Close
Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516
Duke shfaqur rezultatin 301 deri 311 prej 311
 1. #301
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  LEXO: JETO MIJRA JET!

  Hapni nj libr, keni hyr n nj univers.

  T lexuarit sht nj aktivitet q t prtrin: citimet dhe aforizmat n librat e zgjedhur e shprehin kt gj n mnyr t prsosur. T shfletosh faqet e nj libri, do t thot t kridhesh n nj histori t re, do t thot t sulesh me vrtik n nj aventur, t njohsh personazhe, q, nse historia sht e kndshme, do t mbeten pr shum koh n kujtesn ton. Po ashtu, dika e till mund t nnkuptoj ndryshimin e kndvshtrimit n lidhje me synimet, sepse librat nuk jan thjesht argtim, por jan mjete pr t msuar, pr t njohur gjra t reja, pr t thelluar ca t tjera dhe pr t eksperimentuar./Konica.al

  Leximi sht ti japsh hapsir ​​imagjinats dhe t jetosh nj mij jet, nse citojm Italo Kalvinon, i cili shkroi disa nga fjalt m t vrteta pr kt tem: Ata q nuk lexojn, kur t ken mbushur t 70-at do t ken jetuar vetm nj jet: t tyren. Ai q lexon, do t ket jetuar 5,000 vjet: q kur Kaini vrau Abelin, kur Renzo u martua me Luian, kur Leopardi admironte pafundsin sepse leximi sht nj prjetsi n drejtim t kundrt. Ndoshta nuk ka citim m t mir pr tia bashkngjitur nj prej superfuqive t librave. Megjithat, ekzistojn shum shprehje pr librat: fjali t jetsuara nga pena e shkrimtarve t mdhenj. Kolost e pens u kan dhn jet shum shprehive n libra, prej nga dalin indirekt mendimet e tyre, t cilat jan kontribute tejet t muara, pasi prmbajn vet domethnien e bukuris s leximit, t shprehur nga kndvshtrimi i mendjeve t ndryshme q i kan dhn aq shum bots s librit. Frazat n librat e shkrimtarve t mdhenj jan perla t vogla urtsie, t dobishme pr t na kujtuar dobin e leximit dhe se sa e rndsishme sht tu kushtojm koh librave.

  Pa marr parasysh zhanrin: do vllim ka dika pr t na prcjell, nse sht nj ese, nj romanc dashurie, nj trillim apo nj roman policor. Po citojm disa shprehje nga librat e shkrimtarve t mdhenj: citate dhe aforizma, q na bjn t reflektojm mbi dhuratn e thell, q do histori mund t na ofroj:

  Nj librari nuk sht thjesht nj dyqan, sht nj ftes pr fjalpakt dhe ndrrimtart, nj vend i fsheht dhe i magjepsur, ku mund t humbasim dhe t kthehemi n nj shekull tjetr dhe t arrijm nj dimension tjetr. (Fabrizio Caramagna).

  Aspekti vrtet i rndsishm i leximit sht, se ai nxit nj familjaritet rastsor me procesin e t shkruarit; shkel n vendin e shkrimtarit me t gjitha dokumentet pak a shum n rregull. (Stephen King)

  Kur ndiheni keq, kur ndiheni t mbaruar, kur jeni t sigurt se nuk do tia dilni, hapni nj libr dhe lexojeni deri n fund. Nse ende nuk ndiheni m mir, ather merrni nj tjetr dhe filloni nga e para. (Stephen King)

  Pak libra e ndryshojn jetn. Kur e shndrrojn, sht prgjithmon, hapen dyer q nuk imagjinoheshin m par, hyn dhe nuk kthehesh m pas. (Christian Bobin)

  Librat jan kudo; dhe na ngopin prher me t njjtn ndjesi aventure. Librat e dors s dyt jan libra t egr, libra t pastreh; ata jan mbledhur n grumbuj t mdhenj pendsh t larmishme dhe kan nj hijeshi q u mungon vllimeve t zbutura t biblioteks. (Virginia Woolf)

  Librat kan qen zogjt dhe folet e mia, kafsht e mia, streha ime dhe fshati im; biblioteka ishte bota e mbyllur n nj pasqyr; e nj pasqyre me thellsi t pafundme, me shumllojshmri dhe paparashikueshmri. (Jean-Paul Sartre)

  Nuk kam pasur kurr nj dhimbje, q nj or leximi t mos ma ket fashitur. (Charles Montesquieu)

  Kur nj lexues lexon, ai lexon vet. Vepra e shkrimtarit sht nj lloj instrumenti optik, q ai i ofron lexuesit pr ta lejuar at t dalloj at q, pa nj libr, mund t mos kishte par kurr n vetvete. (Marsel Proust)

  Ata q m ln pa frym jan librat, t cilt kur i mbaron s lexuari dhe gjithka q vijon, do t doje q autori t ishte miku yt m i mir dhe q mund ta telefonoje sa her q t dshiroje. (JD Salinger)

  Librat, ata nuk t braktisin kurr. Ti me siguri i braktis her pas here, librat, ndoshta edhe i tradhton, por ata nuk ta kthejn kurr shpinn: n heshtje t plot dhe me prulsi fisnike, t presin n raft. (Amos Oz)

  Leximi sht nj marrdhnie me veten dhe jo vetm me librin, me botn ton t brendshme prmes bots q na hap libri. (Italo Calvino)

  Tek un, dshira pr libra sht e padiskutueshme. Jo pr ti zotruar apo lexuar, por pr ti par, pr t m bindur pr ekzistencn e tyre n vitrinn e nj librashitsi. sht sikur ky dshirim t vinte nga stomaku. (Franz Kafka)

  Ndoshta nuk ka dit t adoleshencs son t jetuar me aq plotsi, sa ato q menduam se do ti kalonim pa i jetuar, ato t kaluara n shoqrin e librit ton t preferuar. (Marsel Proust)

  Ishte si njlloj ndjesie, sepse teksa njerzit shkojn e vijn, lindin dhe vdesin, prkundrazi librat shijojn prjetsin. Kur isha i vogl, kur u rrita doja t bhesha libr. Jo nj shkrimtar, nj libr: sepse njerzit mund t vriten si milingonat. Edhe nj shkrimtar, nuk sht e vshtir ta vrassh. Ndrsa nj libr, edhe nse shkatrrohet n mnyr metodike, nj kopje ka t ngjar t mbetet dhe t ruaj jetgjatsin e saj, nj jet e prjetshme dhe e heshtur n nj raft t harruar n nj bibliotek t largt n Reikjavik, Valladolid, Vankuver. (Amos Oz)

  Nuk ka anije aq t shpejt sa nj libr, q t na oj n vende t largta, as kuaj si nj faqe poezie q ngrihet lart edhe t varfrit mund ta bjn kt kalim pa tarif kaq i prkor sht transporti i shpirtit. (Emily Dickinson)

  Ka nga ata q e kalojn jetn duke lexuar, pa mundur t shkojn prtej leximit, mbeten t mbrthyer n faqe, nuk e kuptojn se fjalt jan vetm gur t vendosur prtej rryms s nj lumi, ata jan aty vetm pr t na br t arrijm n bregun tjetr, i rndsishm sht bregu tjetr. (Jose Saramago)

  A e kuptoni tani pse i urreni dhe u friksoheni librave? Sepse zbulojn poret n fytyrn e jets. Njerzit e shkujdesur duan vetm fytyra hnplote, fytyra dylli, fytyra pa pore, pa qime dhe pa shprehje. (Ray Bradbury)/Konica.al


  Konica.al

  https://konica.al/2022/10/hapni-nje-...e-nje-univers/

 2. #302
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Deformimet e akumuluara ne shume jete te kaluara nuk mund te zhduken me nje te rene te lapsit , eleminimet e ketyre deformimeve kerkojne nje kultivim te vazhdueshem te konoshences , nje devocion pa interes , dhe nje pune apo aksion te pandalur

  Bota pret nga ty nje pune te jashtezakonshme , keshtu pra qe nuk duhet te qendrosh inert si nje zhabe ne nje pellg uji te qelbur nen mahnitjen e stanjacionit, prandaj zgjohu,ngrihu,realizohu.

  Shrii Shrii Anandamurtijii

 3. #303
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Eleanor Roosevelt: “sht shum m mir t ndezsh nj qiri se sa ta mallkosh errsirn”

  “Duhet guxim pr t dashuruar, por dhimbja prmes dashuris sht nj zjarr pastrues gj t ciln ata q dashurojn n prgjithsi e dijn. Ne t gjith njohim njerz t cilt aq shum friksohen nga dhimbja sa q mbyllen brenda vetes dhe nuk japin asgj, nuk marrin asgj dhe n kt mnyr tkurren deri sa jetn e bjn thjesht nj vdekje q jeton.”

  “Pavarsisht se sa e thjesht sht nj femr, nse e vrteta dhe ndershmria jan t shkruara n fytyrn e saj, ajo do t jet e bukur.”

  “Un besoj q secili mund ta mposht frikn duke i br gjrat q gjithmon ka pasur frik ti bj.”

  “sht shum m mir t ndezsh nj qiri se sa ta mallkosh errsirn.”

  “Kurr mos u mrzit dhe kurr nuk do t bhesh i mrzitshm.”


  Kujtojm se bhen 138 vite nga lindja e Eleanor Rooseveltit, ish-zonja e par e SHBA-ve.

  Anna Eleanor Roosevelt ishte nj figur, diplomate dhe aktiviste politike Amerikane.

  Ajo shrbeu si zonja e par e Shteteve t Bashkuara nga Marsi 1933 deri n Prill 1945, gjat katr mandateve t burrit t saj Presidentit Franklin D. Roosevelt n detyr.

  Roosevelt shrbeu si Delegate e Shteteve t Bashkuara n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara. Presidenti Harry S. Truman m von e quajti at “Zonja e Par e Bots” n shenj nderimi pr arritjet e saj t t drejtave t njeriut.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/elean...h-erresiren-2/

 4. #304
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Duke qen i ndershm nuk ke pr t pasur shok t shumt, por gjithmon do t kesh shokt e sakt”

  Bota e humbi John Lennon q n 1980-n, por muzika dhe poezia e tij jetojn ende n zemrat tona. Fjalt e tij pr dashurin, jetn, dhe paqen q dekada m par i la pr ne, tingllojn ende kuptimplota dhe na nxisin drejt nj versioni m t mir t vetes dhe t s ardhmes ton.

  Ne duam t’u kujtojm ndjeksve tan pr kt muzikant gjenial dhe ndrrimtar madhshtor thniet m t fuqishme t tij:


  “Jetojm n nj bot ku duhet t strukemi q t bjm dashuri, ndrkoh q dhuna praktikohet ditn pr diell.”

  “Kur shkoja n shkoll, ata m pyesnin far dshiroja t bhesh kur t rritesha. Un shkrujta “i lumtur”. Ata m than se nuk e kisha kuptuar detyrn, dhe un u thash se ju s’keni kuptuar jetn.”

  “Duke qen i ndershm nuk ke pr t pasur shok t shumt, por gjithmon do t kesh shokt e sakt.”

  “Nuk ka rndsi k dashuroni, ku dashuroni, pse dashuroni, kur dhe si dashuroni, rndsi ka q dashuroni.”

  “Nse t gjith do ta dshironin paqen aq as dshirojn nj set t ri televiziv, ather paqja do mbretronte.”

  “T prpiqesh t’u plqesh t gjithve sht e pamundur – nse e bn, do prfundosh n nj midis ku asnjrit s’i plqen. Duhet t marrsh vendimin pr at q mendon se sht m e mira pr ty, dhe bj at.”

  “Si zakonisht, qndron nj grua madhshtore, prapa do idioti.”

  “Vetm duke provuar rrobat e t tjerve e kuptojm prmasn ton.”

  “Kur bn dika fisnike dhe t bukur e askush nuk e vren, mos u trishto. Pr diellin, do mngjes sht i bukur, edhe pse audienca fle gjum ende.”

  “Gjithka do t shkoj n vendin e vet n fund. Nse gjrat nuk jan n vendin e tyre, ather s’ka ardhur fundi.”

  “Nj ndrr q e ndrron i vetm, sht vetm nj ndrr. Nj ndrr q e ndrrojm s bashku, sht realitet.”

  “Paqja nuk sht dika pr t ciln ne lutemi dhe urojm; sht dika q bhet, dika q je, dhe dika q jepet.”


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...hoket-e-sakte/

 5. #305
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur fakulteti yt mendor konjitiv-njohes behet i holle aq shume saqe arrin te shikosh BRAHMA-ZOTIN (Konoshencen Supreme) ne te gjitha entitetet e manifestuara,atehere dhe vetem atehere mundesh te marresh persiper dhe te kesh nje rrol sinjifikativ dhe domethenes ne boten praktike , vetem ne kete stad arrin te kuptosh qe asnje dhe askush ne kete univers nuk eshte superior apo inferior sepse te gjithe pa dallim jane bijte dhe bijat e Babait Suprem Absolut ZOTIT

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #306
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Vetdija Supreme e ka fshehur veten brenda mendjes suaj. Ai sht i fshehur pas perdes s "Uni-t" tuaj. Ju nuk keni nevoj t shkoni n malet Himalaya pr t zbuluar ATE q fshihet pas "EGO-S" tuaj.

  A ka nevoj njeriu pr nj pasqyr qe te shikoje byzylykun n dorn e tij?

  Supremi-ZOT, sht brenda jush. Duhet vetm heqja e perdes t egos tuaj.

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #307
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Forma e fundit dhe m e rrezikshme e shfrytzimit ekonomik sht shfrytzimi fashist. Pr t krkuar mbshtetje kombtare pr t justifikuar shfrytzimin e tyre, imperialistt popullarizojn teorin e nacionalizmit. Ata e cilsojn shfrytzimin e tyre si racional dhe kushtetues dhe t bazuar n interesat kombtare. Imperialistt britanik, pr t legjitimuar shfrytzimin e tyre, prqafuan teorin nacionaliste.

  Duke ndjekur shembullin e britanikve, Musolini n Itali dhe Hitleri n Gjermani morn t njjtn rrug. Kur u krijua imperializmi komunist pas Lufts s Dyt Botrore, udhheqsi sovjetik Jozef Stalin propagandoi konceptin e supremacis sllave. N mnyr t ngjashme, udhheqsi kinez Mao Ce Dun ka ndrtuar eprsin kineze.

  Sapo nj fuqi imperialiste transformohet n nj fuqi fashiste, ajo zgjeron tentakulat e saj pr t shtypur psikikisht dhe kulturalisht nj popull t mundur. Pr t prjetsuar shfrytzimin e papenguar ekonomik, shfrytzimi psikik fillon pothuajse njkohsisht. Kur shfrytzimi psikik prdoret pr shfrytzim t mtejshm ekonomik, quhet shfrytzimi psikoekonomik.

  N fillim, shfrytzuesit fashist zgjedhin nj komunitet t dobt q banon n nj rajon t pasur me burime natyrore. Fashistt shkulin shoqrisht dhe kulturalisht komunitetin e viktimizuar duke i imponuar nj gjuh dhe kultur t huaj. Meqense popullata vendase nuk mund t'i shpreh lehtsisht ndjenjat e tyre individuale dhe kolektive n nj gjuh t huaj, ata zhvillojn nj psikologji disfatiste dhe nj kompleks inferioriteti ndaj shfrytzuesve.

  Kjo psikologji disfatiste shkatrron shpirtin natyror dhe vullnetin pr luft t popullats vendase dhe fashistt e shfrytzojn me mjeshtri kt mundsi t art.

  Interesi parsor i shfrytzuesve fashist sht q gradualisht t thithin vitalitetin e komunitetit lokal, n mnyr q ata t plakitin dhe shrytezojne burimet e tyre natyrore, por nse sht e nevojshme do ta fshijn edhe komunitetin lokal nga faqja e dheut.

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #308
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "Edhe kur ju mendoni pr Zotin si nj armik, ju prfshiheni apo jeni te lidhur n T. N t vrtet, mendja jon aktivizohet m shum pr t menduar pr dik nga zemrimi dhe urrejtja sesa nga prirjet pozitive. Kur kemi nj grindje me dik, ne vazhdojm t mendojm se Hern tjetr kur ta takojm at person, do ti themi kt apo at. Prandaj, Zoti do t arrihet ne te dyja rastet edhe nse e doni apo nese e urreni At.

  Ravana ( nje personazh antik )vazhdimisht e mendonte Ramn si armikun e tij dhe pr kt arsye ai gjithashtu arriti shptimin prmes duarve t tij.

  Por thjesht dgjimi i shkrimeve te shenjta ose bisedave nuk do t sjell rezultatet e dshiruara."

  Shrii Shrii Anandamurti jii

 9. #309
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Keto jane 10 karakteristikat dhe cilesite qe duhet te kete nje person i realizuar ose qe synon te realizohet shpirterisht apo qe I ngjitet shtegut per tu bere apo per te qene i plote (dharma):

  Dhrti (i duruar), Ksama (te fale), dhamah ( autokontroll ), asteva (te mos vjedhe ) ,shaoka (te jete i paster) , indriyanigraha ( te kete kontroll mbi organet ) , dhii ( te kete intelekt miredashes) ,vidya ( konoshence spirituale) ,satyam (dashuri per te verteten) dhe akrodha (te mos zemerohet)

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #310
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Marcel Proust: Bota nuk u krijua nj her, por sa her q vinte nj artist origjinal

  Sot jan mbushur 100 vite nga vdekja e Marcel Proust.

  Aforizma nga Marcel Proust:


  Ne duhet t jemi mirnjohs ndaj njerzve q na bjn t lumtur. Ata jan kopshtart e zhytur n mundime dhe mendime, q e bjn shpirtin ton t lulzoj.

  Muzika sht ndoshta shembulli m unik i asaj q mund t ket qen hyjnore, nse nuk do t kishte ardhur shpikja e gjuhs, formimi i fjalve, analiza e ideve, komunikimi i shpirtrave.

  Lumturia sht e dobishme pr trupin, por sht dhimbja q zhvillon fuqit e mendjes.

  Shpesh sht mungesa e imagjinats q e ndalon njeriun t vuaj shum. Mos ndaloni s krkuari at dshironi ose do t prfundoni duke dashur at q arrini t gjeni.

  N realitet, do lexues sht far ai po lexon, lexuesi i vetvetes.

  Puna e shkrimtarit sht thjesht nj lloj instrumenti optik, i cili i ofron lexuesit t mundsoj q ai t dalloj se far sht ai, pa kt libr.

  Bota nuk u krijua nj her, por sa her q vinte nj artist origjinal.

  Ne punojm vazhdimisht pr t formuar jetn ton, por pavarsisht nga vet kopjimi, ne dizejnojm tiparet e personit q jemi dhe jo atij q do t donim t ishim.

  N dashuri nuk mund t ket qetsi, sepse prparsia e fituar nuk sht gj tjetr vese nj piknisje e re pr dshirat e reja.

  Librat e vrtet duhet t jen fmij jo t drits dhe mashtrimit, por t errsirs dhe heshtjes.

  Leximi na mson t rrisim vlern e jets, nj vler q ne nuk kemi qen n gjendje ta vlersojm dhe madhshtin e s cils e realizojm vetm fal librit.

  Ju nuk e doni asknd kur jeni i dashuruar.

  Gjithmon prpiquni t mbani nj cop parajse mbi jetn tuaj.

  Le tua lm grat e bukura burrave pa imagjinat.

  Leximi sht ajo mrekulli e frytshme e komunikimit n mes t vetmis.

  Ne vuajm nga vuajtjet vetm duke e provuar at n mnyr t plot.


  Prgatiti dhe prktheu: Albert Vataj. / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/marce...t-origjinal-3/

 11. #311
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,502

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  far sht Krpa'?

  N gjuhen sanskrite, rrenja e foljes sht "kr". "Kr" do t thot t ndihmosh dik n prparimin e tij edhe kur nuk e meriton. Pra, nse dikush e meriton at, d.m.th., nse ka kualifikimin pr ta zhvilluar veten plotsisht dhe pr t'u lartsuar plotsisht, ather n at rast nuk ka nevoj pr krpa', nuk ka nevoj pr ndihm nga Ta'raka Brahma - ENTITETI SUPREM. Por kur njeriu nuk e meriton, dhe kur nuk ka kualifikimin pr zhvillim dhe ne kete rast ndihmohet,atehere kjo lloj ndihme quhet "krpa".

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 16 prej 16 FillimFillim ... 6141516

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •