Close
Faqja 9 prej 42 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 180 prej 831
  1. #161
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Thëniet më të bukura nga Fritz Perls

    Fritz Perls (1893 – 1970) ishte një psikiatër, psikanalist dhe psikoterapist me origjinë gjermane.

    Perls shpiku termin “Terapi Gestalt” për të identifikuar formën e psikoterapisë që ai zhvilloi me gruan e tij, Laura Perls, në vitet 1940-1950. ​​Thelbi i procesit të terapisë Gestalt është ndërgjegjësimi i shtuar për ndjesinë, perceptimin, ndjenjat trupore, emocionet dhe sjelljen, në momentin aktual.

    Për kënaqësinë e lexuesve kemi sjellë disa prej thënieve më të bukura të Perls:


    “Të presësh që bota të të trajtojë me drejtësi sepse je një person i mirë është njësoj si të presësh që një dem të mos të sulmojë sepse je vegjetarian.”

    “Gjithçka rrjedh kur gjeni mirëqenien mendore.”

    “Të jesh i pranishëm tani do të thotë të bashkosh vëmendjen dhe vetëdijen.”

    “Trupi di gjithçka. Ne dimë shumë pak. Intuita është inteligjenca e trupit.”

    “Detyra e çdo personi është të zbulojë se çfarë po e bllokon një situatë jete.”

    “Unë nuk jam në këtë botë për të përmbushur pritshmëritë e të tjerëve, as nuk mendoj se bota duhet të përputhet me të miat.”

    “Të piqesh do të thotë të marrësh përgjegjësinë për jetën tënde, të jesh vetëm.”

    “Të mësuarit është zbulimi se diçka është e mundur.”

    “Varësia jonë na bën skllevër ne, veçanërisht nëse kjo varësi është një varësi e vetëvlerësimit tonë. Nëse keni nevojë për inkurajim, lavdërim, përkëdhelje në shpinë nga të gjithë, atëherë ju i bëni të gjithë gjykatësit tuaj.”

    “Personi që ka kontrollin është personi që mund të heqë dorë nga kontrolli.”

    “Mik, mos u bëj perfeksionist. Perfeksionizmi është një mallkim.”

    “Është shumë e rrallë që njerëzit të jenë në gjendje të flasin dhe të dëgjojnë. Shumë pak dëgjojnë pa folur.”

    “Ankthi është eksitim pa marrë frymë.”

    “Bëhuni vetvetja, shprehuni lirshëm dhe pa frikë. Në fund të fundit, ata që ju duan vërtet nuk do t’i shqetësojnë ato që thoni ose bëni.”

    “Mos mendo aq shumë… Ndjej.”

    “Dhimbja ka për qëllim të na zgjojë … Dhimbja është diçka që duhet bartur, si një radio. Ju e ndjeni forcën tuaj në përvojën e dhimbjes. E gjitha varet nga mënyra se si e mbani atë.”

    “Ne duhet të mësojmë të tolerojmë të vërtetën, edhe nëse ajo lëndon krenarinë tonë.”

    “Asgjë nuk ka kuptim pa kontekstin e saj. Kuptimi në vetvete, dhe i izoluar, nuk ekziston.”

    “Fakti që ne jetojmë jetën tonë duke përdorur një përqindje kaq të ulët të potencialeve tona është sepse ne nuk jemi të gatshëm ta pranojmë veten ashtu siç jemi.”

    “Ne nuk e lejojmë veten – ose nuk na lejojnë të tjerët – të jemi plotësisht vetvetja.”

    “Nëse refuzoni të kujtoni ëndrrat tuaja, ajo që po bëni në të vërtetë është të mohoni ekzistencën tuaj.”

    “Ndryshimi është një mundësi.”

    “Secili është përgjegjës për drejtimin e jetës së tij drejt asaj që dëshiron.”

    “Ne nuk mund të shpëtojmë nga shqetësimet dhe parehatitë e së tashmes.”

    “E kaluara rrëmben të tashmen tonë.”

    “Përmirësimi i jetës sonë përfshin të dish se si të vendosim përparësi.”

    “Vetmia është në fakt vendi ku mund të lidheni me ndjenjën e përkatësisë.”

    “Shpërqëndrimet janë gjithashtu pjesë e rrugëtimit tonë të jetës.”

    “Përpjekja është gënjeshtër. Unë do të përpiqem do të thotë që ju nuk keni asnjë qëllim serioz për ta bërë atë. Nëse vërtet planifikoni ta bëni atë, thoni: “Unë do ta bëj”; dhe nëse jo, thuaj: “Nuk do ta bëj”. Ju duhet të flisni qartë në mënyrë që të mendoni qartë dhe të veproni qartë.”

    “Ka shumë potencial te njerëzit, por të dish se si ta zbulosh kërkon gjithashtu talent.”

    “Frika nga vdekja do të thotë frikë nga jeta.”

    “Lëreni planin më të mirë për ju të lindë nga brenda jush.”


    /KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/theni...a-fritz-perls/

  2. #162
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Meso not qe te kalosh lumin

    mao ce dun

  3. #163
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Mos lejo asnjë që të thotë se nuk je e bukur. Mund të thonë ca të duan, ti qëndro e drejtë me veten”


    Disa nga thëniet më të bukura të këngëtarit të mirënjohur të muzikës Rap, Eminem.

    “Ndonjëherë ndihesh i lodhur. Ndihesh i dobët. Dhe kur ndihesh i dobët, dëshiron thjesht të heqësh dorë. Ama duhet të kërkosh brenda vetes. Duhet ta gjesh fuqinë e brendshme dhe ta shfaqësh. Gjej motivimin për të mos u dorëzuar dhe të mos jesh një dështak”.

    “Prapa çdo personi të suksesshëm, qëndron një tufë me persona që e urrejnë”.

    “Mos lejo asnjë që të thotë se nuk je e bukur. Mund të thonë ca të duan, ti qëndro e drejtë me veten”.

    “Nëse nuk do të kishte drama dhe negativitet në jetën time,a tëherë gjithë këngët e mia do të ishin të dobëta e të mërzitshme”.

    “Nuk më intereson nëse je me ngjyrë, i bardhë, heteroseksual, biseksual, homoseksual, i shkurtër, i gjatë, i dobët, i shëndoshë, i pasur apo i varfër. Nëse sillesh mirë me mua, do të sillem dhe unë mirë me ty. Shumë e thjeshtë”.

    “Mos u mundo të më gjykosh, ti s’e ke idene se nëpër çfarë kam kaluar”.

    “Disa njerëz ëndërrojnë për suksesin, ndërkohë që të tjerë zgjohen dhe punojnë fort për ta arritur atë”.

    “Vendose kokën në jastëk dhe fli. Ndoshta një ditë do të zgjohesh dhe gjithçka që po kalon do të duket si një ëndërr”.

    “Për njerëzit që kam harruar t’i falenderoj, ndoshta nuk keni kaluar nëpër mendjen time për një arsye dhe nuk e meritoni një falenderim gjithsesi”.

    “Ke armiq? Shumë mirë. Kjo tregon se ke qëndruar i fortë në diçka që ke besuar”.


    Bota.al

    https://bota.al/mos-lejo-asnje-qe-te...ejte-me-veten/

  4. #164
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Dikush pret shiun për të mos qarë vetëm’

    Në 78-vjetorin e lindjes së Jim Morrison, KultPlus ua sjell disa nga thënjet më të njohura të tij.

    Thënie për vdekjen, trishtimin dhe hidhërimet e dashurisë


    • Dashuria është gëzimi i qenies dy, tmerri që mbetesh një, frika se bëhesh tre!

    • Nëse juve ju mungon dikush në botë, për mua jeni ju që i mungoni botës!

    • Mos qaj! Sepse në botë ekziston gjithnjë një person që jeton për buzëqeshjen tënde!

    • Kam provuar të eci këmbëzbathur rrugës shtruar plot kujtime, aty ku këmba shkelte dhimbje aty, ku dhimbja shkelte dhimbje…!

    • Prapa çdo loje ekziston ideali i vdekjes!

    • Të gjithë kërkojnë një mik, por asnjë nuk provon të bëhet i tillë!

    • Po u zgjove në mëngjes dhe nuk e pe diellin ose dielli je ti, ose ke vdekur!

    • Përse nuk na lejojnë të dashurojmë… X vjeç kur mund të vdesim në çdo moshë?!

    • Nuk ju kërkova unë të më lindni, ndaj më lini të jetoj!

    • Dikush pret shiun për të mos qarë vetëm!

    • Jeta është veç një ëndërr në rrugën e vdekjes!

    • Uroj që kur të vdes të shkoj në Parajsë, sepse Ferrin e jetova këtu!

    • Sikur të na jepej gjithë fuqia magjike që të lexonim mendimet e njëri-tjetrit, supozoj që efekti i parë do të ishte shkatërrimi i të gjitha miqësive…!

    • Merr pak dhimbje nga e imja, shpirti im po të thërret, po kjo jetë po s’pati dhimbje kurrë s’mund të quhet jetë…!

    • Sado të këqija qofshin ditët, pa to s’dua të mbetem, qaj vetëm ditët e bukura se të këqijat qajnë vetveten…!

    • Çdo gjë lind e vogël dhe pastaj rritet, vetëm fatkeqësia lind e madhe, pastaj zvogëlohet…!

    • Ka kaq kohë që çdo ditë të shoh e më duket se të shoh për herë të parë…!

    • Hero nuk është ai qe bie në betejë, është ai që kur rrëzohet gjen forcën për t’u çuar e lufton përsëri…!

    • Pasqyra është miku im më i mirë sepse sa herë qaj nuk qesh me mua…!

    • Më pëlqejnë adoleshentët se çdo gjë që bëjnë e bëjnë për herë të parë…!

    • Të vrasësh është kurajo e momentit…të lësh të jetojnë është kurajo e përjetshme…!

    • Do jepja dhe jetën për të jetuar përjetësisht…!

    • Ndonjëherë mjafton një çast për të harruar një jetë e ndonjëherë nuk mjafton e tërë jeta për të harruar një çast…!

    • Pas gjakut, gjëja më e mirë që një burrë mund të japë, janë lotët e tij…!

    • Dhashë gjithçka që munda. Jam një poet që tregon historitë e tij e një këngëtar që këndon poezitë e tij…!

    • Midis të mirës dhe të keqes ka një porte… dhe unë ta hap!

    •- Mos u kënaq me horizontin… kërko pafundësinë!

    • Unë jam kështu, sepse shpreh atë që kam brenda…!

    • Jeta është si një pasqyrë, të qesh në qofte se e shikon duke qeshur…

    • Nuk do plakem kurrë, sepse jam një yll që bie…!


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/lajme/dikus...-qare-vetem-3/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 08-12-2021 më 22:34

  5. #165
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Krijimi i nje shoqerie ideale varet nga ndihma reciproke midis anetareve te saj SI DHE dhe sjellja e tyre bashkepunuese ,kjo sjellje bashkepunuese varet nga praktikimi DHE ZBATIMI i parimeve morale dhe sociale te YAMA E NIYAMA, keshtu pra praktika shpirterore dhe mbi te gjitha ato te YAMA E NIYAMA jane themelet e forta te nje shoqerie ideale universale

    SHRI SHRI ANANDAMURTIJI

  6. #166
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Luigi Pirandello: Para se të gjykosh jetën time, vish këpucët e mia, ec rrugëve ku kam ecur unë, jeto dhimbjen, dyshimet, të qeshurat e mia

    Narrator dhe autor teatral, revolucionarizoi teatrin e shekullit XX, duke u bërë një nga dramaturgët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Më 1934 iu dha çmimi Nobel për letërsinë. Ndër romanet e tij më të famshme, ne kujtojmë “Il fu Mattia Pascal” dhe “Uno, nessuno e centomila”.

    Më poshtë mund të lexoni disa nga thëniet e tij më të famshme:


    Para se të gjykosh jetën time apo karakterin tim, vish këpucët e mia, ec rrugëve ku kam ecur unë, jeto dhimbjen, dyshimet, të qeshurat e mia. Jeto vitet që kam jetuar unë, rrëzohu atje ku jam rrëzuar dhe ringrihu ashtu si unë.

    Kushdo mund të jetë hero herë pas here, por të jesh zotëri është diçka që duhet t’a kesh gjatë gjithë kohës.

    Kur thua që je i dashuruar me njerëzimin, je më se i kënaqur me veten tënde.

    E paraqes veten tek ju në formën më të përshtatshme për marrëdhëniet që dëshiroj të arrij me ju.

    Një fakt është si një thes – nuk do të ngrihet nëse është i zbrazët. Për ta bërë atë të ngrihet, së pari duhet të vendosni në të të gjitha arsyet dhe ndjenjat që çuan atë në atë gjendje.

    Në çmendurinë e tij ai u bë një aktor i tmerrshëm!

    Dashuria ime e vërtetë ka qenë gjithmonë gjumi që më shpëtoi duke më lënë të ëndërroja.

    Ju nuk e vlerësoni faktin që çmendurit janë me shumë fat.

    Drama është veprim, zotëri, veprim dhe jo filozofi e hutuar.

    Dhe askush nuk e kupton se ne të gjithë, gjithmonë, duhet të dukemi kështu, secili me sytë e tij plot tmerr në vetminë e tij, të pashmangshme.

    Logjika është e ndarë nga kafsha njerëzore. Ju mjaft lehtë mund të propozoni një zgjidhje logjike për diçka dhe në të njëjtën kohë të shpresoni me zemrën tuaj që nuk do të funksionojë.

    Historia e njerëzimit është historia e ideve.

    Njeriu, shkrimtari, instrumenti i krijimit do të vdesë, por krijimi i tij nuk vdes.

    Asgjëkund! Tregon thjesht se njeriu lind në jetë në shumë trajta, në shumë forma, si pemë, ose si gur, si ujë, si flutur, ose si grua. Kështu që dikush mund të lindë një personazh në një shfaqje.

    Jeta është plot me absurditete të çuditshme, të cilat, për habi, nuk kanë nevojë as të duken të besueshme, pasi ato janë të vërteta.

    Secili nga ne, kur është përballë të tjerëve, është i veshur me një lloj dinjiteti, por ne i njohim shumë mirë të gjitha gjërat e papërshkrueshme që ndodhin në zemër.

    Nëse shikoni në sytë e një kafshe, të gjitha sistemet filozofike rrëzohen.

    Besnikëria, besnikëria është një borxh, dhe më e shenjta, ndaj vetvetes, madje edhe para të tjerëve. Tradhëtia është e tmerrshme. Tradhëtia është e tmerrshme.

    Natyra përdor imagjinatën njerëzore për të ngritur punën e saj të krijimit në nivele edhe më të larta.

    Do të më pëlqente të të shkruar gjatë gjithë kohës; Do të doja të ndaja me ty gjithçka që kalon në mendjen time, gjithçka që peshon në zemrën time, gjithçka që i jep oksigjen shpirtit tim; fantazmat e artit, ëndrrat që do të ishin aq të bukura nëse do të mund të realizoheshin.

    Do të mësoni se në udhëtimin e gjatë të jetës do të hasni shumë maska dhe pak fytyra.

    Asgjë nuk është më e ndërlikuar se sinqeriteti.

    Ka një maskë për familjen, një për shoqërinë, një për punë. Dhe kur jeni vetëm, askush nuk mbetet.

    Gratë, si ëndrrat, nuk janë kurrë siç i dëshironi.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/luigi...eshurat-e-mia/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 10-12-2021 më 19:33

  7. #167
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Thëniet më të bukura nga dramaturgu Henrik Ibsen

    Henrik Johan Ibsen ishte një dramaturg norvegjez dhe drejtor teatri.

    Si një nga themeluesit e modernizmit në teatër, Ibsen shpesh quhet “babai i realizmit” dhe një nga dramaturgët më me ndikim të kohës së tij.

    Për kënaqësinë e lexuesve kemi sjellë një përzgjedhje të thënieve më të bukura të tij:


    Asnjëherë nuk duhet të vishni pantallonat tuaja më të mira kur dilni për të luftuar për lirinë dhe të vërtetën.

    Eshtë shenja e shpirtit të rebelimit të kërkosh lumturi në këtë jetë.

    Mendoj se ju nuk do të kundërshtoni faktin se për momentin njerëzit budallenj janë në një shumicë absolutisht dërrmuese në të gjithë botën.

    E shihni, çështja është se njeriu më i fortë në botë është ai që qëndron më i vetëm.

    Ti nuk me ke dashur kurre. Ju keni menduar vetëm se është e këndshme të jesh i dashuruar me mua.

    Një mijë fjalë nuk lënë të njëjtën përshtypje të thellë si një vepër e vetme.

    E shihni, ka disa njerëz që dikush i do dhe të tjerë me të cilët ndoshta do të preferonte të ishte me ta.

    Unë duhet të vendos se kush ka të drejtë – shoqëria apo unë.

    Burrat më të fortë janë më të vetmuarit.

    Unë besoj se para çdo gjëje jam një qenie njerëzore e arsyeshme, ashtu si ju-ose, në çdo rast, që duhet të përpiqem dhe të bëhem një.

    Paraja mund të jetë lëvozhga e shumë gjërave, por jo thelbi. Ju sjell ushqim, por jo oreks; mjekim, por jo shëndet; njohje, por jo miq; shërbëtorë, por jo besnikëri; ditë gëzimi, por jo paqe apo lumturi.

    Nuk është vetëm ajo që kemi trashëguar nga babai dhe nëna jonë që ecën në ne. Janë të gjitha llojet e ideve të vdekura, dhe besimet e vjetra pa jetë, e kështu me radhë. Ato nuk kanë vitalitet, por na ngjiten të gjithë njësoj, dhe ne nuk mund t’i heqim qafe.

    Opinioni publik është një gjë jashtëzakonisht e ndryshueshme.

    Me mua mund të ishe një person tjetër.

    Armiku më i rrezikshëm i së vërtetës dhe lirisë mes nesh është shumica kompakte.

    Kafazoni një shqiponjë dhe do të kafshojë telat, qofshin ato hekuri ose ari.

    Është çlirim të dish se një akt guximi spontan është ende i mundur në këtë botë. Një akt që ka diçka të bukurisë së pakushtëzuar.

    Jeta e një personi është një çmimi i rëndë për të paguar që lindëm.

    Unë jam në revoltë kundër gënjeshtrës shekullore se shumica ka gjithmonë të drejtë.

    Ka kaq shumë gënjeshtra si në shtëpi ashtu edhe në shkollë. Në shtëpi nuk duhet të flasësh, dhe në shkollë duhet të qëndrojmë dhe t’u themi gënjeshtra fëmijëve.

    Unë do të rrezikoj gjithçka së bashku me ty.

    Ka njerëz që i do dhe të tjerë me të cilët të pëlqen të flasësh.

    Mos më thuaj që hëna po shkëlqen; më trego dritë që shkëlqen në xhamin e thyer.

    Kushdo që e ka shitur veten për dikë tjetër nuk do ta bëjë përsëri.

    Njerëzit duan vetëm revolucione të veçanta, në ato të jashtme, në politikë, etj. Por kjo është vetëm ngatërrim. Ajo për të cilën vërtet kërkohet është një revolucion i mendjes njerëzore.

    Çdo gjë që prek duket se është e destinuar të kthehet në diçka të poshtër dhe farsë.

    Idhulli i Autoritetit duhet të thyhet në këtë qytet.

    Shumica gabon gjithmonë; pakica ka rrallë të drejtë.

    Janë humbjet e vogla në jetë që e prenë zemrën.

    Burrat janë personazhe qesharakë, ata gjithmonë duhet të kenë diçka për t’i habitur.

    Ti ke bërë një vend bosh brenda meje; dhe duhet të përpiqem ta mbush me diçka – me diçka që është paksa si dashuria.

    Mendova se e kuptove se ku e kisha humbur atë që ti e quaje zemrën time në atë kohë.

    Sado i mjerë të ndihem, dua të zgjas agoninë sa më gjatë që të jetë e mundur. Të gjithë pacientët e mi janë të tillë. Dhe kështu janë ata që janë të sëmurë moralë ..

    Zot i mirë, njerëzit nuk bëjnë gjëra të tilla!


    Gazeta Express

    https://www.gazetaexpress.com/thenie...rst=1639831861

  8. #168
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Po u zgjodha kryeminister do qendroj vetem dy mandate per 4 vjet. Po nuk u zgjodha kryeminister do qendroj gjithe jeten kryetar partie.

    Lulzim Basha.

  9. Anetarët më poshtë kanë falenderuar SERAFIM DILO për postimin:

    Neteorm (18-12-2021)

  10. #169
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    20 THËNIE FRYMËZUESE NGA NJERËZ TË FAMSHËM

    “Suksesi arrihet më shpesh nga ata që nuk e dinë se dështimi është i pashmangshëm” – Coco Chanel

    “Kurajo është mirësia nën presion” – Ernest Hemingueji

    “Mëso nga e djeshmja, jeto të sotmen, shpreso për të nesërmen. E rëndësishme është të mos ndalesh së pyeturi” – Albert Einstein

    “Ndonjëherë nuk e sheh veten tënde qartë, deri kur e sheh me sytë e të tjerëve” – Ellen DeGeneres

    “Të gjithë ëndrrat e tua mund të bëhen realitet, nëse ke kurajën t’i ndjekësh” – Ualt Disney

    “Nuk ka rëndësi se sa ngadalë ecën, sa kohë që nuk ndalesh” – Konfuci

    “Suksesi është të shkosh nga dështimi në dështim, pa e humbur entuziasmin” – Uinston Churchill

    “Dikush po rri në hije sot, për shkak se dikush mbolli një pemë shumë kohë më parë” – Warren Buffet

    “Kurdoherë që shihni një person të suksesshëm, ju shihni vetëm lavditë publike dhe asnjëherë sakrificat private që janë bërë për t’i arritur ato” – Vaibvah Shah

    “Mos qaj për shkak se mbaroi, por buzëqesh sepse ndodhi” – Dr. Seuss

    “Suksesi? Nuk e di se çfarë do të thotë kjo fjalë. Jam i lumtur. Por suksesi, për mua është paja e brendshme. Është një ditë e bukur për mua. Ky është suksesi” – Denzel Washington

    “Ti jeton vetëm një herë, por nëse jeton ashtu si duhet, edhe një herë mjafton” – Mae West

    “Një herë që zgjedh shpresën, gjithçka tjetër është e mundur” – Christopher Reeve

    “Përpiqu të mos bëhesh një njeri i suksesit, por një njeri i vlerave” Albert Einstein

    “Nuk ka askund një rrugë të lehtë drejt lirisë dhe shumë prej nesh duhet të kalojnë nëpër luginën e hijes së vdekjes, vazhdimisht, përpara se të mbërrijmë në majën e malit të dëshirave tona” – Nelson Mandela

    “Nuk janë speciet më të forta që mbijetojnë, as më inteligjentet, por ato që reagojnë më mirë ndaj ndryshimit” – Charles Darvin

    “Gjërat më të mira dhe më të bukura në botë nuk shihen apo preken – ato duhen ndjerë me zemër” – Helen Keller

    “Jeto sikur do të vdesësh nesër; mëso sikur do të jetosh përgjithmonë” – Mahatma Gandhi

    “Hakmarrja më e mirë është suksesi i madh” – Frank Sinatra

    “Askush nuk mund të të bëjë të ndihesh inferior, pa miratimin tënd” – Eleanor Roosevelt


    https://www.rtklive.com/sq/news-single.php?ID=443925
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 19-12-2021 më 10:34

  11. #170
    Ushtar i larte Maska e Neteorm
    Anëtarësuar
    04-01-2011
    Vendndodhja
    127.0.0.1
    Postime
    2,327
    Postimet në Bllog
    7

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Politika është aftësia për të parashikuar atë që do të ndodhë nesër, javën tjetër, muajin tjetër dhe vitin tjetër. Dhe të kesh aftësinë që më pas të shpjegosh pse nuk ndodhi.

    Politikanet.

  12. #171
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    14-09-2014
    Postime
    992

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Politika eshte nje bisede e larte mes njerezve..nje tentative tyre femijenore per te bere cudira me fjale por shpesh kryhet nga njerez pa tru por me memorje apo llafollogji leksike te egzagjeruara.

  13. #172
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Disa nga thëniet më të bukura të shkrimtarit Viktor Hygo

    Muzika shpreh atë që nuk mund të thuhet, dhe për të cilën nuk mund të heshtësh.”

    Kur një grua është duke të folur, dëgjo atë që po thotë me sytë e saj.”

    “Djalë, vëlla, baba, i dashur, shok. Ka hapësirë në zemër për të gjitha dashuritë, ashtu sikurse ka hapësirë në qiell për të gjithë yjet.”

    Jeta është lulja, për të cilën dashuria është mjalti.”

    “Iniciativa është të bësh gjënë e duhur, pa ta thënë kush.”

    “Kur diktatura është fakt, atëherë revolucioni bëhet një e drejtë.”

    “Një ferr inteligjent, do të ishte më mirë se sa një parajsë idiote.”

    “Ndrysho mendimet, por mbaju parimeve; ndrysho gjethet, por lëri të paprekura rrënjët.”

    “Buzëqeshja e gëzimit është më pranë lotëve, se sa të qeshurës.”

    “40 është mosha e vjetër e rinisë; 50 është mosha e re e pleqërisë.”

    Shpirti ka iluzione, ashtu si zogu që ka krahë; ai mbahet pas tyre.”

    “Reagimi – një varkë që shkon kundër rrymës, por që nuk e pengon rrymën të vazhdojë të rrjedhë.”

    “Ka baballarë që nuk i duan fëmijët e tyre. Por nuk ka asnjë gjysh që nuk e adhuron nipin e tij.”

    “Qëndresa – sekreti i të gjithë triumfeve.”

    “Kurioziteti është një prej formave të guximit femëror.”

    “Ka një spektakël më të madh se sa deti, dhe ai është qielli; ka një spektakël më të madh se sa qielli, dhe ai është brendia e shpirtit të njeriut.“

    “Për të krijuar të ardhmen, nuk ka asgjë më të mirë se sa një ëndërr.”

    “Ai që hap një shkollë, mbyll një burg.”

    “Kafsha është injorante për faktin që di. Njeriu është i vetëdijshëm për faktin që është injorant.”

    “Njerëzimi nuk është një rreth me një qendër, por një elips me dy pika qendrore, nga të cilat faktet janë njëra dhe idetë tjetra.”

    “Shpresa është fjala që Zoti e ka shkruajtur në ballin e çdo njeriu.”

    “Trishtimi është një frut; Zoti nuk e vendos atë mbi degë që janë shumë të brishta për ta mbajtur.”

    “E qeshura është Dielli që dëbon dimrin nga fytyra e njeriut.”

    “Shoqëria është një republikë. Kur një individ përpiqet të ngrihet mbi të tjerët, ai ulet poshtë prej masës, ose përmes talljes, ose përmes shpifjes.”

    “Sa herë që një mik të thotë që dukesh i ri, të jesh i sigurtë se po plakesh.”

    “Askush më mirë se një grua, nuk di të thotë gjëra që janë njëkohësisht të buta dhe të thella.”

    “Çfarë është historia? Një jehonë e të kaluarës në të ardhmen; një refleks i të ardhmes në të kaluarën.”

    “Asgjë tjetër në botë… as edhe të gjithë ushtritë, nuk janë më të fuqishme se sa një ide, të cilës i ka ardhur koha.”


    Gazeta Express

    https://www.gazetaexpress.com/ai-qe-...byll-nje-burg/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 26-12-2021 më 08:08

  14. #173
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Bukowski: Nuk ka asgjë më tërheqëse në këtë planet se sa një grua e mençur

    Henry Charles Bukowski është një nga poetët më të njohur botëror. Ai ka shkruar shumë poezi, e tregime të shkurtra. Është autor i rreth 50 librave, përfshirë “Femrat” dhe “Zyra postare”, “Zonja vdekje” shkruan KultPlus.

    Duke qenë se thëniet e tij tashmë janë shumtë njohura dhe shpesh përdoren në rrjete të ndryshme, KultPlus ju sjellë disa nga citatet më të mira të tij.

    1. “Doja ta thoja me zë të lartë atë që ndieja, por qëndrova i heshtur nga frika se nuk do të më kuptonin”.
    2. Disa njerëz nuk bëjnë asnjëherë çmendurira, sa të tmerrshme duhet të jenë jetët e tyre.
    3.“Mua më pëlqejnë personat e hutuar, ata që sapo i përqafon duken të plotë, ndërkohë që më parë të dukeshin të thyer në mijëra copëza”.
    4. “Unë nuk kam nevojë për dikë që të më përsërisë vazhdimisht se do të jetë aty, se nuk do të më lëshojë, apo se nuk do të më tradhtojë kurrë. Më mjafton dikush që në të gjitha rastet që të më dërgojë në djall, sërish të rikthehet tek unë”.
    5. “Shpreheni atë që ndjeni. Mos kini frikë nga pasojat, sepse koha nuk fal askënd. Dashuroni, urreni, shpreheni çdo emocion të fortë që po përjetoni. Njerëzit janë spektakli më i bukur në botë, dhe për të cilin nuk paguhet ndonjë biletë”.
    6. “Një nga ndjesitë më të bukura në botë është kur përqafon dikë dhe ai person të shtrëngon akoma më fort”.
    7. “Mund të them se dashuria është si alkooli. E provon një herë, të trullos kokën, por sërish do një gotë tjetër, një tjetër, e kështu me radhë. Të bën të ndihesh keq, aq keq sa nuk do ta provosh më. Por, më vonë, që me gotën e parë do të tundohesh dhe nuk do të thuash dot “Jo””.
    8. “Asnjë marrëdhënie nuk është një humbje kohe : nëse personi tjetër nuk të ka dhënë atë që kërkoje, dije se të ka mësuar gjënë për të cilën kishe vërtet nevojë”.
    9. “Do të të duhet të vdesësh disa herë përpara se të jetosh me të vërtetë”.
    19. “Gjej atë çfarë e dëshiron dhe më pas leje që të të vras”./ KultPlus.com


    https://www.kultplus.com/libri/bukow...ua-e-mencur-2/

  15. #174
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    KONOSHENCA SPIRITUALE E EMBEL SI MJALTI (MADHUVIDYANANDA)

    Konoshenca e Supremit Zot nuk mund te arrihet duke lexuar vetem libra, ajo kerkon domosdoshmerine e sinqerte te praktikes spirituale,dhe kjo do te thote qe duhet ndjekur rruga e vertete duke patur supremin BRAHMA si destinacion ,dhe qellim final ne jete.

    Nese te gjitha tendencat jane drejtuara drejt ATIJ,ato behen gjithmone me te lartesuara dhe ne fund vendosen, zhyten, treten tek AI.

    Kur nuk ka tendenca,mendja nuk ekziston,atehere do te shkoni pertej dominimit te mendjes,do te jeni te lire nga sensacionet e dhimbjes dhe kenaqesise dhe arrini ne fund veten tuaj supreme kozmike

    Duhet avancuar te impenjuar ne maksimum,dhe duke mbajtur mendjen te larguar fort nga veset,mos lejoni kurre qe pastertia e mendjes tuaj te njolloset ne asnje menyre ,pasi te keni praktikuar per nje fare kohe praktike shpirterore,do te vezhgoni qe menda juaj qe mbeshteste tendencat tuaja te ulta dhe veset , eshte bere aleatja juaj me e madhe ,dhe atehere gjithe pengesat e juaja do te vendosen ne fund te mendjes ose do largohen fare

    Beni ate qe mendja juaj te jete ne menyre kostante e ispiruar nga shpirti juaj dhe keshtu e verteta absolute do zbresi automatikisht tek ju

    JETA ESHTE NJE SADHANA SPIRITUALE KU REZULLTATET DUHET TE AFROHEN NE ALTARIN E ENTITETIT SUPREM TE PLOTFUQISHEM

    Ata qe ndjekin rrugen e kundert jane ne te vertete injorante sepse duke ju dedikuar objekteve materjale,trasformojne gradualisht mendjen e tyre ne dicka te trashe(crudo)

    Nepermjet nje degradimi progresiv substanca e tyre mentore arrin nje stad ne te cilin ata nuk meritojne as te quhen qenje njerzore
    Per kete arsye mos ju dedikoni objekteve siperfaqesore meterjale, mos lejoni te terhiqeni pertej limiteve tuaja te tendencave dhe impulsive

    Tendencat estroverse dhe vemendja e perqendruar mbi objektet e trasha materjale jane sigurisht dhe padyshim pengesat ne realizimin e vetes tuaj supreme

    Por ne jeten tokesore te perditshme objektet materjale jane te pazevendesushme,nuk mund te vazhdoje jeta vetem duke ndjekur ecjen e praktikes shpirterore

    Atehere lind pyetja ,si do mbijetoje personi gjate perjudhes se praktikes shpirterore??

    Madhuvidya(konoshenca spirituale) ju meson qe mund te sforcoheni te arrini realizimin vetes tuaj edhe duke bere nje jete tokesore me kusht qe perpara se hyni ne kontakt me cdo objekt pelqimi ,ju ta konsideroni si nje manifestim hyjnor p.sh. ndersa i jepni per te ngrene femijes tuaj ,duhet te mendoni qe nuk po ushqeni femijen tuaj por qe po ushqeni manifestimin e BRAHMA-S (ZOTIT) ne formen e femijes tuaj

    Nese ndiqni korrektesisht leksionin e MADHUVIDYA ju mund te evitoni lidhjet e ligjit universal te aksion-reaksionit ,edhe nese beni pune te jeten tuaj te perditshme

    Kjo konoshence e kulluar dhe e embel si mjalti do te dominoje gjithe qenjen tuaj interiore dhe eksteriore(brendshme-jashtme) me ekstazine dhe lumturine e brahma-s ,dhe kjo gje do te lehtesoje ne menyre permanente gjithe mundimet tuaja ,dhe atehere forca qe te con drejt materjalitetit (avida) nuk mund tju afrohet me duart e saj te hekurta

    Do te shikoni atehere lavdine e te vetmit Entitet miredashes qe shqelqen ne te gjitha objektet.

    Shrii Shrii Anandamurtijii

  16. #175
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,205

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Personi që punon gjatë gjithë ditës nuk ka kohë për të fituar para’

    Vetë emri i manjatit të naftës John Rockefeller është sinonim i pasurisë dhe suksesit. Ai e bëri pasurinë e tij duke mos filluar me asgjë; më vonë, ai do të fillonte të dhuronte vazhdimisht një pjesë të pasurisë së tij për bamirësi.

    Kjo është lista me 17 parime për jetën nga John Rockefeller, të cilat e ndihmuan atë të arrijë lartësi të tilla suksesi – dhe pasurimi njerëzor.

    Gjithmonë synoni ta shndërroni çdo katastrofë në një mundësi.

    Mos kini frikë nga shpenzimet e mëdha, por nga të ardhurat e vogla.

    Personi që punon gjatë gjithë ditës nuk ka kohë për të fituar para.

    Mirëqenia juaj varet nga vendimet tuaja.

    Nëse qëllimi juaj i vetëm është të bëheni të pasur, nuk do ta arrini kurrë.

    Një miqësi e themeluar në biznes është më e mirë se një biznes i themeluar në miqësi.

    A e dini të vetmen gjë që më jep kënaqësi? Të është që dividentët duke hyrë.

    Përveç bërjes së gjësë së duhur, gjëja më e rëndësishme është t’ua bësh të ditur njerëzve se po bën gjënë e duhur.

    Unë preferoj të punësoj një njeri me entuziazëm sesa një njeri që di gjithçka.

    Menaxhimi i mirë nuk është tjetër vetëm aftësia për t’u treguar punonjësve mesatarë se si të bëjnë punën e njerëzve shumë më lart se ata.

    Këmbëngulja do t’ju ndihmojë të arrini gjithçka, qoftë ajo diçka e drejtë apo e gabuar, e mirë apo e keqe.

    Askush nuk e di se kush do të jetë në këtë jetë, por është gjithmonë e rëndësishme të mbani mend se keni lindur për diçka të veçantë.

    Mos ki frikë të heqësh dorë nga e mira që të shkosh për shumë më të mirën.

    Ju mund të jepni llogari për të gjitha milionat që keni fituar, përveç atij të parit.

    Krijoni një reputacion i cili më vonë do të funksionojë në favorin tuaj.

    Aftësia për t’u marrë me njerëzit është një produkt po aq i blershëm sa sheqeri ose kafeja.

    Dhe unë do të paguaj më shumë për këtë aftësi.

    Nuk mendoj se ka ndonjë cilësi tjetër kaq thelbësore për suksesin e çfarëdo lloji, sesa cilësia e këmbënguljes. Ajo kapërcen pothuajse gjithçka, madje edhe natyrën.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/perso...fituar-para-2/

  17. #176
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Uji i nxehtë është më i nxehtë se uji i ftohtë”,

    “1000-lekëshi është i barabartë me dy 500- lekësha”

    “Në verë bëhet vapë”

    ,“Ai që është i varfër, nuk është i pasur”



    Thenje nga : Nard Ndoka 🤣😂

  18. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    Neteorm (11-01-2022)

  19. #177
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Si do jete partia demokratike sot, do jete Shqiperia neser.

    Lideri jon i madh europian. (shpresojm qe mos ta kete si shembull me ndertesen e partise demokratike)

  20. #178
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Politika dhe morali duhet te formone nje nyje te perbashket te nderthurur dhe te lidhur ne menyre te atille qe te jete pamundur per ti ndare ,ndersa arti duhet te jete mjeti per te lartesuar mendjet dhe zemrat pertej limiteve te materjes dhe te inspirojne njerzit qe te jetojne ne shoqeri dhe bashkesi per te bashkepunuar dhe koperuar.

    Nje lider social-politik duhet te jete nje spiritualist dhe duhet te kuptoje ne menyre te thelle vuajtjet dhe problemet e shoqerise qe e rrethon dhe gjithashtu duhet te ushqeje nje dashuri te paster si kristali e shoqeruar kjo edhe me sentimentin devocional qe ti sherbeje shoqerise dhe njerzimit pa interes.

    Shrii Shrii Anandamurti
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 12-01-2022 më 08:06

  21. #179
    i/e regjistruar Maska e SERAFIM DILO
    Anëtarësuar
    06-01-2008
    Postime
    7,509

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Edhe se protestuesit ishin te paisur me leva,vare, hunj e mjete te tjera pune,protesta ishte paqesore. Xhamat dhe dyert e blinduara u thyen vete.
    Revolucioni paqesor vazhdon.

    Shoku sekretar, i Partise,qe po behet gjithmon e me teper europiane....

  22. #180
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,922

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    TE gjithe hollandezet jane fluturues por disa si puna e (lul braves ) jane me shume fluturues se te tjeret sepse fluturojne me pras ne theby

Faqja 9 prej 42 FillimFillim ... 789101119 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •