Close
Faqja 37 prej 41 FillimFillim ... 273536373839 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 721 deri 740 prej 808
 1. #721
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Fazat e Samdhi


  Virtyti dhe vesi jan entitete t prkohshme. Kto gjra nuk kan t bjn fare prsa i prket marrdhnies s nj personi me Atin Suprem.

  Supozoni se disa djem po lvizin prgjat nj rruge t caktuar dhe nj djal i veant bie n kanalin e kanalit. Veshja e tij, trupi i tij bhen pis; njerzit e tjer, kalimtart, do t qeshin me t, por kur babai i djalit ta shoh djalin e tij n at gjendje, far duhet t bj? A do t qesh me djalin e tij? Jo jo jo. far do t bj ai? Ai vet do t shkoj atje, n kanal, dhe do ta marr djalin e tij n prehrin e tij, dhe do t pastroj fustanin, do t'i pastroj rrobat, do t'i pastroj trupin; dhe pas ksaj ai do t thot: "Djali im, duhet t ecsh me kujdes".

  Personat mkatar jan njsoj si ata djem n kanal. Tani, i lart apo i ult, i ngritur apo i degraduar, t gjith jan t barabart, t gjith jan t barabart pr T, sepse parajsa sht krijimi i Tij, dhe ferri sht krijimi i Tij. Nse themi se Ai sht vetm n parajs, nuk do t jet nj thnie e sakt, sepse Ai sht edhe n ferr. Djemt e tij, vajzat e tij, nuk jan kurr vetm. Ai sht me ju edhe n ferr.

  far duhet t bni? Duhet t mbani mend gjithmon se jeni fmija i nj Ati t Madh. Ju nuk duhet t mendoni se jeni nj mkatar, ju jeni nj person i degraduar. Nse mendoni se jeni mkatar, do t thot se po meditoni pr mkatin! Dhe kur mkati t jet br objekti yt i meditimit, n t vrtet ti do t bhesh mkatar, sepse nj person bhet ashtu si objekti i tij ose i saj i ideimit, objekt meditimi. Nse gjithmon meditoni pr mkatin, "Un jam mkatar, un jam mkatar", n t vrtet do t bheni mkatar. Qasja psikologjike sht, ju duhet ta harroni at – edhe nse jeni n t vrtet nj mkatar, duhet t mendoni: “Un jam biri i nj Ati t Madh, un jam biri i nj Ati t Madh, un jam biri i nj Ati t Madh. ” Dhe kshtu ju po meditoni mbi Atin e Madh dhe sht e sigurt q do t vij nj dit kur do t bheni nj me Atin tuaj t Madh. Por t mendosh: “Un jam mkatar, jam mkatar, o At, m shpto, o At, m shpto”, sht nj qasje e gabuar! Duhet t thuash: “Un jam djali yt, jam bija jote, o baba, m merr n prehr, un jam djali yt, un jam vajza jote”. Kjo do t jet qasja. Duhet t harroni at q nuk dshironi.

  Tani n fazn e krijimit, pika e par e krijimit quhet Shambhliuṋga. Liuṋga do t thot "pika, pika supreme, fundi i t gjitha shprehjeve, t gjitha lvizjeve". Dhe ky fund sht nj entitet i vetm. N fazn e ekstrovertit, sht pika e fillimit, dhe n fazn e introvertit, sht pika kulmore. sht Desideratum Suprem.

  N kt piknisje, nga ku ndodh shprehja e par n fazn e par t krijimit, far ndodh? N at trekndsh forcash, trekndsh parimesh, sensitive, mutative dhe statike, far ndodh pr shkak t ndrtransmutacionit t tyre? Papritur trekndshi bhet i ekuilibruar dhe forca rezultante e lshuar del nga nj nga kulmet e trekndshit. Jan tre kulme dhe del nga njra nga kulmet. Dhe pika nga e cila del kjo forc e jashtme quhet Shambh. N fazn e ekstrovertit, n fazn e krijimit, sht Shambh; dhe n fazn e introvertit sht edhe Shambh. N fazn e krijimit sht piknisja, sht pozitiviteti themelor. sht pozitiviteti themelor sepse n t qndron fara e gjith krijimit. Dhe n fazn e introvertit, sht Desideratum Suprem, sepse ktu n kt pik prfundojn t gjitha aspiratat, t gjitha shpresat, t gjitha dshirat, t gjitha qeniet e gjalla.

  N mnyr t ngjashme, n strukturn e njsis, n do struktur njsie, ekziston nj piknisje, nj shprehje mikroskopike e Shambhu n t gjith Makrokozmosin. Kjo do t thot, n t gjith rendin kozmologjik ekziston nj pik Shambh, pika e fillimit, dhe n mnyr t ngjashme, n shprehjen e njsis, n mikrokozmos, ekziston Shambh n form miniatur, n form mikrokozmike, q kontrollon mikrokozmosin. Dhe sht kjo pik [kurora e koks], pika kontrolluese e gjndrs pineale. sht vendi i Parama Puruśa, Paramashiva. Dhe n fazn e krijimit, ndrsa Shambhu sht pika e fillimit, pika e fundit e krijimit, pika m e paprpunuar, quhet Svayambh.

  Shambhu dhe Svayambh. N sanskritisht, sham do t thot "t kontrollosh", dhe bh do t thot ["krijuar"]. Pra, shambh do t thot "kontrollues, kontrollues i vet-krijuar". Dhe Svayambh - svayam do t thot "vet", [pra svayambh do t thot] "vet-krijuar". Por nuk sht kontrolluesi, sepse sht pika m e paprpunuar. sht pika e fundit, pika m e vrazhd.

  Tani, kudo q ka ndonj shprehje ose kudo q nuk ka shprehje, Enti Dshmitar sht aty, ashtu si drita e nj skene, nj skene teatrale. Kur ka nj aktor, drita sht atje,dshmitar i aktiviteteve t aktorit. Aktori thot dika, reciton dika dhe drita e skens dshmon veprimtarin e atij aktori t veant. Dhe kur vjen nj kngtar, ajo drit dshmon aktivitetet e kngtares. Vjen nj balerin dhe kjo drit dshmon aktivitetet e balerinit. Dhe kur askush nuk sht i pranishm – asnj aktor, asnj balerin, asnj kngtar – drita, pikrisht ajo drit, dshmon se “Askush nuk sht i pranishm ktu tani”. Shpreh faktin para publikut, para spektatorve, se nuk ka njeri n sken. N mnyr t ngjashme, ku ka shprehje, ajo Drita Kozmike, ai At Kozmik, sht atje. Dhe aty ku nuk ka shprehje, Ati sht aty pr t thn se askush nuk sht i pranishm tani – ashtu si drita e skens teatrale.

  Tani n rastin e Shambhliuṋga, pozitiviteti themelor prej nga fillon krijimi, Enti Suprem sht aty. Dhe aty ku prfundon krijimi, pika e fundit, pika m e vrazhd, Svayambhliuṋga - Enti Dshmitar sht gjithashtu atje, Ati Suprem sht gjithashtu atje. Tani n [Shambhliuṋga], entiteti njerzor, entiteti i nj qenieje t gjall, sht n formn m delikate, sht n formn m t pastr, sht n formn e patrazuar. Dhe n Svayambhliuṋga, n pikn m t ult, n kockn m t ult, t trupit tuaj, qenia e krijuar, qenia e gjall, sht n formn m t ashpr. Pr shkak t asaj shprehjeje m t vrazhd, qenia e gjall do t jet gjithashtu n formn m t vrazhd. Kjo do t thot, e gjith hyjnia e dikujt, hyjnia e dikujt n trsin e saj, sht duke fjetur atje, sht n form latente atje, n kockn e fundit t trupit. Ajo hyjni e fjetur - n fakt sht hyjni, por sht duke fjetur - quhet kulakuńd́alinii n sanskritisht, "gjarpr i mbshtjell" n anglisht. "Gjarpri i mbshtjell". sht si nj lak gjarpri.

  Tani, sipas sdhan - far sht sdhan? Sa her q nj sdhaka merr magjin e tij ose t saj t veant nga crya e tij, mantra e tij ose e saj q duhet t praktikohet, ajo hyjni e fjetur, kulakuńd́alinii, zgjohet nga dridhja e asaj mantre. Dhe pr shkak t praktiks s vazhdueshme t personit, praktiks s rregullt, far ndodh? E lviz at lak gjarpri lart. Vendbanimi i tij origjinal sht n cakra mldhra, cakra m e ult. Tani kur sdhaka me an t sdhan-s s tij ose t saj, praktika intuitive, e lartson at kulakuńd́alinii, dhe kur kulakuńd́alinii kalon cakra svdhiśt́hna, cakra tjetr m e lart, ndjenja e sdhaks, statusi i tij ose saj njihet si shprehja e tij. slokya. sht faza e par e samdhi. Nj sdhaka me praktik t vazhdueshme sigurisht q do ta arrij at status. Por ju e dini, jogt thon se nj sdhaka nuk mund ta arrij at status pa favorin e veant t gurus shpirtrore. Kshtu thon ata. Kjo faz quhet slokya.

  Slokya do t thot q sdhaka ndjen se n shtresn, ose sfern, ku sht ai ose ajo, ku sht mendja e lartsuar e atij personi, ai ose ajo nuk sht vetm; Ati Suprem sht gjithashtu atje. Ky samdhi, ku ndjenja sht se n shtresn, ose statusin, ku sht personi, Ati Suprem i atij personi sht gjithashtu aty, i jep personit shum knaqsi. Kjo knaqsi e par quhet slokya samdhi.

  Pastaj, kur ky gjarpr i mbshtjell, hyjni e fjetur, kalon cakra mańipura, pikrisht pran qendrs, piks kontrolluese, t pankreasit, personi gzon nj lloj tjetr knaqsie dhe kjo knaqsi quhet smiipya samdhi. Smiipya sht nj fjal sanskrite. Do t thot "afrsi". Kjo do t thot, sdhaka ndjen afrsin e tij ose t saj me Atin Suprem.

  N fazn e par, sdhaka ndjeu se Ati Suprem ishte atje n t njjtin status. Ai nuk sht n qiell, ai sht kudo, Ai sht me ju. Nse ju jeni ktu dhe Ai sht n qiell, ather ju jeni vetm ktu, dhe Ai sht gjithashtu i vetm atje. Jo, jo, jo, jo. N fazn e par, ndjenja ishte se “ku jam un, edhe ai sht me mua”. Dhe n fazn e dyt, “Un i kam ardhur shum afr, shum pran Atit Suprem; Un jam n afrsi me Paraardhsin e Lart. Me an t sdhan-s sime, hendeku midis Atit tim dhe meje po kaprcehet.” sht faza e dyt, e njohur si smiipya. Smiipya do t thot "afrsi".

  Ather kur ajo hyjni e fjetur, ajo kulakuńd́alinii, kalon anhata cakra, kt pleksus, kt "plexus diellor"(1) (n latinisht), ndjenjat e sdhaka's njihen si syujya. Syujya do t thot "n kontakt t ngusht". N sanskritisht syujya do t thot "kontakt i ngusht, vetm krah pr krah, vetm prekje". N slokya Ai sht me ju. N smiipya ju ndjeni afrsin, afrsin. Dhe ktu n syujya far ndjen? Nj prvoj taktike. Ju merrni nj prvoj taktike.

  Pastaj, kur me an t sdhan-s tuaj, hyjnia, hyjnia e fjetur, kulakuńd́alinii, kalon kt pik [fytin], njeriu do t prjetoj nj lloj tjetr sdhan, nj sdhan m delikate, samdhi m t holl. Dhe ai quhet srpya. N srpya ndjenja sht "Un jam nj me T". "Un jam nj me T" - jo kontakt i ngusht, por njshmri. “Un jam nj me Paraardhsin Suprem, jamnj me Njohjen Supreme.” Kjo sht srupya.

  M pas me shum sdhan, kur hyjnia e fjetur kalon kt pik [midis vetullave], pika kontrolluese e gjndrrs s hipofizs, jiṋ cakra, ndjenjat ose prvojat e sdhaka's - nj lloj tjetr sdhan, akoma m e lart - njihen si srśt́hi n sanskritisht. N at pik, ndjenja sht se "Un jam Ai;" domethn, “un” dhe “Ai”, kto dy entitete, jan br nj. "Un jam;" por “Ai” dhe “un” kan prkuar.

  "Un" - "Ai". Ka nj boshllk. "Un jam Enti Suprem, Un jam Enti Suprem." Ekziston ende lidhja lidhse " jam". Por kur "Un" dhe "Entiteti Suprem" prkojn, hendeku "jam" zhduket. "Un", "Enti Suprem" dhe lidhja lidhse "jam". Kur kjo do t prkoj me kt, "am" lidhs do t zhduket, sepse nuk ka boshllk. "Un" bhet nj me "Ai". Qart? Ose "Ai" bhet nj me "un". Kjo faz quhet srśt́hi.

  Dhe faza e fundit sht kur ai kulakuńd́alinii vjen ktu [kurora e koks]. Thash se n strukturn e njsis, Shambhliuṋga, Parama Puruśa, sht ktu, n pikn kontrolluese t gjndrs pineale. Hyjnia, hyjnia e fjetur, duhet t lartsohet deri n at pik, n pikn kontrolluese t gjndrs pineale. Dhe ktu sht faza e fundit e samdhi. Kjo faz e fundit e samdhi quhet nirvikalpa samdhi n joga dhe kaevalya n Tantra. N sanskritisht kaevalya do t thot "vetm". Kevala do t thot "vetm", dhe emri i kevala sht kaevalya.

  Kjo do t thot, ekziston vetm nj entitet. Ai entitet mund t jem un, ai ent mund t jet Ai. Por diferencimi midis "un" dhe "Ai" zhduket. Pra, "Un ekzistoj" dhe "Ai ekziston" - kto dy ide zhduken: "ekziston". Kjo do t thot, sht faza e vetdijes jo-atributore. sht faza supreme e sdhan-it jogic. sht qndrimi suprem pr nj jogi.

  Tani me an t sdhan-it, njeriu duhet t zgjoj dhe lartsoj at hyjnin e fjetur. Ajo Svayambhliuṋga bhet njsh me Shambhliuṋga.

  Por pr kt nevojitet ndihma hyjnore. Dhe un e di q dikush me siguri do t marr ndihm hyjnore. Dhe un e di m tej se dikush po merr ndihm hyjnore. Dhe un e di akoma m tej se n t ardhmen, pr nj koh t pafund dhe hapsir t pafundme, dikush do t marr kt favor hyjnor. Dhe ju jeni t gjith sadhakas. Ju me siguri do ta arrini at qndrim suprem dhe do t gzoni at bekim hyjnor. Me siguri do ta shijoni, bijt dhe vajzat e mia.  Burimi: Skenat e Samdhi

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 2. #722
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dharmakśetra - Trupi i Njeriut  Dje ju thash se dhrtarśtra do t thot "mendje". Mendja lind e verbr. Nuk ka aftsin pr t par asgj n perspektivn e duhur pa ndihmn e viveks [ndrgjegjes]. Prandaj, pr nj vizion t qart t do gjje, pr t kuptuar kuptimin e saj, pr t kuptuar domethnien e saj m t thell, udhheqja e ndrgjegjes sht nj domosdoshmri. Fjala saiṋjaya qndron pikrisht pr kt - ndrgjegjen. Pra, mendja e verbr ktu po krkon ndihmn e ndrgjegjes.

  Kudo n tok po ndodh nj konflikt i prhershm midis s mirs dhe s keqes, drits dhe errsirs, virtytit dhe vesit. Shoqria njerzore prparon prmes ktij konflikti. E mira e pastr pa nj element t s keqes n t, ose e keqja e pastr pa nj element t s mirs n t, sht nj kimer, q nuk gjendet n kt bot. Kudo q zbulohet se e keqja dominon mbi t mirn, ne e quajm at gjendje nj gjendje paprsosmrie. Qllimi i jets njerzore sht t prparoj nga paprsosmria n prsosmri. Lvizja e shoqris njerzore, lvizja e jets individuale dhe kolektive, nga paprsosmria drejt prsosmris, sht prparim njerzor. Kjo lvizje prpara sht me t vrtet progres. Kjo forc e keqe, kjo forc e verbr, q i fut qeniet njerzore n gjumin e errt t injorancs s plot, duhet t trajtohet me vendosmri nga njerzit. E njjta luft ka vazhduar n t kaluarn, po vazhdon edhe n t tashmen dhe do t vazhdoj edhe n t ardhmen.

  Njher thash se nse ndonj sadvipra [revolucionar shpirtror] imagjinon se tashm sht krijuar nj shoqri sadvipras dhe se tani do t jemi n gjendje t gzojm nj ekzistenc pa tensione dhe t relaksuar, ai person do t bj nj gabim t madh. Sadvipras nuk do t ken kurr hapsir pr gjum t qet. Ata do t duhet t qndrojn vazhdimisht zgjuar, si ushtar vigjilent. Ata do t duhet t vzhgojn kndin m t vogl t errt t mundshm prmes t cilit mund t hyjn forcat e liga.

  Viveks, domethn Sanjajas, Dhritarastra po i pyet:

  Dharmakśetre Kurukśetre samavet yuyutsavah;

  Mmakh pndavashcaeva kimakurvata Saiṋjaya.

  ["O Sanjaya, tani q fmijt e mi dhe fmijt e Pandus jan mbledhur n fushn e betejs s Dharmakśetra, t Kurukśetrs, t etur pr t luftuar, far po ndodh?"]

  Dharmakśetra - Trupi i Njeriut

  Tani, far sht kjo Dharmakśetra? Fjala dharma rrjedh nga folja rrnja dhr plus njeri. Prandaj dharma do t thot "ajo q mbshtet" ose "ajo q mbshtetet". sht nj cilsi parsore, nj atribut themelor. sht cilsi noumenale, q do t thot "cilsia q kontrollon t gjitha cilsit e tjera". "Numenal" sht nj term i vjetr gjerman q do t thot "ajo entitet unik themelor nga i cili vjen n ekzistenc shumfishi"; dhe shumfishi q vjen n ekzistenc quhet "dukuri". Pr shembull, nj gnjeshtr sht shkaku noumenal i krimeve fenomenale. Kjo do t thot, nj gnjeshtr sht burimi i t gjitha t kqijave q lidhen me to. Nse nuk do t ishte gnjeshtra, nuk do t kishte as t kqija t tjera. Sapo nj hajdut t jet br i vrtet, ai nuk do t jet m hajdut.

  do objekt ka disa cilsi themelore q jan shenjat e tij identifikuese dhe n baz t t cilave ai mund t njihet. Kto quhen dharma e saj. Oksigjeni, pr shembull, ka dharman e vet; edhe karboni ka dharman e vet. Dharma e veant e ujit sht t pish gjrat, dharma e veant e ajrit sht t thash gjrat, dharma e veant e zjarrit sht t djegsh gjrat. Zjarri ka shum dharma t tjera, por ajo cilsi e veant q kontrollon t gjitha cilsit e tjera, domethn cilsin noumenale ose shkakun noumenal, sht ajo q ne e quajm dharma e tij.

  Bota e bimve dhe perimeve ka gjithashtu disa darma themelore me t cilat mund t njihen t gjitha bimt dhe perimet. N varsi t ktyre dharma-ve themelore, ekzistojn disa dharma-t dytsore. Bota e kafshve ka gjithashtu disa, n fakt, nj numr t madh t dharmave baz, me dharma dytsore t varura prej tyre. Qeniet njerzore kan gjithashtu dharman e tyre baz, dhe n varsi t ksaj dharma ka edhe dharma dytsore. T shkruash poezi, t kompozosh vepra letrare, oratori, vallzim etj. – kaq shum gjra – bujqsi, biznes – t gjitha jan dharma dytsore.

  Dharma themelore e njerzve, nga ana tjetr, sht mnava dharma, Bhgavata dharma. Kjo dharma thelbsore ose themelore shpreh karakterin thelbsor dallues t nj njeriu. Por ksaj dharma themelore nuk i jepet vend; po kultivohen vetm dharmat dytsore. Po kompozohen poezi, po shkon biznesi, po vazhdon politika, po mbahen fjalime; por qenieve njerzore u mohohet totalisht mnava dharma e tyre themelore. Por cila sht saktsisht gjendja ku mungon Bhgavata Dharma? Epo, sht dika si t ujitsh nj pem t shkulur. Pa cilsin e njerzimit, far mund t bhet vetm me cilsit dytsore? T pressh fruta nga nj pem e shkulur nuk sht gj tjetr vese marrzi e plot. N mnyr t ngjashme, nse njerzve u mungojn gjrat themeloremnava dharma, ata nuk jan m qenie njerzore. Nuk mund t pritet asgj prej tyre. Kan mbaruar, jan pa vler.

  Krśńa bhajibr tare saḿsre inu,

  Miche Myy baddha haye vrkśasama hainu.

  [Erdha n bot pr t adhuruar Zotin Krśńa, por jam lidhur nga iluzioni dhe jam br si nj pem.]

  N kt gjendje, nj qenie njerzore nuk sht m nj qenie njerzore. Dharma baz e njerzve sht Bhgavata dharma, e cila ka katr kmb mbshtetse - vistra [parimi i zgjerimit], rasa [parimi i dorzimit t plot ndaj Parama Puruśa], sev [shrbimi vetmohues ndaj Parama Puruśa dhe krijimit t Tij] dhe tadsthiti [ rrethimi prfundimtar n Parama Puruśa]. Bhgavata dharma qndron n kto katr kmb. Kjo sht arsyeja pse shkrimet e shenjta thon, Sah dharma catuspdah - "Dharma sht nj qenie me katr kmb." Nse i humbet ndonj nga kmbt, ai alon dhe nuk sht m dharma. sht al, sht e pavlefshme. Nuk do t jet n gjendje t mbshtes asnj dharma dytsore njerzore.

  Nxitja e brendshme pr kt dharma me katr kmb u ngrit te qeniet njerzore nga nj nxitje pr lumturi. Njerzit duan lumturi, duan qetsi dhe duan paqe. Gjat prpjekjeve t tyre pr t fituar lumturin, njerzit kuptuan se lumturia nuk mund t gjendej n objekte t fundme, por vetm n at q sht e pafundme dhe e pakufishme – Nlpe sukhamasti, bhmaeva sukham. Pak lumturi nuk sht lumturi dhe prfundon shpejt. Sapo t vendosni n goj nj send t shijshm, por t vogl, ai tretet. Vetm dshira pr artikullin vazhdon dhe ju mundoheni me nj dshir t paplotsuar. Nga kjo rrjedh se nse doni t shijoni lumturin e vrtet, ather duhet t gjeni dika q nuk do t prfundoj kurr dhe do t'ju jap knaqsi t plot q nuk do t prfundoj kurr. Burimi i ksaj lumturie t pafund, megjithat, nuk sht askush prve Vet Parama Puruśa, Puruśottama. Struktura mendore e nevojshme pr ta realizuar At dhe knaqsia q del nga kjo ndjenj, sht me t vrtet dharma.

  Sukhaḿ vinchati sarvo hi tacca dharma samudbhtah;

  Tasmddharma sadkrya sarvavarńae prayatnatah.

  “T gjith duan lumturi. Frymzimi pr dharma buron nga dshira, dshira pr lumturin. do person n univers – qoft nj vipra apo nj kśatriya, (1) nj biznesmen apo nj fermer, nj intelektual apo nj puntor krahu – t gjith duhet t kultivojn dharma n t gjitha rrethanat.” Kjo sht me t vrtet dharma.

  T gjitha krijesat e gjalla kan dharmat e tyre, pa dyshim. Por Bhgavata Dharma gjendet vetm te qeniet njerzore. Kjo sht arsyeja pse njerzit jan superior ndaj qenieve t tjera – sepse cilsia e tyre themelore sht Bhgavata dharma – nuk sht e vrtet pr asnj qenie tjetr. Mund t vij nj dit kur qeniet e tjera do ta zhvillojn kt Dharma Bhgavata si dharma e tyre baz, por sot nuk sht kshtu. Kultivimi i ksaj dharma krkon, presupozon, nj struktur fizike [t veant] quinquelementale, qeliza nervore dhe fibra nervore. Pa nj trup quinquelemental t mbledhur n kt mnyr, dharma sdhan nuk sht e mundur.

  Pr t pasur kontroll t prsosur mbi mendjen, bashkpunimi i trurit sht i domosdoshm; do qeliz nervore duhet t zhvillohet dhe, me ndihmn e nj teknike t veant, trupi fizik duhet t vihet nn kontroll. Ather dhe vetm ather do t jet i mundur prparimi. Kur trupi fizik nuk mbetet m, domethn kur dikush kalon n nj gjendje ekzistence pa trup, ather mendja mbetet vetm si nj far, e modifikuar n formn e saḿskras. Duke qen se nuk ka tru ose qeliz nervore t lidhur me t, ajo nuk mund t kryej asnj funksion. Nuk bn mkat dhe as nuk mund t fitoj ndonj virtyt. sht krejtsisht e mir pr asgj, nj entitet pa vler. Kultivimi i racionalitetit sht po aq prtej kapacitetit t tij sa sht puna mendore. Pra, ekzistenca e tij sht e pakuptimt. Fati i tij i vetm sht t mbaj barrn e saḿskras-ve pa pushim. Nuk ka asgj tjetr pr t br; sht nj qenie krejtsisht e pafuqishme. sht n gjendje t kultivoj dharma vetm kur sht e privilegjuar t ket nj struktur fizike; kjo nuk sht e mundur n asnj kusht tjetr. Madje edhe ndjenja se “nuk mund t bj dharma sdhan” mungon atje. Sepse funksionet mendore nuk jan t mundshme pa qelizat nervore. Kur ka nj trup fizik, ka hapsir q mendja t mendoj pr gjra m t larta dhe dharma sdhan sht e mundur pr qeniet njerzore.

  Kjo dharma baz e qenieve njerzore mund t zhvillohet dhe t prhapet vetm n kto kushte. N asnj kusht tjetr nuk sht e mundur. Pra, kśetra [fusha] pr dharma sdhan sht pikrisht ky trup njerzor, dharmakśetra. (Kśa sht kombinimi i k dhe śa. Shqiptimi Rgvedic sht dika si kśa, ndrsa Yajurvedic sht dika si kkha. T dyja jan t sakta. N Bengalin, e cila ndjek rregullat Yajurvedike, dharmakśetra shqiptohet dharmakhetra.

  Pra, dharmakśetra sht trupi i njeriut. Brenda ksaj dharmakśetra ka edhe mkat edhe virtyt. Mkati dhe virtyti jan takuar brenda trupit, n kt dharmakśetra, pr t luftuar. T dy po mprehin armnns. Asnjri nuk sht i gatshm t'ia pranoj humbjen tjetrit. sht nj situat agonike, nj situat plot pasoja t frikshme. E hutuar dhe e shqetsuar n kt situat t zymt, mendja e verbr po pyet ndrgjegjen: "Cili do t jet rezultati i ksaj beteje?"  Burimi: Dharmakśetra – Trupi i Njeriut

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 3. #723
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kuptimi i fjals "yoga"

  Maharshi Patanjali thot, Yogashcittavritti nirodhah. Me fjal t tjera, joga i referohet pezullimit t t gjitha prirjeve t mendjes njerzore. Ktu, nirodhah do t thot "pezullim". Yogashcittavritti nirodhah - nj interpretim i till i "yogs" nuk sht i pranueshm. Gjendja ku prirjet e mendjes jan pezull, nuk mund t cilsohet si gjendja e jogs. Pr shembull, kur nj person bhet i pakuptimt, prirjet gjithashtu pezullohen. Prirjet si zemrimi, lakmia dhe mashtrimi nuk funksionojn n at gjendje. Pr kt arsye, ne nuk mund t'i referohemi ksaj gjendje si joga. "Yoga" n kuptimin shpirtror t termit nuk sht aq e thjesht sa ajo. Pra, cila sht analiza e jogs n sistemin Rjayoga? Sarvacint paritygo niscinto yoga ucyate. Kjo do t thot se joga sht nj gjendje ku mendimet pushojn dhe mendja sht e lir nga t gjitha llojet e shqetsimeve, mendimeve dhe valve t mendimit. Por kjo nuk sht joga e vrtet sepse joga (n kuptimin shpirtror) nuk sht e mundur kur mendja sht e zbrazur nga t gjitha mendimet e saj. Pr shembull, nj person q sht i piklluar, shkon t flej. Supozoni se ai fle pr nj or. Ai do t prjetoj paqe mendore gjat ksaj ore gjumi. A mund t quhet joga kjo gjendje e prkohshme e liris nga shqetsimi? Ne kemi thn se joga nuk sht nj proces i leht. Pra, sht e qart se dy analizat e msiprme, domethn Yogacittavrti nirodhah dhe Sarvacint paritygo niscinto yoga ucyate, nuk jan t sakta. Pra, ne nuk mund t'i pranojm ato.

  N Tantra, prkufizimi i jogs sht Saḿjogo yogo ityukto jiivtm-Paramtmnah. Do t thot q joga sht bashkimi i unitetit t njsis (jiivtm) dhe Vetes Kozmike (paramtm). Format e tjera t jogs nuk jan vrtet joga. Duhet t kujtojm gjithashtu se joga nuk do t thot as shtim dhe as unitet. Yoga do t thot bashkim. Nse kripa dhe sheqeri przihen, kjo nuk sht joga sepse kokrrat e krips dhe sheqerit jan ende aty n tenxhere. Edhe pse jan t prziera, n njfar mnyre ata ende ruajn identitetet e tyre t veanta. Por joga nuk sht kshtu. Pra, far sht joga? Kur sheqeri przihet me uj, bhet nj pije e mbl. Joga sht e till. Kjo sht joga e vrtet. Kur dy gjra bashkohen, ato bhen nj. Sheqeri nuk ka ekzistenc t veant n pijen e mbl. N anglisht, kjo gjendje quhet unifikimi, jo shtes; nuk sht shtim, por unitet. Nse dikush mson disa pozicione joge (asana) ose nj proces meditimi, ato nuk prbjn joga. Yoga sht gjendja e bashkimit t plot midis jiivtm dhe Paramtm.

  Yoga rrjedh nga rrnja sanskrite yuiṋj. Kur joga do t thot shtes si 2 + 2 = 4, fjala "yoga" rrjedh nga rrnja yuj. Kur jiivtm dhe Paramtm bhen nj, quhet bashkim. N kt rast, fjala "yoga" rrjedh nga rrnja sanskrite yuiṋj. Prkufizimi i fundit i jogs sht i sakt.


  Burimi: Kuptimi i fjals "yoga"

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 4. #724
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Manant trayet yastu sah mantrah parikiirttitah

  [Nj mantra sht ai koleksion tingujsh q, kur meditohet, on n lirim]. .  Burimi: [Mantra]

  Botuar n: Subhśita Saḿgraha

  Shrii Shrii Anandamurti

 5. #725
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Un fola m hert pr prkufizimin e gabuar t fjals "yoga". Tani do t flas dika pr "mantrn". Ashtu si joga, fjala "mantra" gjithashtu sht interpretuar gabimisht. "Mantra" rrjedh nga fjala mana-trai me prapashtesn d́a t shtuar. Manant trayet jastu sah mantrah parikiirtitah, q do t thot, “Mantra sht dika, q nse e mendon at, t on n lirimin e jiiva [vetja e individit]. Manana do t thot "t mendosh"; sht prsritja e rregullt [e mantrs] n mendje. Tani pyetja sht, far sht trńa? Kur nj person lirohet nga pikllimi ose vuajtja, quhet trńa. Pra trńa do t thot t ndihmosh dik q t lirohet nga vuajtjet. Nj fjal mund t thuhet se sht nj mantra nse duke e ideuar mbi t njeriu fiton lirimin. lirimi sht dy llojesh - i prkohshm dhe i prhershm. Pr shembull, nj person nuk ka ushqim; ju i jepni ushqim dhe ndodh trńa. sht mir q i ke dhn mukti duke i dhn ushqim. Por t nesrmen ai prsri ndihet i uritur. Nse e ushqeni prsri, ai do t ndiej uri t nesrmen. Pra, akti q sjell lehtsim t prkohshm nga nevoja, pr shembull, uria e stomakut ngopet prkohsisht, quhet trńa.

  Mukti [lirimi] i till nuk sht i prhershm. sht e prkohshme. Veprimi me t cilin dhimbja dhe vuajtja largohen prgjithmon quhet paritrńa. Kjo sht, jo trńa, por paritrńa. Supozoni se nj person kafshohet nga nj akrep. Sigurisht, ai do t ket dhimbje. Ekziston nj mantra pr t. Nse dikush zbaton mantrn pr nj minut e gjysm ose dy, dhimbja thumbuese do t pushoj. sht nj mantra. sht e vrtet q sjell lehtsim t prkohshm, por kjo nuk do t thot se si rezultat, njeriu nuk do t kafshohet m nga nj akrep n t ardhmen.

  Ka shum lloje mantrash n bot. Pr shembull, dikush ka humbur ekuilibrin e tij mendor dhe si rezultat, humbet interesin pr t kryer detyrat e tij t ksaj bote. Probleme t tilla mund t adresohen duke aplikuar mantrn e duhur. Nse vuajtja shfaqet n sfern mendore dhe jo n sfern fizike, ather gjithashtu mund t zgjidhet me aplikimin e nj mantre. T gjitha kto jan mantra sepse, nse dikush mendon pr to, ai merr lehtsim nga pikllimet dhe vuajtjet.

  sht e vrtet q t gjitha kto jan mantra, por ato nuk do t ojn n paritrńa. Ato mund t krijojn lehtsim t prkohshm, por nuk mund t sjellin lehtsim t prhershm nga vuajtjet. Nga ana tjetr, mantra q zbatohet pr t hequr dhimbjen shpirtrore quhet Iśt́a Mantra ose mantra guru.

  Karakteristika e mantrs Iśt́a ose guru mantra sht se ajo largon vuajtjet nj her e prgjithmon. Pr ta thn qart, mund t arrihet paritrńa prmes prdorimit t mantrs Iśt́a. Ajo sjell lehtsim t prhershm nga vuajtjet. Pra, duhet mbajtur parasysh se mantra guru dhe mantra Iśt́a nuk jan t njjta me mantra t tjera, sepse mantra t tjera japin lehtsim t prkohshm nga dhimbja dhe vuajtja. Por mantra Iśt́a dhe mantra guru sjellin lehtsim t prhershm. Ekziston nj ndryshim thelbsor midis t dyve. Mantrat e prgjithshme ojn n trńa ndrsa mantra Iśt́a on n paritrńa.

  Cila sht rndsia e mantrs Iśt́a dhe mantra guru? Fjala iśt́a ka dy kuptime, s pari – iśt́a do t thot “ajo q ka m shum nevoj”; dhe kuptimi i dyt sht plotsues me kuptimin e par. Iśt́a do t thot "objekti ose entiteti q dikush e do m shum". Cili sht kuptimi i gurus? Guru do t thot "jashtzakonisht i rndsishm" ose "nj entitet, ekzistenca e t cilit ndihet gjithmon, domethn ai q ka personalitetin m t fuqishm [q ka gravitetin maksimal]. Ne themi, "Ai ose ajo sht nj personalitet gjigant". Ktu, fuqia nuk do t thot fuqi fizike, por fuqi psikike ose shpirtrore.

  Cilat jan nevojat themelore t njeriut? Ushqimi, veshmbathja, strehimi, ilaet, e kshtu me radh – ata kan nevoj pr t gjitha kto. Prtej t gjitha ktyre, far nevojash t tjera themelore kan njerzit? Ekziston dshira pr pasuri dhe pas dshirs pr pasuri, ekziston dshira pr knaqsi. Por njerzit nuk marrin knaqsi t brendshme prmes knaqsis. Knaqsia e brendshme vjen vetm kur ka qetsi. Supozoni se dikush ha ushqim t lir dhe sht i knaqur me at. Dikush tjetr mund t haj mrgamasallam [mish pule], polo [nj pjat e pasur me oriz me ghee] dhe kli [nj pjat e pasur me mish]. Ata marrin knaqsi prej saj, por jo qetesi. Qeniet njerzore duan paqe, knaqsi. Kur arrijn nj paqe t till? Ata arrijn paqen vetm kur marrin objektin e tyre m t dashur dhe m t dashur.

  far sht ajo q sht m e dashur pr qeniet njerzore? sht mendimi yn i konsideruar se tm [vetdija e njsis] sht objekti m i dashur i nj qenieje njerzore dhe pr tm-n, Paramtm [ndrgjegjja supreme] sht objekti m i dashur. Pra, objekti m i dashur sht Paramtm. Mantra me t ciln njeriu arrin Paramtm ose Iśt́a sht mantra Iśt́a. Njerzit mund t marrin paritrńa [lirimi prfundimtar] thjesht prmes mantrs Iśt́a. Mantra Guru sht gjithashtu e till. Guru mantra sht ajo q t kujton n do hap se je nj qenie njerzore. Kjo do t thot q prmes mantrs guru, ju gjithmon ndjeni pranin e Guru-s para jush. Kjo sht domethnia e guru-mantrs. Deri tani ju duhet t kuptoni se sa rastsisht prdoret fjala mantra. Ather, far duhet t bj nj person? Njeriu duhet t vendos mantrn Iśt́a dhe mantrn guru n nj kategori t ndryshme nga/te mantra t tjera, sepse mantra t tjera sjellin trńa, ndrsa Iśt́a mantra dhe mantra guru sjellin njerzit paritrńa. Ndrsa prdorimi i mantrave t tjera sjell lehtsim t prkohshm nga vuajtjet, prdorimi i mantrs Iśt́a dhe mantra guru on n lirim, emancipim ose shptim t prhershm.  Burimi: Mantra Shakti

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #726
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Si t prqendroheni  Sot nj aspirant shpirtror m pyeti n lidhje me procesin e prqendrimit mendor. Pyetja e tij ishte, si t prqendroheshim n at pik supreme tangjenciale? Prgjigja duhet t jet e njohur pr t gjith aspirantt intuitan.

  Sipas standardit t intelektit, mikrokozmoset hyjn n tre kategori t gjera. Ata jan mendje brutale, mendja njerzore dhe mendja hyjnore. Praktika intuitive sht nj praktik e shndrrimit t mendjes brutale n mendje njerzore dhe mendjes njerzore n mendje hyjnore.

  N shoqrin ton njerzore gjejm mikrokozmos t t tre ktyre llojeve; dmth n shoqrin ton ka mikrokozmos brut n strukturn njerzore – kafsht n strukturn njerzore, kafsht n kornizn njerzore; ekziston njeriu n kuadrin njerzor; dhe ekziston Zoti n kuadrin njerzor. Dhe n jetn ton shoqrore, t gjitha problemet krijohen nga brutalt n strukturn njerzore; dhe kto probleme prjetohen nga burrat n strukturn njerzore; dhe ato probleme zgjidhen nga perndit n strukturn njerzore. Pra, nj aspirant shpirtror sht t zgjidh problemet e shoqris, ai t mos krijoj probleme t reja.

  Tani, sdhan sht pr t gjith, praktika intuitive sht pr t gjith. E dini, ka bruta n strukturn njerzore dhe ka t egra n strukturn e kafshve; por ndryshimi themelor midis ktyre dy bruteve sht se nj brutal n strukturn e kafshve nuk e di se sht brutal n strukturn e kafshve, por nj brutal n strukturn njerzore e di se ai ose ajo sht brutal n strukturn njerzore. Ai ose ajo duhet t bj dika fisnike.

  Dhe procesi i prqendrimit sht n fazn e par fiziko-psikike, dhe n fazn e dyt psiko-shpirtrore. Nj person ka nj trup fizik, nj mendje dhe nj shpirt; pra n fazn e par praktika intuitive duhet t jet fiziko-psikike, duke u nisur nga arena e fiziks dhe duke kulmuar n pikn e prbashkt t fiziks dhe mentalitetit. Domethn, qasja sht fiziko-psikike. Dhe n fazn tjetr qasja do t jet psiko-shpirtrore, duke filluar nga sfera psikike dhe duke prfunduar n fushn e spiritualitetit.

  Mendja njerzore po shkon drejt kaq shum prirjeve; ka kaq shum prirje n mendjen e njeriut; dhe sipas kompleksitetit n mendje, edhe trupi fizik bhet gjithnj e m i ndrlikuar. Struktura fizike e nj kafshe sht m pak komplekse se ajo e nj qenieje njerzore, sepse mendja e njeriut sht gjithashtu m komplekse se ajo e kafshs. Numri i gjndrave n trupin e njeriut sht m i madh se ai n strukturn e kafshve, n trupin e nj kafshe. Tani faza e par e procesit sht fiziko-psikike - domethn, trheqja e mendjes nga objekte t ndryshme fizike dhe sjellja e saj n nj pik t caktuar, dhe drejtimi i asaj pike drejt sfers s mendjes. Dhe m pas sht nj faz e trheqjes s mendjes nga objekte t ndryshme mendore, nga pabula t ndryshme mendore dhe drejtimi i saj drejt Subjektivitetit Suprem. Tani ky proces i lvizjes sht procesi i prqendrimit.

  Prqendrimi sht nj sdhan madhore, sht nj sdhan madhore intuitive. Por ka disa sdhana ndihmse. sana dhe prńyma, pr shembull, jan sende ndihmse. Ata nuk jan sdhan, ata quhen sdhanuṋga. Tani nse, gjat ktij procesi t lvizjes, ksaj faze t lvizjes, mendja rndohet, ajo nuk do t jet n gjendje t ec prpara. Supozoni se po kaloni nj lum. Nse anija bhet e rnd pr shkak t deprtimit t ujit, far do t ndodh? Nuk do t mund ta kaloni lumin. Ju do t duhet t organizoni pr t pompuar ujin.

  Pra, cili sht ky proces i pompimit t ujit n rastin e mendjes njerzore? Do t thot t lirosh mendjen nga papastrtit e zakonshme. Dhe si ta lirojm mendjen nga papastrtit e zakonshme? Duke i ofruar shrbim vetmohues shoqris pa asnj kufizim t kasts, besimit, kombsis ose seksit. N mnyr t ngjashme n nivelin mendor, nivelin e pastr mendor, ne duhet ta lirojm mendjen nga idet e prirura. Domethn, n fazn e par duhet t ket karma fiziko-psikike, dhe n fazn e dyt duhet t ket karma psiko-shpirtrore. Dikush do t duhet t bj shrbim social nse dshiron shptim.

  Tani, pr t vendosur veten n kt fush t karms, cilt jan faktort thelbsor pr sukses? Zoti Shiva, i pyetur nga Prvatii, tha: “E dini, Devii, ekzistojn shtat faktor thelbsor pr suksesin n karmn fiziko-psikike ose n karmn psiko-shpirtrore, cilado qoft ajo. Por ka shtat faktor thelbsor, ju duhet t mbani mend ata shtat faktor.” Cilt jan ata faktor?

  Phaliśyatiiti vishvsah siddherprathama lakśańam;

  Dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ trtiiyaḿ gurupjanam. Caturtho

  samatbhvo paiṋcamendriyanigrahah; Śaśt́haiṋca

  pramithro saptamaḿ naeva vidyate.

  – Shiva Saḿhit

  Faktori i par thelbsor sht: "Un duhet t jem i suksesshm n misionin tim". Ky prcaktim i vendosur sht faktori i par thelbsor.

  S dyti, dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ - "sdhaka, aspiranti shpirtror, aspiranti intuitiv, duhet t zhvilloj shraddh pr qllimin e tij." Dhe far sht shraddh? E dini, atje unNuk ka fjal prkatse pr shraddh n anglisht ose latinisht. Shraddh do t thot Shrat Satyaḿ tasmin dhiiyate iti shraddh – “Objektivi im – ” Cili sht objektivi? Subjektiviteti Suprem ktu bhet objektiv.

  Vetja Supreme, Entiteti Transcendental, sht subjektiviteti i t gjitha subjektiviteteve, pra sht Subjektiviteti Suprem; por ktu, n rastin e praktiks psiko-shpirtrore, ai Subjektivitet Suprem bhet objekt. Pra, njeriu duhet t zhvilloj shraddh pr kt Subjektivitet Suprem, domethn pr nj objekt. Dhe far sht shraddh? Shrat Satyaḿ - duke e pranuar at qllim si t Vrtetn Absolute. (Shrat do t thot Satyaḿ). Nuk ka asnj term prkats n anglisht ose latinisht, ose n ndonj gjuh tjetr. Sanskritishtja sht termi. Dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ - "dikush duhet t zhvilloj shraddh pr objektin".

  S treti, trtiiyaḿ gurupjanam - "dikush duhet t zhvilloj shraddh pr prijsin e dikujt, msuesin e dikujt".

  M pas, Caturtho samatbhvo - "Duhet t zhvillohet barazi mendore". “Ai sht nj Brahmin – ai duhet t respektohet. Ai sht nj Ezhava - ai sht inferior ndaj meje.” Kjo ide sht e rrezikshme. Nse dikush e inkurajon kt ide, nuk do t jet n gjendje ta arrij at lumturi supreme. Pra, caturtho samatbhvo - "dikush duhet t zhvilloj barazi psikike".

  Dhe s pesti, paiṋcamendriyanigrahah - "dikush duhet t ket kufizim mbi organet shqisore dhe motorike t dikujt". “Nuk duhet ta shoh at objekt, q mund t m ndot mendjen. Nuk duhet ta dgjoj at tingull, q mund t m ndot mendjen.” T gjitha kto jan kufizime mbi organet shqisore dhe motorike. Zoti Buda tha, Cakkhun saḿvaro sdhu - "O sdhu, o aspirant shpirtror, duhet t kesh kufizimin e duhur mbi syt e tu".

  Cakkhun saḿvaro sdhu, sdhu sotena saḿvaro;

  Ghnena saḿvaro sdhu, sdhu jihbya saḿvaro;

  Kyena saḿvaro sdhu, sdhu vcya saḿvaro;

  Manas saḿvaro sdhu, sdhu sabbattha saḿvaro.

  [Kontrollo syt, o sdhu; sdhu, kontrolloni vesht tuaj; kontrollo shqisn e nuhatjes, o sadhu; sdhu, kontrolloj shqisn e shijes; kontrollo trupin tnd, o sdhu; sdhu, kontrolloni fjalimin tuaj; kontrollo mendjen tnde, o sdhu; sdhu, keni kontrollin e prgjithshm.]

  (sht n gjuhn Pali.) "Duhet t ket kufizim t gjithanshm mbi organet tuaja motorike dhe shqisore." Paiṋcamendriyanigrahah.

  S gjashti, śaśt́haiṋca pramithro – “Duhet t keni prmbajtje t duhur pr ushqimin tuaj”. Domethn, ushqimi juaj duhet t jet i ushqyeshm, por nuk duhet t jeni t pangopur. "E pangopur" do t thot "t hash shum". Śaśt́haiṋca pramithro.

  S shtati, saptamaḿ naeva vidyate – domethn, “O Devii, thash se jan shtat faktor, por tani them se faktori i shtat sht zero. Kjo do t thot, ekzistojn gjasht faktor themelor q ndihmojn nj sdhaka t vendoset n mbretrin e karms n mnyr q t arrij lumturin Kozmike.”

  Un mendoj se ju e keni ndjekur kt, dhe ju duhet ta mbani mend at.  Burimi: Si t prqendroheni

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #727
  i/e regjistruar Maska e AjeNa
  Antarsuar
  14-08-2023
  Postime
  56

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "N shkrim ke nj zgjedhje t caktuar q nuk e ke n jet. "

  Ernest Hemingway

 8. #728
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ernest Hemingway :

  1. "Nj njeri duhet t ket nj gj pr t ciln po lufton."

  2. "Njerzit e vrtet nuk jan trheqs, ata jan t vshtir pr t'u harruar."

  3. "Jeta sht nj loj e rrezikshme. Nse nuk rrezikohesh, nuk ke br asgj."

  4. "Nuk sht e rndsishme se si fiton apo humbet. sht se si lufton."

  5. "Jeta sht nj rrug e gjat dhe e pashlyeshme. Nuk ka vend pr pendes ose shtrembrim."

  6. "N fund t fundit, jeta sht vetm nj koleksion historish t cilat do t'i tregosh t tjerve."

  7. "N jet, t gjitha problemet kan nj zgjidhje. Por disa probleme kan nj zgjidhje t vshtir."

  8. "Vetm nj gj e rndsishme duhet t bsh do dit. T mos humbassh veten."

  9. "Gjithka e madhe n jet fillon me nj ide t mendur dhe nj njeri q guxon ta ndjek at."

  10. "Duhet t jesh i fort kur je i dobt dhe i dobt kur je i fort."

 9. #729
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Postime
  2,305
  Postimet n Bllog
  7

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Zoti eshte atje ku Shpirti eshte. Dhe do te ishte fyerje per te, si me e cmuara substance e krijuar e pavdekshme, qe te vendoset ne copa letre te djegshme apo gure te thyeshem-adhurimi.

 10. #730
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Gjendja e mbretit Trishanku

  Pres q t gjith ta dini historin e mbretit Trishanku. Nj dit ai vendosi se ishte koha pr t shkuar n parajs. Knaqsit dhe bukurite e ksaj bote, t cilat ai i kishte shijuar prej kohsh, nuk e joshnin m. Ai e dinte se kishte fuqi t mjaftueshme fizike dhe psikike pr t ndrmarr udhtimin. Ajo q i mungonte ishte virtyti - forca e tij e virtytit ishte shteruar.

  Historia thot se mbreti Trishanku i udhzoi rojet e tij q ta lidhnin n fundin e nj shigjete t gjat me nj litar najloni dhe m pas t gjuanin shigjetn drejt ports s qiellit. Shigjeta prshkoi qiellin me shpejtsin e nj rakete. Zotat u alarmuan. N portat rojet e siguris pikonin djers. Kjo nuk kishte ndodhur kurr m par. "Cfare duhet te bejme?" pyesnin ata.

  Si rregull, porta e parajss nuk mbyllet kurr. Megjithat, me kt rast rojet vendosn t rrezikojn. Ata mbylln portn. N at ast, shigjeta gjigante goditi portn me nj force t madhe dhe u ngul aty. Dhe aty qndron edhe sot me mbretin Trishanku t lidhur n nj skaj me nj cop litar .

  Ata njerz q ngecin n jet, q as prparojn dhe as nuk kthehen prapa, vuajn nj hall t ngjashm me at t mbretit Trishanku.
  Nuk e di nse porta e parajss u hap m von apo jo. Burime t informuara m thon se perndit kan ndrtuar nj port t re n ann tjetr t parajss.

  Burimi: Vshtirsia e mbretit Trishanku

  Botuar n: Tregimet e shkurtra t Sarkarit

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #731
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Uniteti n Diversitet


  Ya eko Jlavniishata iishaniibhih

  Sarvnlok niishate iishaniibhih

  Ya Evaeka udbhave sambhave

  Ya etadviduramtste bhavanti

  Pas krijimit t ktij universi sht nj mjeshter i madh q po krijon dhe kontrollon kt univers. N fakt, fardo q sht krijuar dhe fardo q do t krijohet, i takon vetm Atij. Ai q e kupton kt t vrtet arrin pavdeksin.

  Eko hi Rudrah na dvitiiyya – Ekziston vetm dhe i vetmi Parama Brahma, Entiteti Njjs. Nuk ka asnj entitet t dyt. Bollku i objektiviteteve q na rrethojn sht vetm krijimi i prbrjes psikike t atij mjeshtri Suprem. Prpara krijimit Ai ishte Entiteti Njjs. Kur ai dshiroi t ishte shum, rrjedha ekstroversive (Saiṋcara) dhe introversive (Pratisaiṋcara) e krijimit filloi nn ndikimin kryqzues t Prakrtit - parimi emetues i Parama Puruśa.

  “Ekoʼhaḿ bahu sym” Tani un jam nj, por do t jem shum. Shprehjet e larmishme t universit nuk jan gj tjetr vese manifestimi i larmishm i atij Supremi. Bota e pajet; bota e gjall e bimve, kafshve dhe qenieve njerzore; mendja, vitaliteti dhe intelekti jan t gjitha shprehje t t njjtit Entitet Suprem. N traktatin filozofik t Ananda Margs, “Idea dhe Ideologjia”, sht thn se Vetja e vetme sht shkaku themelor i t gjitha diversiteteve; domethn, thelbi i t gjitha diversiteteve fizike dhe metafizike sht i Lartsuari – shkaku noumenal i ksaj bote fenomenale. Nj entitet themelor ka krijuar dhe kontrolluar botn e paprpunuar, delikate dhe kauzale. N kohn e duhur, t gjitha entitetet e krijuara m n fund shprndahen n T. Ai sht shkaku material dhe Ai sht shkaku efikas, dhe n t njjtn koh Ai sht forca dshmitare e do objekti. Qeniet njerzore duhet t bashkohen plotsisht n at Vet Supreme Njjs.

  Parama Puruśa sht themeli origjinal i ktij universi. I gjith universi ka origjinn prej Tij, ruhet n T dhe m n fund do t shprbhet tek Ai. Universi i paprpunuar, delikat dhe shkaksor sht vetm projeksion i imagjinats makro-psikike. Pr shkak t ndikimit t Prakrtit, i cili u manifestua me vullnetin e Parama Puruśa, pes faktort themelor - eteri, ajri, zjarri, lngu dhe i faktori ngurt - u shfaqn n rrjedhn e imagjinats makrokozmike. I gjith ky univers shumngjyrsh sht nj form e kondensuar e valve t panumrta konkluzionale. Prana ose jeta ndodhi si rezultat i prplasjes s brendshme dhe kohezionit brenda strukturs materiale. M pas, n faza t ndryshme t evolucionit u shfaqn qenie t ndryshme t gjalla njqelizore dhe m n fund evoluan qeniet njerzore me nj tru t zhvilluar. N procesin e evolucionit nga nj pik e panjohur krijimi i madh i mjegullnajave, bots diellore, yjeve, planetve dhe satelitve; rrshqanort, shkurret, pemt, lulet dhe gjethet; lumenj, re, oqeane, kodra, pyje dhe livadhe; dhe qytetet dhe qytetet morn form. Por shkaku fillestar sht entiteti i vetm i pafund, i gjithpranishm, i gjithdijshm – Parama Puruśa. Njerzit ndonjher gabimisht mendojn se koha, natyra, fati, aksidenti, faktort themelor ose vetdija e njsis jan shkaku themelor i krijimit. Por n analiz t thell mund t arrihet vetm n prfundimin se asnjra prej tyre nuk mund t njihet si nj shkak origjinal i krijimit, sepse secili sht i kufizuar. Materialistt e pranojn kt krijim t perceptueshm si realitet absolut dhe mohojn gjithka prtej fushveprimit t shqisave.

  Kjo tradhton injorancn e tyre t thell. Ata nuk duan t kuptojn se materia sht absolutisht e varur nga koha, hapsira dhe personi pr ekzistencn e saj. Materia del nga energjia dhe energjia del nga ideja. Dhe Parama Puruśa sht entiteti metempirik. Ata nuk duan t njohin Faktorin Suprem Shkaktar nga i cili burojn dridhje t panumrta dhe n t cilin t gjitha entitetet shprndahen prfundimisht. N realitet do gj q ne normalisht e pranojm si nj shkak material themelor i ktij krijimi shumngjyrsh – qoft molekula, atomi, elektroni apo eteroni – sht vetm shprehje e energjis. Pr m tepr, vet energjia nuk sht nj entitet origjinal, por nj manifestim i veant i ndikimit statik t Prakrti, parimi emanent i Parama Puruśa. Pra, pr t njohur faktorin themelor t nj objekti, do t duhet t njohsh Brahma, prbrjen e Shivait dhe Shaktit. Dhe ai q e ka njohur Parama Puruśa-n brthamn e t gjitha vibrimeve, sht shkrir n Parama Puruśa. Brahmavid Brahmaeva Bhavati. Robrit mikrokozmike do t hiqen, dyshimet dhe konfuzioni do t zhduken dhe nj rrjedh e pafund lumturie e pastr do t rrjedh n mendjen dhe zemrn e dikujt. do grimc pluhuri,dhe do molekul dhe atom do t duket si e mbl si mjalti pr nj person t till t realizuar.

  Idam mnuśasya Sarvesḿ bhtnm

  Ayamtm Sarveśm bhtnḿ

  Madhvasya tmnah Sarvni bhtni madhu.

  Pr nj person q vizualizon at Entitet Suprem t lumtur n do mikrokozmos, gjithka n kt krijim duket t jet e lumtur. Meq i gjith ky univers sht manifestimi i Entit Suprem, gjithka sht e barabart me nj person t till. Ashtu si do gj sht e mbl si mjalti pr tmanin, pr nj person t vet-realizuar do gj n kt bot sht e lumtur. Asgj nuk duhet t injorohet apo neglizhohet. N botn e jashtme ka diversitete t dukshme, por nga brenda ka nj vetvete t vetme. Enti Suprem sht Nj, por Ai shfaqet n forma t ndryshme. Me sa duket, ekziston nj grumbull i madh i shumfishtash n botn e jashtme, por n botn e brendshme ekziston vetm nj Vetja Supreme. N botn e jashtme ka nj rrjedh t vazhdueshme analizash, ndrsa n botn e brendshme mbretron nj sintez prfundimtare. Gjat puns n botn e jashtme nuk duhet harruar kt.

  Duke par diversitetet e universit t shprehur, empiristt arrijn n prfundimin se do gj q sht e dukshme sht reale. Kshtu ata mohojn ekzistencn e Entitetit Transcendental. Nse ata refuzojn t pranojn nj entitet t pandryshueshm si shkakun kryesor t shkaqeve t objekteve t ndryshme n kt bot relative t lvizshmris, prfundimet e tyre do t rezultojn t jen vetkontradiktore. Kjo sht arsyeja pse ndjeksit e spiritualitetit pohojn:

  Sa Brahm Sa Shiva Sendrah soʼkśarah Paramah Svart́;

  Sa eva Viśńuh Sah prńah sa klgnih sa candram.

  Ai sht Brahma, Krijuesi dhe Ai q prshkon do molekul dhe atom t krijimit t Tij. Ai sht dshmitar i gjithkaje. Ai sht Shiva ose Ndrgjegjja. Ai sht Indra, Zoti Suprem i ktij universi. Ai sht Aksara sepse nuk pson asnj metamorfoz. Ai sht Avaya, i pashkatrruari. Ai sht Svavat, Vet-shkelqyesi. Ai sht Viśńu, sepse Ai qndron i fsheht n do entitet. Ai sht forca jetsore e gjithkaje. Ai ekziston dhe pr rrjedhoj entitetet e tjera kan ekzistencn e tyre entitative. N t njjtn koh Ai sht shkatrruesi i t gjitha entiteteve dhe prej ktej epiteti "Kalagni". Dhe ndrsa Ai mbetet i fronizuar n zemrn e njeriut n formn e Buddhitattva, ai quhet gjithashtu Candram.

  Saeva Sarvaḿ Yadbhtaḿ Yacca bhavyaḿ Santamaḿ

  Ji matv taḿ mrtyatyet hanyah panthh vimuktaye.

  do gj q ekziston n kt univers sht manifestimi i Tij. fardo q ka qen, fardo q sht dhe fardo q do t jet sht manifestimi i Tij. fardo q njerzit mund ose nuk mund t mendojn brenda ose jasht krijimit, sht gjithka brenda Tij. Fara e t gjitha tanmtras, filiz dhe kjo pem e madhe frutore n formn e universit jan t gjitha manifestimet e Tij.

  Prandaj, njerzit e kuptuar nuk ngatrrohen kurr me pamjen e diversiteteve t pafundme t natyrs. Prkundrazi, uniteti pas ktij diversiteti sht m i dallueshm pr vizionin e tyre hyjnor. Ajo q duket se ka shum n botn e jashtme sht nj e vetme. Ky sht sporti hyjnor i Parama Puruśa. Njerzit inteligjent e kuptojn qndrimin e prjetshm t vet-prmbajtur t Parama Puruśa pas formave n ndryshim dhe vendosen plotsisht shpirtrisht. T menurit prmes sdhan-s, prkushtimit t zjarrt dhe sinqeritetit do t ecin prgjat shtegut t sintezs supreme dhe do t shkrihen n qndrimin origjinal t Parama Puruśa. Ata do t kuptojn se nuk jan as mendja, as indrijas, as tanmtras, por nj rrjedh e pafund ndrgjegjeje dhe lumturie.  Burimi: Unity in Diversity

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #732
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Pr heroin e madh Shrii Subhash Chandra Bose  Parama Puruśa [Ndrgjegjja Supreme] sht Ati im, Param Prakrti [Parimi Suprem Operativ] sht nna ime dhe universi sht atdheu im. Ne jemi t gjith qytetar t ktij universi. Universi sht projeksioni i mendimit i Mendjes Makrokozmike, dhe sht n fazat ekstroverse dhe introverse t rrjedhs imagjinative kozmike q vazhdon krijimi, ruajtja dhe shkatrrimi i t gjitha entiteteve.

  Kur nj individ imagjinon nj objekt, ather vetm ai person dhe askush tjetr, sht pronar i objektit. Pr shembull, kur nj qenie njerzore imagjinare endet n nj fush t gjelbr imagjinare, imagjinuesi, dhe jo personi imagjinar, sht pronari i fushs. Universi sht projeksioni i mendimit i Brahms [Enti Suprem], kshtu q pronsia e universit i takon Entit Suprem, dhe jo qenieve t imagjinuara t Tij.

  Asnj nga pasurit e luajtshme apo t paluajtshme t ktij universi nuk i prket ndonj individi t caktuar; gjithka sht trashgimia e prbashkt e t gjithve dhe Ati i t gjithve sht Brahma. T gjitha qeniet e gjalla mund t gzojn pjesn e tyre t drejt t ksaj pasurie, si antart e nj familjeje t prbashkt n sistemin Dyabhga(2). Si antar t nj familjeje t prbashkt, qeniet njerzore duhet ta ruajn kt pron t prbashkt n mnyrn e duhur dhe ta prdorin at si duhet. Ata gjithashtu duhet t bjn rregullimet e duhura n mnyr q t gjith ta gzojn at me t drejta t barabarta, duke siguruar q t gjith t ken krkesat minimale t jets pr t'u mundsuar atyre t jetojn n nj trup t shndetshm me nj mendje t shndosh.

  Nuk duhet t harrojm, qoft edhe pr nj moment t vetm, se e gjith bota e gjall sht nj familje e madhe e prbashkt. Natyra nuk i ka caktuar asnj pjes t ksaj prone ndonj individi t caktuar. Pronsia private sht krijuar nga oportunist egoist, pasi boshllqet n kt sistem u ofrojn atyre hapsir t madhe pr vet-lavdrim nprmjet shfrytzimit. Kur e gjith pasuria e universit sht trashgimia e prbashkt e t gjitha qenieve t gjalla, a mund t thuhet se sistemi n t cilin disa rrotullohen n luks, ndrsa t tjert, t privuar nga nj kafshat ushqimi, rrudhen dhe vdesin nga uria pak nga pak, mund t thuhet se ka mbshtetjen e dharma?

  N nj familje t prbashkt do antari i sigurohet ushqimi, veshmbathja, arsimimi dhe trajtimi mjeksor dhe komoditetet e duhura, sipas nevojave t tyre individuale, sipas mundsive financiare t t gjith familjes. Megjithat, nse ndonj antar i familjes prvetson m shum drithra, rroba, libra ose ilae sesa krkon ai ose ajo, a nuk do t jet ai person shkaku i shqetsimit pr antart e tjer t familjes? N rrethana t tilla veprimet e tij ose t saj do t jen sigurisht kundr dharma-s - sigurisht antisociale.

  N mnyr t ngjashme, kapitalistt e ksaj bote moderne jan krijesa anti-dharma, ose antisociale. Pr t grumbulluar pasuri masive, ata i reduktojn t tjert n lkur dhe kocka t kafshuara nga uria dhe i detyrojn t vdesin nga uria; pr t mahnitur njerzit me shklqimin e rrobave t tyre, ata i detyrojn t tjert t veshin lecka; dhe pr t rritur forcn e tyre jetsore, thithin lngun vital t t tjerve.

  Nj antar i nj familjeje t prbashkt nuk mund t quhet qenie shoqrore nse ai ose ajo nuk zotron ndjenjn e njshmris me antart e tjer, ose nse nuk dshiron t pranoj idealin e lart t t drejtave t prbashkta dhe parimin e racionalitetit. Sipas ideologjis s vrtet shpirtrore, sistemi i pronsis private nuk mund t pranohet si absolut dhe prfundimtar, prandaj as kapitalizmi nuk mund t mbshtetet.


  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 05-11-2023 m 18:41

 13. #733
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Duke marr parasysh interesat kolektive t t gjitha qenieve t gjalla, sht thelbsore q kapitalizmi t rrnjoset. Por, cila duhet t jet metoda e duhur pr t arritur kt qllim?

  Nuk mund t mohohet se dhuna shkakton dhun. Prsri, asgj nuk mund t siguroj q aplikimi i forcs pa dhun, me synimin e korrigjimit, do t sjell domosdoshmrisht rezultate t mira. Pra, far duhet br n rrethana t tilla?

  Asgj nuk do t ishte m mir, nse do t ishte e mundur, se rrnjosja e kapitalizmit me bindje miqsore dhe thirrje humaniste. N at rast, paqja e familjes m t madhe njerzore nuk do t shqetsohej shum. Por a mund t garantohet q t gjith do t'i prgjigjen ksaj qasjeje? Disa njerz mund t thon se do t vij nj dit kur, si rezultat i dgjimit t prsritur t thirrjeve t tilla dhe marrjes s tyre gradualisht pr nj koh t gjat, si dhe prmes edukimit t duhur mendor dhe shpirtror, do t mbizotroj sensi i mir midis shfrytzuesve. Ky argument sht shum i kndshm pr t'u dgjuar. Prpjekje t tilla nuk jan t dnueshme. Por a sht praktike t pressh pafundsisht q t mbizotroj sensi i mir midis shfrytzuesve? Deri ather masa e shfrytzuar do t ket dhn shpirt!

  Megjithse qasja humaniste funksionon n disa raste, n shumicn e rasteve ajo nuk jep ndonj rezultat; dhe edhe aty ku funksionon, krkon shum koh. Pra, kudo q sht e nevojshme, kapitalizmi duhet t detyrohet t braktis urin e tij t egr duke marr masa t forta. Por nuk mund t supozohet se edhe kto masa do t jen plotsisht t suksesshmesful, sepse ata q duken t jen nn kontroll pr shkak t friks nga ligji do t adoptojn mnyra t tjera pr t prmbushur dshirat e tyre. Marketingu i zi, falsifikimi etj., nuk mund t rrnjosen totalisht me krcnime apo duke ngjallur frik nga ligji.

  Kshtu, do t duhet t merren masa m t forta; domethn do t duhet t krijohet presion i jashtzakonshm rrethanor. Pr t krijuar kt lloj presioni rrethanor, aplikimi i forcs sht absolutisht i nevojshm. Ata q besojn se vetm moszbatimi i forcs sht ahiḿs [t mos lndoj asknd], me siguri do t dshtojn. Asnj problem n kt bot nuk mund t zgjidhet duke adoptuar kt lloj ahiḿs.

  Shrii Shrii Anandamurti

 14. #734
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Un nuk mund t mbshtes qndrimin e atyre q denoncojn kapitalizmin n do rast, sepse kjo i lejon kapitalistt t bhen vigjilent dhe t shpikin mnyra m shkencore dhe dredharake pr t shfrytzuar njerzit. Atyre personave q u mungon nj ideologji konstruktive nuk do t jen kurr n gjendje t shkatrrojn kapitalizmin, edhe nse flasin fjal t mbla, prdorin krcnime ose krijojn presion rrethanor.


  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #735
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ambicia pr t'u pasuruar duke shfrytzuar t tjert sht nj lloj smundje psikike. N fakt, nse dshira e pafundme e mendjes njerzore nuk gjen rrugn e duhur q t on drejt prmbushjes psikike dhe shpirtrore, ajo angazhohet n grumbullimin e pasuris s teprt fizike duke i privuar t tjert. Nse ndonj antar i nj familjeje t prbashkt prvetson ushqimin nga dyqani ushqimor i familjes duke prdorur forc fizike ose intelektuale, ai ose ajo bhet shkaktar i mjerimit t t tjerve. N mnyr t ngjashme, kur kapitalistt deklarojn: “Ne kemi grumbulluar pasuri me talentin dhe punn ton. Nse t tjert kan kapacitet dhe zell, le t bjn edhe ata t njjtn gj; askush nuk i pengon”, nuk u intereson t kuptojn se vllimi i mallrave n tok sht i kufizuar, ndrsa krkesa sht e prbashkt pr t gjith. Pasuria e teprt individuale, n shumicn e rasteve, i privon t tjert nga krkesat minimale t jets.

  Paaftsia pr t njohur krkesat e t tjerve pr shkak t pandjeshmris sht nj smundje psikike. T prekurit nga kjo smundje jan gjithashtu antar t familjes s gjer njerzore; ata jan edhe vllezrit dhe motrat tona. Pra, ose duke br thirrje humanitare ose duke krijuar presion rrethanor, do t duhet t merren masa pr t'i kuruar ata nga smundja e tyre. Do t ishte mkat i madh edhe t mendohej pr shkatrrimin e tyre.

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #736
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Edhe nse ndrmerren hapa ekstrem, si krcnimet dhe presionet rrethanore, a mund t thuhet se do t reformohet natyra e atyre personave q kan interesa personale? Prkundrazi, ata gjithmon do t krkojn mundsi t prshtatshme pr t nisur nj kundrrevolucion.

  Pr t mbrojtur njerzit e thjesht nga kthetrat e shfrytzimit, si mas fillestare do t duhet t krijojm presion rrethanor, por pr t reformuar karakterin e ktyre njerzve t smur, do t duhet t ndermeren edhe masa afatgjata pr edukimin e tyre psikik dhe shpirtror. Shoqria njerzore sht e gatshme t pres pafundsisht pr t reformuar karakterin e tyre me metoda psikike dhe shpirtrore, sepse deri ather do te ken kthyer rruge dhe duke krijuar presion rrethanor, do t'u jet rrmbyer aftsia pr shfrytzim.


  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 06-11-2023 m 15:07

 17. #737
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nj shembull tjetr i shklqyer i interesave personale sht sistemi i kasts! Pasi nj pjes e njerzve vendosi supremacin e saj mbi t tjert prmes fuqis s dijes dhe intelektit superior. Edhe sot, pasardhsit e asaj pjese t njerzve duan q supremacia e tyre shoqrore dhe mundsit pr shfrytzim t vazhdojn t pakundrshtueshme.


  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #738
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ne nuk mund t neglizhojm as nj qenie t vetme t gjall n kt krijim, as nuk mund t injorojm pjesn m t vogl t universit. Pra, pr aq sa sht e mundur, sistemi industrial duhet t organizohet sipas parimit t decentralizimit.

  Zhvillimi industrial n nj pjes t bots nuk mund t zhduk n mnyr t knaqshme varfrin ose papunsin n nj pjes tjetr. Prandaj, n sistemin industrial sht e nevojshme t ndrtohen njsi t shumta t vet-mjaftueshme, t paktn pr ato mallra industriale dhe bujqsore q konsiderohen t jen thelbsore pr ruajtjen e jets. Prndryshe, njerzit do t duhet t vuajn vshtirsi t jashtzakonshme gjat lufts dhe rrethanave t tjera jonormale. Me zhvillimin e transportit dhe komunikimit, madhsia e ktyre njsive mund t zgjerohet.

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #739
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N fushn e industris, do t duhet pranuar domosdoshmria e industrive t vogla dhe t mdha. Pr shembull, sasia e nevojshme e fillit q nevojitet pr t plotsuar krkesn pr plhur n nj njsi t vet-mjaftueshme mund t prodhohet nga shum fabrika t mdha fijesh. Ktu prodhimi i fijeve mund t trajtohet si nj industri n shkall t gjer dhe me ndihmn e ksaj industrie do t lulzojn shum industri t vogla. Mund t krijohen kooperativa t qndrueshme t endsit, t prqendruara n do fabrik fije. M pas, endsit do t ken mundsin t thurin rroba ndrsa qndrojn n shtpit e tyre. Atyre nuk do t'u krkohet m t largohen nga shtpit e tyre me thirrjen e nj industrie t largt n shkall t gjer. N t njjtn koh, industria e thurjes nuk do t vuaj as n koh lufte, sepse gjithka do t jet lehtsisht e arritshme.Pranimi i industrive t vogla dhe t mdha nuk do t thot q makinerit e vjetra duhet t inkurajohen. Me zhvillimin e shkencs, do t duhet t prdoren makineri t avancuara. Prpjekja pr t ndaluar prdorimin e sheqerit duke reklamuar prfitimet e melass, ose pr t br fushat kundr plhurave t prodhuara n mulli duke lartsuar virtytet e kadiut, sht e pakuptimt. Pr sa koh q mekanizimi i avancuar dhe decentralizimi shkencor nuk jan adoptuar, duhet t inkurajohen melasa, plhurat e thurura me dor dhe ndrmarrjet e ngjashme dhe duhet pranuar rndsia e tyre pr ekonomin rurale.

  Aty ku industrializimi synon t grabis fitimet, padyshim q politika e decentralizimit nuk ka gjasa t mbshtetet. Por aty ku industrializimi synon t plotsoj krkesat e shoqris, nuk mund t ket kundrshtim ndaj politiks s decentralizimit.

  Shrii Shrii Anandamurti

 20. #740
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  N fakt, prdorimi i teknologjis s avancuar shkencore nnkupton mekanizim t shpejt. Njerzit konservator e kritikojn me zhurm kt mekanizim. N fakt, nj mekanizim i till brenda nj strukture kapitaliste sjell n mnyr t pashmangshme m shum mjerim, n formn e papunsis, pr njerzit e thjesht. Kjo sht arsyeja pse njerzit konservator e kundrshtojn at.

  Ata q duan t promovojn mirqenien publike pa antagonizuar kapitalizmin do t duhet t kundrshtojn mekanizimin. Kjo ndodh sepse kur kapaciteti prodhues i makinerive dyfishohet, puna e nevojshme njerzore zvoglohet prgjysm, kshtu q kapitalistt heqin nj numr t madh puntorsh nga fabrikat e tyre. Disa optimist mund t thon: “Nn presion rrethanor do t gjenden mnyra t tjera pr t punsuar kta puntor t teprt n pun t ndryshme dhe vet prpjekja pr t gjetur kto alternativa do t prshpejtoj prparimin shkencor, kshtu q rezultati prfundimtar i mekanizimit nn kapitalizm sht, n fakt, mir.” Kjo pikpamje, edhe pse jo e padobishme, nuk ka asnj vler praktike, sepse nuk sht e mundur t organizohen vende t reja pune pr puntort e shkurtuar aq shpejt sa ata bhen puntor t teprt pr shkak t mekanizimit t shpejt. Puntort e teprt jan shkatrruar, pak nga pak, pr shkak t varfris dhe uris. Disa prej tyre prpiqen t mbajn trupin dhe shpirtin t bashkuar duke iu drejtuar vjedhjeve t vogla, grabitjeve t armatosura, shthurjes dhe llojeve t tjera t aktiviteteve antisociale, por kjo situat sigurisht nuk sht e dshirueshme.

  N nj sistem ekonomik kolektiv nuk ka hapsir pr nj situat kaq t pashndetshme; n kt sistem mekanizimi do t oj n m pak pun dhe m shum prosperitet. Me rritjen e dyfisht t produktivitetit t makinerive, orari i puns s puntorve do t prgjysmohet. Natyrisht, reduktimi i orve t puns do t duhet t prcaktohet duke mbajtur parasysh krkesn pr mallra dhe disponueshmrin e puns.

  N nj sistem ekonomik kolektiv, prdorimi dashamirs i shkencs do t sjell mirqenien njerzore. sht e mundur q si rezultat i mekanizimit askush nuk do t krkohet t punoj m shum se pes minuta n jav. Duke mos qen gjithmon t preokupuar me problemet e blerjes s ushqimit, veshjes etj., potencialet psikike dhe shpirtrore t njerzve nuk do t humbasin m. Ata do t jen n gjendje t'i kushtojn koh t mjaftueshme aktiviteteve t tilla si sportet, ndjekjet letrare dhe praktikat shpirtrore.

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 37 prej 41 FillimFillim ... 273536373839 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •