Close
Faqja 3 prej 42 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 824
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Kur i gjithe universi eshte prone e te gjithe qenjeve te krijuara ,si mundet atehere te kete justifikime per nje sistem ku dikush ka nje pasuri te jashtezakonshme
    ndersa te tjere vdesin per nje grusht oriz apo nje cope buke gruri....


    P.R. Sarkar
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 08-07-2021 më 07:17

  2. #42
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Mos kerkoni me sjelljen tuaj te hidheni ne superioritet duke zvogeluar te tjeret ,sepse inferioriteti i te tjereve do te zbehi dhe zvogeloje dhe pushtoje mendjen tuaj

    P.R. Sarkar

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Menyra me e mire per qenjet njerzore qe te shkeputen nga gabimet e tyre eshte qe te kujtojne gjithmone se jane bijte e Entitetit Suprem Absolut

    Edhe nese e gjithe bota me hidhet kunder dhe me trajton si nje individ mizerabel dhe me rrefuzon , pa asnje dyshim une kam nje vend ne prehrin e Entitetit Suprem ,kjo eshte nje e drejte e imja e lindur

    Per kete arsye ne asnje rrethane qenjet njerzore nuk duhet te lejojne deformime apo nderhyrje ne relacionin e tyre Me Entitetin Suprem Absolut

    P.R. Sarkar

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Ka një gjykatë më të lartë sesa ajo e drejtësisë, dhe është gjykata e ndërgjegjes, ajo zëvendëson të gjitha gjykatat tjera’


    “Paqja është një e përditshme, një proces javor dhe mujor, gradualisht duke ndryshuar mendimet, duke ulur barrierat e vjetra dhe ndërtimi në heshtje i strukturave të reja.” – John F. Kennedy

    “Nëse dëshironi paqe me armikun tuaj, ju duhet të punoni me të, pastaj ai bëhet partneri juaj.” – Nelson Mandela

    “Paqja nuk mund të mbahet me forcë, por mund të arrihet vetëm me mirëkuptim.” – Albert Einstein

    “Errësira nuk mund të dëbojë errësirën, vetëm drita mundet. Urrejtja nuk mund të dëbojë urrejtjen, vetëm dashuria mundet.” – Martin Luther King, Jr.

    “Nëse qenia njerëzore dëshiron një periudhë të gjatë të mirëqenies materiale, ata duhet të sillen në mënyrë të qetë dhe të dobishme për njëri tjetrin.” – Winston Churchill

    “Ka një gjykatë më të lartë sesa ajo e drejtësisë, dhe është gjykata e ndërgjegjes – ajo zëvendëson të gjitha gjykatat tjera.” – Mahatma Gandhi

    “Paqja vjen nga brenda, mos e kërkoni atë jashtë.” – Buddha

    “Nëse nuk kemi paqe, kjo ndodh për shkak se kemi harruar që i përkasim njëri-tjetrit.” – Nëna Terezë

    “Ne duhet të shikojmë përpara, kur forca e dashurisë e mposhtë dashurinë për pushtetin, atëherë do të njohim me të vërtetë bekimet e paqes.” – William Gladstone Ewart

    “Nëse dëshironi paqe, ju nuk duhet të flisni me miqët tuaj, por me armiqët.” – Desmond Tutu

    “Paqja fillon me një buzëqeshje.” – Nënë Tereza

    “Nuk është e mjaftueshme të flasim për paqen, ne duhet të besojmë në të – dhe nuk është e mjaftueshme të besojmë në të, ne duhet të punojmë për të.” – Eleanor Roosevelt

    “Unë kam vendosur të ngjitem për dashurinë, urrejtja është një barrë e madhe për ta mbajtur.” – Martin Luther King Jr.

    “Fitoret e vërteta dhe që zgjasin vinë nga paqja dhe jo nga lufta.” – Ralph Wado Emerson

    “Paqja nuk është mungesa e konflikteve sepse dallimet do të jenë gjithmonë prezente. Paqja nënkupton zgjidhjen e këtyre dallimeve me mjete paqësore; përmes dialogut, arsimit, njohurive dhe mënyrave më humane.” – Dalai Lama .


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/trashegimia...jykatat-tjera/

  5. #45
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Nese njerzit anambane botes ndjekin keto tre faktore:

    1-Pranipata, dorezimin e plote shpirteror tek Entiteti Suprem Absolut

    2-Prariprasha,te kesh vetem deshiren ne jete per te realizuar dhe pasur Entitetin Suprem Absolut

    3- Seva, sherbim ndaj njerzimit : te ndihmosh personat fizikisht psikologjikisht,dhe ti inspirosh shpirterisht

    Atehere progresi eshte e detyruar te vije per te gjithe.nese shkoni jashte kesaj rruge apo jashte ketyre tre faktoreve asgje tjeter nuk mundet tju kenaqi apo tju japi sukses ne jete ,keni ardhur ne kete bote per nje hark kohe te shkurter,per kete arsye perdoreni ne maksimum duke i sherbyer krijimit me sensin e sherbimit pa interses ne te tre sferat e jetes ,fizike ,mendore dhe shpirterore

    P.R. Sarkar

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Njeriu i zakonshem eshte ai qe mendon te kaluaren dhe te ardhmen , njeriu i larte eshte ai qe mendon vetem te ardhmen , ndersa njeiu i perkryer eshte vetem ai qe nuk mendon as te kaluaren dhe as te ardhmen ,por mendon vetem Entitetin Suprem Absolut, Koshiencen Supreme, Zotin.

    (P. R. SARKAR)

  7. #47
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Mbas te gjithe konflikteve,mosbesimeve, dhe dhunes njerzore, qendron intelekti i devijuar,ja vlen te thuhet ne kete rast se intelekti nuk po leviz ne shtegun e duhur ose ne drejtimin e duhur ,ketij intelekti nuk i eshte shoqeruar mireqenja e perbashket njerzore.
    Persa kohe qe nuk verifikohen ndryshime ne mendjen e njeriut ,nuk do te jete e mundur asnje zgjidhje e perhershme ne nivelin boteror

    (P. R. SARKAR)


  8. #48
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,200

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    27 thëniet më të bukura të Umberto Ecos

    KultPlus.com


    “Ne kemi një limit, një limit shumë shkurajues dhe poshtërues: vdekjen.”

    “Tani kam arritur në përfundimin se e gjithë bota është një enigmë, një enigmë e padëmshme që bëhet e tmerrshme prej përpjekjes sonë të çmendur, për ta interpretuar sikur të ketë një të vërtetë që fshihet nën të.”

    “Ti vdes, por pjesa më e madhe e atyre që ke akumuluar nuk humbet. Ti lë prapa një mesazh në shishe.”

    “Të lexosh një libër të shtypur është një përvojë krejt tjetër: mund ta bësh në anije, në degë të një peme, në shtrat, edhe kur nuk ka fare drita.”

    “Funksioni i kujtesës është që të ruajë, por edhe të hedhë tutje. Nëse do të mbanit mend gjithçka, nga e gjithë jeta juaj, do të ishit të sëmurë.”

    “Kur njerëzit pushojnë së besuari në Zot, nuk është se ata tashmë nuk besojnë në asgjë: tani ata besojnë në gjithçka.”

    “Njerëzit janë të lodhur nga gjërat e thjeshta. Ata duan të sfidohen.”

    “Problemi me internetin është se ai të jep gjithçka, materiale të besueshëm dhe materiale të çmendur. Kështu që, problemi është, si të bësh dallimin?”

    “Shteteve të Bashkuara iu desh një luftë civile, për t’u bashkuar ashtu si duhej.”

    “Hero i vërtetë është gjithmonë gabimisht hero; ai ëndërron që të jetë burracaku i ndershëm, ashtu si gjithë të tjerët”

    “Interneti është si një bibliotekë pa filtrim. E mira e bibliotekave, ashtu sikurse dhe e enciklopedive, nuk është vetëm që ruajnë kujtesën, por edhe që hedhin tutje ato gjëra që një kulture nuk i duhen.

    Nëse nuk do të hidhnim poshtë asgjë, do të ishim si “Funes el memorioso”, tek një tregim i Jose Luig Borges. Ky personazh kujtonte gjithçka: ishte një njeri me kujtesë totale, i paaftë të arsyetonte, sepse ishte i paaftë të filtronte.

    Interneti është si Funesi: përmban gjithçka, të vërtetën dhe të gënjeshtërtën, gjë që është një risk i madh, mbi të gjitha për të rinjtë.”

    “Kur dikujt i duhet të ndërhyjë për të mbrojtur lirinë e shtypit, atëherë ajo shoqëri është e sëmurë.”

    “Më mirë realiteti, se sa një ëndërr: kur një gjë është reale, atëherë ajo është e vërtetë dhe për këtë nuk është faji yt.”

    “Unë e kam humbur lirinë e të mos paturit një opinion.”

    “Nëse njerëzit i blejnë kot librat e mi, unë këtë e konsideroj një taksë mbi idiotësinë.”

    “Mendoj se një libër duhet gjykuar dhjetë vjet më vonë, pasi e ke lexuar dhe rilexuar.”

    “Druajuni profetëve dhe atyre që janë të përgatitur të vdesin për të vërtetën, sepse si rregull ata bëjnë shumë të tjerë që të vdesin me ta, shpesh herë para tyre, ndonjëherë edhe në vend të tyre.”

    “Ka të pavërteta që prodhojnë rezultate pozitivë dhe të tjera që prodhojnë rezultate negativë. Mes këtyre të fundit janë Protokollët e Pleqësisë së Sionit, me të cilët jam marrë në librin tim të fundit.

    Më ka tërhequr gjithmonë teksti fals që, për shkak se të tjerët e besojnë apo për shkak se shfrytëzohet politikisht, ndikon në histori. Falë Dhuratës së Konstantinit, të paktën deri në vitet Pesëqind, ideja që zotërimet e përkohshëm të Perëndimit i janë dhuruar Papës nga Perandori shkakton rezultatet e mëdhenj që i dimë”

    “E dashuroj aromën e bojës së librave në mëngjes”

    “Mungesa është për dashurinë, ashtu si era është për zjarrin: shuan flakët e vogla, por ndez të mëdhatë”

    “Monstrat ekzistojnë sepse janë pjesë e një plani hyjnor, dhe tiparet e tmerrshme të atyre monstrave, zbulojnë fuqinë e krijuesit”

    “Nuk e kuptoj dot për se duhen 80 milionë njerëz online, kur, ajo që ata bëjnë në fund, është që t’u flasin fantazmave në periferi.”

    “Den Braun është një personazh nga “Lavjerrësi i Fukoit”. Unë e kam krijuar. Ai ndan me personazhet e mi magjepsjen për botën e komploteve të Masonëve, Jezuitëve. Rolin e Kalorësve Tempullarë. Sekretin hermetik. Parimin që gjithçka është e ndërlidhur. Madje dyshoj që Den Braun të ekzistojë vërtetë.”

    “Asgjë nuk i jep një njeriu të frikësuar më shumë kurajë, se sa frika e një tjetri”

    “Cfarë është dashuria? Nuk ka asgjë në botë, as njeri, as Djall, asgjë tjetër, që ta konsideroj aq të dyshimtë sa dashuria, sepse ajo penetron në shpirt më shumë se cdo gjë tjetër.

    Nuk ekziston asgjë që ta mbushë dhe lidhë kaq shumë zemrën, sa dashuria. Kështu që, nëse nuk i keni ato armë që e nënshtrojnë atë, shpirti zhytet përmes dashurisë, në një humnerë të paanë”

    “Unë besoj se, ajo që ne bëhemi, varet shumë nga ajo që etërit tanë na mësojnë, në momente të cuditshëm, atëherë kur nuk po përpiqen fare të na mësojnë dicka. Ne formohemi prej copëzave të vogla të urtësisë”.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/27-th...mberto-ecos-2/

  9. #49
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Koshienca Supreme nuk eshte nje Entitet jo-personal ,apo nje Entitet qe leviz larg ne qiellin pa kufi.

    Eshte Entiteti yt personal

    Shrii Shrii Anandamurti

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    JU keshilloj te ndertoni nje shoqeri njerzore sa me te shendoshe ne menyre te atille qe cdo njeri dhe cdo qenje njerzore te kene mundesi dhe kohe te mjaftueshme per progres shpirteror.

    (P. R. SARKAR)

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Cdo qenjie njerzore i perket familjes se Qenjes Supreme , si mundet te egzistojne kasta dhe dogma te ndryshme aty ku eshte Babai Suprem ?

    Jeni te gjithe te barabarte asnje nuk eshte inferior apo superior(...)

    Nese dikush kerkon te beje qe te ju te lindi ndonje kompleks inferioriteti mos e lejoni qe tju influencoje , jeni te gjithe bijte e Supremit nuk jeni inferior ndaj askujt , kerkoni qe ta takoni Ate dhe do tja arrini qellimit.

    Shrii Shrii Anandamurti

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Te kesh nje shoqeri te mire ne jete eshte esenciale per zhvidhim shpirteror ,ndersa shoqeria e keqe perforcon skllaverine e shpirtit ,shoqeria e mire eshte e favorshme per clirim dhe per shpetim shpirteror ,mbajtja e nje shoqerie te mire qe ndihmon ne realizim shpirtror eshte e njohur ne gjuhen sanskrite come sastaunga, kur ndiqet sastaunga si fizikisht edhe menderisht apo te dyja bashke njekohesisht mendja subkoshiente dhe mendja koshiente influencohen dhe karikohen gjithmone e me shume me ngarkese te holle shpirterore ,ky ndryshim sposton aspirantin shpirteror perpara drejt objektivave gjithmone dhe me te larta dhe te holla shpirterore.

    Shrii Shrii Anandamurti
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 24-07-2021 më 16:17

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Faktori me i embel unifikues eshte dashuria dhe simpatia per njerzimin , deshirat e zemres njerzore jane gezimi,paqja,dhe lumturia: ne mbreterine fizike shprehja me e mire e kesaj embelsie eshte sistemi i bashkepunimit te kordinuar koperues, sistemi koperues dhe bashkepunimi i kordinuar jane perfaqesimi me i mire i nektarit te embel te njerzimit ....

    P.R.Sarkar

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Mendja njerzore ka te rrenjosura dy tendenca kontradiktore: njera eshte tendenca per te akumuluar , dhe tjetra eshte sakrifica.Sa me shume qe avancon ne rrugen e progresit shpirteror evolutiv aq me shume tendenca e dyte ajo e sakrifices behet dominuese ne mendjen e njeriut : dhe ne kete pike ai kerkon qe te ndaje me te tjeret kenaqesine dhe paqen mendore

    P.R.Sarkar
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 24-07-2021 më 16:59

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Nese sjellja e jote eshte e mire edhe natyra e jote e vertete shpirterore (Dharma) eshte me ty,nese sjellja jote nuk eshte e mire atehere edhe natyra jote e vertete shpirterore (Dharma) nuk eshte me ty.Dhe nese spiritualiteti (Dharma) nuk eshte me ty ajo qe te ndjek eshte sarvana'sha, ose sarva'tmaka vina'sha qe do te thote se te ndjek si hije nga pas shkaterrimi yt fizik, mendor,dhe shpirteror
    ...sjellja eshte faktori kryesor ne rrugen shpirterore (Dharma) , ji gjithmone nje aspirant shpirteror ,nje njeri me sjellje te mire, dhe do arrish sigurisht nje dite realizimin e vetes tende me te larte (ParamaAtman)

    P.R.Sarkar

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ti vallezon brenda gjoksit tim aty ku askush nuk te shikon dot...

    Rumi

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Objektivi i jetes njerzore eshte qe te realizoje Entitetin Suprem , pa te cilin punet njerzore nuk mundet kurre te jene te nje natyre permanente,kur qenjet njerzore kerkojne te bejne dicka te natyres se perhershme, apo te ndertojne dicka te re,apo kur duan te nxisin mireqenjen njerzore ose kur duan te stabilizojne dicka me vlere per shoqerine, keta individe pra duhet te stabilizohen ne jeten dhe praktiken shpirterore , sepse pa devocion dhe pa frymezim shpirteror nuk mund te arrish asgje.

    Shrii Shrii Anandamurti

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    SHERBIMI SOCIAL

    Kur i beni nje sherbim dikujt ,duhet te drejtoheni menderisht me keto fjale dhe me sinqeritet absolut : O Zot ,te lutem pranoji sherbimet e mija , TI je Bujar i Madh ,dhe per kete motiv me je shfaqur si nje qenje jetesore per te dhene mundesine speciale te te bej sherbim TY

    Nese arrini te mbani sentimente te tilla krenaria e semure nuk do afrohet dot tek ju ,dhe jo vetem kaq por nuk do mund te lidheni nga reaksionet e aksioneve tuaja, shkaku kryesor i skllaverise sot ne bote eshte krenaria e semure dhe etja per lavdi apo per tu dukur.

    Shrii Shrii Anandamurti

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Edhe gandizmi eshte difektoz, sepse ne vend qe te garantoje clirimin nga sfrutamenti favorizon interesat e shfrytezuesve,keshtu qe eshte filozofi negative. Clirimi nga sfrutamenti eshte i pamundur kur interesat e shfrytezuesve gjejne strehim tek filozofia. Bashke-ekzistenca e shfrytezuesve dhe te shfrytezuarve nuk mund te coje kurre shoqerine nga clirimi i sfrutamentit. Asnje organizate perparimtare nuk mundet ta pranoje gandizmin si filozofi ideale ,nese nje organizate e ben nje gje te tille nuk eshte me e tille dhe do te copetohet apo shperbehet ne nje kohe te shkurter,kjo eshte nje fakt i paevitueshem historik, per te teper nje organizate ideale dhe perparimtare duhet te adoptoje nje filozofi pozitive qe eshte e privuar nga difektet

    Shrii P.R Sarkar

  20. #60
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,877

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Aty ku nuk ka dashuri koha eshte e shperdoruar (keq perdorur)

    F. Nice

Faqja 3 prej 42 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 73
    Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •