Close
Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 241 prej 241
 1. #241
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,381

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Te gjithe mikrokozmoset vijne nga i njejti makrokozmos dhe ne fund behen njesh me te njejtin makrokozmos nga i cili kane ardhur dhe nga ku kane origjinet e tyre,keshtu qe ndekohe qe jane ne shoqeri, nderkohe qe jane ne boten e fenomeneve te kesaj bote relative duhet ta kujtojne gjithmone kete te Vertete Supreme : QE NE REALITET JEMI NJE ,NJE ENTITET I VETEM QE SHPREHET NEPERMJET SHUME STRUKTURAVE TRUPORE TE NDRYSHME . DHE KUR NJE GJE E TILLE TE ARRIHET DHE TE VENDOSET NE SHOQERI, ATEHERE DHE VETEM ATEHERE DO KEMI NJE SHOQERI NE KUPTIMIN E VERTETE TE FJALES.

  Kjo eshte ne te verete arritja me e madhe sociale dhe shpirterore si dhe e verteta me e madhe ,ky eshte misioni me i madh i te gjithe qenjeve njerzore. Ata qe nuk i njohin keto fakte apo qe duan ti anashkalojne dhe ti harrojne jane ne te vertete armiqte e shoqerise. Ata qe tolerojne kastat qe perkrahin diferencat rracore,provincializmin,nacionalizmin,ndarjet etnike ,rracore,etj, jane armiqte e rraces njerzore dhe demonet ne forme njeriu te familjes se madhe universale


  Shoqeria njerzore duhet te mbeshtetet,bazohet,dhe te udhehiqet si dhe ti REFEROHET vetem nje "ismi" dhe ky izem eshte UNIVERSIALIZMI

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 26-04-2022 m 13:31

Faqja 13 prej 13 FillimFillim ... 3111213

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •