Close
Faqja 8 prej 42 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 141 deri 160 prej 831
  1. #141
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    GJERGJ FISHTA: Vërtetë kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë!

    Cilësohet poet kombëtar e njihet edhe si Homeri shqiptar. Gjergj Fishta (23 dhjetor 1871 – 30 dhjetor 1940), ishte frat françeskan, piktor, arkitekt, deputet, anëtar i Akademisë Italiane të Shkencave, kandidati i parë shqiptarë për Çmimin Nobel për Letërsi dhe mbrojtës i kauzës shqiptare në arenën ndërkombëtare.

    Fishta ka dhënë kontribut të madh edhe në Kongresin e Manastirit, për alfabetin e sotëm, ndërsa ka qenë edhe sekretar i përgjithshëm i delegacionit shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris. Më poshtë mund të lexoni disa thënie të një prej figurave më të mëdha intelektuale dhe patriotike të historisë kombit shqiptar.


    – Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë!

    – Njerëzit janë tanë njisoj prej natyrës, edukata i ban me u dallue!

    – Shqiptarët kallzojnë njate çka s’duhet, e mshehin njatë çka e di tanë bota!

    – Pak din njaj që ja kallzon të tana grues!

    – Në kjoftë se provon, mundesh me hupë, por në kjoftë se nuk provon – je i hupun gjithsesi!

    – Në kjoftë se thue at çka dishron, duhet me ndie edhe ate çka nuk e dishron!

    – Ma mirë n’vorr me u kja për mallë / se nën shkja me ndejë për t’gjallë,,,

    – Vërtetë kemi Bajram e Pashkë, por Shqiptarinë e kemi bashkë!

    – N’daq me gzue t’bukrën liri / mos shkel fis, as mik, as fe / pse n’kto sheja bota mbarë. / na dallon se jem shqiptarë…

    – Edhe atij iu thaftë po goja / që përbuzë këtë gjuhë hyjnore / qi n’gjuhë t’huej, kur s’asht nevoja / flet e tveten e lèn mbas dore…

    – Mbi njatë flamur Perendija / me dorë t’ vet Ai e ka shkrue / “Për Shqyptarë do t’jét Shqypnija / kush u a prekë, ai kjoftë mallkue”…

    – Po, edhè hâna do t’ a dijë / edhè Dielli do t’ két pá / se për qark ksaj rrokullije / si Shqypnija ‘i vend nuk ká…

    – Në rast se ata nuk na duan në një shtet të vetëm, pasi thonë shqyptarët qenkan muslimanë, aherë… na kristianët do t’i shkriejmë kryqet tona dhe do t’i bajmë fishek me mbrojt vllaznitë tanë muslimanë shqyptarë!

    – Më dhemb kryet me njato parla-parla të parlamentarëve: dokrra pa kokrra!

    – Injoranca e krenaria shkojnë bashkë si shtati e hija.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/trashegimia...y-shqiptare-3/

  2. #142
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ne kohe krize inteligjentet gjejne zgjidhje,injorantet kerkojne fajtore...

  3. #143
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Nesër kam provim, por nuk e vras mendjen fare, e ardhmja ime nuk varet nga një copë letër’


    Më 18 Tetor të vitit 1931, vdiq Thomas Alva Edison, njëri nga personat më me ndikim në historinë e teknologjisë në tërë botën, shkruan KultPlus.

    I njohur për etikën e tij të punës së madhe, këmbëngulësisë dhe zgjuarsisë, Thomas Edison është njëri prej shpikësve më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

    Nga llamba në fotografinë, gjatë jetës së tij Edison mbajti mbi 1000 licensa në Shtetet e Bashkuara në emrin e tij, pa përmendur edhe tjerat rreth botës.

    Kontributet e tij të mëdha në energji elektrike, filma, incizim të zërit madje edhe makina x-rreze ndryshuan botën në të cilën jetojmë sot. Së bashku me shumë arritje të tij, mentaliteti dhe etika e punës e Edison gjithashtu e shtyn atë drejt suksesit.

    Ka shumë që mund të mësoni nga ky gjeni kreativ.

    Shikoni këto 10 thënie të cilat do ju motivojnë dhe inspirojnë.


    ‘’Shanset humbasin nga shumë njerëz për shkak se ajo është e veshur me pantallona dhe duket si punë’’.

    ‘’Fati i mirë shpesh ndodh kur mundësia takohet me përgatitjen’’.

    ‘’Për të shpikur, ju keni nevojë për imagjinatë të mirë dhe për gjëra të vjetra’’.

    ‘’Gjeniu është 1 përqind inspirim dhe 99 përqind djersë’’.

    ‘’Dobësia jonë më e madhe qëndron në dorëzimin. Mënyra më e sigurt për të pasur sukses është që gjithmonë të provoni edhe njëherë tjetër’’.

    ‘’Unë nuk kam dështuar. Vetëm kam zbuluar 10,000 mënyra të cilat nuk kanë pasur sukses’’.

    ‘’Nëse do të bënim të gjitha gjërat për të cilat jemi të aftë, do të befasonim veten’’.

    ‘’Unë kam më shumë respekt për një njeri i cili ka një ide dhe arrin sukses me të se sa për një njeri i cili ka me mijëra ide dhe nuk bën asgjë’’.

    ‘’Gjithçka vjen te ai i cili bën kërkime përderisa pret’’.



    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/lajme/neser...-cope-leter-2/

  4. #144
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Thomas Edison

    Emri:  245516868_10221222367092240_6216455058312469083_n.jpg

Shikime: 890

Madhësia:  28.5 KB

  5. #145
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Duhet te besh abhidhyána:

    Edhe nese koshienca Supreme te thote qe je nje mekatar nje maskara i konfirmuar ,ti nuk duhet ta largosh , cfaredo qe te jesh ,nje mekatar ,nje i paditur,apo nje maskara,duhet ta ndjekesh Ate duke vrapuar dhe vrapuar mbas Atij ,ne fund te fundit sa do vrapoje Ai?

    Do ta arrish dhe kapesh padyshim nje dite .

    Kjo eshte abhidhyana.

    Shrii Shrii Anandamurtiji


  6. #146
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Thënie nga shpikës të mëdhenj që frymëzojnë

    Aftësia për të parë botën në mënyra të reja dhe unike është shenjë dalluese e një mendjeje të madhe. Disa nga thëniet në listën e mëposhtme kanë ndryshuar shoqërinë tonë në mënyrë të pandryshueshme nëpërmjet zhvillimit të ideve dhe teknologjisë të re. Lista përfshin shpikësit, inxhinierët dhe shkencëtarët e njohur, të cilët gjerësisht janë quajtur "shpikësit".


    Alexander Graham Bell

    Ai ishte një shkencëtar, shpikës dhe inxhinier i lindur në Skoci, i cili u mor me shpikjen e telefonit të parë të përdorshëm, si dhe të shumë gjërave të tjera.

    "Përpara çdo gjëje tjetër, përgatitja është çelësi i suksesit".

    George Washington Carver

    George Washington Carver ishte një botanist dhe shpikës amerikan, reputacioni i të cilit mbështetet kryesisht në promovimin e kulturave alternative të pambukut dhe përdorimeve inovative për kikirikët.

    "Arsimi është çelësi për zhbllokimin e derës së artë të lirisë."

    - Freeman Dyson

    Freeman Dyson është një fizikant amerikan dhe matematicien i lindur në Angli, puna e të cilit ka qenë përqendruar kryesisht në elektrodinamikë kuantike, astronomi dhe inxhinieri bërthamore.

    "Aviacioni është dega e inxhinierisë që më së paku i fal gabimet."

    Thomas Edison

    Për disa, ai është më shumë një biznesmen sesa një shpikës, por puna e tij për llambën inkandeshente elektrike dhe fonografët , plus mijëra patenta të tjera, nuk mund të mos bëhen të njohura.

    "Gjeniu është 1% frymëzim , 99% djersitje."

    "Për të shpikur, keni nevojë për një imagjinatë të mirë dhe një grumbull vjeturinash".

    Albert Einstein

    I famshëm për punën e tij në fizikën teorike dhe Teorinë e tij të Relativitetit, puna e tij ndryshoi lojën për shkencëtarët për shumë dekada që do të vijnë.

    "Kreativiteti është inteligjenca që ka argëtim."
    "Unë nuk kam asnjë talent të veçantë, jam vetëm kurioz pasionant".
    "Një person që kurrë nuk bëri një gabim, kurrë nuk u përpoq për asgjë të asgjë e re."
    "Dallimi midis gjeniut dhe marrëzisë është, se gjeniu ka kufijtë e tij".

    Richard Feynman

    Richard Feynman ishte një fizikan amerikan më i njohur për punën e tij në mekanikën kuantike.

    "Për një teknologji të suksesshme, realiteti duhet të ketë përparësi mbi marrëdhëniet me publikun, sepse natyra nuk mund të mashtrohet."

    Benjamin Franklin

    Benjamin Franklin ishte një shpikës i zellshëm dhe një nga etërit themelues të Shteteve të Bashkuara.

    "Ose shkruaj diçka që ia vlen të lexosh ose bëj diçka me vlerë të shkruar".
    "Mos kini frikë nga gabimet. Do të njihni dështimin. Vazhdoni drejt arritjes ".
    "Shumë njerëz vdesin në moshën 25 vjeçare dhe nuk varrosen derisa të jenë 75 vjeç." - Mjerisht ende e vërtetë sot.

    Henry Ford

    Ndoshta më shumë një "organizator" sesa një shpikës në vetvete, puna e tij ndihmoi për të revolucionarizuar përgjithmonë proceset industriale.

    "Nëse mendoni se mund ose mendoni se nuk mundeni, keni të drejtë".
    "Sukseset e shkurtra që mund të fitohen në një kohë të shkurtër dhe pa vështirësi nuk vlejnë shumë".

    Steve Jobs

    Si bashkëthemelues i Apple, menaxhimi dhe vizioni i tij ndihmuan në katapultimin e kompanisë në gjigandin që është sot.

    "Koha juaj është e kufizuar, mos e humbni atë duke jetuar jetën e dikujt tjetër. Mos u brengosni nga dogmat, të cilat janë duke jetuar si rezultat i të menduarit të të tjerëve. Mos lejoni zhurmën e mendimeve të tjerëve të mbytin zërin tuaj të brendshëm. më e rëndësishmja, kini guximin të ndiqni zemrën dhe intuitën tuaj, ato në njëfarë mënyre tashmë e dinë se çka dëshironi të bëheni ".

    Clarence Leonard "Kelly" Johnson

    Z. Johnson ishte një inxhinier amerikan i aeronautikës dhe sistemeve, ndikimi i të cilit në hartimin e avionëve është i padiskutueshëm. Citimi i mëposhtëm i atribuohet shpesh këtij inxhinieri të madh.

    "Merre me të qeshur, budalla."

    Hedy Lamarr

    Shpikëse e Teknologjisë së Përhapjes së Spektrit dhe shfaqjeve në ekranin bardh e zi, ajo gjithashtu u bë pioniere në fushën e komunikimit me valë.

    "Të gjithë njerëzit krijues dëshirojnë të bëjnë atë që nuk pritet ."

    J. Robert Oppenheimer

    "Babai i bombës atomike" dhe udhëheqësi i projektit Manhattan Proceset e Oppenheimer kanë definuar me siguri pjesën më të madhe të shekullit të 20-të e më gjerë.

    "Shkencëtarët nuk janë delikuentë. Puna jonë ka ndryshuar kushtet në të cilat njerëzit jetojnë, por përdorimi i këtyre ndryshimeve është problemi i qeverive, jo i shkencëtarëve".
    "Askush nuk duhet t'i shpëtojë universiteteve tona pa e ditur se sa pak di."

    Louis Pasteur

    Ju mund të falënderoni Louis Pasteur për vaksinat e ndryshme dhe për proceset e ruajtjes së qumështit, verës dhe birrës.

    "Shkenca nuk njeh vend, sepse dija i përket njerëzimit dhe është pishtari që ndriçon botën”

    Nikola Tesla

    Ju tashmë dini për të, ja theniet e tij.

    "Ji i vetëm, ky është sekreti i shpikjes, ji i vetëm, atëhere kur lindin idetë".
    "Unë nuk mendoj se ka ndonjë emocion që mund të kalojë nëpër zemrën e njeriut ashtu siç ndihet nga shpikësi, pasi ai sheh ndonjë krijim të trurit që arrin suksesin".
    "Cdo gje që ishte e madhe në të kaluarën e tallën, e dënuan, e luftuan, e shtypën - vetëm që të dalin më fuqishëm, dhe më triumfues nga lufta".
    "Shkencëtarët sot mendojnë thellë në vend të qartë. Duhet të jesh I arsyeshëm për të menduar qartë, por dikush mund të mendojë thellë dhe të jetë i çmendur".

    Orville dhe Wilbur Wright

    Ti di për të.

    "Nëse ne kemi punuar sipas supozimit se ajo që pranohet si e vërtetë është e vërtetë, atëherë do të kishte pak shpresë për përparim".

    Anonim

    Mjerisht kjo hyrje në listën tonë të kuotave nga shpikësit nuk mund t'i atribuohet asnjë personi në veçanti.

    "Për optimistin, gota është gjysmë i plot,për pesimistin, gota është gjysmë bosh. Për inxhinierin, gota është dy herë më e madhe se duhet."

    Bonus - Scott Adams

    Ok, ai është një karikaturist dhe kuota është goxha qesharake.

    "Inxhinierët pëlqejnë të zgjidhin problemet, nëse nuk ka probleme , ata krijojnë problemet e tyre."


    Syri.net

    https://www.syri.net/tjera/129399/th...ju-frymezojne/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 19-10-2021 më 08:52

  7. #147
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Kur i beni nje sherbim dikujt ,duhet te drejtoheni menderisht me keto
    fjale dhe me sinqeritet absolut : O Zot ,te lutem pranoji sherbimet e
    mija , TI je Bujar i Madh ,dhe per kete motiv me je shfaqur si nje qenje
    jetesore per te dhene mundesine speciale te te bej sherbim TY

    Nese arrini te mbani sentimente te tilla krenaria e semure nuk do
    afrohet dot tek ju ,dhe jo vetem kaq por nuk do mund te lidheni nga
    reaksionet e aksioneve tuaja, shkaku kryesor i skllaverise sot ne bote
    eshte krenaria e semure dhe etja per lavdi apo per tu dukur.

    Shrii Shrii Anandamurti

  8. #148
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Koha nuk merr urdhera nga askush

  9. #149
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Kur fakulteti yt mendor konjitiv-njohes behet i holle aq shume saqe arrin te shikosh BRAHMA-ZOTIN (Konoshencen Supreme) ne te gjitha entitetet e manifestuara,atehere dhe vetem atehere mundesh te marresh persiper dhe te kesh nje rrol sinjifikativ ne boten praktike , vetem ne kete stad arrin te kuptosh qe asnje dhe askush ne kete univers nuk eshte superior apo inferior sepse te gjithe jane bijte dhe bijat e Babait Suprem Absolut ZOTIT

    Shrii Shrii Anandamurti

  10. #150
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Juśt́astatastenámrtatvameti.”

    Qenjet njerzore e krijuara arrijne pavdekesine, e dini qe per te arritur pavdekesine nuk eshte ne mundesine dhe kapacitetin njerzor, per kete arsye bekimi dhe hiri i Supremit Absolut eshte nje element i pazevendesueshem dhe esencial, eshte ky bekim i Supremit Absolut Zotit qe hidhet gjithmone mbi qenjet njerzore pa kursim dhe pa bere dallime duke mos perjashtuar askend , per me teper ata qe synojne per te arritur pavdekesine dhe perjetesine e kane kete te drejte qe ne momentin e lindjes se tyre , ata persona qe duan te privojne qenjet njerzore nga kjo e drejte e lindur e tyre jane armiqte e rraces njerzore, jane demone ne forme njerzore,distretitoji dhe demaskoji dhe luftoji pa meshire keta persona te mallkuar dhe stabilizoni nje shoqeri te lire nga cdo lloj sfrutamenti, bej ate qe te gjitha mundesite e shfrytezimit edhe ai me i vogli te eleminohet perfundimisht.

    Shri Shri Anandamurtij
    i

  11. #151
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    6 shprehje motivuese për ditët gri

    Nëse dita të duket sot gri, nëse diçka të ka bërë të ndihesh keq, ia vlen të lexosh shprehjet e mëposhtme. Janë frymëzuese!


    “Jam mirënjohës për luftës që bëra, sepse pa të nuk do kisha zbuluar forcën”.

    “Mos ki kurrë turp nga shenjat që ke. Tregojnë që je më i fortë nga gjithçka që u përpoq të të lëndonte”.

    "Të jesh Zot i historisë tënde, është gjëja më kurajoze që mund të bësh”.

    “Madhështia nuk qëndron tek qëndrimi në këmbë gjithmonë, por tek ringritja pasi ke rënë”.

    “Njerëzit më të bukur që kam njohur janë ata që janë përballur me sprova, kanë bërë beteja, kanë njohur humbjen dhe kanë gjetur rrugën e tyre për të dalë nga thellësitë më të errëta.”

    “Nëse shikoj jetën time pas, kuptoj që sa herë kam menduar se po më hiqej mundësia nga diçka e mirë, fati po më drejtojnë tek diçka edhe më e mirë”.


    Tiranapost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/6-sh...et-gri-i505492

  12. #152
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Keto jane 10 karakteristikat dhe cilesite qe duhet te kete nje person i realizuar ose qe synon te realizohet shpirterisht apo qe synon per tu bere per te qene i plote (dharma):

    Dhrti (i duruar), Ksama (te fale), dhamah ( autokontroll ), asteva (te mos vjedhe ) ,shaoka (te jete i paster) , indriyanigraha ( te kete kontroll mbi organet ) , dhii ( te kete intelekt miredashes) ,vidya ( konoshence spirituale) ,satyam (dashuri per te verteten) dhe akrodha (te mos zemerohet)

    Shrii Shrii Anandamurti

  13. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    sirena_adria (26-10-2021)

  14. #153
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Gjerat dhe deshirat,si dhe qellimet qe kemi ne jete na tregojne edhe se kush jemi ne te vertete....

    { Tommaso d'Aquino }

  15. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    sirena_adria (22-12-2021)

  16. #154
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Dashuria nuk eshte problemi po ashtu nuk eshte as nje mjet udhetimi, : problemi eshte vetem guida,udhetari dhe rruga

    (Franz Kafka)

  17. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    sirena_adria (22-12-2021)

  18. #155
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Mevlana Xhelaleddin Rumiu

    Kush është Rumiu?



    Mevlana Xhelaleddin Rumiu ishte dijetar, shkrimtar, teolog, jurist, sufi, por i njohur më shumë, në tërë botën, si poet, poet i zemrës.

    Lindi në vitin 1207, në qytetin Belh, Afganistan, por është persian. Është djali i dijetarit të madh, Myderriz Behauddin Veledit, që e gëzonte titullin “Mbret i dijetarëve”

    Në vitin 1213, kur Mevlana ishte pesë vjeç, bashk me babën shkoi në Haxhillëk. Rrugës për në Qabe, në qytetin Nishapur, u takuan me sufiun e njohur, Shejh Feriduddin Attarin, i cili posa e pa fytyrën e voglushit pesë vjeçar, menjëherë dalloi tek ai shkëndijën Hyjnore dhe e përgëzoj babain e tij, myderriz Bahauddinin…

    Në vitin 1230, babai i Mevlanës, Bahauddini, ndrroi jetë, mbas një shërbimi me përkushtim si professor në Medrese…Vendin e lirë të profesorit ia ofruen Mevlanës, i cili tashmë ishte 24 vjeçar dhe ishte i diplomuar…

    Mevlana shërbeu 15 vjet në Medrese si professor, shërbeu me aq përkushtim sa studentët e ndiqni deri në shtëpi, nga shtëpia deri në Medrese, duke mos u ngopur me diturinë e tij…

    Një ditë, në vitin 1246, çdo gjë ndryshoi tërësisht. Kjo ndodhi mbas një takimi që pati me sufiu, Shemsuddin Tibriziun, i cili e frymëzoi me dritën shpirtërore…

    Mevlana Xhelaleddin Rumiu ndrroi jetë në Konja, në moshën 66 vjeçare, me 17 dhjetor 1273, por veprat e tij ende jetojnë, ende frymëzojnë…



    Veprat kryesore të Mevlanës janë:

    Methnevia

    Divani Shemsi Tibrizi

    Fihi Ma Fih

    Mexhlis-i Sab'a, etj.



    Disa nga këto vepra janë përkthye disa herë, nga disa përkthyes, në disa gjuhë të Lindjes, sikurse janë përkthye edhe në shumë gjuhë të Perendimit, si në anglisht, frengjisht gjermanisht, rusist, spanisht, italisht, boshnjakisht, shqip.

    Në gjuhën shqipe është përkthye Methnevia nga Shejh Jahja Shehu, (1931-2002), nga Gjakova, në dy vëllime, botuar në Gjakovë me 1997.

    Në gjuhën angleze është përkthye Methnevia në tërësi, në tetë vëllime, me komente, nga Reynold A. Nicholson, botuar në Londër gjatë viteve 1925-1940.

    Methnevia e Mevlanës, gjatë vitit 2004, në Amerikë ishte libri më kërkuari, më i shituri. Vetëm librat e Mevlanës të përkthyeme anglisht nga Coleman Barks





    Dikur, poeti i madh persian, Xhamiu, kishte thënë në gjuhën persishte për Mevlanën dhe Methnevinë:

    "Nist Pejgamber ve li dared kitab"

    (Nuk është Pejgamber, por ka libër (si të pejgamberëve)

    Sot, personalitete, yje të Holivudit, si Goldie Hown, Demi Moore, recitojnë me kënaqësi vargje të Mevlanës.

    Kënga e Madonës "A prayer" (Lutje) është marrë nga vargjet e Mevlanës "Zoti i Xhennetit". Bota, në veçanti Bota Perendimore, po e nderon, po e përkujton, po e vlerëson Mevlanën, veprën e tij, sidomos atë në poezi, sepse ajo ka vet nevojë, më shumë se gjithçka, për Dashuri.

    Në Botën Perendimore, thonë, të gjitha i kanë, që të tjerët nuk i kanë, por Dashuri, mjerisht, s'kanë!



    Mevlana thotë:



    JETA PA DASHURI



    Jeta pa dashuri

    Është kotësi.

    Dashuria është

    Uji i Jetës,

    Pije çdo ditë

    Me zemër

    Me shpirt.



    Ne që jetojmë sot, 800 vjet pas lindjes së Mevlanës, ne jetojmë në një botë ku më shumë se 800 milionë njerëz janë të uritur, kurse ne jetojmë në një botë të begatë.

    Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës më shumë se 50 milionë njerëz gjenden në pragun e varfërisë, pavarësisht se jetojnë në një vend të begatisë, të pasurisë.

    Tre njerëzit më të pasur të botës janë më të pasur se 48 shtetet më të varfra të marra së bashku.

    Pse kaq shumë farfëri në një botë me plotë pasuri?

    Sepse dëshirat e tepërta për pasuri i zhytin njerëzit në errësi, në rrënim dhe në shkatërrim.

    Ky rrënim, ky shkatërrim i një pjese të njerëzisë vjen përmes pasurisë.!

    Por, çka vjen përmes dashurisë?



    Mevlana shkruan:



    PËRMES DASHURISË



    Përmes Dashurisë

    Gjithçka që është

    E hidhur-dëshmohet

    Se do të ëmbëlsohet.

    Përmes Dashurisë

    Gjithçka që është

    Bakër i thatë

    Do të bëhet dukat.

    Përmes Dashurisë

    Gjithçka që është

    Llum, fundrrinë

    Do të shdërrohet

    Në venë të kthjelltë

    Që ruan pastërtinë.

    Përmes Dashurisë

    Të gjitha dhembjet

    Që sjellin vështirësi

    Do të kthehen në ilaçe,

    Që sjellin lehtësi.

    Përmes Dashurisë

    Të vdekurit

    Do të ngjallën.

    Përmes Dashurisë

    Mbreti do të bëhet

    Shërbëtor i njerëzisë.





    Një art është i gjallë, thoshte Rajnhard-i, kur në gjirin e tij rreh një zemër. Një zemër poeti, një poet i zemrës, si Mevlana, është i lidhur drejt me Dritën e Njësisë (Teuhidit) të All-llahut, i Cili është Dritë mbi Dritë.

    Vetëm me këtë Dritë njerëzimit, në përgjithësi, i çelën sytë.

    Vetëm me këtë Dritë, shqiptarët në veçanti, kanë m'u ngritë.

    Vetëm me Dritë dhe Dashuri Hyjnore të gjithë do të korrin fitore.





    Kur e kishin pyet Mevlanën, çka është Dashuria Hyjnore? Ai është përgjigjur:

    "Bëhu si unë dhe shihe"

    Mevlana ndrroi jetë me 17 dhjetor 1273, kur ishte 66 vjeç.

    Është varrosur në Konja, Turqi, ku i është ngritur një përkujtimore madhështore, ku ndodhet një xhami, muze, mauzole dhe një tyrbe, e cila quhet Jeshil Tyrbe, që vizitohet nga miliona njerëz nga mbarë bota, nga Lindja, nga Perendimi, për Mevlanën në shenjë nderimi.

    Në Jeshil Tyrbe, ku është varrosur Mevlana, qëndron i shkruar ky epitaf:

    "Kur të vdes, mos e kërkoni varrin në tokë,

    por e gjeni atë në zemrat e njerëzve."

    Megjithatë, varrin e tij e vizitojnë me miliona njerëz, kurse miliona të tjerë e kanë në zemër, poetin e zemrës, Mevlana Xhelaleddin Rumiun.

    Siç e udhëzoi Mevlanën, Zoti na udhëzoftë edhe neve.



    Mexhid YVEJSI,

  19. #156
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ka nje potencialitet shpirteror tek te gjithe personat PA DALLIM, disa persona e kane shfrytezuar dhe realizuar kete potencialitet dhe keta njerez te realizuar shpirterisht jane ne gjendje qe te ndihmojne edhe personat e tjere qe ta arrine nje stad te tille te realizimit Suprem , personat qe qendrojne ne shoqerine dhe prane atyre njerzve qe jane te realizuar dhe plotesuar shpirterisht e kane me te lehte qe te arrijne realizimin e tyre shpirteror , per kete arsye eshte kaq shume e rendesishme shoqeria e mire duke qendruar prane njerzve te plotesuar dhe realizuar shpirterisht, vlera e kesaj shoqerie te mire eshte shprehur shume bukur nga poeti dhe udheheqesi mistik RUMI me fjalet :

    QENDRO PRANE ATYRE TE LARTESOJNE DHE TE NDIHMOJNE TE NDRICOHESH SHPIRTERISHT DUKE TE ELEVUAR QENJEN TENDE

    Shrii Shrii Anandamurtijii

  20. #157
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Detyra jote eshte te zgjohesh duke realizuar veteveten tende, dhe te ndihmosh te tjeret qe te zgjohen duke u realizuar shpirterisht

    Shrii Shrii Anandamurtijii

  21. #158
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Morali eshte faktori kryesor themelor per suksesin e demokracise,ne mungese te moralit njerzit e shesin voten e tyre,ka disa vende ne te cilat votat shiten dhe blihen,a mund ta quajme kete fenomen si demokraci?
    A nuk eshte farse nje gje e tille?

    PR Sarkar

  22. #159
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Shpirti i trupezuar eshte si nje udhetar qe ka jetuar per shume kohe ne vende te huaja, dhe per kete arsye, jo vetem ka harruar traditat e vendit te vet, por edhe ka huazuar traditat e vendeve te huaja.
    Kur nje udhetar i tille vendos te kthehet ne atdhe dhe te mirepritet nga miqte dhe te afermit, ai mundohet te lere pas karakteristikat e huaja dhe te riktheje menyren e dikurshme te te vepruarit dhe menduarit.
    Njesoj dhe shpirti, kur debohet nga shtepia e tij qiellore dhe detyrohet te banoje ne nje trup fizik, i kerkohet te pershtase disa karakteristika te ketij te fundit. Dhe nese deshiron te rikthehet ne formen e dikurshme, duhet te lere pas ato qe ka marre nga forma tokesore.
    Ai duhet te heqe dore jo vetem nga maska fizike qe ka mbajtur veshur, por edhe tiparet me te brendshme, e keshtu, te mund te hyje teresisht i zhveshur ne Realitetin e Hyjnores.

    Porphyry

  23. #160
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Bashke me pengesat do jene prane jush edhe forca te tjera qe do tju asistojne,cfaredo lloj veshtiresie fizike dhe psiqike apo mondane qe mund tju pengoje ne rrugen tuaj te realizimit shpirteror ,forca me e mire dhe pozitive apo ndihmuese eshte KIRTANA , kjo force universale do tju ndihmoje si devote qe pershpejtoni ne rrugen tuaj drejt qendres absolute universale,KIRTANA ju ndihmon ne te gjitha rrethanat dhe veshtiresite si do qe te paraqiten ato fizike apo psiqike KIRTANA do tju ndihmoje ti superoni.

    Shrii Shrii Anandamurti

    (KIRTANA eshte perseritja dhe kendimi i mantres universale sanskrite BABA NAM KEVALAM, qe ne gjuhen shqipe perkthehet gjithshka qe na rrethon eshte dashuri e amshuar e pakushtezuar)


    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 11-11-2021 më 06:12

Faqja 8 prej 42 FillimFillim ... 67891018 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •