Close
Faqja 42 prej 42 FillimFillim ... 32404142
Duke shfaqur rezultatin 821 deri 834 prej 834
 1. #821
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Namah Shivya Shntaya

  Si mundet Fakulteti Njohs, Njohsi Suprem i mendjes, t bhet objekt i dijes n fushn praktike? Fakti sht se kur faza e par e mendjes, ose "un" ekzistenciale mendon pr subjektin "un" t "Un e di", ekzistenca e saj bhet m delikate se m e holla dhe m n fund shkrihet n Fakultetin Njohs - Mdhava Mdhava. anukhan sumari Rdhik Mdhava bhelii – “Rdhik [Rdh] ndrsa kujtonte vazhdimisht Mdhava [Krśńa] u b Vet Mdhava”.

  Pra, ne e kuptojm qart se t njohsh Fakultetin Njohs do t thot t shkrihesh n T. sht si nj kukull kripe q prpiqet t kuptoj thellsin e oqeanit dhe n proces bhet njsh me vet oqeanin; ai nuk mund t kthehej dhe t'u tregonte t tjerve historin se si u ndje duke par oqeanin. Ky lloj pr t'u br njsh me oqeanin ndrsa prpiqet ta kuptoj quhet "njohuri e vetvetes".  --

  Burimi: Devotshmria e Rdh-it

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 2. #822
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  [Mokśakrańasamagryḿ] bhaktireva gariiyasii

  [“Nga t gjitha mnyrat pr t arritur shptimin, bhakti sht m i madhi”].

  far sht mokśa?

  Mokśa sht pezullim i ndjenjs fizike individuale n mendjen e paprpunuar; pezullim i mendjes s paprpunuar, bashkim i mendjes s paprpunuar, n mendjen delikate; bashkimi i mendjes delikate n ndjenjn e pastr "un"; dhe pezullimi i ndjenjs “un” n tman. Kur ndjenja “un” pezullohet brenda fushveprimit, brenda juridiksionit t njohjes s pastr, (1) ai qndrim quhet shptim, ose mokśa. Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii. Pr t arritur mokśa, duhet ndjekur disa procese. Ka disa praktika. “Ndr ato procese apo praktika”, thon sadhakas, “m e mira sht bhakti [prkushtimi]; domethn, pezullimi i vetes m t ashpr n vetveten m delikate bhet m s miri nga bhakti. Dhe bhakti sht procesi m i mir. N shruti [shkrimin e shenjt] sht thn:

  Yacched vuṋmanasi prajiṋastad yacchejjiṋna tmani;

  Jiṋnamtmani mahati niyacchet tadyacchecchnta tmani.

  [Personat e menur fillimisht bashkojn indriya-t e tyre, organet shqisore, n cittn e tyre, pastaj cittn e tyre n aham, pastaj aham n mahat, pastaj mahat n jiivtm dhe n fund jiivtm-n e tyre n Ndrgjegjen Supreme.]

  “Aspiranti shpirtror i zellshm dhe inteligjent duhet t pezulloj ndjenjat e tij shqisore n mendjen e paprpunuar; ata t mendjes s paprpunuar duhet t udhhiqen, duhet t devijohen drejt mendjes delikate, mendjes puntore, egos individuale; ato t egos individuale duhet t udhhiqen, duhet t devijohen, drejt ndjenjs s pastr "un"; dhe ndjenja e pastr "Un" duhet t bhet njsh me njohjen e pastr." Ky proces i bashkimit mund t realizohet me ndihmn e jiṋna, karma dhe bhakti.(2)

  N fazn e par sdhaka sht t dish far t bsh, si t bsh, pse t bsh. Kjo marrje e prgjigjes se far t bsh, si t bsh, pse t bsh, sht sdhan e jiṋna-s. sht Jiṋna. Dhe pas marrjes s njohurive elementare - e dini, n xhinna ka dy klasa, dy lloje. Njra sht jiṋna, tjetra sht vijiṋna. Jiṋnam dhe vijiṋnam. Njohurit n lidhje me entitetet e zakonshme - shkencn inxhinierike, shkencn mjeksore, artin, arkitekturn, letrsin - t gjitha kto jan njohuri t zakonshme, njohuri t ksaj bote. Nj njohuri e till quhet jiṋnam. Dhe njohuria n lidhje me shkencn shpirtrore quhet vijiṋnam.

  Tani, pas marrjes s njohurive, duhet t veprohet n prputhje me rrethanat. Njra sht t bsh dika praktike. T bsh dika praktike sht karma sdhan. Pra, pas jiṋnam-it, pasi t dish se far t bsh, si t bsh, sdhaka, aspiranti shpirtror, duhet t bj n prputhje me rrethanat. Ky veprim sht karma sdhan. Dhe rezultati i jiṋna sdhan dhe karma sdhan sht bhakti. Pra, bhakti nuk sht nj sdhan, bhakti nuk sht nj praktik. sht rezultat i dy praktikave - xhinna dhe karma.

  Pra, n fazn baz, n fazn primordiale, xhiṋnam ka nj vler t caktuar pr nj sdhaka, pr nj aspirant shpirtror. N fazn tjetr karma ka nj vler t caktuar. Por n fazn prfundimtare, bhakti (3) sht faktori udhzues.

  Vetm tani thash se bhakti sht rezultanti i jiṋnam dhe karma. Por mund t ndodh q nj djal i vogl, nj djal pes ose gjasht vje, t ket zhvilluar bhakti. Zhvilloi bhakti: por ai nuk fitoi asnj jiṋnam dhe nuk bri asnj karma. Si eshte e mundur? sht e mundur sepse bhakti sht rezultati i jiṋna sdhan dhe karma sdhan. Ai fmij bri jiṋna sdhan dhe karma sdhan n jetn e tij t kaluar. Kjo sht arsyeja pse n kt jet, n jetn e tanishme, ai zhvilloi bhakti q n fmijri.

  Tani, Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii. Kta tre faktor jan tre faktort e nevojshm pr arritjen e mokśa - jiṋnam, karma dhe bhakti. Por bhaktireva gariiyasii – “bhakti sht m i miri”, sepse sht i fundit, sht faktori m delikat. Prandaj sdhaka thot: Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii. Ju sdhakas, duhet ta mbani mend kt faktor, duhet ta mbani mend kt pik. Ktu, e gjith karma juaj sdhan dhe e gjith jiṋna sdhan juaj m n fund do t bhen faktor t kulmuar, t kulmuar n bhakti sdhan. Pa bhakti, njeriu nuk mund t vihet n kontakt me Zotin. Dhe ju duhet t mbani mend se bhakti nuk sht nj sdhan, nuk sht nj praktik; sht rezultat i dy praktikave, xhinamit dhe karms. Bhuni bhaktimna dhe shijoni lumturin e Tij.


  Burimi: Procesi m i mir

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 3. #823
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N sfern e sdhan (praktik intuitive), "ideja" kristalizohet vetm n mendjen delikate. Ai nuk mund t filloj dhe as t stabilizohet n sfern e zakonshme mendore (sthla mana). Nse ka dika n mendjen e zakonshme, ather nj vij e caktuar demarkacioni e rrethon at. N mendjen delikate, megjithat, nuk ka kufij linear t prcaktuar qart. Prkundrazi, mund t thuhet se n mendjen delikate mbetet nj vij kufitare shum e mjegullt e drits dhe hijes, e cila nuk krijon asnj penges pr mendjen e njsis pr t lvizur drejt objektit t saj t ideimit (dhyeya).

  Tani kur bni japa (magjepsje psikike) ose Iishvara prańidhna ose dhyna, ju i bni ato absolutisht me ndihmn e mendjes delikate. Niveli m i ashpr i mendjes (sthla mana) nuk jep ndonj ndihm n kt drejtim. Tani kur aspirantt shpirtror vrapojn drejt objektit t tyre t ideimit me t gjitha dshirat dhe nxitjet e tyre t brendshme, me gjith qndrueshmrin dhe sinqeritetin e tyre, ata me siguri do t lvizin t papenguar, sepse si e kam thn tashm, nuk ka asnj vij kufitare t dallueshme, asnj faktor kufizues rreth mendje delikate. Ka nj vij t leht kufitare, por sht shum e mjegullt - e paqart. N nj aren ku ka nj loj drit-hije, shikuesit mund t identifikojn lehtsisht zonn e ndriuar nga ajo e errt, por nuk mund t jen t sigurt pr vijn ndarse.

  Prparimi shpirtror i aspirantve varet nga shkalla e sinqeritetit dhe dshirs s brendshme t tyre. Kur prsrisim mantrn Iśt́a gjat Iishvara prańidhna, far bjm? Ne thrrasim Iishvara me ndihmn e mendjes delikate. Ndrsa jemi n Madhur Sdhan, ne i drejtohemi t njjtit Zot me notn m t dashur t adresimit.

  N lidhje me kt, ne duhet t kujtojm pa ndryshim dy gjra t rndsishme. Kur mantra prsritet nga brenda gjat ardha Iishvara prańidhna ose prńa Iishvara prańidhna n sfern e plot psikike quhet biija mantra ose Iśt́a mantra. Kur mantra sht e jashtme me ndihmn e kordave vokale, ajo quhet Nma.

  Nama i kushtohet gjithmon Parama Puruśa. Kshtu, aspirantt shpirtror duhet t lidhen me Zotin - Nmii - prmes magjis s Nams. Tani pyetja sht, a mundet Nma t prfaqsoj Nmii n total, apo sht Nmii shum m i madh se Nma?

  Me sa duket, Nma vuan nga kufizimi i gjuhs (vokalizimi). Pr m tepr, kur aspirantt shpirtror prsrisin emrin e shenjt t Zotit, ata e bjn kt me ndihmn e mendjes s tyre, e cila gjithashtu sht e kufizuar nga skllavrit e ndryshme. Ather, si mundet ajo mendje q vuan nga kaq shum kufizime t'i shpreh atij Entiteti t Pakufishm t Pafundm prmes mediumit t shprehjes s zshme? Megjithat, sht gjithashtu fakt se prve ksaj nuk ka rrug tjetr. Tani fakti sht se entiteti t cilit i sht kushtuar Nama sht kaq inteligjent dhe kaq i ndriuar me vetdije, saq sapo aspirantt shpirtror dshirojn ta kujtojn At nprmjet magjis s Nams, Ai menjher shfaqet me dshir n botn psikike t sdhak's. ideimi. Pra, pr sa i prket kapacitetit t qensishm, Nma mund t jet n dukje i paaft, por n botn praktike t ideimit, ai mund t lidh aspirantt shpirtror me Namiin, Zotin Suprem t ideimit.

  Deri m tani kemi diskutuar vetm nj aspekt – mjeti pr ta arritur At. Pyetja tjetr q lind sht nse aspirantt shpirtror kan qen n gjendje t zgjojn t gjith potencialin e dshirave dhe dshirave t tyre ekskluzive. Nse ata mund ta bjn kt, ather ata me siguri mund t bhen nj me objektin e tyre t ideimit dhe kur t arrijn njsin me Parama Puruśa, ata do t prjetojn aq shum lumturi saq praktikisht do t humbasin aftsin e tyre pr t vazhduar sdhan-bhajana-kiirtana e tyre, d.m.th. , forma e tyre e prshkruar e kultit shpirtror. Madhur Sdhan duhet t praktikohet derisa dashuria pr Zotin t lind n zemrn e njeriut, derisa t gjitha nxitjet dhe dshirat e brendshme t dalin dhe t nxitojn drejt Parama Puruśa. Por sapo aspirantt shpirtror t arrijn gjendjen e lartsuar t bekimit, n procesin e vazhdimit t Madhur Sdhan, aftsia e tyre pr t vokalizuar ndjenjat e brendshme do t humbas n gjendjen super t lartsuar t ekstazs Kozmike. Mendja gjithashtu do t ndaloj s menduari. N at gjendje t lartsuar kur mendja dhe korda vokale mbeten pa funksion, aspiranti shpirtror mbetet i zhytur n nj gjendje thellsisht t lumtur. N kt faz, aspiranti shpirtror prjeton gjendjet m t larta t realizimit si dash, bhva, mahbhva, etj. N kt faz gjendja e aspirantit sht si ajo e nj ene t vogl t prmbytur me njqind gallona uj. N fazn fillestare, ena mbushet deri n buz. Kur mbi t hidhet m shum uj, uji i teprt derdhet dhe n kt proces, ena zhytet n sasin e madhe t ujit t derdhur. N t njjtn mnyr, sasia e lumturis s aspirantit rritet gjithnj e m shum n procesin e vazhdimit t sdhan. sht njsoj si gjat prmbytjeve kur t gjitha pishinat, pellgjet, lumenjt dhe kanalet prmbyten dhe duken si nj flet e madhe uji me ngjyr shafrani. N mnyr t ngjashme, n gjendjen m t lart t realizimit shpirtror, mbetet nj gjendje e qet e lumturis, e cila sht prtej fushveprimit t shprehjes njerzore.

  Sdhaka, qllimi i sdhaks dhe knga e shenjt e Zotit - t treja kan rregullat e tyre prkatse domethnse shpirtrore. Pr sa koh q Parama Puruśa do ta dshiroj, praktika shpirtrore e aspirantit do t vazhdoj. Kta tre faktor ose entitete s bashku prbjn nj trekndsh shpirtror ezoterik, n njrn kulm t t cilit sht Vet Parama Puruśa, n tjetrin, aspiranti shpirtror dhe n kulmin e tret, Nma ose knga e shenjt. Ktu Nama shrben si nj ur lidhse midis mikrokozmosit dhe makrokozmosit. Nse mikrokozmosi nuk bekohet nga Parama Puruśa, ai do t duhet t vazhdoj praktikn shpirtrore pa pushim, duke qndruar n nj nga kulmet e Mahtrikońa, ose trekndshit kozmik.

  Ky univers quinquelemental sht i ngulitur n pozitivitet dhe negativitet. Por sapo mikrokozmosi t bekohet nga Parama Puruśa, nuk do t krkohet m q jiiva t qndroj me trikońa. Do t jet njsh me brthamn e trekndshit me an t magjis s Nams. Ajo gjendje e unitetit me brthamn sht prtej qllimit t do pozitiviteti apo negativiteti. Pikrisht n prag t arritjes s asaj gjendjeje t njshmris absolute, sdhak-ja do t kuptoj se nj entitet i art pa emr, t cilin ai/ajo po e thrret n Madhur Sdhan, po e vzhgon at nga afr. Aspiranti shpirtror mund ta ndiej pranin e atij entiteti subjektivisht. Sdhak prpiqet t vrapoj drejt Tij, por pasi dshirat psikike nuk jan forcuar jashtzakonisht, ai/ajo nuk mund ta sjell at Ent nn kontroll t plot pr shkak t kufizimit t ides dhe gjuhs. Mendja ndjen se sht gati ta prek at Entitet dhe megjithat nuk mund ta prek n t vrtet.

  E gjith ekzistenca entitative e Zotit nuk realizohet plotsisht nprmjet magjis s Nams, por nse Parama Puruśa dshiron dhe nse Ai bekon aspirantt, ather ai entitet i art pa emr mund t hyj brenda fushs s realizimit personal t sdhaka-s. Kshtu, nprmjet mediumit t Nma kiirtana, t praktikuar me sinqeritetin maksimal, sdhaka, Nma dhe Nmii mund t bhen nj. Poeti i madh mistik Ram Prasad thoshte:

  Ei sab sei mgiir khela

  tma bhve gupta liil

  "Kjo sht e gjith loja e asaj force supreme primordiale. sht nj loj sekrete e luajtur n stilin e saj t padeprtueshm kozmik." Nj thnie tjetr e poetit Ram Prasad vlen t kujtohet:

  E br mi bhlo besechi

  Ek bhviir kche bhva shikhechi.

  "Tani kam msuar se si t dua Zotin q vetm di t doj."

  Tani duke pasur parasysh kt realizim t mjegullt t atij entiteti t art pa emr n fazn fillestare t realizimit shpirtror, mund t pyetet, a shfaqet vrtet Parama Puruśa n at form t art prpara aspirantit shpirtror? A sht kushineta aktuale? Jo, nuk sht kshtu. sht aspiranti q e vizualizon at form t art sipas saḿskra-s s tij/saj personale t qensishme. Parama Puruśa sht gjithmon prtej forms dhe emrit. sht pr shkak t saḿskar-ve t natyrshme t sdhaka-s n fjal q Parama Puruśa duhet t zbres tek aspiranti shpirtror n at form t veant.

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 4. #824
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Cili sht interpretimi filozofik i progresit?


  Tema e fjalimit t sotm sht "Cili sht interpretimi filozofik i progresit?" Si e dim, n t vrtet nuk mund t ket prparim n shtresn fizike apo at mendore; prparimi sht vetm pr shtresn shpirtrore. Prparimi n shtresat fizike dhe mendore mund t pranohet si prparim relativ, sepse n shtresat fizike dhe psikike nuk mund t ket shpejtsi absolute; prandaj nuk mund t ket ndonj prparim [absolut].

  Tani far sht "progresi"? Ka dy pjes: njra sht "pro", tjetra sht "gres". "Pro" sht parashtesa, "gress" sht folja rrnj. Tani n shtresn fizike, far ndodh? N do faz t lvizjes ka nj tendenc pr t ruajtur status quo-n. N do faz t jets son, kur vjen dika e re, kur vjen nj ide e re, shumica e njerzve n fazn e par do t prpiqen t ruajn status quo-n. Ata do t thon “Jo, jo, jo. Ajo q kan br t part tan dhe ajo q po ndiqet edhe tani, duhet t ruhet. Nuk duhet t ket asnj ndryshim.”

  Arsyeja psikike sht se ndryshimi sht gjithmon i rrezikshm; njerzit duan ta shmangin at rrezik; kjo sht arsyeja pse ata duan t ruajn status quo-n.

  Kur te nj njeri apo ndonj gj, ndonj objekt i gjall, edhe n rastin e disa objekteve t pajet gjithashtu, ka nj tendenc pr t ruajtur status quo-n, nuk mund t ket prparim. N jetn e tyre, mosha e karrocs s demave vazhdon ende. Dhe kjo sht arsyeja pse n disa qytetrime t bots, prparimi u ndal. N disa qytetrime, prparimi u ndal kur ata nuk mund t shpikn timonin.

  Tani ata q duan prparim n shtresn fizike, far duhet t bjn? Ata duhet t ndryshojn status quo-n, ata duhet t metamorfozojn strukturn e status quo-s dhe t krijojn nj korniz tjetr. Edhe n fazn e dyt, ata do t duhet t ndryshojn status quo-n dhe si rezultat i metamorfozs t krijojn nj korniz t tret, nj struktur t tret; dhe procesi vazhdon kshtu.

  Prandaj mund t themi se n shtresn fizike, progresi nnkupton nj proces t pambaruar t metamorfozs. Nse ka ndonj dobsi n mendjen e nj individi ose n mendjen e nj trupi kolektiv, dobsi pr ndonj status quo t veant, dobsi pr ndonj korniz t veant, ather nuk mund t ket as ndonj prparim relativ n shtresn fizike. Pra, ata q prqafojn idet progresive duhet t kujtojn kt fakt themelor – se nse jan n t vrtet prparimtar, nse nuk jan reaksionar, ather duhet t jen gjithmon t gatshm t ndryshojn status quo-n dhe t krijojn nj t re. Nse ky proces, ky proces i vazhdueshm, i metamorfozs, vazhdon pa pengesa, ather mund t themi se ai njeri ose ata njerz jan prparimtar, sepse ata e kan kuptuar frymn e prparimit dhe kan zhvilluar psikologjin e nj lufte t pafund kundr status quo. A ndiqni?

  Pastaj n nivelin psikik - njeriu lviz jo vetm n nivelin fizik, ai sht edhe m i lvizshm n shtresn psikike. Dhe pr shkak t ksaj shtrese psikike dominuese, ai njihet si maʼnusʼya. Maʼnusʼya do t thot "entitet, trup i gjall, ku dominon mendja dhe jo struktura fizike". N progresin mendor gjithashtu, ka tendenca pr t ruajtur status quo-n. Dhe cila sht status quo-ja n shtresn psikike? Status quo-ja sht kaq shum teori irracionale, kaq shum ide irracionale, kaq shum dobsi rituale dhe kaq shum dogma q nuk jan gj tjetr vese ide q nuk kan kmb mbi t cilat mund t qndrojn. Kto dobsi rituale, ose le t themi, kto teori irracionale, jan edhe pjes e “dogms”, hyjn edhe n fushn m t madhe t “dogms”. Pra, nse dikush dshiron prparim n nivelin psikik, duhet t jet i gatshm t ndryshoj strukturn e dogmave. Supozoni se ekziston nj dogm - thjesht ndryshoni strukturn e saj me ekan psikik, me ekan logjik, me ekan intelektual. Ne duhet t jemi gjithmon t gatshm pr t goditur me ekan ato ide t vjetra q jan dogma n frymn e duhur t termit, sepse nuk kan kmb logjike pr t'u mbshtetur. Dhe n sfern e racionalitetit, (1) n sfern psikike, n sfern psikike, nse vjen nj ide, dhe nse shihni se ajo ide nuk ka mbshtetje logjike, asnj mbshtetje shkencore, asnj mbshtetje t racionalitetit, thjesht hiqni dor. ide dhe jini gati pr t mirpritur ide m t reja, ide t reja. Mos u udhhiqni nga dogmat nse dshironi ndonj prparim n nivelin psikik.

  Megjithse prparimi psikik sht nj prparim relativ, ai prparim ka nj rndsi t madhe pr shoqrin njerzore dhe t ardhmen njerzore. Nse e ardhmja e njerzimit n t gjitha shtresat e tij, n t gjitha shtresat, duhet t sigurohet, duhet t ket prparim psikik dhe nuk duhet t dekurajohet prparimi psikik. Prparimi psikik do ta ndihmoj njeriun t zbuloj t vrtetn nga mjegulla e kaq shum viteve.

  Por si ju thash, prparimi i vrtet sht n fushn e spiritualitetit. N spiritualitet ideja bhet njsh me ideologjin dhe ideologjia prkon me Puruśa-n brthamore. Pra, n fushn e prparimit psikik krkimijoni i nj procesi t vazhdueshm t metamorfozs nuk lind, por n at rast ka prparim; dhe cili sht ai prparim? Kur jeni nj me Parama Puruśa-n, kur jeni i dashuruar me Parama Puruśa-n, kur t gjitha qllimet tuaja t jets prkojn me Naosin Suprem, ather far prparimi duhet br? Sigurisht q ka vend pr prparim t mtejshm, dhe cila sht ajo gj? Kjo gj sht: vazhdo t duash Parama Puruśa-n, t dashurosh, akoma m t dashuruar, akoma m t dashur, derisa m n fund ideja jote, ndjenja jote "Un", gjithka jote, t bhet nj me T. Pra, prparimi i vrtet sht n sfern e spiritualitetit, por nuk duhet t harrojm se pr zhvillimin e gjithanshm t shoqris njerzore, prparimi fizik, q sht progresi relativ fizik dhe progresi relativ psikik, nuk mund t neglizhohen dhe as t anashkalohen. .  Burimi: Cili sht Interpretimi Filozofik i Progresit?

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 5. #825
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prdorni plotsisht forcn tuaj dhe t gjitha cilsit e tjera q keni marr nga Parama Puruśa. Kur t'i keni ezauruar, kur nuk keni m forc, inteligjenc apo fuqi shpirtrore n ju, Parama Puruśa do t'ju siguroj gjrat q ju nevojiten m shum. Ju nuk duhet t humbni kohn tuaj t vlefshme duke iu lutur Parama Puruśa q t'ju jap kt apo at. Mos harroni, ju nuk jeni kurr vetm dhe nuk duhet t keni kurr ndonj frik apo frik. Ju nuk duhet t uleni dhe t vajtoni, "Oh, far do t ndodh me mua tani?" Nj mendim i till sht krejtsisht absurd. Parama Puruśa me siguri do ta shoh problemin dhe do t marr hapat e nevojshm n t gjitha rrethanat. Ashtu si nj fmij i vogl nuk duhet t mendoj kurr pr veten e tij – prindrit e tij mendojn pr mirqenien e tij – n mnyr t ngjashme, ju nuk duhet t shqetsoheni pr nevojat tuaja. Lreni Parama Puruśa t shqetsohet pr kt ndrsa ju e kryeni detyrn tuaj pa frik dhe me gzim. Do t shihni q Parama Puruśa me siguri do t bj gjithka q sht e nevojshme pr t mbrojtur interesat e fmijve t Tij t dashur dhe t dashur. Ju nuk duhet t keni asnj lloj kompleksi inferioriteti n mendjen tuaj - ju nuk jeni inferior ndaj askujt, as nuk jeni m pak t rndsishm se kushdo. Un ju kam thn tashm se nj baba u jep t njjtn dashuri dhe dashuri djemve dhe vajzave t tij: t dy jan t barabart. Ata q kufizojn t drejtat e njerzve t tjer e kundrshtojn ligjin hyjnor providencs, duke shkaktuar kshtu telashe pr veten e tyre.  Burimi: Ju nuk jeni t pafuqishm

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #826
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  I gjith veprimi, ekzistenca, cilsia dhe mendimi (projeksioni mendor) jan vibrues. T gjith jan n mendjen e Parama Puruśa. Ai i krijon t gjitha. Mendja e njeriut mund t krijoj vetm przierje fizike dhe prbrje kimike, nuk mund t krijoj origjinale. Pra, ne duhet t'i bindemi vetm Atij, Ndrgjegjes Supreme. Por qenia njerzore sht forma m e zhvilluar n univers. Mendja e njeriut prbhet nga tre shtresa: e vetdijshme, nnndrgjegjeshme dhe e pavetdijshme. Mendja e vetdijshme kontrollon veprimet e jashtme, si pirja, ngrnia etj.; dhe dshirat themelore. Nnndrgjegjja kontrollon funksionet e mendimit dhe kujtess. Mendja e pavetdijshme sht e gjithdijshme, e gjithdijshme. Ajo duhet t zhvillohet vetm n baz t sdhan-s ton: por mbani mend se kjo nuk sht vetm siprmarrje individuale, sht hiri i Ndrgjegjes supreme. Fuqit e pafundme mund t zhvillohen sepse njeriu sht forma m e zhvilluar n univers: t gjith jeni t bekuar. Asgj nuk sht sekret pr Ndrgjegjen Supreme. Ti, djali im, t cilin e kam dnuar pak m par, ngrihu. [Bb po fliste me nj t ri. Ai e kishte ndshkuar at person m hert pr ndonj gabim q kishte br.] Ai po mendon, "Un jam duke u ndshkuar prsri, t gjith jan ulur dhe vetm un jam n kmb." [Bb-it i erdhi nj avadhta dhe u ul n prehrin e tij. Bb preku pjesn e pasme t qafs s avadhta's.] Un po prek ganglion e tij bazale, selin e mendjes s tij t gjithdijshme [t pa]ndrgjegjshme. T gjith ju uleni n sana [qndrimin] e duhur. [Bb-i i tha avadhta-s:] far shihni? [Avadhta u prgjigj se ai e pa at djal t veshur me kmish dhe pantallona. Bb u prgjigj:] Ti sheh rroba t ndryshme sepse ato lshojn dridhje t ndryshme. [Bb tundi nj shkop bambuje midis avadhta dhe t riut, duke ndryshuar n kt mnyr dridhjet q buronin nga ai i ri dhe q perceptoheshin nga avadhta.] Tani far shihni? [Avadhta: "Ai sht lakuriq, Bb."] Tani hyr n zorrn e tij, far shikon? [Avadhta: “Zorrt e tij jan t dobta, Bb.”] Tani lvizni lart, shikoni zemrn dhe mushkrit e tij. A jan mushkrit e tij t shndetshme apo pak t zeza? [Avadhta: “Pak i zi, Bb.”] Po… [pr at t riun] ju pini shum duhan, apo jo? [Pr avadhta:] Tani hyni n trurin e tij, hyni n do pik t qelizave t tij nervore. Mendja e tij sht pak e dobt apo e guximshme dhe e fort? [Avadhta: "Pak i dobt."] far ngjyre drite shihni tek trikut́i i tij?(1) [Avadhta: "Un shoh ngjyr t bardh, Bb."] cch, ai dshiron t jet nj djal i mir. Shiva [emri i djalit] sht nj emr i mir. Shauṋkara [Ai q kontrollon botn, nj emr tjetr i Shivait] sht gjithashtu nj emr i mir. Ulu, biri im. [Ktu Bb po i jepte atij avadhta fuqin joge antarymitva, q do t thot aftsin pr t hyr n gjra, mendore ose fizike, pr t ditur gjithka rreth tyre dhe pr t qen n gjendje t'i kontrollosh ato. Bb shpjegoi shpesh se vetm Parama Puruśa, Ndrgjegjja Supreme, e ka kt fuqi dhe ata q e kuptojn At mund ta din gjithashtu sekretin.] [Tani Bb-i i krkoi nj t riu tjetr, i cili ishte shum i dobt, t ngrihej n kmb. Bb-i i tha avadhta-s:] Tani shikoni kt djal, far shihni? [Avadhta: "Un shoh njolla t zeza n bazn e mushkrive t tij."] [Bb i tha djalit:] Po, ti ke TB, a nuk sht kshtu, djali im? [Djali, dukshm i habitur nga njohurit e Bb-it pr smundjen e tij, pr t ciln ai nuk i kishte thn askujt, u prgjigj: "Uh, po, Bb."] Hmmm. Eja ketu. [Djali iu afrua Bb-it dhe Bb-i goditi me dor pjesn e prparme dhe t pasme t gjoksit dhe m pas e frkoi gjoksin me shkopin e tij prej bambuje. Ai m pas i tha avadhta-s:] Un pyes prsri, far shihni tani? [pr djalin:] Tani, djali im, merr frym thell. [Djali filloi t merrte frym cekt, ashtu si ishte msuar t merrte frym pr shkak t tijsmundje. Ai padyshim nuk besonte se kishte ndodhur ndonj ndryshim brenda trupit t tij. Por pr habin e tij, ai mund t merrte frym thell! Filloi t merrte frym gjithnj e m thell dhe m pas filloi t qante i lehtsuar dhe i habitur. "Oh, Bb!" ai tha, duke qar, "prpara se t mos merrja dot frym, nuk mund t bja sdhan."] Po, tani [tha Bb duke qeshur] nuk do t dgjoj asnj justifikim! Tani bj sdhan, djali im, puno pr Marga! Kjo fuqi e hyrjes brenda objekteve njihet si antarymitva. Nuk ka sekrete para Ndrgjegjes supreme - Ai mund t hyj kudo, brenda do objekti, brenda do mendjeje.

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #827
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N kt univers nuk ka asgj prtej Ndrgjegjes Supreme. Ju qndroni gjithmon brenda rrethit t Tij. Imagjinoni q nj lop sht e lidhur me nj kunj me nj litar. Litari mund t jet i shkurtr ose i gjat, por lopa duhet t lviz rreth kunjit ku eshte lidhur. N mnyr t ngjashme, qeniet njerzore lvizin rreth brthams kozmike. Shkojn rrotull pa e ditur se jan t lidhur n nj kunj, pa e ditur se kush sht n qendr. Ata mendojn se jan gjithka, dhe se din kaq shum. Ata mendojn se nuk jan krijesa t zakonshme; kjo krijon krenari pr ta. M pas, teksa lviznin, papritmas nj pyetje u vjen n mendje. Ata pyesin se ku po shkojn, nga vjen frymzimi pr t lvizur? Kur ky realizim, kjo pyetje u lind n mendjet e tyre, ather ata e din se po lvizin rreth nj kunj dhe se duhet t shkojn drejt qendrs, drejt brthams supreme. Ditn q vjen ky realizim ata bhen aspirant shpirtror dhe rrezja fillon t ulet. Kur rrezja bhet zero, ather bashkohen n Ndrgjegjen Supreme.

  Qeniet njerzore do t duhet t vazhdojn t lvizin pr sa koh t ken ndjenjn se ata dhe Entiteti q i ka krijuar, Ndrgjegjja Supreme n Brtham, jan dy entitete t ndryshme. Kur ata e kuptojn papritmas duke arritur afr kunjit se ata dhe Entiteti q i ka krijuar nuk jan t ndryshm, distanca midis t dyve do t zhduket dhe t dy do t bhen nj - ata do t shkrihen n nektarin e Ndrgjegjes Kozmike. Ky sht qllimi prfundimtar i t gjitha qenieve, i bimve, i do gjje q ka jet. Prandaj, personi q hyn hert n rrugn e praktiks shpirtrore sht i menur - dhe gjithashtu me me fat nga te gjithe.

  (“Prajiṋ Bhratii” )

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #828
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ne duhet ta fshijm kt ego, kt "kapu". T gjitha ngarkesat, t gjitha konfuzionet, t gjitha konsideratat e respektit ose mosrespektimit jan t lidhura me kt "Un". Kur dikush nuk sht dakord me ju, ju bni nj padi n gjykat. Pse merresh kaq mundime? Vetm pr t shfajsuar egon tuaj. T gjitha problemet dhe zhgnjimet jan vetm pr shkak t egos s njsis. Fakti sht se edhe pas dorzimit t gjithkaje Zotit, armiku i harkut "Un" mbetet. Ju do t thoni: "Un ia kam dorzuar gjithka Zotit". – Un, un, un! Miku im, dorzoje edhe kt "un" Zotit dhe vetm ather dorzimi jot do t jet i plot. T gjitha problemet jan pr shkak t ktij "un".

  ("Mantra Caetanya")

  Shrii Shrii Anandamurti

 9. #829
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur nj njohs i s vrtets bashkohet n Qenien Supreme, ndjenja e tij e vogl e ekzistencs humbet vetveten dhe duke arritur unitet me Entin Suprem, ai bhet vet Suprem. Praktika shpirtrore sht mjeti pr zgjerimin e shpirtit, jo pr asgjsimin e tij; kshtu q prthithja n Supremin (samadhi) nuk do t thot vetvrasje por vet-tejkalim. Ai q ka njohur Ndrgjegjen Supreme bhet vet Suprem, sepse entiteti individual merr vet formn e objektit t tij t ideimit. Ai q ka Supremin si objekt t ideimit t tij, bhet vet Supremi.

  Nse nj kukull kripe shkon t kuptoj detin, sigurisht q do t shkrihet dhe do t bhet vet deti. N mnyr t ngjashme, nse njohsi i Ndrgjegjes s Lart arrin t kuptoj Supremin, ai shkrihet n detin e Ndrgjegjes dhe bhet vet Suprem. Jini vazhdimisht t zhytur n mendimin e Ndrgjegjes supreme dhe ju gjithashtu do t bheni Suprem.

  (Subhśita Saḿgraha II, 67)

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #830
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  PRAKTIKA SHPIRTRORE

  Praktika shpirtrore sht shndrrimi i objektit t vogl n at objekt t pafund. Tani, ju mendoni se "Ky trup i vogl, kjo vetdije njsi, sht e imja." Por kur mendoni “Ai trup i madh universal sht i imi”, ather ju jeni Supremi. Kur ky trup dhe mendje individuale jan tuajat, ju i dini t gjitha sekretet e ktij trupi dhe mendjeje fizike individuale. Dhe kur ky kozmos i madh sht objekti juaj, ju do t dini gjithka nga ky kozmos, do t dini gjithka nga kjo hapsir e pafundme. Pra, praktika juaj shpirtrore sht praktika e kthimit - shndrrimi i t voglave n t mdha.

  Ky proces konvertimi e bn nj person universal. Vet ekzistenca e dikujt shkon prtej fushveprimit t kohs, vendit dhe personit. N at koh, njeriu bhet i gjithfuqishm dhe gjithashtu i gjithdijshm. Njeriu di gjithka pa kaluar asnj libr. Kur nj individ dshiron t marr ndonj njohuri, duhet t kaloj npr prvoja praktike, libra etj. Pr individin ka kaq shum shqetsime dhe ankthe, aq shum optimizm e pesimizm, kaq shum prplasje dhe kohezione; por n rastin e Supremit nuk ka asnj kompleks, nuk ka optimizm, nuk ka pesimizm; Nuk bhet fjal pr prplasje apo kohezione, sepse n rastin e Kozmikut, gjithka sht e brendshme – asgj nuk sht e jashtme. Gjithka sht brenda dhe asgj nuk sht jasht. I gjith universi sht n intervalin e mendjes s Tij, kshtu q nuk mbetet asnj entitet i dyt, asnj individ i dyt. Kshtu q shtja e ndonj prplasjeje nuk lind.

  Nse dikush dshiron t arrij paqen, far duhet t bj? Njra sht shndrrimi i objektivitetit t vogl t dikujt n objektivitet t pafund. Nuk ka alternativ tjetr. Thjesht msimi i ungjijve t paqes nuk do t'ju jap paqe. Duhet ta shndrroni veten nga i vogl n i madh. Praktika shpirtrore sht praktik e rritjes s rrezes psikike t dikujt. Kur bhet gjithnj e m i madh, diapazoni i mendjes sht m i madh. Dhe kur n kt mnyr rrezja bhet e pafundme, aspiranti bhet nj me Supremin. Ky bashkim me Supremin, Bashkimin Suprem, quhet Shptim ose emancipim – lirim i natyrs s prhershme. do aspirant shpirtror duhet ta dij kt dhe t arrij lirimin.


  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #831
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Saḿgacchadhvaḿ saḿvadadhvaḿ saḿ vo manáḿsi jánatám,
  Devábhágaḿ yathápúrve saḿjánáná upásate.
  Samánii va ákútih samáná hrdayánivah,
  Samánamastu vo mano yathá vah susahásati.

  [Let us move together, let us radiate the same thought-wave, let
  us come to know our minds together,
  Let us share our wealth without differentiation, like sages of
  the past, so that all may enjoy the universe.
  Let our aspirations be united, let our hearts be inseparable,
  Let our minds be as one mind, so that we live in harmony and
  become one with the Supreme.]


  Published in: The Great Universe: Discourses on Society


  Shri Shri Anandamurtiji

 12. #832
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shrii Shrii Anandamurti, gjithashtu i njohur si Prabhat Ranjan Sarkar, ishte nj filozof, msues shpirtror, dhe themeluesi i organizats Ananda Marga. Ai ka dhn shum msime dhe shprehje q kan frymzuar miliona njerz n mbar botn. Disa nga thniet e tij m t bukura jan:

  1. **"Liria sht lindja e njeriut. Askush nuk ka t drejt ta mohoj at."**
  - Kjo shprehje thekson rndsin e liris dhe t drejtave themelore t njeriut.

  2. **"Shrbimi ndaj njerzimit sht shrbimi m i lart."**
  - Ky mendim thekson rndsin e shrbimit dhe altruizmit n jet.

  3. **"Dashuria sht forca m e madhe n kt bot dhe prmban gjithka q sht e mir dhe e ndritshme."**
  - Kjo shprehje tregon fuqin transformuese t dashuris dhe rndsin e saj n jetn ton.

  4. **"Prparimi shpirtror sht prparimi m i lart q nj qenie njerzore mund t arrij."**
  - Kjo thekson rndsin e zhvillimit shpirtror dhe vet-prmirsimit.

  5. **"Nj mendje e qet sht themeli pr nj jet t lumtur."**
  - Kjo shprehje thekson rndsin e paqes mendore dhe qetsis shpirtrore.

  6. **"Guximi pr t dashur dhe pr t qen i dashur sht virtyti m i madh."**
  - Kjo thnie nxit guximin pr t treguar dhe pr t pranuar dashurin, duke e konsideruar at si nj virtyt t madh.

  7. **"Vetm ata q kan ndriuar vetveten mund t ndriojn t tjert."**
  - Kjo thekson rndsin e vetdijes dhe ndriimit t brendshm para se t prpiqemi t ndihmojm t tjert.

  Kto shprehje pasqyrojn thellsin dhe urtsin e msimeve t Shrii Shrii Anandamurti dhe mund t shrbejn si frymzim dhe udhzues pr ata q krkojn zhvillim shpirtror dhe nj jet t mbushur me kuptim.

 13. #833
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,939

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  thnie t tjera nga Shrii Shrii Anandamurti (Prabhat Ranjan Sarkar) q ofrojn urtsi dhe frymzim t thell:

  8. **"Ekziston vetm nj t vrtet e prjetshme, dhe ajo sht dashuria e pakushtzuar."**
  - Kjo thekson rndsin dhe fuqin e dashuris s pakushtzuar n jetn ton.

  9. **"Universi sht nj, dhe t gjitha qeniet jan pjes e ktij universi t vetm. Prandaj, duhet t kemi nj ndjenj t unitetit dhe harmonis."**
  - Kjo thnie inkurajon ndjenjn e unitetit dhe bashkimit midis t gjitha qenieve.

  10. **"Prparimi i vrtet arrihet kur zhvillohemi n t gjitha aspektet e jets: fizike, mendore dhe shpirtrore."**
  - Kjo shprehje thekson rndsin e balancimit dhe zhvillimit t t gjitha dimensioneve t jets.

  11. **"Ndryshimi sht ligji i jets, dhe vetm ata q jan t hapur pr ndryshim mund t prparojn."**
  - Kjo nxit pranimin e ndryshimit si nj pjes thelbsore e rritjes dhe prparimit personal.

  12. **"Mos humbni kurr shpresn. Nse humbisni shpresn, humbisni gjithka."**
  - Kjo thnie inkurajon mbajtjen e shpress dhe optimizmit n do situat.

  13. **"Kur e kuptojm dhe e ndjekim dharmn ton, ne bhemi t pavdekshm."**
  - Kjo thekson rndsin e jets sipas parimeve dhe detyrave morale dhe shpirtrore.

  14. **"Edukimi i vrtet sht ai q rrit aftsin e njeriut pr t dashur dhe pr t shrbyer."**
  - Kjo shprehje thekson se edukimi duhet t zhvilloj ndjenjat e dashuris dhe shrbimit ndaj t tjerve.

  15. **"Meditimi sht mjeti pr t njohur veten dhe pr t arritur paqen e brendshme."**
  - Kjo nxit praktikn e meditimit si nj mnyr pr t arritur vetdijen dhe paqen e brendshme.

  16. **"Qllimi i jets sht t prjetojm dhe t shprehim dashurin hyjnore."**
  - Kjo shprehje prmbledh qllimin e ekzistencs njerzore si prjetimi dhe shprehja e dashuris hyjnore.

  17. **"Vetm ata q kan zemr t madhe mund t falin t tjert."**
  - Kjo thekson madhshtin dhe rndsin e faljes.

  Kto thnie t Shrii Shrii Anandamurti jan nj burim i pasur frymzimi dhe udhzimi shpirtror, dhe ato mund t ndihmojn n drejtimin e jets drejt m shum dashurie, paqeje dhe harmoni.

 14. #834
  i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
  Antarsuar
  03-11-2023
  Vendndodhja
  Tok
  Postime
  744

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Syt thon at q goja nuk mundet.

Faqja 42 prej 42 FillimFillim ... 32404142

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •