Close
Faqja 16 prej 17 FillimFillim ... 614151617 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 320 prej 322
 1. #301
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  LEXO: JETO MIJRA JET!

  Hapni nj libr, keni hyr n nj univers.

  T lexuarit sht nj aktivitet q t prtrin: citimet dhe aforizmat n librat e zgjedhur e shprehin kt gj n mnyr t prsosur. T shfletosh faqet e nj libri, do t thot t kridhesh n nj histori t re, do t thot t sulesh me vrtik n nj aventur, t njohsh personazhe, q, nse historia sht e kndshme, do t mbeten pr shum koh n kujtesn ton. Po ashtu, dika e till mund t nnkuptoj ndryshimin e kndvshtrimit n lidhje me synimet, sepse librat nuk jan thjesht argtim, por jan mjete pr t msuar, pr t njohur gjra t reja, pr t thelluar ca t tjera dhe pr t eksperimentuar./Konica.al

  Leximi sht ti japsh hapsir ​​imagjinats dhe t jetosh nj mij jet, nse citojm Italo Kalvinon, i cili shkroi disa nga fjalt m t vrteta pr kt tem: Ata q nuk lexojn, kur t ken mbushur t 70-at do t ken jetuar vetm nj jet: t tyren. Ai q lexon, do t ket jetuar 5,000 vjet: q kur Kaini vrau Abelin, kur Renzo u martua me Luian, kur Leopardi admironte pafundsin sepse leximi sht nj prjetsi n drejtim t kundrt. Ndoshta nuk ka citim m t mir pr tia bashkngjitur nj prej superfuqive t librave. Megjithat, ekzistojn shum shprehje pr librat: fjali t jetsuara nga pena e shkrimtarve t mdhenj. Kolost e pens u kan dhn jet shum shprehive n libra, prej nga dalin indirekt mendimet e tyre, t cilat jan kontribute tejet t muara, pasi prmbajn vet domethnien e bukuris s leximit, t shprehur nga kndvshtrimi i mendjeve t ndryshme q i kan dhn aq shum bots s librit. Frazat n librat e shkrimtarve t mdhenj jan perla t vogla urtsie, t dobishme pr t na kujtuar dobin e leximit dhe se sa e rndsishme sht tu kushtojm koh librave.

  Pa marr parasysh zhanrin: do vllim ka dika pr t na prcjell, nse sht nj ese, nj romanc dashurie, nj trillim apo nj roman policor. Po citojm disa shprehje nga librat e shkrimtarve t mdhenj: citate dhe aforizma, q na bjn t reflektojm mbi dhuratn e thell, q do histori mund t na ofroj:

  Nj librari nuk sht thjesht nj dyqan, sht nj ftes pr fjalpakt dhe ndrrimtart, nj vend i fsheht dhe i magjepsur, ku mund t humbasim dhe t kthehemi n nj shekull tjetr dhe t arrijm nj dimension tjetr. (Fabrizio Caramagna).

  Aspekti vrtet i rndsishm i leximit sht, se ai nxit nj familjaritet rastsor me procesin e t shkruarit; shkel n vendin e shkrimtarit me t gjitha dokumentet pak a shum n rregull. (Stephen King)

  Kur ndiheni keq, kur ndiheni t mbaruar, kur jeni t sigurt se nuk do tia dilni, hapni nj libr dhe lexojeni deri n fund. Nse ende nuk ndiheni m mir, ather merrni nj tjetr dhe filloni nga e para. (Stephen King)

  Pak libra e ndryshojn jetn. Kur e shndrrojn, sht prgjithmon, hapen dyer q nuk imagjinoheshin m par, hyn dhe nuk kthehesh m pas. (Christian Bobin)

  Librat jan kudo; dhe na ngopin prher me t njjtn ndjesi aventure. Librat e dors s dyt jan libra t egr, libra t pastreh; ata jan mbledhur n grumbuj t mdhenj pendsh t larmishme dhe kan nj hijeshi q u mungon vllimeve t zbutura t biblioteks. (Virginia Woolf)

  Librat kan qen zogjt dhe folet e mia, kafsht e mia, streha ime dhe fshati im; biblioteka ishte bota e mbyllur n nj pasqyr; e nj pasqyre me thellsi t pafundme, me shumllojshmri dhe paparashikueshmri. (Jean-Paul Sartre)

  Nuk kam pasur kurr nj dhimbje, q nj or leximi t mos ma ket fashitur. (Charles Montesquieu)

  Kur nj lexues lexon, ai lexon vet. Vepra e shkrimtarit sht nj lloj instrumenti optik, q ai i ofron lexuesit pr ta lejuar at t dalloj at q, pa nj libr, mund t mos kishte par kurr n vetvete. (Marsel Proust)

  Ata q m ln pa frym jan librat, t cilt kur i mbaron s lexuari dhe gjithka q vijon, do t doje q autori t ishte miku yt m i mir dhe q mund ta telefonoje sa her q t dshiroje. (JD Salinger)

  Librat, ata nuk t braktisin kurr. Ti me siguri i braktis her pas here, librat, ndoshta edhe i tradhton, por ata nuk ta kthejn kurr shpinn: n heshtje t plot dhe me prulsi fisnike, t presin n raft. (Amos Oz)

  Leximi sht nj marrdhnie me veten dhe jo vetm me librin, me botn ton t brendshme prmes bots q na hap libri. (Italo Calvino)

  Tek un, dshira pr libra sht e padiskutueshme. Jo pr ti zotruar apo lexuar, por pr ti par, pr t m bindur pr ekzistencn e tyre n vitrinn e nj librashitsi. sht sikur ky dshirim t vinte nga stomaku. (Franz Kafka)

  Ndoshta nuk ka dit t adoleshencs son t jetuar me aq plotsi, sa ato q menduam se do ti kalonim pa i jetuar, ato t kaluara n shoqrin e librit ton t preferuar. (Marsel Proust)

  Ishte si njlloj ndjesie, sepse teksa njerzit shkojn e vijn, lindin dhe vdesin, prkundrazi librat shijojn prjetsin. Kur isha i vogl, kur u rrita doja t bhesha libr. Jo nj shkrimtar, nj libr: sepse njerzit mund t vriten si milingonat. Edhe nj shkrimtar, nuk sht e vshtir ta vrassh. Ndrsa nj libr, edhe nse shkatrrohet n mnyr metodike, nj kopje ka t ngjar t mbetet dhe t ruaj jetgjatsin e saj, nj jet e prjetshme dhe e heshtur n nj raft t harruar n nj bibliotek t largt n Reikjavik, Valladolid, Vankuver. (Amos Oz)

  Nuk ka anije aq t shpejt sa nj libr, q t na oj n vende t largta, as kuaj si nj faqe poezie q ngrihet lart edhe t varfrit mund ta bjn kt kalim pa tarif kaq i prkor sht transporti i shpirtit. (Emily Dickinson)

  Ka nga ata q e kalojn jetn duke lexuar, pa mundur t shkojn prtej leximit, mbeten t mbrthyer n faqe, nuk e kuptojn se fjalt jan vetm gur t vendosur prtej rryms s nj lumi, ata jan aty vetm pr t na br t arrijm n bregun tjetr, i rndsishm sht bregu tjetr. (Jose Saramago)

  A e kuptoni tani pse i urreni dhe u friksoheni librave? Sepse zbulojn poret n fytyrn e jets. Njerzit e shkujdesur duan vetm fytyra hnplote, fytyra dylli, fytyra pa pore, pa qime dhe pa shprehje. (Ray Bradbury)/Konica.al


  Konica.al

  https://konica.al/2022/10/hapni-nje-...e-nje-univers/

 2. #302
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Deformimet e akumuluara ne shume jete te kaluara nuk mund te zhduken me nje te rene te lapsit , eleminimet e ketyre deformimeve kerkojne nje kultivim te vazhdueshem te konoshences , nje devocion pa interes , dhe nje pune apo aksion te pandalur

  Bota pret nga ty nje pune te jashtezakonshme , keshtu pra qe nuk duhet te qendrosh inert si nje zhabe ne nje pellg uji te qelbur nen mahnitjen e stanjacionit, prandaj zgjohu,ngrihu,realizohu.

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 3. #303
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Eleanor Roosevelt: “sht shum m mir t ndezsh nj qiri se sa ta mallkosh errsirn”

  “Duhet guxim pr t dashuruar, por dhimbja prmes dashuris sht nj zjarr pastrues gj t ciln ata q dashurojn n prgjithsi e dijn. Ne t gjith njohim njerz t cilt aq shum friksohen nga dhimbja sa q mbyllen brenda vetes dhe nuk japin asgj, nuk marrin asgj dhe n kt mnyr tkurren deri sa jetn e bjn thjesht nj vdekje q jeton.”

  “Pavarsisht se sa e thjesht sht nj femr, nse e vrteta dhe ndershmria jan t shkruara n fytyrn e saj, ajo do t jet e bukur.”

  “Un besoj q secili mund ta mposht frikn duke i br gjrat q gjithmon ka pasur frik ti bj.”

  “sht shum m mir t ndezsh nj qiri se sa ta mallkosh errsirn.”

  “Kurr mos u mrzit dhe kurr nuk do t bhesh i mrzitshm.”


  Kujtojm se bhen 138 vite nga lindja e Eleanor Rooseveltit, ish-zonja e par e SHBA-ve.

  Anna Eleanor Roosevelt ishte nj figur, diplomate dhe aktiviste politike Amerikane.

  Ajo shrbeu si zonja e par e Shteteve t Bashkuara nga Marsi 1933 deri n Prill 1945, gjat katr mandateve t burrit t saj Presidentit Franklin D. Roosevelt n detyr.

  Roosevelt shrbeu si Delegate e Shteteve t Bashkuara n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara. Presidenti Harry S. Truman m von e quajti at “Zonja e Par e Bots” n shenj nderimi pr arritjet e saj t t drejtave t njeriut.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/elean...h-erresiren-2/

 4. #304
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Duke qen i ndershm nuk ke pr t pasur shok t shumt, por gjithmon do t kesh shokt e sakt”

  Bota e humbi John Lennon q n 1980-n, por muzika dhe poezia e tij jetojn ende n zemrat tona. Fjalt e tij pr dashurin, jetn, dhe paqen q dekada m par i la pr ne, tingllojn ende kuptimplota dhe na nxisin drejt nj versioni m t mir t vetes dhe t s ardhmes ton.

  Ne duam t’u kujtojm ndjeksve tan pr kt muzikant gjenial dhe ndrrimtar madhshtor thniet m t fuqishme t tij:


  “Jetojm n nj bot ku duhet t strukemi q t bjm dashuri, ndrkoh q dhuna praktikohet ditn pr diell.”

  “Kur shkoja n shkoll, ata m pyesnin far dshiroja t bhesh kur t rritesha. Un shkrujta “i lumtur”. Ata m than se nuk e kisha kuptuar detyrn, dhe un u thash se ju s’keni kuptuar jetn.”

  “Duke qen i ndershm nuk ke pr t pasur shok t shumt, por gjithmon do t kesh shokt e sakt.”

  “Nuk ka rndsi k dashuroni, ku dashuroni, pse dashuroni, kur dhe si dashuroni, rndsi ka q dashuroni.”

  “Nse t gjith do ta dshironin paqen aq as dshirojn nj set t ri televiziv, ather paqja do mbretronte.”

  “T prpiqesh t’u plqesh t gjithve sht e pamundur – nse e bn, do prfundosh n nj midis ku asnjrit s’i plqen. Duhet t marrsh vendimin pr at q mendon se sht m e mira pr ty, dhe bj at.”

  “Si zakonisht, qndron nj grua madhshtore, prapa do idioti.”

  “Vetm duke provuar rrobat e t tjerve e kuptojm prmasn ton.”

  “Kur bn dika fisnike dhe t bukur e askush nuk e vren, mos u trishto. Pr diellin, do mngjes sht i bukur, edhe pse audienca fle gjum ende.”

  “Gjithka do t shkoj n vendin e vet n fund. Nse gjrat nuk jan n vendin e tyre, ather s’ka ardhur fundi.”

  “Nj ndrr q e ndrron i vetm, sht vetm nj ndrr. Nj ndrr q e ndrrojm s bashku, sht realitet.”

  “Paqja nuk sht dika pr t ciln ne lutemi dhe urojm; sht dika q bhet, dika q je, dhe dika q jepet.”


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...hoket-e-sakte/

 5. #305
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur fakulteti yt mendor konjitiv-njohes behet i holle aq shume saqe arrin te shikosh BRAHMA-ZOTIN (Konoshencen Supreme) ne te gjitha entitetet e manifestuara,atehere dhe vetem atehere mundesh te marresh persiper dhe te kesh nje rrol sinjifikativ dhe domethenes ne boten praktike , vetem ne kete stad arrin te kuptosh qe asnje dhe askush ne kete univers nuk eshte superior apo inferior sepse te gjithe pa dallim jane bijte dhe bijat e Babait Suprem Absolut ZOTIT

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #306
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Vetdija Supreme e ka fshehur veten brenda mendjes suaj. Ai sht i fshehur pas perdes s "Uni-t" tuaj. Ju nuk keni nevoj t shkoni n malet Himalaya pr t zbuluar ATE q fshihet pas "EGO-S" tuaj.

  A ka nevoj njeriu pr nj pasqyr qe te shikoje byzylykun n dorn e tij?

  Supremi-ZOT, sht brenda jush. Duhet vetm heqja e perdes t egos tuaj.

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #307
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Forma e fundit dhe m e rrezikshme e shfrytzimit ekonomik sht shfrytzimi fashist. Pr t krkuar mbshtetje kombtare pr t justifikuar shfrytzimin e tyre, imperialistt popullarizojn teorin e nacionalizmit. Ata e cilsojn shfrytzimin e tyre si racional dhe kushtetues dhe t bazuar n interesat kombtare. Imperialistt britanik, pr t legjitimuar shfrytzimin e tyre, prqafuan teorin nacionaliste.

  Duke ndjekur shembullin e britanikve, Musolini n Itali dhe Hitleri n Gjermani morn t njjtn rrug. Kur u krijua imperializmi komunist pas Lufts s Dyt Botrore, udhheqsi sovjetik Jozef Stalin propagandoi konceptin e supremacis sllave. N mnyr t ngjashme, udhheqsi kinez Mao Ce Dun ka ndrtuar eprsin kineze.

  Sapo nj fuqi imperialiste transformohet n nj fuqi fashiste, ajo zgjeron tentakulat e saj pr t shtypur psikikisht dhe kulturalisht nj popull t mundur. Pr t prjetsuar shfrytzimin e papenguar ekonomik, shfrytzimi psikik fillon pothuajse njkohsisht. Kur shfrytzimi psikik prdoret pr shfrytzim t mtejshm ekonomik, quhet shfrytzimi psikoekonomik.

  N fillim, shfrytzuesit fashist zgjedhin nj komunitet t dobt q banon n nj rajon t pasur me burime natyrore. Fashistt shkulin shoqrisht dhe kulturalisht komunitetin e viktimizuar duke i imponuar nj gjuh dhe kultur t huaj. Meqense popullata vendase nuk mund t'i shpreh lehtsisht ndjenjat e tyre individuale dhe kolektive n nj gjuh t huaj, ata zhvillojn nj psikologji disfatiste dhe nj kompleks inferioriteti ndaj shfrytzuesve.

  Kjo psikologji disfatiste shkatrron shpirtin natyror dhe vullnetin pr luft t popullats vendase dhe fashistt e shfrytzojn me mjeshtri kt mundsi t art.

  Interesi parsor i shfrytzuesve fashist sht q gradualisht t thithin vitalitetin e komunitetit lokal, n mnyr q ata t plakitin dhe shrytezojne burimet e tyre natyrore, por nse sht e nevojshme do ta fshijn edhe komunitetin lokal nga faqja e dheut.

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #308
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "Edhe kur ju mendoni pr Zotin si nj armik, ju prfshiheni apo jeni te lidhur n T. N t vrtet, mendja jon aktivizohet m shum pr t menduar pr dik nga zemrimi dhe urrejtja sesa nga prirjet pozitive. Kur kemi nj grindje me dik, ne vazhdojm t mendojm se Hern tjetr kur ta takojm at person, do ti themi kt apo at. Prandaj, Zoti do t arrihet ne te dyja rastet edhe nse e doni apo nese e urreni At.

  Ravana ( nje personazh antik )vazhdimisht e mendonte Ramn si armikun e tij dhe pr kt arsye ai gjithashtu arriti shptimin prmes duarve t tij.

  Por thjesht dgjimi i shkrimeve te shenjta ose bisedave nuk do t sjell rezultatet e dshiruara."

  Shrii Shrii Anandamurti jii

 9. #309
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Keto jane 10 karakteristikat dhe cilesite qe duhet te kete nje person i realizuar ose qe synon te realizohet shpirterisht apo qe I ngjitet shtegut per tu bere apo per te qene i plote (dharma):

  Dhrti (i duruar), Ksama (te fale), dhamah ( autokontroll ), asteva (te mos vjedhe ) ,shaoka (te jete i paster) , indriyanigraha ( te kete kontroll mbi organet ) , dhii ( te kete intelekt miredashes) ,vidya ( konoshence spirituale) ,satyam (dashuri per te verteten) dhe akrodha (te mos zemerohet)

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #310
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Marcel Proust: Bota nuk u krijua nj her, por sa her q vinte nj artist origjinal

  Sot jan mbushur 100 vite nga vdekja e Marcel Proust.

  Aforizma nga Marcel Proust:


  Ne duhet t jemi mirnjohs ndaj njerzve q na bjn t lumtur. Ata jan kopshtart e zhytur n mundime dhe mendime, q e bjn shpirtin ton t lulzoj.

  Muzika sht ndoshta shembulli m unik i asaj q mund t ket qen hyjnore, nse nuk do t kishte ardhur shpikja e gjuhs, formimi i fjalve, analiza e ideve, komunikimi i shpirtrave.

  Lumturia sht e dobishme pr trupin, por sht dhimbja q zhvillon fuqit e mendjes.

  Shpesh sht mungesa e imagjinats q e ndalon njeriun t vuaj shum. Mos ndaloni s krkuari at dshironi ose do t prfundoni duke dashur at q arrini t gjeni.

  N realitet, do lexues sht far ai po lexon, lexuesi i vetvetes.

  Puna e shkrimtarit sht thjesht nj lloj instrumenti optik, i cili i ofron lexuesit t mundsoj q ai t dalloj se far sht ai, pa kt libr.

  Bota nuk u krijua nj her, por sa her q vinte nj artist origjinal.

  Ne punojm vazhdimisht pr t formuar jetn ton, por pavarsisht nga vet kopjimi, ne dizejnojm tiparet e personit q jemi dhe jo atij q do t donim t ishim.

  N dashuri nuk mund t ket qetsi, sepse prparsia e fituar nuk sht gj tjetr vese nj piknisje e re pr dshirat e reja.

  Librat e vrtet duhet t jen fmij jo t drits dhe mashtrimit, por t errsirs dhe heshtjes.

  Leximi na mson t rrisim vlern e jets, nj vler q ne nuk kemi qen n gjendje ta vlersojm dhe madhshtin e s cils e realizojm vetm fal librit.

  Ju nuk e doni asknd kur jeni i dashuruar.

  Gjithmon prpiquni t mbani nj cop parajse mbi jetn tuaj.

  Le tua lm grat e bukura burrave pa imagjinat.

  Leximi sht ajo mrekulli e frytshme e komunikimit n mes t vetmis.

  Ne vuajm nga vuajtjet vetm duke e provuar at n mnyr t plot.


  Prgatiti dhe prktheu: Albert Vataj. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/marce...t-origjinal-3/

 11. #311
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  far sht Krpa'?

  N gjuhen sanskrite, rrenja e foljes sht "kr". "Kr" do t thot t ndihmosh dik n prparimin e tij edhe kur nuk e meriton. Pra, nse dikush e meriton at, d.m.th., nse ka kualifikimin pr ta zhvilluar veten plotsisht dhe pr t'u lartsuar plotsisht, ather n at rast nuk ka nevoj pr krpa', nuk ka nevoj pr ndihm nga Ta'raka Brahma - ENTITETI SUPREM. Por kur njeriu nuk e meriton, dhe kur nuk ka kualifikimin pr zhvillim dhe ne kete rast ndihmohet,atehere kjo lloj ndihme quhet "krpa".

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #312
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Alexander Dumas: Grat kurr nuk jan m forta sesa pas mposhtjes

  Thnie nga Alexander Dumas

  “Un nuk jam krenar por jam i lumtur, dhe lumturia mendoj q vrbon m shum se krenaria.”

  “T gjitha prgjithsimet jan t rrezikshme, madje edhe ky.”

  “Grat kurr nuk jan m forta se sa pas mposhtjes.”

  “Dashuria e vrtet, nj burr gjithmon e bn m t mir, pavarsisht se cila grua e inspiron at.”

  “Dashuria sht m vetiakja nga t gjitha pasionet.”

  “Un jam i fort ndaj do gjje, prve ndaj vdekjes s atyre q i dua. Ai q vdes fiton; ai q i sheh t tjert duke vdekur humbet.”

  “Dashuria e pastr dhe dyshimi nuk mund t rrojn bashk; prmes ders q e dyta hyn, e para del.”

  “Zoti sht plot mshir pr t gjith. Ai fillimisht sht nj baba para se t bhet nj gjykats.”

  “Zinxhirt e martess jan aq t rnd sa q nevojiten dy persona pr ti bartuar ata. Ndonjher edhe tre.”

  “Kurr mos i besoni nj armiku q ju bn dhurata.”.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...pas-mposhtjes/

 13. #313
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E vetmja gje me rendesi ne kete jete dhe qe ka rendesi per Zotin eshte devocioni dhe deshira per tu bere i paster dhe i shenjte, e gjithe pjesa tjeter administrohet nga Zoti

  Bekimi dhe bujaria si dhe hiri i te madhit Zot jane gjithmone prezent me njerzit

  Ashtu sic ka Zoti detyren e tij ndaj qenjeve njerzore,edhe qenjet njerzore kane detyren e tyre ndaj Zotit

  Detyra e qenjeve njerzore ndaj te madhit Zot eshte vetem ajo qe te kryejne pune dhe aksione qe i japin kenaqesi Zotit


  Zoti i madh nuk ben kurre dallime ndaj nje njeriu mekatar apo nje shenjtori,nese Zoti deshiron nje te ashtuquajtur mekatar mund te beje nje devot te madh brenda nje kohe te shkurter


  Shrii Shrii Anandamurtijii

 14. #314
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duhet t jesh jasht Shqipris, e t jesh larg, pr t kuptuar se forc e bukuri t mbl ka pr vesht kjo fjal: Shqipri

  KultPlus ju sjell thnie t Faik Konics pr shqiptart:

  Ah, malli i Shqipris, malli i atdheut t dashur, i shenjt mall dhe dashuri e shenjt, kush sht ai shqiptar q se ka pasur n dhe t huaj! Duhet t jesh jasht Shqipris, e t jesh larg, pr t kuptuar se forc e bukuri t mbl ka pr vesht kjo fjal: Shqipri!

  Vetm shqiptart e kan ndjenjn e s bukurs aq t fuqishme sa e paguajn me jetn e tyre knaqsin pr t qen vet rrufeja mes atyre furtunave njerzore t lufts. (Albania 3, 1897).

  Rilindja e gjuhs son sht rilindje e jets son kombtare. (Albania 8, 1897).

  Gjuha shqipe sht sa muskuloze aq edhe t brisht. (Albania 12, 1898).

  Shum duhet t punojm ne shqiptart, sot dhe pr s shpejti; po m par nga t gjitha, t shndoshim dashurin dhe vllazrin n mes ton. (Albania 2, 1897).

  Prmirsimi ekonomik sht nevoja m e shpejt dhe m e ngutshme pr vendin ton. sht pra nj detyr urgjente q interesat ekonomike t Shqipris ti paraprijn do vlersimi t karakterit politik. (Albania 16, 15-30 korrik 1898).

  Shqiptart jan populli m mosbesues n bot. (Kujtes pr lvizjen kombtare shqiptare).

  Asgj nuk i ftoh m shum shqiptart se tu thuash q kan t bjn me nj cop injoranti q i drejton. (Kujtes pr lvizjen kombtare shqiptare).

  Populli shqiptar sht mjaft i mpreht n t kuptuar. (Kujtes pr lvizjen kombtare shqiptare).

  Grekt e shprdorojn si shum heshtjen prmuese t shqiptarve q nuk i han dokrrat e tyre bajate e boshe. (artikulli Mbi Shqiprin, Libre Parole).


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...jale-shqiperi/

 15. #315
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Immanuel Kant: Mosmirnjohja sht thelbi i poshtrsis

  Immanuel Kanti ishte nj filozof i madh gjerman dhe nj ndr filozoft m t shquar.
  Vepra e tij “Kritik e arsyes s kulluar” shnon pik-kthesn qendrore n historin e filozofis dhe fillimin e filozofis moderne.


  ..........


  N vijim, supershendeti.com ju sjell aforizma nga Immanuel Kant…


  25 thnie nga Imannuel Kant

  1. “Ai q e bn veten krimb, nuk mund t ankohet pastaj kur t tjert shkelin mbi t me kpuc”.

  2. “do gj q sht shkruar nga meshkujt n lidhje me femrat duhet t mbes e dyshimt, duke qen se ata jan n t njjtn koh edhe gjykats edhe pjes e shtjes”.

  3. “M sht dashur ta refuzoj njohjen, pr t t’i br vend besimit”.

  4. “Njeriu duhet t jet i disiplinuar, sepse pr nga natyra ai i paprpunuar dhe i egr”.

  5. “Kush sht mizor ndaj kafshve sht po aq i pandjeshm edhe ndaj njerzve”.

  6. “Nj veprim, pr t qen moralisht i denj, duhet t bhet nga prgjegjsia”.

  7. “Rregullat e lumturis: dika pr t br, dik pr ta dashuruar dhe dika pr t shpresuar”.

  8. “Vepro duke e konsideruar njerzimin, si tek vetja si tek t tjert, gjithmon si qllim, kurr thjesht si mjet”.

  9. “Nuk ka virtyt aq t madh, sa t jet i sigurt prej tundimit”.

  10. “Ata q thon se bota do t shkoj gjithnj si ka shkuar deri sot, kontribuojn q parashikimi i tyre t dal i vrtet”.

  11. “Yjet e qiellit prmbi mua, ligji moral n mua”.

  12. “Miq t njerzimit, mos ia mohoni arsyes privilegjin e t qent guri i fundit i krahasimit me t vrtetn”.

  13. “Vepro n at mnyr q, parimi juaj i veprimit t bhet vetvetiu nj ligj pr t gjith botn”.

  14. “E gjith dija jon fillon me shqisat, vazhdon pastaj tek kuptimi dhe mbaron me arsyen. Nuk ka asgj m t lart se arsyen”.

  15. “T gjitha interesat e arsyes sime, spekulative si dhe praktike, ndrthuren n tri pyetjet e mposhtme: 1. far duhet t di? 2. far duhet t bj? 3. far mund t shpresoj”?

  16. “Prvoja pa teorin sht e verbr, por teoria pa prvoj sht nj loj intelektuale e mirfillt”.

  17. “Nga nj dru i shtrembr si ky nga sht br njeriu, asgj e drejt nuk mund t krijohet”.

  18. “Lumturia nuk sht nj ideal i arsyes, por e prfytyrimit”.

  19. “Papjekuria sht paaftsia q dikush t prdor inteligjencn e vet, pa u udhhequr nga dikush tjetr”.

  20. “Para ligjit njeriu sht fajtor kur dhunon t drejtat e tjerve. Para moralit ai sht fajtor, nse vetm mendon ta bj kt gj”.

  21. “Mosmirnjohja sht thelbi i poshtrsis”.

  22. “Prtej do dyshimi, do dije fillon me prvojn”.

  23. “Nuk sht vetm vullneti i Zotit q na bn t lumtur, por ne duhet ta bjm veten ton t lumtur”.

  24. “sht e domosdoshme q un t jetoj i lumtur, por sht e domosdoshme q sa t jetoj, t jetoj me nder”.

  25. “Shkenca sht dije e organizuar. Menuria sht jet e organizuar”.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/imman...i-poshtersise/

 16. #316
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “sht e gabuar t mendosh se duke lexuar libra voluminoz ose duke dhn leksione t bukura mund t arrihet Parama Purusha Thelbi Suprem. Pr t takuar Zotin nuk krkohet asnj burs apo edhe shkrim e kndim. E ardhmja e atyre q jan injorant sht gjithashtu e ndritshme.

  Marrdhnia e Zotit me njerzit sht nj marrdhnie familiare. Kur prindrit ushqejn fmijt, ata nuk i japin katr apa buke djalit q ka diplom Master dhe vetm nj djalit tjetr q sht thjesht fillestar. Pr prindrit, t gjith fmijt e tyre jan t barabart. Po kshtu, pr Perndin t gjith njerzit jan t barabart pr dhenjen e ushqimit shpirtror q Ai do t'u jap. N realitet, dashuria prindrore nuk varet nga edukimi i fmijve, por nga lidhja e fmijve me prindrit e tyre.

  Studiuesit apo intelektualt kan nj disavantazh. Ata lexojn teori dhe filozofi t ndryshme dhe kto gjra krijojn nj prplasje dhe rreth vicioz te mbyllur n mendjet e tyre. Nuk munden t vendosin nse kjo filozofi sht e sakt, apo jo. N fund t fundit, ata te pashkolle jan m mir sepse ata ecin n rrugn shpirtrore t palkundur, t patrazuar nga idet kontradiktore. Intelekti sht i paaft pr t kuptuar Parama Bahman. N fund t fundit, intelekti sht thjesht nj krijim n procesin e pratisaiṋcara, ku Ndrgjegjja e Pastr kthehet n mendje nga pes faktort baz n t cilt ishte shndrruar tashm m par. Duke qen nj gj e krijuar, intelekti nuk mund ta kuptoj Krijuesin e tij, Qenien Supreme. Kukullat mund t luajn do truk q i drejton pronari i tyre pr t luajtur, por ato nuk mund t kontrollojn mjeshtrin q i drejton."

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 17. #317
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  9 msime nga Konfuci, q do ta ndryshojn mnyrn se si e sheh jetn…


  1. Vazhdo t ecsh. Nuk ka rndsi se sa ngadal ecn, rndsi ka t ecsh n rrugn e duhur, pasi ashtu ke pr t pr ta arritur at far dshiron.

  2. Shoqria ka shum vler pr ty. Ti je po aq i/e mir, sa miqt q t rrethojn, ndaj bj kujdes t zgjedhsh njerzit e duhur dhe t’i trajtosh ata n mnyrn e duhur.

  3. Gjrat e mira e kan nj mim. Gjrat e vshtira krkojn mundin, t lehtat arrihen kollaj. sht e leht t prqendrohesh tek gjrat negative dhe e vshtir t prqendrohesh tek ato pozitive. Zgjidh t dytn.

  4. sht e leht t prqendrohesh tek padrejtsit. Ndaj, mos u fokuso aq shum tek e shkuara dhe tek situatat negative, me t cilat po prballesh, por fokusohu tek ato q do t ndihmojn n t ardhmen tnde.

  5. Mendoji pasojat e do veprimi pa e br at akoma. Kur sheh se inati po t rritet, mendo pr pasojat, sepse inati nuk t on asnjher n dika pozitive.

  6. Prshtatu. Kur e sheh se nuk po i arrin dot synimet q i ke vendosur vetes, mos i ndrysho synimet. Ndrysho veprimet q ndrmerr pr t’i arritur ato.

  7. Ti mund t msosh dika nga dokush. Nse un eci me dy njerz pran, secili nga ata do t m shrbej si msues. Un do t zgjedh ant e mira t njrit pr t’i imituar dhe ant e kqija t tjetrit pr t’i korrigjuar tek vetja.

  8. Gjithka ose asgj. Kudo ku t shkosh, shko me gjith zemrn tnde. Nse do t korrsh sukses n dika, sht e rndsishme t japsh do gj nga vetja jote.

  9. Mprehe vullnetin tnd. Pritshmrit n jet varen nga prkushtimi q ti ke pr t’i arritur ato, ndaj mbrehe vullnetin tnd dhe mundohu t arrish do gj q synon.


  Bota.al

  https://bota.al/9-mesime-nga-konfuci...-e-sheh-jeten/

 18. #318
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Aristoteli: Miku i t gjithve nuk sht miku i askujt

  Aristoteli ishte student i Platonit dhe ishte i pari q e kritikoi at. 47 nga punt e tij kan mbijetuar.

  Aristoteli sht i fundit nga filozoft e mdhenj t antikitetit dhe konsiderohet si biologu i par.

  Ai themeloi shkencn e logjiks, shtroi terrenin pr metodn shkencore dhe shkroi rreth shum subjekteve.

  Aristoteli ishte gjithashtu mentori i Aleksandrit t Madh pr disa koh. Ai ka pasur influenc t madhe n mendimin e Tomas Akuinit dhe pr rrjedhoj mbetet nj ndr influencat kryesore n edukimin dhe teologjin katolike.

  Aristoteli, nj nga mendjet m t ndritura dhe m t thella t t gjitha kohve, shkroi mbi shum probleme dhe nga m t ndryshmet.

  Me prjashtim t matematiks, lvroi t gjitha fushat e dijes, si politika, shkencat e natyrs, artin etj.

  Rreth 120 veprat e tij formojn nj lloj enciklopedie, ku prfshihen njohuri nga t gjitha fushat e dituris. N t gjitha veprat e Aristotelit t bie n sy dashuria pr t mirn dhe t vrtetn.

  Megjithse e adhuronte dhe e nderonte shum msuesin e tij, filozofin Platon, n mjaft pikpamje filozofike dhe estetike nuk ishte n nj mendje me t. N nj nga veprat e tij thot se midis miqve dhe s vrtets sht gj e shenj t duash m shum t vrtetn.


  Aristoteli, besonte se gjithka ndodh pr nj arsye, gjithmon. Dhe se do eksperienc n jetn tnde, vjen pr t t formuar dhe pr t t sjell n versionin tnd m t mir. E vetmja gj q e pengon kt, sht t kesh zgjuarsin pr ta par.

  2- Fillimisht ki nj objektiv t qart. S dyti, gjej mjetet pr ta arritur. S treti prshtat mjetet.

  3- Demokraci sht ather kur sundues jan t varfrit dhe jo t pasurit.

  4- Shtresat e ulta ngren krye pr t qen t barabart, dhe t barabartt ngren krye sepse duan t jen shtres sunduese. Kjo sht gjendja mendore q i krijon revolucionet.

  5- Njerzit i krijojn zotat sipas vetes, jo vetm pr nga pamja, por edhe pr nga mnyra e jetess.

  6- Edukimi i mendjes pa edukimin e zemrs nuk sht aspak edukim.

  7-Miku i t gjithve nuk sht miku i askujt.

  8- Nj qytet i madh nuk duhet ngatrruar me nj qytet t populluar.

  9-Miku i vrtet sht nj shpirt n dy trupa.

  10- T gjitha veprimet njerzore kan nj ose m shum prej ktyre shkaqeve: fati, natyra, detyrimi, zakoni, arsyeja, pasioni, dshira.

  11- N m t mirn e tij, njeriu sht m fisniku i t gjitha kafshve; po t mos ishin ligji dhe drejtsia ai do t ishte kafsha m e keqe.

  12- Ka vetm nj mnyr pr t shmangur kriticizmin: mos bj asgj, mos thuaj asgj dhe ji thjesht asgj.

  13- Gabimi vjen n shum mnyra, ndrsa pr t br gjrat si duhet ka vetm nj rrug.

  14- Familja sht shoqata e krijuar nga natyra pr t siguruar nevojat e njeriut.

  15- Dinjiteti nuk matet me titujt q zotron, por me vetdijen q i meriton.

  16- Mir sht q n jet ashtu si n gosti, t mos dalsh as i etur as i dehur.

  17- T kqijt binden prej friks, t mirt prej dashuris

  18- Droja sht nj stoli pr t rinjt, por nj turp pr t momit.

  19- Trimria sht cilsia e par njerzore, sepse ajo sht cilsia q i garanton t gjitha cilsit e tjera.

  20 -Demokraci sht ather kur sundues jan t varfrit dhe jo t pasurit.

  21- Shkollimi sht paraprgatitja m e mir pr pleqrin.

  22- Ashtu si syt e lakuriqve jan t verbuar nga drita, pr t njjtn arsye edhe shpirtrat tan jan t verbr prball gjrave t cilat shihen m qart se gjithka.

  23- Sikurse nj dallndyshe e vetme nuk sjell pranver, sikurse si nj dit e vetme nuk sjell pranver; ashtu nj dit, nj koh e shkurtr nuk e bn njeriun t bekuar e t lumtur.

  24- Sikurse ne i duam sa t vrtetn aq edhe miqt tan, nderi na thot q t parn ta respektojm t vrtetn.

  25- Lumturia varet nga ne.

  26- Ai q ka shum miq, nuk ka asnj.

  27- Ai q do t ishte nj sundimtar i mir, duhet s pari t ket qen i sunduar.

  28- Ai q sht i paaft t jetoj n shoqri, ose ai q nuk ka nevoj ngaq i mjafton vetvetja, duhet t jet ose nj bish, ose nj perndi.

  29- Homeri i ka msuar t gjith poett e tjer artin e t treguarit t gnjeshtrave me zotsi.

  30- Shpresa sht nj ndrr q nuk fle.

  31- E quaj m t zotin at q i tejkalon dshirat e tij se at q i pushton armiqt e tij; sepse fitorja m e vshtir sht ndaj vetvetes.

  32- Pr t hartuar nj fjalim njeriu duhet t’i studioj tri pika: s pari, mjetet e arritjes s bindjes; s dyti, gjuha; s treti, organizimi i prshtatshm i pjesve t ndryshme t fjalimit.

  33- Nga nnt raste n dhjet, gruaja shfaq m shum dashuri sesa ndjen.

  34- Shtresat e ulta ngren krye pr t qen t barabart, dhe t barabartt ngren krye sepse duan t jen shtres sunduese. Kjo sht gjendja mendore q i krijon revolucionet.

  35- sht shenja e nj mendje t ditur t jet e aft q ta mirpres nj mendim pa u pajtuar me t.

  36- Njeriu nga natyra sht nj kafsh politike.

  37- Njerzit veprojn m shum pr shkak t friks se pr shkak t respektit.

  38- Fatkeqsia i tregon ata q nuk jan miq t vrtet.

  39- Shum njerz paraplqejn t japin m shum dashuri se t marrin.

  40- Nnat jan m t dashura se etrit pr fmijt e tyre, sepse ato jan m t sigurta se ata jan t tyret.

  41- Natyra nuk bn asgj kot.

  42- Asnj shpirt i shklqyer nuk sht i prjashtuar nga przierja me mendurin. Nuk ka ekzistuar kurr nj gjeni i madh pa njfar mendurie.

  43- Bukuria vetjake sht rekomandimi m i madh se do letr reference.

  44- Qllimi i t menurve sht jo pr t sjell knaqsi, por pr t shmangur dhimbjen.

  45- I ditur ndryshon nga i padituri sa i gjalli nga i vdekuri.

  46 – Rrnjt e shkollimit jan t hidhura, por frutet jan t mbla.

  47- Sekreti i humorit sht befasia.

  48- Shpirti nuk mendon kurr pa nj prfytyrim.

  49- Ato q i di, bji. Ato q nuk e kupton, msoji.

  50- Ne bjm luft q t jetojm n paqe.

 19. #319
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,505

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Urtsia e Jogs

  Nse doni t dini gjithka, njihni t Vetmin ENTITET! Ky sht nj nga shum realizimet e urtsis s lasht t Jogs. Nse doni t dini gjithka, njihni t Vetmin SUPREM. Koncept interesant, apo jo? Ky sht nj nga shum realizimet e urtsis s lasht t Jogs. Arritjet e thella jan rezultat i sintezs, shpesh t stimuluar nga eksperimente praktike dhe Yoga prshtatet n mnyr t prkryer n kt lloj realiteti, ktu njohurit letrare kan nj rndsi shum relative. Sot njerzit jan shum t mpreht intelektualisht, si prmes edukimit t tyre ashtu edhe prmes kompleksitetit t jets moderne, megjithat, kjo menuri e muar mbetet po aq unike sa mijra vjet m par.

  far sht UNI pr t cilin flet Yoga?

  sht “Uni yne jon I brendshem. Si e dini se ekzistoni?

  Kur mendoni, "Un e di q ekzistoj", ajo fjal "un" q di, sht vetdija brenda jush q sht e prjetshme dhe nuk mund t kufizohet.

  Duke e fokusuar thell mendjen, ne mund t shkojm prtej gjendjes normale t vetdijes dhe t arrijm nivele t thella t vetdijes. Udhtimi prfundon kur arrijm t kuptojm se vetdija jon sht shum afr vetdijes s pafundme q prshkon t gjith kozmosin. Kjo ndjenj e unitetit t plot me krijimin sht qllimi prfundimtar i Jogs dhe sht nj gjendje gzimi dhe lumturie t paimagjinueshme q quhet n gjuhen sanskrite "Ananda".

  Ganadevananda Avadhuta

 20. #320
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  14,422

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thnie nga Volteri:


  Un nuk jam dakord me at q thua, por do ta mbroj deri n vdekje t drejtn tnde q ta thuash!

  Triumfi i vrtet i arsyes sht se ne aftson t vazhdojm rrugn me ata q nuk e kan!

  Ka njerz q nuk mendojn m thell se nj fakt!

  Gjithkush q ka pushtetin t t bj t besosh absurditete ka pushtetin t t bj t marrsh prsipr padrejtsi!

  do gj shum koti pr t’u thn kndohet!

  Me an t vlersimit, e bjm prsosmrin e t tjerve pronn ton!

  Qeverit duhet t ken edhe barinj edhe kasap!

  Kur bhet fjal pr parat, t gjith kan t njjtn fe!

  Paragjykimet jan ato q budallenjt prdorin pr arsye!

  Nse Perndia nuk do t ekzistonte, do t ishte e nevojshme ta shpiknim!

  do njeri sht fajtor pr t gjitha t mirat q s’ka br!

  Filozofia, vetm filozofia, kjo motr e fes i ka hequr bestytnis armt nga duart e gjakosura prej kohsh dhe tani q ka dal

  helmi, mendja e njeriut habitet me mynxyrat ku e kishte shpn fanatizmi!

  Toleranca nuk ka nxitur kurr luft civile, kurse mostoleranca e ka mbuluar tokn me gjak!

  Gjykojeni nj njeri m shum nga pyetjet se sa nga prgjigjet e tij!

  Zoti na e dha ne dhuratn e jets; na takon ne t’ia japim vetes dhuratn e t jetuarit mir!

  Vlersimi sht nj gj e mrekullueshme: Kjo e bn at q sht e shklqyer tek t tjert t na prkas edhe neve!

  dokush q ka fuqin pr t t br ty t besosh n absurditete, e ka fuqin t t bj q ti t kryesh padrejtsi!

  N prgjithsi, arti i qeverisjes prbhet nga marrja e sa m shum parave q t jet e mundur nga nj klas e qytetarve pr t’ia dhn nj tjetre!

  Un kurr nuk kam br lutje pr Zotin, prve njrs shum t shkurtr: “O Zot, bji armiqt e mi qesharak.” Dhe Zoti ma dgjoi!

  sht e ndaluar pr t vrar; prandaj t gjith vrassit ndshkohen, prve nse ata vrasin n numr t madh dhe nn tingujt e borive!

  Jeta sht e mbjell dendur me gjemba, dhe un nuk di asnj mjet tjetr prvese t kaloj shpejt npr to. Sa m gjat t ndalemi n fatkeqsit tona, aq m e madhe sht fuqia e tyre pr t na dmtuar!

  Zoti sht nj komedian, duke luajtur ndaj nj audience q ka shum t friksuar pr t qeshur!

  Nga t gjitha fet, e krishtera sigurisht duhet t frymzoj tolerancn m t madhe, por deri tani t krishtert kan qen m intolerantt e t gjith njerzve!

  sht e vshtir t’i lirosh budallenjt nga zinxhirt t cilt ata i adhurojn!

  T gjitha arsyetimet e burrave nuk jan me vler sa nj ndjenj e grave!

  far sht toleranca? sht pasoj e njerzimit. Ne jemi t formuar t gjith nga dobsia dhe gabimi; le t falim t gjith ne

  reciprokisht marrzin e njri-tjetrit – ky sht ligji i par i natyrs!

  Un i urrej femrat, sepse ato gjithmon i din gjrat se ku jan!

  Burri i cili vendos t befasoj papritur gruan e tij shum shpesh e ka befasuar veten!

  sht e rrezikshme t kesh t drejt n shtjet n t cilat autoritetet e kohs jan gabim!

  Arti i qeverisjes sht pr t br dy t tretat e nj kombi t paguajn gjithka q ata mund t paguajn, pr t mirn e nj t trets tjetr!

  Nuk sht e mjaftueshme t shohim dhe t njohim bukurin e nj vepre. Ne duhet ta ndjejm dhe t prekemi prej saj!

  Pr t patur sukses n bot nuk sht e mjaftueshme t jesh budalla, duhet gjithashtu t jesh i sjellshm!

  sht m mir t rrezikosh shptimin e nj njeriu fajtor sesa t dnosh nj njeri t pafajshm!


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...t-qe-ska-bere/

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •