Close
Faqja 14 prej 42 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 280 prej 831
  1. #261
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Mos u dorëzo kurrë, bëj një sy gjumë, dhe mos gënje kurrë…”

    Fjala e urtë “mençuria vjen me moshën” është mjaft e saktë. Gjërat që mësoni gjatë përvojës tuaj të jetës ju mësojnë se si të gjeni lumturinë e vërtetë dhe ju tregojnë se çfarë ka me të vërtetë rëndësi.

    Në mesin e atyre që kanë jetuar jetë të gjatë dhe të frytshme, mund të zbuloni shumë të vërteta dhe mençuri me të vërtetë depërtuese.

    Këtu janë 18 copëzat e mençurive të thella nga njëqindvjeçarët. Gjithçka që duhet të dini për të jetuar një jetë të lumtur, mund ta gjeni këtu.

    Në një postim në Reddit, një djalë i ri shkroi se donte që njerëzit t’i bënin pyetje në lidhje me jetën e gjyshes së tij 101-vjeçare. Këtu janë disa nga përgjigjet e saj:

    – Cila është një këshillë që dëshironi t’ia jepni dikujt në të njëzetat?

    “Mos u dorëzoni kurrë. Jeni të rinj dhe do të ketë kohë të vështira përpara. Mos u dorëzoni. Mos e bëni kurrë.’

    – Cili është mësimi më i madh që keni mësuar?

    ‘Bëhu i sinqertë. Rrallë kam gënjyer. Dhe kur jeni të sinqertë me njerëzit, ajo kthehet tek ju dhe ata janë të sinqertë me ju. Kërkon shumë punë për të ushqyer vazhdimisht një gënjeshtër, nuk ju duhet stres shtesë.’

    – Ndonjë këshillë për t’i kaluar të 100-at?

    ‘Dëgjo gjithmonë personin tjetër. Do të mësosh diçka. Mundohuni të uleni dhe të dëgjoni, sepse do të mësoni shumë më tepër duke dëgjuar të tjerët sesa duke u treguar atyre se çfarë dini.’

    – Cila është një përvojë që do t’i rekomandonit absolutisht të gjithëve që duhet ta bëjnë një herë në jetën e tyre?

    ‘Shihni sa më shumë që të mundeni nga bota!

    – Ndonjë sekret të mençur që mund të ndani, për shëndetin, që mendoni se mund të na ndihmojë të keni një jetë kaq të gjatë (dietë, stërvitje, gjenetikë, etj.)?

    ‘Bëni një sy gjumë çdo ditë’.

    Autori Bel Kaufman ishte 100 vjeç kur foli në Kolegjin Iona. Cilët janë përbërësit për një jetë të lumtur? Humori dhe pasioni.

    ‘Humori është një forcë jete, një mënyrë për të mbijetuar ndaj vështirësive të të jetuarit.

    ‘Unë mendoj se njerëzit duhet të jenë kuriozë. Ata duhet të interesohen për jetën jashtë dhimbjeve të tyre të mëdha dhe të vogla. Ata duhet të jenë të entuziazmuar kur shohin gjëra të reja, takohen njerëz të rinj, shikojnë një shfaqje të re – thjesht të apasionuar pas jetës.‘

    ‘Nuk më intereson se për çfarë jeni të apasionuar: mbase për të koleksionuar pulla. Por nëse e bëni atë me pasion, ju jeni gjallë.’

    Dr Shigeaki Hinohara është autori i Living Long, Living Good, ai ndau me lexuesit këshilla të shkëlqyera për jetën:

    ‘Mos nxitoni për të mbledhur gjëra materiale. Mos harroni: Ju nuk e dini cili është çasti juaj dhe nuk mund t’i merrni me vete në botën tjetër.’

    ‘Dhimbja është misterioze, dhe argëtimi është mënyra më e mirë për ta harruar atë ’.

    ‘Frymëzimi im është poema e Robert Browning “Abt Vogler”. Ma lexonte babi im. Ajo na inkurajon të bëjmë art të madh, jo shkrime të vogla. Ajo thotë që të përpiqemi të bëjmë një rreth aq shumë të madh sa nuk ka asnjë mënyrë që ta përfundojmë sa të jemi gjallë. Gjithçka që shohim është një hark; pjesa tjetër është përtej vizionit tonë, por është aty në distancë.’

    Elsa Bailey i tha ABC News disa gjëra që ajo ka mësuar dhe të cilat i kanë dhënë nxitje për të vazhduar.

    ‘Nëse jeni pozitiv, mund t’ia dilni, mirë. Kur mendoni negativisht, ju jeni duke helmuar trupin tuaj. Vetem buzeqeshni. Thonë se e qeshura është shëruesi më i mirë që ekziston.‘

    ‘Behu aktiv. Unë i bëj gjërat në mënyrën time, si për shembull shkoj për ski kur jam 100 vjeçe. Askush tjetër nuk e bën këtë edhe nëse ata kanë energji. Dhe përpiqem të ha mjaft mirë, si dhe të bëj stërvitje dhe ajër të pastër dhe diell.’

    Kjo njëqindvjeare ndau ato që ka mësuar në 100 vitet e kaluara të jetës së saj.

    ‘Udhëtoni ndërsa jeni të rinj dhe të aftë. Mos u shqetësoni për paratë, thjesht bëjeni të funksionojë. Përvoja është shumë më e vlefshme se mund të jenë ndonjëherë paratë . ‘

    ‘E vetmja gjë që është konstante është ndryshimi, kështu që duhet të mësoni ta përqafoni atë.’

    ‘Një ditë do të kuptosh që ke harxhuar shumë kohë duke u shqetësuar për asgjë.’

    ‘Unë nuk po them se duhet të praktikoni një fe ose një tjetër, ose të mos praktikoni një fe ose një tjetër … Unë thjesht po them që duhet të kuptoni se në çfarë besoni dhe ta jetoni plotësisht’.

    ‘Mos e merrni jetën aq seriozisht.’


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/mos-u...genje-kurre-2/

  2. #262
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Faktori Konjitiv Suprem ushtron ndikimin e tij në trupin dhe mendjen e njerzve. Qeniet njerëzore mund të përfitojnë nga ky ndikim vetëm kur mendja mbetet në një gjendje qetësie. Kështu pra njerzit duhet të kënaqen vetëm ushtruar vepra të virtytshme. Ne te kundert Nëse njerëzit mbajnë shoqëri të keqe, trupat e tyre psikikë do të devijohen nga energjitë negative fizike dhe psikike të ketyre elementëve të këqij. Shqetësimi mendor dhe dallgët e pashëndetshme të mjedisit do t'i bëjnë ata të largohen nga rruga e drejtësisë. Prandaj, çdo qenie njerëzore duhet të ketë shoqëri të mirë dhe spirituale. Njeriu duhet të lëvizë sipas rrjedhës shpirtërore dhe jo sipas rrjedhës psikike të të tjerëve.

    Shrii Shrii Anandamurti

  3. #263
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Parama Puruśa (Koshienca Supreme) është Fakulteti Suprem Njohës; asgjë nuk është jashtë Tij. Edhe AI-Zoti e ndjen agoninë e brendshme të njerëzve të dëshpëruar në thelbin e zemrës së Tij dhe u tregon atyre rrugën qetësuese të ndriçimit. Atëherë ata njerëz të dëshpëruar thërrasin në entuziazmin e gëzimit të tyre: "Ti ekziston, o Zot, edhe unë ekzistoj!"

    Ata vazhdojnë të lëvizin në botën e brendshme shpirterore. Joshjet simpatike të botës së jashtme nuk e mbajnë më mendjen e tyre në tronditje. Shkëlqimi verbues i formës dhe i ngjyrës, tërheqja e tyre vezulluese, nuk ngjall më asnjë përgjigje në skutat më të thella të mendjes së tyre. Shkëlqimi i botës shumë ngjyrëshe jashte dhe shkëlqimi i jetës së tyre të brendshme bëhen një.

    Shrii Shrii Anandamurti

  4. #264
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Kur njeriu ndjen unitetin e tij/saj me Zotin Suprem dhe ndjen se ai/ajo nuk është një person i zakonshëm, por fëmija i bekuar i Atit Suprem dhe kur bëhet njësh me ATE-ZOTIN, atëherë ai/ajo nuk është më një person i zakonshëm. Ai/ajo fiton fuqi të pamasë, vitalitet të jashtëzakonshëm, vitalitet të pafund dhe kjo është Yoga juaj në sferën fizike. Duhet të mbani mend gjithmonë se një burrë apo një grua është një person i zakonshëm kur ndahet apo largohet nga THELBI Suprem Absolut, por ai/ajo bëhet Suprem kur është bere njesh me Supremin e Madh Absolut. Këtë gje e bëjmë apo e arrijme me ndihmën e praktikes sone shpirterore ,meditimit,sherbimit social pa interes dhe Mantrës sonë te dhene si dhurate nga Guru. Kjo është Yoga në sferën fizike.”


    Shrii Shrii Ánandamúrti

  5. #265
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Edukata është ajo që mbetet, kur njeriu harron atë që ka mësuar në shkollë”

    Kur mbërriti në SHBA, Ajnshtajnit, si të gjithë emigrantëve të tjerë, i dhanë një pyetësor për të kompiluar.

    Ndër të gjitha pyetjet të cilave i duhej dhënë përgjigje, njëra pyeste: “Cilës race i përkisni?”. Dhe ai iu përgjigj: “Racës njerëzore”.

    E pra, ky është gjeniu, por edhe thumbuesi, ndaj kemi zgjedhur sot 40 shprehje nga ai; sigurisht që prej Ajnshtajnit ka gjithnjë për të mësuar…

    Albert Ajnshtajni (Albert Einstein) ishte një nga mendjet më të mëdha të shekullit të 20-të, dhe kontributet e tij në dijen njerëzore janë të pashembullta.

    Fizikani realizoi studime të reja mbi mënyrën se si funksionon universi ynë, formuloi Teorinë e Relativitetit dhe parashikoi ekzistencën e valëve gravitacionale, një shekull para se ne t’i vëzhgonim ato.

    Ajnshtajni nuk ishte vetëm i shkëlqyeshëm, ai ishte i thellë: një shkencëtar-filozof, i cili e dinte se si të përshkruante gjendjen njerëzore.

    Ky gjenialitet, bashkë me ulje-ngritjet e forta të racës njerëzore që Ajnshtaini përjetoi gjatë jetës së tij, shërbejnë si një këndvështrim, për një jetë që ende nuk ka të ngjashme.

    40 thënie nga Ajnshtajni

    Vetëm dy gjëra nuk kanë kufij, Universi dhe budallallëku njerëzor, dhe për të parin nuk jam i sigurt.
    E rëndësishme është të mos ndalosh se bëri pyetje.
    Të gjithë e dinë që një gjë është e parealizueshme, derisa arrin një që nuk e di dhe e realizon.
    Është më e lehtë të thyesh një atom, sesa një paragjykim.
    Çmenduri është të bësh gjithmonë të njëjtën gjë dhe të presësh rezultate te ndryshme.
    Sëmundje shume e keqe racizmi.
    Por mbi të gjitha e çuditshme: sëmur të bardhët, por vret të zinjtë.
    Kompjuterët janë shumë të shpejtë, precizë dhe budallenj.
    Njerëzit janë shumë të ngadaltë, shumë pak precizë dhe inteligjentë. Së bashku përbëjnë një fuqi që e kalon imagjinatën.

    Bota është një vend i rrezikshëm, jo për shkak të atyre që bëjnë veprime të këqija, por për shkak të atyre që shikojnë pa thënë gjë.
    Nuk e di se me çfarë lloj armësh do të luftohet në Luftën e Tretë Botërore, por di që në të Katërtën do të luftohet me gurë dhe me shkopinj.
    Ndryshimi midis gjenialitetit dhe budallallëkut është se gjenialiteti ka limit.
    Paqja nuk mund të mbahet me forcë, por mund të arrihet vetëm duke kuptuar njëri-tjetrin.
    Jeta është si të ecësh me biçikletë: në qoftë se do të jesh në ekuilibër duhet të lëvizësh.
    Nuk e ke kuptuar me të vërtetë një gjë, nëse nuk je në gjendje t’ia shpjegosh gjyshes tënde, apo… një 6-vjeçari.
    Nuk mendoj asnjëherë për të ardhmen. Ajo arrin aq shpejt…

    Mos u shqetëso për vështirësitë e tua në matematikë, të siguroj se të miat janë akoma më të mëdha.
    Nuk mund të zgjidhet një problem, me të njëjtin mentalitet që e ka krijuar atë.
    Asgjë nuk është më praktike se një teori e mirë.
    Për sa kohë që ligjet e matematikës i referohen realitetit, ato nuk janë të qarta, dhe për sa kohë janë të qarta, ato nuk i referohen realitetit.
    Në qoftë se do të lindja përsëri, do të bëhesha hidraulik.

    Në qoftë se të dhënat dhe teoria nuk përputhen, ndrysho të dhënat.
    Në qoftë se në momentin e parë një ide nuk është absurde, atëherë nuk ka asnjë shans që ajo të realizohet.
    Është më mirë të jesh optimist dhe ta kesh gabim, sesa të jesh pesimist dhe të kesh të drejtë.
    Barku i zbrazët nuk është këshilltar i mirë politik.
    Zemërimi banon vetëm në gjoks të budallenjve.

    Edukata është ajo që mbetet, kur njeriu harron atë që ka mësuar në shkollë.
    Intelektualët zgjidhin problemet, gjenitë i parandalojnë ata.
    Gjëja kryesore është të mos ndaloni së pyeturi.
    Logjika do të të shpie nga A tek B. Imagjinata të shpie kudo.
    Dashuria është mësues më i mirë se detyra.

    Vetëm jeta e jetuar për të tjerët është me vlerë.
    E vetmja gjë që bie ndesh me diturinë time është arsimimi.
    Për sa i përket përputhjes së ligjeve të matematikës me realitetin, ato nuk janë të sigurta; për sa i përket sigurisë së tyre, ato nuk përputhen me realitetin.
    Logjika praktike është mbledhja e paragjykimeve të përfituara në moshën 18-vjeçare.
    Çlirimi i energjisë atomike nuk ka krijuar një problem të ri. Ka bërë më urgjente nevojën për të zgjidhur një ekzistues.
    Nëse jeni në botë të përshkruani të vërtetën, lërjani elegancën rrobaqepësit.
    Nuk e di se me cilat armë do të bëhet Lufta III Botërore, por Lufta IV Botërore do të luftohet me shkopinj dhe gurë.
    Sekreti i krijimtarisë është të dish të fshehësh burimet.
    Vendose dorën mbi furrë për një minutë dhe të duket si një orë. Ulu pranë një vajze të bukur për një orë dhe të duket si një minutë.

    Ky është relativitet.

    Është arti suprem i mësuesit ai që shpalos gëzimin e krijimtarisë dhe të vetëdijes.
    Një tavolinë, një karrige, një kanistër me fruta dhe një violinë; çka i duhet më shumë një njeriu për të qenë i lumtur?



    /KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/eduka...ar-ne-shkolle/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 02-07-2022 më 23:31

  6. #266
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Per tu orientuar mire ne bote eshte mire te besh nje kujdes te madh duke u sjellle me perulje dhe tolerance:
    me te paren mbrohesh nga demet dhe humbjet,ndersa me te dyten nga grindjet dhe mashtrimet

    Artur Shopenhauer

  7. #267
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Nuk diskutohet per te mundur te tjeret apo per te patur te drejte, por
    diskutohet per te kuptuar shkakun e shkaqeve apo thelbin e gjerave dhe subjekteve

    (Dialogu eshte celesi progresit ---> Platoni)

  8. #268
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Dembelia është fillimi i të gjitha veseve, kurora e të gjitha virtyteve”

    Franz Kafka (3 korrik 1883 – 3 qershor 1924) ishte shkrimtar hebre nga Bohemia. Shkruante në gjuhën gjermane, ndërsa njihet më shumë për tregimet e shkurta. Kafka vlerësohet si një nga figurat kryesore të letërsisë së shekullit XX.

    • Shenja e parë e fillimit të kuptimit është dëshira për të vdekur.

    • Njeriu i veprimit i detyruar të mendojë, është i palumtur deri në çastin që ia arrin të dalë nga kjo situatë.

    • Një shkallë që nuk konsumohet nga hapat e njerëzve, nisur nga pikëpamja e saj, është vetëm diçka e rëndomtë prej druri.

    • Gjithmonë fillimisht merrte frymë thellë pasi çlirohej nga kotësia dhe vetëkënaqësia.

    • Kushdo që nuk arrin të gjejë kuptimin e jetës së tij, ndërkohë që ai është gjallë, ka nevojë që një dorë ta ruajë paksa nga dëshpërimi ndaj fatit të tij… por, me dorën tjetër ai nuk mund të zhdavaritë çfarë shikon në mes të rrënojave.

    • Kushdo që ruan aftësinë për ta parë bukurinë, nuk ka për t’u plakur kurrë.

    • Shoqërimi me qenie njerëzore çon në vetëvëzhgim.

    • Atlasit i ishte lejuar opinioni se ai ishte i lirë, nëse donte, ta kapte Tokën dhe ta hidhte tutje; por ky opinion ishte e vetmja gjë që i ishte lejuar.

    • Të besosh në progresin nuk do të thotë të besosh se është bërë ndonjë progres.

    • Duke besuar me pasion në diçka që ende nuk ekziston, ne e krijojmë atë. Joekzistuesja është çfarëdo gjëje që ne nuk e kemi dëshiruar mjaftueshëm.

    • Duke ia imponuar një përgjegjësi tepër të madhe, për më tepër, të gjithë përgjegjësinë, vetvetes, ti e rrënon vetveten.

    • Fatkeqësia e Don Kishotit nuk është përfytyrimi i tij, por Sanço Pançoja.

    • Mos u dëshpëro, madje as nga fakti se ti nuk dëshpërohesh.

    • Çdo revolucion avullon dhe lë prapa vetëm lëmashkun e një burokracie të re.

    • E ligë është çdo gjë dëfryese.

    • Nga një pikë e caktuar e lëvizjes përpara nuk ka më kthim prapa. Kjo është pika e cila duhet arritur.

    • Zoti t’i jep arrat, por nuk t’i thyen ato.

    • Ai që kërkon nuk gjen, por ai që nuk kërkon do të gjendet.

    • Qielli është memec, ai i bën jehonë vetëm memecërisë.

    • Si mund të gjesh kënaqësi në botë nëse nuk e ke atë për strehë?

    • Unë nuk i lexoj reklamat. Sepse do ta harxhoja gjithë kohën duke kërkuar gjëra.

    • Unë kam ndjesinë e vërtetë të vetes sime vetëm kur jam tej mase i palumtur.

    • Dembelia është fillimi i të gjitha veseve, kurora e të gjitha virtyteve.

    • Nëse unë do të jetoj përjetësisht, si do të ekzistoj nesër?

    • Në njëfarë kuptimi e mira është e parehatshme.

    • Në luftën midis teje dhe botës, përkrahe botën.

    • Në teori ka një mundësi të lumturisë së përkryer: Të besosh në elementin e pashkatërrueshëm brenda dikujt dhe të mos përplasesh me të.

    • Është e rehatshme të mendosh se shpërpjesëtimi i gjërave në botë duket se është vetëm aritmetik.

    • Është shpesh më e sigurt të jesh në zinxhirë se të jesh i lirë.

    • Sa tmerrshëm e pakët është njohja e vetes sime, krahasuar me njohjen e dhomës sime.

    • Lejomë ta kujtoj fjalën e moçme: njerëzit e dyshuar janë më normalë se të tjerët, gjersa ata rrinë në baraspeshë pa e ditur këtë gjë, duke qenë të peshuar bashkë me mëkatet e tyre.

    • “Frika” ime është thelbi im, dhe ndoshta pjesa ime më e mirë.

    • Parimi im prijës është ky: Faji nuk duhet dyshuar kurrë.

    • Ende pa i thënë gjërat, i bën – kështu vepron njeriu me vlera.

    • Askush nuk mund ta shohë të vërtetën, por mund të jetë e vërteta.

    • Një përparësi në mbajtjen e ditarit është se ju nuk i vini re ndryshimet nga të cilat vuani pa pushim.

    • Frytshmëri është të bësh gjëra që nuk ishe i aftë t’i bëje më parë.

    • Vetëkontroll do të thotë të dëshirosh të jesh i frytshëm në një pikë në rrezatim të pafund me ekzistencën time shpirtërore.

    • Sa kohë që e ke kafshatën në bojë, atëherë i ke zgjidhur të gjitha problemet e momentit.

    • Fillo me çka është e drejtë sesa të fillosh me çka është e pranueshme.

    • Vuajtja është elementi pozitiv i kësaj bote, në të vërtetë është e vetmja lidhje midis kësaj botes dhe pozitives.

    • Dashuria sensuale është mashtruese si dhe dashuria hyjnore; ajo nuk mund të bëhet vetë, por gjersa e ka pavetëdijshëm elementin e dashurisë hyjnore brenda vetes, mund të bëhet edhe kështu.

    • Historia e njerëzimit është çasti midis dy hapave të udhëtarit.

    • Fakti që synimi ynë është i matur saktësisht me jetën tonë, na e jep ne përshtypjen se jemi të përjetshëm.

    • Shpirti bëhet i lirë vetëm kur ai të pushojë së qeni një mbështetje.

    • Ka vetëm dy gjëra. E vërteta dhe gënjeshtrat. E vërteta është e pandashme, gjersa ajo nuk e njeh veten; të gjithë ata që duan ta njohin, vetëm sa gënjejnë.

    • Ne të gjithë kemi flatra, por ato nuk na duhen ne për asgjë dhe nëse do të mundnim, do t’i shqyenim.

    • Rinia është e lumtur, sepse ajo e ka mundësinë ta shohë të bukurën. Të gjithë ata që janë të aftë ta shohin të bukurën, nuk plaken kurrë.

    • Ne jemi mëkatarë jo vetëm se kemi ngrënë Pemën e Dijes, pore edhe sepse nuk e kemi ngrënë Pemën e Jetës. Gjendja në të cilën ndodhemi është mëkatare, pavarësisht nga faji.


    Kultplus.com

    https://www.kultplus.com/libri/dembe...tha-virtyteve/

  9. #269
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Sipas standardit të intelektit, mikrokozmoset (njerzit) klasifikohen në tre kategori të pergjithshme . Ata janë njerez me mendje kafsherore ne trup njeriu, mendje njerëzore ne trup njeriu, dhe njerez me mendje hyjnore ne trup njeriu. Praktika intuitive shpirterore dhe meditimi është një praktikë e shndërrimit të mendjes brutale-kafsherore në mendje njerëzore dhe te mendjes njerëzore në mendje hyjnore.

    Në shoqërinë tonë njerëzore gjejmë mikrokozmos (njerez) të të tre këtyre llojeve; dmth në shoqërinë tonë ka mikrokozmos - njerez me trup njeriu dhe mendje kafsherore, persona me mendje njerëzore ne trup njeriu, dhe njerez me trup njeriu me mendje hyjnore . ... në jetën tonë shoqërore, të gjitha problemet krijohen nga brutalët qe kane mendje kafsherore me trup njeriu ; dhe këto probleme përjetohen nga njerzit qe kane mendje njerzore me trup njeriu ; dhe keto probleme zgjidhen nga njerez qe kane mendje hyjnore me trup njeriu .

    Pra, një aspirant shpirtëror është i ardhur ne kete bote qe të zgjidhë problemet e shoqërisë, dhe ai të mos krijojë probleme të reja, aspiranti shpirteror duhet te jete nje risorse dhe jo nje problem.

    SHRI SHRI ANANDAMURTIJI


  10. #270
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Unë nuk jam trupi, unë jam mendja” Mesazhi motivues i Rita Levi Montalcinit

    “Që fëmijë unë isha e sigurtë se nuk doja të bëhesha grua apo nënë. Shihja në familjen time një ndikim tepër të madh të tim ati, të cilin e kisha frikë: dy plus dy nuk bënin katër përpara tij, edhe pse ishte matematicien. Nëna ime, piktore në profesion, u detyrua të linte punën pas martesës. Fillimisht ju kundërvura babait tim, i cili nuk donte që femrat t’i përkushtoheshin studimeve. Më thoshte vetëm: “Nuk mundem të të ndaloj, ama as të jap leje të vazhdosh studimet”. Më vonë u shpallën edhe ligjet raciale.

    "Femrat vlejnë po aq sa meshkujt, madje, kanë dhunti më të mëdha dhe lirshmëri mendore. Për fat të keq, përgjatë historisë janë mbajtur larg arsimit. Mirëpo në ato vende ku kanë mundur të studiojnë, sigurisht që rezultatet nuk kanë munguar. Në moshën 90 vjeçare e kam humbur paksa shikimin, akoma më shumë edhe dëgjimin. Në konferenca nuk arrij t’i shoh imazhet dhe nuk dëgjoj mirë. Ama mendoj më tepër tani, se sa kur isha 20 vjeçe. Trupi le të bëjë çfarë të dojë. Unë nuk jam trupi, unë jam mendja”. – Rita Levi Montalcini

    Rita Levi Montalcini ka qenë një nga neurologet dhe politikanet më të njohura italiane. E lindur në Torino, në një familje hebre ku i ati ishte një inxhinier elektrik dhe matematicien, kurse e ëma një artiste. Gjatë karrierës së saj u dallua për forcën motivuese për çdo femër për të ecur përpara në jetë, sikurse edhe e shpreh në fjalët e mësipërme. Ndërkohë, Rita Levi Montalcini na jep edhe një mesazh shumë me vlerë: “Unë nuk jam trupi, unë jam mendja”. Sado të kalojnë vitet, sado të moshohemi, sërish bukuria gjendet në mendje. Trupi mund të plaket, ama një mendje e bukur të tregon përherë të ri.


    Bota.al

    https://bota.al/une-nuk-jam-trupi-un...i-montalcinit/

  11. #271
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Shpetimtari nuk eshte nje qenie hyjnore e sjelle ne toke.
    Shpetimtari eshte nje gjendje e mendjes; udhetimi i shpetimtarit prej nga lart eshte ne fakt udhetimi per brenda vetes.

    S. Davies
    The secret book ofJohn; the Gnostic Gospel

  12. #272
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Per sa i perket te ashtuquajturve intelektuale ata kane nje intelekt te grades "C", te ashtuquajturit Karmiket kane nje intelekt te grades "B", dhe ata qe quhen Bhakta (devotet) te cilet jane edhe personat me inteligjent, kane nje intelekt te grades "A", Keshtu pra uroj dhe shpresoj qe ju te gjithe djem dhe vajza ,meshkuj dhe femra ,te kerkoni te jeni inteligjente te grades A, dhe te levizni drejt shtegut te drejte dhe te panjollosur te Bhaktit apo Devocionit.

    Shrii shrii Anandamurtijii

  13. #273
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Çfarëdo që të bëni, kudo që të shkoni, mbajeni Atë-Zotin gjithmonë në mendjen tuaj.

    Kujtoje Atë-Zotin vazhdimisht dhe duke e kujtuar vazhdimisht Atë-Zotin do ta arrish, sepse siç thashë dje dhe me perpara “si mendoni, ashtu edhe bëheni”. Meqë po mendoni për Të-Zotin, një ditë do të bëheni Ai.

    -Shrii Shrii Anandamurti

  14. #274
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Duhet t’u jemi mirënjohës njerëzve që na bëjnë të lumtur, ata janë si kopshtarët e mirë që e bëjnë të lulëzojë shpirtin tonë’

    Marsel Prust ka lindur më 10 korrik të vitit 1871 në Paris, dhe ka vdekur në vitin 1922.

    Konsiderohet si njëri nga shkrimtarët më të mëdhenj francez i të gjitha kohëve; puna kryesore që Prusti e zhvilloi gjatë karrierës së tij është vepra “Në kërkim të kohës së humbur”, të cilën e botoi mes viteve 1913-1927.

    Me talentin e jashtëzakonshëm, ai arriti të rreshtohet në mesin e të mëdhenjve si Dante, Balzak apo Xhojs – duke arritur të krijoi universin e tij të plotë.

    Janë të famshme edhe thëniet e tij, për artin, jetën, dashurinë…

    KultPlus, jua sjell njërën prej tyre.

    “Duhet t’u jemi mirënjohës njerëzve që na bëjnë të lumtur, ata janë si kopshtarët e mirë që e bëjnë të lulëzojë shpirtin tonë”.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/trashegimia...shpirtin-tone/

  15. #275
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Yoga eshte rruga e progresit ,rruga e zhvillimit per cdo qenje njerzore , asnje dhe askush nuk mund te qendroje larg nga shtegu i Yoges ,yoga eshte dharma (karakteristika e lindur e jetes njerzore) keshtu qe ne jeten individuale duhet te praktikojme YOGA dhe ne jeten kolektive duhet te inkurajojme te tjeret te praktikojne YOGA , ky eshte ilaci dhe balsami sherues per te gjitha shqetesimet ne te gjitha nivelet e jetes njerzore ,ato te sferes fizike,psiqike,dhe shpirterore.

    Shrii shrii Anandamurtijii

  16. #276
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Cfare mund te beje nje qenje njerzore?

    Qenjet njerzore nuk mund te krijojne asgje origjinale. qenjet njerzore nuk mund te krijojne pese faktoret themelore ne univers (faktorin eterik,ajror,luminoz,ate te lengshem,dhe ate solid) gjithshka qe mund te bejne qenjet njerzore dhe qe jane ne gjendje te arrijne jane thjesht kombinime dhe perzierje te lendeve kimike dhe fizike, nga ato pese faktore te cilat jane krijuar me pare nga Entiteti Suprem Kozmik BABAI SUPREM ,AI ka krijuar te gjithe universin ,te panumertat galaktika,yjet, planetet,kometat,etj,etj, AI ka krijuar kete planet dhe e ka bere te pershtatshem per qenjet njerzore mijera dhe miliona vjet perpara se te vinin ketu. Tani ka disa individe te ardhur ne kete planet vetem per nje perjudhe te shkurter kohore te cilet thone :

    " Ne jemi pronare te kesaj bote fizike"

    A ka gje me te trashe se ky afirmim ?

    A ka injorance me te madhe se kjo thenje e tyre ?

    Kjo nuk eshte gje tjeter pervecse shprehja maksimale e injorances dhe arrogances se tyre , jane te verbuar nga interesi personal.

    Heret a vone te gjithe duhet te pranojne faktin se jo vetem ky planet por i gjithe universi eshte prone e perbashket kolektive e te gjithe qenjeve njerzore dhe jo vetem e rraces njerzore, eshte absolutisht esenciale te ndertohet nje shoqeri e bazuar mbi kete ideal nese qenjet njerzore duan te mbijetojne ne kete toke planet.

    Shrii shrii Anandamurtijii

  17. #277
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Nuk mund ta jetosh jetën duke kënaqur të tjerët”

    Thënie të veçanta nga Anne Hathaway


    “Vetmia është gjëja që preferoj më pak në jetë. Gjëja që më shqetëson më tepër, është të përfundoj e vetme, pa pasur pranë dikë që të kujtohet apo kujdeset për mua”.

    “Bukuria më e madhe e muzikës është se ajo mbërrin, atje ku fjalët nuk mbërrijnë dot”.

    “E kam mbështetur përherë barazinë. Askush nuk e ka marrë ndonjëherë guximin të më thoshte se nuk mund ta bëja diçka, vetëm se isha vajzë”.

    “Je thjesht njeri. Nuk ke se si ta kesh gjithçka në vijë në çdo moment të ditës”.

    “E dini kur e ndiej se po bëj më të mirën? Kur nuk e kam parë veten në pasqyrë për ditë të tëra dhe jam duke bërë gjërat që më lumturojnë”.

    “Nuk mund ta jetosh jetën duke kënaqur të tjerët. Zgjedhjet duhet të jenë të tuat”.

    “Ndonjëherë njerëzit më të mirë janë të mbushur me tatuazhe, ndërkohë ata më paragjykuesit i takon në kishë çdo të dielë”.

    “Mendoj se gjëja për të cilën duhet të shqetësohesh më së shumti në jetë, është se si i trajton njerëzit e tjerë”.

    “Një eksperiencë e keqe në dashuri, nuk ka pse të jetë një arsye për të pasur frikë të nisësh një histori të re dashurie”.

    “Unë mundohem të mos dal në takime romantike me personat që njoh në punë. Kjo gjë mendoj se e bën jetën më të lehtë”.


    Bota.al

    https://bota.al/nuk-mund-ta-jetosh-j...qur-te-tjeret/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 29-07-2022 më 23:35

  18. #278
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Kjo e jona eshte nje mbeshtetje subjektive dhe nje rregullim objektiv

    Fusioni i lumtur midis botes objektive dhe objektit dhe synimit subjektiv, nderkohe qe leviz drejt objektivitetit Suprem duhet te mbash nje pershtatje te duhur me boten objektive , kur shoqeria njerzore do te sistemohet ne kete ide Supreme.... njerzimi i te gjithe universit do te bashkohet dhe ne e presim me ankth kete moment te lumtur.

    Shrii shrii Anandamurtijii
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 30-07-2022 më 14:56

  19. #279
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    12-04-2009
    Postime
    368

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ka njerez qe flasin, flasin, flasin….derisa gjejne dicka per te thene.
    (Sacha Guitry)
    Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

  20. #280
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,929

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    "Një person është një zotëri i vërtetë kur nuk ka dallim midis mendimeve, fjalëve dhe veprimeve të tij."

    Shrii shrii Anandamurtijii

Faqja 14 prej 42 FillimFillim ... 4121314151624 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •