisaysampramośah smrtih”. Ndrsa ju ngjizni dika ose ndjeni dika me ndihmn e organeve tuaja shqisore, far ndodh? Struktura ektoplazmike e mendjes suaj merr formn e atij objekti t jashtm. Tani kur ju me forcn tuaj t brendshme e rikrijoni at gj pas njfar kohe brenda mendjes tuaj pa ndihmn e ndonj objekti t jashtm, ather ky proces i rikrijimit njihet si "smrti". Supozoni se keni par nj dem ose nj kafsh t caktuar dhjet vjet m par. Tani ju e keni krijuar at prsri - domethn, ju e rikrijoni at n mendjen tuaj, ather procesi njihet si "smrti" - kujtesa.

  "Asampramośa" do t thot rikrijimi i gjrave tashm t perceptuara. Tani far ndodh? Sipas prirjeve tuaja t preferuara, ju pa vetdije ose me vetdije krijoni shum objekte t jashtme q knaqin etjen tuaj n lidhje me at prirje t veant. Supozoni se ju plqen t merrni rasagolla. Tani mund t krijoni rasagolla n mendjen tuaj. Por me vetdije ose pa vetdije rasagolla krijohet shpesh brenda mendjes tuaj dhe gjat sdhan rasagolla vjen automatikisht n mendjen tuaj dhe sdhan juaj shqetsohet. Supozoni se po mendoni se do t merrni ryshfet nga ai njeri. Ndrsa bn sdhan, far po bn? "Ryshfet - ryshfet - ryshfet - ryshfet." Vetm shikoni, shtytjet tuaja t prirura kanalizohen drejt ryshfetit q shqetson “smrtin” q dshironi t zhvilloni. Pr shkak t freskis s mendjes gjat sdhan-s tuaj, kta element t padshiruar krijojn nj tendence te semure n mendjen tuaj.

  "Tadekaḿ smarmah". Ktu sht thn se nse do t krijoni ndonj objekt n mendjen tuaj, ather vetm ai Ent Kozmik duhet t krijohet n mendjen tuaj dhe asnj objekt tjetr.

  "Tadekaḿ nidhnaḿ nirlambamiishaḿ". Kudo q ka ekzistenc ka lvizje dhe duhet t ket nj qllim; disa pika prfundimtare. N kt univers do gj sht n lvizje. Ju gjithashtu jeni duke lvizur fizikisht, mendrisht dhe shpirtrisht. Pra, ktu thuhet se kur jeni duke lvizur, duhet t keni nj qllim, duhet t keni nj fund, pr t gjitha lvizjet tuaja trifale. Dhe ktu thuhet se Ai-ZOTI sht pika kulmore. Ai sht pika prfundimtare. Ai sht Desideratum Suprem.

  "lamba" do t thot "en fizike" - nj themel. Por objektivi mendor sht gjithashtu lamba. N rastin e lamba mendore ka nj fjal t veant n Saḿskrta - "bhoga". Asnj entitet, fizik, psikik apo shpirtror, nuk mund ta ruaj ekzistencn e tij pa nj themel - nj en - ose pa nj pabulum. Por n kt rast Ai nuk krkon lamba – asnj bhoga. Kjo sht arsyeja pse Ai sht Nirlamba – prtej kontejnerit. Ai sht qllimi - desideratum, dhe Ai nuk krkon pabulum.

  "Bhavmbodhipotaḿ sharańaḿ vrajmah." Ai sht tamam si nj anije e madhe q lundron npr nj oqean t fuqishm bhava. far sht bhava? Ajo pjes e vogl e momentit reaktiv q sht shkaku i rilindjes. Bhava sht si nj oqean i rrezikshm dhe ai oqean i fuqishm sht i pakaprcyeshm. Pra, pr ta kaprcyer at ju duhet nj anije e mir, e madhe dhe e fort. "O Parama Puruśa, ti je ajo anije dhe ne po shkojm drejt asaj anijeje pr t'u strehuar pr t kaprcyer kt oqean bhava." Dhe nuk ka rrug tjetr.

  --

  Burimi: Bhavmbodhipotam

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii nandamrti

 6. #506
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Samdhi-lumturia apo eksatzia shpirterore

  Pr t kontrolluar prirjet e ndryshme t mendjes njerzore ekzistojn gjndra dhe nn-gjndra t ndryshme t cilat formojn qendra cakra t caktuara nervore brenda shtylls kurrizore. Keto qendra quhen pleksuse ne latinisht ose cakra ne gjuhen sanskrite n Tantra yoga. do pleksus rregullon nj numr t caktuar prirjesh. Hormonet e sekretuara nga kto gjndra t veanta ndikojn n nngjndrat prkatse, gjndrat e tjera t poshtme dhe vrttis ose tendencat t kontrolluara nga gjndrat e tyre prkatse.

  Ushqimi dhe pijet q marrim do dit shndrrohen n rasa (lng), gjak, mish, yndyr, palc kockore dhe limfatike etj. N fund limfa shndrrohen n hormone t llojeve t ndryshme. Hormoni i veant i sekretuar nga gjndra pineale e aspirantit shpirtror rrjedh n pleksusin e hipofizs. N at koh, nse mendja e dikujt mbetet e angazhuar n mendime t pastra shpirtrore, hormoni rrjedh nga gjndra pineale n ann e majt n gjndrn e hipofizs dhe m pas n pleksuset e tjera, gjndrat dhe nngjndrat, fijet nervore, qelizat nervore, venat dhe arteriet, etj. Ky fluks i teprt i hormonit te gjendres pineale rigjallron t gjith pleksiet e poshtme. Nga ana tjetr, nse mendja e dikujt mbetet e preokupuar me mendime t paprpunuara dhe materjale, ather hormoni pineal shperdorohet ose harxhohet kot pa dobi n pleksusin e hipofizs. Plekset dhe gjndrat e poshtme, pr shkak t mungess s furnizimit me hormonin pineal, nuk gzojn asnj lumturi shpirtrore. Por kur hormoni pineal rrjedh npr plexusin e hipofizs n pleksin m t ult, pleksuset e pazhvilluar t trupit bhen m t shndetshm dhe t rigjallruar. Si rregull, akrat e siprme kontrollojn ato t poshtme. Pra, chakra svadhistna kontrollon chakra mldhra, chakra manipura kontrollon chakras svadhistna dhe mladhra, anhata kontrollon chakras mańipura, svadhistna dhe muladhra, dhe jiṋ kontrollon t gjitha cakrat e poshtme.

  N kohn e prodhimit te hormonit pineal I njohur edhe amrta ne gjuhen sanskrite, nse nj sdhaka apo aaspirant shpirteror shkon n samdhi lumturi apo eksatzi shpirterore - ai ose ajo vizualizon ose prjeton nj lloj atmosfere hyjnore rreth akrs anhata. Sdhaka kupton se ai ose ajo po prjeton nj zhytje hyjnore n atmosfern e shenjt dhe ndjen nj lumturi t paprshkrueshme n zemr. N at gjendje t lart t realizimit, do objekt i ktij universi duket jashtzakonisht i mbl dhe njeriu prfiton lumturi t pamas q asnj object materjal i ksaj bote nuk mund ta siguroj kurr. Rrezet e diellit, rrezet e hns, toka, uji, n fakt gjithka buron nga nje nj rrjedh e vazhdueshme e nektarit t lumtur hyjnor te entitetit kozmik.

  Idaḿ mnusaḿsarveśḿ bhtnḿ

  Madhvasy mnśasya sarvni bhtni madhuh

  Aymtm sarveśm bhtnḿ madhvasya tmanah

  Sarvani bhtni madhuh.

  Edhe nj armik i betuar te duket dhe behet shum i mbl n at moment lumturie . Gjithka sht e mbl. N filozofin Vaesnava kjo faz e samdhi quhet madhura bhva. N Tantra quhet anindynanda rasa samdhi.

  Karakteristikat e Anindynanda Rasa Samdhi

  Plekset e ndryshme t trupit rigjallrohen pr shkak t sekretimit t bollshm t hormoneve dhe bhen m aktive se m par. Sdhaka gzon lumturi t pamas. Pr shkak t ndjenjave t teprta t gzimit, qelizat nervore dhe fibrat nervore bhen t paefektshme. Krijohet nj marrdhnie shum e mbl dashurie midis devotit dhe Parama Puruśa apo ZOTIT. Gjat gjith prvojs s lumtur ndihet nj shije e mbl. Kjo gjendje sht nj nga tridhjet e dy gjendjet e shquara t lumturis shpirterore q prjetohen nga sadhakat aspirantet shpirterore shum t avancuar. Karakteristikat e veanta t ktij samdhi apo realizimi shpirteror eshte se ai nuk mund t arrihet me prpjekjet personale t dikujt, por vetm nprmjet hirit t Guru-s.

  Natyrisht, pr t arritur realizimin suprem shpirtror, nuk sht e nevojshme q nj sdhaka t prjetoj fare samdhi. Pr shembull, pasagjert q udhtojn n nj tren pr n Kalkut mund ose nuk mund t jen n gjendje t shohin pamjet e qyteteve Jamalpur ose Bhagalpur nse dyert dhe grilat e dritareve jan t mbyllura. Edhe pse pasagjert nuk jan n dijeni t qyteteve npr t cilat po kalojn, ata ende arrijn n destinacionet e tyre. N botn shpirtrore gjithashtu, sdhaka, ndrkoh q mediton me ideacion mbi Lartsin, sigurisht q do t kaloj npr faza t ndryshme t realizimit pa qen domosdoshmrisht i vetdijshm pr kt. Kur Traka Brahma apo entiteti suprem ZOTI vjen fizikisht n Tok n formn e nj Sadguru, Ai i ndihmon sadhakat aspirantet shpirterore te cilet e meritojne me punen e tyre dhe perpjekjet e tyre te praktikes shpirterore t arrijn kt lloj samdhi. Edhe kur Ai mungon fizikisht n kt bot, Ai i ndihmon personat q e meritojn ta arrijn kt samdhi nprmjet guruve t tjer.


  Burimi: Anindynanda Rasa Samdhi

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia

  Shrii Shrii nandamrti

 7. #507
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhavasundari, Mbretresha Tigresh


  Pjesa lindore e distrikteve Howrah, Hooghly dhe Burdwan dhe pjesa veriore e Nnndarjes Ghatal t distriktit Midnapur n Raŕh lindor ishte dikur mbretria Bhurishrestha(1). Sot n bised e quajm Bhurshut. Kryeqyteti Garh Mandaram ndodhej aty ku lumi Amurda, i cili buron nga liqeni Sumudrabandh, konvergon me Damodarin.

  Gjat sundimit Pathan, shumica e mbretrive t Rŕh ishin principata t pavarura. Vetm nn Mughalt, kto principata pranuan sundimin e Nawabit t Bengalit. Ata i paguanin vetm nj hara nominal. N Bhurshut, sundimtart Mughal kishin ndikim t jashtzakonshm. Burdwan, n Bhurshut, ishte kryeqyteti i Bengalit disa her. [Disa thon] fjala "Burdwan" erdhi nga [persishtja] br-e-diivn. Britanikt e shkruajtn at "Burdwan". M par emri i ksaj ndarje administrative ishte Sharifabad.

  N ato dit, sundimtart e Bengalit luftuan shum pr t ruajtur pavarsin e tyre. Mbreti Pratapaditya i Jessore, Mbreti Kandarp Narayana i Chandradip, Mbreti Lakshman Manikya i Bhulua, dhe gjithashtu Isha Khan, Kedar Roy dhe Sitaram Roy, t gjith luftuan shum pr t ruajtur pavarsin e tyre. sht e vshtir t thuhet se cili do t ishte rezultati nse t gjith kta mbretr do t bashkpunonin me njri-tjetrin. Por ndrsa secili prej tyre luftoi vetm, ata u mundn.

  Mbreti i Jaipur, Raja Man Singh, hyri n nj marrveshje me Akbar, perandorin n Delhi, dhe u b komandanti i prgjithshm i ushtris Mughal. Ishin dymbdhjet sundimtar t Bengalit q ishin veanrisht t shquar. Raja Man Singh mori mbi vete prgjegjsin e rnd pr t nnshtruar kta dymbdhjet. Ai mundi Pratapaditya e Jessore dhe mori statujn e Yashoreshvarii, hyjnis mbrojtse t Jessore. Ai e vendosi at n Fortesn Abar t Jaipurit, duke sjell priftin bengali t tempullit s bashku me t. Ishte Raja Man Singh ai q ndrtoi tempullin Ramnklii, ose Dhkeshvarii, n Dhaka.

  Kur mbreti Jagatnarayan i Bhurshut pa sundimtar t tjer t Bengalit n rebelim kundr sundimit Mughal, edhe ai u inkurajua t rebelohej. Nawab i Bengalit qndronte her n Burdwan dhe her n Dhaka. Nj komandant [nn nawab] ishte postuar n Dhaka, nj n Gaoŕa, nj n Burdwan dhe nj tjetr n Azimabad (Patna e sotme). Perandori Akbar ndau Suba Bihar nga Suba Bengal, kshtu q Azimabad nuk ishte m pjes e Bengalit. Nj nawab i ri u postua n Azimabad. Shum ushtar u transferuan n kt kryeqytet t sapokrijuar nga Komisioneri Burdwan.

  Duke ndrruar pr rebelim, mbreti Jagatnarayan mendoi se do t prfitonte nga kjo mundsi. Jagatnarayan shpalli zyrtarisht pavarsin. Ky vendim u mirprit nga ministrat e tij, si dhe mbretresha e tij, Bhavasundari. T gjith ran dakord se kur Bhurishrestha ishte m e mir se shum principata t tjera dhe kishte nj trashgimi t lavdishme t sajn – n art dhe arkitektur, n urtsi, n letrsi dhe n t gjitha sferat e jets – ather me siguri ajo duhet t shpall pavarsin e saj pr t mbajtur dinjitetin e saj. Bhurshut kishte arritur majat e lavdis n bujqsi dhe industri, tregti dhe tregti, dije, etj. Pse nj mbretri e till duhet t mbetet nn skllavrin e perandorit t largt t Delhit? Pse nuk duhet t ngrihet n rebelim dhe t mbroj sovranitetin dhe dinjitetin e vet?

  Kjo deklarat u lavdrua me z t lart nga bijt kalors e puntor t dheut. Ugra Kśatriyas, Sadgopes, Mahisyas dhe Bagdis t Bengalit doln vullnetar pr ushtrin. Ata thrrisnin sloganin: “T huajt qndroni jasht! Ne kurr nuk jemi dorzuar dhe nuk do t kemi per tu dorzuar kurr.”

  Akbar e mori kt revolt si nj sfid t madhe. Bhurshut ishte territori m pjellor dhe m i begat brenda perandoris s tij. Bhurshut prodhoi kulturat m t mdha t kallam sheqerit, sheqerin m t paprpunuar, t korrat m t mdha t pambukut, m shum plhura, t korrat m t mdha t orizit, prodhimin m t madh t minierave dhe mndafshin, t gjitha kto q tregtart i eksportonin jasht vendit. duke br fitime t mdha. Akbar do t mblidhte nj pasuri t madhe pr thesarin mbretror duke vendosur taksa pr ata tregtar. Si i till, Bhurshut-i i rndsishm nuk mund t lejohej t ndahej nga perandoria.

  Perandori drgoi komandantin e tij t prgjithshm Man Singh pr t shtypur rebelimin. Edhe n at koh udhtimi pr n Burdwan nga Delhi ose Agra nuk ishte i vshtir. Kishte nj principat t sunduar nga Shershah Suri, nj sundimtar inteligjent dhe udhheqs trim. (Ai prezantoi reforma radikale agrare duke popullarizuar sistemin e dhnies me qira t toks.) Ai ndrtoi nj rruge t gjat dhe t gjer nga Suvarna Gram n Dhaka nprmjet Kalighat, Sutanuti dhe Govindapur, dhe prej andej prmes Howrah dhe Burdwan n Delhi dhe deri n Attak, Punjab. Dikur quhej ndryshe Rruga e Benares, Rruga e Kashit ose Rruga e Mbretit. Britanikt e quajtn Rruga Grand Trunk. Man Singh me ushtrin e tij t madhe marshoi n Burdwan prgjat ksaj autostrade.

  Man Singh ngriti adrat e tij n Shaktigarh. Lajmet e mbrritja e ushtris mogule arriti n Mandaram. Mandaram nuk sht shum larg nga Shaktigarh. Nse dikush vazhdon pak m larg n lindje prgjat bregut t Damodarit, s shpejti arrin n Mandaram. Ishte pikrisht n bashkimin e lumenjve Damodar dhe Amodar. Guximi i mbretit u shfry kur dgjoi lajmin e mbrritjes s Raja Man Singh. Trimria e tij u zbeh; ai pushoi s mburret dhe mburrur me forcn e tij ushtarake. Ai thirri nj mbledhje urgjente t ministrave t tij dhe tha: “Un jam vetm nj fabrik e vogl. Si mund t guxoj t luftoj kundr pems s madhe banyan? Un dua q ju t'i drgoni nj lajmtar me nj flamur t bardh Man Singh n Shaktigarh. Un dua t dorzohem pa kushte.”

  Ministrat menduan se ditt e lavdis kishin kaluar. Bhurshut nuk do ta shihte m kurr agimin e lavdishm. Fytyrat e ministrave ran. Por nnshtetasit dhe ushtart e mbretit nuk kishin dgjuar ende pr pengesn mendore t mbretit. Ajo q ata do t kishin br po t kishin msuar pr t, sht lehtsisht e imagjinueshme.

  Mbretresha Bhavasundari e mori lajmin prmes kryeministrit. Ajo nxitoi menjher te Jagatnarayan. Ajo tha: “Nuk sht shtje nderi juaj personal, as nderi i mbretris. sht nj shtje e dinjitetit t t gjith vendit t Bengalit. Pr m tepr, nuk sht thjesht nj shtje prestigji, sht pr mbijetesn e t gjith racs Bengalee. Ju lutem t mbledhni gjith guximin tuaj dhe t ngriheni n kt rast. Ne jemi t gjith me ju. Pavarsisht nse fitoni apo humbni, nderi i Bengalit do t rritet.”

  Mbreti Jagatnarayan e dgjoi mbretreshn e tij, por nuk e ndoqi kshilln e saj. Prkundrazi, ai u kundrshtua duke thn: “Ti je thjesht nj grua q duhet t qndrosh n apartamentet e brendshme. Sa pak dini pr luftn - mos u przieni n kto shtje delikate. sht m mir t ktheheni n apartamentet mbretrore dhe t kujdeseni pr shtpin.” Bhavasundari u largua me zemr t rnduar. Nj stuhi e fort po shprtheu n mendjen e saj. Ajo nuk duroi t rrinte e heshtur, ndaj thirri kshillin e ministrave n apartamentet mbretrore.

  Mbretresha i kshilloi ministrat se mbreti kishte zhvilluar nj rregullim mendor. “Ai dshiron t hedh n tok prestigjin e Bengalit. Un jam nj bij e Rŕh dhe ju jeni bijt e Rŕh. Nderi dhe prestigji i gjith Bengalit varet nga ju dhe un. N kto rrethana, a jeni i gatshm t shkoni te Man Singh n Shaktigarh duke mbajtur nj flamur t bardh n dor?

  Gjeneralt e ushtris brtitn me nj z: “Jo! Ne do t shkojm t mirpresim Man Singh me shpata t zhveshura.”

  Bhavasundari tha: "A do t m mbshtesni mua n luftn pr lirin e Bhurshut?"

  Ata u prgjigjn: "Po, Madhria juaj". Bhavasundari mori mbi vete t gjith administratn e Bhurshut. Ajo arrestoi menjher mbretin me ndihmn e forcave t siguris. Me urdhr t saj, e futn mbretin n burg. Ajo organizoi forcat e saj luftarake brenda tre ditve.

  Forcat e perandorit kishin arritur tashm n Shaktigarh, nj fshat pran Rrugs Grand Trunk. E kam thn edhe m par se Rruga e Trungut t Madh ishte nj rrug me kalldrm. Nuk kishte rrug metalike n ato dit q mund t gjendeshin as n Indi, as kudo tjetr n bot. Disa koh pas vdekjes s Akbarit, Shah Jahan u shfaq n rrug me gur dhe zhavorr. Ai zhavorr u mblodh nga guroret e Birbhumit.

  Sapo lajmi pr ardhjen e ushtris Mughale arriti n Mandaram, njerzit u binin daulleve t lufts. Sado e vogl t ishte ushtria e Bhavasundari, ajo ishte e madhe n moral dhe bindje. Megjithse ushtria e saj prbhej kryesisht nga rekrut nga Tuntule Bagdis i Rŕh, kishte gjithashtu nj numr t madh ushtarsh t rinj me lkur kafe nga Ugra Kśatriyas, Sadgopes dhe Mahisyas, banort fillestar t Rŕh. Syt e tyre shklqenin nga gzimi pr fitoren e ardhshme dhe ata ishin t etur pr t mbajtur dinjitetin dhe prestigjin e Bhurishrestha-s ose Bengalit.

  Mbreti Jagatnarayan, i shqetsuar brenda mureve t burgut, i drgoi paralajmrime t prsritura Bhavasundarii pr t hequr dor nga rruga e fatkeqsis s pashmangshme. "Bhavi," tha ai, "ju po ecni n nj rrug t rrezikshme. Ju krkoj t hiqni dor nga kjo rrug. Ju jeni thjesht nj fisnike. Nuk ju bn t shkoni n rrugn e lufts.”

  Mbretresha Bhavasundari shkoi t takonte mbretin e burgosur dhe foli me t nga jasht qelis. Ajo e qortoi: “Kur bhet fjal pr shtjen e interesit kolektiv, disa njerz do t duhet t sakrifikojn veten, o Mbret. Duhet ta kuptoni kt. Nuk kisha shum arsimim formal; Un u shkollova vetm pak. Ju mund t thoni se 'pak t msuar sht nj gj e rrezikshme', por un nuk mund t pajtohem me kt. Jam i bindur se ka raste kur njeriu duhet t sakrifikoj interesin vetjak pr t mbrojtur interesat e shum t tjerve. Ai q sakrifikon me gatishmri interesin e tij vetjak sht m i miri ndr t gjith. Ai sht vlersuar dhe kurorzuar mbret i popullit. Yah rjate sah rjh [‘Ai q sundon sht mbret’]. Ti ishe mbreti. Kjo ishte detyra juaj e par. Sipas shkrimeve, mbreti duhet t kujdeset pr nnshtetasit e tij. Ti dshtove n detyrn tnde, kshtu q un duhet t kem sukses n detyrn time.” "Bhavi," iu lut mbreti, "t lutem, t lutem, t shmangsh kt rrug lufte. Nse Perandori Akbar sht si Himalajet, ather ushtria jon sht vetm kodra e vogl Shushunia e Bankura. Kush dhe cili sht burimi juaj i forcs pr t ecur n nj rrug kaq t rrezikshme?”

  “Ideologjia sht burimi im i forcs”, u prgjigj ajo; “Nderi i Bengalit sht krenaria ime. Gjaku i lufttarve pr Bengalin, dhe gjaku im, gjithashtu, sht oferta.

  “Ju mund t vazhdoni t knaqeni me ndrrat tuaja t dnimit, un po shkoj n fushn e betejs. Un nuk po luftoj thjesht pr prestigjin tim; Un po bj luft q brezat e ardhshm t atdheut tim t ndrrojn nj t ardhme t lavdishme. Un jam duke shkuar n luft. Kjo nuk sht koha pr t dekoruar kmbt e mia me okr t kuqe dhe pr t vizatuar nj vello mbi kokn time. Un i l ato gjra pas pr ju.”

  Mbreti vazhdoi t prpiqej me dshprim pr ta larguar at, kshtu q ajo u largua atje. Mbreti u prpoq ta mashtronte dhe ta shante, por ajo ishte e vendosur dhe e palkundur.

  Bhavasundari prparoi drejt Burdwan prgjat bregut jugor t Damodarit. Ajo dhe forcat e saj takuan ushtrin Mughale gjat rrugs. Mogult ishin vendosur aty ku Amirpur dhe Manikahati tani qndrojn n bregun e majt t Damodarit dhe Natrigram qndron n t djatht. Ishte nj betej e pabarabart. Luftimet vazhduan pr dy dit. Amar Ghosh, udhheqsi i Sadgopes, udhhoqi trupat prgjat bregut t djatht dhe Nityananda Singh, udhheqsi i Bagdis, zbriti n bregun e majt. N nj vend afr Shunde-Kalna, lufttart Rŕh u shpartalluan. Amar Ghosh dhe Nityananda Singh vdiqn n fushn e betejs.

  Mbretresha Bhavasundari e gjeti veten vetm. Nuk kishte njeri as n krahun e saj t majt, as n t djatht, prpara ose prapa. Shpata e saj ishte zbuluar tashm; ajo nuk do t trhiqej n Mandaram. Akbar dhe Raja Man Singh kishin dhn urdhr q Bhavasundari t mos lndohej fizikisht dhe ajo u kap e paprekur.

  Man Singh i tha asaj: "Ti ke lindur dhe rritur n nj familje fisnike, u martove me antar t familjes mbretrore, kshtu q pse ndrmore rreziqe kaq t rnda n betejn e prgjakshme?"

  "Po, un kam lindur n fisnikri," u prgjigj Bhavasundari, "dhe u martova me familjen mbretrore. Pr shkak t ksaj, u nisa pr t luftuar.”

  "Tani nuk ka njeri q t'ju ndihmoj," u tall Man Singh. “Po nga kjo? Un jam ktu pr t m ndihmuar!” ajo tha. Man Singh e gjeti veten n nj pozicion shum t vshtir. Ai drgoi nj raport t detajuar duke treguar situatn.

  Akbar shkroi prsri. "Un e pranoj pavarsin e Bhurishrestha, por le Bhurishrestha t pranoj supremacin e Perandorit t Delhi. Bhurishrestha nuk ka nevoj t'i paguaj asnj hara Delhit. Ai do t jet i pavarur brenda kufijve t tij. Un kurr nuk kam njohur dik aq t madh sa Bhavasundari. Ajo nuk sht vetm krenaria e Bengalit, ajo sht krenaria e gjith Indis. Un urdhroj lirimin e saj dhe i jap titullin mbretror ‘Raybhginii’”.

  Titulli “Raybhginii” ka tre kuptime. Nj kuptim sht "nj zonj e familjes Ray q ka aftsin e nj bhginii [tigresh]", e dyta sht "mbretresha e tigrave" dhe e treta sht "nj mbretresh q sht po aq e fuqishme sa nj tigresh".

  Pr nj koh t gjat m pas, historia e Raybhginii Bhavasundari vazhdoi t ishte e njohur mes njerzve. Fjala "Raybhginii" erdhi pr t treguar nj zonj me shpirt t lart. Ajo fitoi nj vend t prhershm n rimat popullore t Rŕh
  Pas lirimit, ajo u kthye triumfalisht n kryeqytetin e saj Mandaram. Subjektet i dhan asaj nj mirseardhje t jashtzakonshme, me gunga q frynin dhe grat q luteshin dhe hidhnin oriz t pjekur. Bhavasundari e liroi burrin e saj nga burgu dhe i tha: “Bhurishrestha sht mbretria jote; ju duhet ta sundoni at si mbret. Por mos harroni se grat nuk duhet t kujdesen pr kuzhinn njzet e katr or n dit. Ata duhet t dalin sa her q i thrrasin nevojat e kombit. Ata duhet t prballen me prplasjet e jets me ose pa burrat.”

  Mbreti tha: "Ke t drejt, Bhavi, tani e kuptoj gabimin tim." Mbreti Jagatnarayan jetoi edhe shtat vjet t tjera. Ai u konsultua me mbretreshn Bhavasundari pr do shtje t rndsishme, veanrisht n korrespondenc me perandorin e Delhi ose Nawab t Bengalit. Ai nuk do t merrte asnj vendim i vetm.

  Tregohet se para vdekjes s saj ajo tha: "Pema q mbolla pr grat e ardhshme t Bengalit nuk duhet t lejohet t thahet ose t pritet nga askush."

  --

  Burimi: Bhavasundari, Mbretresha Tigres

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii nandamrti

 8. #508
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhusuku dhe Brahmabhva


  Pr t arritur Parama Puruśa, pr t'u br nj me Realitetin Suprem, Ai duhet t bhet suumum bonum i jets njerzore. Por arritja e Realitetit Suprem nuk sht e mundur brenda nats. Pr kt sdhaka [praktikanti shpirtror] do t'i duhet t'i nnshtrohet procesit sistematik dhe metodik t sdhan-s shpirtrore pr nj periudh t gjat, derisa do qeliz nervore, fibr nervore, do pjes e ekzistencs s tij fizike t hyjnizohet. Sdhan, n fund t fundit, sht nj proces shkencor me an t t cilit hyjnizohet e gjith ekzistenca psiko-fizike.

  Ata q kan fatin t ken saḿskra [moment reaktiv mendor] t mir pr shkak t karms s tyre t jetes se kaluar, mund t ken lehtsisht nj mendje t ekuilibruar q do t'i oj ngadal dhe n mnyr t qndrueshme drejt qllimit t tyre. Por n shumicn e rasteve nuk ndodh kshtu. Citta ndii ubhayatah pravhinii – “Mendja mund t ket si objekt edhe shpirtin edhe materien”. Por sht e vshtir t bsh shpirtin objekt, sepse ideacioni shpirtror nuk sht i mundur nprmjet dridhjeve konkluzive (tnmtrik spandana). Shqisat nuk e ndihmojn nj person n sdhan shpirtrore. Prkundrazi, organet shqisore jan gjithmon t gatshme pr t ndihmuar mendjen t rrjedh n mnyr t jashtme. Objektet materiale, nprmjet tanmtra-ve t tyre (shabda, sparsha, rpa, rasa, gandha), trheqin gjithmon mendjen.

  Paralelizmi psiko-fizik sht shum i leht, ndrsa paralelizmi psiko-shpirtror krkon prpjekje t prsritura mendore. Kjo sht arsyeja pse sadhakat e menura mbivendosin Brahmabhvn mbi objektet fizike dhe mendimet e mendjes. Menjher pushojn s qeni fizike ose mendore, bhen shpirtrore. N fund t fundit, do objekt – fizik apo psikik – nuk sht gj tjetr vese nj shprehje e Brahms. Si rezultat, njeriu nuk do t duhet t korr pasojat e veprimeve t tij. Kjo sht mnyra e vetme me t ciln njeriu mund t parandaloj kryqzimin e mendjes pr shkak t paralelizmit t vazhdueshm psiko-fizik.

  Zakonisht, njerzit q nuk jan n sdhan mrga [shtegun shpirtror] i shohin gjrat fizike thjesht si gjra. Ndrsa han ushqim, pin uj, lexojn libra, flasin me miqt apo kryejn ndonj veprim, ata futen n robri pr shkak t puns. Mendjet e tyre sulmohen nga karma bandhana. Ata nuk do t arrijn shptimin derisa saḿskrat e tyre t shteren prfundimisht. Prandaj, pr t hequr qafe kt karma bandhana [skllavrin e veprimit dhe reagimit], duhet t merret Brahmabhva [ideja mbi Supremin].

  Mbi nj mij vjet m par, ekzistonte nj bhikku budist i menur dhe i devotshm n Bengal, i njohur gjersisht si Bhusuku. Ai ishte nj poet i mir, nj humorist dhe nj sadhaka i kategoris s shklqyer.

  Kur mendja ngrihet mbi vetdijen trupore dhe merr ide t vazhdueshme shpirtrore, njeriu shijon parama rasa [shijen supreme]; ai q, nga ana tjetr, mendon pr sende materiale bruto, merr viśaya rasa [shijen e sendeve]. Kjo e fundit preferohet vetm derisa dikush t prjetoj t parn; pasi shijohet parama rasa, tjetra bhet pa shije. N kt pik, Bhusuku me humor tha: j buṋlii haili [“Sot u bra buṋlii” (Buṋlii mund t nnkuptoj Bengale)]. Ktu buṋlii do t thot ai q sht ngritur mbi vetdijen trupore; vauṋga, kt gjendje, ai e arriti teksa merrte vazhdimisht iden kozmike.

  Bhu: N kohn e bhojana (ushqimit), ai mendonte pr Parama Puruśa.

  Su: N kohn e shayanam (i shtrir), ai mendonte pr Parama Puruśa.

  Ku: Para do karma (veprimi), ai mendonte pr Parama Puruśa.

  Ai q merr si ideacion gjithmon emrin e Parama Puruśa-ZOTIT ndrsa ha dhe pi, ulur dhe ec - para do veprimi - quhet "Bhusuku".

  Kur dikush fle n nj krevat , trupi i tij bie n kontakt me krevatin. Kur hahet, dora dhe goja e dikujt vijn n kontakt me orizin, perimet, etj. Kur mendon, mendja bie n kontakt me mendimin. do gj e paprpunuar ose delikate sht manifestimi i Tij. N procesin e marrjes s ideve t vazhdueshme Kozmike, sdhaka prjeton lumturi t madhe brenda - kjo quhet dharmameghnanda.

  Demonstrimi

  [Bb thirri nj sdhaka dhe i tha t shtrihej. Sdhaka u shtri dhe Bb preku katr chakrat e tij t poshtme me nj shkop. Pastaj e pyeti sdhaka:] A e ndjen pranin e dikujt, prekjen e dikujt? [Sdhaka u prgjigj po. Pastaj sdhaka u ul.

  Bb e pyeti prsri sdhaka nse po e ndjente pranin, prekjen, dashurin e Tij apo jo? Prgjigja e sdhaks ishte gjithmon pozitive; kt her sdhaka u ngrit n kmb.

  Bb-i e pyeti prsri:] A e ndjen se Ai po t mban duart, po t don? [Pastaj sdhaka filloi t shnonte kohn. Edhe ather ai ndjeu pranin dhe dashurin e Tij.

  M pas, sdhaka-s iu tha t mendonte pr dika mendrisht. Atij iu tha t mos mendonte pr asgj prve Tij. N mldhra, svdhiśt́hna, mańipura, anhata, ai ndjeu pranin e Tij t dashur gjat gjith kohs.

  M pas sdhaka shkoi thell n samdhi - n Vaekuńt́hadhma - duke ruajtur lidhjen e zakonshme, mbi-botrore dhe shpirtrore.]


  --

  Burimi: Bhusuku dhe Brahmabhva


  Botuar n: nanda Vacanmrtam


  Shrii Shrii nandamrti

 9. #509
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhtatattva, Tanmtratattva dhe Indriyatattva

  Bhtatattva: Si sht diskutuar m hert, saiṋcara sht nj proces analize dhe si i till e shndrron njshin n shum. Avidymy sht forca operative q qndron pas karakteristikave t saj multikrijuese. N faza t ndryshme t ksaj saiṋcara, bhtas me vetit e tyre t veanta vijn n ekzistenc.

  Rndsia e termit bhta sht "qenie e krijuar". N kuptimin e prgjithshm termi bhta i referohet s kaluars. sht thn tashm se nprmjet ndikimit t forcs ndjesore mbi Puruśottama, Mahattattva vjen n ekzistenc; me aktivizimin e forcs mutative-ndryshuese kjo Mahattatva metamorfozohet n Ahaḿtattva; dhe m pas forca statike shndrron nj pjes t "Unit" t subjektivuar n "Unin" t objektivizuar ose "uni" t br-krijuar ose citta t Entit Kozmik. Ky kombinim i Mahattattva, Ahaḿtattva dhe citta sht ajo q njihet si Mendja Kozmike. Fazat e transformimit t Ndrgjegjes Kozmike para ekspozimit t Citta Kozmike nuk jan realitete objektive n kuptimin e ngusht t termit, dhe si e till ekzistenca e Mendjes Kozmike nuk mund t vrtetohet nse dhe derisa t trajtohet logjikisht projeksioni i tij psikik.

  Edhe pas formimit t citts, Prakrti statik vazhdon t ndikoj gjithnj e m shum n cittn Kozmike dhe rezulton n kryqzim ose ulje zvogelim t mtejshme t hapsirave ndrmolekulare dhe ndratomike dhe rritje graduale t afinitetit kimik. N fazn e par t ktij kryqzimi, afiniteti kimik lejon transmetimin vetm t valve t zrit. Prandaj, n nj faz kur citta, duke u br pak m e ashpr, sht n gjendje t mbaj val zanore, thuhet se ksha, ose trupi eterik, sht formuar. Ky ksha sht faktori i par rudimental n nivelin fizik.

  Ndikimi i vazhdueshm i Prakrtit statik vazhdon n rritjen e afinitetit kimik dhe zvoglimin e hapsirave ndrmolekulare dhe ndratomike, duke e br faktorin ose bhta akoma m t paprpunuar se ksha dhe i mundson faktorit t dyt t bart valn ose ndjesin e prekjes mbi dhe mbi kapacitetin ekzistues. t transmetimit t valve t zrit. Faktori i dyt sht vyutattva ose faktori ajror.

  Si rezultat i ndikimit gjithnj n rritje t Prakrtit statik, ndodh nj prplasje e brendshme n vyubhta duke shkaktuar shkndija drite; domethn, vyubhta konvertohet ngadal n nj faktor ndriues ose tejastattva. Ndjesia e shikimit ose rrezatimi i rpatanmtra sht veti e veant e ktij faktori t tret.

  Me veprimin e vazhdueshm t parimit statik, formohet trupi i lngshm dhe n fund strukturat e ngurta. Njsia e lngshme sht e perceptueshme nga shqisa shtes e shijes (ose rrjedha) dhe trupi i ngurt nga shtimi i mtejshm i shqiss s nuhatjes.

  Formimet e msiprme nuk jan t papritura, por graduale. Faza e ndrmjetme midis citts dhe eterit nuk sht as abstrakt dhe as shtje. N mnyr t ngjashme, dielli sht n nj faz t ndrmjetme midis faktorve ajrore dhe atyre ndriuese. Toka n fillimet e saj ishte n nj faz q nuk mund t quhet as ndriuese dhe as e lngshme. Gradualisht ai u shndrrua n nj trup t lngt dhe dalngadal siprfaqja e jashtme u shndrrua n t ngurt. N trupin e saj t brendshm toka sht ende n form t lngshme; dhe n pjesn m t brendshme faktort ndriues dhe t gazt po shndrrohen ngadal n lng.

  Secila dhe do bhuta sht e aksesueshme pr nj ndjenj t caktuar konceptesh ose perceptimesh, me an t t cilave organet shqisore e njohin ose e klasifikojn at. Kombinime t ndryshme t ktyre bhtatattva-ve rezultojn n krijimin fizik, fillimisht t strukturave t pajeta dhe m von t strukturave t animuara. Vet fillimi i fazs s animuar sht fillimi i procesit t pratisaiṋcara.

  Ngurtat m e paprpunuar sht faza prfundimtare e saiṋcara. Energjia ose prńa q punon aty konvertohet ngadal n prńh, energji jetike. Kjo energji jetike funksionon si shkaku i drejtprdrejt i jets dhe kshtu kontrollon aktivitetet e strukturs fizike t animuar. N vijim, rrethi i pratisaiṋcara fillon t funksionoj me bashkpunimin e koordinuar t prńh-ut dhe mendjes. Por n munges t nj mjedisi t prshtatshm q prńh t shprehet, si n rastin e trupave qiellor t vdekur ose q vdesin, struktura fizike do t shprthej pr shkak t presionit t brendshm gjithnj n rritje. Ky shprthim quhet jad́asphot́a. Faktort prbrs t disociuar (t shkputur si rezultat i jad́asphot́a) przihen me tattva-t e tyre prkatse.

  Ky proces i jad́asphot́a, si rezultat i t cilit faktori m i paprpunuar, i ngurt, shndrrohet n disa faktor m delikate, mund t quhet "saiṋcara negative": faktori i ngurt mund t Asnjher, si rezultat i saiṋcara ose jad́asphot́a negative, t mos shndrrohet n nj faktor m delikat se faktori fizik m delikat, domethn faktori eterik, sepse po t shndrrohej n faktorin tjetr m delikat, citta, do t nnkuptonte trheqjen e mendimit. -valt e makrokozmosit.

  Kshtu, e vetmja paraqitje logjike sht t thuhet se bhutas nuk jan ndonj gj e re, por vetm format e kryqzuara t citts kozmike, t cilat manifestohen n faza t ndryshme t procesit saiṋcara kur hapsirat ndrmolekulare dhe ndratomike zvoglohen dhe afiniteti kimik rritet pr shkak t jashtme. presioni i Prakrtit statik.

  Tanmtratattva: Tat + mtra = tanmtra. N sanskritisht tat do t thot "ajo", mtra do t thot "sasia m e vogl". Prandaj termi tanmtra tregon nj pjes mikroskopike t "at" (t "at bhta").

  Sipas filozofis s Ananda Marga, Brahma Cakra – Rrethi Kozmik – nuk sht vese nj valle kozmike n t ciln do objekt i krijuar, nn magjin magjike t Kozmosit, lviz n harmonin dhe ritmin e duhur. Me fjal t tjera, mund t thuhet se nj objekt ose objektivitet nuk sht gj tjetr vese nj lvizje valore brenda trupit t Kozmosit. Kshtu, filozofia e Ananda Marga-s vendos teorin e valve t shkencs moderne prmes nj kndvshtrimi logjik t pavarur, dhe se jeta prbhet vetm nga nj oqean valsh vibracionale.

  do bhta nga eterja tek e ngurta sht n nj rrjedh t prjetshme. Vet ekzistenca e bhtatattva sht vetm nj model valsh, nj pjes mikroskopike e valve t marra n nj form kolektive nga organet shqisore-cum-citta. Kto fraksione mikroskopike t bartura prmes valve quhen tanmtras. Prandaj tanmtra-t nuk jan gj tjetr vese valt e prodhuara nga objektet n fjal si rezultat i reflektimit t bhta-s m delikate mbi ato m t vrazhda. Tanmtras n kuptimin matematikor nuk jan dika homogjene. Ato jan heterogjene n karakter dhe heterogjeniteti i tyre krijon varietete n botn e jashtme t perceptueshme. Ky heterogjenitet sht i specializuar nga ndryshimi n gjatsit e valve midis tanmtras t ndryshme brenda ose pa fushveprimin e ndonj Bhta t veant.

  ksha ose faktori eterik sht pak a shum nj faktor teorik dhe duke qen m e holla nga t gjith bhta-t, ka gjatsin e vals maksimale, kshtu q rrjedha e tij nuk prballet me asnj penges fizike, ndrsa bhta-t e tjera prballen me disa. Nj val mund t lviz lirshm vetm kur sht n harmoni me valt e mparshme dhe lakimet e tyre. Nj val mund t kaloj prmes nj objekti ku nuk ka asnj penges fizike ose penges nga nj val m delikate, domethn, valt m delikate mund t kalojn npr val m t paprpunuara; dhe n rrethana t tilla ka gjithmon nj rregullim t gjatsis s valve q rezulton n krijimin e diversiteteve fizike. Rregullimi i duhur i gjatsis s vals do t thot rregullim n dy pauzat e valve - pauza e ndjeshme dhe pauza statike. Pauza e ndjeshme n val tregon pikn ku momenti lart sht shteruar prfundimisht dhe vala sht gati t filloj lvizjen posht, dhe pauza statike sht n pikn ku lvizja posht ka prfunduar dhe lvizja lart sapo ka filluar. Ato prfaqsojn kulmin e shkencs fizike. Sa m e madhe t jet gjatsia e vals s do bhtatattva, aq m e madhe sht mundsia q ky rregullim i valve goditse t kalojn.

  Kur nj objekt lejon kalimin e nj vale, ai nuk hyn n sfern e nervave shqisore, por kur vala nuk merr nj kalim t till, domethn reflektohet prapa, vetm n nj rrethan t till ekziston nj perceptim i saj. ekzistenca nga nervat tona shqisore.

  Le t shqyrtojm procesin e perceptimit aktual dhe t shohim se si ndodh. sht treguar m hert se ekzistenca e nj strukture fizike nuk sht gj tjetr vese nj gjendje dridhjeje vibracionale t vazhdueshme. Vet ekzistenca krkon lvizje t prjetshme. Kjo dridhje krijon val t cilat godasin portat e organeve. Ndodh nj dridhje simpatike brenda nervit ndijor i cili prcillet n vendin e organit aktual n tru. N tru, njsia citta merr formn e dridhjes dhe egoja ndjen se po percepton objektin e saj. Pr shembull, kur valt e drits q vijn nga nj objekt godasin retinn e syrit, nervi optik krijon nj dridhje t ngjashme n lngun optik dhe e prcjell dridhjen n nj pik n tru t njohur si cakśu indriya. Citta merr formn e objektit dhe ahaḿtattva ose egoja ndjen - "Un po shoh objektin e veant". Kshtu, perceptimi aktual bhet prmes nj procesi n nerva t ndryshm q bartin dridhje nga portat e organeve n vendet e organeve t veanta n tru. Ky sht rasti me perceptimin e shijes dhe aktivitetet e tjera shqisore. Nse ndonj nga nervat ndijor sht i dmtuar, ai lloj perceptimi nuk do t prjetohet nga egoja. Me fjal t tjera, perceptimi objektiv atribuohet gjithmon me meritat dhe t metat e nervave shqisore. Lloji i dridhjes s rrezatuar nga nj objekt mund t quhet "tanmtra dalse" dhe vala e veant ery nervat njihet si "tanmtra hyrse".

  Indriyatattva: Mendja sht mjeshtri q percepton, urdhron dhe vepron, dhe kt e bn me ndihmn e indriyas, si shqisore ashtu edhe motorike. Indrijat ose organet jan dhjet n numr - pes shqisore dhe pes motorike. Funksioni i indrijave shqisore sht t marr tanmtra t ndryshme dhe ai i indriyas motorike sht t krijoj tanmtra sipas saḿskra-ve t qensishme dhe t'i transmetoj ato n nj stil ekstroversial.

  Nj pik shum e rndsishme q duhet theksuar ktu sht se kapaciteti iminent i nj objekti, qoft eterik apo i ngurt, pr t shkarkuar tanmtras, mbetet i njjt. do rritje n numrin e perceptimeve shqisore nuk ndikon n intensitetin total t perceptimit. Ajo mbetet konstante n nj mnyr matematikore. Nse trupi i ngurt mund t transmetoj pes perceptimet themelore t zrit, prekjes, forms, shijes dhe nuhatjes me intensitet t barabart, kjo nuk do t thot se do perceptim i ksaj tanmtra t ngurt do t ket t njjtin intensitet t valve zanore t transmetuara nga trupi eterik. Trupi eterik q ka karakteristikn unike t transmetimit t valve zanore ka intensitetin kolektiv t t pes tanmtra-ve t transmetuara nga trupi i ngurt q ka funksione shqisore shumpalshe.

  Organet shqisore: Kto jan pes n numr - (1) cakśuh (syri), (2) ***ńa (veshi), (3) nsik (hunda), (4) jihv (gjuha) dhe (5) tvak (lkura). Funksionet e tyre jan - darshana (pr t par), shravańa (t dgjosh), ghrńa (t nuhassh), svdana (pr t shijuar) dhe sparshana (pr t prekur), respektivisht. Sipas procesit t perceptimit ato ndihmojn mendjen n asimilimin e tanmtras.

  Organet motorike ose karmendrijat jan gjithashtu pes n numr. Ato jan (1) vk (korda vokale), (2) pńi (dora), (3) pda (kmba), (4) pyu (anusi) dhe (5) upastha (organi gjenital). Funksionet e tyre jan prkatsisht: kathana (t flassh), shilpana (t punosh), carańa (t lvizsh), varjana (t lshosh fekalet) dhe janana (t lindsh).

  Burimi: Bhtatattva, Tanmtratattva dhe Indriyatattva

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 10. #510
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Makina Biologjike


  Ekzistenca njerzore ose do ekzistenc tjetr biologjike nxitet nga shtytja e prirur e psikiks. M lejoni t shpjegoj pse trupi i njeriut sht nj makin biologjike dhe e nxitur nga prirjet.

  Trupi fizik nuk sht i juaji. Ai i prket nj Entiteti tjetr q ka vendosur mendjen n kt trup, kshtu q tani ju mendoni, "sht trupi im". Mendja sht autorizuar t prdor kt trup, kshtu q mendja po mendon: "sht trupi im". tman [vetdija e njsis] sht duke par, duke dshmuar at q mendja po mendon. Nse tman ndalon s shikuari, mendja do t ndaloj s punuari. Pra, cila sht shkenca me t ciln po nxitet makina biologjike?

  Ka dhjet indriyas [organet] – pes jiṋnendriyas [organet shqisore] dhe pes karmendriya [organet motorike] – dhe nj antahkarańa [fakultet i brendshm]. Organet shqisore dhe motorike jan bahihkarańa [organet e jashtme]. Antahkarańa lidhet drejtprdrejt me trupin. sht nj pjes e brendshme e vet mendjes. Pikrisht n kt pjes mendja ndjen zbraztin e stomakut dhe n kt mnyr urin. Pasi stomaku zbrazet, mendja fillon t krkoj ushqim dhe kjo shprehet prmes veprimeve fizike t trupit. Pra, ka dy porcione - antahkarańa dhe bahihkarańa. Njra prbhet nga nj pjes e brendshme e vet mendjes, dhe tjetra nga dhjet organet - pes organe shqisore dhe pes organe motorike.

  Lvizja e prirur vjen nga antahkarańa. Origjina ose burimi i shtytjes sht antahkarańa. Antahkarańa prbhet nga pjest e vetdijshme dhe nn ndrgjeshme t mendjes - t menduarit, kujtesa, etj., t gjitha i prkasin antahkarańa. Antahkarańa po i bn kto gjra. Tani, sa her q antahkarańa bn dika, trupi fizik aktivizohet n prputhje me rrethanat. Trupi gjithashtu transformohet n prputhje me rrethanat. Kshtu, kjo makin biologjike drejtohet nga shtytje propensive.

  Rndsia e brendshme e Mahbhrata-s

  N sanskritisht ka gjasht drejtime kryesore - veri, jug, lindje, perndim, lart dhe posht - t cilat quhen disha ose pradisha. Ekzistojn gjithashtu katr qoshe - veriperndim, jugperndim, juglindje dhe verilindje, t quajtur respektivisht iishna, agni, vyu dhe naerta - t cilat s bashku quhen anudisha. Pra katr plus gjasht bjn dhjet.

  Tani, mendja sht e verbr. Me ndihmn e viveks [ndrgjegjes] sht n gjendje t shoh dhe vizualizoj. Pra, mendja sht Dhritarastra [mbreti i verbr i Mahbhrata] dhe forcat e saj – domethn dhjet agjentt, bahihkarańa – mund t punojn n dhjet drejtime njkohsisht. Pra mendja ka dhjet me dhjet ose njqind shprehje t jashtme. Ose e thn ndryshe Dhritarastra ka njqind djem.

  Po Pandavas [pes vllezrit e Mahbhrata]? Ata jan pes faktort themelor n strukturn njerzore. Sahadeva sht faktori solid i prfaqsuar nga mldhra cakra (e aft pr t'iu prgjigjur do gjje). M pas sht Nakula n cakra svdhiśt́hna. Nakla do t thot "uj q rrjedh pa kufi". Na do t thot "jo" dhe kula do t thot "kufijt" - faktori i lngshm. Tjetra sht Arjuna, prfaqsimi i energjis ose forcs, q shklqen n cakra mańipura - gjithmon duke luftuar pr t ruajtur ekuilibrin. Pastaj Bhima, i biri i Pandu, sht vyu, faktori ajror, n anhata cakra. S fundi, pozicioni i Yudhisthira sht n cakra vishuddha ku mbaron materia dhe fillon bota tjetr.

  Pra, n luftn midis materialistve dhe spiritualistve, n luftn midis materies dhe sublimes, Judhisthira mbetet e qete, e patrazuar. Yudhi sthirah Yudhiśt́hirah ["Ai q qndron i palkundur n betej quhet "Yudhiśt́hira""].

  Krśńa sht n sahasrra cakra. Tani kur kuńd́alinii [hyjnia e fjetur] zgjohet, ngrihet dhe arrin n strehn e Krśńa me ndihmn e Pandavas, jiiva [qenia njsi] shkrihet n Ndrgjegjen Kozmike. Pandavas po e shptojn jiivn dhe po e ojn n strehn e Krśńa.

  Sanjaya sht ministre e Dhritarastras. Sanjaya sht viveka. Dhritarastra po e pyet Sanjajan, sepse nuk e sheh vet: “Oh, Sanjaya, m thuaj, n betejn e Kurukśetrs dhe Dharmakśetrs, far bri partia ime [dhe ajo e Pandavave]? Si ia doln?”

  Njqind djemt e Dhritarastras, mendjes s verbr, po prpiqen t kontrollojn jiivn, e cila po shptohet nga Pandavas prmes nj lufte t vazhdueshme. M n fund, duke qen triumfues, ata e sjellin jiivn n strehn e Krśńa. Kjo sht domethnia e brendshme e Mahbhrata-s.

  Kurukśetra sht bota e veprimit, bota e jashtme, e cila ju krkon t punoni dhe t veproni. Puna sht rendi. Kuru do t thot "pun". [Dhe kśetra do t thot "fush".] Dharmakśetra sht bota e brendshme psikike. Ktu dominojn pandavat.


  Burimi: Makina Biologjike

  Botuar n: Diskurse mbi Krśńa dhe Giit

  Shrii Shrii nandamrti

 11. #511
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Transformimi biologjik i lidhur me metamorfozn psikike dhe anasjelltas


  Tema e fjalimit t sotm sht “Transformimi biologjik i lidhur me metamorfozn psikike dhe anasjelltas”. Kjo vlen pr makrokozmosin po aq sa pr mikrokozmosin. N fazn e ekstroversionit, nj Entitet Suprapsikik shndrrohet n shum entitete fizike t ndikuara nga Prakrti: Entiteti q ishte psikik shndrrohet n fizik t shumt. N lidhje me kt, Vedat vrejn: Ekoʼham bahusyma - "Un jam nj, por do t bhem shum." Kjo ndjenj "un" sht dika psikike, nj dridhje ektoplazmike brenda ose jasht sfers s strukturs fizike.

  N kt transformim t Njrit n shum, ose m mir n kt faz t ekstroversionit, struktura t shumta fizike individuale dalin nga nj dridhje e vetme: kshtu ky Entitet psikik shndrrohet gradualisht n lnd t paprpunuar. do val e pjesshme e Mendjes s gjer Kozmike m pas merr formn e nj strukture individuale t gjall ose t pajet.

  N fazn e introversionit, ndodh e kundrta: n kt faz, mikrokozmoset individuale ecin prpara me ideacionin e t Lartsuarit dhe shumzimet e tyre shndrrohen n unitetin suprem. Prderisa ka fizikalitete, ka dallime materiale; por ndrsa kto fizikalitete individuale lvizin drejt Qllimit Suprem, desideratum-it prfundimtar, shumfishimi i tyre zvoglohet me shpejtsi, dhe n fund ato shndrrohen n nj Entitet Soprakozmik ose Makrokozmik. Kjo do t thot, i gjith procesi i lvizjes sht nga gjendja e unitetit n arenn psikike n shumfishimet n sfern fizike, dhe anasjelltas. N fazn ekstroversiale t shprehjes [saiṋcara], Njshi psikik bhet fizikisht i shumt - uni-psikik bhet multifizik; dhe n fazn introversale [pratisaiṋcara], multi-fiziku shndrrohet n uni-psikik. Ky sht loja e krijimit te prjetshm (liil-loja kozmike) e Parama Puruśa [Ndrgjegjja Supreme].

  N t kaluarn, [shum] miliona vjet m par, qeniet e gjalla erdhn n kt tok. N ato dit t hershme n epokn terciare dhe veanrisht n epokn e Krets [kretakut], kishte shum kafsh dhe bim gjigante; (Qeniet njerzore nuk u shfaqn deri afrsisht nj milion vjet m par). Ato pem dhe kafsh t mdha zotronin qeliza t gjalla shum t thjeshta pa shum kompleksitet; shumica e qelizave ishin vetm t nj lloji. Ka disa pem edhe tani q kan t njjtin lloj qelizash t thjeshta, pr shembull fier, t cilave u kam vn emrin sanskritisht purńik. Kto lloj bimsh ishin shumqelizore, por struktura e tyre protozoike ishte uniforme n karakter; e njjta gj ishte edhe me disa qenie t tjera t gjalla. Pr shembull, kishte kafsh gjigante si dinosaurt, brontosaurt, kakt́esiys, etj., t cilat zotronin struktura fizike shum t thjeshta: numri i qelizave n trupin e tyre ishte i madh, por shkalla e ndryshimit ndrqelizor ishte pothuajse e paprfillshme.

  Kto krijesa psuan ndryshime sipas ndryshimeve n koh, hapsir dhe fizik, sipas ndryshimeve n kushtet klimatike - jo vetm n kt tok, por edhe n planet t tjer t banuar nga qenie t gjalla. Papritur, midis nj epoke dhe tjetrn, ndodhi nj situat anormale e krijuar nga nj epok akullnajash, kur temperatura ra shum nn zero grad. Gjat asaj epoke t akullit, qoft e gjat apo e shkurtr, kafsht hyn n letargji. Shum prej tyre u zhdukn dhe u shfarosen pas letargjis; pr shkak t mungess s tyre ose boshllekut intelektual, ato krijesa gjigante t epoks s Krets [kretakut] duhej t largoheshin nga bota – ato u mposhtn n luftn pr ekzistenc. Por ato krijesa q mbijetuan iu nnshtruan ndryshimeve fizike, si dhe ndryshimeve psiko-fizike ose bio-psikike. Kompleksiteti i qelizave t tyre u rrit dhe trupi i tyre gradualisht u b m i vogl, dhe prfundimisht fuqia e tyre mendore u rrit gjithashtu. Kjo do t thot, trupi fizik fillimisht u b shum i madh dhe pasi mori nj form t caktuar, struktura u ndrlikua ose komplekse; dhe q nga ai moment, n ate fazn ose fazn tjetr, ndrsa lviznin n rrugn e introversionit drejt Desideratumit Suprem, trupi i tyre fizik vazhdoi t zvoglohej n madhsi dhe trupi i tyre psikik u forcua - intelekti i tyre u rrit. Ky sht rregullimi ose ekuilibri ose ekuilibri midis strukturave biologjike dhe metamorfozs psikike.

  Pr shembull, zvarranikt e mdhenj q erdhn n kt tok [miliona] vjet m par gradualisht u bn hardhuca, krokodil, aligator dhe salamander. Nj tjetr krijes e madhe e cila gradualisht u zhvillua n nj madhsi m t vogl ishte mamuthi q evoluoi n nj elefant; por kjo ndodhi menjehere Nuk u bne elefant brenda nats - kishte nj faz ndrmjetse midis viganit dhe elefantit. Kshtu kafsht e mdha u zhdukn dhe n vend t tyre u shfaqn kafsh t vogla. (Nj her thash se kjo nuk sht epoka e vendeve t vogla apo kafshve t mdha. Kafsht e mdha do t duhet t'ua ln vendin e tyre t vegjlve; dhe vendet e vogla do t duhet t bashkohen s bashku n federata dhe konfederata, ose prndryshe planifikimi dhe zhvillimi shkencor nuk do t t jet e mundur.)

  Kshtu, n procesin gradual t evolucionit, ne mund t vrejm se fizika e paprpunuar trupore e krijesave po shndrrohet n hollsi - forca e tyre fizike po metamorfozohet shpejt n vitalitet psikik - dhe materialiteti po shndrrohet n ndrgjegje. N mnyr t ngjashme, mund t kuptohet se krijesat e pazhvilluara t s tashmes, n t cilat ky aspekt fizik sht shum i rndsishm, gradualisht do t transformohen n fazn e pratisaiṋcara n qenie mendore m delikate; gradualisht aspekti i tyre fizik do t ulet dhe aspekti psikik do t bhet mbizotrues. Kjo do t jet e vrtet edhe pr bimt. Meqense ka rritje t kompleksitetit n sfern psikike, do t ket nj rritje prkatse t kompleksitetit n sfern fizike, pasi kto t dyja jan t pandashme dhe duhet t ruajn prshtatjen me njri-tjetrin. N kt mnyr i gjith universi gradualisht do t bhet kryesisht mendor. Ne shohim para syve tan se kafsht gjigante t s kaluars s rrmujshme, t cilat ishin t pazhvilluara n intelekt, si pasoj u zhdukn. Qeniet njerzore, gjithashtu, gradualisht do t shndrrohen trsisht n krijesa krejtsisht t ndryshme: zhvillimi i tyre psikik do t rritet shum dhe ata do t angazhohen n krkimin e njohurive m t larta dhe gjithnj e m shum krkimeve psiko-shpirtrore.

  N kt proces, prshtatja psiko-fizike do t krijoj nj ndryshim t madh edhe n trupin fizik. Pr shembull, lkura e krijesave t lashta ishte shum e trash, sepse me kt lkur t trash ata i rezistonin t ftohtit. Gjat epoks s akullit vetm ato krijesa me lkur t trash mund t mbijetonin. Njerzit e hershm kishin m pak qime n trupin e tyre; por sa m shum q evoluonin psikikisht, lkura e tyre bhej m e holl dhe sasia e qimeve rritej. Buallicat jan t njjt si n epokn parahistorike - ata nuk kan asnj ndjenj prgjegjsie. Nse duke trhequr nj karroc ndodh q t kalojn pran nj pellgu me uj, ata do t zhyten drejt e n uje duke e trhequr karrocn pas. Lopt, nga ana tjetr, jan zhvilluar disi psikikisht dhe jan m inteligjente se buallicat. Lkura e buallit sht shum e trash dhe sasia e qimeve n trupin e tyre sht m e vogl, por lkura e lopve sht e holl dhe ka m shum qime n trupin e tyre. Kjo tregon se ato jan relativisht t zhvilluara. Pra ndryshimi n sfern psikike sjell nj ndryshim prkats edhe n sfern fizike. Dhe kshtu n procesin e evolucionit aktualisht, qeniet e gjalla jan m shum fizike sesa psikike, por n t ardhmen ato do t bhen m shum psiqike sesa fizike. Tani mbizotron elementi i fiziks, por n t ardhmen elementi psikik do t mbizotroj dhe aspekti fizik do t bhet dytsor. T gjitha potencialet ektoplazmike dhe endoplazmike t t gjith krijimit po shndrrohen shpejt n potenciale psikike.

  Pra, n kt faz t lvizjes introverse, kur fiziku i paprpunuar po shndrrohet n psikik, mund t presim q t vij dita kur e gjith bota do t lviz nga sfera delikate psikike dhe do t kaloj pragun e bots shpirtrore akoma m delikate. Dhe ajo dit kur e gjith bota e gjall – duke kaluar npr nj faz kalimtare psikike – do t bhet shpirtrore, nuk do t jet n t ardhmen e largt.

  Loja e prjetshme kozmike (liil) e Parama Puruśa sht n proces (kur nuk e dim shkakun e dikaje, e quajm liil dhe kur zbulojm shkakun e quajm kriid́); dhe pr shkak t ksaj loje t prjetshme t Parama Puruśa, materia shndrrohet n mendje, dhe mendja n ndrgjegje shpirterore, dhe s fundi bashkon vetdijen n Ndrgjegjen Supreme. Kjo do t thot, s pari Njshi bhet shum dhe m pas t shumtt bhen prfundimisht Nj. Parama Puruśa sigurisht q derdh hirin e Tij mbi qeniet mikrokozmike, sepse t gjitha ato kan dal nga valt e mendimit t Tij makrokozmik. Dhe n fazn prfundimtare t valve t mendimit t Tij kozmik, Ai thith t gjitha mikrokozmoset individuale n trupin e Tij t gjer Makrokosmik. Mikrokozmoset dalin prej Tij dhe m n fund bashkohen prsri n T.

  Mayyeva sakalaḿ jtaḿ mayi sarvaḿ pratiśt́hitam;

  Mayi sarvaḿ layaḿ yti tad Brahmdvayamasmyaham.

  [Gjithka lind nga Un, gjithka ruhet n Mua; Gjithka m n fund shkrihet tek Un; Un jam ai Brahma – Njshi I vetem pa t asnje te dyt.]

  Nse ka vetm nj entitet, nuk ka lumturi. Vetm mendoni, nse do t ishit vetm n kt univers, nuk do t ishte e mundur pr ju t jetoni - do t bheshit t mendur. A nuk sht kshtu? Kur qndroni bashk me t gjith miqt dhe t afrmit tuaj, sa t gzuar ndiheni! Supozoni se takoni dik pas dy muajsh ose dy vjetsh, ju ej "Si jeni? Cili sht lajmi? T pash tre vjet m par n Vaeshkhii Prńim DMC [nj kongregacion shpirtror]!” N kt mnyr ju flisni mes vete. Dhe a nuk i ofroni liit́i [nj delikates indiane] njri-tjetrit n at koh, duke thn: "Ejani, uluni, le t pim pak liit́i!" Po t ishe vetm, sa e vshtir do t ishte! Pr Parama Puruśa thuhet:

  Sa v eśa tad draśt na pashyaddrst́amekart́;

  Me ne shantamivatmnam suptashaktirasuptadrk.

  N sadsiinoo sadsiittadniim;

  N siidrajo nuk vyom paro yat.

  Kimvariivah kuhakasya sharmannambhah;

  Kimsiid gahanaḿ gabhiiram.

  Na mrtyursiidamrtaḿ na tarhi na rtry;

  Ahńs siit praketah.

  niidavataḿ svadhay takedam;

  Tasmddhnyanna parah kiḿ ca nsa.

  Tamsiittamas guŕ ahmagrepraketam;

  Salilaḿ sarvam idaḿ.

  Tuccyen bhavpihitaḿ yadsiitta;

  Pasastanmahinjayataekam.

  Kmastadagre samavartatdhi manaso;

  Retah prathamaḿ yadsiit.

  Sato bandhumasatii niravindan hrdi pratiisy;

  Kavayo maniis.

  Tirashciino vitato rashmires madhah;

  Svidsiidupari svidsiit.

  sanmahimna santa;

  Svadh avastt prsatih parastt.

  Ko addh veda ka iha pravocat kuta;

  Ajt kuta iyaḿ visŕ stih.

  Arvg dev asya visarjanenth;

  Ko veda yata vabhva.

  Iyaḿ visrśtiryata vabhva yadi b;

  Dadhe yadi vna.

  Yo asydhyakśah parame byomanta;

  Pra aunja veda yadi vna veda.(1)

  Parama Puruśa ime ishte vetm - imagjinoni se far telashe t mdha iu desh t kalonte! Ai kishte aftsin pr t par gjithka, por nuk kishte asgj pr t par. Mund t shihet vetm nse ekziston nj entitet i dyt, por n at faz t krijimit nuk ka pasur asnj entitet t dyt pr t'u par. Kush ishte aty q Ai t qortonte? – “Pse rezultati juaj nuk sht i knaqshm? Jepni fjaln tuaj se tani e tutje do t punoni n mnyr t knaqshme!”. Kujt mund t'i fliste kshtu, nse nuk kishte nj entitet t dyt me t cilin t fliste? Kshtu Parama Puruśa mendoi me vete: "Tani jam vetm, por do t shumohem". Parama Puruśa dshiron nj familje gjithnj n rritje n mnyr q Ai t mund t luaj me fmijt e Tij t dashur.

  Pra, e ardhmja juaj sht e ndritshme - jo vetm e ndritshme, por e garantuar. Nj jet e re shpirtrore e lir nga t gjitha llojet e dogmave sht e sigurt q do t vij n t ardhmen e afrt. N kt faz t introversionit, n kt loj t prjetshme t Parama Puruśa, n t ciln entitetet fizike, psikike dhe shpirtrore po ecin t gjitha prpara, nj dit sfera mendore do t ngrihet n at shpirtrore dhe vetdija e njsis do t bhet nj me Ndrgjegjen Kozmike. Parama Puruśa po pret gjithashtu at dit t mbar. Ai sht me ju - Ai do t'ju jap drejtimin e duhur n mnyr q me ungjijt e Tij pr shptimin e krijimit universal, t arrini qllimin tuaj pa shum vshtirsi.

  Ai do t bj at q sht e nevojshme. Ju thjesht vazhdoni t'i bindeni Atij, thjesht vazhdoni t bni punn e Tij dhe t'i prmbaheni asaj q Ai thot me gjith energjin tuaj. Le t prshpejtohet shpejtsia e t menduarit t Tij introvers nga veprimet tuaja fisnike dhe nga ndjekjet tuaja shpirtrore. Lreni q ajo dit e art t vij sa m par dhe ta bj jetn tuaj plot shklqim.


  Burimi: Transformimi Biologjik i lidhur me Metamorfozn Psikike dhe anasjelltas

  Publikuar ne: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii nandamrti

 12. #512
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bio-Psikologji


  Koht e fundit, tema ime e diskutimit ka qen "dshirat mikro-psikike". M lejoni t shpjegoj se si kjo tem lidhet me shkencn e bio-psikologjis.

  Si e dini, dshirat mikropsikike mund t prfshihen n katr kategori t gjera: dshira psiko-fizike n lidhje me instinktin e lindur; dshira psiko-fizike n lidhje me instinktin jo t lindur; malli psikik pr pabulum psikik; dhe dshirat e lidhura me psikologjin kulmore.

  Cili sht kuptimi i mallit?

  Mall do t thot "nxitje q trhiqet prpara" - nuk shtyn. Nse dgjon dik t thot: “Djal i vogl, je nj fmij i keq, por m plqen shum”, krijohet nj ide psikike dhe nxitja sht duke e trhequr, jo duke e shtyr. Pjesa argtuese e mendjes trhiqet nga dshira.

  Instinktet e lindura

  S pari, merrni rastin e instinkteve t lindura. Supozoni se nj person i plqen t haj ushqim n formn e mblsirave ose orizit. Dshirat psiko-fizike pr kto dy lloje ushqimesh veprojn n t njjtin drejtim - kan t njjtn lvizje ansore - por dallg t ndryshme. Sa val t tilla ka? Ka val t panumrta.

  Kur nj foshnj e porsalindur dgjon zrin e nns, mendon: “Oh, nna ime po vjen. Un do t marr qumsht gjiri.” Ndjen aromat, ndjen ndjesin e prekjes dhe reagon ndaj mjedisit: "Ooooh, sht jashtzakonisht i ftoht." Shqelmon dhe urinon. Kto jan t gjitha instinktet e lindura n rastin e krijesave t gjalla, por jo n rastin e objekteve t pajet.

  Instinktet e lindura zhvillohen tek njerzit disa minuta pas lindjes. Tek zvarranikt dhe zogjt ato zhvillohen kur kto krijesa vijn n kontakt me botn fizike, dhe tek qent dhe macet zhvillohen pas disa ditsh.

  N rastin e entiteteve jo t gjalla, instinktet e tyre t lindura jan t tkurren dhe t fryhen. Duke qen se nuk mund t shprehen me nerva, themi se jan t pajet. Ato shprehen duke rritur ose paksuar hapsirat e tyre ndratomike ose ndrmolekulare. Hekuri, rra, toka, uji, etj., jan t gjith t pajet.

  N qeniet e gjalla, dshirat si dshira pr pabulum karbonik dhe qumshti i nns jan dshira pr pabulum fizik dhe jo psiqik.

  Supozoni se nj burr sht duke pir dhe duke pir - ai e di se kur t ndaloj sepse ka nj aftsi vetkontrolluese. Ai e di kur nuk duhet t pij m dhe e di kur i sht shuar etja. Nga ana tjetr, supozoni se ai prpiqet t kontrolloj etjen e tij. Ai mund t prpiqet t kontrolloj etjen e tij deri n nj shkall t caktuar, por prtej ksaj pike forca e tij jetsore nuk do t bashkpunoj me aftsin e tij vetkontrolluese. Pas dy ose tre ditsh ai nuk do t mund t kontrolloj m etjen e tij dhe nse vazhdon ta kontrolloj do t dmtoj shndetin e tij. Gjndrat dhe pleksi dhe qelizat protoplazmike do t shprbhen sepse ai shkoi kundr karakteristikave t forcs jetike.

  Merrni nj shembull tjetr. Supozoni se trupi juaj kolektiv nuk dshiron q djersa t dal prmes poreve t lkurs, por vetm n formn e urins prmes fshikzs. Gradualisht ky mendim do t ndryshoj bio-strukturn tuaj. Poret nuk do t krkohen m dhe fshikza dhe veshka do t duhet t bhen m aktive. Ose supozoni, me forcn tuaj mendore, dshironi t kontrolloni plotsisht urinimin. Cili do t jet rezultati? Do t ket shprbrje dhe shprbrje t plot t pjesve t ndryshme t trupit – pankreasit, mlis, shpretks, etj. Ndryshime t tilla mund t ndodhin vetm nse ideja e trupit kolektiv mbshtetet nga makrokozmosi – domethn nse makrokozmosi miraton krkess.

  Instinktet jo t lindura

  M pas vijn instinktet jo t lindura. Pjest e brendshme dhe lkura e trupit t njeriut ndryshojn sipas kushteve klimatike. N trupin e njeriut ka shum gjndra t cilat kontrollohen nga pleksi. Kur lind nj fmij njerzor, jo i gjith pleksi funksionon. N prgjithsi, pleksi nuk funksionon brenda barkut t nns sepse foshnja nuk merr frym drejtprdrejt. Edhe pse pleksi jan aty, ato zhvillohen pas lindjes vetm kur fmija fillon t prdor sistemin e vet t frymmarrjes. Pra, pas lindjes, kur pleksi zhvillohet, ndodhin ndryshime n trupin fizik, n sekretimin e hormoneve dhe n strukturat hormonale. Sekretimi i teprt dhe nnsekretimi i hormoneve ndikon n qelizat nervore, dhe kshtu ndryshojn mendimet. Instinktet gjithashtu ndryshojn. N trupin e njeriut kto ndryshime ndodhin ngadal n klimat e ftohta dhe m shpejt n klimat e nxehta.

  Menjher pas lindjes shprehen vetm aftsit e instinkteve t lindura. Rreth moshs pes vjeare zhvillohen disa aftsi t tjera, dhe rrjedhimisht sekretohen m shum hormone dhe lindin lloje t ndryshme mendimesh. Ndryshime t caktuara ndodhin edhe n lkur. Lkura bhet pak e trash n moshn gjasht vjeare n klim t ftoht s dhe n moshn katr vjeare n klimat e nxehta. Me kt zhvillim dashuria e fmijs pr vllezrit dhe motrat e tij/saj rritet dhe lind nj tendenc pr t luajtur. Si rezultat, mendimet ndryshojn.

  Disa gjndra t rndsishme

  Testikujt dhe vezoret: Rreth moshs trembdhjet vje n vendet e nxehta dhe pesmbdhjet vje n vendet e ftohta, testikujt dhe vezoret zhvillohen pr shkak t sekretimit t nj lloji t veant hormoni.

  Tek meshkujt testikujt jan gjndrat q shndrrojn limfn n sperm. Sapo limfat shndrrohen n sperm, nervat preken dhe ka nj ndryshim prkats n mendimet e dikujt. sht gjndra e hipofizs e cila u thot testiseve t shndrrojn limfn n sperm [d.m.th., testosteronin dhe lngun spermatik]. Kur prodhimi i limfs shkon prtej kapacitetit t trupit pr ta prdorur at, ajo shndrrohet n sperm dhe del nga trupi. Kshtu, dshira pr seks krijohet n mendje.

  Nse sekretimi i gjndrave t testisit sht normal, n mendje do t krijohet nj ndjenj e prgjegjshmris. Nj djal do t jet krenar pr faktin se ai iu bind babait t tij. Por nse djali do t ishte vetm tre vje, ai nuk do t ishte n gjendje t ndjente nj ndjenj detyrimi.

  Nse testikujt jan tepr aktiv [shum aktiv] dhe ka mbisekretim [sekretim t lart] t hormoneve, nj i ri zhvillon frymn e racionalitetit. Qimet pubike rriten pr shkak t aktivitetit t testiseve. Ky sht efekti fizik. Zhvillimi i racionalitetit sht efekti psikik. Sistemi nervor gjithashtu do t ndikohet. Nse nuk pengohet nga rrjedha natyrale e gjndrave limfatike, mbisekretimi [sekrecion i lart] on n zhvillimin e qimeve n gropat e krahve n moshn pesmbdhjet deri n shtatmbdhjet vje n vendet e nxehta dhe shtatmbdhjet deri n tetmbdhjet n vendet e ftohta. Bashk me kt rritet edhe ndjenja e racionalitetit. Pr shembull, nj djal mund t thot: “Jo baba, mos m krko ta bj kt. Nuk sht mir."

  Nse ka nn sekretim t gjndrave t testiseve, do t ket m pak qime; dhe nse, n t njjtn koh, gjndrat seksuale nuk zhvillohen n fazn e specifikuar, djali do t bhet shum mizor. Ai, pr shembull, mund t marr nj karkalec dhe t'i pres kmbt. Ju mund ta keni par nj djal t till n moshn trembdhjet, katrmbdhjet ose pesmbdhjet vje: ai mund t jet josocial, mund t mos przihet me t tjert. Kjo sht pr shkak t nnsekretimit t hormoneve nga gjndrat e testiseve.

  N rastin e sekrecionit t zakonshm krijohet malli pr seks. Nse ka mbisekretim [sekrecion i lart], nj i ri fiton fuqin pr ta transformuar at dshir n universalizm. N ata prej jush q kan dshir t madhe pr Parama Puruśa [Ndrgjegjja Supreme], nj mbisekretim [sekrecion i lart] ndodhi n hormonet tuaja midis moshs pesmbdhjet dhe shtatmbdhjet vje. N at faz vjen n mendje ideja pr t'u br i madh.

  Nse ka nn sekretim t hormoneve t gjndrave t testiseve, nj i ri do t zhvilloj m pak mirsi dhe m pak qime do t rriten n sqetull dhe n rajonin pubik. Nse shihni nj burr me kto karakteristika fizike, ather dhe atje mund t arrini n nj prfundim pr shkalln e mirsis s tij. Pr m tepr, nj person i till ka shum t ngjar t mbshtes dogmn. Ai nuk do t ket forcn morale pr t protestuar kundr dogms (duke prfshir dogmn e shkrimeve t shenjta) dhe nuk do t mbshtes nj ide t re.

  Nse testikujt funksionojn si duhet dhe nse nuk ka penges nga gjndrat limfatike, do t zhvillohet inteligjenca. Pa testikujt, plexusi diellor nuk do t zhvillohet dhe inteligjenca do t ulet.

  N t kaluarn shum skllevr u konvertuan n eunuk - t njohur si khojas n persisht. Nse vezoret e nj femre ose testikujt e nj mashkulli shkputen nga trupi, personi do t bhet eunuk. Tek nj mashkull, nse testikujt jan t ndar nga trupi, do t ket ndryshime fizike dhe psikologjike. Burri nuk do t vdes, por do t humbas ndjenjn e prgjegjsis dhe prgjegjsite. T gjitha cilsit q lidhen me testikujt, si ndjenja e prgjegjsis dhe prgjegjsite, do t jen t dobta. Nj eunuk nuk do t jet n gjendje t rris qime pubike ose qimet pubike do t jen t pakta.

  A duhet t priten testikujt dhe njeriu t bhet eunuk?

  A mund t konsiderohet e qytetruar?

  N disa vende, burrat u ndrruan n eunuk dhe, duke qen se nuk kishin asnj ndjenj seksi, ata vendoseshin si roje sigurie n haremet e sundimtarve. Ky sht nj sistem barbar dhe bie ndesh me t drejtat themelore t njeriut. sht jashtzakonisht e keqe.

  Nse organi seksual shkputet nga trupi mashkullor, cili do t jet rezultati?

  Burri nuk do t vdes, por testikujt dhe veshkat nuk do t mund t funksionojn si duhet. Prandaj, do t ket edhe ndryshime psikologjike dhe asnj ndjenj seksi.

  Gjndra e prostats:
  Gjndra e prostats krijon ndjenjn e ndrojtjes ose turpit n mendje. N moshn tre deri n pes vje, fmija nuk ndjen asnj turp. N kt mosh nj fmij mund t ec n rrug pa rroba. T rriturit prjetojn droj pr shkak t zhvillimit t ksaj gjndre dhe saḿskras [momenteve reaktive mendore] t imponuara.

  Si rezultat i sekretimit t teprt t hormoneve nga gjndra e prostats, mund t zhvillohet nj lloj melankolie. . Dikush mund t mendoj: “Cila sht nevoja e ktij krijimi? Pse e krijoi Parama Puruśa kt univers? Un jam vetm, nuk kam shok. Ku sht sharmi n jet? Askush nuk kujdeset pr mua.” Ka disa filozofi q paraqesin kt lloj melankolie. sht gjithashtu e qart se vet propozuesit apo hartuesit vuanin nga melankolia.

  Nse ka nn sekretim t hormoneve nga gjndra e prostats, nj person do t zhvilloj nj natyr t frikshme dhe do t vuaj nga halucinacione psikike. Dikush mund t shoh edhe nj fantazm n mes t dits. Nnsekretimi, ose sekretimi i ult, nga gjndra e prostats krijon kt psikologji.

  A varet gjndra e prostats nga gjndrat limfatike apo anasjelltas, apo jan t ndrvarura? Kto gjndra jan t ndrvarura; prkundrazi, t gjitha pleksuset dhe t gjitha gjndrat jan t ndrvarura. T gjitha gjndrat varen shum nga gjndrat limfatike pr furnizimin e tyre me limf - lndn e par. Varsia e gjndrave t tjera nga gjndrat limfatike sht m e madhe se varsia e gjndrave limfatike nga gjndrat e tjera. N mnyr t ngjashme, pleksi i siprm sht m pak i varur nga pleksi i poshtm, dhe pleksi i poshtm sht m i varur nga pleksi i siprm. Furnizimi i teprt i limfs shkon n tru [prmes qarkullimit t gjakut] dhe ushqen qelizat nervore t kafks.

  Pleksusi diellor [i vendosur n mes t gjoksit]:
  Kur plexusi diellor zhvillohet, ngjallet dashuria pr fmijt. Kjo sht e zakonshme pr t gjitha kafsht, zogjt, gjitart dhe qeniet njerzore. Por krijesat q kan trupa vet-ndars nuk kan dashuri pr fmijt pasi nuk kan pleksus diellor.

  Menjher pasi gjndrat limfatike fillojn t funksionojn normalisht, testikujt zhvillohen tek meshkujt, dhe n rastin e femrave, vezoret zhvillohen dhe gjndrat fillojn t funksionojn pr t prodhuar qumshtin e njeriut. Dashuria pr fmijt gjithashtu rritet.

  Kur zhvillohet pleksusi diellor, mjekra rritet tek meshkujt. Nse ka sekretim t ult t hormoneve nga plexusi diellor, rritet m pak mjekr. Gjithashtu, pr shkak t sekretimit t ult tek burrat dhe grat sterile – ata q shihen si eunuk – mungon dashuria pr fmijt. N rastin e sekrecionit t teprt [sekrecion t lart], far do t ndodh? Tek meshkujt mjekra do t rritet m shum. sht nj shenj e mir nse meshkujt kan mjekr t trash.

  Dashuria njerzore do t shndrrohet n dashuri universale nse ka mbisekretim [sekretim t lart] t hormoneve nga plexusi diellor. N rastin e meshkujve me dashuri pr Parama Puruśa, ata ose do t ken mjekr t trash ose gjoks t zhvilluar, ose t dyja. Prpara se t ishin sdhakas [aspirant shpirtror], ata do t kishin ose mjekr m t holl ose gjoks m pak t zhvilluar.

  far ndodh nse plexusi diellor shkputet nga trupi?
  T gjitha zakonet m t larta njerzore e kan bazn e tyre n plexusin diellor. Nse plexusi diellor ose ndonj pleksus ndahet nga trupi i njeriut, personi do t vdes . Struktura trupore nuk do t mbijetoj as pr nj sekond. (N latinisht ka dy mbiemra pr "corpus". "Corpus" do t thot "pjesa e domosdoshme e nj strukture". "Trupor" ka t bj me dika q lidhet me trupin fizik, dhe "trupore" i referohet disa materialeve fizike. Shqetsimet "Jo trupore" dika q nuk hyn n sfern e taktualitetit. Supozoni se nj z vjen nga bota e padukshme. A sht nj z fizik? Jo, sht nj z jotrupor.)

  Gjndra tiroide dhe paratiroide:
  Pr shkak t sekretimit t hormoneve nga gjndra tiroide n trupin e mashkullit, zri bhet i thell dhe mustaqet rriten. S bashku me kt, rritet cilsia e mbshtetjes te vetja. N rastin e meshkujve, nse kjo gjndr nuk zhvillohet, ata do t ken nj natyr grindavece. Femrat do t ken t njjtin defekt dhe gjithashtu do t bhen paksa irracionale. Kotsia, gjithashtu, do t zhvillohet nse ka nn sekretim t gjndrs paratiroide. Kto jan t gjitha instinkte jo t lindura.

  Pr nj mashkull nga nj vend i nxeht, t gjitha gjndrat zhvillohen plotsisht n moshn njzet e katr vje. N vendet e ftohta ky zhvillim i plot arrihet afrsisht dy vjet m von. Pas moshs tridhjet e nnt vjeare ka nj prkeqsim t leht n trupin fizik, por avancim n sfern psikike. Pas moshs pesdhjet n vendet e nxehta dhe pesdhjet e nj n vendet e ftohta, ka m shum prkeqsim fizik dhe prkeqsim t leht mendor. Pas moshs gjashtdhjet vjeare n vendet e nxehta dhe gjashtdhjet e nj n vendet e ftohta, fuqia e t menduarit do t prkeqsohet ngadal.

  Trupi i njeriut sht nj makin biologjike. Kjo sht historia e trupit t njeriut dhe pleksusit njerzor.

  Un kam diskutuar vetm nj pjes t vogl t ksaj njohurie sepse ekziston mundsia q ato t keqprdoren. Duhet br shum krkime mbi kt tem pr mirqenien e gjithanshme t qenieve t gjalla.

  Hipofiza dhe gjndrat pineale:
  Si rezultat i sdhan-s [praktikat shpirtrore] t kryera n jett e mparshme, n moshn trembdhjet vjeare, pasi jan zhvilluar gjndrat seksuale, gjndra e hipofizs fillon t funksionoj jashtzakonisht dhe etja pr shpirtrore ngjallet. . Nse nj person i till merr drejtimin e duhur nga nj prijs shpirteror, ai arrin prparim shpirtror. Nse dikush bie n shoqri t keqe, nj'Rnie degraduese sht e shpejt.

  Pas marrjes s udhzimit t duhur shpirtror, mendja e dikujt ngrihet lart nga gjndrra e hipofizs n gjndrn pineale dhe me mendjen e prqendruar n pikn kontrolluese t gjndrs pineale, njeriu arrin shptimin brenda nj periudhe t shkurtr kohe.

  Parama Puruśa aplikon microvita n gjndra dhe nn-gjndra t ndryshme. Ai ua jep kt ndihm aspirantve shpirtror n fazn e fundit t shtress s tret [dimensioni i psikologjis] dhe n shtresn e katrt. Shumica e gjndrave funksionojn brenda dimensionit t par dhe t dyt t psikologjis. Gjndra e hipofizs ka t bj me dimensionin e tret, dhe gjndra pineale ka t bj me dimensionin e tret dhe t katrt. [Ekzistojn katr dimensione t psikologjis s Yogs – nga cakra mldhra n cakra mańipura; nga mańipura cakra te vishuddha cakra; nga cakra vishuddha n jiṋ cakra; dhe sipr cakra jiṋ. Kto dimensione t psikologjis korrespondojn me katr fazat e meditimit.]

  Aspirantt shpirtror duhet t kujdesen pr t pastruar gjndrn e tyre t hipofizs, sepse kjo ndihmon n sdhan shpirtrore. Sekretimi i hormoneve n gjndrat e siprme ruan nj ekuilibr n t gjitha gjndrat e tjera. Gjndra e hipofizs ka natyr psiko-shpirtrore, dhe gjndra pineale sht shpirtrore.

  Pr sa i prket pleksuseve, ato jan sekretet bio-psikologjike t t jetuarit. N objektet e pajet nuk ka sekretim t hormoneve nga [gjndra ose] pleksuset. Shprehja bhet prmes zgjerimit dhe tkurrjes s hapsirave t tyre ndratomike dhe ndr-molekulare.

  Hiri i Parama Puruśa ndikon n t gjitha pleksuset. Dispozitat shlyese t Parama Puruśa jan prmes t gjitha pleksive - jo vetm hipofizs dhe pineale. Mikrovita negative nuk funksionon n gjndrat e hipofizs dhe pineale. Mikrovita pozitive funksionon npr t gjitha pleksuset.

  Si rregull i prgjithshm hiri i Parama Puruśa shprehet prmes mikrovits pozitive n pleksuse t ndryshm. N mnyr t dukshme ose t imagjinueshme nj arom e mbl vjen nga pleksusi prkats. Kur nj aspirant shpirtror arrin prqendrim ose qetsi mendore, si n madhura sdhan [nj lloj i veant meditimi], ai ose ajo prjeton nj arom t mbl dhe mendja ndihet e qet ose e kthjellet. Parama Puruśa jep lumturin e taktualitetit prmes pleksive t ndryshm.

  Rndsia e limfs

  Gjndrat limfatike furnizojn me lnd t par - limfn - fabrikat - gjndrat - dhe limfat e teprta shkojn n tru dhe siguron ushqim pr qelizat nervore n kranium. Kur limfat bie n kontakt me nj gjndr t aktivizuar, krijohen hormone.

  Gjndrat limfatike t lidhura me testikujt fillojn t funksionojn n t njjtn koh kur testikujt fillojn t punojn n mnyrn e duhur. Lnda e par pr testikujt sht hormoni [limfatik] i krijuar nga gjndrat limfatike [rajonale]. Kjo limf shndrrohet n sperm nga testikujt. Kur limfat vjen n plexusin diellor, zhvillohet shpirti i dashuris dhe dashuris pr fmijt. N trupin e femrs vezt krijohen n vezore. Nj pjes tjetr limfatike ndihmon n ruajtjen e energjis s duhur n trup dhe magjepsjes fizike, dhe n rastin e femrave nj pjes e caktuar shndrrohet n qumsht.

  Pleksusi diellor nuk mund t funksionoj si duhet nse furnizimi i limfs nuk sht i prhershm ose i rregullt. N rastin e aspirantve shpirtror, ka sekretim t lart t limfs n plexusin diellor, pr rrjedhoj dashuria pr fmijt shndrrohet n dashuri pr t Lartsuarin. Kjo do t thot, dashuria pr qeniet e njsive shndrrohet n dashuri pr Ndrgjegjen Supreme. Limfa sht kshtu nj shkak i ndryshimeve psikike.

  N trupin e femrs gjndrat limfatike bhen shum aktive n pika t caktuara, dhe n trupin e mashkullit n pika t tjera. N rastin e vajzave dhe djemve adoleshente, nj lloj i veant ndjesie nervore shfaqet n organet gjenitale. Kjo ndjesi rrit energjin tek personi dhe krijon ndjenjn n mendje: "Duhet t bj dika". N at mosh njeriu vendos ose prpiqet t vendos pr t ardhmen e tij. Nse zgjedhja sht e gabuar, nuk do t prparoj. Pr shembull, nse dikush dshiron t msoj mjeksi, por detyrohet t msoj inxhinieri nga prindrit e tij, mund t mos ket sukses. Por nse przgjedhja sht e duhur, njra do t jet e suksesshme. Prgjithsisht n klimat e nxehta kjo ndodh te djemt n moshn shtatmbdhjet vje dhe te vajzat n moshn gjashtmbdhjet vje, dhe n klimat e ftohta n nntmbdhjet n rastin e djemve dhe tetmbdhjet n rastin e vajzave.

  Gjndrat limfatike furnizojn me lnd t par fabrikat. T gjitha gjndrat endokrine jan fabrika. Nse meshkujt han ushqim t nxeht statik ose proteina shtazore t teprta, sasia e limfs do t ulet dhe shndrrimi i limfs n sperm do t rritet. Kjo do t oj n prapambetje intelektuale. Mund t vrehet se njerzit q han shum proteina shtazore priren t prodhojn shum fmij. Kjo ka efektin e vet sociologjik.

  Burrat duhet t ken kontrollin e duhur mbi shndrrimin e limfs n sperm. Kjo sht pjes e Brahmacarya sdhan [meditimi mbi Entitetin Suprem]. Burrat duhet t ken kontrollin e duhur mbi trupin e tyre. Qeniet njerzore duhet t jen t ndjeshme n ushqim, mendje dhe intelekt.

  Edhe pse mishngrnsit mund t jen m t zgjuar ose m dinak se granivort, ata jan prgjithsisht m pak intelektual. Do t jet shum e vshtir pr nj tigr, nj mace ose nj qen t kryej praktika shpirtrore. Nj majmun ose nj lop mund t kryejn praktika shpirtrore sepse marrin shum klorofil nga bari dhe bimsia tjetr e gjelbr. Kafsht graningrnse prodhojn m shum limf se mishngrnsit, dhe kjo sht arsyeja pse truri i tyre sht m i zhvilluar.

  Gjndrat limfatike t majmunve jan shum t zhvilluara, megjithse ata prdorin shum pak nga limfat e tyre. Kjo sht arsyeja pse ata mund t krcejn kaq shum. Qeniet njerzore nuk mund t krcejn sa majmunt sepse prdorin m shum limf n funksionimin e trurit. Cilsit njerzore zhvillohen s bashku me rritjen e limfs.

  Limfa sht e nevojshme pr prodhimin e qumshtit. Shumica e grave mund t lvizin shpejt derisa t lindin fmij, por pas lindjes s fmijve n prgjithsi nuk mund t lvizin aq shpejt. Dreri jan granivor dhe mund t lvizin shpejt, por japin pak qumsht sepse prdorin shum gjndrat limfatike. Duke qen se lopt prodhojn qumsht t teprt, ato nuk mund t lvizin shpejt.

  Vegjetariant prodhojn m shum limf sepse marrin klorofil nga bari dhe bimsia tjetr e gjelbr dhe kjo sht arsyeja pse truri i tyre sht m i zhvilluar se ai i jovegjetarianve. Ata q konsumojn proteina shtazore [duke neglizhuar vegjetacionin e gjelbr] vuajn nga mungesa e limfs, sepse proteinat shtazore prmbajn shum pak klorofil. Tigrat dhe macet jan mishngrns, prandaj prodhojn m pak qumsht. Lopt dhe buallet prodhojn shum m tepr qumsht sepse marrin klorofil nga bari i gjelbr dhe bimsia e gjelbr.

  Limfa maksimale prodhohet nga ushqimi i cili prmban shum klorofil, si perimet jeshile dhe veanrisht majat e krcellit. Kafsht grurngrnse prodhojn shum qumsht, ndrsa kafsht mishngrnse, si qent, japin shum pak qumsht.

  Limfa prodhohet gjithashtu nga proteina shtazore, por pr shkak se proteinat shtazore prodhojn shum nxehtsi n trupin e njeriut, limfat shndrrohen shpejt n sperm. Majmunt dhe dreri prodhojn shum limf, por ajo nuk shndrrohet n sperm, sepse prdoret n vrapim dhe krcim.

  Cili sht materiali fillestar n prodhimin e limfs?
  Limfa prodhohet nga energjia dhe vitaliteti i fituar nga faktor t ndryshm quinquelemental t ktij universi, si uji, ajri dhe drita. Ato jan gjrat fillestare. Lnda prfundimtare sht shukra [e cila ka tre faza: limfat, spermatozoidet dhe lngu seminal]. sht gjja m e zhvilluar – kremi i t gjith kremrave. Klorofili prshpejton shpejtsin e prodhimit t limfs, por nuk vepron si lnd fillestare.

  N disa njerz, pjesa m e madhe e limfs sht shperdoruar dhe kjo sht arsyeja pse ata kan mangsi intelektuale. Por pr aspirantt shpirtror, pasi pjesa m e madhe e limfs s tyre mbetet n trupat e tyre, ata nuk duhet t vuajn nga ndonj mangsi intelektuale. Kjo sht arsyeja pse standardi intelektual i aspirantve shpirtror sht m i lart se ai i njerzve t thjesht.

  Agjentt katalitik pozitiv ose negativ kan nj efekt t rndsishm n prodhimin e limfs. Mjediset fizike pozitive psikike dhe pozitive jan agjent katalitik pozitiv, dhe mjediset negative psikike dhe negative fizike jan agjent katalitik negativ. Edhe nse ushqimi q ha sht i ndjeshm, por mjedisi sht negativ, ai sht i dmshm pr prparimin mendor. Sallat e kinemas, lagjet e prostitutave dhe vendet tregtare t ngarkuara jan mjedise fizike negative. Diskutimet e kqija, librat e kqij dhe mendimet e kqija q mbizotrojn n mesin e popullats jan mjedise negative psikike - agjent katalitik negativ. Nse mjedisi sht i mir, si n Anandanagar, sht nj mjedis fizik pozitiv - nj agjent katalitik pozitiv. Nse ka shum aspirant shpirtror dhe diskutime ngritse, do t krijohet nj mjedis pozitiv psikik. Kjo do t ndihmoj n prodhimin e limfs.

  Limfa n vetvete sht nj hormon dhe shndrrohet n hormone t tjera nga gjndra t ndryshme. Limfa sht hormoni fillestar. Krijimi i hormoneve n gjndrat e tjera varet nga kta agjent katalitik pozitiv dhe negativ. Kjo sht arsyeja pse n koht e lashta edhe LORD SADA Shiva i kushtonte shum rndsi satsauṋga-s [shoqrimit me njerz t mir]. Satsauṋga siguron nj mjedis pozitiv psikik. Shoqria e mir on n lirim, ndrsa shoqria e keqe sht shkaku i robrive.

  Malli psikik pr Pabulumin psikik

  Pabulum sht nj fjal latine. Kuptimi i tij nuk sht gjithprfshirs. bhoga n sanskritisht sht termi i duhur. bhoga: – bhuiṋj + ghaiṋ. do t thot "drejt"; bhuiṋj do t thot "t gzosh"; dhe ghaiṋ e bn at nj emr foljor. Pra, bhoga do t thot "nj objekt knaqsie". Pak njerz jan t njohur me termin bhoga, prandaj njerzit prdorin "pabulum".

  Objektet e knaqsis mund t jen fizike ose psikike. Supozoni se nj objekt knaqsie sht nj mblsir. Ky sht pabulum fizik. Nj ide fisnike sht pabulum psikik. Nse objekti psikik sht nj i mbl, lvizja psikike sht drejt dikaje t paprpunuar; nse sht dika delikate, mendja lviz drejt delikates dhe do t bhet e holl. Edhe sikur piknisja e emans te jete e paprpunuar, por mendja vazhdimisht mendon pr dika delikate, mendja do t bhet delikate - pika kulmore, pika e fundit, sht delikate. Pra, nse pika kulmore sht e paprpunuar, mendja kryqzohet, dhe nse pika kulmore sht delikate, mendja bhet delikate.

  Mendja do t duhet t ruaj paralelizmin me strukturn fizike ndrsa lviz drejt nj objekti t caktuar. Lidhja me prshtatjen e duhur dhe paralelizmi midis trupave psikik dhe fizik shkakton jet, dhe shkputja n kushte t pafavorshme rezulton n vdekje. Nse ka pengesa t rnda n procesin e emanimit [t valve psiko-fizike], paralelizmi humbet. Nse paralelizmi humbet, ka vdekje - trupi dhe mendja do t shkputen.

  Ka dy shkaqe t vdekjes: fizike dhe psikike. Vdekja fizike ndodh kur valt e strukturs fizike kryqzohen pr shkak t pleqris ose ndonj mangsi tjetr fizike. Vdekja psikike ndodh kur prplasja psikike me valt m delikate ose m t vrazhda t mendimit rezulton n rritjen ose zvoglimin prkatsisht t gjatsis valore t valve mendore. Edhe n kt rast do t ndodh humbja e paralelizmit dhe trupi fizik dhe psikik do t shkputen.

  Kshtu, nse, n nj rrug t caktuar prparimi, dshira e dikujt pr nj objekt t caktuar pengohet, paralelizmi midis mendjes dhe trupit do t humbas. N kt rast devijimi psikik sht thelbsor sepse duhet mbajtur paralelizmi me karakteristikat jetsore.

  Psikologjia e njerzve udhhiqet nga disa parime, ajo e lopve nga parime t tjera dhe ajo e shkabave nga parime ende t tjera. Secili ndjek nj rrug t veant. Supozoni se nj qenie njerzore vdes nga lija ose kolera. Nj shkaba nuk do t vdes nse ha trupin e njeriut i cili sht i infektuar me seciln smundje. Nse, nga ana tjetr, nj njeri ha mishin e nj personi q ka vdekur nga kolera, ai pothuajse me siguri do t vdes. Kjo pr shkak se pleksi i qenieve njerzore dhe ai i shkabave jan t ndryshm.

  Qeniet njerzore duhet t ecin prpara me nj njohuri t plot t prshtatshmris dhe paprshtatshmris. Ata duhet t mbajn nj ekuilibr midis prshtatshmris sociale, prshtatshmris politike dhe prshtatshmris psikike. Marrdhniet e dikujt me vllain, motrn, nnn, gruan, etj., jan t gjitha t ndryshme. Sjellja e dikujt me motrn nuk duhet t jet e njjt si me gruan e dikujt. Mbajtja e marrdhnieve t duhura me lloje t ndryshme njerzish sht pjes e drejtsis. Qeniet njerzore nuk duhet t shkojn prtej kufijve t prshtatshmris psikike. Nse ekuilibri ruhet dhe prshtatshmria matet si duhet, ather bota do t jet nj vendbanim pram [rregullimi dinamik] – parajsa do t vendoset n tok.

  Psikologji Apexed

  Kur lvizja e mendjes njerzore nuk sht n shum drejtime ansore – veri, jug, lindje dhe perndim – por drejt Entit Suprem, ather mendja bhet e kulmuar, e realizuar. Kjo mendje e mpreht ose shkrihet n Makrokozmos, ose heq dor nga ekzistenca e saj individuale n Fakultetin Suprem Njohs.

  N kohn e Shiva jogve dhe biopsikologve preferonin klimat e ftohta. N ato dit ata bnin t gjitha llojet e krkimeve parapsikologjike. Edhe tani jogt vrapojn n Himalaje pr kt qllim. Ananda Marga sdhan sht nj praktik bio-psikologjike.

  Nse, n nj jet t caktuar, dikush kryen sdhan, por nuk arrin shptimin, ai do t duhet t kthehet prsri te rimisherohet. N rrethana t tilla njeriu mund ose nuk mund t kujtoj jetn e kaluar - kjo varet nga gjndrra e hipofizs. Pastaj, n pjesn e fundit t jets s dikujt, le t themi n moshn dyzet vjeare ose m von, nse mendja e dikujt arrin n gjndrn pineale, ai do t arrij shptimin.

  Preferohet q njeriu t filloj praktikn bio-psiko-shpirtrore sa m shpejt q t jet e mundur pas moshs pes vjeare. Nse kjo nuk sht e mundur, njeriu duhet t filloj patjetr sdhan n moshn trembdhjet vje pasi t zhvillohen gjndrat seksuale dhe t lind n mendje ndjenja e prgjegjsis dhe e prgjegjshmris.

  Pleksusi i hipofizs sht shum i rndsishm n prparimin shpirtror, veanrisht ana e majt [nga kndvshtrimi i sdhaka]. Nse ana e majt e ktij pleksusi sht e zhvilluar dhe ana e djatht jo, pas vdekjes njeriu rilind me nj trup njeriu dhe vazhdon t praktikoj sdhan. Kur nj aspirant shpirtror godet gjndrn pineale, arrihet shptimi. Nse t dyja ant e pleksusit t hipofizs jan plotsisht t zhvilluara, njeriu bhet i vetdijshm, nse jo i gjithdijshm. (N latinisht "i gjithdijshmi" sht "i njohuri ne dituri te kulluar", dhe n sanskritisht sht trikladarshii-sarvajiṋa.)

  N rastin e Shivait, gjndrra e hipofizs quhet syri i tret i Shivait, por n fakt sht gjithdija e Tij prmes s cils Ai sheh tre epokat – t shkuarn, t tashmen dhe t ardhmen.

  Nse dikush nuk sht n gjendje t arrij shptimin n nj jet t caktuar, ai merr nj trup njerzor n jetn tjetr dhe udhhiqet nga parapsikologjia. N jetn tjetr njeriu kujton, deri n moshn trembdhjet ose katrmbdhjet vje, gjithka q ka t bj me jetn e kaluar, por sapo gjndrat e testikujve [ose vezoret] fillojn t funksionojn, n prgjithsi harrohet e kaluara. Kjo ndodh sepse sapo gjndrat seksuale fillojn t funksionojn, njeriu zhvillon nj t veant trheqje pr kt tok. Nse njeriu nuk harron t kaluarn, vdes, zakonisht n moshn trembdhjet, katrmbdhjet ose pesmbdhjet vje, sepse nuk do t jet n gjendje t prshtat jetn e kaluar me jetn e tanishme. Nse dikush harron t kaluarn, nuk do t vdes. Ata q kan arritur shptimin mund t kujtojn ose jo jetn e tyre t kaluar sipas vullnetit t tyre t mbl. Kjo hyn n fushn e parapsikologjis.

  Pra, nse dikush nuk arrin shptimin n nj jet t caktuar, n jetn tjetr, pasi gjndrat e testikujve [ose vezoret] t fillojn t funksionojn, do t duhet t bhet nj aspirant shpirtror, duke ln vatrn dhe shtpin e tij pr t pasur sukses n jetn shpirtrore.

  Arsyeja pse kta njerz rilindin sht pr t'iu nnshtruar momenteve reaktive t jets s tyre t kaluar. Disa nga momentet e tyre reaktive mbeten t pashuara. Ata jan rilindur vetm pr t psuar knaqsin dhe dhimbjen q rrjedhin nga momenti i tyre i mparshm reaktiv. N kt jet nj burr, n jetn tjetr nj grua; n kt jet nj djal, n jetn tjetr nj vajz. N jetn pas ksaj njeriu mund t bhet i vetdijshm, nse jo i gjithdijshm.

  Hiri i Guruse

  Pr ta br mendjen t kulmuar, duhet br dhiana e Guru-s n Cakra Guru. Cakra Guru sht pak nn gjndrn pineale, megjithse cakra sahasrra dhe cakra Guru jan pothuajse t njjta. Pra, mendja duhet t prqendrohet n Cakra Guru, dhe t gjitha potencialet e mendjes s pandrgjegjshme gjithashtu duhet t prqendrohen ktu. N momentin q njeriu arrin prqendrimin e plot, ai bhet i gjithdijshm.

  Pse aspirantt shpirtror prqendrohen te akra Guru dhe jo te gjndra pineale pr dhyana? Sepse cakra Guru sht ana e brendshme e cakra sahasrra.

  Nj aspirant shpirtror nuk duhet t bj praktika shpirtrore pr t'u br i gjithdijshm. Prkundrazi, nj aspirant shpirtror sht t kryej praktika shpirtrore pr t knaqur Parama Puruśa n formn e Parama Guru. Kjo sht arsyeja pse me t drejt sht thn: Guru krphi kevalam [“Hiri i Guru-s sht gjithka”].

  Nuk ka asnj ndryshim midis gjndrs pineale dhe hipofizs s meshkujve dhe femrave, por mund t ket dallime n gjndrat e tjera. Kjo sht arsyeja pse ata q thon se grat nuk kan t drejt pr shptim shpirtror e kan gabim. Burrat dhe grat kan njlloj t drejtn pr shptim shpirtror.

  Krahu i djatht i pleksusit t hipofizs kontrollon cilsit, atributet dhe kuantet e prirjeve majtiste, t cilat jan pak m shum se 400 n numr. Krahu i majt i pleksusit t hipofizs kontrollon cilsit, atributet dhe kuantet e prirjeve djathtas, t cilat jan gjithashtu pak m shum se 400 n numr. Totali sht pak m pak se 850. Kur t dyja ant e pleksusit t hipofizs jan plotsisht t zhvilluara dhe t shfrytzuara plotsisht, njeriu arrin nj intelekt t lart.

  Prirjet majtiste jan ato q kan nj efekt degjenerues dhe degjenerues, si ndrojtja, turpi, melankolia dhe frika. Prirjet e djathta jan ato q hapin rrugn drejt mbindrgjegjes. Si rezultat i sekretimit normal t hormoneve t nngjndrs s par t mańipura cakra, krijohen prirjet e ndrojtjes dhe turpit. Ky krijim i ndrojtjes sht nj saḿskra e imponuar. Ndodh vetm kur mjedisi ndihmon n krijimin e ksaj prirjeje. Efekti i kombinuar i mbisekretimit t t pests dhe t mbisekretimit t nngjndrave t gjashta t pleksusit magmatik sht melankolia. Pr shkak t nnsekretimit t nngjndrave t saj t nnt dhe t dhjet krijohet kompleksi i friks.

  Nse dikush fillon praktikat shpirtrore m von n jet dhe nse krahu i majt i pleksusit t hipofizs sht zhvilluar, ai mund t kujtoj jetn e kaluar. Kur krahu i djatht sht i zhvilluar, por krahu i majt nuk sht i zhvilluar, entiteti nuk do t marr nj struktur njerzore me qeliza nervore t zhvilluara, por do t marr trupin e nj kafshe t zhvilluar si nj qen, lop ose majmun. N raste t tilla entiteti do t kujtoj jetn e tij t kaluar derisa gjndrat e tij seksuale t fillojn t funksionojn. Kur gjndrat seksuale fillojn t funksionojn, ajo harron jetn e saj t kaluar; nse nuk mund t harroj, ai vdes. Kur, n raste t rralla, nj person nuk harron jetn e tij ose t saj t kaluar dhe nuk vdes, ai ose ajo bhet nj gjeni shpirtror, nj vetmitar murg ose nj anetar i nj organizate misionare.

  Prirjet e mira mund t prmirsohen ose zvoglohen nga mikrovita me ndihmn e Makrokozmosit. Prirjet e mira mund t rriten me mikrovita pozitive dhe t zvoglohen me mikrovita negative. Prirjet e kqija mund t rriten me mikrovita negative dhe t zvoglohen me mikrovita pozitive.

  Kur Guru-ja sht e knaqur me prpjekjet e dishepujve, Guru-ja i jep hir duke i inkurajuar dhe rritur prirjet e tyre t mira dhe duke reduktuar ato t kqijat e tyre me an t mikrovits. Prirjet e mira rriten nga mikrovita pozitive dhe prirjet e kqija zvoglohen nga mikrovita pozitive. Nprmjet microvita Guru bn t nevojshmen pr t rritur ose ulur sekretimin e gjndrave.

  Nse Parama Puruśa sht e knaqur me nj djal, ai aplikon mikrovita pozitive n t gjith pleksit e tij, dhe si rezultat personi gzon lumturin. sht e jashtzakonshme q pas nj sdhaka ka deshire te shtrir n fazn e tret t sdhan-it, ai arrin shptimin brenda nj periudhe t shkurtr me ndihmn e Guru-s.

  Nj qenie njerzore sht njsoj si nj makin - ose nj kukull mekanike - n duart e Makrokozmosit. Kryeni praktika shpirtrore pr t knaqur Parama Puruśa, Fakultetin Suprem Njohs, dhe Ai do t bj gjithka. Nse dikush merr drejtimin e nj sadguru n moshn trembdhjet, katrmbdhjet ose pesmbdhjet vje dhe i devijon potencialet e tij drejt Parama Puruśa prmes praktikave shpirtrore, ai sht i sigurt se do t jet i suksesshm n jet.

  Burimi: Bio-Psychology

  Botuar n: Yoga Psychology

  Shrii Shrii nandamrti

 13. #513
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E drejta e lindjes s t gjithve


  Diskursi i mbrmshm ishte n lidhje me vlern e kiirtans n jetn shpirtrore. E gjith bota shpirtrore bazohet n dashurin hyjnore. Ti je krijimi. Ti je i krijuari. Dhe Entiteti Suprem sht krijuesi juaj. Marrdhnia juaj me T sht marrdhnie dashurie, jo urrejtjeje, apo ndonj gj tjetr t till negative.

  E sheh, edhe nse je mkatar, i ashtuquajturi mkatar – thash t ashtuquajturin mkatar, sepse nuk urrej asknd, nuk qortoj asknd duke thn se je mkatar. Nj baba nuk mund ta urrej kurr djalin apo vajzn e tij. Ai mund t qortoj, mund t ndshkoj, por nuk mund t urrej.

  Parama Puruśa ZOTI nuk mund t bj dy gjra, dhe ketu qndron paprsosmria e Tij. Ai nuk mund t krijoj nj Parama Puruśa ZOT t dyt. Ai mbetet gjithmon nj Entitet i vetm. Ai do, por duke dashur, Ai dshiron q ai entitet t bhet edhe ai Parama Puruśa, si Ai. Por sapo entiteti bhet Parama Puruśa, ai entitet bhet njsh me Parama Puruśa origjinale. Pra, Parama Puruśa mbetet gjithmon Nj. Ai nuk mund t krijoj nj Parama Puruśa t dyt. Dhe gjja e dyt q ai nuk mund t bj sht: Ai nuk mund t urrej asknd. Shoqria mund t urrej nj mkatar. Ligji mund t urren nj mkatar. Familja mund t urrej nj mkatar. Por Parama Puruśa nuk mund t urrej asknd. Edhe nse dshiron t urrej nj burr t till, apo nj vajz t till, Ai nuk mundet.

  E shihni, t gjith n kt univers jan brenda Parama Puruśa. Ai i sheh t gjith brenda mendjes s Tij dhe pr shkak se t gjith jan brenda mendjes s Tij, Ai nuk mund t urrej nj figur mendore t Tij. Pra, t gjith duhet ta din se ai nuk sht objekt urrejtjeje, apo objekt – far t them un – dhembshuris. Jo, as ju nuk jeni objekt dhembshurie. sht e drejta jote, sht e drejta jote e lindjes. Ju merrni ndihm nga THELBI Suprem. T arrish gjendjen supreme t lumturis sht e drejta jote e lindjes. Ju do ta merrni at nga THELBI juaj si nj e drejt e par e lindur dhe jo si nj shenj dhembshurie.

  Pra, Parama Puruśa nuk mund t'i bj kto dy gjra. Prandaj thash se arena e spiritualitetit bazohet n dashurin hyjnore. Mund t jeni ose jo nj person i msuar. Ju mund ose nuk mund t keni nj histori t mir. Kualifikimi juaj i vetm sht se ju jeni pasardhs i dashur i Para ardhsit Suprem. Ju jeni objekti i dashuris s Tij. Edhe nse e harroni At, Ai nuk do t'ju harroj. Ai nuk mund t t harroj, sepse gjithka n kt Univers sht krijimi i Tij mendor. Dhe pr sa koh q mendja e Tij sht atje, ju jeni brenda mendjes s Tij.

  Ai nuk mund t thot: “Dil jasht, dil jasht! Nuk dua ta shoh fytyrn tnde.” Ai nuk mund ta thot kt, sepse n at rast ju do ta pyesni At: "O Zot, ti thua: "Dil jasht", por ku t shkoj un? Do t jem gjithmon n mendjen Tnde. Dhe nse thua: "Dil jasht, dil prtej periferis s mendjes Sime", ather sigurisht, o Zot, Ti nuk je i pafund, sepse ka dika prtej mendjes Tnde."

  “Pra, vetm pr t ruajtur prestigjin dhe dinjitetin e emrit Tnd, Ti duhet t tolerosh at q bj dhe at q mendoj. Dhe kjo sht arsyeja pse sht detyra juaj t m drejtoni. Un jam djali juaj, un jam vajza juaj. Un do t bj sipas mesimeve t tua.”

  Dhe kt t drejt t par te lindjes e gzojn jo vetm qeniet njerzore, por t gjitha krijesat e gjalla. Jo vetm krijesat e gjalla, por nga t gjitha objektet e gjalla dhe t pajet. Nga vigani i fuqishm deri te fija e vogl e barit, t gjith gzojn t drejtn e tij t par te birnis. Askush nuk sht i parndsishm. Askush nuk sht i kuptimte.

  Pabarazia mund t nxitet nga nj rend shoqror me defekt, ose nga izma me defekte, por pabarazia nuk mbshtetet ose inkurajohet kurr nga Ati. Dashuria e Atit sht pr t gjith, kshtu q askush nuk sht i pafuqishm. Askush nuk sht pa streh. Dhe e ardhmja e askujt nuk sht e vulosur prgjithmon. Pra, n fushn e spiritualitetit duhet t mbani mend se dashuria hyjnore sht pika udhzuese, sht pika prfundimtare, sht desideratumi suprem absolut.

  Dikush mund ose nuk mund t vendoset n fushn e veprimit. Dikush mund ose nuk mund t vendoset n fushn e intelektualitetit. Dikush mund ose nuk mund t vendoset n sfern e zakonshme. Por nuk duhet harruar kt fakt – q Entiteti Suprem sht me ju dhe ju do si do gj. Dhe qllimi i vetm i prirjeve t dikujt duhet t jet Ai. Kjo do t thot, t gjitha prirjet e mendjes njerzore duhet t drejtohen drejt Ekzistencs Supreme. Njerzimi nuk duhet t prfshihet n luftime t brendshme aksionale apo ekstravaganca intelektuale. Origjina e njeriut, piknisja e njeriut, sht n dashurin Hyjnore dhe pika e tij kulmore, pika e tij prfundimtare, qndron n ekzistencn hyjnore. sht e vrteta supreme e ktij universi.


  Burimi: Birthright of All

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii nandamrti

 14. #514
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lindja e Mikrokozmosit


  Sarvjiive sarvasaḿsthe Brhante

  Tasmin haḿso Bhrmyate Brahmacakre

  Prthagtmnaḿ preritraiṋca matv

  Juśt́astatastenmrtatvameti.

  Si e dini, t gjith jan pasardhs t t njjtit Progenitor Suprem. Ai krijoi kt univers dhe Ai krijoi kt bot materiale, si dhe fmijt e Tij t gjall. Tani, kur ai krijoi botn materiale, botn e pajet, bimt dhe qeniet njerzore, mendja e shndosh thot se e gjith bota u prket fmijve t Tij, pavarsisht nga kasta, besimi, feja, kombsia, standardi i edukimit, standardi i menuris ose standardi i forcs fizike, mendore ose shpirtrore. Jan interesat personale, me motivet e tyre t ulta dhe meskine, ato q krijojn pabarazi midis krijesave t gjalla, veanrisht midis qenieve njerzore. Pra, ata q shfrytzojn t tjert dhe duan t gzojn kt bot t krijuar duke privuar t tjert nga t drejtat e tyre legjitime dhe atrore, jan armiq t shoqris. Ata jan armiqt e njerzimit dhe jan armiqt e bots s kulturuar dhe t qytetruar.

  "Sarvjiive sarvasaḿsthe brhante." Qeniet e Tij t krijuara, bijt dhe bijat e Tij t dashura, fmijt e Tij, po lvizin rreth Tij. Ata nuk mund t shkputen nga Ai sepse Ai sht Brthama Supreme dhe t tjert jan tamam si elektronet q lvizin rreth brthams. Pra, Puruśottama, Parama Puruśa, Ati Suprem, Paraardhsi Suprem, sht n qendr, dhe t tjert lvizin dhe krcejn rreth Tij. Ata lvizin s bashku me pabulat e tyre t ndryshme psikike dhe fizike.

  Nevojat fizike nuk jan t njjta pr t gjith. Pra, kam thn q t gjith lvizin me pabuln e tyre prkatse. N mnyr t ngjashme, dshirat psikike, dshirat psikike, prirjet psikike nuk jan t njjta pr t gjith. Ktu sht thn “ajiiva”, q do t thot “profesione”, si fizike ashtu edhe mendore, pra pabulum. sht fakt se do individ ka pabulumin e tij fizik dhe psikik. Por kjo nuk do t thot se pabulumi fizik ose psikik i dikujt duhet t rrmbehet nga t tjert. Kjo do t thot, njeriu nuk duhet t privohet nga pabulumi fizik ose psikik. Ata q e bjn nj gj t till, apo prpiqen ta bjn kt, e kam thn, jan armiq t qytetrimit njerzor. Ata jan fmijt e mallkuar t Paraardhsit Suprem.

  "Sarvjiive sarvasaḿsthe." Sipas prirjeve mendore, dshirave dhe dshirave mendore, etjes dhe uris mendore, jiivt-individet marrin korniza t ndryshme, struktura t ndryshme fizike, pr t shuar etjen, pr t knaqur urin. Pra, disa jan n form shtazore, disa jan n form insekti, disa jan n form bimore dhe disa jan n form njerzore. Dhe madje edhe n formn njerzore ata jan t ndryshm nga njri-tjetri n prputhje me ndryshimin n momentin e tyre reaktiv. Tani, sipas ndryshimit n momentin e tyre reaktiv, ka nj ndryshim n distanc nga Brthama. Dikush sht disa centimetra larg, dikush disa metra, dikush disa milje larg - por t gjith lvizin rreth Brthams rreth Tij. Diku rrezja sht e vogl, diku rrezja sht e madhe. Dikush po lviz rreth Parama Pit n nj mnyr, dikush tjetr n nj mnyr tjetr dhe dikush tjetr n nj mnyr tjetr. Por t gjith jan duke lvizur dhe secila qenie ka rrezen e vet sipas momentit t saj reaktiv. Ata duhet t lvizin. Ata do t duhet t lvizin rreth Tij, ashtu si elektronet q lvizin rreth brthams. "Sarvjiive sarvasaḿsthe." Pra, ata po lvizin me pabuln e tyre fizike dhe psikike, n strukturat e tyre prkatse, n format e tyre prkatse.

  Tani, kur qllimi i dikujt shkon nga i paprpunuar n me shume i paprpunuar, distanca, d.m.th., gjatsia e rrezes, rritet. Personi sht larguar nga qendra pr shkak t mendimeve t tij t ulta, dshirave t ulta dhe veprimeve t ulta. Dhe kur mendimet dhe veprimet shkojn nga delikate n m shume t holla, gjatsia e rrezes zvoglohet, dhe vjen nj dit, vjen nj moment i mbl, kur personi bhet njsh me Brthamn. Kjo sht ajo q quhet mokśa.

  "Tasmin haḿso Bhrmyate Brahmacakre." "Haḿso" do t thot "jiiva", domethn "gjall", "Haḿso" sht rrnja akustike e jiiva. do objekt ka rrnjn e vet akustike. "A" sht rrnja akustike e krijimit. "Ae" sht rrnja akustike e dijes. "Ka" sht rrnja akustike e bots s shprehur. "Kha" sht rrnja akustike e qiellit. "Ra" sht rrnja akustike e energjis. N mnyr t ngjashme, "haḿso" sht rrnja akustike e jiiva.

  "Tasmin haḿso Bhrmyate Brahmacakre." Ky haḿso, ky jiiva, po lviz n sistemin e tij Kozmik, n rrugn e tij Kozmike. Sistemi i vogl sht sistemi atomik dhe m i madh se sistemi atomik sht ky sistem i yni eterik

  . N sistemin atomik ekziston nj brtham e vogl dhe elektronet lvizin rreth tij. Dhe n sistemin ton eterik, toka sht brthama dhe hna po lviz rreth saj. Dhe n mnyr t ngjashme, n Brahma Cakra ton, Puruśottama sht Brthama, dhe do entitet, i gjall apo i pajet, po lviz rreth Tij. Dhe ata do t lvizin rreth Tij. “Prthagtmnaḿ preritraiṋca matv” – T gjitha entitetet do t vazhdojn t lvizin rreth Tij pr sa koh t ndiejn se ata dhe Brthama e tyre, pasardhsi dhe Paraardhsi, jan t ndryshm dhe larg njri-tjetrit. Dhe kur ata ndiejn: "Un jam pjes e Atit Suprem dhe duhet t jem nj me T", ata bhen nj me T n kt oqean t madh nektari hyjnor.

  Dhe far ndodh ather? "Juśt́astatastenmrtatvameti." Qeniet e krijuara arrijn pavdeksin. Ju e dini se arritja e pavdeksis nuk sht brenda mundsive individuale, jo brenda kapacitetit t qndrueshmris njerzore. Pr kt hiri i Parama Puruśa sht nj parakusht thelbsor. Dhe ky hir i Parama Puruśa-s sht gjithnj si nje dush me uje mbi t gjith pa prjashtim. Prandaj, arritja e pavdeksis sht e drejta e lindjes s do qenieje njerzore. Ata q duan t'i privojn qeniet njerzore t drejtn e tyre t par te lindur jan armiqt e njerzimit. Ata jan demon n form njerzore. Ekspozoni dhe demaskoini demon t till, persona t till t mallkuar t shoqris njerzore dhe krijoni nj shoqri t lir nga do shfrytzim. Shihni q t gjitha mundsit pr shfrytzim, qoft edhe pak shfrytzim, duhen eliminuar.


  Burimi: The Birthright of the Microcosm

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii nandamrti

 15. #515
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Lumturia e devocionit


  Burimi: Shnime ligjrimi t Shrii Mauṋgal Bihari.

  N gjuhn sanskrite, fjala nra ka shum kuptime. Nj kuptim sht "uj". Nj kuptim tjetr sht Param Prakrti - Matrica Kauzale ose Parimi Suprem Operativ Kozmik. Kuptimi i tret sht "devotshmri".

  Qllimi kryesor dhe i pashmangshm i do sdhaka nuk sht t shijoj nektarin e prkushtimit vetm, por ta shprndaj at prreth. Sdhakas jan t etur pr t ndar me t tjert lumturin q gzojn.

  N koht e lashta ishte nj besimtar i till q shkonte nga nj vend n tjetrin duke shprndar lumturin e prkushtimit. Emri i tij ishte Narada. Nj her ai i tha Parama Puruśa: “O Zot, t gjith dijetart dhe filozoft thon se Ti je i gjithdijshm, por njerzit nuk e ndiejn pranin Tnde kudo. Ku sht, pra, vendi ku mund t ndihet m shum prania juaj? Ose cilin vend e konsideroni si m t dashur pr ju?”

  Zoti u prgjigj: “sht e vrtet q jam kudo; nuk ka asnj veprim, asnj mendim, asnj ndjenj, n t ciln nuk jam i pranishm. T gjitha veprimet ndodhin para syve t Mi, brenda mendjes Sime. Asgj [duhet] t bhet ose t mendohet q synohet t fshihet prej Meje. Megjithat, un nuk jetoj n qiellin e shtat si mendojn njerzit. Mendjet q jan t lira nga ngushtsia, kufizimet dhe izmat jan vendet e dashura pr mua.

  "Kuptimi i vrtet i fjals yoga sht "t bashkosh". Por ata q bjn sanas, prńyma, etj., pa

  devotshmria po kultivojn shkrettirn. Pa ujin e prkushtimit, prpjekja e tyre nuk do t ket sukses. Un nuk jam n zemrat e jogve kaq t that.”

  Kuptimi i fjals bhakti sht "trheqje drejt Lartsis". Kur trheqja sht pr dika t kufizuar, ajo quhet sakti, dhe kur trheqja sht pr t Lartsuarin, sht prkushtim, bhakti. Nuk ka asnj kompromis, asnj pik takimi, midis sakti dhe bhakti, midis trheqjes ndaj Lartsis dhe trheqjes ndaj objekteve t bots. N sakti, ndjesia sht se e marr objektin. N bhakti, ndjenja sht se un shkrihem n T. Aty ku nuk ka dshir, atje jeton Zoti. Zoti dhe dshira pr botn, si dielli dhe nata, nuk mund t bashkjetojn.

  Pr besimtart, t gjitha knaqsit e tjera jan t pakuptimta. Jan si ushqim pa krip. Prandaj Zoti thot: "Aty ku besimtart e Mi kndojn lavdrimet e Mia, bni kiirtana, atje shkoj un - nuk mund t mos shkoj atje".

  Nj person sht dijetar, nj tjetr sht i pasur; por ata mund t jen ose jo t devotshm. E vetmja gj q i duhet besimtarit sht dashuria pr Zotin. Kur t gjitha ndjenjat, t gjitha lidhjet drejtohen drejt Tij, ather sht prkushtim. I vetmi kualifikim sht nj zemr e sinqert. Nse zemra juaj sht e pastr, nuk keni nevoj pr asgj tjetr.

  Asgj nuk fitohet duke u br jiṋnii [intelektual]. [Jiṋna] ka prdorur vetm aq sa nuk ka lindur prkushtimi. Kur hani ushqim t shijshm, letra n t ciln vendosni kt ushqim sht jiṋna. Vet ushqimi sht karma dhe shija e ushqimit sht bhakti.(1) Nse e keni prthithur ushqimin dhe keni marr shijen e tij, letra e pist e jiṋna-s duhet t hidhet n koshin e plehrave. Vetm kjo sht menuri. Bhu i menur!

  Burimi: Bliss of the Devotee

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii nandamrti

 16. #516
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Microvitum - Emanimi misterioz i faktorit kozmik


  Diskursi sht mbi "Microvitum, Emanimi Misterioz i Faktorit Kozmik". sht nj nga zakonet njerzore q do gj q nuk dim, pr t fshehur kufizimet tona ose pr t fshehur paprsosmrit tona, ose themi se nuk ekziston, ose n nj stil m inteligjent, do t themi se sht abstrakte. N kt univers tonn, fardo q t jet brenda fushs s shqisave tona ose brenda periferis s perceptimit ton, ne themi, "sht" dhe fardo q sht prtej arens s shqisave ose juridiksionit t perceptimit, ne nuk mund t themi asgj. Prandaj, bota jon funksionon brenda kufizimeve t shqisave dhe perceptimeve tona. Ne e dim n sfern e introvertit ose ekstrovertit kozmik q n fazn e par - domethn n fazn e ekstrovertit - "delikate" shndrrohet n "t paprpunuar", dhe n fazn e kthimit t introvertit, "i paprpunuar" metamorfozohet n " delikate”. N kt progres, m tepr n kt qasje gjysmrrethore, mund t ket objekte m delikate n sfern e materies – shum objekte m delikate se elektronet ose protonet, [neutronet] ose pozitronet – por nuk gjejm alternativ vese t themi se ato jan ose elektron ose proton ose pozitron ose neutron. Dhe n mnyr t ngjashme, n sfern psikike mund t ket entitete m delikate se ektoplazma ose mbulimi i saj ekstro-psikik, endoplazma.

  [Ka] entitete q hyjn n fushn e fiziks dhe t shprehjeve psikike q jan m t vogla ose m delikate se atomet, elektronet ose protonet, dhe n sfern psikike mund t jen m delikate se ektoplazma. Pr objekte t tilla apo pr entitete t tilla prdor termin “microvitum”. Ky mikrovitum, ose n shums microvita, nuk jan t rendit protoplazmatik, dhe si i till ata kan pak t bjn me molekulat e karbonit ose atomet e karbonit, t cilat trajtohen si pika fillestare ose faza fillestare e jets n kt univers. Pr sa i prket fiziks, pozicioni i ktyre mikrovitave sht vetm midis ektoplazms dhe elektronit, por ato nuk jan as ektoplazm dhe as elektron.

  sht zakon njerzor q do gj q dim n lidhje me ndonj subjekt apo objekt, kur e dim se ekziston, por karakteristikat apo veorit e tjera t tij nuk jan t njohura pr ne, t themi se sht "misterioze". Pra, n lidhje me kto mikrovita, mund t themi se sht misterioze. Kjo sht arsyeja pse un prdora termin "microvitum, emanimi misterioz i Faktorit Kozmik". Ato nuk jan t rendit protoplazmatik, dhe pr kt arsye nuk lind pyetja e strukturs s tyre protozoike ose strukturs metazoike. Jan dika misterioze.

  Tani, kto mikrovita nuk jan t s njjts densitet apo t s njjts hollsi. Disa prej tyre mund t jen brenda rrezes s nj mikroskopi shum t zhvilluar; dhe disa prej tyre mund t mos jen brenda rrezes s nj mikroskopi, por nga shprehja e tyre vepruese ose nprmjet aftsis s tyre vepruese ose si rezultat i dridhjeve t tyre vepruese, ato mund t hyjn n sfern e perceptimit ton. Ata jan t rendit m delikate. Mund t ket forma akoma m delikate t mikrovits, t cilat mund t mos hyjn drejtprdrejt n sfern e perceptimit ton, por mund t hyjn n sfern e nj lloji t veant perceptimi, i cili n fakt sht pasqyrimi i konceptimit brenda gams s perceptimit n nj sfer t kufizuar.

  Pra, kto mikrovita mund t ndahen gjersisht n tre kategori - s pari, ato q hyjn n objektin e nj mikroskopi; s dyti, ato q nuk hyjn n sfern e nj mikroskopi, por q hyjn n sfern e perceptimit si rezultat i shprehjes s tyre, si rezultat i dridhjeve t tyre veprimi; dhe s treti, ato q nuk hyjn n sfern e perceptimit t prbashkt, por q hyjn n sfern e nj lloji t veant perceptimi, i cili n fakt sht pasqyrimi i konceptimit brenda periferis s perceptimit. Nj perceptim i till – ai lloj i veant perceptimi – mund t ndihet ose realizohet nga persona q kan mendje shum t zhvilluara, me mendje t orientuar shpirtrisht.

  Lidhur me kto mikrovita t rendit t paprpunuar q mund t jen brenda objektit t nj mikroskopi, njerzit u japin atyre emrin "virus". Ata thon, "Kjo smundje sht me origjin virusi." Por virusi sht nj term i paqart. Termi m i mir do t jet mikrovitumi, dhe jo virusi.

  Tani, kto mikrovita lvizin n t gjith universin, nga nj trup qiellor n tjetrin. Ata lvizin kudo, duke kaluar kufijt e mjegullnajave, duke shpuar rrugt e qumshtit, galaktikat, yjet, satelitt, planett dhe meteort. Ashtu si qeniet e tjera psikike dhe psiko-fizike, edhe ato kan karakteristika themelore – si ekzistimi, shumzimi dhe vdekja.(1) Ata lvizin pa pengesa, pa u kujdesur pr kushtet atmosferike apo leximet barometrike. Si lvizin ata? T gjith kan nevoj pr disa media pr lvizje. Lvizshmri do t thot lvizje

  nt nprmjet nj mediumi ose media. Mund t ket m shum se nj medium, domethn mund t ket shum media n t njjtin moment. Kto mikrovita gjithashtu lvizin npr disa media. Ata lvizin prmes zrit. I ashtuquajturi virus i nj njeriu t smur mund t lviz prmes zrit t tij. Ata mund t lvizin prmes taktualitetit. Ato mund t lvizin npr forma ose figura. Ata mund t lvizin prmes lngjeve, mund t lvizin prmes ers. N rastin e disa smundjeve, smundja prhapet prmes ers s smundjes, dhe n rastin e metavits [microvita] m delikate, ato mund t lvizin prmes ideve. Nj ide e veant mund t marr shpejtsi t prshpejtuar n nj planet t caktuar me ndihmn e disa mendjeve t zhvilluara konceptualisht. Kjo do t thot, nj njeri i madh me nj mendje t madhe t zhvilluar konceptualisht mund t'i prhap idet e tij me ndihmn e ktyre mikrovitave n t gjith at planet, apo edhe n t gjith kt univers n trupa t ndryshm qiellor.

  Tani, cili sht shkaku kryesor i ktij universi? Cila sht pika e fillimit t jets apo vitalitetit? Kto mikrovita jan barts t jets n yje, planet dhe satelit t ndryshm – jo atomet e karbonit apo molekulat e karbonit. Kto krijesa t gjalla me lvizjen e tyre misterioze krijojn mendje dhe trupa, trupa t gjall n trupa t ndryshm qiellor dhe gjithashtu shkatrrojn mendjet dhe trupat fizik, ose trupat e zhvilluar ose t pazhvilluar, n do cep t ktij universi. Pra, shkaku kryesor i jets nuk sht protozoa njqelizore ose qeliza protoplazmike njsi, por kjo njsi mikrovitum.

  Tani, duhet t ket nj pun t gjer krkimore n lidhje me kt mikrovitum ose kto mikrovita. Detyra jon sht gjigante dhe ne duhet t fillojm menjher punn ton krkimore n lidhje me kto mikrovita pa vones t mtejshme, prndryshe shum probleme n shoqrin moderne nuk do t zgjidhen n mnyr t mir. Meqense pram [ekuilibri dhe ekuilibri] sht nj thelbsore n fushn e intelektualitetit ose ndjekjes intelektuale, n mnyr t ngjashme n sfern m t lart intelektuale puna krkimore mbi kto mikrovita sht jashtzakonisht e nevojshme. Ktu duhet t kujtojm srish faktin se kto mikrovita jan nj krijim n fazn e brendshme, m tepr n fazn e kthimit t shprehjes Kozmike. Ne jemi qenie njerzore me intelekt t zhvilluar. Un mendoj, m tepr shpresoj, m tepr jam i sigurt, se do t vij dita kur qeniet njerzore do t ken kontrollin e duhur mbi kto mikrovita.

  N koht e lashta, n lidhje me strukturat singulare ose kolektive t ktyre mikrovitave, rśis [t urtt] e lasht than se ato jan shtat llojesh, prej shtat llojesh dhe u dhan atyre emrat: yakśa, gandharva, vidydhara, kinnara, siddha, prakrtiliina dhe videhaliina sipas natyrs s hollsis s tyre ose natyrs s vrazhdsis s tyre.

  Un mendoj se n saj t sdhan-s son shpirtrore, m tepr sdhan-s ton fiziko-psiko-shpirtrore, mendjet tona do t zhvillohen n t gjitha shtresat e tyre dhe fuqia e konceptimit, fuqia e konceptimit, do t zhvillohet gjithashtu, dhe me at fuqi t zhvilluar konceptuese, ne do t dim t gjitha sekretet e ktyre mikrovitave.


  --

  Burimi: Microvitum – Emanimi misterioz i faktorit kozmik

  Publikuar ne: Disa probleme t zgjidhura , dhe Microvitum me pak fjal

  Shrii Shrii nandamrti

 17. #517
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Jaya shubhavajradhara shubhra kalevara

  Vyghrmbara Hara dehi padam;

  Jaya Viśńanindaka kleshavidraka

  Sarvadhiidhraka dehi padam;

  Jaya dipit dideva mantresha Mahdeva

  Bhvtiita abhinava dehi padam;

  Rajatagirinibha madhumaya durlabha

  nanda amitbha dehi padam;

  Jaya satya stana paramapadam.  (Fitorja e dashamirsit t rrufes, atij me trup t bardh

  I veshur me lkur tigri m jep streh te kmbt e tua;

  Fitore pr fryrsin e bririt t gjat, heqsin e t gjitha mundimeve,

  Entiteti Suprem tek i cili sht strehuar i gjith intelekti m jep streh te kmbt e Tua;

  Fitorja e Atit t Par, Zotit t Par, Zotit t mantrs, Zotit t perndive,

  Prtej mendimit, gjithmone i ri m jep streh te kmbt e Tua;

  Ai q duket si nj mal i argjendt, plot mblsi, i vshtir pr t'u arritur,

  I lumtur, pafundsisht rrezatues - m jep streh te kmbt e Tua;

  Fitorja pr t vrtetn supreme, t prjetshme.)  Burimi: Shivagiiti (Knga e Shivait)

  Botuar n: Namah Shivya Shntya

  Shrii Shrii nandamrti

 18. #518
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Namah Shivya Shntaya

  Kur fola pr Krśńa, thash se jeta e Tij mund t ndahet n dy pjes kryesore: pjesa e par sht Vrajagopla dhe pjesa e dyt sht Prthasrathi. Un thash gjithashtu n at kontekst se Prthasrathi nuk ishte aq leht i arritshm sa ishte Vrajagopla. M tej thash se Mahbhrata u krijua nga Krśńa, por sigurisht q nuk prfshiu tr jetn e Krśńa-s. Krśńa ekziston pa Mahbhrata, por Mahbhrata nuk ekziston pa Krśńa.

  Pr Shivain duhet t themi se jeta e Tij nuk mund t ndahet n kt mnyr n dy pjes. Q n fillim, Ai ishte nj entitet i kudondodhur. Sa her q, n shoqrin njerzore t pazhvilluar dhe t thjesht t atyre ditve, lindte ndonj nevoj, Shiva ishte aty pr t ndihmuar; sa her q zhvillohej ndonj problem me nderlikime, Shiva ishte aty pr ta zgjidhur at. Pra, ne nuk mund ta ndajm dhe analizojm jetn dhe personalitetin e Tij n fragmente dhe as nuk mund ta shkruajm historin e atyre kohrave n at mnyr. N t njjtn koh, ndihem i detyruar t them se, duke pasur parasysh rolin e Tij unik n ndrtimin e kulturs dhe qytetrimit njerzor, kjo kultur dhe qytetrim nuk mund t qndroj pa T. Por Shiva mund t qndroj shum mir, duke shklqyer n lavdin e Tij, krejt i ndar nga kultura dhe qytetrimi njerzor. Pra, pr t shkruar historin n kuptimin e vrtet t termit, pr hir t shoqris njerzore n t tashmen dhe n t ardhmen e largt gjithashtu, Shiva nuk mund t neglizhohet.

  Le t analizojm s pari kuptimin e termit shiva. N prpjekjen pr t gjetur kuptimin e fjals shiva, duhet t dim nse gjuha sanskrite prdorej apo jo n ato dit. Disa njerz thon se gjuha sanskrite sht importuar n Indi nga Azia Qendrore, por kjo nuk duket t jet e sakt. Prkundrazi, sht m e arsyeshme t thuhet se n at koh nj gjuh pothuajse e njjt ishte aktuale gjat gjith rrugs nga Azia Qendrore dhe Evropa Lindore deri n Azin Juglindore. Dega e asaj gjuhe q ishte e njohur n pjesn juglindore t asaj hapsire quhej sanskritisht, ndrsa gjuha q flitej n pjest veriperndimore ishte veda.

  Ariant migruan n Indi nga jasht, pa dyshim, por ndikimi arian nuk ishte aq i dukshm n juglindje sa n pjest veriperndimore t Indis. Gjuha Vedike erdhi n Indi me ariant, por gjuha sanskrite sht nj gjuh indigjene e Indis; nuk ka ardhur nga jasht. E kam thn qart kt fakt n librin tim t botuar s fundmi mbi Rŕh.

  Nuk sht aspak e mundur t gjurmohet lashtsia e sakt e gjuhs Vedike, sepse i vetmi libr q sht n dispozicion n at gjuh sht Rgveda e lasht dhe Rgveda as n at koh nuk ishte n form t shkruar. Njerzit e atyre ditve nuk dinin shkrim e kndim; nuk kishin njohuri pr asnj alfabet. Ata nuk njiheshin fare me shkronjat a, , ka, kha, etj.

  Alfabeti – shkrimi Brhmii, shkrimi Kharośt́hi dhe shkrimet pasuese t lindura prej tyre – u shpikn disa koh gjat pes mij deri n shtat mij vitet e fundit. Shkrimet Srad, Nrad dhe Kut́il ishin variante t shkrimit t vjetr Brhmii, dhe shkrimi Shriiharśa , sht nj variant i shkrimit Kut́il. Shkrimi n t cilin sht shkruar Bengali modern sht shkrimi Shriiharśa.

  Prbrja e Rgveda [filloi] rreth pesmbdhjet mij vjet m par. Skriptet ishin krejtsisht t panjohura n ato dit. Nuk do t ishte e gabuar t thuhet se megjithse raca njerzore erdhi n tok rreth nj milion vjet m par, qytetrimi njerzor filloi vetm rreth pesmbdhjet mij vjet m par. Kjo tregon se qytetrimi njerzor dhe kultura njerzore nuk jan shum t vjetra n raport me lashtsin e racs njerzore. Ne nuk duhet ta nnmojm qytetrimin pr faktin se sht kaq i ri, por as nuk mund ta nderojm at si shum t vjetr.

  N ditt e Shivait, ariant filluan t hyjn n Indi nga veriperndimi. Shum prej tyre kishin mbrritur tashm, shum ishin rrugs dhe shum ishin ende duke br prgatitjet pr t ardhur. Gjuha Vedike e arianve q kishin mbrritur tashm n Indi kishte ushtruar nj ndikim t gjer n dialektet e folura t popullsis indigjene t Indis, si Kash, Scythians, Euchi, Kuśn e Jugut, etj. Natyrisht, sanskritishtja gjuha e prbashkt e popullit autokton t Indis s athershme, nuk ishte jasht orbits s ndikimit t gjuhs Vedike; por ai ndikim nuk ishte i njanshm; domethn gjuha Vedike u ndikua edhe nga gjuha sanskrite. Tantra e kishte origjinn n Indi dhe Shiva i dha asaj nj form sistematike. Sigurisht, Tantra n shkollat e saj Kshmiirii dhe Gaod́iiya ekzistonte prpara Shivait, por n nj form t shprndar dhe t paprpunuar. Pra, natyrshm duhet pranuar se Shiva ka lindur dhe sht rritur n nj mjedis t Tantra, megjithse nuk ishte Tantra klasike.

  Shiva e njihte mir gjuhn Vedike dhe fen Vedike. Si n Vedat ashtu edhe n treatises, hasim referenca pr Shivain, por jo n tekste shum t lashta, sepse nuk ishte e mundur t shkruheshin vepra n koht shum t lashta, pr shkak t mungess s njohjes s alfabetit. [Kshtu shum material humbi.] Tekstet tantrike u prdorn pr t'i kshilluar njerzit: "Duhet t bni kt, t bni at, t'i dgjoni dhe msoni kto msime nga zotrit tuaj" e kshtu me radh; sepse n ato dit nuk ishte e mundur t shkruheshin libra, pasi shkrimet nuk ishin shpikur ende. Vedat gjithashtu do t'i kshillonin njerzit n t njjtn mnyr - t dgjonin dhe t msonin gjra nga mjeshtrit. Kjo sht arsyeja pse Vedat quhen shruti n sanskritisht. Shruti do t thot “vesh”; kshtu q ajo q msohet me dgjim quhet shruti.

  Periudha e Shivait ishte periudha m e trazuar n Indi. Nga njra an ishin ariant, t huajt, dhe nga ana tjetr ishin njerzit indigjen, me kulturn dhe fen e tyre t orientuar nga tantra. N kt mjedis t mbushur me konflikte, lindi Shiva.

  Tani, cili sht kuptimi derivat i shiva?
  Nga tekstet ekzistuese mbi Tantra dhe Veda dhe nga t gjitha burimet e tjera t shkruara dhe t pashkruara, marrim tre kuptime t termit shiva. Kuptimi i par dhe m i rndsishm i shiva sht "mirqenia".

  Andyanantamakhilasya madhye

  Vishvasya sraśt́aramanekarpam;

  Vishvasyaekaḿ pariveśt́araḿ

  Jiṋtv Shivaḿ shntimatyantameti.

  [Duke ditur se Shiva, q nuk ka as fillim e as fund, q sht

  krijuesi i ktij universi t madh -

  Ai entitet i vetm shumformuar q prfshin t trn

  univers - njeriu arrin paqen e prjetshme.]

  Ktu shiva do t thot "mirqenie". Shivamastu do t thot njsoj si Kalyńamastu ["Qofsh i bekuar"]. Kalyńasundaram sht prfaqsimi i Shivs q mishron shpirtin e vrtet t bekimit.

  Njerzit thon se Ai u ka shrbyer njerzve, duke u br mir atyre, me pes fytyra. Ai prshkruhet se ka pes fytyra: dy n t majt – Vmadeva dhe Klgni; dy n t djatht – Dakśińeshvara dhe Iishna; dhe nj n mes – Kalyńasundaram, Kontrolluesi Suprem q kontrollon t gjitha dshirat e individit pr veprim.

  Dakśińeshvara, fytyra ekstreme e djatht e Shivs, quhet kshtu sepse Ai po derdh dakśiń [dhembshuri] mbi qeniet e krijuara. Ky sht roli i veant q i sht caktuar Dakśińeshvara. Iishna – fytyra pran t djathts – sht prgjegjse pr kontrollin e t gjitha jiivave, qenieve individuale, me kujdes t prpikt. Dhe Kalyńasundaram, fytyra n qendr, luan rolin e kontrollit t t gjitha fytyrave.

  Tani shtrohet pyetja, pse Kalyńasundaram i sht caktuar nj rol i till?
  Qllimi i tij i vetm sht t promovoj mirqenien m t madhe t t gjitha qenieve t gjalla; Ai nuk ka asnj qllim tjetr.

  Pr m tepr, Shiva ka dy fytyra n t majt: Vmadeva n ekstremin e majt dhe Klgni pran t majts. Vmadeva sht e tmerrshme – rudra, rudrtirudra, rudroʼpirudrah – “ai q i mson t tjert duke i br t derdhin lot”. Por qllimi themelor sht t msojm njerzit, jo t'i dmtojm ata. Fytyra tjetr, Klgni, gjithashtu i nnshtron njerzit ndaj torturave torturuese, por edhe atje, qllimi kryesor sht t'i msoj ata, t promovoj mirqenien e tyre. Tani edhe ktu, dy rolet e Vmadeva dhe Klgni kontrollohen nga fytyra qendrore, Kalyńasundaram. Ai sht sundaram, i bukur, sepse Ai promovon kalyńa [mirqenien]: pra, "Kalyńasundaram". Ai sht i tmerrshm, por n t njjtn koh jashtzakonisht i qet dhe i paqte. Megjithat, pas tmerrit dhe qetsis s Tij t dukshme qndron kalyńasundaram bhva [rrjedha mendore]. Ai sht edhe i ashpr edhe i but. Ai sht i but, kshtu q natyrshm njerzit e duan At. Edhe pse Ai sht i ashpr, njerzit ende e adhurojn At, sepse n baz t ashprsis s Tij t dukshme, fshihet butsia. Kshtu, roli i Shivait sht kryesisht roli i nj promovuesi t mirqenies. Pra, kuptimi i par i termit shiva sht "mirqenie".

  Kuptimi i dyt i termit shiva sht "njohja n statusin e tij zenit" - statusi zenitor i Parimit Njohs, Procesi Suprem Jo-Atributiv, Entiteti Suprem JoAtributiv prtej aftsive t t gjitha robrive ekzistenciale. M von do t'i shtjelloj kto kuptime sipas rastit.

  Kuptimi i tret sht Sadshiva, i cili lindi n kt bot rreth shtat mij vjet m par - dhe i cili, me lindjen e Tij t shenjt, shenjtroi, si t thuash, do grimc pluhuri t ksaj toke dhe e prdori gjith jetn e Tij pr qllimin e vetm. avancimi i kauzs s mirqenies universale. Mbani mend, nuk kam thn "mirqenie njerzore", sepse n botn ton nuk ka vetm njerz, ka edhe zogj dhe kafsh, pem dhe bim. Shiva u prket t gjithve; dhe pr t gjitha qeniet e gjalla, Ai dha gjithka. Prandaj njerzit e quajtn At “Sadshiva”; sad do t thot "gjithmon", dhe shiva - si e kam thn m par - do t thot "mirqenie". Pra, "Sadshiva" do t thot "ai, zotimi i vetm i ekzistencs s t cilit sht t promovoj mirqenien e gjithanshme t t gjitha qenieve t gjalla". Do t'ju tregoj gradualisht pr kt personalitet t jashtzakonshm. Shpresoj se do t'i shijoni thellsisht fjalimet mbi kt njeri t madh, kt personalitet t madh.

  Tani pyetja mbetet:

  N errsirn verbuese, a aspirojn vetm njerzit t ndiejn prekjen qetsuese t drits? Jo, t gjith e duan at. T gjith krkojn t rriten nga harresa e errsirs ekzistenciale n ngrohtsin e jets, pr t prjetuar prfundimisht prmbushjen e dshirave t tyre t jets. Deri m sot, qeniet njerzore nuk kan br nj vlersim t duhur t ktij personaliteti t madh, ktij Mahsambhuti, i cili u dha njerzve mundsin e par pr t prjetuar gzimin e mbl t prmbushjes s t gjitha dshirave t tyre. Askush nuk e ka diskutuar shum deri tani pr T.

  Prse njerzit nuk arritn ta bjn kt vlersim sht e parndsishme sot. sht detyr e vendosur e do individi t njoh dhe vlersoj kontributin e sakt t Shivait, dhe n kt proces vlersimi, ne nuk mund t anashkalojm vet personalitetin. Dikush mund t marr njfar gzimi nga nj rreze e ndritshme q buron nga nj entitet i ndritshm, por pa vet entitetin, lumturia nuk do t jet e plot.


  --

  Burimi: Nj hyrje n Shiva

  Publikuar ne: Namah Shivya Shntaya

  Shrii Shrii nandamrti

 19. #519
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ideacioni dhe Meditimi

  Me prparimin shpirtror mendja rritet n madhsi zgjerohet, mendja rrit periferin e saj, derisa prfundimisht t shkrihet dhe behet njesh me Entitetin Suprem. Gjat ecuris s ktij prparimi, nj aspirant shpirtror do t zhvilloj shum aftsi ose atribute, por njeriu duhet t jet gjithmon vigjilent q kto aftsi t mos e devijojn njeriun nga rruga e zgjedhur, nga qllimi i dashur.

  Cili sht kuptimi i aftsis dhe t menduarit?

  Fakulteti i te menduarit nnkupton nj lloj t veant cilsie ose atributi q ndan nj entitet nga entitetet e tjera. T menduarit sht subjektivizimi i objektivitetit t jashtm; domethn, krijimi i nj objekti t jashtm brenda sferes mendore t individit dhe duke e br at pjes t ekzistencs s brendshme t ketij individi.

  T menduarit duhet t bhet n nj stil metodik. Pr shembull, prpiquni t imagjinoni nj elefant t varietetit indian ose afrikan. Pr t menduar pr kt duhet t fillohet nga fundi i bishtit dhe t vizualizohen t gjitha pjest e trupit t elefantit n mnyr sistematike. Nse elefandi sht aty, duhet t jet mashkull. Nse kafka sht e vogl, me trup t rnd, sht e varietetit afrikan. Nse kafka sht e madhe dhe trupi sht m pak i rnd, ather sht elefand i llojit indian. T menduarit sipas nj metode quhet "t menduarit metodik".

  Njohurit duhet t shprndahen n kt mnyr metodike. Nuk duhet dhn n nj stil galopant, sepse boshllqet e krijuara nga dhnia e edukimit n nj mnyr t till do t shkatrrojn vazhdimsin intelektuale.


  Mendimi i prqendruar quhet "meditim".

  Si mund t zhvillohet nj mendim i prqendruar?

  Supozoni se doni t imagjinoni se far po bn zoti S n qytetin e Berlinit. Si duhet t praktikohet ky meditim? Bhet fjal pr dika fizike dhe shumngjyrshe, kshtu q njeriu fillon me cakra vishuddha, e cila kontrollon iden e ngjyrs. Pastaj njra sht t prfytyroni gjndrat dhe nn-gjndrat: Brhaspati Granthi [gjndra tiroide] dhe Brhaspati Upagranthi [gjndra paratiroide]. Kjo sht faza e par. M pas ejani te krma nd́ii [nervi sinusoid] dhe m n fund te qeliza kontrolluese e trurit. Ky sht procesi i trheqjes ose pratyhra. M pas vizualizoni panoramn, tingullin, ngjyrn dhe fokusohuni n objektin e meditimit. Ky sht sekreti i brendshm. Pr t vizualizuar aromn, duhet t fillojm nga cakra mldhra. Nse sht me nj er t vetme, do t duhet m pak koh; n rast t nj objekti me shum er, do t duhet pak m shum koh. N kt mnyr, duhet t trhiqeni mendjen dhe ta oni at n qelizn e caktuar t trurit brenda kafks. sht e nevojshme t njihet biologjia e strukturs njerzore. Por aspirantt shpirtror nuk do t'i kushtojn ndonj rndsi fuqive okulte. Nuk sht qllimi i tyre. Ata do t'i kushtojn rndsi vetm Entit Suprem.

  do qeliz ka nj pik kontrolli. Pika kontrolluese e t gjitha pikave kontrolluese t t gjitha qelizave sht Guru cakra - pika e prbashkt e kontrollit. Sahasrra cakra sht emri psikologjik dhe guru cakra sht emri fizik. Sahasrra cakra nuk ka struktur trupore. Vendndodhja e tij shpirtrore sht n pjesn e jashtme t kraniumit (pika quhet Brahmarandhra). Guru cakra sht vetm brenda kafks dhe sht pika kontrolluese e t gjitha pikave kontrolluese t t gjitha qelizave t trurit n planin fizik, psikik dhe shpirtror. N cakra Guru qndron potenciali suprem i gjithdijshmris. T njohsh Entitetin Suprem do t thot t njohsh sekretet e t gjitha qelizave. Funksionet e poshtme t mendjes dhe shpirtit t przier mund t kontrollohen edhe nga magjistart e lart, por pjesa e siprme sht prtej fuqis s tyre. N pjesn e siprme t mendjes s larte, intelekti m i lart bashkohet me spiritualitetin.

  Tani, cili sht ndryshimi midis t menduarit t thell dhe meditimit?

  Ju tashm e dini se far sht t menduarit e thell. [T menduarit e thell sht t menduarit thell pr do tem.] Meditimi po prpiqet t bj q ndjenja "un" t prkoj me formn e subjektivuar. Pr shkak se sht nj rastsi e ndjenjs "un", sht t menduarit e prqendruar. Me fjal t tjera, prpjekja pr ta br pikn kontrolluese t ndjenjs “un” t prkoj me ndonj form tjetr t subjektivuar quhet meditim.

  Rrjedha mendore ka t bj me teorin dhe praktikn. Kur mendja e njsis vendoset n paralelizmin psiko-shpirtror, ajo quhet "ide", ndrsa konceptimi psikik i paralelizmit psiko-shpirtror quhet "ideologji". Kur ideja ruan prshtatjen me gjndrat dhe nngjndrat, ajo quhet "ideacion". Por pr t realizuar paralelizmin psiko-shpirtror, krkohet dije, veprim dhe prkushtim.
  N gjuhn shpirtrore, kur rrjedha mendore drejtohet drejt qllimit, domethn drejt Entitetit Suprem, quhet "prqndrim", por n terma metafizik sht nj koncept i dharma spirituale. Mendimi i prqendruar on n zhvillimin e ideve pozitive dhe fuqive okulte n procesin e rrjedhs s vazhdueshme mendore drejt qllimit. N procesin e meditimit prfshihen gjrat e mposhtme - qelizat e trurit, psikologjia e kulmit me te larte, t menduarit e prqendruar, cakra Guru dhe prkushtimi prfundimtar. T gjitha kto prdoren n dhyna yoga [joga medituese], e cila prfundimisht dergon sdhakan [aspirant shpirtror] n gjithdije t plot:

  Rtambhar tatra prajiṋ ["Intelekti n kete faz bhet i gjithdijshm"

  Nj form ose nj tjetr ide e ideologjis duhet t lidhet me meditimin, ndrsa ideacioni lidhet me pleksuset, gjndrat dhe nngjndrat dhe me nj ide t qart. Pr ideacionin baza sht ideja, por pr meditimin baza sht ideologjia.

  Tarka – vimarsha – viveka.

  Supozoni se ka dy ide t kundrta. Ideja fillestare sht tarka dhe ideja e kundrt sht vimarsha. Kto t dyja do t prodhojn nj rezultat q quhet viveka ose "ndrgjegje". E gjith kjo procedur quhet vicra. Kur dikush lviz prgjat rrugs s viveks, ajo lvizje quhet "racionalitet". Tani, shmangia e lakimeve t panevojshme, shmangia e pengesave t panevojshme dhe marrja e kohs, kur rruga sht e drejt, ajo rrug e drejt sht racionalitet.

  Puna e pes mij burrave mund t bhet nga nj njeri me nj makin. Nse nj makin e till ultra-moderne futet n industri, me siguri do t kursej fuqin puntore. Ky sht racionalizim – racionalizim n fushn e industris. Ju mund ta cilsoni at si "racionalizim fizik".

  Tani, far sht racionalizimi psikik?

  sht prpjekje pr t racionalizuar besimet dhe praktikat dogmatike fetare, por parimi mbetet i njjt. Tradicionalizmi duhet t racionalizohet. Devijimet duhet t shmanget dhe duhet adoptuar drejtsia. Kjo sht ajo q sht br n filozofin Ananda Marga. Ananda Marga nuk i pranon devijimet. Ajo ndjek nj rrug t drejt. Mund ta quani racionalizim psiko-shpirtror. Tradicionalizmi sht i vjetruar. Koht krkojn arsyetim korrekt. Racionaliteti dhe racionalizimi ofrojn hapsirn pr evolucionin fizik, psikik dhe psiko-shpirtror.

  Subjektiviteti sht i dy llojeve - mendor dhe shpirtror. N subjektivitetin mendor mendja shkrihet n subjektivitetin e saj t zgjeruar, dhe n subjektivitetin shpirtror mendja shkrihet n spiritualitet.

  Zona e mendjes varet vetm nga pabula-tendenca mendore e saj e subjektivuar. Zona e pabuls s subjektivuar rrit ose zvoglon juridiksionin e mendjes. Pabulat e subjektivuara kan periferin e tyre t caktuar. Supozoni se shihni fytyrn e do personi dhe mbyllni syt. Tani, supozoni se po krahasoni se sa nga fusha juaj mendore sht e zn me kt imazh. Thuaj nj e katrta. Pastaj prpiquni t rrisni madhsin e saj. Prpiquni prsri t rrisni madhsin e tij deri n kapacitetin tuaj. Ky sht juridiksioni i mendjes suaj. Kjo sht pabula e subjektivuar. Kur shihni nj objekt t jashtm me syt tuaj, kjo sht pabula-tendenca mendore e objektivizuar. Mendja juaj ka m shum hapsir se pabula e objektivizuar. Prandaj, juridiksioni i mendjes varet nga pabula e subjektivuar, jo nga pabula e objektivizuar. Objektet e jashtme jan pabula t objektivizuara.

  Devijimi i pabuls-tendenca mendore sht i mundur n sfern fizike dhe psikike, por jo n sfern shpirtrore. N sfern fizike si transformimi i brendshm ashtu edhe i jashtm i pabuls sht i mundur. N sfern psikike sht i mundur vetm transformimi i brendshm. N sfern shpirtrore nuk sht e mundur asnj devijim.

  Ndryshimi i pabuls ose mendjes psikike sht i rrezikshm n njzet e pes pr qind t rasteve. Nse ka keqprshtatje, ka do shans pr menduri. N rastin e ndryshimit t mendjes, do t ket nj ndjesi xhin-jhin [dridhje n nerva] dhe m pas personaliteti do t ndryshoj. Gjat ndryshimit t shpirtit, ekziston edhe rreziku i vdekjes. Nse nuk ka rregullim, personi do t vdes pr dy ose tre dit. Ashtu si transmutacioni mund t bhet n pabuln fizike nga jasht, mund t bhet edhe nga brenda me aplikimin e mikrovits.

  Supozoni se ka dy njerz t s njjts rac ose nnrac. Supozoni se ata jan austriko-negroid. Populli i Bengalit Jugor, Orissa Jugore, An Bregdetaredhra dhe Tamil Nadu Lindore jan austriko-negroide. Supozoni se njra ka lkur dhe buz m t holla se tjetra. Ndrsa shtrir n dysheme, personi me lkur m t holl do t ndjej se toka sht m e fort dhe m e ftoht, ndrsa tjetri do t ndjej se sht m e but dhe m e ngroht. Nse karakteristikat racore t nj personi ndryshojn, ather i gjith personaliteti do t ndryshoj. Un nuk pranoj asnj penges racore. T njohsh dallimet nga njeriu n njeri sht kotsi e plot. Brenda, nuk ka asnj ndryshim midis nj personi dhe nj tjetri - nuk ka dallim thelbsor midis nj qenieje njerzore dhe nj tjetri.

  Sa m e madhe t jet madhsia e periferis s pabuls s subjektivuar, aq m i madh sht juridiksioni i mendjes s zgjeruar. Pabula shpirtrore e nj individi ndikon n procesin e devijimit dhe shndrrimit t pabuls n mendjet e njerzve t tjer. Me mendimet tuaja t devotshme ju mund t devijoni valt e mendimeve t t tjerve. Ky sht gjithashtu nj shembull i devijimit. Nse mendoni pr dik n mnyr t devotshme, objekti - domethn personi - do t ndryshoj n prputhje me rrethanat.

  E gjith bota dshiron shrbimin ton: n fushn fizike, psikike, shpirtrore, socio-ekonomike dhe politike. Nuk ka vend per justifikime dhe vonesa.

  Botuar n: Yoga Psychology

  SHRI SHRI ANANDAMURTIJI

 20. #520
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,683

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Guru Prańma  Roli i shkrimit t shenjt [shpirtror] sht t'i udhheq qeniet njerzore drejt qllimit suprem nprmjet disiplins, ose anushsana-s. Dharma sht nj pasuri e vlefshme n jetn e njeriut. Dharma siguron nj pozicion t veant pr qeniet njerzore ndryshe nga kafsht. Ato konsiderohen si kurora e krijimit, pr shkak t dharmas s tyre. Qeniet njerzore i marrin udhzimet m fisnike pr zhvillimin m t madh nga dharma. Kur qllimi i vetm i shkrimit t shenjt, domethn dharmashstra, sht t vendos qeniet njerzore n pozicionin e qndrueshm, t lartsuar t ideimit shpirtror, ai duhet t jet praktik, racional, i pagabueshm dhe universal. Ajo duhet t bazohet n t vrteta t thella t prjetshme. Duhet t jet pta vkya.

  Mendoj se t gjith e njihni mir nj shloka. sht nj shloka pr Guru Prańma, por rendesia i saj nuk u shpjegua kurr. Eshte:

  Nitynandaḿ paramasukhadaḿ kevalaḿ jiṋnamrttim;

  Vishvtiitaḿ gaganasadrshaḿ Tattvamasydilakśyam.

  [Un i ofroj prshndetjet e mia Sadgurut, i cili sht mishrimi i dijes absolute n formn e lumturis s prjetshme; q ofron gzim t pafund; periferia e t cilit shtrihet prtej qiellit t gjer t kaltr, prtej kufirit t fundit t universit; kush sht Njshi pa nje t dyt, njshi me rndsin "Ti je ai;" i cili sht gjithmon i prhershm, gjithnj i palkundur, gjithnj i panjoll, dshmitar i t gjithve prtej fushveprimit t mendimit dhe i lir nga ndikimi i parimeve t trefishta.]

  M lejoni t shpjegoj rresht pas rreshti.

  Nitynadam. far sht nitynadam? Parama Puruśa sht nitynadam. Jiivas shijojn nitynandam dhe viśynandam. Kur dikush fiton dika t ksaj bote, dika t rndomt, ai ndjen nj lloj lumturie q njihet si viśynandam dhe kur, pr shkak t praktikave shpirtrore t dikujt dhe hirit t t Lartit, ai gzon lumturi shpirtrore, ajo njihet si nitynandam.

  Por pr far arsye Parama Puruśa po krijon botn?
  Pse po bn Ai kaq shum pr qeniet e krijuara?
  Sigurisht pr nandam. Dhe Ai Vet sht gjithashtu nandasvarpa [nanda nga Natyra]. Ai e krijoi kt univers pr nandam, dhe Ai vet sht gjithashtu nandam; kshtu q nandami i Tij krijohet brenda, shkrihet brenda, shijohet brenda.

  Pr Parama Puruśa ka dy lloje nandam: nitynandam dhe liilnandam. far sht nitynadam? Nitynandam sht vetknaqsia e Tij. Lumturia q Ai gzon nga Vetja e Tij sht nitynandam. Ai ishte n nitynandam, Ai sht n nitynandam dhe Ai do t jet n Nitynandam. Kur nuk kishte bot, n at koh kishte edhe nitynandam. Dhe kur, teorikisht, nuk do t ket asnj krijim, Ai do t jet ende n nitynadam.

  Dhe far sht liilnadam?
  Kur Saguńa Vetdija e Atribuuar, ose Ndrgjegjja e Atribuuar u krijua, Ai, Saguńa, donte liilnandam. Ai donte t gzonte liilnandam. Dhe far sht liilnadam?
  Ai krijon kaq shum gjra, kaq shum objekte t gjalla dhe t pajet, kaq shum djem dhe vajza. Dhe duke luajtur me djemt dhe vajzat e Tij, Ai merr nj lloj knaqsie. Kjo knaqsi sht liilnanda (loja kozmike) e Tij.

  Dhe aspirantt shpirtror q jan inteligjent e din kt fakt. Ata e din se do gj n kt bot sht liilnanda e Tij. Ai po luan pr liilnandam, kshtu q nuk duhet t ket shqetsime dhe ankth n kt bot - t gjitha gjrat jan faza t ndryshme t liilnandamit t Tij.

  N kt shloka fjala e par sht nitynandam. "O Zot, q je gjithmon n vendlindje." Nitya do t thot "me natyr t prhershme". nandam i cili sht i natyrs s prhershme sht nitynandam.

  Fjala tjetr sht paramasukhadam. Lumturia q gzon nj qenie e krijuar nga objektet e zakonshme quhet sukham, dhe i gjith ky sukham vjen nga ai entitet nitynandam, kshtu q Ai sht paramasukhadam pr jiivt-individet. Ktu fjala nuk sht sukhadam, fjala sht paramasukhadam, domethn "sukha e shkalls maksimale", "sukha deri n zenitin e efikasitetit t saj".

  Kevalaḿ jiṋnamurttim. Cili sht kuptimi i kevalam?
  Kevalam do t thot "entitet i vetm", "entitet jo-dualist". Kjo do t thot, n mbretrin e Tij, n juridiksionin e Tij, nuk ka asnj entitet t dyt, t jashtm. Nuk ka mundsi q ndonj shejtan t jet atje, domethn nuk ka shejtan. Ai sht gjithka. Ai luan me Vidymy dhe Avidymy t Tij. Prandaj eshte kevalam. Kevalam do t thot "entiteti i vetm", "ekzistenca e vetme". Dhe kur dikush bhet nj me T, thuhet se sht i lidhur n kaevalya. Kaevalya do t thot nirvikalpa samdhi. Kjo do t thot, kur dikush fiton kevala-hood, kjo sht kaevalya.

  Duhet t mbani mend se konceptimi i Satanait sht kundr filozofis jo-dualiste. Nse njohim nj Satana, ne po njohim n mnyr indirekte dy Parama Puruśa njri sht nj Parama Puruśa i mir dhe tjetri nj Parama Puruśa shum i keq gj q sht absurde. Pra nuk ka Satan. Vetm keqbrjet e bra nga Avidymy quhen Satana. Dhe se Satani, si Avidymy, sht pjes e My, dora e majt e My.

  Kjo sht arsyeja pse Zoti Krśńa tha:

  Daevii hyeś guńamayii mama My duratyay;

  Mmeva ye prapadyante Mymetḿ taranti te.(1)

  Kjo forc hyjnore, My, sht My Ime, sht fuqia ime Shaktih S Shivasya shaktih. Dhe ata q kan marr strehn Time do ta kaprcejn lehtsisht kt My. Pa ndihmn hyjnore apo ndihmn shpirterore, kjo My mbetet e pakaprcyeshme. Pra, pr t kaluar kt My, njeriu do t duhet t marr strehn e Krśńa, domethn Parama Puruśa-ZOTIT.

  Kevalaḿ jiṋnamrttim. Jiṋnamrttim do t thot "Fakultet njohs i personifikuar", "Njohje e personifikuar".

  Vishvtiitaḿ gaganasadrshaḿ Tattvamasydilakśyam. Vishvtiitam. Cili sht kuptimi i vishvtiitam?
  Kur, si homologu objektiv i Ndrgjegjes supreme, krijohet dika konkrete, dika nn mbikqyrjen dhe skllavrin e rrept dhe prangat e parimit statik, ather ajo qenie e krijuar quhet vishva. Pra, vishva sht homologu i Tij objektiv. Dhe pr shkak se vishva sht homologu i Tij objektiv, Ai sht mbi juridiksionin e vishvs - Ai sht vishvtiitam. Dhe ashtu si nuk mund t ket asnj demarkacion hapsinor n qiell, ashtu nuk mund t ket asnj demarkacion hapsinor brenda Makrokozmosit. Prandaj sht thn, gaganasadrsham.

  Tattvamasi + di + lakśyam. Tattvamasi. Tani kur nj aspirant shpirtror kontakton Parama Puruśa dhe e pyet At: "O Zot, kush jam un, kush jam un?" kur kjo pyetje e prjetshme shtrohet para Tij, prgjigja e Tij sht, Tattvamasi, Ti je Ai, domethn, Ti je Entiteti Suprem. Si e kam thn shum her, sdhan njerzore sht nj lvizje nga paprsosmria elektronike n prsosmrin brthamore. Prsosmria brthamore e qendres sht AI, dhe paprsosmria elektronike-periferike jeni ju. Ti je Ai. Faza e "jan" sht praktika juaj shpirtrore. Ti je Ai, ti Ai je. Keto "jan" sht hendeku q duhet kaprcyer nga sdhan. Pra, ju jeni Ai. Fjalt e Guru-s, udhzimet sekrete, ungjilli, teksti ose predikimi i Guru-s jan: O djali im i vogl, o vajza ime e vogl, ti je AI.

  Tattvamasydilakśyam. Tani entiteti q t kujton gjithmon: O djali im i vogl, o vajza ime e vogl, ti je ai, sht Guru. Un mendoj se ju e kuptoni domethenjen.


  --

  Burimi: Guru Prańma

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam


  SHRI SHRI ANANDAMURTIJI

Faqja 26 prej 39 FillimFillim ... 16242526272836 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •