Close
Faqja 15 prej 16 FillimFillim ... 513141516 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 300 prej 317
 1. #281
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ..... kushdo q pendohet vrtet pr veprat e tij t kqija do t shptohet nga hiri i Perndis. Askush n thelb nuk sht i keq. Shumicn e kohs jan rrethanat dhe mjedisi q i ojn njerzit n rrug t kqija.

  Shrii shrii Anandamurtijii

 2. #282
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ...pr t reformuar delinkuentt dhe devijantt keqberes social, shoqria do t duhet t adoptoje nj qasje t ndryshme nga ajo q eshte aktualisht ne normat ndrkombtare, ajo q duhet eshte korrigjimi dhe jo ndshkimi, burgjet duhet te quhen qendra korrektuese, asgj nuk po bhet brenda burgjeve pr t reformuar kriminelt. Prkundrazi, t burgosurit aty ne burgje trajtohen n mnyr absolutisht njerzore. Shumica
  nga ata q kalojne koh n burg shndrrohen n kriminel me t ashpr dhe prbjne nj krcnim m t madh pr shoqrin se m par,por nse ketyre personave do tju ishte dhn prekja shruese e spiritualitetit, edhe kta kriminel mund t ishin br nj dit pasuri e madhe pr shoqrin. E till sht fuqia e spiritualitetit.

  Shrii shrii Anandamurtijii

 3. #283
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duhet pasur parasysh mire se pr aq koh qe nj shoqri njerzore madhshtore, e shndetshme dhe universale nuk sht e themeluar mir, e gjith kultura dhe qytetrimi i njerzimit, sakrifica, shrbimi dhe prpjekja shpirtrore e saj nuk do t ken asnj vler.

  Shrii shrii Anandamurtijii

 4. #284
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kapitalizmi i bn njerzit lyps, por komunizmi i bn ata kafsh. Ai (komunizmi) i privon ata nga aftsia e tyre t t menduarit."

  Shrii shrii Anandamurtijii

 5. #285
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nje vend mund te pushtohet me forcen e armeve por mendja jo,ata qe kane vendosur te bejne praktike shpirterore (meditim dhe sherbim social pa interes) per te pushtuar mendjen jane ushtare te vertete, qellimi praktikes shpirterore ne Ananda Marga eshte te pushtosh mendjen universale, dhe per ta arritur nje gje te tille aspirantet shpirterore duhet te aderojne dhe te pershtatin cilesite e ushtarit, duhet te kene nje vigjilence te vecante dhe rigoroze mbi unitetin dhe rregullin , nuk duhet te lejohet asnjehere qe te lindin dallime dhe ndasi te ata aspirante qe ushtrojne praktike shpirterore , uniteti duhet te ruhet edhe duke vene ne rrezik jeten tende, nuk duhet lejuar ne asnje rast qe interesi personal te pengoje interesin kolektiv.

  SHRII SHRII ANANDAMURTI

 6. #286
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2009
  Postime
  367

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ai qe le gjithcka ne meshire te fatit,e shnderron jeten ne llotari {Tomas Fuler}
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 7. #287
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kjo e jona eshte nje mbeshtetje subjektive dhe nje rregullim objektiv

  Fusioni i lumtur midis botes objektive dhe synimit subjektiv, nderkohe qe individi leviz drejt objektivitetit Suprem duhet te mbaje edhe nje pershtatje te duhur me boten objektive , kur shoqeria njerzore te sistemohet ne kete ide Supreme.... njerzimi i te gjithe universit do te bashkohet ne ne entitet te vetem dhe ne e presim me ankth kete moment te lumtur.

  Shrii shrii Anandamurtijii

 8. #288
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Virtyti dhe vesi jane entitete te perkohshme-te kufizuar ne kohe dhe hapesire , keto gjera nuk kane te bejne fare me relacionin-devocional midis nje personi dhe Babait Suprem-Zotit, psh supozoni qe nje grup njerzish po ecen pergjate rruges dhe nje per tyre rrezohet ne nje kanal ,rrobat e tij dhe trupi do te behen pis, dhe kalimtaret e rastit do fillojne te qeshin me te, por kur Babai te shikoje birin e tij ne keto kushte cfare do beje?

  Do qeshi me djalin e tij?

  Jo jo jo

  Ai vete do shkoje ne kanal dhe do ta marre djalin dhe do ta nxjerri jashte ,do ti pastroje rrobat me kujdes dhe pas kesaj do ti thote me dashuri : biri im duhet te besh kujdes kur ecen rruges.

  Mekataret jane si ky djali qe bie brenda ne kanal; Qarte?

  (P. R. SARKAR)

 9. #289
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kush eshte i madh ?

  Per kete pyetje pergjigja eshte : ata te cilet i sherbejne te tjereve nepermjet sherbimit social pa interes , keta persona jane te cilesuar si te medhenj

  Ata te cilet kane studiuar shume libra ,apo qe kane shume pasuri,ata qe kane familje prestigjioze,ata qe kane reputacion ne shoqeri,...e shume te tjera si keto,etj,etj, nuk mund te quhen te medhenj nese nuk bejne sherbim social pa interes duke i sherbyer te tjereve

  Ata qe i sherbejne te tjereve jane te medhenj,te larte, dhe per te bere sherbim social pa interes, nuk ka nevoje te kesh shume para,cfaredo lloj force qe te kesh ne zoterim perdore duke i sherbyer te tjereve, nese ke trup te forte afroje duke bere sherbim fizik,nese ke para bej sherbim duke ofruar vlera monetare ,nese ke intelekt beje me intelekt duke afruar dituri,nese ke kurajo beje nepermjet kurajos,nese nuk ke asgje atehere beje duke afruar mendime te mira dhe bekime

  Qenjet njerzore behet te medhenj duke duke i sherbyer te tjereve nepemjet sherbimit social pa interes, aty ku nuk ka sherbim social pa interes njerzit behen te ulet dhe meskine behet persona pa vlere

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #290
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Thniet m t bukura t popullit zviceran

  Proverbat jan stolia e t folurit, dhe shpesh her ndihmojn njerzit t prballen me situata t ndryshme.

  Ekonomia Online ka sjell nj koleksion t menuris s popullit zviceran.


  Kur nisesh n rrug – kshillohu me pleq, kur kthehesh n shtpi – t rejat merri vesh nga fmijt.

  Nuk mjafton t jesh i mir, duhet t jesh edhe me takt.

  T pasur apo t varfr, t fuqishm apo t dobt, t gjith jan horra dhe kopuk.

  Zjarri t djeg kur je afr, ndrsa bukuria kur je larg.

  Vdekja nxjerr n pah jo pak trashgimtar t kqinj.

  Bukuria e vrtet e nj gruaje sht t qnit modeste.

  Duaje fqinjin tnd, por gardhin mos e rrzo.

  Fqinji i mir sht dera e parajss, fqinji i keq sht dera e ferrit.

  Kur dashuria sht e madhe ather edhe grindja sht e madhe.

  Kur ham pem t mbla, do t ishte q me mirnjohje t’i kujtojm ata q i mbolln.

  Kur njeh smundjen tnde, njeh edhe at tjetrin.

  Kush qesh me t madhe qan me t madhe.

  M shum vlen t jetosh edhe me jetn m t mjerueshme, me familjen tnde, se t jetosh vetm me bollk.

  N dashuri konkurrenca nuk ka kuptim.

  N dashuri ndonjher fjalt nuk vlejn, flasin syt dhe shpirti.

  N dashuri, numri nnt sht ift.

  N dashuri njmbdhjetshi sht numr ift.

  Ngjyra e verdh e arit shpeshher ia nxin shpirtin njeriut.

  Pr shtpi zgjidh vendin, pr lojn, shokun.

  Pleqria, ashtu si edhe fatkeqsia, nuk vjen e vetme.

  Smundja vjen me dengje dhe ikn me thrrime.

  Vetm ai q nuk mund t flej e di sa e gjat sht nata.

  S’ka armiq t vegjl, por ka vetm armiq.

  Vdekja e llafazanve fshihet n guhn e tyre.

  Dashuria t zbukuron, inati t shmton.

  Derisa njeriu t ket kokn mbi krah, asgj nuk sht e humbur.

  Elefanti vritet pr dhmb fildishi, zogu pr pendt.

  Fati dhe talenti rrallher jan miq t mir.

  Gruaja e ndershme gjithmon gjen prgjigje korrekte n pyetjet lajkatare pr mashtruesit.

  Ha shllir e turshi, por mendo pr etjen q do t vij.

  Kur armiku vjen n shtpi, ather edhe grat duhet t luftojn.

  Fmijt duaji me zemr, mirpo edukoji me duar.

  Armiku mundohet t t zbuloj t fshehtn tnde, miku t t ndreq gabimin.

  Armiku qesh kur ka marr vesh t fshehtn tnde.

  E vrteta sht ajo q kalon pran historis dhe historia as q e vren.

  Edhe n qoft se dera sht hapur, mos hyr brenda pa leje.

  Kush e fsheh gjarprin n xhep, e prgatit litarin pr vete.

  Njeriu i madh edhe hijen e ka t madhe kurse harabelat, sido q t krcejn, hije t madhe nuk bjn.

  Nse nj gnjeshtr n fillim t sjell dobi, n fund ajo t sjell dm. Por nse e vrteta n fillim t sjell dm, m von ajo do t dal e dobishme.


  Gazeta Express

  https://www.gazetaexpress.com/thenie...llit-zviceran/

 11. #291
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ne strukturen e shoqerise objektivi shpirteror duhet te kete dhe meritoje prioritet paresor,kete duhet ta kene parasysh te gjithe,sepse edhe me ekspansion psiqik njerzit behen egoiste dhe egocentrike,dhe nese i mungon objektivi shpirteror ndjenjat e semura te grupit rriten tek mendjet e ketyre personave,keta persona kultivojne njohurine mondane por jo spiritualitetin, spiritualitet do te thote qe personat te fillojne te bejne pyetje si:

  KUSH JAM UNE ?

  KUSH ESHTE QELLIMI IM NE JETE ?

  SI MUND TA ARRIJ QELLIMIN TIM NE JETE ?

  Intelektualet e sotem jane bere pengese per te shperndare ideale shpirterore sepse jane te manget ne kodet e tyre morale dhe valet e tyre psiqike shkojne kunder interesit kolektiv , si pasoje imoraliteti,korrupsioni,dhe mungesa e ndershmerise jane perhapur ne shoqeri masivisht, nje shoqeri e shendoshe dhe e forte do ta ndaloje kete tendence degraduese .

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #292
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Konoshenca eshte dy llojesh:

  Intelektuale dhe intuitive , konoshenca intelektuale bazohet ne eksperience keshtu qe eshte e rrenjosur ne relativitet, pra nuk mundet kurresesi qe te jete absolute,
  ndersa konoshenca intuitive eshte e nje karakteri trashendental , seleksionon dhe analizon gjithshka vete keshtu qe eshte absolute

  Shrii Shrii Anandamurti

 13. #293
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2009
  Postime
  367

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur udheheqsit tiran urinojn mbi njerzit, radha i vjen mediave pr t'i bindur se bie shi.
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 14. #294
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Pse nuk duhet te urrejme asnje qenje njerzore?

  Si eshte e mundur te provohet urrejtje per nje person, ne te gjithe nuk kemi te drejte te provojme urrejtje per asnje person kushdo qofte ky,sepse Zoti nuk mundet dhe nuk mund te beje nje gje te tille,keshtu pra qe si mund te kemi urrejtje per nje njeri,si eshte e mundur te arrijme ne nje stad ku te provojme nje sentiment te tille si urrejtja.

  E pare nga kendveshtrimi i duhur dhe i drejte cdo qenje njerzore eshte vellai dhe motra jone,jemi te krijuar nga e njejta dashuri dhe dituri kozmike ,jemi ndertuar nga i njejti Thelb Suprem.

  Kur dikush mbetet prapa ne obligimet e veta eshte detyra jote e lindur ta ndihmosh dhe ta drejtosh qe te eci perpara bashke me ty, me vetedije apo jo te gjithe levizin drejt Thelbit Suprem Absolut,dhe kjo levizje drejt Atij te Madhit ZOT ,eshte ajo qe na perket te gjitheve ne eshte levizje ne natyren tone te lindur.

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #295
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shprehje mbi ndrrat, shpresn dhe faljen.

  “Shum nga ne nuk jan duke jetuar ndrrat e tyre, sepse kan zgjedhur t jetojn frikrat e tyre”.” – Les Brown

  “Un nuk jam produkt i rrethanave t mia. Un jam produkt i vendimeve t mia”. – Stephen Covey

  “Mnyra m e zakonshme q njerzit t japin gjith fuqin q kan, sht duke menduar se nuk kan aspak fuqi”. – Alice Walker

  “Njohurit nuk jan t mjaftueshme, ne duhet t’i aplikojm ato. Dshirat nuk mjaftojn, ne duhet t’i realizojm ato”. – Leonardo da Vinci

  “Kur isha 5 vje, mamaja m thoshte prher se lumturia ishte elsi i jets. Kur shkova n shkoll, m pyetn nj her se far doja t bhesha kur t rritesh, dhe un shkruajta “Lumturi”. Ata m than se nuk e kisha kuptuar detyrn dhe un u prgjigja se ata nuk e kuptonin jetn”. – John Lennon

  “Kur gjithka duket sikur po shkon kundr teje, kujtohu se aeroplani shkon gjith kohs kundr ers, jo n t njjtin drejtim me t”. – Henry Ford

  “Mos e lejo t djeshmen t zr shum vend n t tashmen”. – Will Rogers

  “Ndaje mendjen se pavarsisht do gjje q do t kaloj n rrugn tnde, pavarsisht se sa e vshtir t jet, sa e padrejt t jet, ti do t bsh m shum se sa thjesht t mbijetosh. Ti do t lulzosh pavarsisht situatave t tilla”. – Joel Osteen

  “Un besoj tek t qndruarit t fort, kur gjithka duket sikur po shkon gabim. Un besoj se vajzat e buzqeshura jan m t bukurat. Un besoj se e nesrmja sht nj dit tjetr dhe un besoj tek mrekullit”. – Audrey Hepburn

  “Un i dua njerzit q buzqeshin n probleme, q marrin fuqi n strese, q rriten me reflektim. T kundrtat i bjn vetm ata q kan mendje t vogla, ndrsa ai q ka nj zemr t vendosur, do t’i ndjek parimet e tij deri n vdekje”. – Thomas Payne

  “Mbaji syt drejt yjeve dhe kmbt n tok”. – Theodore Roosevelt

  “Personi i vetm me t cilin duhet t krahasohesh dhe t jesh m i/e mir, sht personi q ti ishe dje. Bhu sot nj version m i mir i tij”. – Anonim

  “Jeta sht shum misterioze pr ta marr n mnyr serioze”. – Mary Engelbreit

  “Askush nuk mund t t bj t ndihesh inferior/e pa lejen tnde”. – Eleanor Roosevelt

  “Nuk ka rndsi se sa dm u bn t tjerve, por sa shum t dmtojn ty dhe ti srish t vazhdosh t ecsh prpara”. – Rocky Balboa

  “Nse do t shkosh shpejt diku, shko i vetm. Nse do t shkosh larg, shko n shoqri”. – Proverb afrikane

  “Bj at q t duket e drejt n zemrn tnde. T tjert do t t gjykojn gjithsesi”. – Eleanor Roosevelt

  “Ne jemi ajo far bjm vazhdimisht. Prsosmria pra, nuk sht nj art, por nj zakon”. – Aristoteli

  “Nse punon fort dhe sillesh mir, gjra t mrekullueshme do t t ndodhin”. – Conan O’Brien

  “do gj e mir sht e vshtir. Nse do t ishte e thjesht, dokush do ta dshironte”. – Jimmy Dugan

  “Falja nuk e ndryshon t shkuarn, por mund t zgjeroj t ardhmen”.

  “T falsh do t thot ta lsh t lir nj t burgosur dhe t kuptosh se i burgosuri ishe ti”.

  “Le ta falim njri-tjetrin, sepse vetm ather mund t jetojm n paqe”.

  “Ai q sht i mir n falje, duhet padiskutim t jet i mir edhe n harres”.

  “T mbash inate nuk t bn m t fort, por m t hidhur. T falsh nuk t bn m t dobt, t bn m t lir”.

  “Kur dikush bn dika gabim, fale duke mos i harruar gjith gjrat e mira q ai ka br”.

  “Falja nuk sht prher e leht. Ndonjher ajo ndihet m e dhimbshme se plaga q kemi marr, nga mendimi se po falim dik q e ka shkaktuar at plag. Dhe prsri, duhet t dim se nuk ka paqe pa falje”.

  “Fali t tjert jo sepse ata e meritojn faljen, por sepse ti e meriton paqen”.

  “T falsh dik mund t t ul krenarin, por mos ta falsh at mund t kushtoj ty lirin”.

  “I dobti nuk mundet asnjher q t fal. Falja sht nj atribut i t fortit”.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...ikerat-e-tyre/

 16. #296
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mirsia n fjal krijon besim. Mirsia n t menduar krijon thellsi. Mirsia n t dhn krijon dashuri

  Lao Tzu, nj prej filozofve dhe poetve m t famshm t Kins s lasht, ka ln pas shum msime t rndsishme. I njohur m mir si autori i Tao Te Ching dhe themelues i Taoizmit filozofik, urtsia e tij e spikatur dhe mesazhet e paqes, pajtimit dhe t jetuarit n mnyr kohezive, na kujtojn se far sht me t vrtet e rndsishme n jet, dhe si mund t zhvillohemi n mnyr kolektive.

  N kulturn kineze ai ishte nj figur qendrore, por fjalt e tij mund t gjejn zbatim pr popujt e t gjith bots.

  Prgjigjen e ke ti!

  N qendrn e qenies tnde, ti e ke prgjigjen; ti e di se kush je dhe e di se far do. T njohsh t tjert sht inteligjenc; t njohsh vetveten sht menuri. T kontrollosh t tjert sht forc; t kontrollosh vetveten sht fuqia e vrtet. Kur heq dor nga ai q jam, un shndrrohem n at q do t bhem.

  Tolero dhe do t jesh i lir!

  Duhet t lsh gjrat ashtu si jan. Bota fitohet duke qen tolerant.

  Msuesi vepron duke mos br asgj dhe mson duke mos thn asgj. Gjrat shfaqen dhe ai i l t vijn; gjrat zhduken dhe ai i l t ikin. Ai ka, por nuk zotron, vepron por nuk pret. Kur puna mbaron, ai e harron. Ja prse zgjat prgjithmon.

  Nse do t bhesh i plot, lre veten t jesh i pjesshm. Nse do t bhesh i drejt, lre veten t jesh i shtrembr. Nse do t bhesh plot, lre veten t jet bosh. Nse do t rilindsh, lre veten t vdes. Nse do t t japin gjithka, hiq dor nga gjithka.

  A e ke durimin q t pressh deri kur balta t bjer dhe uji t pastrohet? A mund t qndrosh pa lvizur, deri kur veprimi i duhur t shfaqet vet?

  Egoizmi nuk do t t jap asnjher knaqsin e njohjes s vrtet t vetvetes!

  Ai q e prcakton vetveten, nuk do ta dij kurr se cili sht n t vrtet

  Ai q ka fuqi mbi t tjert, nuk mund t fuqizoj veten.

  Ai q prpiqet t shklqej, e zbeh dritn e vetes s tij.

  E keqja ikn kur e injoron!

  Mos i jep t keqes asgj t cils ti kundrvihet, dhe do t shohsh q do t zhduket vet.

  Mirsia dhe dhembshuria fitojn gjithmon!

  Trajtoji ata q jan t mir me mirsi, dhe trajto gjithashtu ata q nuk jan t mir, po me mirsi. Kshtu e merr t mirn mbrapsht. Ji i ndershm me ata q jan t ndershm, dhe ji gjithashtu i ndershm me ata q nuk jan. Kshtu sigurohet ndershmria.

  Mirsia n fjal krijon besim. Mirsia n t menduar krijon thellsi. Mirsia n t dhn krijon dashuri.

  T jesh thellsisht i dashuruar nga dikush t jep forc, ndrkoh q kur dashuron dik thellsisht, t jep kuraj.

  Pavarsisht t tjerve ji gjithnj vetvetja!

  Vrije mendjen pr miratimin e njerzve, dhe ti do t jesh i burgosuri i tyre.

  Kur je i knaqur q je thjesht vetvetja, dhe nuk krahasohesh apo konkuron, t gjith do t respektojn.

  Menuria dhe forca vijn prej prulsis!

  Njeri i menur sht ai, q e di, at q nuk di.

  T gjith rrket derdhen n det, sepse deti sht m posht se ato. Prulsia ia jep atij fuqin q ka.

  Ndryshimi sht i pashmangshm, kshtu q prqafoje!

  Nse kupton q t gjith gjrat ndryshojn, nuk ka asgj pas t cils do t duash t kapesh. Nse nuk ke frik nga vdekja, ather nuk ka asgj q nuk mund ta arrish.

  Fillimet e reja shpesh her maskohen si funde t dhimbshm.

  Nj udhheqs i madh e di se nuk sht mbi ndjeksit e tij, por njri prej tyre!

  Udhheqsi i lig sht ai q njerzit e urrejn. Udhheqsi i mir sht ai q njerzit e nderojn. Udhheqsi i madh sht ai pr t cilin njerzit thon: E krijuam vet.

  Nse dshiron t qeverissh njerzit, duhet t vendossh veten posht tyre. Nse do ti udhheqsh njerzit, duhet t msosh si ti ndjeksh ata.

  Mos bj asgj dhe mos ji asgj, e do t gjesh lumturin e vrtet!

  Kur asgj nuk bhet, asgj nuk lihet pa u br.

  Shndeti sht zotrimi m i madh q ke. Knaqsia sht thesari m i madh. Vetbesimi sht miku m i mir. Mos-qenia sht gzimi m i madh.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...rijon-dashuri/

 17. #297
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Funksioni i meditimit eshte qe te punosh dhe te hysh brenda mendjes tende per te eleminuar te gjitha shtremberimet e impresionet qe punet apo aksionet ne jetet tona te kaluara kane rregjistruar ne mendjen tone subkoshiente, ky proces eshte pak a shume i ngjashem me ate rastin kur pastrojme shtepine, ne mes te ketij procesi pastrimi kur jemi ne kulmin e punes shtepia na duket akoma me rremuje sec ishte ne fillim ,por duke vazhduar pastrimin dhe duke mos e lene pergjysem punen e nisur ne fund fare e bejme te paster dhe te bukur shtepine , keshtu ndodh pra ndersa vazhdojme meditimin mendja jone behet gjithmone dhe me shume e qarte dhe e paster.

  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #298
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,504

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Letargjia shpirterore eshte me e keqja nga te gjitha,letargji shpirterore do te thote qe te mos ulesh rregullisht per te bere meditim cdo dite, ata persona me letargji shpirterore kane kohe te lire per te bere cdo gje dhe cdo pune e aksion,por kur eshte puna per praktike shpirterore dhe meditim,thone apo duken sikur nuk kane kohe.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 19. #299
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj


 20. #300
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,987

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj


Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •