Close
Faqja 34 prej 41 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 661 deri 680 prej 808
 1. #661
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dharma Thelbsore  Namah Shivya Shntaya

  N fakt, rśa Dharma ["Feja e t Urtve", Feja Ariane] nuk ishte aspak dharma nuk ishte gj tjetr vese nj gjeo-ndjenj, ndonjher e kombinuar me socio-ndjenj. Kjo vazhdoi pr nj periudh t gjat. Shiva vuri re se kjo nuk ishte aspak Dharma. Ai shikoi thell n psikologjin njerzore dhe zbuloi se qeniet njerzore duan vrtet lumturin ata duan paqe absolute: paqja sht m e mir se lumturia. Njerzit nuk arrijn paqen duke kryer jaxhis [sakrifica] dhe as duke sakrifikuar kafsh n zjarrin e flijimit. Ata mund t knaqin shijet e tyre duke ngrn mish, por nuk do t arrijn paqen n kt mnyr. Shiva u tregoi qenieve njerzore se si t arrinin paqen; dhe ajo rrug drejt paqes supreme nuk duhet t quhet nj rrug e arritjes s zakonshme, por e arritjes supreme. Ktu realizimi shpirtror sht aparokśnbhuti - sht i drejtprdrejt. Kjo rrug, si tregohet nga Shiva, njihet si Shaeva Dharma [Shaivism].

  Sigurisht, Tantra ekzistonte prpara Shivait, por ishte e shprndar, jo e organizuar mir. Si ju thash pak m par, Shiva e bri gjithka sistematike dhe te rregulluar. Ai solli nj sintez harmonike midis atyre Tantrave t shprndara dhe nxitjeve shpirtrore t njerzve pr prmbushje supreme, dhe krijoi Shaeva Dharma e Tij, e cila ishte mbi t gjitha llojet e gjeo-ndjenjave dhe socio-ndjenjave. Kjo rrug e Shivs, e cila ishte nj przierje e lumtur e Tantrs ekzistuese dhe proceseve t Tij praktike, ishte nj prshtatje ideale midis bots objektive dhe asaj subjektive. Prkundr ksaj, ky kult nuk ishte n gjendje t'i mbijetonte fatkeqsive t kohs. Nj nga arsyet ishte se n ato dit te asaj epoke nuk ishte e mundur t shkruante asgj, sepse shkrimi nuk ishte shpikur ende. Njohurit prcilleshin verbalisht me goj, jo me shkrim. Vedat nuk mund t shkruheshin pr shkak t s njjts vshtirsi.

  Shum m von, kur Vedat u shkruan, shum pjes tashm kishin humbur. Sado q mund t prpiqemi t gjejm ato pjes t humbura t Vedave, ato fatkeqsisht nuk mund t rikuperohen kurr. Shum nga msimet e Shives humbn gjithashtu pr t njjtn arsye, sepse njerzit nuk kishin njohuri pr alfabetin. Kjo Shiva Tantra frymzoi njerzit t lviznin drejt s vrtets supreme nga njra an, dhe nga ana tjetr i nxiti njerzit: "Mos e neglizhoni botn praktike. Mbani nj prshtatje t mir me botn e jashtme". Udhzimet e tij ishin, "Varttmanesu vartteta [Jeto n t tashmen]. Prpiqu t deprtosh sa m thell q t mundesh n mendjen tnde, vazhdo t ecsh prbrenda Caraeveti, caraeveti [Vazhdo, vazhdo]. Por mos harro realitetet e jashtme ne bot, sepse nse injoroni realitetet e jashtme, do t prishet edhe paqja juaj e brendshme.

  Kjo Shaeva Dharma u b dharma thelbsore e Indis. N kt Dharma askush nuk u injorua as jo-ariant, as grat dhe as t paprekshmit-lebrozet.

  N epokn Vedike, grat si klas u neglizhuan dhe trajtoheshin si thjesht mallra knaqsie; kurse n epokn e Shivait shpalleshin si klas nnash. Meqense ndikimi i Shivs ishte relativisht i madh n Bengali, atje ende gjejm zakonin q zonjave t panjohura t'u drejtohemi si M ["Nna"]. N bengali, tezet quhen msi-m [motra e nns], pishi-m [motra e babait], etj.; dmth fjala m shtohet me respekt kur u drejtohet grave. Dhe duke qen se sistemi matriarkal sht ende i prhapur n Bengali n nj far mase, atje grat nuk jan t ndara krejtsisht nga prejardhja e babait. Pas martess, gotra [klani] i tyre ndryshon, pa dyshim, por ata ende kan njfar lidhje me prejardhjen e babait t tyre. Pr kt arsye, nj nip, djali i nj motre, trashgon pronat e xhaxhait t tij, nse ai vdes pa trashgimtar.

  Shaeva Dharma sht dharma pr t arritur Parama Puruśa-ZOTIN dhe kshtu nuk ka asnj ritual t jashtm n t. Ai nuk urdhron asnj ofert rituale t ghee, ose ndonj flijim t gjakut t kafshve n yajiṋa; nuk sht nj rrug e vetknaqjes. Ndjeksit e Shaeva Dharma shpalln me nj z te larte se dharma sht rruga q t on drejt arritjes supreme - jo rruga e knaqsis kafshrore.  Burimi: The Essential Dharma

  Botuar n: Diskurse mbi Tantra

  Shrii Shrii Anandamurti

 2. #662
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ky krijim n dukje sht i prbr nga shum entitete, por n thelb, ekziston nj entitet i njjti dhe i njjti Entitet Suprem prshkon t gjitha objektet e krijuara t ktij universi.

  Ekoʼhaḿ bahu sym. Vullneti kozmik i Parama Puruśa u materializua nga Prakrti duke rezultuar n krijimin e nj universi shumdimensional dhe quinquelemental.

  Kjo bot e manifestuar e konkluzioneve prbhet nga pes faktor themelor - eteri, ajri, zjarri, elementii lngt uji, dhe ai i ngurt. Jo vetm lnda e pajet, madje edhe qeniet njerzore prbhen nga t njjtt faktor themelor t cilt jan krijuar vet nga ndikimi i prakrtit. Prakrti sht parimi imanent i Puruśa.

  "Shaktih sh shivasya shaktih." N fund t fundit, ne zbulojm Entin e Vetm, i cili sht i pafilluar, i pafund, i kudondodhur, plot ngjyra, i qet dhe i qet. T gjitha entitetet e panumrta t fundme, me emrat dhe format e tyre individuale, kan origjinn nga ai burim i vetm Suprem. zjarri, uji, qielli dhe toka; zogjt dhe kafsht; krimbat dhe insektet; trupi dhe mendja; organet shqisore; dituria dhe intelekti; n fakt t gjitha objektet e dukshme dhe t padukshme, t paprpunuara dhe delikate, t manifestuara dhe t pamanifestuara burojn vetm nga Parama Puruśa.

  Pse ka kaq shum dallime midis kafshve, apo midis qenieve njerzore, pse ka kaq shum beteja. Prgjigja sht se kto dallime dhe beteja jan t gjitha pr shkak t ndikimit t My. Ndikimi i My's ka br q ty dhe Puruśa-ja e padiferencuar t metamorfozohesh n shum. Maya sht shkaku i dallimeve midis njrit dhe tjetrit, nj moshe dhe nj tjetr, dhe nj personi dhe nj tjetr. N momentin q hiqet velloja e My-s, e vrteta shfaqet n t gjith shklqimin e saj dhe t gjitha dallimet e jashtme bashkohen n unitet t brendshm.

  T njjtt saḿskra nuk mund t jetojn n dy entitete t veanta - ata duan t shkrihen n nj. Pra, nse saḿskrat individuale t dikujt mund t trhiqen dhe pastaj t futen n dy struktura t veanta, ato me siguri do t bhen nj. Rma dhe Shyma jan dy entitete t ndryshme sepse secila ka nj grup t ndryshm saḿskra. Shyma nuk vepron apo mendon si Rma dhe Rama nuk duket si Shyma. Nse saḿskrat e tyre t veanta hiqen, n fund do t ekzistojn nj shpirt dhe nj mendje.

  Supozoni se ka nj tenxhere me uj n pellg. Nse tenxherja prishet, mbetet vetm nj ent - uji. Po kshtu, nse hiqen saḿskrat individuale, entitetet e brendshme do t shkrihen n nj. Kjo mund t tinglloj pak e uditshme, por sht nj fakt.

  (M 12 maj 1969, n Ranchi jagrti, ndodhi ngjarja e mposhtm. Ndrsa dy sadhaka po meditonin saḿskrat e tyre individuale u hoqn dhe i njjti grup saḿskrash shpirtrore u futn n to. Menjher ata nxituan te njri-tjetri dhe u prqafuan aq fort sa ishte e pamundur t'i ndante. Ata shtriheshin pa ndjenja, t mbyllur n kapjen e njri-tjetrit. Ata ndjen nj lidhje t thell dashurie pr njri-tjetrin - nuk kishin ndjenjn e diskriminimit - dhe trupat e tyre filluan t dridheshin. Pasi kishin t njjtat saḿskra q donin t Duke qen se t dy kishin t njjtn ndjenj, t njjtn jet, t njjtn mendje dhe t njjtin shpirt, pse duhet t duan t qndrojn n trupa t veant? N sfern fizike, hendeku hapsinor midis dy entiteteve t veanta nuk mund t hiqet. Kshtu nga jasht dukej ende sikur t kishte dy trupa, por nga brenda ata jan nj. Po t mos ishte br asgj, do t kishin mbetur n prqafimin e njri-tjetrit deri n momentin e fundit pr shkak t saḿskrave t tyre identike. Por n to u futn samskara t veanta n njrn u fut vrtti i zemrimit dhe n tjetrin vrtiti i turpit dhe ata vazhduan menjher meditimin e tyre si m par).

  Njerz t ndryshm kan saḿskra t ndryshme - disa mbartin vrttisin e zemrimit, turpit ose urrejtjes, ndrsa t tjert jan viktima t friks dhe lidhjeve. Pr shkak t variacioneve n saḿskras ka dallime n natyrn e qenieve njerzore. Disa njerz jan t qet dhe paqedashs nga natyra, disa jan t ndershm dhe disa t pandershm. Disa njerz jan artistikisht krijues dhe ndrrojn t imitojn poett e mdhenj Rabindranath Tagore ose Milton, ndrsa t tjer ndrrojn t lundrojn n shtat detet pr t zbuluar toka t reja si Kolombi ose Vasko da Gama.

  Ndryshimet n mendimet, idet, sjelljet, zakonet, veshjet dhe zakonet e ushqimit t njerzve jan t gjitha pr shkak t saḿskras-ve t ndryshme. N momentin kur hiqen saḿskrat individuale, mendja humbet ekzistencn e saj dhe mbetet vetm shpirtis. Edhe ai bhet njsh me shpirtin universal, si nj pik uji q shkrihet n oqeanin e gjer.

  Kshtu entiteti themelor sht nj. Nga pamja e jashtme ai duket t jet shum. Ekaḿ sad viprh bahudah badanti. Subjekti Suprem sht i vetmi ent i pandryshueshm. Intelektualt apo viprat i kan vn emra t ndryshm. Saḿskrat e t gjith individve mund t trhiqen n nj moment nse Parama Puruśa do t dshironte. Por Ai nuk e bn sepse kjo do t ndalonte t gjith rrjedhn e Tij krijuese dhe do t onte n shprbrjen e ksaj bote.

  Diversitetet dhe variacionet e universit jan pr shkak t velit t My. Hiqeni at dhe do t shihni q ky diversitet t zhduket n nj sekond si kamfori, duke ln Nj Entitet Suprem. As ky univers material dhe as ndonj qenie e gjall nuk do t mbetet. Saguńa Brahma, krijuesi, dhe Puruśottama, Enti Dshmitar, do t jen t dyja inekzistente. Procesi i Saiṋcara dhe Pratisaiṋcara do t pezullohet dhe shprehja e larmishme do t pushoj prgjithmon. Me nj fjal i gjith krijimi do t shprbhet.

  Pr t vazhduar rrjedhn e lojs s Tij hyjnore, nuk sht e dshirueshme q t gjitha entitetet e universit t gjer t arrijn qndrimin Suprem n t njjtn koh; as nuk sht proces natyror. Kshtu qeniet njerzore duhet t prpiqen pr t arritur shptimin individual. Nse Parama Puruśa sht e knaqur, ata me siguri do t ken sukses n prpjekjet e tyre.

  Publikuar ne: Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  Shrii Shrii Anandamurti

 3. #663
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Barazia n sfern psiko-shpirtrore


  do realizim shpirtror – nga sfera m e lart shpirtrore n sfern psiko-shpirtrore relativisht t ult – vjen nprmjet emetimit t hormoneve t sekretuara nga cakra jiṋ dhe sahasrra cakra (kto hormone quhen sudh n gjuhn e shkrimeve t shenjta). Sipas disa njerzve, grat nuk kan t drejt pr kt lloj realizimi m t lart shpirtror pr shkak t disa mangsive fizike.

  N kt drejtim, dua t them qart se sigurisht q ka dallime midis burrave dhe grave n disa vrttis [prirje] t paprpunuara. (Ky nuk sht rasti apo koha e duhur pr ta shpjeguar, por nse gjej koh n t ardhmen do t shpjegoj n detaje pr prirjet njerzore.) sht e vrtet se meqense ka disa dallime n shprehjen e disa vrtve, do t ket edhe t jen dallime n gjndrat e poshtme dhe nngjndrat midis burrave dhe grave Numri i gjndrave dhe nngjndrave sht gjithashtu i ndryshm. Sigurisht, gjithashtu, ka disa ndryshime delikate n cakras jiṋ dhe sahasrra, pasi kto qendra kontrollojn drejtprdrejt gjndrat dhe nngjndrat e poshtme, por duhet t kujtojm se kto dallime kan t bjn vetm me disa prirje t paprpunuara. (Pr shembull, Kur nj grua e shikon dik si armik, ajo e sheh at si nj armik t ashpr deri ne ekstrem,dhe nse e shikon dik si mik, ajo gjithashtu e on at n ekstremin m t largt, e kshtu me radh.) Por n sfern shpirtrore, mbi-mendore dhe psiko-shpirtrore, nuk ka dallime midis burrave dhe grave. Prkundrazi, grat mund t arrijn prvojat m t larta shpirtrore nga ato q mund t arrijn burrat. Nuk ka asnj logjik q t justifikoj privimin e panevojshm t grave ose duke e br rrugn e tyre t prparimit me gjemba. Nuk ka asnj logjik n pretendimet se vetm meshkujt kan t drejt pr lirim ose shptim ose se grat duhet t rilindin si burra pr t arritur lirimin ose shptimin. Prkundrazi, kto deklarata nnkuptojn nj psikologji t natyrshme egoiste, shfrytzuese dhe interesat personale dhe kolektive t njerzve. Nse dikush prpiqet t nxjerr argumente t palogjikshme pr t prjetsuar nj shfrytzim t till, ky lloj dinakerie nuk do t zgjas shum.

  T dy edhe djemt dhe vajzat marrin dashurin e Parama Puruśa, t dy jan fmijt e Tij t dashur. Logjika na thot se Parama Puruśa nuk mund t bj dallime apo dallime midis bijve dhe vajzave t Tij. Nuk sht e arsyeshme t mendohet se Ai, duke qen Ati Suprem, do t'i marr djemt n prehr dhe do t'i ushqej me mblsira dhe do t'u heq vajzave t gjitha mundsit.

  Siŕii nŕu khbe shudhu khoka kole baz,

  r khuku tomr ela bujhi vner jale bheseʼ!

  [A do ta ulsh djalin n prehr dhe do ta ushqesh me mblsira dhe do ta konsiderosh vajzn tnde vetm si barr?]


  Burimi: Barazia n sfern psiko-shpirtrore

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 4. #664
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Edhe mkatart m t mdhenj


  Sot n mngjes nj djal m bri nj pyetje. Ai tha: “Bb, Ravana konsiderohej nj mahptakii [mkatar i madh]. Por Rmyańa thot se pas vdekjes ai arriti mokśa [lirim i pakualifikuar]. Ktu lind natyrshm nj pyetje - 'Si mund t arrij lirimin nj mkatar i madh si Ravana?'

  Epo, kjo sht me t vrtet nj pyetje shum e rndsishme. Ju e dini se Rmyańa sht nj purńa [histori mitologjike me nj rndsi morale] shum edukative. Ka shum gjra n t q meritojn t msohen. Gjithsesi, ne mund t prpiqemi t'i prgjigjemi pyetjes s t riut.

  Supozoni se dikush kryen nj veprim jashtzakonisht t padrejt, pr t cilin nuk ka asnj dispozit pr shlyerjen shoqrore, ndikimi i keq i t cilit prek shoqrin n mnyr t prsritur; se veprimi i padrejt sht nj mahptaka. Vrtet, Ravana ishte padyshim nj mahptakii n kt kuptim. Ka nj histori msimore n Rmyańa q e shpjegon kt. M lejoni t tregoj historin:

  Prleshje t ashpra po vazhdonin mes Rams dhe Ravans. N nj faz kur Ravana ishte n prag t mposhtjes prfundimisht, ai iu drejtua zotit t tij t preferuar, Shivait: “O Shiva, m shpto; Un do t vdes n kt luft.”

  Por Shiva nuk bri asgj pr t shptuar Ravann. Prvatii i tha Shivait:

  “Ravana sht nj besimtar i vrtet i juaji. Jeta e tij sht n rrezik. Pse nuk e shpton?”

  Shiva u prgjigj: "Jo, Ravana sht nj mahptakii. Dnimi me vdekje sht dnimi q ai meriton.”

  Por ku do t shkoj nj person pas vdekjes? Ai do t bashkohet me Shivain, do t bhet nj me T. Nuk ka ku t shkosh jasht Shivait. Por n botn materiale, dnimi me vdekje sht dnimi.

  Prvatii kundrshtoi, duke thn: “Pse kshtu! Si mund t jet Ravana nj mahptakii? Ndoshta ai sht m s shumti nj atiptakii [mkatar].”

  Sipas kodit social t prhapur n Indi n ato dit, rrmbimi i gruas s dikujt tjetr konsiderohej si atiptaka; sepse kodi i atyre ditve thoshte se pasi nj grua t ishte rrmbyer, ajo nuk do t lejohej t rihynte n shoqri. (T them t drejtn, ky nuk ishte aspak nj sistem i lavdrueshm. Stigma e shkaktuar nga rrmbimi nnkuptonte se jeta e gruas s viktimizuar do t dmtohej prgjithmon.) Prandaj nga ky kndvshtrim Ravana ishte sigurisht nj atiptakii. Atiptaka sht nj shkelje pr t ciln nuk ka hapsir pr shlyerje, e cila nuk mund t korrigjohet. Pra, Ravana ishte padyshim nj atiptakii. Kshtu Prvatii tha: "Pse duhet t quhet mahptakii?"

  N prgjigje Shiva tha: “Epo, nse Ravana do ta kishte hequr Sitn t veshur si hajdut, ather ai do t ishte nj atiptakii. Por ai erdhi me maskn e nj sdhu [shenjtori]. A mund t imagjinoni pasojat e nj sjelljeje t till? Ravana u maskua si shenjtore pr t marr nj amvise. Si rezultat, asnj amvise nuk do t'i besoj nj shenjtori. Supozoni se nj shenjtor i vrtet vjen n nj shtpi familjare dhe krkon lmosh. Zonja e shtpis mund t ket frik se ai sht nj hajdut n maskn e nj shenjtori, si Ravana. Ravana ka kryer nj krim i cili do t ket efektin e tij n shoqri n t ardhmen. Pr m tepr, efekti i veprs s keqe t Ravans do t jet i prsritur. Pr kt arsye Ravana nuk sht nj atiptakii, por nj mahptakii."

  Prgjigjja e Shivait ishte vrtet e bukur. Sidoqoft, Prvatii tha: "Sido q t jet rasti, un do ta shptoj Ravann".

  "Ju mund t provoni," tha Shiva, "por un ju them, ju nuk do t jeni n gjendje ta shptoni at." Dhe n fund ajo q duhej t ndodhte, ndodhi. Ravana vdiq n duart e Ramchandra.

  Kshtu q kt mngjes nj djal bri pyetjen: "Si mundi Ravana, si mahptakii, t arrinte lirimin?" sht nj pyetje e mir: si mund t jet i mundur lirimi pr nj mahptakii si ky? Tani shikoni se kush ishte Dhyeya [objekt i ideimit] i Ravans. Mbi k po meditonte gjithmon? Pr k po mendonte gjithmon? Mos harroni se Ravana po mendonte pr Ramn njzet e katr or n dit. Njerzit n prgjithsi mendojn pr armiqt e tyre m shum sesa pr ata q duan. Supozoni se keni nj grindje t ashpr me dik. Kur uleni pr t ngrn m von, do t zbuloni se nuk keni dshir t hani. Imazhi i armikut tuaj do t shfaqet vazhdimisht n mendjen tuaj. Dhe ju do t mendoni: "Duhet ta kisha goditur disa t mira!" At dit nuk do t keni fare oreks. Nse ke dashuri dhe dashuri pr dik, do t kesh nj oreks t mir, por nse ke armiqsi me dik, nuk do t kesh oreks fare. Sepse at dit mendja juaj do t jet plotsisht e zn me mendimet e armikut tuaj.

  Tani, si ishte gjendja shpirtrore e Ravans para lufts s tij me Ramn? Ai mendonte vetm pr Ramn, duke hedhur posht t gjitha mendimet e tjera. Mbretria e tij humbi, Lanka e lumtur dhe e begat u dogj n hi dhe t gjith djemt dhe niprit e tij ishin vrar. Gjithka kishte prfunduar. Megjithat edhe ather Ravana vazhdoi t luftonte Ramn, duke menduar gjat gjith kohs vetm pr Ramn. Shkrimet e shenjta thon: Shraddhay helay v [“Me nderim ose me indiferenc”]. Nse ju tregoni pr Parama Puruśa me nderim, kjo sht e mir; por nse mendoni pr T helay – “me prbuzje” – mendja juaj do t jet e njjt sikur t mendoni pr T me nderim. Do t rrotulloheni vazhdimisht rreth Parama Puruśa.

  Rmyańa ka gjithashtu nj histori msimore pr kt. Ndrsa Sita ishte rob n Ravana's Ashoka Knan [Pylli Ashoka], ajo ishte e rrethuar nga nj numr ceŕiis [grat-roje]. Kta ceŕi ishin engjj t rn. Historia sht se pr shkak t nj rnieje n rrugn e sdhan shpirtrore, ata kishin rilindur si ceŕiis. Por pr shkak t veprave t tyre t virtytshme n jett e mparshme, ata patn mundsin t vinin n kontakt me Sitn e lavdishme. far i tha ceŕiis Sits? Udhzimet e prsritura t Ravana-s pr ceŕi-t ishin: "Mos lejoni q Sita t shqiptoj emrin "Rama"! Prandaj, ceŕit do t thoshin: "Sita, mos e shqipto emrin "Rama". Duke thn kt, Ravana po merr emrin e Rams, dhe ceŕit marrin gjithashtu emrin e Rams. Kur ceŕit thoshin: "Sita, mos shqipto emrin e Rams, Sita, mos shqipto emrin e Rams", do t thot se ata thoshin vazhdimisht "Sita-Rama, Sita-Rama" [nj shprehje popullore vaishnavite]. Ndaj qoft me nderim apo me pandershmri, fakti mbetet q emri i Rams po merret.

  Pra, Ravana po mendonte vetm pr Parama Puruśa. Fakti sht se kushdo q mendon pr Parama Puruśa si nj armik, merr nj dnim me vdekje nga Parama Puruśa dhe prballet me vdekje fizike - por personi merr mokśa. Ravana vdiq n kt mnyr. Kush e vrau? Parama Puruśa. Edhe n momentin pak para se t vdiste Ravana, Rama ishte n mendjen e tij. Ravana fitoi lirimin duke e par Parama Puruśa si armikun e tij. Sigurisht q sht nj histori; por sht nj histori edukuese.

  Shkrimet e shenjta si dhe Tantrat kan kt pr t thn:

  Api cet sudurcro bhajate Mmananyabhk…(1)

  Ahaḿ tvḿ sarvappebhyo mokśayiśymi m shucah.(2)

  [Nse edhe njerzit m t kqij m adhurojn Mua me mendje t prqendruar…]

  [Un do t'ju shptoj nga do mkat, mos kini frik pr kt.]

  Nse dikush adhuron Paramtm-n si armik, Paramtm i jep atij nj dnim me vdekje, por e shpton gjithashtu at person. Ravana sht karakterizuar n kt mnyr n histori. Nj betej e till nuk bhet nga urrejtja ndaj njri-tjetrit; sht nj betej ideologjike. Njerzit e mir luftojn pr ideologji, jo pr urrejtje apo antagonizm personal. Historia ka edhe kt pr t thn: Kur Ravana ishte gati t vdiste, Rama iu afrua dhe i tha: “Ti je vrtet i ditur dhe inteligjent. Ju kuptoni kaq shum. N krahasim me ju, un di shum pak dhe jam m i vogl n mosh. Kshtu q ju lutem m jepni disa fjal kshillash.” Ravana m pas i dha dy kshilla shum t vlefshme – Shubhasya shiighram, ashubhasya klaharańam – t cilat jan ende shum t njohura n shoqrin indiane. Vrtet shum t mira jan kto dy kshilla. Ndiqni kto rregulla n do hap t jets suaj; do t prfitoni shum prej tij.

  Shubhasya shiighram. Ravana tha: “Shiko ktu, Rama, sapo t lind dshira pr t br dika t mir n mendjen tnde, mos vono fare, fillo menjher. Sepse mund t vijn njerz t tjer dhe t ndikojn q t mos e bni; ose me kalimin e kohs, dshira juaj gjithashtu mund t zbehet. Ju mund t mendoni: 'Nuk dua ta bj m kt.' Pra, Shubhasya shiighram - 'Ji i shpejt n marrjen e do gjje t mir.' Sa her q lind nj dshir n mendjen tnde dhe ndihesh sikur t kryesh kaq e aq veprime t mira si duhet. tani, merre me pun ather dhe atje. Supozoni se takoni nj lyps; ai nuk ka veshje; sht shum ftoht, ai vuan shum nga i ftohti; dhe n mendjen tuaj lind dshira pr t'i dhn atij disa veshje. Nse prpara se t'ia jepni atij, krkoni dik n familjen tuaj, ata mund t kshillojn kundr. Ata mund t thon: 'Ka kaq shum raste si ky! Sa njerzve mund t'u jepni veshje?’ Duke e dgjuar kt, ju ndryshoni mendje. 'Po, sht e vrtet, ndoshta nuk do t'i jap rrobat.' Pra, kur doni t bni dika t mir, mos pyetni asknd asgj. Kjo sht ajo q nnkuptohet me Shubhasya shiigram. Filloni nj pun t mir sa m shpejt q t mundeni; nuk ka nevoj t pyessh asknd. Pse keni nevoj t pyesni? Meqense sht nj pun e mir, bekimet e Paramtm duhet t jen atje. Nuk mund t dshtosh kurr.”

  “Ashubhasya klaharańam. Supozoni se lind dshira pr t br dika t keqe. N kt rast, edhe nse vazhdoni t'i thoni vetes se do ta bni, vazhdoni ta shtyni. ‘Jo sot, nesr… jo nesr, pasnesr…’ N kt mnyr, vazhdoni t vononi veprimin. N kt rast pyesni kdo dhe kdo: 'A duhet ta bj kt apo jo?' Do t shihni se shum do t'ju thon t mos e bni. N at koh mendja juaj do t jet pastruar dhe do t shihni q mendja juaj nuk dshiron m ta bj at veprim t keq.”

  Po, kjo ishte kshilla e Ravans pr Ramn: Shubhasya shiighram ashubhasya klaharańam [“fardo q sht e mir, bje menjher; do gj q sht e keqe, shtyjeni sa m gjat”].

  T adhurosh Paramtm-n si armik – kjo sht pikrisht ajo q bri Ravana. Ka historit e saj si kjo gjithashtu, t cilat na tregojn pr shum dacoits dhe demon q bjn t njjtn gj. Historia e Gayasurs sht nj prej tyre. Megjithse tregimet Puranike nuk jan reale, ato u krijuan me qllim t edukimit t masave. Historia e Gayasurs sht nj histori e till. Ai ishte nj demon i tmerrshm. Zoti Viśńu e kishte bekuar Gayasurn me nj ndihm. I forcuar me begati, ai pushtoi parajsn, tokn dhe ferrin dhe krijoi nj perandori t madhe. Ambicioz pr t zgjeruar perandorin e tij, ai prfundimisht filloi t luftonte vet Zotin Viśńu. Zotat e rrzuar nga froni i qiellit iu afruan Viśńu-t dhe iu lutn atij n mnyr t pakndshme: “O Zot, pr shkak t mirsive t tua Gayasura sht br jashtzakonisht i fuqishm, i paprmbajtshm. Ju lutem ndaloni at.” Kshtu q Viśńu shkoi t luftonte Gayasura-n, por edhe ai u mund, sepse me ndihmn e Viśńu vet Gayasura ishte i pathyeshm.

  Sot n mngjes thash n lidhje me pyetjen “Kush sht m inteligjent, besimtari apo Zoti?” se besimtari sht m inteligjent. Por nse e shtroni pyetjen prpara nj besimtari, besimtari do t prgjigjet: “Un jam; por inteligjencn time e kam marr nga Paramtm.” N mnyr t ngjashme, Gayasura fitoi fuqin e tij si nj ndihm nga Paramtm. Gjithsesi, Viśńu u mund dhe Gayasura e lidhi fort n nj pem t madhe. Natyrisht, nj besimtar ka t drejt t lidh Bhagavan-in e tij. I lidhur kshtu, Viśńu tha: “Shiko, Gayasura! Para se t t jepja nj ndihm. Tani ju m jepni nj ndihm.”

  Gayasura tha: "Zoti im, un jam i yti, kshtu q far t duash do t t jap".

  Pastaj Viśńu tha: "E shihni, un dua q ju t ktheheni n gur". Gayasura ra n sexhde n tok. Duke u nisur nga pjest e poshtme t trupit, ai filloi t shndrrohej n gur. Gradualisht i gjith trupi i Gayasurs po kthehej n gur. Pastaj Gayasura tha: "Un jam gati t'ju jap mirsin q po krkoni, por me tre kushte. E para sht q ju t vendosni kmbt tuaja hyjnore n gjoksin tim - duhet t'i vendosni ato atje." Viśńu tha: "Kshtu qoft." Kuptimi sht se Viśńu u instalua n zemrn e Gayasura-s. “Kushti i dyt sht q kushdo q t adhuron ty me siguri do t arrij mukti [lirimin] dhe mokśa [lirimin e pakualifikuar]. Kujtdo n bot – qoft edhe nj mkatar apo durcrii – q t adhuron, duhet t’i japsh mukti dhe mokśa.” Zoti Viśńu u pajtua edhe me kt: "Kshtu qoft." "Kushti i tret sht, nse dikush ju adhuron dhe nuk arrin mukti dhe mokśa, ather Gayasura do t ringjallet." Viśńu tha: "Kshtu qoft." Tani shikoni se si sht karakterizuar Gayasura ktu!

  Edhe mkatart, durcriis [ata me sjellje t liga] dhe hiincriis [ata me sjellje t ult] jan t sigurt se do t arrijn mukti dhe mokśa nse kryejn upsan [adhurimin] e Parama Puruśa n mnyrn e duhur. Cili sht saktsisht kuptimi i fjals sanskrite upsan? sht "udhheqja e vetes drejt Parama Puruśa". Fjala upa do t thot "afr", "afr". Kshtu, Upsan nnkupton lvizjen e sana-s s dikujt, vendin e ulur, m afr Parama Puruśa-s. Kjo do t thot, upsan do t thot sdhan. Qeniet njerzore jan zakonisht shum larg Parama Puruśa. Prandaj lvizja gradualisht drejt Paramtm sht kuptimi thelbsor i upsan. Upa – as + ńic + lyut́ + t́ = upsan. (Dhe jo thjesht t lvizsh drejt Paramtm, por t qndrosh krejtsisht pran Tij, sht ajo q quhet upavsa. Upa do t thot "afr" dhe vsa do t thot "t jetosh" ose "t qndrosh". N ditt e sotme upavsa ka ardhur n kuptimin e mos ngrnit ose vullnetar abstenim nga ushqimi - ajo q quhet "agjrim" n anglisht. Por upavsa nuk sht agjrim. Agjrimi ose refuzimi nga ushqimi sht anaśana n sanskritisht. Kshtu anaśana dhe upavsa nuk jan sinonime. N Ekdashii ["dita e "njmbdhjet" pas hns s re ose t plot hna], hna e plot dhe hna e re duhet t merret shum pak ushqim - pothuajse si t mos hahet fare. Njeriu duhet ta mbaj trupin t leht dhe ta mbaj mendjen pran Paramtm-it vetm. Duhet t minimizoni punn tuaj t prditshme dhe t shpenzoni pjesn m t madhe t kohs tuaj koha n sdhan. Kjo quhet upavsa.)

  Ai q adhuron Paramtm-n me prkushtim t sinqert, edhe nse ai ose ajo sht nj [sudurcrii] – nj mkatar m i madh se nj mkatar – me siguri do t arrij mukti dhe mokśa Giit thot: Api cet sudurcro bhajate mmananyabhk… [“Nse edhe m i keqi njerzit m adhurojn Mua me nj mendje t prqendruar…”]

  Kush sht nj durcrii? Nj person q shkakton rnien tuaj nse bini n kontakt me at person sht nj durcrii pr ju. Nse nj mkatar bie n kontakt me nj mahtm [shpirt t ngritur], kjo nuk do t shkaktoj rnien e shenjtorit, prkundrazi do t ket nj efekt ngrits mbi mkatarin. Kshtu q ai mkatar nuk sht nj durcrii pr mahtm. Por ai mkatar sht nj durcrii pr ju, sepse kontakti me at person do t oj n rnien tuaj. Kshtu, ai q sht durcrii pr nj person t zakonshm nuk sht i till n lidhje me nj shenjtor. Kur nj durcrii bie n kontakt me nj mahtm dhe strehohet tek ai, durcrii shndrrohet n nj person me karakter fisnik; ndrkoh q mund t ndodh q t vini n kontakt me t njjtin durcrii do t shkaktoj rnien tuaj. Pr kt arsye, do historit e saj si kjo gjithashtu, t cilat na tregojn pr shum dacoits dhe demon q bjn t njjtn gj. Historia e Gayasurs sht nj prej tyre. Megjithse tregimet Puranike nuk jan reale, ato u krijuan me qllim t edukimit t masave. Historia e Gayasurs sht nj histori e till. Ai ishte nj demon i tmerrshm. Zoti Viśńu e kishte bekuar Gayasurn me nj ndihm. I forcuar me begati, ai pushtoi parajsn, tokn dhe ferrin dhe krijoi nj perandori t madhe. Ambicioz pr t zgjeruar perandorin e tij, ai prfundimisht filloi t luftonte vet Zotin Viśńu. Zotat e rrzuar nga froni i qiellit iu afruan Viśńu-t dhe iu lutn atij n mnyr t pakndshme: “O Zot, pr shkak t mirsive t tua Gayasura sht br jashtzakonisht i fuqishm, i paprmbajtshm. Ju lutem ndaloni at.” Kshtu q Viśńu shkoi t luftonte Gayasura-n, por edhe ai u mund, sepse me ndihmn e Viśńu vet Gayasura ishte i pathyeshm.

  Sot n mngjes thash n lidhje me pyetjen “Kush sht m inteligjent, besimtari apo Zoti?” se besimtari sht m inteligjent. Por nse e shtroni pyetjen prpara nj besimtari, besimtari do t prgjigjet: “Un jam; por inteligjencn time e kam marr nga Paramtm.” N mnyr t ngjashme, Gayasura fitoi fuqin e tij si nj ndihm nga Paramtm. Gjithsesi, Viśńu u mund dhe Gayasura e lidhi fort n nj pem t madhe. Natyrisht, nj besimtar ka t drejt t lidh Bhagavan-in e tij. I lidhur kshtu, Viśńu tha: “Shiko, Gayasura! Para se t t jepja nj ndihm. Tani ju m jepni nj ndihm.”

  Gayasura tha: "Zoti im, un jam i yti, kshtu q far t duash do t t jap".

  Pastaj Viśńu tha: "E shihni, un dua q ju t ktheheni n gur". Gayasura ra n sexhde n tok. Duke u nisur nga pjest e poshtme t trupit, ai filloi t shndrrohej n gur. Gradualisht i gjith trupi i Gayasurs po kthehej n gur. Pastaj Gayasura tha: "Un jam gati t'ju jap mirsin q po krkoni, por me tre kushte. E para sht q ju t vendosni kmbt tuaja hyjnore n gjoksin tim - duhet t'i vendosni ato atje." Viśńu tha: "Kshtu qoft." Kuptimi sht se Viśńu u instalua n zemrn e Gayasura-s. “Kushti i dyt sht q kushdo q t adhuron ty me siguri do t arrij mukti [lirimin] dhe mokśa [lirimin e pakualifikuar]. Kujtdo n bot – qoft edhe nj mkatar apo durcrii – q t adhuron, duhet t’i japsh mukti dhe mokśa.” Zoti Viśńu u pajtua edhe me kt: "Kshtu qoft." "Kushti i tret sht, nse dikush ju adhuron dhe nuk arrin mukti dhe mokśa, ather Gayasura do t ringjallet." Viśńu tha: "Kshtu qoft." Tani shikoni se si sht karakterizuar Gayasura ktu!

  Edhe mkatart, durcriis [ata me sjellje t liga] dhe hiincriis [ata me sjellje t ult] jan t sigurt se do t arrijn mukti dhe mokśa nse kryejn upsan [adhurimin] e Parama Puruśa n mnyrn e duhur. Cili sht saktsisht kuptimi i fjals sanskrite upsan? sht "udhheqja e vetes drejt Parama Puruśa". Fjala upa do t thot "afr", "afr". Kshtu, Upsan nnkupton lvizjen e sana-s s dikujt, vendin e ulur, m afr Parama Puruśa-s. Kjo do t thot, upsan do t thot sdhan. Qeniet njerzore jan zakonisht shum larg Parama Puruśa. Prandaj lvizja gradualisht drejt Paramtm sht kuptimi thelbsor i upsan. Upa – as + ńic + lyut́ + t́ = upsan. (Dhe jo thjesht t lvizsh drejt Paramtm, por t qndrosh krejtsisht pran Tij, sht ajo q quhet upavsa. Upa do t thot "afr" dhe vsa do t thot "t jetosh" ose "t qndrosh". N ditt e sotme upavsa ka ardhur n kuptimin e mos ngrnit ose vullnetar abstenim nga ushqimi - ajo q quhet "agjrim" n anglisht. Por upavsa nuk sht agjrim. Agjrimi ose refuzimi nga ushqimi sht anaśana n sanskritisht. Kshtu anaśana dhe upavsa nuk jan sinonime. N Ekdashii ["dita e "njmbdhjet" pas hns s re ose t plot hna], hna e plot dhe hna e re duhet t merret shum pak ushqim - pothuajse si t mos hahet fare. Njeriu duhet ta mbaj trupin t leht dhe ta mbaj mendjen pran Paramtm-it vetm. Duhet t minimizoni punn tuaj t prditshme dhe t shpenzoni pjesn m t madhe t kohs tuaj koha n sdhan. Kjo quhet upavsa.)

  Ai q adhuron Paramtm-n me prkushtim t sinqert, edhe nse ai ose ajo sht nj [sudurcrii] – nj mkatar m i madh se nj mkatar – me siguri do t arrij mukti dhe mokśa Giit thot: Api cet sudurcro bhajate mmananyabhk… [“Nse edhe m i keqi njerzit m adhurojn Mua me nj mendje t prqendruar…”]

  Kush sht nj durcrii? Nj person q shkakton rnien tuaj nse bini n kontakt me at person sht nj durcrii pr ju. Nse nj mkatar bie n kontakt me nj mahtm [shpirt t ngritur], kjo nuk do t shkaktoj rnien e shenjtorit, prkundrazi do t ket nj efekt ngrits mbi mkatarin. Kshtu q ai mkatar nuk sht nj durcrii pr mahtm. Por ai mkatar sht nj durcrii pr ju, sepse kontakti me at person do t oj n rnien tuaj. Kshtu, ai q sht durcrii pr nj person t zakonshm nuk sht i till n lidhje me nj shenjtor. Kur nj durcrii bie n kontakt me nj mahtm dhe strehohet tek ai, durcrii shndrrohet n nj person me karakter fisnik; ndrkoh q mund t ndodh q t vini n kontakt me t njjtin durcrii do t shkaktoj rnien tuaj. Pr kt arsye, dotrupi duhet t mbaj nj distanc nga personat q jan durcriis pr ta. Kur mendoni se shoqrimi me nj person t till do t ket nj efekt poshtrues mbi ju, duhet t qndroni larg atij personi. Sdhus-at dhe mahtm-t nuk qndrojn kurr larg askujt, sepse nuk rrezikojn degradimin prmes shoqrimit me asknd; prkundrazi ata q vijn n kontakt me sdhus-t dhe mahtm-t do t ngrihen lart. Kjo sht arsyeja pse sht thn Bhaja sdhusamgamam [“Shoqrohu me t virtytshmit”]. Sidoqoft, ekzistojn rregulla t ndryshme pr njerz t ndryshm. Cilat jan ato?

  Tyaja durjanasaḿsargaḿ bhaja sdhusamgamam;

  Kuru puńyamahortraḿ smara nityamanityatm.

  [Shmangni shoqrimin me t ligjt dhe shoqroheni me t mirt.]

  Bj t mirn njzet e katr or n dit dhe kujto t prjetshmen.

  “Nse nj person sht nj durjana, dikush q mund t t shkaktoj rnien tnde nse bie n kontakt me t, q mendon se nuk sht nj person i mir, duhet t largohesh nga ai person.” Njerzit e ligj duhet t shmangen gjithmon, sepse nn ndikimin e tyre nj person i zakonshm mund t shkoj keq. Njerzit e ktij lloji jan durjanas pr njerzit e zakonshm. Por nse sht absolutisht e nevojshme t jeni n kontakt me nj person t till, ather far duhet t bni? Supozoni se cilsit tuaja t mira jan katr pr qind, ndrsa cilsit e kqija t durjans jan dhjet pr qind. Cfare po ben? Epo, kur kontakton at person, merr me vete edhe dy ose tre persona t tjer. Si rezultat, cilsit e mira t kombinuara nga ju dhe shokt tuaj do t arrijn n dymbdhjet ose trembdhjet pr qind. Cilsit e kqija t t ligut jan vetm dhjet, ndikimi i atyre cilsive t kqija mund t kaprcehet. Efekti do t jet si ai i satsauṋga [shoqri e mir]. Kjo sht arsyeja pse t gjitha sadhakat duhet t mblidhen pr dharmacakra [meditim kolektiv].

  N do njeri ka disa t mira dhe disa t kqija. Por supozoni se e keqja n ju sht m e madhe se e mira; ku kaq shum njerz po bjn sdhan s bashku, sigurisht q do t ndikoj tek ju. Pr kt arsye satsauṋga sht nj teknik pr t'u br i virtytshm n jet.

  Bhaja sdhusamgamam – “Duhet t keni gjithnj e m shum kontakte me njerz, kontakti me t cilt do t jet i dobishm n zhvillimin tuaj.” Satsauṋga sht shum e rndsishme pr t gjith. N shkrimet tantrike njihet si mudr sdhan:

  Satsaungena bhavenmuktirasatsaungeśu bandhanam;

  Asatsauṋgamudrańaḿ s mudr parikiirttit.

  [Mbajtja e shoqris s mir on n lirim, ndrsa shoqria e njerzve t kqij on n skllavri m t madhe.]

  Mudrańam - shmangia - e shoqris s keqe quhet mudr sdhan.

  do antar i shoqris q nj durcrii e quan durcrii, ose nj mkatar e quan mkatar, sht nj sudurcrii. Api cet sudurcro – domethn, “Nse edhe nj person q sht jashtzakonisht i keq, se askush nuk mund t jet m i keq se ai”, bhajate mmananyabhk – “m adhuron me prkushtim t pandar, duke e trhequr vetdijen e tij/saj nga t gjitha objektet e tjera dhe mediton pr Mua vetm, ai person sht i sigurt se do t arrij lirimin nga robrit e ksaj bote.” T mendosh vetm pr Parama Puruśa, duke harruar gjithka tjetr, quhet Iishvaraprema - Ananyamamat Viśńormamat premasaḿgat. Shkrimi i shenjt Vaishnavite thot gjithashtu se aty ku nuk ka lidhje tjetr prve Viśńu vetm, vetm Parama Puruśa, q quhet Iishvaraprema. (Fjala Viśńu do t thot "Entitet gjithprfshirs q sht imanent n do qenie".)

  Api cet sudurcro bhajate mmananyabhk – “Nse edhe nj sudurcrii ose mahptakii, e ardhmja e t cilit sht krejtsisht e zymt, heq dor nga do gj tjetr e bots pr t m adhuruar Mua dhe i prkushtohet prhapjes s dharma-s, shrbimit social dhe sdhan-it, person nga do mkat” – Soʼpi ppavinirmukto mucyate bhavabandhant. E ardhmja e askujt nuk sht e vulosur prgjithmon. E ardhmja e t gjithve sht e ndritshme. T gjith kan mundsi pr prparim. Soʼpi ppavinirmukto - "Edhe ata do t lirohen nga t gjitha mkatet." Kush do t thot "ata"? Do t thot durcriis m i madh.

  Mucyate bhavabandhant - "Ata do t lirohen nga robrit toksore". far do t thot ktu fjala bhava [ndonjher e prkthyer "tok" ose "universi i shprehur"]? Do t thot momenti minimal reaktiv – domethn pjesa minimale e saḿskras [momenti reaktiv mendor] i veprimeve t do individi, saḿskrat e pashlyera, pr t cilat personi do t duhet t rilind, do t duhet t vijn prsri n tok. Bhava sht pjesa shum e vogl e saḿskras-ve t fituara q ka mbetur si mbetje dhe q shkakton rilindjen n bot; ato saḿskra minimale t mbetura quhen bhava.

  Nse dikush nuk shkon prtej ktyre saḿskras t grumbulluara, ksaj bhava t grumbulluar, nuk mund t ket mukti ose mokśa. Kjo sht arsyeja pse ne flasim pr bhavasamudra ose bhavasgara ["oqeani i bhava" ose "deti i bhava"]. lirimi nga skllavria toksore sht jashtzakonisht i vshtir pr dik q nuk i ka shijuar ende frytet e veprimeve t tij ose t saj t mparshme, ose saḿskrat e t cilit, megjithse kan filluar t hyjn n fuqi, nuk jan shteruar ende. Por nj individ ho i sht dorzuar Paramtm do t arrij lirimin nga bhavasgara. Dhe sadhakat e jashtzakonshme, sadhakat m t mira, sigurisht q do t arrijn lirimin. Edhe hiincriis dhe durcriis me siguri do t arrijn mukti dhe mokśa. Pra, pr asnj arsye, n asnj rrethan, askush nuk duhet t shqetsohet.  Burimi: Edhe mkatart m t mdhenj

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 5. #665
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E ardhmja e qytetrimit


  Mendjet moderne shpesh jan t hutuara nga frika dhe dyshimi i zhdukjes s racs njerzore brenda nj periudhe t shkurtr. Njerzit mendojn se qytetrimi po kalon nj faz shum kritike dhe nuk ka asnj shptim t mundshm nga asgjsimi i tij total. Por kjo nuk mund t ndodh.

  Si individt ashtu edhe shoqria varen nga tre faktor pr ekzistencn e tyre, dmth., Asti, Bhati dhe Ananda. Vendbanimi, ushqimi, veshmbathja, arsimi dhe objektet mjeksore jan sine qua non pr Asti ose ekzistenc. Termi Bhati do t thot Vibhati ose zhvillim dhe prparim. Thjesht krimbi i toks, pr shembull, ka ekzistuar pr qindra miliona vjet, por ai nuk nnkupton ekzistencn n kuptimin e vrtet t termit. Kjo do t thot, duhet t ket Bhati, prparim dhe zhvillim. Ngrnia, pirja dhe t qenit i gzuar nuk mund t prfaqsojn nj jet t vrtet. Do t ishte nj barr, nj mrzitje.

  Pr zhvillimin e gjithanshm t nj individi apo nj shoqrie nevojitet nj synim. Por pr kt qllim t prcaktuar drejtimi dhe qllimi i zhvillimit do t mbeten t ngatrruara. Nj syth el n nj lule; kjo sht ajo q ju mund ta quani zhvillimin e saj. Qllimi i Bhatit ose zhvillimit sht arritja e Anandas ose lumturis. Termi Ananda nnkupton lumturin e pafundme, barazimin e knaqsis dhe dhimbjes, paqen e prsosur mendore.

  Mungesa e ndonjrit prej faktorve t siprprmendur mund t shkaktoj nj tronditje ose konvulsion t madh n jetn individuale ose shoqrore. Toka erdhi n ekzistenc [[crores]] vite m par. Ndonse nga pikpamja arkeologjike sht ende n fillimet e saj, nj dit apo tjetrn sht e detyruar t takoj Waterloo-n e saj. Kjo natyrisht do t nnkuptoj zhdukjen e racs njerzore. A sht kshtu?

  Shkatrrimi i nj planeti apo sistemi diellor t caktuar nuk do t thot fundi i racs njerzore. Ka shum yje dhe planet t tjer n univers. Me zhvillimin e mtejshm t shkencs dhe me ndihmn e sistemeve raketore ndrplanetare, qeniet njerzore do t lvizin n planet t tjer. Ajo q sht nj ndrr sot do t bhet realitet nesr. sht dshira e qensishme e nj individi dhe e trupit kolektiv q merr nj form konkrete. Ishte nj dshir shekullore e qenieve njerzore t fluturonin n qiell si zogj. Aeroplani ishte produkt i ksaj dshire. Dshira sht nna e veprimit. N ditt n vijim, do t shihni raketa t tilla q mund t'i mundsojn qenieve njerzore t udhtojn n planet t tjer. Dhe nse nj dit humbasin edhe kta planet dhe yje, njerzit do t zhvendosen n planet t tjer. Mund t argumentohet gjithashtu se mund t vij nj dit kur pr shkak t rrezatimit t vazhdueshm t nxehtsis dhe drits temperatura e t gjith universit mund t bhet e njjt, domethn mund t ndodh vdekja termike e universit. N munges t nxehtsis s jashtme, universi mund t pushoj s ekzistuari. Kjo do t thot se edhe njerzimi do t humbas. Por nuk mund t ndodh. Nuk mund t ket nj vdekje termike t universit. Ngurtsimi i objektit do t rezultoj n Jadasphota. Nxehtsia e jashtzakonshme do t lshohet pr shkak t Jadasphota-s ose shprthimit t nj planeti t caktuar, dhe prej tij do t formohen galaktika dhe yje t rinj. Prandaj, nuk ka asnj arsye pr frik. Toka nj dit mund t zhduket, por njerzimi nuk mund t pushoj s ekzistuari. Ju mund t jeni t sigurt pr Asti.

  Pr zhvillimin e nj grupi njerzish nevojiten faktor t shumt. Por gjasht n vijim jan m t rndsishmet prej tyre.

  Duhet t ket nj ideologji shpirtrore n jetn e trupit individual dhe kolektiv. Pjesa m e madhe e energjis suaj keqprdoret pr shkak t injorancs s vetes suaj dhe destinacionit drejt t cilit po lvizni. Ky keqprdorim i energjis sht i detyruar t shkaktoj shkatrrim.

  Faktori i dyt pr prparimin e shoqris sht kulti shpirtror, nj proces Sdhan. T gjith kan nj struktur fizike. Problemi me do individ sht t prodhoj gjithnj e m shum lnd ektoplazmike nga trupi dhe m pas ta shndrroj at n vetdije. Duhet t ket nj proces t duhur pr kt konvertim. Kulti shpirtror konsiston n shndrrimin e pes faktorve rudimental n lnd ektoplazmike dhe m pas n vetdije prmes nj procesi t veant shkencor. Ky sht nj proces metamorfoze. Prandaj, kulti shpirtror sht i domosdoshm. Por vetm ideologjia shpirtrore dhe filozofia shpirtrore nuk do t bjn.

  E treta faktori i cili sht nj przierje e Asti dhe Bhati sht nj teori socio-ekonomike. Duhet t ket njohuri apriori lidhur me strukturn shoqrore, shprndarjen e pasuris dhe rritjen e saj. Pr munges t ksaj njohurie, nuk mund t ket nj baz t fort pr ndrtimin e godins shoqrore.

  E katrta sht perspektiva sociale. T gjitha krijesat e gjalla n kt univers t manifestuar jan fmijt e t njjtit Entitet Kozmik. Ata jan pasardhs t t njjtit Progenitor Suprem. Natyrisht ata jan t lidhur n nj fije marrdhniesh vllazrore. Kjo sht fryma qendrore. Nj teori socio-ekonomike nuk vlen vese pr kt ndjenj vllazrore. Zbatimi i ksaj teorie sht i pamundur pa Sdhan-praktike shpirterore.

  Faktori i pest pr prparimin e shoqris sht q ajo t ket shkrimin e shenjte. Ekziston nevoja pr shoqrin e personave t ngritur shpirterisht (satsauṋga) n t gjitha sferat e jets.

  Autoriteti kontakti i t cilit do t thot satsauṋga-shoqeria e mire pr ju sht shastra-shkrimi i shenjte. Ajo q e lartson shoqrin me an t shśana quhet [[shstra]]. Ne duhet t kemi nj shastra tonn.

  Faktori i fundit por jo m pak i rndsishm pr prparimin e shoqris sht q ajo t ket pararendsin-udheheqesin e vet shpirteror .

  E gjith struktura shoqrore varet nga kta gjasht faktor. Bhati sht i pakuptimt pa to. Dobsia e njrit prej tyre mund t rrezikoj vet ekzistencn e Bhatit.

  Q nga kohrat e lashta u krijuan shum grupe njerzish. Disa prej tyre disi arritn t zvarriteshin, disa u zhdukn dhe disa vazhduan t ekzistojn n nj form t metamorfozuar. Rreth nj mij e pesqind vjet m par, arabt ishin shum t zhvilluar n shkenc. Por ata u mundn nga vala islame, sepse u mungonin gjasht faktort e lartprmendur, ndrsa ky i fundit kishte t paktn pes prej tyre. E njjta gj sht edhe me Egjiptin. Ai u zhvillua plotsisht n sferat e artit, arkitekturs dhe shkencs. Jan Egjiptiant ata q bn piramidat t cilat kishin nevoj pr njohuri delikate gjeometrike. Pr m tepr, ata ishin shum t avancuar edhe n sfern e qytetrimit. Pavarsisht ksaj, ata nuk mundn ta parandalonin humbjen e tyre. Egjipti i sotm sht forma egjiptiane e qytetrimit arab. Shkaku i vdekjes s forms s tij t vjetr ishte mungesa e gjasht faktorve t lartprmendur.

  Qytetrimi i krishter ose romak ishte gjithashtu dukshm m i lart n shkallt e zhvillimit. Megjithat, atyre u mungonte kndvshtrimi social. Nuk kishte ndjenja vllazrimi dhe barazie. Sistemi i skllevrve ishte i shfrenuar dhe ndjenjat njerzore ishin n rnie. Pr m tepr, mungesa e nj teorie t mirfillt socio-ekonomike gjeneroi tek ata nj lloj mentaliteti fashist. Ata q rrokulliseshin n luks dhe t pafavorshm ndaj puns u bn ose rane ne plogshti. Natyrisht ata u mundn nga nj forc m e fort dhe m e fuqishme. Shkatrrimi i qytetrimeve greke dhe kineze u shkaktua gjithashtu nga mungesa e faktorve t Bhatit. Ariant mundn t'i mposhtn indiant indigjen vetm pr shkak t mungess s ktyre t fundit n faktort e Bhatit. Ata kishin disa faktor t Bhatit, por nuk kishte asnj preceptor-guru dhe pr kt arsye ata u mundn.

  N t ardhmen gjithashtu, pr munges t gjasht faktorve t Bhatit, zhdukja e nj grupi t interesuar njerzish sht e sigurt q do t ndodh. Por aty ku jan t pranishm kta faktor, aty lvizja sht drejt Ananda ose lumturis hyjnore dhe pr shkak t ksaj lvizjeje mundsia e eliminimit t tyre bhet zero. Grupe t tilla q kan gjasht faktort n zotrim do t jen n gjendje t prodhojn Sadvipras. Sadvipras jan ata, t gjitha prpjekjet e t cilve jan t drejtuara drejt arritjes s Anandas. Ata jan gjithashtu t ndrgjegjshm pr Asti dhe nuk mungojn n gjasht faktort e Bhatit. Ata jan t fort n moral dhe jan gjithmon t gatshm t bjn luft kundr aktiviteteve imorale.

  Tapah Siddhi sht nj gje e pamundur pa gjasht faktort e Bhatit. Ata q i prmbahen rreptsisht parimeve t moralit, jan t ngulitur n Tapah-sherbim social dhe jan t gatshm t bjn nj luft kundr imoralistve jan sadvipras. Vetm ata Sadvipras jan t sigurt nga shkatrrimi dhe zhdukja q mund t punojn pr mirqenien e shoqris njerzore. Prandaj, bhet detyra kryesore e t gjith njerzve q ta bjn veten dhe t tjert Sadvipras. Me Sadvipra nuk nnkuptohen ata q praktikojn Mala-Jap ose Prńym. N Prńym gjithashtu ka tre faza - Purak do t thot t thithsh; Kumbhak q sht pr t mbajtur frymn dhe pr t prmbledhur at pr t nxjerr. Prńym-i i Sadvipras do t jet thithja e t gjith universit n Purak, mbajtja e tij brenda n Kumbhak dhe m pas nxjerrja e tij pasi ta prziejn me madhshtin dhe vullnetin e tyre t mir n Reak.

  Sadvipras do t bj nj luft t pandrprer kundr imoralitetit dhe t gjitha llojeve t tendencave fisipare. Ata q paraqiten si Dharmik, por jan t turpshm me shpirtin e lufts, nuk mund t quhen Sadvipras. Shiva ishte i mrekullueshm sepse Trishuli i tij ishte gjithmon gati pr t goditur imoralistt. Krishna ishte i mrekullueshm sepse shigjetat e tij kishin pr qllim t frenonin elementet antinjerzore dhe imorale. Ai gjithashtu inkurajoi moralistt q t bjn luft kundr imoralistve. Ata nuk ishin vetm Sadvipras, por edhe prindrit e Sadvipras - Sadvipras i madh.

  Kta Sadvipra jan gjithmon t zn n detyr ose promovimi i lartsimit t qenieve njerzore. Kur kjo tok t plaket, ata do t'i ojn qeniet njerzore n planet t tjer duke drejtuar prpjekjet shkencore.

  Disa njerz kan frik se bombat atomike ose megatonet nj dit mund t shkaktojn zhdukjen e racs njerzore. Por frika t tilla jan t konceptuara keq dhe t pakuptimta. sht intelekti njerzor ai q sht prgjegjs pr prodhimin e tyre dhe kshtu natyrshm intelekti sht superior ndaj produkteve t tij. Nj dit mund t shpik arm t tilla q mund t'i bjn t paefektshme edhe bombat atomike ose megatonike. Prandaj thirrja pr armatim do t forcoj kapacitetin shkatrrues t bombave atomike. Mund ta oj njerzimin drejt asgjsimit total. Pra sht nj penges e madhe, nj penges n zhvillimin progresiv t shoqris njerzore. Ne kemi nevoj pr arm m t fuqishme se bombat atomike ose hidrogjeni. Sadvipras do t prodhoj arm kaq t fuqishme. Nse raca njerzore do t mbijetoj, nse do t shptohen miliona jet t pafajshme, bhet detyr e apostujve t paqes q t prdorin arm m t fuqishme se ato q kan aktualisht.

  Sadvipras nuk do t mbetet kurr prapa n kryerjen e eksperimenteve shkencore. Kur toka do t bhet e pabanueshme pr qeniet njerzore, ata do t'i zhvendosin n planet t tjer.

  Mungesa e ushqimit nuk sht nj problem i ri. Vetm Sadvipras dhe jo politikant dhe ekspertt mund ta shptojn botn nga kjo. Ata do t prodhojn tableta t tilla t cilat do t jen zvendsues pr drithrat ushqimor. Duke br nj zhurm t kot pr problemet, njeriu nuk do ta lehtsoj problemin. Fryma pr t luftuar kundr t gjitha mosmarrveshjeve i vetm mund t zgjidh problemet me t cilat prballen qeniet njerzore. Marshoni prpara dhe bni luft kundr t gjitha vshtirsive, do pengese. Fitorja me siguri do t'ju prqafoj. Vshtirsit dhe pengesat nuk mund t jen m t fuqishme se aftsia juaj pr t'i zgjidhur ato. Ju jeni fmijt e Entitetit t madh Kozmik. Bhuni nj Sadvipra dhe bni edhe t tjert Sadvipras.


  Burimi: E ardhmja e qytetrimit

  Publikuar ne: Universi i Madh: Diskurse mbi Shoqrin

  Shrii Shrii Anandamurti

 6. #666
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nga Kafshrorja n Hyjnore


  Sarve ca pashavah santi talavad bhtale narh;

  Teśḿ jiṋna prakshya viirabhvah prakshitah.

  Viirabhvaḿ sad prpya krameńa devat bhavet.

  –Rudraymala Tantra

  [N fillim t gjith jan pashu, kafsh. Por kur zhvillohet etja shpirtrore, kta njerz bhen viira, heroik. Dhe kur ata vendosen fort n viirabhva, ata bhen devata ZOT.]

  Si nj qenie e krijuar, t gjith n univers nga lindja jan pashu, kafsh. Por standardi i qenieve sht q t lartsohen drejt hyjnis, drejt perndishmris. Nj pashu, pra nj kafsh, bhet njeri, njeriu bhet zot. Ky proces, procesi i ekzaltimit, procesi i ngritjes, nga kafshria n perndishmri, sht sdhan juaj.

  N sanskritisht thuhet gjithashtu se

  Janman jyate shdra saḿskrt dvija ucyate;

  Vedapt́he bhavet vipra Brahma jnti Brhmańah.

  "Nga lindja, t gjith jan nj shdra." (Shdra do t thot "t kesh t gjitha zakonet e kafshs".) "Dhe kur dikush merr fillimin, domethn Vaedikii diikś - domethn, kur mson se si t lutet, si t shpreh dshirn e tij pr t'u br njeri - personi njihet si te dvija.” (Dvija do t thot "lindja e dyt". Kjo do t thot, personi nuk sht m nj kafsh.) "Dhe m pas, pasi kalon npr shkrimet e shenjta, duke marr njohurit e duhura shpirtrore, personi njihet si vipra. Dhe pasi merr Tntrikii diikś, domethn fillimin psiko-shpirtror, inicimin n fushn e psiko-spiritualitetit, personi bhet nj Brhmańa.

  Tani shtrohet pyetja, a nuk kan t ardhme kta pashu, kto kafsh, kto bruta? Sigurisht q kan. Sepse Paraardhsi Suprem sht me t gjith, dhe Ai sht gjithashtu me kto kafsh n form njerzore. Dhe nj pashu, objekti i adhurimit t t cilit, domethn qllimi i jets, sht pikrisht ai Parama Puruśa, do t'i drejtohet Atij si - far? Si "Pashupati" ["Zoti i kafshve"]. "O Zot, o Parama Puruśa, ne jemi pashus, ne jemi kafsh, dhe ti je Zoti i kafshve, ti je "Pashupati".

  Pra, nj nga emrat e Parama Puruśa sht Pashupati. Pr njerzimin e fjetur, Ndrgjegjja Supreme, Enti Suprem, sht Pashupati.

  Teśḿ jiṋna prakshya viirabhva prakshitah – “Dhe kur ndiejn, kur kuptojn, kur kuptojn, far t bjn dhe far t mos bjn, cilat jan dobit e jets dhe cilat jan t kqijat e jets, ather bhen t guximshm.” Pse e guximshme? Ata duhet t luftojn kundr t gjitha llojeve t fatkeqsive, t gjitha llojeve t telasheve, t gjitha llojeve t qndrimeve armiqsore. Pra, ata jan me siguri heronj; dhe nj hero n sanskritisht quhet viira. Pra, n at faz t njerzimit kur zhvillohet kjo viirabhva, kur nj person bhet gati t luftoj kundr t gjitha forcave t kundrta, ai sht nj viira. N Tantra kjo quhet viirabhva, dhe pr t, Enti Suprem sht "Viireshvara". Njeriu bhet viira, dhe Zoti i tij bhet Viireshvara – jo m Pashupati, por Viireshvara. Nj nga emrat e Parama Puruśa sht Viireshvara.

  Kur personi sht plotsisht i vendosur n viirabhva - domethn, ai kurr nuk duhet t friksohet, t mos mposhtet, t mos pranoj kurr asnj disfat (ju vajza duhet t mbani mend se ktu "ai" do t thot gjithashtu "ajo") - ather ai vendoset. n Viirabhava. Dhe kjo bhva quhet divyabhva. Dhe ai njeri nuk njihet m si viira. Ai sht nj deva, ose devat. Krameńa devat bhavet. "Ai bhet devat, ai bhet deva-zot n strukturn njerzore, deva-zot n kuadrin njerzor." Ajo faz sht divyabhva. Ather qllimi i atij personi, objekti i tij i adhurimit, bhet "Mahdeva", jo Viireshvara por Mahdeva.

  N fazn e par Zoti ishte Pashupati, n fazn e dyt Viireshvara dhe n fazn prfundimtare Mahdeva. Pra, i njjti Zot, sipas shtress psiko-shpirtrore t dikujt, duhet t trajtohet her si Pashupati, her si Viireshvara dhe her si Mahdeva. Tani, kam thn se nj person ka tre lloje shprehjeje: Njra shprehje sht t menduarit, aftsia pr t menduar dhe e dyta sht t folurit… N t parn funksioni sht brenda qelizave nervore, dhe n t dytn, funksioni sht - ku Me buzt. Dhe veprimi i tret sht veprimi me trupin fizik, veprimi trupor.

  Tani n rastin e pashut, pra kafshve n strukturn njerzore, valt e mendimit lvizin kshtu… dhe buzt flasin kshtu… dhe veprimet jan t tilla! Nuk ka asnj rregullim midis ktyre tre shprehjeve. Personi sht pashu, personi sht n fazn e pashut, n fazn e kafshris, megjithse struktura sht si ajo e njeriut. N shoqri kta njerz jan shumic, dhe t tjert jan n nj pakic t pashpres; dhe un dua q ju djem dhe ju vajza t bni t pamundurn pr t ulur numrin e ktyre pashuve.

  Dhe n fazn e dyt, pra n fazn e dyt, valt e mendimit lvizin kshtu… por fjalt dhe veprimet jan nj. Kjo do t thot, ka disa dallime midis megjithatts nga njra an, dhe fjalt dhe veprimet nga ana tjetr, por fjalt dhe veprimet jan t njjta. At q thon kta, e bjn. N shoqri, kta njerz, kta njerz t viirabhva-s, respektohen si njerz t mdhenj, si Mahpuruśas, si udhheqs t shoqris, si udhheqs t vendit. Por ka edhe nj defekt n to, sepse mendimet dhe veprimet e tyre nuk jan t njjta. Veprimet dhe fjalt e tyre jan t njjta, por mendimet e tyre nuk jan t njjta. A ndiqni? Ata jan [n] viirabhva, ata jan viira; Zoti i tyre sht Viireshvara.

  Dhe n fazn e fundit, pra, kur njeriu arrin n fazn e devata, ather at q mendon, ai thot; dhe at q thot njeriu, e bn. Nuk ka dallim mes t menduarit, t thnit dhe t t brit. Dhe kjo sht faza m e mir e strukturs njerzore ose ekzistencs njerzore.

  T gjith duhet t prpiqeni t jeni kshtu, dhe un dua q t shtohet numri i personave t till, q kan arritur shtresn e devats. Dhe ju jeni br puntor, ose t gjith, vetm pr t rritur numrin e ktyre devatve n shoqrin njerzore.  Burimi: Nga Kafsht n Hyjni

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 7. #667
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Frika ndaj Tij  E dini, n Vedat njihen shtat ritme - gyatrii, uśńik, triśt́up, anuśt́up, brhatii, jagatii dhe paunkti. Ju jeni njohur deri diku me t ashtuquajturn Mantra Gyattrii, por n fakt ajo nuk sht nj Mantra, por nj rk. sht nj gabim i zakonshm t thuash "Gyattrii Mantra". Savitr Rk u kompozua n ritmin gyattrii.

  Tani, ekziston nj ritm tjetr i njohur si anuśt́up. Dallimi themelor midis ritmit gyattrii dhe ritmit anuśt́up sht se n ritmin gyattrii ka shtat rrokje n do rresht - tre her shtat sht e barabart me njzet e nj rrokje - dhe n anuśt́up ka katr rreshta dhe shtat rrokje n do rresht - katr her shtat. bn njzet e tet rrokje.

  Nj nga magjit e rndsishme n Vedat, e kompozuar n anuśt́up, sht

  Ugraḿ viiraḿ Mahviśńuḿ

  Jvalantaḿ vishvatomukham

  Nrsiḿhaḿ bhiiśańaḿ bhadraḿ

  Mryurmrtyuh nammyaham.

  "Ugraḿ viiraḿ Mahviśńuḿ" - rreshti i par - "Jvalantaḿ vishvatomukham" - rreshti i dyt - "Nrsiḿhaḿ bhiiśańaḿ bhadraḿ mrtyurmrtyuh nammyaham." Bhet fjal pr Traka Brahma-n, i cili shtrihet n arenn jo-atributive, por ende mban nj vigjilenc t ngusht n universin e shprehur.

  Fjala e par e prdorur pr ta prshkruar At sht "ugram". Ktu "ugram" nuk do t thot "i egr" si bn n Laokika Saḿskrta; do t thot "ut" + "gra" = "ugra", domethn "me maj", "me maj" - lavdia maja e universit. Ai prfaqson gjithka q sht e lavdishme n kt univers t shprehur. Kjo sht arsyeja pse Ai sht Ugra.

  "Viiram". Ju e dini se "viiram" do t thot "hero". (Dhe ju e dini se n gjuhn Hindi sht "biiram" - "ba", jo "va"). Ai sht viiram sepse Ai Vet, domethn individualisht, prballet me t gjitha problemet, t gjitha konfliktet, t gjitha vshtirsit dhe personalisht i zgjidh t gjitha problemet – dhe pr kt arsye Ai sht viiram.

  "Mahviśńu". do gj q ka zakon t hyj n nj objekt tjetr quhet "viśńu". Dhe Ai sht Mahviśńu, sepse n kt univers t madh Ai hyn n do qenie t krijuar, n do pjes, n do pjes dhe grimc t objekteve t gjalla dhe t pajeta. Ai mund t hyj n do pore t trupit tuaj dhe n do zbrazti t mikrokozmosit tuaj. fardo q bni me do pjes t trupit tuaj dhe fardo q mendoni n do pjes t mendjes tuaj, sht e njohur pr T. Kjo sht arsyeja pse Ai sht Mahviśńu, Viśńu i Madh.

  "Jvalantam". Ai sht si dika q digjet, kaq i egr, kaq plot energji. Dhe pr shkak se dokush n kt univers merr energji nga Ai, Ai sht Burimi Suprem i energjis.

  Kjo tok dhe t gjith planett dhe satelitt e tjer t ktij sistemi diellor e marrin energjin e tyre nga dielli. Dielli sht burimi i energjis s tyre. Por Ai sht burimi i energjis s diellit. Dhe kjo sht arsyeja pse Ai sht jvalantam.

  Dhe kjo sht arsyeja pse un kam thn se nuk do t ket asnj vdekje termike t ktij universi. Sepse Ai sht jvalantam, Ai sht i pranishm dhe Ai do t jet i pranishm prgjithmon. Pra, nuk do t ket munges energjie n kt sistem kozmik, megjithse mund t ket munges energjie n nj pjes t veant t toks ose kozmosit.

  "Vishvatomukham". do entitet i krijuar ka nj mukham - nj fytyr - dhe mund t shoh vetm drejt nj ane t caktuar, ose nj qoshe t caktuar ose nj drejtim t veant ansor, ose nj drejtim t caktuar qoshe, por nuk mund t shoh n m shum se nj drejtim ansor ose nj drejtim qoshe . Ju nuk mund t shihni lindjen dhe perndimin n t njjtn koh. Por Ai sht Vishvatomukham - Ai sheh gjithka n njjten koh. Ai sheh gjithka, sepse Ai nuk krkon sy fizik pr t par. do gj sht brenda mendjes s Tij; dhe pr t par dika t brendshme njeriu nuk krkon sy fizik. Pra, Ai sheh gjithka, dhe kjo sht arsyeja pse Ai sht Vishvatomukham.

  “Nrsiḿham”. "Nr" do t thot "puruśa", dhe "siḿha" do t thot "udhheqs", "shef", "kok". Pr shkak se luani sht kreu, kafsha e koks n xhungl, quhet edhe "siḿha". Luani sht pashusiḿha, domethn prijsi midis kafshve. Dhe Ai sht udhheqsi i puruśas, domethn Ai sht Puruśottama. "Nrsiḿham", do t thot "Puruśottama".

  Narńaḿ siḿha, narńaḿ net ityarthe nrsiḿhah.

  Ai sht Puruśottama. Nuk ka asnj ndryshim thelbsor midis Traka Brahma dhe Puruśottama. T dy jan personalitete udhheqse dhe arenat e tyre atribuuese prkojn me njra-tjetrn.

  "Nrsiḿhaḿ bhiiśańam." Ai sht bhiiśańa. Ai sht i tmerrshm. Ai sht i llahtarshem. Ai sht i rrezikshm. Por Ai sht i tmerrshm pr k? Pr ata q jan t padisiplinuar, pr ata q shfrytzojn t tjert, ata q jan N nj gjendje t shthurur edhe n nj struktur njerzore, ata q jan asdhu dhe ata q shkojn dhe cojne t tjert drejt shkatrrimit dhe asgjsimit - Ai sht bhiiśana pr ta.

  "Bhayńaḿ bhayaḿ bhiiśańaḿ bhiiśańnm." Njerzit gjithmon duan t shmangin objektet e friks, por Ai sht frika e frikes. Njerzit kan frik nga shum objekte bhiiśańa, shum gjra bhiiśańa, shum entitete bhiiśańa dhe shum njerz bhiiśańa, por ai sht bhiiśańa pr t gjitha ato objekte bhiiśańa, njerz, etj. "Bhiiśańaḿ bhiiśańanm." Dhe pr shkak t rolit t Tij bhiiśańa, disiplina e ktij rendi kozmik ruhet. Pr shkak t friks ndaj Tij, ajri lviz. Ajri nuk mund t thot: "Jo, nuk do t lviz, do t qndroj i palvizshm". Do t duhet t lviz. Pse? Sepse ajri ka frik prej Tij. Sipas kodit t tij t disiplins, ajri duhet t lviz, dhe kjo sht arsyeja pse ai lviz.

  N Saḿskrta, "niila" do t thot "blu". Dhe "nila" do t thot "stacionare", "fikse". Dhe "anila" do t thot "jo i palvizshm", "i pa fiksuar", por gjithmon n lvizje. "Anila" do t thot "vyu". Un e di, "Bhiiśasmd vyu pavate." "Pavate" do t thot "lviz". "Bhiiśodeti sryah." Dielli lind n kohn e duhur. Nuk mund t thot: "Jo, m lr t pi nj filxhan aj shtrati" ose "Sot sht e diel, m lr t kem hirin e gjysm ore ose pesmbdhjet minuta m shum". Jo, sht kodi i Tij i disiplins q dielli duhet t lind n kohn e duhur. Vetm nga frika e Tij dielli lind n kohn e duhur. Nse Ai nuk do t ishte bhiiśańam, ekuilibri i universit do t kishte humbur. Njerzit e duan At, por n at dashuri ka nntdhjet e nnt prqind dashuri dhe nj prqind frik. "Bhiiśodeti sryah bhiiśosmd agnishcendreti." Zjarri digjet. Pse? sht zakon i zjarrit t digjet, dhe kjo zakon sht n zjarr pr shkak t kodit t Tij t disiplins. Dhe far sht disiplina? Termi sakrta pr "disiplin" sht "anushsanam". Dhe far sht anushsanam? "Hitrthe shsanam ityarthe anushsanam." Kur kodi i disiplins imponohet me frymn e mirqenies, me frymn e zhvillimit, ai quhet "anushsanam" n Sanskrita. Nuk ka asnj fjal prkatse n anglisht. "Bhiiśodeti sryah bhiiśosmd agnishcendreti." Pra zjarri digjet nga frika e Tij. Nse zjarri nuk digjet, Ai do t jet i paknaqur, sepse zjarri sht kundr parimeve themelore t disiplins.

  "Indra". "Indra" do t thot "energji", "energji elektrike", "magnetizm", "drit" - t gjitha jan energji. Energjia quhet "indra" n Sakrta. N fakt, n Saḿskrta, indra ka disa kuptime. [[Nj]] q do t thot "njeriu m i mir", "m i madhi", "m i miri". "Devatnm rj Indra iti kathyate" - mbreti i devave njihet si Indra. "Indra" do t thot gjithashtu "i madh". Nj pus quhet "kpam" n Saḿskrta, dhe nj kupam i madh quhet "indrakpam". (Saḿskrta sht "indrakpam". N Prkrta sht "indrauy". Ardha Prkrta sht "indra". Hindishtja e vjetr sht "indr". Varttamna Hindi sht "inra"). "Indra" do t thot "i madh". [[Nj tjetr kuptim i "indra" sht (sapo ju thash) energjia, nxehtsia, elektriciteti, magnetizmi, etj.]] Dhe kuptimi i katrt i "indra" sht "pema shl", sepse sht nj e madhe, e fort si pem.

  "Bhiiśodeti sryah bhiiśosmd agnishca indreti." Dhe Indra, domethn energjia, lviz gjithashtu pr shkak t kodit t Tij t disiplins. Nj gje lviz pr shkak t energjis elektrike. Pse? sht dshira e Tij q energjia elektrike t operoj objekte t tjera. Dhe energjia elektrike nuk mund t thot: "Jo, nuk do ta bj".

  "Mrtyuh dhvati paiṋcamah." Dhe Plutoni - n Saḿskrta, Yamarja ose Mrtyu - pret shtratin e vdekjes s nj personi n kohn e duhur nga frika e Tij. Sepse Mrtyu e di, “Nse nuk shkoj ta kthej at njeri, ai do t jet i paknaqur. Sipas kodit t tij t sjelljes, un duhet t shkoj atje n kohn e duhur.” Vdekja, domethn Plutoni, domethn Yamarja, nuk mund t thot: "Jo, nuk do t shkoj nesr, sepse jan festat e Durg Pj - do t shkoj pas festave". Jo, jo, jo – ai do t duhet t shkoj pikrisht tani, sipas momentit t caktuar, dhe pa dhn asnj njoftim.

  far i bn pronari i shtpis qiramarrsit t tij? Ai i shrben me nj njoftim, mendoj. Pas marrjes s njoftimit, qiramarrsi do t duhet t largohet nga shtpia, ose ai mund t paraqes nj shtje n nj gjykat. Qiramarrsi mund ta bj kt, por n rast vdekjeje, nuk jepet njoftim, nuk jepet koh. Vdekja shkon dhe thot: “Bhu gati, t lutem. Eja me mua. Eja me mua.” Vdekja e ka kt autoritet, por si? Pse? Nga kush? sht Ai q e ka autorizuar vdekjen pr ta br kt detyr, dhe vdekja sht kryerja e detyrs n kohn e duhur, n kohn e caktuar. Nuk duhet t ket asnj vones. “Mrtyuh dhvati paiṋcamah”. Mrtyu do t duhet t shkoj.

  "Bhadra". N Saḿskrta, "bhadra" do t thot "e mir", "merit". Nga "bhadra", fjala Prakrta "bhall" rrjedh. Nga "bhall" rrjedh fjala Ardha Prakrta "bhll". Nga "bhll" vjen "bhla" moderne. "Bhla" do t thot "e mir". N Bengalin, nj zotri quhet "bhadraloka", q do t thot "njeri i mir".

  "Nrsiḿhaḿ bhiiśańaḿ bhadram." Ai sht bhiiśańam, por n t njjtn koh Ai sht bhadram, i mir. Pse mir? Sepse do gj q Ai bn dhe fardo q t jet e Tijkodi i disiplins, shpirti i tij i brendshm sht t bj mirqenie, t'u shrbej njerzve, t ndihmoj njerzit. Pra, kur shpirti sht i mir, sigurisht q Ai sht i mir, sigurisht q Ai sht bhadram.

  "Mrtyurmrtyuh nammyaham." "Mrtyurmrtyuh" do t thot "vdekje e vdekjes". Ky ka dy kuptime. Njra sht se t gjith, do krijes e gjall, kan frik nga vdekja – t gjith kan frik nga vdekja – por vdekja ka frik prej Tij. Pra, Ai sht vdekja e vdekjes. Dhe kuptimi i dyt sht ky: Sa her q vdes nj njeri, ai kthehet prsri n nj form tjetr. Prsri i nnshtrohet vdekjes, prsri kthehet. Ky rend ciklik vazhdon, dhe vazhdon dhe vazhdon. Lindje pas vdekjes, vdekje pas lindjes - rendi ciklik vazhdon. Por far ndodh kur njeriu mbshtetet n T, kur bhet nj me T? Njeriu do t vdes, pa dyshim, por pas vdekjes nuk do t kthehet m.

  Pra, kur dikush sht n dashuri t thell me T dhe vdekja vjen, ajo vdekje sht vdekja prfundimtare. Pas vdekjes nuk do t ket rilindje. Bashk me at vdekje vdes edhe vdekja. Pra, sht mrtyurmrtyuh - vdekja e vdekjes. Pra Ai i madhi ZOT sht mrtyurmrtyuh.

  do person inteligjent i bots, kushdo q ka nj grim inteligjence, duhet t prpiqet t'i drejtoje t gjitha energjit e tij, t gjitha prirjet e tij drejt Tij. Ai sht Strehimi Suprem. Nuk ka alternativ tjeter.


  Burimi: Frika prej Tij

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 8. #668
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dallimi themelor midis Veda dhe Tantra  Gjat DMC(1) t djeshm thash dika pr Tantra. Nuk mjafton t thuhet se dallimi ideologjik midis Veds dhe Tantrs sht i gjer; prkundrazi duhet thn se sht shum i gjer. Tantra sht nj proces praktik dhe i natyrshm dhe kshtu praktikohet dhe ndiqet lehtsisht nga antart e shoqris. Njerzit e pranojn lehtsisht si t tyren.

  Ekziston nj shloka n Vedat q fillon, Uttiśt́hata jgrata prpya barn nibodhata - domethn, "ohu, zgjohu. Krkoni nj msues kompetent dhe filloni t ecni n rrugn e spiritualitetit.” Kjo sht e ngjashme me frymn e Tantra. Por Veda m tej thot,

  Kśurasya dhr nishit duratyay durgaḿ pathastat kavayo vadanti.(2)

  Kjo do t thot, "Shtegu sht i mpreht si tehu i briskut, prandaj lvizni prgjat saj me kujdes."

  Ktu Tantra fillon t ndryshoj nga Veda. Procesi i Tantrs zhvillon n mnyr progresive cilsit e fshehura te qeniet njerzore dhe n t njjtn koh eliminon defektet. Prandaj, n Tantra, nuk bhet fjal q shtegu t jet aq i mpreht sa tehu i briskut. Pr shkak t ksaj fryme, nj praktikues i Tantra ngrihet dhe arrin zotrimin mbi nj mjedis armiqsor. Tantra nuk i pranon msimet e Vedave se qeniet njerzore duhet t lvizin brenda dhe t shmangin me kujdes do lidhje me mjedisin e tyre. Prkundrazi, Tantra sugjeron q aspirantt shpirtror duhet ta heqin mendjen nga frika q n fillim. Megjithat, Vedat pohojn se frika do t hiqet automatikisht nga mendja nj dit n procesin e sdhan; por kush e di se kur do t vij ai moment i favorshm? Nuk sht e dshirueshme t pressh pafundsisht pr kt. Pr m tepr, duke lvizur n kt mnyr, mund t ndodh dika e papritur q mund t jet e dmshme pr rritjen individuale dhe kolektive.

  Kshtu q Tantra kshillon: “Hidhuni n mjedisin tuaj pa hezitimin m t vogl. Mos kini frik. Frika do t'ju lr hap pas hapi. Nesr nuk do t jeni aq t friksuar sa sot, t nesrmen do t keni edhe m pak frik dhe dhjet dit nga tani do t vini re se jeni plotsisht i patrembur.” Procesi i Tantra sdhan sht formuluar prgjat ktyre linjave. Natn e par q nj Tantric shkon n varr, ai sht i pushtuar nga frika; ka tmerr n t gjith trupin. Por kur ai kthehet n shtpi pasi mbaron sdhan, mendja sht shum m e leht se m par. Kur ai del pr sdhan natn tjetr, ai ka shum m pak frik. Dhe kshtu Tantriku e kaprcen n mnyr t qndrueshme dhe ngadal frikn. Ky sht procesi i aplikuar i Tantra-s i cili do ta ndihmoj praktikuesin t kaprcej t gjitha prirjet mendore. N Tantra, ka nj przierje t kndshme midis sdhan-s s brendshme, nj procesi psikik i vazhdueshm dhe sdhan-s fiziko-psikike. N Vedat, megjithat, sdhan fiziko-psikike mungon plotsisht - praktikohet vetm sdhan psikike, e cila mund t oj n telashe.

  Tantra sht e mendimit se Vedat nuk mund t prmbushin shpresat e fillestarve n rrugn shpirtrore - shpresat pr t br nj prparim t dukshm shpirtror q n fillim. N fakt shpesh ka vones. Kjo sht arsyeja pse sistemi Vedic i sdhan-s sht refuzuar pothuajse trsisht nga shoqria. Edhe n t kaluarn nuk ishte shum popullor dhe sot praktikohet nga vetm pak njerz. Dhe sdhan-i i vogl Vedic q praktikohet sot sht thjesht disa lutje drejtuar Parama Puruśa-s. Pr shembull, ata luten: “O Zot, m trego rrugn. Ju lutem m ndihmoni t marr fillimin Tantric.”

  Pra, inicimi Vedic sot sht vetm hapi i par drejt fillimit Tantric. Sdhaka thot: “O Zot, un dua t ndjek rrugn e spiritualitetit dhe dshiroj t praktikoj procesin tantric t sdhan. Ju lutem m jepni mundsin pr ta msuar at.”

  Sarve ca pashavah santi talavad bhtale narh:

  Teśḿ jiṋnaprakshya viirabhvah prakshitah;

  Viirabhvaḿ sad prpya kramena devat bhavet.

  –Rudraymala Tantra

  "N fazn e par t gjitha qeniet njerzore jan po aq t mira sa kafsht." N pamundsi pr t gjetur dritn e dijes, ata nuk arrijn t kuptojn se far duhet br dhe far nuk duhet br. Kur dikush nuk sht i vetdijshm pr gjrat q duhen br dhe nuk duhet t jet, nuk sht m i mir se nj kafsh. Dikush do t duhet t ngrihet m lart hap pas hapi.

  "Kur dikush zotron fazn e par t Tantra sdhan, fiton njfar njohurie dhe intelekti dhe mson pr gjrat q duhen br dhe nuk duhet t jets, ai nuk sht m si nj kafsh, por sht nj hero i vrtet." N Tantra, ai sistem sdhan quhet viircra. Viirabhvaḿ sad prpya kramena devat bhvet – “ndrsa bn sdhan n viirabhva [ideimi i viircra], sdhaka shkrihet n at viirabhva”.

  Dhe ashtu si ai q lufton kundr instinktit t friks quhet viircrii, ai q ka mposhtur frikn, q ka shkuar prtej friks, quhet divycrii. Dhe divycrii q me sukses de bn ripusin dhe pashallkun(3) dhe, duke u ngritur mbi egoizmin e vogl, e identifikon veten me interesin kolektiv, bhet njsh me Parama Puruśa. Kjo lvizje graduale drejt qllimit suprem sht rruga e Tantrs. sht nj rrug e sigurt ku nuk ka vend pr frik. Dhe natyraliteti i jets njerzore nuk dmtohet n asnj rrethan.

  Sdhan tantrike e prezantuar nga Sadshiva ishte sdhan e par q u dha n kt bot. Tantra sdhan sht e vetmja sdhan. Pa sdhan nuk ka Tantra dhe pa Tantra nuk ka sdhan.

  Tantra ka edhe nj specialitet tjetr. Sipas Vedave, jeta praktike udhhiqet nga teoria. Por efikasiteti i nj teorie duhet s pari t testohet n sfern praktike. Lvizja n baz t nj teorie t paprovuar mund t jet ose jo e frytshme. Teoria e Tantrs sht zhvilluar n baz t prvojs praktike n rrug. Dhe duke qen se teoria sht formuluar mbi bazn e efikasitetit n fushn e aplikimit, ajo gjithmon on n sukses. sht e pagabueshme n jetn e aplikuar.


  [3] śad́ripu, ose gjasht armiqt e mendjes jan kma [dshira pr knaqsi fizike], krodha [zemrimi], lobha [koprracia], mada [kotsia], moha [lidhja e verbr] dhe mtsarya [zilia]. Aśt́apsha, ose tet pranga, jan ghrń [urrejtje, neveri], shauṋka [dyshim], bhaya [frika], lajj [ndrojtja], jugups [mosprputhja], kula [kotsia e prejardhjes], shiila [kompleksi i superioritetit kulturor] dhe, mna [egoizm].

  --

  Burimi: Diferenca Themelore midis Veda dhe Tantra

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 9. #669
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Frytet e jets njerzore  Qeniet njerzore jan tredimensionale n natyr. Ndrsa shprehjet njerzore jan tridaeshik [n tre rajone], n mnyr t ngjashme, qenia njerzore sht tribhaomik [tre-dimensionale]. E para sht struktura [fizike] njerzore, e dyta sht mendja njerzore dhe e treta sht tm [vetdija, vetja] njerzore. Njerzit kan nj lidhje t madhe me kt trup. Pr shkak t ksaj lidhjeje, ata nuk pranojn t largohen nga trupi i tyre. Kjo sht arsyeja pse njeriu ka frik nga fantazmat, etj. ka frik nga vdekja. Dikush sht mjaft i vetdijshm se vdekja nnkupton largimin nga ky trup. Prve ksaj, njerzit jan t lidhur me mendjet e tyre gjithashtu. Ata prpiqen ta mbajn mendjen gjithmon t gzuar. Nj njeri dshiron t mbaj nj distanc nga ato objekte, shija, shikimi ose aroma e t cilave nuk jan t plqyera nga mendja e tij/saj. Megjithat, lidhja m e madhe e qenieve njerzore sht me tm (ndrgjegjen) e tyre, sepse kjo tm sht identiteti i tij i vrtet.

  far nnkuptohet me prparim njerzor? Lvizshmria dhe dinamizmi sht jeta. Aty ku nuk ka lvizshmri, kjo quhet vdekje. Askush nuk dshiron vdekjen, prandaj t gjith duhet t lvizin. Lvizshmria sht menduar jo vetm pr jiivas [qenie t gjalla]. fardo dhe kudo q ka subjekte, t gjith duhet t lvizin. Mes ktyre fenomeneve t krijuara, nuk ka asgj statike. do gj duhet t lviz sipas kohs, hapsirs dhe personit. Nuk ka gj t till si shpejtsi absolute apo pauz absolute; do gj ka shpejtsi relative. Nse nj qenie njerzore dshiron apo jo, ata duhet t lvizin. Personi q lviz me mirkuptim shijon bukurin e lvizjes, por kur ecn nn presionin e rrethanave, dikush nuk mund ta shijoj lvizjen. Ky sht nj fakt. Pra lvizja sht jet.

  Ky xhagat [univers] sht gjithashtu n lvizje, dhe pr kt arsye emri i tij sht jagat. N sanskritisht, prapashtesa kvip prdoret pr t treguar "sjelljen". Gam sht nj folje rrnj, q do t thot "t lvizsh". Kur prapashtesa kvip, n kuptimin e "sjelljes", i bashkngjitet asaj, ajo bhet jagat, q do t thot nj entitet, natyra e t cilit sht t lviz - pa lvizur nuk mund t ekzistoj. Nj emr tjetr pr t sht saḿ sra. Parashtesa sam + folja rrnj sr + prapashtesa ghaiṋ = saḿ sra. Do t thot "t largohesh" - ai natyra e t cilit sht t largohet nga nj vend dhe n nj vend tjetr.

  Pra, t gjith duhet t lvizin. Por n at lvizje, mund t ket ose jo prparim. Lviz edhe nj dem n mulli, lviz njzet e katr or, por nuk ka prparim. Ajo mbetet e mbyllur vetm n dhomn ku mbahej. Lvizja dhe prparimi nuk jan sinonime. Prparim do t thot Prakrstah gati ityartha pragati Lvizja q sht drejt e Madhe, drejt prsosmris supreme, lvizja me t ciln do t ket zhvillim t vetdijes, quhet pragati. A mund t jet i mundur zhvillimi fizik vetm me do lloj lvizjeje?

  Supozoni se keni shkuar nga Ahmedabad n Surat, trupi juaj ka shkuar nga Ahmedabad n Surat. A rezulton n ndonj prparim fizik? far lloj prparimi mund t ket n kt lvizje? Nuk rezulton n ndonj prparim shpirtror. Tani le t shohim se far ndodh n sfern mendore. Ju keni studiuar shum libra, keni br shum krkime, keni msuar shum gjra, mendja juaj ka fituar terren, por kjo nuk rezulton n zhvillimin tuaj t duhur psikik.

  shtja e dyt sht, pr shkak t ksaj, mendja ka avancuar shum, ka msuar shum gjra, por n t njjtn koh at q keni lexuar sot, mund ta harroni nesr. Nse nj person q ka dhn nj provim master i krkohet t paraqitet sot n provimin prfundimtar t shkolls, ai mund t mos e kaloj provimin. Ai ka harruar gjithka. Prandaj mund ta quajm kt progres mendor? fardo q keni msuar, ather keni harruar!

  Prandaj prparimi ndodh vetm n sfern shpirtrore. far sht prparimi n sfern shpirtrore? Reflektimi i Parama Puruśa-s n mendje quhet jiivatm [vetdija e njsis]. Supozoni se ka nj lule dhe nj pasqyr sht vendosur prpara saj. Lulja sht paramtm dhe lulja q ne shohim n at pasqyr sht jiivtm. Kjo pasqyr sht si mendja e nj jiiva [qenie njsi]. Kur t hiqni pasqyrn, do t zhduket edhe lulja e pasqyruar n pasqyr. Pra, far sht meditimi? Kjo mendje si pasqyr do t shkrihet n Parama Puruś a. Ather lulja e reflektuar n pasqyr q sht jiivtm do t zhduket. Prandaj prparimi ndodh vetm n sfern shpirtrore, jo n ndonj sfer tjetr si ajo e zakonshme apo psikike.

  Prandaj lvizja e nj personi nuk mund t quhet prparim. Vetm aty ku tm i sht afruar Paramtm-s dhe mendja si pasqyr prfundimisht nuk ekziston, mund t prshkruhet si prparim. Ather far duhet t kuptojm me thA sht fjala "prparim"? T afrosh mendjen pran Parama Puruśa sht prparim. Metoda me t ciln mendja mund t trhiqet pran Parama Puruśa quhet meditim shpirtror. Praktikimi i meditimit sht nj element i detyrueshm pr do qenie njerzore. Njeriu q nuk mediton nuk sht i denj t quhet qenie njerzore. Struktura njerzore sht pr praktik shpirtrore.

  Ndrsa nj qenie njerzore kryen aktivitete t tjera, po ashtu edhe nj kafsh. Ather, ku qndron ndryshimi midis nj njeriu dhe nj kafshe? Nj burr ha, fle dhe nj dit do t vdes. Nj kafsh bn t njjtn gj. far rndsie tjetr lihet m pas pr trupin tuaj njerzor? Cili sht ndryshimi [midis jush] dhe pemve, rrshqanorve dhe kafshve?

  Ushqimi, gjumi dhe vdekja ndodhin gjithashtu pr pemt dhe kafsht zvarritse. Ata gjithashtu ndiejn lumturi dhe pikllim, si dhe kafsht dhe zogjt. Dallimi midis kafshve dhe zogjve n njrn an dhe pemve dhe rrshqanorve n ann tjetr sht se pemt dhe rrshqanort nuk mund t lvizin, por kafsht dhe zogjt mund t lvizin. Cili sht ndryshimi midis kafshve dhe njerzve? Dallimi ose specialiteti sht vetm nj dhe kjo sht, nj qenie njerzore mund ta doj Paramtm, ose Parama Puruś a. Ai/ajo lviz drejt Parama Puruś a. Ai/ajo i dorzon gjithka Parama Puruś a. Kafsht nuk e kan kt lloj t menduari, sepse mendjet e tyre jan t pazhvilluara. Kafsht nuk kan aftsin t mendojn pr shtje t tilla. Nj kafsh nuk e di se ka nj marrdhnie vetm me Parama Puruśa. Po t ishte e ditur pr ta, ather edhe ata do t kishin lvizur drejt Parama Puruś a.

  Prvese ka disa tipare t prbashkta midis nj njeriu dhe nj kafshe, e veanta e nj qenieje njerzore sht se ai/ajo mund ta doj Parama Puruśa - dhe mund t drejtohet drejt Parama Puruś a. Do t thot se ata mund t kryejn praktik shpirtrore. Nse pas marrjes s strukturs njerzore, dikush nuk kryen praktik shpirtrore, nse nuk lviz drejt Parama Puruś a, ather ai prsri do t bhet i barabart me nj kafsh. Dhe nuk sht vetm se ato do t ishin ekuivalente me nj kafsh; ata do t ishin inferior se nj kafsh, sepse nj kafsh nuk ka aftsi t shkoj drejt Parama Puruś a. Mendja e nj kafshe nuk sht aq e zhvilluar, kshtu q dharma sdhan [praktika shpirtrore] nuk sht e mundur pr nj kafsh.

  Njeriu ka nj mendje t bukur. Ai ose ajo ka hapsirn pr t menduar bukur. Ai/ajo ka qeliza nervore t bukura. Pra, nse megjithat nuk ka praktik shpirtrore, ose dharma sdhan, ather dikush sht me siguri inferior se nj kafsh. Njri sht inferior ndaj pemve dhe rrshqanorve. Pemt dhe rrshqanort nuk kan aftsi pr t kryer praktik shpirtrore. Kshtu ata nuk praktikojn spiritualitetin. Nse, duke pasur at aftsi, nj person ende nuk kryen praktik shpirtrore, ather ai sht me siguri inferior ndaj pemve dhe rrshqanorve. Njeriu ather nuk ka t drejt t mbetet n form njerzore. Nuk ka asnj rezultat pr t jetuarin e tij/saj n kt bot. Njeriu ekziston sikur t ishte nj barr pr botn.

  Prandaj, kushdo q ka arritur nj struktur njerzore sht nj qenie e bekuar. Kushdo q ka fituar bekimet e Paramtm duhet t prfitoj plotsisht nga kjo struktur. Nj qenie njerzore arrin n kt bot pr disa vjet. Ai nuk do t qndroj ktu pr shum koh. far sht kjo bot? Kjo bot sht si nj karvansarai, si nj dhom pritjeje. sht si nj dhom pritjeje e nj stacioni hekurudhor ku pasagjert qndrojn pr nj koh. Aty presin q t mbrrij treni. Sapo vjen treni, ata vrapojn t hipin n tren, duke ln dhomn e pritjes. Pas ksaj, ata nuk kan asnj lidhje me at dhom pritjeje. N mnyr t ngjashme, nj qenie njerzore lind n kt bot pr t kryer detyrn e tij/saj pr t arritur Parama Puruśa. Ky sht fryti i vrtet i ardhjes s dikujt n kt bot.

  Duke bashkuar mendimet e tij fizike, psikike dhe shpirtrore n nj [rrjedhje], nj qenie njerzore e vrtet i drejton ato vetm drejt Parama Puruśa. Kjo ide pr t'i drejtuar ata te Parama Puruśa - kjo prirje e madhe - quhet prkushtim. Nprmjet ktij prkushtimi njeriu del fitimtar. Nuk ka rrug tjetr prve ksaj.  Burimi: The Fruition of Human Life

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 10-09-2023 m 17:18

 10. #670
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Si t prqendroheni  Sot nj aspirant shpirtror m pyeti n lidhje me procesin e prqendrimit mendor. Pyetja e tij ishte, si t prqendroheshim n at pik supreme tangjenciale? Prgjigja duhet t jet e njohur pr t gjith aspirantt intuitan.

  Sipas standardit t intelektit, mikrokozmoset hyjn n tre kategori t gjera. Ata jan mendje brutale, mendja njerzore dhe mendja hyjnore. Praktika intuitive sht nj praktik e shndrrimit t mendjes brutale n mendje njerzore dhe mendjes njerzore n mendje hyjnore.

  N shoqrin ton njerzore gjejm mikrokozmos t t tre ktyre llojeve; dmth n shoqrin ton ka mikrokozmos brut n strukturn njerzore – kafsht n strukturn njerzore, kafsht n kornizn njerzore; ekziston njeriu n kuadrin njerzor; dhe ekziston Zoti n kuadrin njerzor. Dhe n jetn ton shoqrore, t gjitha problemet krijohen nga brutalt n strukturn njerzore; dhe kto probleme prjetohen nga burrat n strukturn njerzore; dhe ato probleme zgjidhen nga perndit n strukturn njerzore. Pra, nj aspirant shpirtror sht t zgjidh problemet e shoqris, ai t mos krijoj probleme t reja.

  Tani, sdhan sht pr t gjith, praktika intuitive sht pr t gjith. E dini, ka bruta n strukturn njerzore dhe ka t egra n strukturn e kafshve; por ndryshimi themelor midis ktyre dy bruteve sht se nj brutal n strukturn e kafshve nuk e di se sht brutal n strukturn e kafshve, por nj brutal n strukturn njerzore e di se ai ose ajo sht brutal n strukturn njerzore. Ai ose ajo duhet t bj dika fisnike.

  Dhe procesi i prqendrimit sht n fazn e par fiziko-psikike, dhe n fazn e dyt psiko-shpirtrore. Nj person ka nj trup fizik, nj mendje dhe nj shpirt; pra n fazn e par praktika intuitive duhet t jet fiziko-psikike, duke u nisur nga arena e fiziks dhe duke kulmuar n pikn e prbashkt t fiziks dhe mentalitetit. Domethn, qasja sht fiziko-psikike. Dhe n fazn tjetr qasja do t jet psiko-shpirtrore, duke filluar nga sfera psikike dhe duke prfunduar n fushn e spiritualitetit.

  Mendja njerzore po shkon drejt kaq shum prirjeve; ka kaq shum prirje n mendjen e njeriut; dhe sipas kompleksitetit n mendje, edhe trupi fizik bhet gjithnj e m i ndrlikuar. Struktura fizike e nj kafshe sht m pak komplekse se ajo e nj qenieje njerzore, sepse mendja e njeriut sht gjithashtu m komplekse se ajo e kafshs. Numri i gjndrave n trupin e njeriut sht m i madh se ai n strukturn e kafshve, n trupin e nj kafshe. Tani faza e par e procesit sht fiziko-psikike - domethn, trheqja e mendjes nga objekte t ndryshme fizike dhe sjellja e saj n nj pik t caktuar, dhe drejtimi i asaj pike drejt sfers s mendjes. Dhe m pas sht nj faz e trheqjes s mendjes nga objekte t ndryshme mendore, nga pabula t ndryshme mendore dhe drejtimi i saj drejt Subjektivitetit Suprem. Tani ky proces i lvizjes sht procesi i prqendrimit.

  Prqendrimi sht nj sdhan madhore, sht nj sdhan madhore intuitive. Por ka disa sadhana ndihmse. sana dhe prńyma, pr shembull, jan sende ndihmse. Ata nuk jan sdhan, ata quhen sdhanuṋga. Tani nse, gjat ktij procesi t lvizjes, ksaj faze t lvizjes, mendja rndohet, ajo nuk do t jet n gjendje t ec prpara. Supozoni se po kaloni nj lum. Nse anija bhet e rnd pr shkak t deprtimit t ujit, far do t ndodh? Nuk do t mund ta kaloni lumin. Ju do t duhet t organizoni pr t pompuar ujin.

  Pra, cili sht ky proces i pompimit t ujit n rastin e mendjes njerzore? Do t thot t lirosh mendjen nga papastrtit e zakonshme. Dhe si ta lirojm mendjen nga papastrtit e zakonshme? Duke i ofruar shrbim vetmohues shoqris pa asnj kufizim t kasts, besimit, kombsis ose seksit. N mnyr t ngjashme n nivelin mendor, nivelin e pastr mendor, ne duhet ta lirojm mendjen nga idet e prirjes. Domethn, n fazn e par duhet t ket karma fiziko-psikike, dhe n fazn e dyt duhet t ket karma psiko-shpirtrore. Dikush do t duhet t bj shrbim social nse dshiron shptim.

  Tani, pr t vendosur veten n kt fush t karms, cilt jan faktort thelbsor pr sukses? Zoti Shiva, i pyetur nga Prvatii, tha: “E dini, Devii, ekzistojn shtat faktor thelbsor pr suksesin n karmn fiziko-psikike ose n karmn psiko-shpirtrore, cilado qoft ajo. Por ka shtat faktor thelbsor, ju duhet t mbani mend ata shtat faktor.” Cilt jan ata faktor?

  Phaliśyatiiti vishvsah siddherprathama lakśańam;

  Dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ trtiiyaḿ gurupjanam. Caturtho

  samatbhvo paiṋcamendriyanigrahah; Śaśt́haiṋca

  pramithro saptamaḿ naeva vidyate.

  – Shiva Saḿhit

  Faktori i par thelbsor sht: "Un duhet t jem i suksesshm n misionin tim". Ky prcaktim i vendosur sht faktori i par thelbsor.

  S dyti, dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ - "sdhaka, aspiranti shpirtror, aspiranti intuitiv, duhet t zhvilloj shraddh pr qllimin e tij." Dhe far sht shraddha? E dini, atje unNuk ka fjal prkatse pr shraddh n anglisht ose latinisht. Shraddh do t thot Shrat Satyaḿ tasmin dhiiyate iti shraddh – “Objektivi im – ” Cili sht objektivi? Subjektiviteti Suprem ktu bhet objektiv.

  Vetja Supreme, Entiteti Transcendental, sht subjektiviteti i t gjitha subjektiviteteve, pra sht Subjektiviteti Suprem; por ktu, n rastin e praktiks psiko-shpirtrore, ai Subjektivitet Suprem bhet objekt. Pra, njeriu duhet t zhvilloj shraddh pr kt Subjektivitet Suprem, domethn pr nj objekt. Dhe far sht shraddha? Shrat Satyaḿ - duke e pranuar at qllim si t Vrtetn Absolute. (Shrat do t thot Satyaḿ). Nuk ka asnj term prkats n anglisht ose latinisht, ose n ndonj gjuh tjetr. Sanskritishtja sht termi. Dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ - "dikush duhet t zhvilloj shraddh pr objektin".

  S treti, trtiiyaḿ gurupjanam - "aspiranti duhet t zhvilloj shraddh pr prijsin e tij, msuesin e vet shpirteror".

  M pas vjen, Caturtho samatbhvo - "Duhet t zhvillohet balanca e plote mendore mendore". “Ai sht nj Brahmin – ai duhet t respektohet. Ai sht nj Ezhava - ai sht inferior ndaj meje.” Kjo ide sht e rrezikshme. Nse dikush e inkurajon kt ide, nuk do t jet n gjendje ta arrij at lumturi supreme. Pra, caturtho samatbhvo - "dikush duhet t zhvilloj balance psikike".

  Dhe s pesti, paiṋcamendriyanigrahah - "dikush duhet t ket kufizim mbi organet shqisore dhe motorike t dikujt". “Nuk duhet ta shoh at objekt, q mund t m ndot mendjen. Nuk duhet ta dgjoj at tingull, q mund t m ndot mendjen.” T gjitha kto jan kufizime mbi organet shqisore dhe motorike. Zoti Buda tha, Cakkhun saḿvaro sdhu - "O sdhu, o aspirant shpirtror, duhet t kesh kufizimin e duhur mbi syt e tu".

  Cakkhun saḿvaro sdhu, sdhu sotena saḿvaro;

  Ghnena saḿvaro sdhu, sdhu jihbya saḿvaro;

  Kyena saḿvaro sdhu, sdhu vcya saḿvaro;

  Manas saḿvaro sdhu, sdhu sabbattha saḿvaro.

  [Kontrollo syt, o sdhu; sdhu, kontrolloni vesht tuaj; kontrollo shqisn e nuhatjes, o sadhu; sdhu, kontrolloj shqisn e shijes; kontrollo trupin tnd, o sdhu; sadhu, kontrollo fjalet e tua; kontrollo mendjen tnde, o sdhu; sdhu, keni kontrollin e prgjithshm.]

  "Duhet t ket kufizim t gjithanshm mbi organet tuaja motorike dhe shqisore." Paiṋcamendriyanigrahah.

  S gjashti, śaśt́haiṋca pramithro – “Duhet t keni prmbajtje t duhur pr ushqimin tuaj”. Domethn, ushqimi juaj duhet t jet i ushqyeshm, por nuk duhet t jeni t pangopur. "E pangopur" do t thot "t hash shum". Śaśt́haiṋca pramithro.

  S shtati, saptamaḿ naeva vidyate – domethn, “O Devii, thash se jan shtat faktor, por tani them se faktori i shtat sht zero. Kjo do t thot, ekzistojn gjasht faktor themelor q ndihmojn nj sdhaka t vendoset n mbretrin e karms n mnyr q t arrij lumturin Kozmike.”  Burimi: Si t prqendroheni

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #671
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Katr Llojet e Qasjes


  E dini, shprehjet njerzore jan t trefishta n karakter. Qeniet njerzore kan kaq shum manifestime fizike, dshira dhe dshira psikike, si dhe nj etje shpirtrore. Kjo etje shpirtrore sht specialiteti, ose m mir karakteristik e veant e qenieve njerzore, dhe ktu qndron dallimi mes njeriut dhe kafshve t tjera. Aty ku nj njeri nuk ka etje shpirtrore, ai fizikisht mund t jet si nj burr, por n t vrtet, psikologjikisht, ai nuk sht burr. Pra, ky zakon i veant i qenieve njerzore duhet t inkurajohet gjithmon, n mnyr q njeriu t mund t zhvillohet nga nj qenie njerzore e zakonshme n nj mbinjeri.

  Pozicioni i tij duhet t lartsohet n at t mbinjeriut. Dhe kjo sht mnyra e vetme, e vetmja e fsheht, pr t nxitur prirjen supreme njerzore drejt Qenies Supreme.

  Po, shprehjet njerzore jan t trefishta n karakter, por qasjet njerzore nuk jan t trefishta. Ekzistojn katr lloje t qasjes njerzore. Nj, qasja fizike: Qeniet njerzore bjn kaq shum gjra, kan kaq shum qasje fizike, ata kan krijuar kaq shum shkenca, vetm pr t marr m shum knaqsi fizike. Kaq shum lnd shkencore jan shpikur dhe do t shpiken.

  Ktu pra duke shpikur kaq shum lnd shkencore njeriu nuk e dallon veten nga kafsht, sepse shkenca n nj form apo tjetr sht duke u shpikur, po ndiqet, edhe nga kafsh t tjera. Zogjt din t prgatisin folet e tyre n nj stil shum shkencor. Milingonat gjithashtu kan shkenc shum t zhvilluar n shoqrin e tyre. Pra, kjo shkenc, kjo shkenc fizike, nuk sht dika q mund ta dalloj njeriun nga kafsha.

  Qasja e dyt njerzore sht qasja fiziko-psikike dhe/ose qasja e kundrt, psiko-fizike. Ktu qndrojn disa ndryshime midis njeriut dhe kafshs. N rastin e kafshve apo krijesave t tjera, qasja sht fiziko-psikike, pa dyshim, por nuk sht asnjher psiko-fizike. N rastin e njeriut sht edhe fiziko-psikik edhe psiko-fizik.

  Dhe qasja e tret njerzore sht thjesht psikike. Ka disa krijesa t zhvilluara qen, majmun ku ekziston kjo qasje psikike; Kafsht pak t zhvilluara psikikisht e kan kt zakon.

  Dhe e fundit, q mungon n t gjitha kafsht e tjera, sht qasja psiko-shpirtrore. Kjo qasje psiko-shpirtrore zhvillohet ose krijohet ose mund t gjendet vetm n nj faz t caktuar t mendjes s zhvilluar. sht nj specialitet i njerzve. Nse duam t vendosemi n lavdin e plot t njerzimit, duhet t inkurajojm kt qasje psiko-shpirtrore, domethn sdhan shpirtrore.

  Kjo qasje psiko-shpirtrore fillon nga sfera e mendjes dhe prfundon n juridiksionin e Brthams Supreme. Tani pr kt, lvizja e ekzistencs son duhet t mbaj nj paralelizm me lvizjen e ides son. Valt entitative q mbajn nj paralelizm me valt inkantative. Dhe pr kt kam thn se e jona sht nj qasje subjektive me rregullime objektive.

  Ato shprehje fizike, ato shprehje psiko-fizike ose fiziko-psikike, si dhe shprehjet e pastra psikike, t gjitha hyjn n sfern e prshtatjes objektive; dhe e fundit, pra qasja psiko-shpirtrore, sht qasja subjektive. E jona duhet t jet nj przierje e lumtur e ktyre t dyjave.

  N rastin e qasjes psiko-shpirtrore, ose lvizjes psiko-shpirtrore, duhet t kujtojm gjithmon se qeniet njerzore jan njsoj si elektronet q lvizin rreth brthams s nj atomi. Dhe pr shkak t kultit ton shpirtror, ne do t duhet t zvoglojm dallimin midis elektronit n lvizje dhe brthams s tij. Gjatsia e rrezes duhet t zvoglohet nga ndarja e sdhan-it ton. Dhe me siguri do t vij nj dit kur gjatsia e ksaj rreze do t bhet zero dhe elektroni do t bhet nj me brthamn; domethn, jiiva, aspiranti shpirtror, do t jet nj me Parama Puruśa.

  Ndrsa bjm praktik shpirtrore, sdhan shpirtrore, ndrsa kndojm kiirtana dhe krcejm, duhet t kujtojm faktin se t gjitha aktivitetet tona shpirtrore jan vetm nj vallzim rreth Parama Puruśa, duke paksuar distancn, duke zvogluar gjatsin e rrezes, duke ardhur nga afr n afrsi me Desideratumin ton ideologjik. Duhet ta kujtojm gjithmon kt fakt. Dhe nuk mund t ket paqe, lumturi apo lumturi derisa aspiranti t vij n kontakt taktual me Veten Suprem.  Burimi: The Four Kinds of Approach

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #672
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mbajtja e nj shoqrie t mir  Njerzit duhet t jen gjithmon t kujdesshm pr shoqrin q mbajn. Cili sht rezultati i mbajtjes s shoqris s mir? Duke kaluar koh me njerz t mir, n mendje ngulitet nj prshtypje e thell, duke br q n mendje t ngrihet dshira pr t qen i mir. Nga ana tjetr, nse dikush zgjedh t shoqrohet me nj pijanec, m n fund do t vij n mendje nj mendim: "far dmi ka nse pi pak ver?" Dhe nse dikush shoqrohet me hajdut, do t mendoj: "far dmi ka nse vjedh dika?"

  Pr t dhn nj shembull, supozoni se nj person sht duke qndruar pran nj tezge aji. Aty era e ajit prhapet n hundn e personit. M pas personi do t thot: "M jep edhe mua nj filxhan". N kt incident, aroma e ajit ndikon n mendje. Nse ai person nuk do t kishte mbetur pran stalls s ajit, era nuk do t kishte arritur n hund dhe ndoshta ai person nuk do t kishte pir aj pr dy ose tre dit. Ky sht ndikimi q shoqria ka n mendje.

  Prandaj njerzit duhet t zgjedhin shoqrin e tyre me shum kujdes, sepse nj gabim n kt do t'i bj ata t pendohen gjat gjith jets s tyre. Edhe prindrit q e kuptojn se ata vet nuk jan t mir, duhet t'i drgojn fmijt e tyre t jetojn n nj bujtin t mir studentore, ose t'i mbajn me disa nga t afrmit e tyre q jan t mir - q ndikimi i tyre t mos shkaktoj dm pr fmijt. Njeriu duhet t jet shum i rrept pr kt. N Tantra thuhet,

  Satsauṋgena bhavenmuktirasatsauṋgeśu bandhanam;

  Tasmdasatsauṋgamudrańaḿ s mudr parikiirttit.

  [Mbajtja e shoqris s mir on n lirim, ndrsa shoqria e njerzve t kqij on n skllavri m t madhe.]

  Mudrańam shmangia e shoqris s keqe quhet mudr sdhan.

  Praktika tantrike e mudr sdhan do t thot t shoqrohesh me qenie njerzore t mira pr t arritur lirimin. Ktu duhet t mbani mend se shptimi [apo lirimi] nuk sht vetm shpirtror, ai sht n t gjitha sferat e jets, n t gjitha shtresat e jets. N t gjitha sferat e jets sociale, ekonomike, etj. duhet nisur lufta. Kudo q nuk ka ushqim, filloni kerkimin pr t; nse nevojiten veshje, ather duhet t ket perpjekje pr t; nse nuk ka sistem vaditjeje, luftoni pr t; nse nuk ka strehim, luftoni pr t. Dhe [lirimi] m i madh sht t lirosh shpirtin nga t gjitha robrit vetm ky sht lirimi i vrtet. lirimi shpirtror sht i vetmi lirim [prfundimtar], lirimet e tjera nuk jan [lirimi prfundimtar]. Kjo ndodh sepse sot dikush mund t lirohet nga ndonj skllavrim fizik, por nesr do t kthehet prsri. Sot njeriu mund t jet i lir nga uria, por nesr uria do t kthehet. lirimi shpirtror, megjithat, sht lirim i prhershm, liri e prjetshme. Shoqrimi i mir rezulton n shptim dhe shoqrimi i keq rezulton n skllavri. Prandaj shoqria e keqe duhet t shmanget.

  N gjuhn sanskrite, mudrańam ka dy kuptime. Njra sht "pr t shtypur", dhe tjetra sht "t shmangesh". Fjalt asatsauṋga mudrańam ktu do t thot "t shmangsh shoqrin e keqe". Por mudrańam do t thot gjithashtu "t shtypsh" - pr shembull, pustak mudrań kar [pr t shtypur nj libr - n Bengalin]. Gabimisht njerzit thon pustak mudrita kar. N sanskritisht, mudrita do t thot "t shmangesh" - pr shembull, Cakśu mudrita kar hala do t thot, "Syt e dikujt iu shmangn bots [duke u mbyllur]". Pustak mudrita kar do t thot, t mbyllsh librin; [por pustak mudrita kar nuk do t thot "t shtypsh librin";] "t shtypsh librin" duhet t shkruhet pustak mudrunkita kar.

  Sido q t jet kjo, Asatsauṋga mudrańa kar do t thot "t shmangsh shoqrin e keqe" dhe kjo sht praktika e mudr sdhan. Shankaracharya tha se nse i shmangeni shoqris s keqe dhe shoqroheni me njerz shum t mir, do t jeni n gjendje t'i bni mir shoqris dhe do t vazhdoni t bni vepra t virtytshme.  Burimi: Keeping Good Company

  Botuar n: Diskurse mbi Tantra

  Shrii Shrii Anandamurti

 13. #673
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prvatii, Bashkshortja e Shivs


  Le t marrim rastin e Prvatii-t. Cili sht kuptimi i fjals Prvatii? Disa mund ta nxjerrin at si Prvatasya duhit, prvatasya kany (duke prdorur śaśt́hii tatpuruśa(1)) - domethn, "bija e nj kodre". Natyrisht do t lind pyetja, dhe logjikisht, si mundet nj vajz njerzore, trupi i s cils prbhet nga pes faktor themelor, t jet vajza e nj kodre? Nj lum mund t quhet bija e nj kodre, por n rastin e nj vajze njerzore nuk mund ta themi kt. Pra, derivimi i Prvatii si prvatasya kany nuk sht logjikisht i pranueshm; prkundrazi prejardhja e duhur sht prvatadeshiiy kany ityarthe Prvatii (duke prdorur madhyapadalopii karmadhray(2)): "nj vajz e lindur n shtetin kodrinor". Pra, kur njerzit thon se Prvatii ishte e bija e Himalajeve, nuk do t thot se ajo ishte e bija e nj personi t quajtur Himalaja, por se ajo ishte nj person i lindur n vargmalin Himalayan. Ky Prvatii ishte me kompleks; domethn ishte nj vajz ariane.

  N Indin e athershme, marrdhniet e ndrsjella midis banorve fillestar t Indis (austriko-mongolo-negroidt) dhe t huajve, arianve, nuk ishin aspak t przemrta. Ariant, nga prbuzja e rrnjosur thell pr njerzit indigjen t Indis, i quanin ata her asura [prbindsha], her dnavas [demon], her dsas [skllevr], nganjher shdra. Ariant nuk i pranuan ata njerz n shoqrin e tyre; prkundrazi, ata i shpalln si t dbuar. Por kta njerz t lasht t Indis, me gjak austriko-mongolo-negroid, kishin qytetrimin dhe kulturn e tyre. Ata ishin gjithashtu njerz t zhvilluar: ata kishin shkencn e tyre pr Tantra dhe mjeksin e tyre. Kishte nj konflikt t zgjatur midis ktyre njerzve dhe arianve.

  Prvatii ishte e bija e nj mbreti arian, Daksha, i cili sundonte n rajonet e Himalajeve. Shum njerz shpresonin se pas martess midis Prvatii dhe Shiva, marrdhniet midis arianve dhe jo-arianve do t prmirsoheshin. Gjat periudhs s pendimit q Gaorii (nj emr tjetr pr Prvatii) ndrmori pr t arritur Shivain si bashkshortin e saj, ajo vishej n modn e vajzave Shavara (shavarat ishin nj nga komunitetet jo-ariane.) qepni gjethet e shafranit s Indis pr t br veshje t jashtme t improvizuara. Nj nga sinonimet sanskrite pr "gjethet e shafranit t Indis" sht paŕńa. Duke qen se ajo do t vishte paŕńa si rroba, ajo u quajt paŕńashavarii. M von, pasi ajo u b e suksesshme n pendimin e saj, njerzit i krkuan asaj: "Tani t lutem lr mnjan gjethet e shafranit t Indis dhe vish rroba t bukura". Kur ajo hodhi n fakt gjethet e paprpunuara t shafranit t Indis, ajo u mbiquajt Apaŕń ["pa gjethe"]. Fatkeqsisht, edhe pas martess midis Shivait dhe Prvatii-t, marrdhniet midis arianve dhe jo-arianve nuk u prmirsuan; prkundrazi u tensionuan m shum – konfliktet u bn m t mprehta se m par. Babai i Gaoriit, Daksha dhe ariant vazhduan fushatn e tyre shpifse kundr Shivait dhe m n fund, pr t poshtruar Shivain, ata mbajtn nj yajiṋa [ceremoni sakrifikuese] n t ciln Shiva nuk ishte ftuar. Prvatii shkoi pr t marr pjes n Yajiṋa dhe, n pamundsi pr t duruar fyerjet ndaj burrit t saj t dashur, u vetdnua n zjarrin e flijimit.

  Kśnta hao go pit Shivanind r sahe n

  Kuver yr bhńd́rii Brahm Viśńu dvrer dvrii

  mi tnri jiṋkrii jeneo ki t jna n.

  “Un jam nj ndjeks i Sadshivs, shklqimi i pranis hyjnore t s cils ia kalon edhe shklqimit verbues t xhevahireve t thesarit t Kuveras; zhdrvjelltsia e pashoqe e t cilit n krijim tejkalon edhe at t vet krijuesit Brahm; dashuria e pashoqe e t cilit tejkalon edhe at t vet Maheshvars shprbrse; n strehn e dashur t t cilit jo vetm njerzit, por edhe kafsht dhe bimt ndihen absolutisht t sigurt. Ju me siguri e dini kt. Nuk mund ta duroj m kt fyerje pr Shivain. Ndal, baba, ndalo!” Pas atij vetflijimi marrdhniet midis arianve dhe jo-arianve u prmirsuan.


  Burimi: Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 14-09-2023 m 15:16

 14. #674
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Giribhh. Nse e prdorni kt fjal n gjinin femrore, duhet t prdorni nj visarga [“ah” (ঃ – গিরিভূঃ)]. Do t thot Prvatii, "Kush lindi n male". Sipas mitologjis Sati, e bija e mbretit Daksha dhe Prasuti, u vetdigj n zjarrin e flijimit n pallatin e Daksha's dhe u rilind si Prvatii, ose Gaorii, e bija e Himalajs dhe Menaks. Ajo fitoi Shivain si bashkshortin e saj duke praktikuar pendes t rnda. Meqense lindi n rajonin malor, si u prmend m lart, ajo u quajt "Giribhh". (Giri do t thot "mal" dhe bhh do t thot "i lindur nga".)

  Edhe pse thuhet se n shoqrin e lasht ariane grat gzonin njfar statusi, atyre nuk iu akordohej respekt i plot. Por n shoqrin jo-ariane t Indis, statusi i grave ishte i barabart me at t burrave. Ata gzonin t drejta t barabarta me homologt e tyre meshkuj; ata ecnin krah pr krah. Zoti Shiva donte q grat t trajtoheshin ashtu si e meritonin, pavarsisht nse ishin ariane apo jo-ariane. Shumica e arianve arrogant e kundrshtuan At, edhe pse disa, natyrisht, e mbshtetn At. Prvatii ishte n ball n luftn pr t drejtat e grave.

  N at koh, visarga prdorej me fjalt me numr t par njjs pr t dhn nder t veant. Prvatii prdorte gjithmon visargn me emrin e saj vetm pr t pohuar ndjenjn e dinjitetit t saj. Q ather, visarga sht pranuar n drejtshkrimin e "Giribhh". Nse kjo histori sht n t vrtet nj fakt apo jo, un nuk kam asnj kundrshtim dhe as nuk ka ndonj arsye pr kundrshtim, nse visarga ruhet.
  Burimi: Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #675
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Bashkshortja e Shivait ishte Gaorii. Ajo njihej gjithashtu si Prvatii. N sanskritisht parvat do t thot "mal". Gaorii ishte nj vajz malesore, vajz himalajane; kjo sht arsyeja pse ajo njihet zakonisht si "Prvatii". Ajo ishte gjithashtu nj jogi e shklqyer. Tani, Shiva dhe Prvatii trajtohen si ideal. Ata shihen si idealet e do jogi, qoft familjar apo asket.

  Pr nj burr familjar, nj jogi q sht familjar, Shiva sht ideali. Pr nj zonj q sht jogi dhe nj [person] familjar, Prvatii sht ideali. Pr nj asket, mashkull , Shiva sht ideali, dhe pr nj avadhtik [nj avadhtik sht nj asket femr], Gaorii sht ideali, Prvatii sht ideali.

  Tani mendoj se e keni kuptuar historin? Nuk sht nj histori, sht nj fakt, dhe shumica e librave mbi jogn nuk jan gj tjetr vese biseda, dialog, midis Shivait dhe Prvatii-t. Shiva trajtohet si mashkulli ideal dhe Prvatii si zonja ideale.


  Burimi: Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #676
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  N ditt-kohet e vjetra, Prvatii ishte prfaqsimi simbolik i t gjitha shtjeve shpirtrore t qenieve njerzore. Prvatii, si prfaqsues i njerzimit, do t'i bnte Sadashivs t gjitha pyetjet e prjetshme t mendjes njerzore. Prgjigjet e Shivait pr kto pyetje jan me t vrtet xhevahiret e bukura t t gjitha moshave. Pyetjet e Prvatii gjithashtu jan aq t bukura sa duke i dgjuar ato, njerzit e ditur mendojn: "N t vrtet, kjo sht gjithashtu pyetja ime". Kjo sht arsyeja pse pyetjet e saj jan rregulluar n mnyr t prsosur dhe njihen kolektivisht si nigama shastra. Kjo nigama shastra sht nj koleksion pyetjesh shpirtrore t nj niveli shum t lart. Megjithse prgjigjet e Shivait jan shum ndriuese n ekspozimin e tyre t shklqyer filozofik, vlera e tyre praktike e tejkalon shum vlern e tyre filozofike. N t vrtet, shpjegimet filozofike t Shivait jan m ndriuese pr shkak t vlers s tyre praktike.

  N Tantra, nigama, domethn koleksioni i pyetjeve t Prvatii-t, dhe gama, prmbledhja e prgjigjeve t Shivait, jan krahasuar me dy kraht e nj mjellme. Nj zog nuk mund t fluturoj n nj krah; n mnyr t ngjashme, filozofia Tantra, me nigamn dhe gamn e saj sht e plot. Nse prjashtohet nj nga aspektet, thelbi i brendshm i Tantra sht i rrezikuar.


  Burimi: Prvatii, Bashkshortja e Shivs

  Botuar n: Zgjimi i grave

  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #677
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  shtat sekretet e Shivait  Un do t shpjegoj vetm nj shloka.

  Keni dgjuar kaq shum pr Shivain dhe Prvatiin. Prvatii ishte bashkshorti i Shivait.

  far sht Tantra? N Tantra ka dy pjes, gama dhe nigama, ashtu si dy kraht e nj zogu. Nigama sht pyetje filozofike dhe gama sht kulti praktik. Ana e kultit sht gama dhe ana filozofike sht nigama. Kto jan tamam si dy kraht e nj zogu, dhe zogu sht Tantra.

  gataḿ Shiva vaktebhyaḿ

  Gataḿ ca girij shrutam,

  Mataḿ ca vsudesya

  Tasmd gama ucyate.

  Prvatii pyeti dhe Shiva u prgjigj. Nj pyetje e Prvatii ishte: “O Zot, cilat jan sekretet e suksesit?

  Shum njerz bjn shum gjra, por jo t gjith jan t suksesshm n jetn e tyre. Cili sht sekreti i suksesit?”

  Shiva tha, "Ka shtat sekrete":

  Phaliśyatiiti vishvsa siddherprathama lakśańam

  Dvitiiyaḿ shraddhay yuktaḿ

  Trtiiyaḿ gurupjanam.

  Caturtho samatbhvo

  Paiṋcamendriya nigraha,

  Śaśt́haiṋca pramithrah

  Saptamaḿ naeva vidyate.

  ""Un duhet t jem i suksesshm n misionin tim." Kjo vendosmri e patundur e palekundure sht faktori i par." Ky prcaktim i vendosur sht faktori i par i nevojshm nga kta shtat faktor. Dhe cili sht ky prcaktim i vendosur?

  Nindantu niitinipuńah yad v stavantu,

  Lakśmii samvishatu grahaḿ gacchatu v yatheśt́ham;

  Adyaeva marańamastu yugntare v,

  Nyyt pathi pravicalanti na dhiirh.

  Prrabhyate na khalu vighna bhayena niicaeh,

  Vighnavihit viramante madhy,

  Vighnaer muhur muhur api pratihanyamnh,

  Prrabhya uttamajano na parityjanti.

  far do t bj n lidhje me misionin e jets? Nse logjikistt dhe filozoft m dnojn, duke thn: "Ky sht nj njeri shum i keq", le ta thon kt. Ose nse, pr shkak t misionit tim, pr shkak t lvizjes sime drejt qllimit tim, nj pjes e caktuar e shoqris e vlerson veprimin tim, le ta vlersoj at - kjo nuk do t m ndikoj. Nuk do t m sulmojn vlersime t tilla. Dhe nse, pr shkak t veprimit tim, Lakśmii (Lakśmii sht perndesh mitologjike e pasuris) vjen dhe banon n shtpin time, sht mir. Nse Lakśmii thot: "Jo, un do t t l prgjithmon, nuk do t jem me ty" - domethn, do t duhet t vuash nga varfria - le t largohet Lakśmii nga shtpia ime. Dhe nse, pr shkak t veprimit tim, pr shkak t ideologjis sime, Plutoni, domethn perndia i vdekjes, vjen dhe thot: "Un do t t marr ty", le ta bj Plutoni! Nuk me intereson! Ose nse, pr shkak t veprimit tim, pr shkak t ideologjis sime, jam i detyruar t jetoj ktu pr nj periudh t pacaktuar, jam gati t jetoj ktu. Ju e dini se jeta bhet e mrzitshme nse dikush jeton pr nj periudh t gjat, por un jam gati t kaloj at mrzitje, at monotoni, pr hir t ideologjis sime.

  Un e di se midis qenieve njerzore ekzistojn tre kategori. Kategoria e tret nuk do t marr asnj prgjegjsi nga frika e humbjes. Dhe n kategorin e dyt, ata marrin prsipr detyrat dhe prgjegjsit, por kur prballen me reagimet, kur forcat armiqsore i dalin prpara dhe i ngacmojn, e ln punn. Ata jan kategoria e dyt e njerzve. Dhe n kategorin e par, pra kategorin m t mir, thon: “Sa t kem marr prsipr detyrn, do ta bj. Un do ta prmbush punn plotsisht. Prpara ksaj nuk do t pushoj”.

  Pra, kjo sht vendosmri e fort. sht faktori i par i nevojshm, si tha Lord Shiva. Phaliśyatiiti vishvsa siddherprathama lakśańam.

  Dvitiiyaḿ shraddhay yuktam. Nj njeri duhet t ket shraddh pr ideologjin e tij. far sht shraddh? Shraddh sht nj term shum i vjetr Vedic. Shrat do t thot "status i njohur i vrtetsis", dhe "dha" do t thot "lvizje drejt tij". Kjo do t thot, kur qllimi ideologjik t jet pranuar, e gjith fuqia ime, t gjitha prirjet e mia duhet t lvizin drejt atij qllimi. Ky sht shraddh.

  Trtiiyaḿ gurupjanam. Duhet t kem nderim pr gurun. far sht guru? Gu do t thot "errsir", domethn errsir n sfern psiko-shpirtrore. Dhe ru do t thot "agjent shprbrs". Domethn, ai q largon errsirn nga trupi im psikik dhe shpirtror sht guru. Gu do t thot "errsir", ru do t thot "shprndars". “Trtiiyaḿ gurupjanam. Kjo sht, ju duhet t keni respekt pr msuesin.

  Caturtho samatbhvo. Dhe faktori i katrt i nevojshm sht q ju duhet t ruani nj ekuilibr mendor, m tepr, nj ekuilibr mendor; ju nuk duhet t vuani nga asnj lloj kompleksi inferioriteti, ose kompleksi superioriteti, ose kompleksi disfats, ose kompleksi i dshprimit ose dshtimit. Kjo do t thot, mendja juaj duhet t jet gjithmon n nj gjendje t ekuilibruar. Caturtho samatbhvo. Ky sht faktori i katrt, pra faktori i katrt i nevojshm - nuk duhet t vuani nga nj inferior kompleks ose nga nj kompleks superioriteti.

  Paiṋcamendriya nigraha. Duhet t keni vetprmbajtje. Pa vetprmbajtje, asgj konkrete nuk mund t bhet.  Śaśt́haiṋca pramithra, domethn diet e ekuilibruar, ushqim i ekuilibruar. Ju nuk duhet t merrni kaq shum [shtrin kraht larg njri-tjetrit]. Por ushqimi duhet t jet i konsiderueshm. Dhe jo vetm kaq, ajo duhet t jet e mir pr trupin, mendjen dhe shpirtin tuaj. Mishi dhe produktet e tjera shtazore mund t jen t mira pr trupin, por jo pr mendjen dhe shpirtin. Kshtu q e juaja duhet t jet nj przgjedhje e kujdesshme e ushqimit. Quhet pramithra - pramita do t thot "e ekuilibruar", hra do t thot "ushqim".

  "Dhe i shtati", thot Zoti Shiva - Ai tha se jan shtat faktor, tani Ai thot, saptamaḿ naeva vidyate

  - "Nuk ka faktor t shtat."

  - zbatimi me sukses i ketyre faktoreve ne jete eshte sekreti i shtate

  Ju duhet t mbani mend kta shtat faktor. Kto jan sekretet e suksesit.

  Burimi: Shiva's Seven Secrets

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 14-09-2023 m 16:02

 18. #678
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shkenca intuitive e Vedave

  N koht e lashta, kur dshira pr t adhuruar u zgjua pr her t par n mendjet e njerzve primitiv, n at faz fillestare ata morn si objekt adhurimi njerz me urtsi dhe forc t madhe. Para ksaj ata kishin qen adhurues t natyrs ose fiziolator. Kur uria e tyre mendore nuk plotsohej m nga adhurimi i maleve dhe lumenjve, pemve dhe rrshqanorve, pyjeve dhe deteve, agimit dhe muzgut, apo bubullimave dhe vettimave, ata hodhn hapin e tyre t par drejt soditjes s Zotit me an t adhurimit t heroit. Si rezultat, nj lloj doktrine mishrimi erdhi n ekzistenc, e cila i atribuoi nj aspekt t manifestimit t plot brahma. Kjo praktik u adoptua n emr t fes dhe ishte e njohur n shoqri pr shum breza m pas. Por nxitjet e zemrs njerzore jan t pakufishme. Dshira pr t njohur natyrn e tyre t brendshme i oi njerzit n rrugn filozofike, dhe si rezultat i disertacionit dhe diskutimit filozofik, mnyra e tyre e t menduarit ndryshoi gradualisht. Ata filluan t mendojn se si ishte e mundur t arrihet vetvetja e pafilluar, e pandashme, super-ngazllyese nprmjet nj adhurimi t till nprmjet adhurimit t s fundmit. Kur n mendjet e tyre zbardhi kuptimi, ata ndjen nj agjitacion t madh nj trazim i brendshm i fuqishm n zemrat e tyre t uritura, nj dshir e zjarrt pr t njohur Entin e pafilluar, t pafund, t pashfaqur, gjithprfshirs. Si dhe far sht ajo q mendja do ta kuptoj me gjith qenien e saj?

  Aludimi i par i Brahmabhvan-s ose shkencs intuitive u prmend n shkrimin e lasht t Rgveda-s. Kjo far e par u rrit n nj pem t madhe n Yajurveda me deg dhe deg t shumta. N at moment t favorshm, intelekti njerzor pa prmes rrezatimit t dijes s tij mbibotrore, prmes mprehtsis s tij, se do gj q donte n botn materiale buronte nga dhe i prket Lumturis Supreme Absolute - t gjitha nuk jan vese njsi-manifestime t Supremit. Njsia ekonomike. Asnjra nga kto nuk sht e gjith vetvetja. Por nuk mund t'i neglizhoj kto njsi, sepse edhe ato nuk jan jasht saj. Edhe ata jan pjes e pandashme e Entit Suprem.

  Njerzit e thjesht nuk mund ta kuptonin teorin e thell Brahmatattva ose Intuitale, dhe kshtu ata u prpoqn t mbaheshin pas grackave siprfaqsore, t jashtme t fes si sakrificat, ritet dhe ritualet, duke i br ata mjetin pr shprehjen e tyre fetare. Por njerzit e menur dhe t shkolluar e kuptuan se si rezultat i ktij adhurimi t brutos, njerzit me intelekt dhe vetdije t zhvilluar gradualisht do t ktheheshin drejt vrazhdsis dhe gradualisht do t shndrroheshin n vrazhdsi. Sidoqoft, duhet t pranojm se nuk sht e mundur t heqim dor nga prpjekja pr t arritur bruton n formn e nevojave fizike. Megjithat, ushqimi, veshmbathja dhe nevoja t tjera fizike nuk mund t knaqin plotsisht urin e zemrs njerzore. N koh t ndryshme, qeniet njerzore kan mbetur pa rroba apo asgj pr vite me rradh ose kan hequr dor vullnetarisht nga bota kur ajo ka rezultuar antagoniste me nxitjet m t thella t zemrs s tyre. Pra, nuk do t'u bj njerzve q t mendojn vetm pr t'i siguruar vetes nevojat e paprpunuara. Nse dikush bn kt lloj jete, ata kurr nuk do t prjetojn lumturi - ata gjithmon do t ndjejn brenda tyre zbraztin e dhembshme t shkrettirs.

  Kshtu q qeniet njerzore arritn n prfundimin pas mendimit t duhur: meqense nuk ishte e mundur t hiqnin dor nga njsit dhe pasi n fund t fundit do t'u duhej t hynin n "t gjith", ata po aq mir do t parandalonin lidhjen e tyre pr t fundmin duke qndruar gjithmon zgjuar n mendjet e tyre, edhe kur prdorin njsit, nj ndjenj se jan imazhi i atij Shpirti Suprem. Tendenca pr knaqsin e lidhjes do t devijohej m pas drejt vet kursit t Bliss-uar. Duke i atribuar hyjnin do gjje dhe duke eliminuar kufizimin e voglsis s saj, njerzit do t kuptonin dhe gzonin Lumturin Supreme. N Vjasaneyii Samhit (Kodi) i Yajurveda thuhet, -

  Ish vsysamidaḿ sarvaḿ yat kiiṋca jagatyḿ jagat

  Tena tyaktena bhuiṋjiithm grdhah kasyasviddhanam.

  Kjo bot po ndryshon, po lviz. Fjala jagat (bot) rrjedh nga rrnja gam-kvip, q do t thot lvizje. Ky univers sht manifestimi psikik i Brahms. T gjitha proceset e t menduarit jan lvizse dhe t shqetsuara dhe kjo sht arsyeja pse kjo bot, manifestimi psikik i Saguńa Brahma (Transhendentaliteti i Subjektivuar), sht lvizs dhe i shqetsuar. Nj gj q duket e bukur sot nuk sht domosdoshmrisht e till nesr. Nj sandesh (mish i mbl) q sht e shijshme sot nuk do t jet e prshtatshme pr konsum pas disa ditsh. N t vrtet, nuk mund t garantohet q forma e saj sht ende e paprekur. do njsi sht n nj gjendje ndryshimi dhe pr kt arsye knaqsia q rrjedh nga objektet e njsive nuk mund t zgjas prgjithmon. Pra, far duhet t bj nj Sdhaka (aspirant shpirtror)? Ai ose ajo duhet t'i atribuoj hyjnin do objekti njsi. Gjithka sht shfaqja e Zotit. Qoft tok, shtpi, lum, mal, respekt, fyerje, dit apo nat gjithka sht Ai dhe manifestimi i Tij si njsi. Prdorni si duhet t gjitha objektet duke menduar se ato jan dhuratat e Tij pr ne. T gzosh ose t durosh do gj do t thot t knaqesh ose t durosh At. Shmangni trheqjen e njsis dhe vini n kontakt me trsin integrale. Kur t jeni n gjendje t jetoni n kt mnyr, dshira pr t vjedhur pronn e t tjerve do t zhduket plotsisht. N Ananda Marga ka nj proces t veant prmes t cilit njeriu mund t'i kushtohet per gjithka Zotit. Atribuimi i hyjnis objekteve do t thot ndjekja e s Pafundmes, duke ln pas t fundmin. A po e ushqeni djalin tuaj? Jo, jo, ju po ushqeni manifestimin e djalit tuaj si Brahma. Po punoni fushn? Jo, jo ju po i shrbeni manifestimit t fundm t Brahms me parmendn tuaj. N t vrtet, atribuimi i hyjnis objekteve e prjashton knaqsin e tyre materiale, pasi objektet m pas bashkohen n Brahma e Lart jomateriale. Kshtu, mendja e dikujt q e ka vendosur veten n Vaergya reale (heqja dor nga t gjitha knaqsit sensuale) nuk mund t lidhet kurr me objektet e fundme. Edhe n mesin e tyre ai ose ajo mbetet prtej mundsive t trheqjes s tyre dhe fiton paqen e prjetshme pas vdekjes.  As fatkeqsit, as pikllimet nuk do t dmtojn kurr

  I pa lagur zhytem n det.

  Dedikuar Zotit nat e dit

  T jet zgjuar, n gjum ose n ndrr

  Asnj joshje e bots apo dshira pr gay

  Guxoni ndonjher t vini mes Atij dhe meje.

  Bni punn tuaj, por mos u kapni pas saj.

  Ktu merimanga prfaqson njsin e vogl, Sdhaka. Nj Sdhaka do t kuptoj se si sht dashuria hyjnore vetm kur ai ose ajo t prgatis rrjetn e prkushtimit dhe t lidh elefantin, Entin Suprem me t.

  Jeta sht e lidhur ngusht me punn Nse njerzit bjn punn e tyre duke i atribuar hyjnin do objekti me t cilin jan t prfshir, ather, pr shkak t moslidhjes s tyre me knaqsin materiale, ata nuk mund t kufizohen nga reagimet e veprimeve t tyre. Jeta gjithashtu nuk mund t jet shkaku i nj robrie t till, as reagimet e veprimeve t dikujt nuk mund t jen shkaku i jets s ardhshme. Prndryshe nj person q jeton nj jet t gjat do t kryej shum veprime, duke krijuar kshtu shum reagime t pikllimit m t madh pr t'u prjetuar dhe do t jet viktim e ciklit aksional jet pas jete.

  Kurvanneveha karmni jijiivisecchataḿ samh

  Evaḿ tvayi nnyathetoʼsti na karma lipyate nare.

  Gjithmon mendoni pr Brahma dhe ushqeni dshirn pr t jetuar pr njqind vjet. Kshtu nuk do t kapeni nga reagimet ndaj veprimeve tuaja. Kjo sht mnyra e vetme me t ciln mund t shptoni veten nga skllavria e reagimeve tuaja.

  Atribuimi i Brahmahood pr t gjitha aktivitetet sht i mundur vetm pr nj Sdhaka sht i mundur vetm nprmjet praktikave shpirtrore ose Sdhan-s s tman (shpirtit). Pr t'u vendosur n Brahma nuk sht e mundur nprmjet Sdhan-s s mendjes, duke vrapuar lart e posht n thirrjen dhe thirrjen e shqisave. Personi q merret me Sdhan-n e mendjes n vend t asaj t tman-it, n fakt po vrapon pas errsirs ose nj t ardhmeje t pasigurt.

  Asryy nma te lok andhena tamasvrth;

  Tḿste pretybhigacchanti ye ke ctmahano janh.

  Ata q jan t prirur sensualisht dhe materialisht shkatrrojn veten e tyre, sepse prmes veprimeve t tyre ata mohojn shpirtrat e tyre. Pavarsisht nse ata deklarojn se e njohin ekzistencn e shpirtit apo jo, veprimet e tyre sigurisht q jan t dmshme pr vet-zhvillimin e tyre. N kt bot materiale mund t keni hasur n shum njerz q e pranojn ekzistencn e Brahma-s, t cilt thon se e njohin ekzistencn e shpirtit, debatojn mbi t dhe nuk kan frik as t derdhin gjak pr ruajtjen e fes s tyre, por n individin e tyre. jett q ata jan gjithmon t ndjekur pas knaqsive sensuale. Jan t llojit t msiprm. Ata gradualisht largohen nga drita drejt errsirs, duke u kthyer nga nj jet e zhvilluar njerzore drejt jets s kafshve. Edhe pse kan arritur nj trup njerzor, ata nuk kan treguar ndonj interes pr t'u sjell n nj mnyr q sht e denj pr nj qenie njerzore. Detyra kryesore e nj qenieje njerzore sht Brahma-sdhan ose adhurimi i Perndis.

  N thelb shpirti dhe Thelbi suprem jan t njjt. Jan objektet e mendjes q jan t ndryshme. Nj person, mendja e t cilit e ka pranuar Pafundsin si objekt t saj, me t vrtet ka idene te lidhi veten me Shpirtin Suprem. Tani mund t lind pyetja; kur Shpirti Suprem sht i pafund n natyr, si lind ideja e shtrembruar e individualitetit dhe far lidhje ka midis njsi-shpirt dhe ksaj bote t vzhgueshme? Dharma ose karakteristika e nj individi sht t prparoj nga e fundmja drejt s pafundmes, nga nj pjes n t trn. Kjo karakteristik buron nga dshira pr t arritur lumturin - pr vet-ruajtje. Pr sa koh q qllimi nuk sht i pakufishm, nuk mund t fitohet lumturia e prjetshme e t gjitha entiteteve t imagjinueshme dhe t paimagjinueshme. Vetm Shpirti Suprem sht i pafillim dhe i pafund, dhe kjo sht arsyeja pse lumturia e pakufishme sht e mundur vetm nprmjet Shpirtit Suprem. Dhimbja e humbjes s objekteve t njsis sht shum m e madhe se knaqsia q na japin. Vuajtja q dikush sheh n bot sht thjesht dhimbja e shkaktuar nga ajo humbje. Por njerzit e menur nuk preken kurr nga dhimbja e humbjes, sepse ata e din se shkaku i t gjitha vuajtjeve jan Saḿskrat e dikujt. Kto Saḿskra jan reagimet q rrjedhin nga veprimet e dikujt, n t kaluarn dhe t tashmen.

  Saḿskra e lindur nga knaqsia dhe dhimbja ose vrullin konsekuent q krijon gjendjen e subjektivitetit mikrokozmik n Ndrgjegjen Makrokozmike dhe vulos Trupin Integral me vuln e njsis s kufizuar, e ka marr shkakun e saj themelor n Saḿskrat e fituar nga Qenia Supreme n gjendjen e robris. N fakt, do t ishte m e sakt ta quajm at reflektim mendor i veprimit dhe reagimit n vend q ta quajm shtrembrim t Shpirtit Suprem.

  Individualiteti i njsis nuk sht i plot n vetvete. Pra, derisa dikush t shkrihet n T gjith Entitetin, vuajtja e dikujt nuk mund t lehtsohet. Un kam thn tashm se vuajtjet e Sdhaks shkaktohen nga Saḿskrat q krijoi njeriu vet. Prandaj nuk duhet t ket frik nga prjetimi i ktyre reagimeve ose t akuzohet Brahma pr padrejtsi pr kt arsye. Njerzit shpesh ankohen: "Zot, kshtu q ti e kishe rezervuar kt pr mua. A sht ky shprblimi im pr aq shum ibadet dhe aq sadaka? Ankesa t tilla jan marrzi, madje edhe mkatare. N kohn e vuajtjes, nj Sdhaka duhet t qortoj veten pr keqbrjet e tij t s shkuars dhe t prmbahet nga veprimet e liga, n mnyr q t shmang m shum vuajtje n t ardhmen. T gjith duhet t ken parasysh se pr sa koh q zjarri i mjerimeve nuk shuhet pr sa koh sa Saskrat nuk digjen, njeriu duhet t vuaj. Kjo sht arsyeja pse un them q ju nuk duhet t gjeni faj te t tjert pr shkak t Saḿskras tuaj; ato jan thjesht reagime t shkaktuara nga gabimet dhe sjelljet tuaja t pahijshme. A nuk e shihni n reflektim t njjtn kuror q vendosni n qafn e nj hije? Poeti Vidypati tha:

  Milje dhe mosha t panumrta gnjejn

  Jet n jet, mes meje dhe Atij.

  I prndjekur nga Fati dhe ja ku jam!

  Faji nuk sht i tij, por i imi dhe i zymt,

  Mos u mrzitni pr vuajtjet dhe vshtirsit tuaja. Msoni nga prvojat dhe veprimet tuaja t dhimbshme dhe silluni me menuri n jetn tuaj t ardhshme. Pranoni entitetin e pafillim dhe t pafund si objekt t ideimit tuaj dhe silluni n prputhje me rrethanat.

  Anejadekaḿ manaso javiiyo naenaddev pnuvan prvamarśat;

  Taddhvatoʼnynatyeti tiśt́hat tasminnpo mtarishv dadhti.

  Ai sht i vetmi thelb q nuk lviz. Aty ku nuk ka dallime vendesh, nuk ka lvizje. Si mund t ket lvizje entiteti gjithprfshirs n t cilin ekziston gjithka? Ai sht m i shpejt se mendja, pasi forca lvizse q ekziston n trupin e Tij psikik, pra forca lvizse e procesit t mendimit t Tij, dikton lvizjet e t gjitha entiteteve t bots; sht nga kjo q ata marrin shtysn pr t lvizur. Shqisat nuk jan n gjendje t kuptojn. Kjo ndodh sepse lvizja e shqisave sht drejt objekteve, dhe t ashtuquajturat objekte t palvizshme jan thjesht forma t jashtme t shprehjeve t Tij mendore, valt e mendimit t Tij eferent. Enti i Tij i Lumtur sht i shklqyeshm n gjendjen e tij origjinale prtej sfers s mendjes. sht pr shkak t entitetit njohs q jeta dhe energjia ekzistojn n bot dhe se t gjitha proceset e krijimit po vazhdojn n nj mnyr t planifikuar.

  Tadejati tannaejati tad dre tadvantike;

  Tadantarasya sarvasya tadu sarvasysya bhyatah.

  Ai sht duke lvizur. Jo, jo, Ai nuk sht. Ai sht i palvizshm si trungu i nj peme. Ai sht larg. Jo, jo, Ai nuk sht. Ai sht shum afr. Ai sht jeta e jets sime. Ai sht brenda jush dhe meje. Ai sht brenda dhe jasht do gjje kudo. Kur nj Sdhaka njihet mir me Entin e Tij t Lumtur, ne themi se ai ose ajo sht vendosur n Brahma. N at faz ka unitet t brendshm dhe t jashtm. Mendja mbetet indiferente ndaj trheqjeve t ksaj bote dhe njeriu bn njohje reale me Qenien Supreme. Edhe pse trupi mbetet n botn e vdekshme, shpirti sht shkrir n Shpirtin Suprem. M pas mendja bhet e panjohshme. E kujt sht mendja n fund t fundit? Poeti Cand́idsa ka shkruar, -

  far dhimbjesh qndrojn n zemrn e Radhs,

  Duke mos dgjuar, ajo ulet vetm n vetmi.

  Edhe n mburrje, syt e saj fiksoheshin, pushonin drejt qiellit

  Si nj i vetmuar me shafran, averse te ushqimi.

  Duke lshuar fijet, ajo shikon bishtalecin

  Nga flokt e saj t pasur dhe t zbukuruar me lule

  Me vshtrim t qeshur n ret e ngelura

  Ajo pshprit dika me duar t shtrira.

  Si nj ift pavoni, me sy t palvizur,

  Shkmbimi i mendimeve me nj vshtrim t pasionuar,

  Duke prshndetur Kaliya si t prtrir,

  Candidasa thot, nj qndrim i ri.

  Ky manifestim i ksaj bote t vzhgueshme quhet Saiṋcara ose Ekstroversion gjat lvizjes s tij nga delikate n t paprpunuar, dhe lvizja e njsive t krijuara dhe bots nga e paprpunuara n delikate quhet Pratisaiṋcara ose Introversion.

  Ekstroversioni (Saiṋcara)

  Introversioni (Pratisaiṋcara)

  Kshtu shkon cikli i evolucionit nga delikate n t paprpunuar dhe nga e paprpunuar n delikate. Lvizja e njsis sht nga e paprpunuara n delikate. Rruga e prbr nga lvizja ekstroverse larg nga dhe lvizja introverse drejt Brahms, quhet Sistemi Brahmik ose Kozmik, i cili rrotullohet nn forcat e Saiṋcara dhe Pratisaiṋcara.

  Nn ndikimin e Vidymy (Forca Introversive ose Forca e trheqjes makrokozmike) njsia aktivizon vrullin centripetal ose introvers t procesit t mendimit t Tij prmes Sdhan-s s tij dhe duke adhuruar Avidymy (Forca ose Forca Ekstroversive e Shprqndrimit Mikrokozmik q zgjeron shprqendrimin ose shprqendrimin mikrokozmik). veprimin e procesit t mendimit t Tij dhe zgjat kohzgjatjen e tij. N Vidy mbizotron njohja, ndrsa n Avidy mbizotron veprimi (Vidy sht nj forc njohse dhe Avidy sht nj forc aktivizuese pa njohje). Njohja dhe veprimi duhet t jen t balancuara n jetn e nj Sdhaka, ose prndryshe do t jet e vshtir t lvizsh drejt Brahms.

  Andhaḿ tamah pravishanti yeʼvidya mupsate

  Tato bhuyiva te tamo ya u vidyyḿrath.

  Personi q adhuron Avidn shkon drejt errsirs dhe personi q adhuron Vidy shkon edhe m thell n errsir.

  Anyadevhurvidaynyadhuravidyaya

  Iti shushruma dhiirńaḿ ye nastadvicacakśire.

  Vidy dhe Avidy kan shoqrues t kundrt. Asnjri prej tyre nuk ka lvizje t ekuilibruara. Njerz me intelekt t qet dhe t mbledhur, Sdhakas me intuit t zhvilluar, t cilt mund t'i kuptonin shum mir kto gjra pr shkak t gjykimit t tyre, kan br deklaratn e msiprme n lidhje me Vidy-n dhe Avidy-n, d.m.th. shptimi nuk sht i mundur prmes kultivimit t vetm njrit prej ktyre dy parimeve. . Pr t arritur shptimin, duhet t ket ekuilibr midis Vidy dhe Avid pr t ecur prpara. Edhe pse lvizja drejt Brahms duhet t jet introverte (Vidy), nuk duhet t heqsh dor plotsisht nga Avidy n lidhje me botn praktike. Kjo gjithashtu duhet t bhet e prputhshme me mnyrn shpirtrore t jets s dikujt, duke i dhn asaj sjellje normale dhe hyjnore. Ktu ekuilibri midis Vidy dhe Avidy i referohet sjelljes dhe sjelljes s barabart gjat periudhs s knaqsis materiale.

  Vidy incvidy inca yastadvedobhayaḿ saha

  Avidy mrtyaḿ tiirtv vidyay mrtamashnuvte.

  Jan ata Sadhakas q jan t aft pr njohurit intuitive, t cilt jan n gjendje ta kuptojn si duhet kt Shkenc ekstroversive dhe introversive. Ata nuk mohojn asnj nga parimet e krijimit, ruajtjes dhe shkatrrimit. Parandaloni vdekjen prmes Karma-Sdhań t duhur, nj ndjekje veprimi pa e mohuar at dhe arrini pavdeksin prmes njohurive t vlefshme.

  Yastu sarvńi bht ni tmanyev nupashyati

  Sarv bhteśu ctḿnam tato na bijugupsate.

  Nj person q e sheh veten n gjithka dhe gjithka n vetvete nuk mund t urrej asknd dhe asgj. Kapaciteti pr t kaprcyer urrejtjen sht karakteristika kryesore e Brahamajiṋna-s ose e nj personi t aft pr shkencn intuitive. Pr shkak t vizionit t tyre t prhapur egalitar, nuk ka as m t voglin mundsi q ata t kryejn ndonj mkat n fshehtsi.

  Yasmin sarvni bhtnitmaevbhdvijnatah

  Tatra ko mohah kah shoka ekatvamanupashyatah.

  Kur n mendjen e njeriut zgjohet ndjenja e bindjes s shpirtit n t gjitha sendet e gjalla dhe jo t gjalla, njeriu as nuk dshiron asgj dhe as nuk ka frik t humbas dika. Njeriu ndien nj ndjenj uniteti me t gjitha objektet dhe lidhja dhe pikllimi zhduken.

  Sa paryagcchukramakyamavraḿamasviraḿ shuddhamppaviddham

  Kavirmaniiśii paribhh svayambhryth tatyatoʼrthn vyadadhcchshvatiibhayah sambhyah.

  Karakteristika e asaj Qenie Supreme sht gjithprfshirja e saj. Sdhaka ose praktikuesi i shkencs intuitive instalohet tek Ai dhe me mbajtjen e Tij sdhaka prfundimisht e identifikon veten me T. N at mbajtje t Tij qndron shklqimi i plotsimit t plot - fara e gjithdijes. "Tatra niratishavam sarvajiṋavijam." Qenia Supreme nuk ka trup t paprpunuar. Ai sht absolutisht i patmet, i pastr, pa mkat, i gjithfuqishm, i gjithvzhgues, i gjithdijshm, i vetkontrolluar dhe Svayambhu ose vetkrijues. Ai nuk sht i krahasueshm me asgj dhe asknd - "Na tasya pratim asti", d.m.th., Ai nuk ka imazh. Tek Ai ka falje t pakufizuar. Q n fillimAi u ka dhn gjithka njsive dhe do t vazhdoj ta bj kt. I till sht qndrimi i kesaj Qenieje t Madhe. Ai q mahnitet nga shklqimi siprfaqsor i krijimit t Tij dhe ngatrrohet n t nprmjet prirjeve t jashtme t dikujt, harron Krijuesin e madh e fisnik q qndron pas ktij krijimi. A nuk sht marrzi t harrosh Zotin e krijimit pr t krijuarit? Nna sht duke gatuar. I biri qan papritmas pr nnn e tij. Nna i jep atij nj lodr dhe djali sht aq i magjepsur nga lodra sa harron gjithka pr nnn e tij. Por kur nj djal nuk e harron nnn e tij dhe nuk e qan m me gjith lodrn n dor, ather nna detyrohet ta prqafoj dhe ta marr n prehr.

  Edhe djali mban nnn me njrn dor, lodrn me tjetrn. Perndia detyrohet t'i dorzohet Sdhaks s urt, e cila nuk e harron At pr dashurin e ktij krijimi si lodr - q nuk i qetson prpjekjet e tij pr t arritur Zotin.

  Andham tamah previshanti yeʼ sambhtimupsate

  Tato bhya iva te tamo ya u sambhtyaḿ rath.

  Ata q vrapojn pas Sambhutit ose magjepsjes s krijimit dhe ata q jan t fiksuar nga frika e Asambhutit ose nga mundsia e shkatrrimit, jan t dy n gar drejt bots s errsirs. Nj Sdhaka duhet t shikoj si Sambhuti ashtu edhe Asambhti, d.m.th., krijimin dhe shkatrrimin, n mnyr t barabart dhe me qetsi. Shkenctart q i jan prkushtuar trsisht dhe vetm adhurimit t Sambhutit dhe vetmitarve q jetojn n frik t vazhdueshme nga shkatrrimi, jan t dy n rrugn e gabuar: ata nuk jan n rrugn e shptimit. Vetm ai q prdor gjykimin dhe i pranon t dyja, arrin pavdeksin.

  Sambhutiiṋca vinshaiṋca yastadvedobhayaḿ saha

  Vinshena mrtyuḿ tiirtv sambhtymrtamashnute.

  Ai q e njeh t vrtetn rreth krijimit dhe shkatrrimit vendoset prtej vdekjes. Bota e vzhgueshme i nnshtrohet krijimit dhe shkatrrimit. Lvizja nga krijimi n shkatrrim n shikim t par duket t jet absolute, por personi q ka kuptuar sekretin e krijimit dhe shkatrrimit dhe ka kuptuar plotsisht sistemin botror, sht i vetm n gjendje t vendoset prtej gams s ktij sistemi.

  Pengesa e fundit n rrugn drejt arritjes s pavdekshmris dhe realizimit t Brahma sht Hirańyamaya Kośa e njsis. Pr sa koh q ekziston Hirańyamaya Kośa, Sdhaka nuk mund ta kuptoj t Vrtetn Absolute. Magjia e krijimit dhe frika e shkatrrimit e shqetsojn gjithmon nj Sdhaka. Qenia Supreme n lavdin e Tij t pafund ndodhet mbi mendjen shkaksore (Hirańyamaya Kośa).

  Hirańmayena ptreńa satyasy pihitaḿ mukham

  Tattvaḿ pśannapvrńu satyadharamya drśtaye.

  O Zot! Hiq velin e ndritur t Hirańyamaya Kośa, n mnyr q ne t vendosemi n Satyaloka (rajoni i s Vrtets) vendbanimin Tnd, n mnyr q mendjet tona t mos trhiqen nga shklqimi i Hirańyamaya Kośa. Kjo ishte gjithka q u tha pr Brahma n Ishopanisad.

  Kur nj person prparon nga e paprpunuara n delikate si rezultat i Sdhan-s s tij, t gjitha robrit fillojn gradualisht t zhduken vetvetiu dhe kur nj dshir e fort zgjohet n mendje pr t arritur at vetdije t pastr brenda, Hirańyamaya Kośa gjithashtu shkatrrohet. N seciln nga pes fazat e ndryshme t mendjes, d.m.th. (1) Kmamaya Kośa (Mendja e paprpunuar ose e ndrgjegjshme), (2) Manomaya Kośa (Mendja delikate ose nnndrgjegjeshme, (3) Atimnas Kośa (mendja siper mendore), (4) Vijiṋnamaya Kośa (Mendja subliminale), (5) Hirańyamaya Kośa (Mendja Delikate-Kozmike) - (tre t fundit quhen kolektivisht mendje shkaksore ose astrale ose e pavetdijshme) nj lloj objekti i kufizuar n mnyr t drejtprdrejt ose t trthort mbetet, dhe ky objekt bhet shkaku i robrise Mana eva mauśya nm krańam bandha mokśayo. Me fjal t tjera, njsia arrin shptimin vetm kur ajo/ai e zbraz mendjen nga t gjitha sendet. Ashtu si nj shpat e hekurt mund t kryej akte mizore ose thjesht t pres litarin dhe lidhjen e kafshs, n mnyr t ngjashme, sipas prirjeve t saj objektive, mendja mund t jet edhe shkaku i skllavris ose edhe i lirimit.

  T gjitha objektet e njsis jan t jashtme. Dashuria pr objekte t tilla njsi nuk mund t jet kurr e qndrueshme, sepse mendja vazhdon gjithmon t krcej nga nj objekt n tjetrin. Kjo sht arsyeja pse un them, trhiqeni dashurin tuaj nga njsia dhe bashkojeni veten n trsi. Mos e ngatrroni njsin pr shpirtin ose Perndin. Arritja e vetvetes s brendshme sht e mundur vetm nprmjet dashuris pr Pafundsin. Mos pretendoni t jeni inferior dhe si rezultat te bheni dembel. Mbusheni zemrn tuaj me dashurin pr Pafundsin dhe shpirti juaj do t shndrrohet n Shpirtin Suprem. Asnj lumturi e ksaj bote nuk sht e pakufishme. Prkushtojuni plotsisht oqeanit t begatshm t Shpirtit Suprem. Vetm ather do t kuptoni se far sht n t vrtet lumturia. Kt rrug pr t arritur lumturin, kt Sdhan t vetdorzimit, un e quaj prkushtim absolut. Vazhdoni t'i kryeni detyrat tuaja t ksaj bote me sinqeritet dhe n t njjtn koh mendoni pr veten e pastr brenda jush. Vetm ather Sdhan juaj do t shfaqet. Mendimi i vazhdueshm pr pastrtin tuajVetja e brendshme sigurisht q nj dit do t'ju vendos n burimin tuaj origjinal dhe ky sht qllimi prfundimtar i Sdhan. Shpirti sht nga natyra karakteristikisht i pastr. Mendja lidhet me Saḿskras (reagimet e mundshme) pr shkak t veprimeve t saj, dhe kjo sht arsyeja pse njsia bhet skllav i jets dhe vdekjes. Kur t gjith Saḿskrat shkatrrohen nprmjet Sdhan-s shpirtrore dhe pastrimit mendor, njeriu shkon prtej jets dhe vdekjes n rajonin e prjetshm t pavdeksis, ku nuk ka dallim midis shpirtit dhe Shpirtit t Tij Suprem!  Burimi: Shkenca Intuitive e Vedave

  Publikuar ne: Ananda Marga Ideologjia dhe Mnyra e Jets me pak fjal  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #679
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ndrveprimi i kulturs dhe qytetrimit  Me shoqri zakonisht nnkuptojm nj trup kolektiv t burrave dhe grave, por fryma e lindur e fjals "shoqri" nuk sht kjo. Samaja ose shoqria n kuptimin e vrtet t termit nnkupton nj veprim t lvizjes s bashku (Samanam ejate). Ne hasim n grupe personash n autobus, tramvaje dhe trena q lvizin s bashku; por kjo lvizje e rastsishme nuk mund t quhet as shoqri. Duke qen t frymzuar nga nj ideologji e prbashkt, kur individ t ndryshm lvizin drejt qllimit t prbashkt dhe aktivizohen pr arritjen e tij, kjo mund t quhet shoqri. Prandaj, ekuivalenti i duhur n anglisht pr samja nuk duhet t jet shoqria. Prparimi shoqror, i cili sht nj lloj veprimi shoqror, do t thot se lidhja e unitetit t ndrsjell midis personave q lvizin s bashku sht br e fort.

  Q nga kohrat e lashta ka pasur jet shoqrore, por jo shoqri t qndrueshme. Ky stabilitet n jetn shoqrore sht, deri diku, dhurata e epoks Kśatriya (epoka e lufttarve) dhe e epoks post-Vaeshya (epoka post-kapitaliste). Epoka Vaeshya on n revolucionin Shdra. Pr sa koh q nuk krijohet nj atmosfer e duhur pr revolucionin e Shdrs, mund t thuhet se nuk sht krijuar asnj ndrgjegje shoqrore. Si mund t arrihet vetdija sociale?

  Vetdija shoqrore nnkupton ndikimin e nj ideologjie t caktuar dhe nj zgjim t ri midis njerzve pr shkak t ksaj ideologjie. Kjo varet nga shum faktor, ndr t cilt m i rndsishmi sht udhheqja e nj personaliteti t madh. Prandaj, revolucioni Shdra ka nevoj pr nj personalitet t fort dhe prderisa kjo mungon, nj shoqri e fort nuk mund t formohet, far t flasim pr revolucionin shoqror. Pr ta udhhequr shoqrin n rrugn e duhur jan pra thelbsore dy faktor – nj ideologji e madhe dhe nj personalitet i madh. Ata q flasin me z t lart pr shoqrin dhe duken t tmerruar nga shkatrrimi i saj i pritshm, nuk e din se shoqria n frymn e vrtet t termit ende nuk sht formuar n bot. Pra, detyra jon kryesore tani sht t formojm nj shoqri. Fara e ndrgjegjes sociale sht e natyrshme n Mantrn ton "Saḿgacchadhvaḿ saḿvadadhvaḿ". Aty ku nuk ka Mantra t till, nuk ka ideologji, dhe ku nuk ka ideologji, jeta sht nj udhtim pa qllime.

  Shprehjet njerzore jan shumpalshe. Mnyrat e jets jan t shumllojshme. Mes ktyre aktiviteteve t shumllojshme, tabloja e qenieve njerzore q marrim sht kultura e tyre. Shuma totale e shprehjeve t ndryshme t jets njerzore quhet Saḿskrti ose kultur. Mnyrat e t shprehurit mund t ndryshojn nga nj grup njerzish n tjetrin: disa han me duar, disa prdorin lug, t tjert prdorin shkopinj, por t gjith duhet t han. Prandaj, kultura njerzore sht nj dhe e pandashme. Prdorimi i shprehjeve si kultura hindu, kultura myslimane, kultura indiane apo kultura europiane sht absurde. Ata q i mbajn kto ide partiake nuk jan dashamirs t njerzimit.

  Shprehjet e jets mund t rriten me zhvillimin intelektual. Nuk ka vend pr artet figurative, letrsin dhe muzikn n t ashtuquajturat grupe t pazhvilluara njerzish, ndaj shprehjet e jets jan t pakta n numr n rastin e tyre. Aty ku numri i shprehjeve sht m i madh mund t thuhet se ka pasur m shum zhvillim kulturor n kuptimin material. Personat me shprehje m t larmishme t jets mund t quhen m t kulturuar.

  Aty ku shprehjet e jets devijohen n objektivitete t vrazhda, quhet krśt́i, q sht pjes e Saḿskrti. Shfaqjet e vrazhda t shprehjeve quhen krśt́i. Shuma totale e manifestimeve t paprpunuara dhe delikate t shprehjeve sht Saḿskrti. Krśt́i mund t ndryshoj nga nj grup njerzish te tjetri, por Saḿskrti i qenieve njerzore sht nj.

  Shprehjet kulturore dhe qytetrimi nuk jan sinonime. Aty ku ka kontroll dhe racionalitet n shprehjet e ndryshme t jets, aty sht qytetrimi. Pr t marr nj shembull konkret, t ngrnit sht nj shprehje kulturore e jets. Ata q racionalizojn mendojn se ngrnia e teprt sht e keqe, mendojn se prmbajtja ndaj saj mund t quhet e civilizuar. Shprehjet kulturore tek njerzit jan t shumta. Njerzit q nuk mund t kontrollojn shprehjet e ndryshme mund t quhen t avancuar kulturalisht, por jo t civilizuar.

  Njerzit e prparuar kulturalisht mund t mos jen domosdoshmrisht t civilizuar nse n shprehjen e tyre mungon racionaliteti, arsyetimi dhe kontrolli.

  N mnyr t ngjashme, nj i ashtuquajtur popull i prapambetur kulturalisht mund t mos jet domosdoshmrisht i prapambetur shoqrisht. Ka shum q i trajtojn Adivasis si t prapambetur. Por nj konsiderat pa pasion do t zbuloj se megjithse mund t jen kulturalisht t prapambetur pr shkak t m pak shprehjeve t jets, ata kan br prparim t konsiderueshm shoqror dhe kshtu jan m t avancuar shoqrisht. Similar sht rasti me afrikant.

  Q nga kohrat e lashta, qeniet njerzore kan luftuar kundr pengesave t tyre. Lufta sht thelbi i jets. Ata q qajn pr armatim jan armiq t qenieve njerzore. Ata ngurrojn t luftojn edhe kundr kriminelve. Natyrisht, me prhapjen e qytetrimit qeniet njerzore nuk do t sulmojn t paarmatosurit dhe t dobtit. Fatkeqsisht, ka shum njerz n kt bot q mendojn se jan t civilizuar, por pa mshir shtypin t pafuqishmit dhe t pafajshmit. Shkatrrimi i mjerueshm i Hiroshims dhe Nagasakit dshmon pr veprimin e paqytetruar t t ashtuquajturve kombe t qytetruara. Megjithse jan t avancuar kulturalisht, ata jan m t prapambeturit n qytetrim. Ata duhet t ulen n kmbt e Adivasis Indian dhe t msojn pr qytetrimin. Ata q posedojn bomba atomike dhe hidrogjenore duhet t'u msohet msimi se ky univers sht pr qeniet njerzore dhe jo pr demont. Duhen shpikur arm m t fuqishme pr t'iu kundrvn ktyre personave t paqytetruar.

  Sot duhet t'i kushtohet kujdes i veant shoqris dhe qytetrimit. Me zhvillimin intelektual do t ket prparim kulturor, por duhet t ushtrohet kufizim dhe racionalitet n shprehjet kulturore. N jet sot ka munges t plot t ktyre cilsive. sht detyr e detyrueshme e liderve t ksaj bote q t formojn nj shoqri t fort njerzore mbi bazn e nj ideologjie konstruktive dhe t prhapin qytetrimin n to. Nse kjo bhet, zhvillimi kulturor do t ndodh automatikisht.  Burimi: Ndrthurja e Kulturs dhe Qytetrimit

  Publikuar ne : Disa probleme t zgjidhura

  Shrii Shrii Anandamurti

 20. #680
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "Lumturi e pafundme vetm n Parama Puruśa"  Qeniet njerzore po udhtojn prgjat nj shtegu q t on nga errsira n drit. Kjo rrug nuk sht nj rrug e zemrs por e mendjes. Njerzit gradualisht prparojn si rezultat i prvojave t tyre t nj lvizjeje t till. Progresi i tyre, natyrisht, ndihmohet nga krkimet. Konstatojm se ekzistojn dy kategori intelektualsh. Ka nga ata q kan aftsin pr reflektim t thell. Ato mund t deprtojn deri n thelbin e nj objekti ose ideje. Ata quhen muni. Dhe ka nga ata q jo vetm mendojn, por i shtyjn kufijt e dijes prmes hetimeve dhe krkimeve t tyre. Ata quhen rśi. Pr shembull, nj lule e caktuar nuk ka arom, por pas njfar kohe, pr shkak t krkimit dhe eksperimentimit, lulja merr nj arom ose nj frut i thart bhet i mbl. N sanskritisht, folja r prdoret n kuptimin e "kulturs". Pra, nj person q merret me kultur quhet rśi.

  Ekzistojn dy lloje t hulumtimit. N sfern fizike, n sfern e shtjeve t ksaj bote, vrapimi pas nj objekti quhet krkim (gaveśań). Nj hetim serioz n sfern mendore quhet krkimi psikik. Shtrirja pr krkime n sfern materiale sht shum e kufizuar. Por n sfern psikike ka nj shtrirje shum m t madhe. Megjithat, prpara se t hyjm n kt shtje, le t diskutojm etimologjin e termit giveśań [krkim].

  Shko + eśań = Gaveśań. N koht e lashta, pr t'u br bujqsi, pr t msuar shkencn e bujqsis, duhej t zotroheshin aftsit e zbutjes s kafshve. Pr shembull, njerzit duhej t ishin n gjendje t rritnin dhi, dele, kuaj dhe bagti. Vetm pes mij vjet m par njerzit msuan pr her t par se si t rritnin buallet dhe vetm koht e fundit msuan se si t'i zbusnin ato. Kjo sht arsyeja pse, edhe sot, buallicat kan ende karakteristikat e kafshve t egra. Pr t dhn nj shembull, supozoni se po shkoni diku n nj karroc q trhiqet nga buallet. Rrugs arrini te nj pellg. Buallicat do t zhyten menjher n uj duke trhequr zvarr karrocn me vete, sepse edhe sot ruajn natyrn e tyre t egr. Natyra e lopve dhe e demave sht shum m e urt.

  Pra, si thash, rritja e kafshve ishte puna kryesore e njerzve n ato dit. Fshat prbhej nga shtrirje t mdha t xhungls me shum pak fusha t kultivuara. Kjo sht arsyeja pse njerzit duhej t msonin se si t rritnin kafsh prpara se t fillonin bujqsin. Supozoni se nj dem po kullot n xhungl. Nj dit n mbrmje, pasi ka kullotur gjith ditn n xhungl, nuk kthehet n shtpi. M pas mjeshtri (Guru) i krkon dishepullit t tij t shkoj n xhungl pr t krkuar demin. Pra, si drejtohet nga Guru, dishepulli krkon gjersisht pr demin e humbur. Nj prpjekje e till e prqendruar pr t gjetur demin e humbur n xhungl quhet giveśań. Go do t thot goru [dem], eśań do t thot "sond" ose "krkim".

  Shtrirja e hulumtimit n planin material sht shum e kufizuar. Edhe pse sfera psikike ka kufij, ajo sht shum e madhe. Shumica e studiuesve i kufizojn aktivitetet e tyre n planin material. Zbulimet mjeksore jan shembuj t krkimit material. Por krkimet psikologjike hetojn sfern psikike. Pra, fjala muni u referohet mendimtarve t thell, ndrsa fjala rśi prshkruan njerzit q jo vetm mendojn thell, por edhe ndrmarrin krkime. Kjo sht arsyeja pse rśi dhe muni nuk kan t njjtin konotacion. Muni sht nj person q zotron nj natyr reflektuese. Na munih dugdhah blakah munih saḿliinamnasah [“Nj muni nuk sht nj fmij i vogl n gjoksin e nns s tij, nj muni sht ai q ka shkrir mendjen e tij n Supremin.”]

  Jogt thon se dikush mund t ulet i qet pr ca koh, duke menduar pr dika. Nuk do t thot se jan br muni. Pr shembull, nj person mund t mbyll syt dhe t mendoj pr nj lloj mblsie t veant (jilepi) [nj mblsir indiane]. Edhe pse mendja e tyre sht plotsisht e preokupuar me mendimin e xhilepit, ata nuk mund t konsiderohen si muni. N gjuhn e jogs, muni do t thot saḿliina mnasah; domethn nj person q ka shkrir mendjen e tyre n Parama Puruśa dhe sht br nj me T. Prandaj thuhet, Na munih dugdhah blakah munih saḿliinamnasah. Nga ana tjetr, nj rśi sht ai q sht i angazhuar n krkime dhe hetime.

  Pas krkimeve intensive dhe t gjera n sfern psikike, u zbulua se njerzit priren t mos jen t knaqur me asgj t kufizuar ose t limituar. Pr shembull, nj biznesmen fiton nj shume prej dhjet lakh n muaj. Nse pyetet se sa fitim ka fituar kt muaj, ai do t prgjigjet: “Ku sht fitimi? N fakt, nuk ka fare fitim. Disi po e kaloj ditn ju duhet t'i inkurajoni ata t krkojn t pafundmn. Pr shembull, mund t thuhet se njerzit i plqejn rasagollat, por rasagollat jan t kufizuara. Sapo nj rasagolla kalon nga goja n fyt, ju nuk e shijoni m at. Rasagollat jan t shijshme. Kjo sht arsyeja pse nj person mund t marr deri n dyqind deri n katrqind rasagolla. Por kjo sigurisht q do t krijoj disa vshtirsi. Kapaciteti i njerzve pr t ngrn sht gjithashtu i kufizuar. Pr shkak t kapacitetit t kufizuar t trupit fizik, nse dikujt i krkohet t marr rasagolla t pakufizuara, ather nuk mund t'i haj t gjitha. Kjo sht arsyeja pse ky trup nuk mund t ngopet plotsisht me asnj objekt t fundm. Nga ana tjetr, mendja ka aftsin t prmbaj nj numr t pafund objektesh. Nse nj numr i pafund rasagollash i jepen mendjes, ajo mund t'i haj t gjitha. Por trupi nuk mund ta bj kt.

  Kjo sht arsyeja pse qeniet njerzore duhet t krkojn pr entitetin e pafund pr t ngopur urin e tyre, dhe Parama Puruśa sht ai entitet i pafund. Nse qeniet njerzore duan knaqsi, lumturi, ather ata duhet t bashkojn mendjet e tyre n Paramtm [vetja supreme], sepse Ai sht i pafund. Pra, gjja m e menur pr qeniet njerzore sht t krkojn pr Parama Puruśa. Nlpe sukhamasti bhmaeva sukham – kjo sht alternativa e vetme pr t menurit. Nuk ka rrug tjetr. Nj person i zgjuar, nj person inteligjent do t krkoj ushqimin e duhur psikik pr mendjen. Ushqimi i mendjes quhet bhoga n shkrimet e shenjta. Knaqsia dhe paknaqsia jan gjendje shpirtrore. Parama Puruśa sht ushqimi m i mir pr mendjen, pasi njohuria, menuria, inteligjenca dhe intuita e Tij nuk kan kufi. Pra, nse Parama Puruśa dshiron t'i jap nj personi pasuri dhe lumturi, fam, njohje ose fuqi, ather ata duhet t thon, "O Parama Puruśa, un nuk kam nevoj pr gjra t tilla. Ata jan t gjith t kufizuar dhe prfundimisht do t zhduken. Nse vrtet dshironi t m jepni dika, ather m jepni veten. Un nuk kam nevoj pr objektet tuaja. Un kam nevoj vetm pr ty.”


  Burimi: “Lumturia e pafund n Parama Puruśa Alone”

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 34 prej 41 FillimFillim ... 243233343536 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •