Close
Faqja 17 prej 18 FillimFillim ... 715161718 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 358
 1. #321
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Topi q shemb kshtjellat m t forta sht atdhedashuria’

  Naim Frashri ka qen poet dhe shkrimtar shqiptar, nj nga prfaqsuesit m t shquar t Rilindjes Kombtare dhe figura qendrore e letrsis s Rilindjes, shkruan KultPlus.

  Vepra poetike e Naimit vuri bazat e letrsis kombtare dhe luajti rol t rndsishm n zgjimin e vetdijes atdhetare. Naimi i kndoi mallit e dashuris pr atdhe, krenaris kombtare dhe t kaluars s lavdishme t shqiptarve.

  KultPlus sot ju sjell nj nga shprehjet e tij t shumta kushtuar atdheut.

  “Topi q shemb kshtjellat m t forta sht atdhedashuria.”


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...dhedashuria-2/

 2. #322
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Liria sht thelbi i shpirtit dhe i mendjes. Aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uj”

  Thnie nga Sami Frashri


  • Njerzit jan t njjt para natyrs, edukata i bn t dallohen.

  • Njerzit e mir jan t gjykuar t bhen skllevr t t kqijve.

  • do mizori e ka ditn e vet t gjykimit.

  • Zbavitja m e bukur pr njerin sht leximi; shoku m i mir libri.

  • Liria sht thelbi i shpirtit dhe i mendjes. Aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uj.

  • Njeriun e bjn t prhershm veprat e tij.

  • N vend q t shessh dituri dhe zotsi, prpiqu t’i fitosh ato.

  • S’ka gj m t keqe se t prqeshurit, sepse m shum prek t mirt se t kqijt.

  • Shoku m i pavlefshm sht ai, i cili, pr nj fjal q ka dgjuar pr shokun e tij, nuk e do m at.

  • Ai q plqen veten e tij, nuk plqehet nga askush.

  • Duhen shum mend q t mund shoqrohesh me njerz pa mend.

  • Shpagimi m i mbl sht t bsh mir kundr t keqes q t sht br.

  • Po t prdoret mir koha, do t mjaftoj pr t kryer do pun.

  Bukuria e njeriut prbhet nga bukuria e fjals q flet.

  • Njeriu duhet t prpiqet t msoj do gj, jo t tregoj veten e tij.

  M i forti i njerzve sht ai q sht i zoti t prmbaj vetveten.

  • Thjeshtsia e nj gruaje sht m e vlefshme se stolit e t gjitha grave t bots.

  • Shpata e grave sht gjuha e tyre, prandaj nuk e ln t ndryshket.

  • Gruaja duhet t ket n dorn e djatht gjilprn e n t majtn librin.

  • do gabim i gruas s ndershme sht i falur nga burri i saj.

  • Shumica e njerzve, sidomos grat, nuk i don ata q i don por ata q i prbuzin.

  • Vjehrra nuk e kujton asnjher kohn e nusris.

  • Pr dashurin s’ka gj m t mbl se lott e syve q fshihen me dorn e s dashurs.

  • Fytyra e qeshur sht kripa e bukuris.

  • Personi q do ti, s’ka asnj t met, fillo t mos e duash, pa shih sa t meta ka.

  S’ka lumturi m t madhe n bot se dashuria dhe harmonia.

  • Kush i shtrohet gjithkujt sht kokdele.

  • M i poshtri njeri sht ai i cili krkon mirsi nga nj i poshtr.

  • Qesja nuk zbrazet duke dhn lmosh.

  • Delen q ndahet nga tufa e ha ujku.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...i-bima-pa-uje/

 3. #323
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Immanuel Kant: Lumturia nuk sht nj ideal i arsyes, por i prfytyrimit


  “Ai q e bn veten krimb, nuk mund t ankohet pastaj kur t tjert shkelin mbi t me kpuc.”

  “do gj q sht shkruar nga meshkujt n lidhje me femrat duhet t mbes e dyshimt, duke qen se ata jan n t njjtn koh edhe gjykats edhe pjes e shtjes.”

  “M sht dashur ta refuzoj njohjen, pr t t’i br vend besimit.”

  “Njeriu duhet t jet i disiplinuar, sepse pr nga natyra ai i paprpunuar dhe i egr.”

  “Kush sht mizor ndaj kafshve sht po aq i pandjeshm edhe ndaj njerzve.”

  “Nj veprim, pr t qen moralisht i denj, duhet t bhet nga prgjegjsia.”

  “Rregullat e lumturis: dika pr t br, dik pr ta dashuruar dhe dika pr t shpresuar.”

  “Vepro duke e konsideruar njerzimin, si tek vetja si tek t tjert, gjithmon si qllim, kurr thjesht si mjet.”

  Nuk ka virtyt aq t madh, sa t jet i sigurt prej tundimit.

  “Ata q thon se bota do t shkoj gjithnj si ka shkuar deri sot, kontribuojn q parashikimi i tyre t dal i vrtet.”

  “Yjet e qiellit prmbi mua, ligji moral n mua.”

  “Miq t njerzimit, mos ia mohoni arsyes privilegjin e t qent guri i fundit i krahasimit me t vrtetn.”

  “Vepro n at mnyr q, parimi juaj i veprimit t bhet vetvetiu nj ligj pr t gjith botn.”

  “E gjith dija jon fillon me shqisat, vazhdon pastaj tek kuptimi dhe mbaron me arsyen. Nuk ka asgj m t lart se arsyeja.”

  “T gjitha interesat e arsyes sime, spekulative si dhe praktike, ndrthuren n tri pyetjet e mposhtme: 1. far duhet t di? 2. far duhet t bj? 3. far mund t shpresoj?”

  “Prvoja pa teorin sht e verbr, por teoria pa prvoj sht nj loj intelektuale e mirfillt.”

  “Nga nj dru i shtrembr si ky nga sht br njeriu, asgj e drejt nuk mund t krijohet.”

  “Lumturia nuk sht nj ideal i arsyes, por e prfytyrimit.”

  “Papjekuria sht paaftsia q dikush t prdor inteligjencn e vet, pa u udhhequr nga dikush tjetr.”

  “Para ligjit njeriu sht fajtor kur dhunon t drejtat e tjerve. Para moralit ai sht fajtor, nse vetm mendon ta bj kt gj.”

  “Mosmirnjohja sht thelbi i poshtrsis.”

  “Prtej do dyshimi, do dije fillon me prvojn.”

  “Nuk sht vetm vullneti i Zotit q na bn t lumtur, por ne duhet ta bjm veten ton t lumtur.”

  “sht e domosdoshme q un t jetoj i lumtur, por sht e domosdoshme q sa t jetoj, t jetoj me nder.”

  “Shkenca sht dije e organizuar; menuria sht jet e organizuar.”

  – Imannuel Kant.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...-perfytyrimit/

 4. #324
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Po shkojm nga errsira drejt shklqimit, nga paprsosmria drejte hapave t arte te prsosmris. Asnj penges n rrug nuk do t jet n gjendje t ndaloj prparimin ton. Duke shtyr mnjan dhe duke thyer t gjitha pengesat dhe veshtriresite, ne do t ecim prgjat rrugs son t destinuar. Racionaliteti yn ideologjik sht pasuria jon e vlefshme; Shklqimi i hareshm i shklqimit makrokozmik sht qllimi yn dhe dshira e natyrshme pr t'u sjell mirqenie t gjitha krijesave t gjalla kjo sht rruga jon. T ecsh prpara ne realizimin shpirteror sht vet dshira e jets. Humbja e kohs s vlefshme n letargji nuk sht gj tjetr vese inerci dhe vdekje; prandaj duhet t vazhdojm t lvizim. Knga e lvizjes son prpara do t jet shprehja jon vokale, vet pulsimi i jets son.”

  (Ananda Vanii )

 5. #325
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  nandddhyeva khalvimni bhtni jyante. nandena jtni jiivanti. nandaḿ prayantyabhi saḿvishanti


  "Kjo bot pese elementesh ka lindur nga lumturia, po mbahet n lumturi dhe n lumturi t shenjt do t shkrihet (zhytet)".

  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 23-02-2023 m 15:41

 6. #326
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “N jetn kolektive njeriu nuk ka t drejt t fal asknd;

  n jetn individuale ju mund t zgjasni faljen maksimale - prkundrazi, sa m shum falje, aq m mir. Falja sht dika personale; nuk sht shtje kolektive.

  Supozoni se jeni nj banor i shqiperise. Nse dikush dmton jetn kolektive t shqiperise, ju nuk duhet ta falni at. Po kshtu, duke qen se i prkisni t gjith racs njerzore, nuk duhet t falni asknd q dmton njerzimin.

  Por n jetn individuale, sado q dikush mund t'ju dmtoj, ju mund ta falni at person n masn m t madhe t mundshme.”

 7. #327
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur veprat e vjetra t kqija vijn n mendje, njeriu duhet t marr masa dhe t angazhoj mendjen n do drejtim pozitiv - kng, vallzim, art,sport,muzike ose ndonj hobi tjeter pozitiv etj. Ideja qendrore sht q nse mendja sht e angazhuar pozitivisht, ather mendimet negative do t largohen automatikisht. Sigurisht, m e mira sht t angazhosh mendjen n meditim dhe sherbim social pa interes. Nse mendoni shpesh pr veprat negative t s kaluars, ather do ngeleni skllever te se kaluares .


 8. #328
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  T gjith kan ardhur n kt bot pr t arritur t Madhin ZOT. Por kjo arritje nuk vjen automatikisht, ajo duhet kultivuar.

  "Thelbi i realizimit shpirteror per te Madhin pafund qndron brenda praktikes shpirterore, por ju duhet ta kultivoni dhe ushqeni at."

 9. #329
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "A'bhoga do t thot ai objekt q ushqen mendjen - domethn pabulum-ushqimi mendor. Nse ky ushqim-pabulum sht i kufizuar, mendja gjithashtu bhet e kufizuar. Nse pabulumi sht i pafund, duke br prpjekje pr ta marr-arritur ATE te MADHIN . mendja bhet e pafundme. Kjo varet trsisht nga vullneti i qenieve njerzore se cili pabulum, i kufizuar apo i pakufizuar, bhet objekt-qellim i mendjes se tyre. Nse nj person bhet i madh apo i vogl varet plotsisht nga dshira e personit."

 10. #330
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Njeriu duhet t jet shum i kujdesshm n lidhje me mendimet q ushqejn mendjen e tij dhe t njoh kapacitetin e madh t mendjes se tij individuale si dhe ta drejtoj mendjen edhe gjithe qenjen e vet vetem drejt Supremit ZOT.

 11. #331
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shprehje t paprsritshme nga Viktor Hygo


  “Muzika shpreh at q nuk mund t thuhet, dhe pr t ciln nuk mund t heshtsh.”

  “Kur nj grua sht duke t folur, dgjo at q po thot me syt e saj.”

  “Djal, vlla, baba, i dashur, shok. Ka hapsir n zemr pr t gjitha dashurit, ashtu sikurse ka hapsir n qiell pr t gjith yjet.”

  “Jeta sht lulja, pr t ciln dashuria sht mjalti.”

  “Iniciativa sht t bsh gjn e duhur, pa ta thn kush.”

  “Kur diktatura sht fakt, ather revolucioni bhet nj e drejt.”

  “Nj ferr inteligjent, do t ishte m mir se sa nj parajs idiote.”

  “Ndrysho mendimet, por mbaju parimeve; ndrysho gjethet, por lri t paprekura rrnjt.”

  “Buzqeshja e gzimit sht m pran lotve, se sa t qeshurs.”

  “40 sht mosha e vjetr e rinis; 50 sht mosha e re e pleqris.”

  “Shpirti ka iluzione, ashtu si zogu q ka krah; ai mbahet pas tyre.”

  “Reagimi – nj vark q shkon kundr rryms, por q nuk e pengon rrymn t vazhdoj t rrjedh.”

  “Ka baballar q nuk i duan fmijt e tyre. Por nuk ka asnj gjysh q nuk e adhuron nipin e tij.”

  “Qndresa – sekreti i t gjith triumfeve.”

  “Kurioziteti sht nj prej formave t guximit femror.”

  “Ka nj spektakl m t madh se sa deti, dhe ai sht qielli; ka nj spektakl m t madh se sa qielli, dhe ai sht brendia e shpirtit t njeriut.“

  “Pr t krijuar t ardhmen, nuk ka asgj m t mir se sa nj ndrr.”

  “Kafsha sht injorante pr faktin q di. Njeriu sht i vetdijshm pr faktin q sht injorant.”

  “Njerzimi nuk sht nj rreth me nj qendr, por nj elips me dy pika qendrore, nga t cilat faktet jan njra dhe idet tjetra.”

  “Shpresa sht fjala q Zoti e ka shkruajtur n ballin e do njeriu.”

  “Trishtimi sht nj frut; Zoti nuk e vendos at mbi deg q jan shum t brishta pr ta mbajtur.”

  “E qeshura sht Dielli q dbon dimrin nga fytyra e njeriut.”

  “Shoqria sht nj republik. Kur nj individ prpiqet t ngrihet mbi t tjert, ai ulet posht prej mass, ose prmes talljes, ose prmes shpifjes.”

  “Sa her q nj mik t thot q dukesh i ri, t jesh i sigurt se po plakesh.”

  “Askush m mir se nj grua, nuk di t thot gjra q jan njkohsisht t buta dhe t thella.”

  “Ai q hap nj shkoll, mbyll nj burg.”

  “far sht historia? Nj jehon e t kaluars n t ardhmen; nj refleks i t ardhmes n t kaluarn.”

  “Asgj tjetr n bot… as edhe t gjith ushtrit, nuk jan m t fuqishme se sa nj ide, t cils i ka ardhur koha.”


  – Victor Hugo / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...viktor-hygo-3/

 12. #332
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prńh yathatmanobhisth bhtnm api te tath;
  Atmaopamyena bhtnm dayḿ kurvanti sdhavah.

  Ashtu si jeta juaj sht jashtzakonisht e dashur pr ju, po ashtu edhe jeta e t tjerve eshte po aq t dashur pr ta. Nj person q mendon kshtu dhe tregon miresi pr krijesat e tjera sht me t vrtet nj person devotshem ose i virtytshm.

  Ananda Marga

 13. #333
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,643

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Lumturia sht dshira pr prsritje’

  Milan Kundera sht nj shkrimtar ek q shkoi n mrgim n Franc n 1975, duke u br nj shtetas francez i natyralizuar n vitin 1981.

  Kunderas iu hoq shtetsia ekosllovake n vitin 1979; ai mori nnshtetsin eke n vitin 2019. Ai “e sheh veten si nj shkrimtar francez dhe kmbngul se vepra e tij duhet t studiohet si letrsi franceze dhe t klasifikohet si e till n librarit”.


  Pr knaqsin e lexuesve tan ne kemi sjell nj przgjedhje t thnieve m t bukura nga librat dhe punimet e shkrimtarit.

  Por kur t fortt ishin shum t dobt pr t lnduar t dobtit, t dobtit duhej t ishin aq t fort sa t largoheshin.

  Dy njerz t dashuruar, t vetm, t izoluar nga bota, kjo sht aq e bukur.

  Nuk mund t matet dashuria e ndrsjell e dy qenieve njerzore me numrin e fjalve q shkmbejn.

  Kur zemra flet, mendja e sheh t pahijshme t kundrshtoj.

  Burimi i friks sht n t ardhmen dhe nj person i liruar nga e ardhmja nuk ka asgj pr t’u friksuar.

  Dashuria sht malli pr gjysmn e vetes q kemi humbur.

  Budallallku i njerzve vjen nga t paturit nj prgjigje pr gjithka, risia n gjith kt sht t paturit nj pyetje pr gjithka.

  Dshira jon pr rregullsi prpiqet ta kthej botn e njerzve n mbretrin e inorganikes, n t ciln gjithka ecn prpara dhe vepron sipas nj rendi jopersonal. Dshira pr rend sht, n t njjtn koh, nj dshir pr vdekje. Sepse jeta sht nj ndryshim i prhershm i rendit.

  Nj person q dshiron t largohet nga vendi ku jeton sht nj person i palumtur.

  E vetmja gj q ajo tha kur ai e liroi nga prqafimi i tij ishte: “Ti nuk e di sa e lumtur jam q jam me ty”. Kjo ishte ajo q natyra e saj e rezervuar e lejoi t shprehte.”

  Ne kurr nuk mund t dim se far t dshirojm, sepse, duke jetuar vetm nj jet, nuk mund ta krahasojm at me jett tona t mparshme dhe as ta prsosim n jett tona t ardhshme.

  Sepse n kt bot do gj sht e falur paraprakisht dhe pr kt arsye gjithka lejohet n mnyr cinike.

  Nuk ka perfeksion, vetm jet.

  Dashurit jan si perandorit: kur ideja mbi t ciln bazohen shkatrrohet, ato gjithashtu zbehen.

  E vetmja marrdhnie q mund t’i bj t lumtur t dy partnert sht ajo n t ciln sentimentalizmi nuk ka vend dhe asnjri nga partnert nuk pretendon pr jetn dhe lirin e tjetrit.

  Nuk do ta dim kurr pse e acarojm njri-tjetrin, far sht ajo q na bn t sjellshm apo qesharak. Imazhi yn sht misteri yn m i madh.

  Nj libr i ndaluar n vendin tuaj do t thot pafundsisht m shum se miliarda fjal t nxjerra nga universitetet tona.

  Lufta e njeriut kundr pushtetit sht lufta e kujtess kundr harress.

  Sepse nuk ka asgj m t rnd se dhembshuria. As dhimbja jon nuk peshon aq e shum sa dhimbja q ndjen me dik, pr dik, nj dhimbje e intensifikuar nga imagjinata dhe e zgjatur me njqind jehona.

  Ekziston nj pjes e caktuar e t gjithve ne q jeton jasht kohs. Ndoshta ne bhemi t vetdijshm pr moshn ton vetm n momente t jashtzakonshme dhe shumicn e kohs jemi pa mosh.

  Shansi dhe vetm shansi ka nj mesazh pr ne. do gj q ndodh nga nevoja, gjithka q pritet, e prsritur dit pas dite, sht e heshtur. Vetm rasti mund t na flas.

  Po, sht nj fakt i njohur pr ty: je si vdekja, merr gjithka.

  Un nuk isha hipokrit, me nj fytyr t vrtet dhe disa t rreme. Kisha disa fytyra sepse isha i ri dhe nuk e dija kush isha apo doja t isha.

  T qeshsh sht t jetosh thell.

  Njeriu sht prgjegjs pr injorancn e tij.

  T jetosh sht t jesh i lumtur: t shohsh, t dgjosh, t preksh, t pish, t hash, t urinosh, t defekosh, t zhytesh n uj dhe t shikosh qiellin, t qeshsh dhe t qash.

  N siprfaqe, nj gnjeshtr e kuptueshme; posht, e vrteta e pakuptueshme.

  Pr fat t mir, grat kan aftsin e mrekullueshme pr t ndryshuar kuptimin e veprimeve t tyre pas ngjarjes.

  Ndonjher ju vendosni pr dika pa e ditur pse, dhe vendimi juaj vazhdon nga fuqia e inercis. do vit bhet m e vshtir t ndryshosh.

  Tomas nuk e kuptoi n at koh se metaforat jan t rrezikshme. Metaforat nuk duhen anashkaluar. Nj metafor e vetme mund t lind dashuri.

  Lumturia sht dshira pr prsritje.

  Testi i vrtet moral i njerzimit, testi i tij themelor…prbhet nga qndrimi i tij ndaj atyre q jan n mshirn e tij: kafshve.

  Sa m e madhe t jet paqartsia, aq m e madhe sht knaqsia.

  T rebelohej kundr lindjes s nj gruaje asaj i dukej po aq budallallk sa t krenoheshe me t.

  Vlera e nj qenieje njerzore qndron n aftsin pr t zgjeruar veten, pr t dal jasht vetes, pr t ekzistuar me dhe pr njerzit e tjer.

  Pa e kuptuar, individi e kompozon jetn e tij sipas ligjeve t bukuris edhe n koht e fatkeqsis m t madhe.

  Un kam nj vullnet t fort pr t t dashur n prjetsi.

  Nuk kam asnj mision. Askush nuk ka.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/lumtu...er-perseritje/

 14. #334
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ...ai q mson te tjeret nprmjet sjelljes s tij sht acarya-mesues shpirteror.

  Shri Shri Anandamurtiji

 15. #335
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N nj gjendje t till ku nj pakic e privilegjuar grumbullon pjesn m t madhe t pasuris dhe parat shikohen si gjithka, nuk mund t ket kurr paqe, siguri dhe harmoni n shoqri. Harmonia sociale dhe lumturia vijn vetm kur i kushtohet rndsi vlerave kryesore njerzore - dhe . Vetm kur t ket nj shprndarje racionale t pasuris dhe t zbatohen parimet e Prout, do t kemi nj shoqri t vrtet njerzore ku t gjith jetojn n bashkpunim si fmij t Thelbit Suprem.

  Shri Shri Anandamurtiji


 16. #336
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "Dituria q krijon pengesa dhe probleme t shumta pr shoqrin njerzore nuk sht aspak menuri, por thjesht shprehje e prirjeve t ulta t mendjes. Kur nuk krijohet asgj e madhe, ather shfaqen ndjenja t lira pr artin e ult, letrsin. , arkitektur, skulptur, etj.; dhe kur parimi ndjesor-devocional mbizotrohet nga parimi ndryshues, dhe parimi ndryshues nga parimi statik, efekti kulmues sht kaos i plot ne shoqeri."

 17. #337
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cakśuń Saḿvaro Sdhu"

  O aspirant shpirtror!

  Duhet t kesh kontrollin e duhur mbi syt; fardo q do t ket ndikim t keq n mendjen tnde, nuk duhet ta shohsh.

  "Sdhu Sotena saḿvaro".

  fardo q do t ket ndikim t keq n mendjen tuaj, o njeri i mir, nuk duhet ta dgjoni.

  "Ghanena Saḿvaro Sdhu."

  Ju duhet t keni kontroll mbi hundn-nuhatjen tuaj,

  "Sdhu Jibhya Saḿvaro".

  Ju duhet t keni kontroll mbi shijen gjuhen tuaj.

  "Kyena Saḿvaro Sdhu."

  Ju duhet t keni kontroll mbi trupin tuaj.

  "Sdhu Vcya Saḿvaro."

  Ju gjithashtu duhet t keni kontroll mbi fjalet e juaja;

  "Savvatha Saḿvaro Bhikśu".

  Nse doni emancipim, nse doni lirim nga prangat e ksaj bote, duhet t keni vetprmbajtje t gjithanshme."

  Shri Shri Anandamurtiji

 18. #338
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  .....njerzit e zgjuar nuk duhet t lejojn q pastrtia e tyre mendore t njolloset. Duhet t ruhen gjithmon nga stuhia e pasionit te semure. Ju nuk duhet t dorzoheni para stuhive t tilla.”

  "sht e natyrshme q qeniet njerzore t ndoten me pluhur gjat udhtimit t tyre n botn fizike. Por kjo nuk duhet t vazhdoj prgjithmon. aspiratet shpirterore duhet ta bjn mendjen e tyre plotsisht te paster duke i ofruar t gjitha ngjyrat e tyre mendore te botes se jashtme Supremit ZOT . Duke harruar aspektin e jashtm t lojs s ngjyrave, ata duhet t pranojn lojn e brendshme t ngjyrave te tyre mendore si m t fundit realitet n jetn njerzore - dhe kshtu perfundimisht t vendosen n Thelbin e vrtet, apo ne Desideratumin Suprem t jets njerzore.

  Shri Shri Anandamurtiji

 19. #339
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "N asnj rrethan nuk duhet t inkurajohet cinizmi apo nihilizmi,hedonizmi apo materjalizmi; prkundrazi kur njerzit e drejt dhe t virtytshm t ksaj bote ulen s bashku dhe vendosin se far duhet dhe cfare nuk duhet br, ata me siguri do t gjejn rrugn e duhur

 20. #340
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,592

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duhet t mbani mend se n shumicn e rasteve intelekti dhe intuita njerzore shprdorohen n ekstravaganca intelektuale, n ndjekje t padobishme hedoniste; ato nuk prdoren aspak pr prpjekje konstruktive ose t vlefshme. Dhe fuqia intuitive njerzore humbet gjithashtu n prpjekjen pr t shfaqur keto fuqi okulte. Persona t till nuk e marrin kurr mundsin pr t lvizur drejt Supremit ZOT.

  Shri Shri Anandamurtiji
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 01-03-2023 m 19:32

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •