Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 55
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,941

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ska lumturi m t madhe n bot se dashuria dhe harmonia

  Thnie nga Sami Frashri

  Njerzit jan t njjt para natyrs, edukata i bn t dallohen.  Liria sht thelbi i shpirtit dhe i mendjes. Aty ku ska liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa uj.

  Njeriun e bjn t prhershm veprat e tij.

  Zbavitja m e bukur pr njerin sht leximi; shoku m i mir libri.

  Shpagimi m i mbl sht t bsh mir kundr t keqes q t sht br.

  Po t prdoret mir koha, do t mjaftoj pr t kryer do pun.

  Bukuria e njeriut prbhet nga bukuria e fjals q flet.

  M i forti i njerzve sht ai q sht i zoti t prmbaj vetveten.

  Thjeshtsia e nj gruaje sht m e vlefshme se stolit e t gjitha grave t bots.

  Gruaja duhet t ket n dorn e djatht gjilprn e n t majtn librin.

  Pr dashurin ska gj m t mbl se lott e syve q fshihen me dorn e s dashurs.

  Fytyra e qeshur sht kripa e bukuris.

  Ska lumturi m t madhe n bot se dashuria dhe harmonia.

  ............

  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/ska-l...he-harmonia-2/

 2. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  nanda Vńii, 1 janar 1961 Shri Shri Anandamurti:  ideali yt eshte i perfaqesuar nepermjet sjelljes tende , konoshenca jote,statusi yt social, situata jote ekonomike dhe financiare nuk kane te bejne fare me idealin tend

 3. #23
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shri Shri Anandamurti:

  Marshimi i perbashket i te gjitheve pa dallim ne unison eshte percaktuar si termi duhur per SHOQERINE, ne vend qe te perbuzni ata qe kane mbetur mbrapa ne rruge ndihmojini qe te avancojne me te tjeret bashke, vetem kjo eshte natyra e vertete e shoqerise njerzore

 4. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shri Shri Anandamurti:

  Shoqeria njerzore eshte nje entitet i vetem ,te gjitha meritat dhe deshtimet e shoqerise jane edhe tonat,jane trashegimi e perbashket e te gjitheve pa dallim,eshte injorance,fyerje, dhe cmenduri qe meritat ti besh te tuat dhe deshtimet tja lesh te tjereve
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 03-06-2021 m 17:21

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,941

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Rritni fjalt, jo zrin; sht shiu ai q i rrit lulet, jo vettima’

  Me siguri se deri tani keni dgjuar pr poetin e njohur persian Rumin.

  Menuria e tij asnjher nuk kishte kufizuar nga barrierat nacionale apo kulturore.

  Nj kndvshtrim i till si i Rumit sht shum i rndsishm pr ne n kto kohra t urrejtjes dhe luftrave.

  M posht, ju mund t’i gjeni t listuara disa prej thnieve m inspiruese t ktij poeti t mahnitshm.


  – “Detyra juaj nuk duhet t jet t krkoni dashurin, por t’i krkoni t gjitha barrierat q i keni ndrtuar brenda vetes kundr dashuris”

  – “far jeni duke krkuar, sht duke ju krkuar juve”

  – “Mos u piklloni. do gj q humbni vjen n nj form tjetr”

  – “Dje kam qen i zgjuar, kam dashur ta ndryshoj botn. Sot jam i menur, andaj jam duke e ndryshuar vetveten”

  – “Ju keni lindur me krah, prse preferoni t zvarriteni tr jetn?”

  – “Rritni fjalt, jo zrin. sht shiu ai q i rrit lulet, jo vettima”

  – “Fjalt jan pretekst. sht lidhja e brendshme ajo q e trheq nj person te tjetri, jo fjalt”

  – “Lamtumirat jan vetm pr ata q dashurojn me sy. Pr ata q dashurojn me zemr e shpirt nuk ka ndonj gj t till si ndarja”

  – “Plaga sht vendi nga ku drita futet n ju”

  – “Kudo q jeni, dhe fardo q bni, qndroni t dashuruar”

  – “Duhet ta thyeni zemrn derisa t hapet”

  “Dua t kndoj si kndojn zogjt, duke mos u brengosur kush m dgjon ose far mendojn tjert”

  – “Dashuria sht ura mes jush dhe do gjje tjetr”

  - “Prse vazhdoni t qndroni n burg kur dera sht krejtsisht e hapur?”

  – “Mbyllni syt, bini n dashuri, rrini aty”

  “E vetmja bukuri q zgjat sht bukuria e zemrs”.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/rritn...jo-vetetima-2/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 04-06-2021 m 17:56

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shri Shri Anandamurti:

  Pa pasur nje ideal spiritual ne jete asnje strategji apo program social ,ekonomik,moral,kultural,apo politik ,nuk mund ta coje dot shoqerine njerzore ne shtegun e paqes se perhershme


 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dashuria eshte oqeani ku intelekti mbytet

  Rumi

 8. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  10,941

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Bj mos q fmijt e tu t’i kulturosh n vend q ti pasurosh, sepse shpresat e t kulturuarve jan m mir se mirqenia e injorantve”


  Epikteti ishte nj filozof grek stoik. Ai lindi nj skllav n Hierapolis, Frygia dhe jetoi n Rom deri n dbimin e tij, kur shkoi n Nicopolis n Greqin veriperndimore pr pjesn tjetr t jets s tij. Msimet e tij u shkruan dhe botuan nga nxnsi i tij Arrian n Discourses and Enchiridion.

  KultPlus ju sjell disa nga thniet e tij m t famshme:


  Bj mos q fmijt e tu t’i kulturosh n vend q ti pasurosh, sepse shpresat e t kulturuarve jan m mir se mirqenia e injorantve.

  Nuk duhet pasur frik, as mjerimi, as burgu, as vdekja. Vetm frika duhet pasur frik.

  Cilido njeri q sht i aft t t xhindos bhet padroni yt, por ai arrin t t xhindos vetm kur ti ia lejon vetes t shqetsohesh prej tij.

  Rregulli i par pr t msuar sht t refuzojm hamendsimet mbi diturin. Sepse nuk sht e mundur t msojm dika q pandehim se e dim.

  Ka vetm nj rrug q shpie drejt lumturis, dhe sht t reshtim s shqetsuari pr gjra q jan jasht kontrollit t vullnetit ton.

  Nse do t bhesh i mir, do t thot se m par ishe i lig.

  Duhet t’i krkojm t mirat tek vetja jon, prndryshe nuk do t’i gjejm askund.

  S pari, mso domethnien e gjrave, e pastaj fol.

  Vetm njerzit e kulturuar jan t lir.

  Para s gjithash, thuaji vetes kush dshiron t jesh, pastaj prpiqu t bhesh.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/bej-c...e-injoranteve/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 16-06-2021 m 09:06

 9. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  'Nse t kan lnduar egrsisht, por ke ende kuraj pr t qen i dashur me t tjert, ather ti meriton nj dashuri edhe m t thell sesa oqeani.'


  Nikita Gill

 10. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Standarti me i larte i moralit dhe arsyetimit ,nuk eshte i mundur te arrihet pa praktike shpirterore dhe spiritualitet


  Shri Shri Anandamurti

 11. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  O njeri !


  Udheto nga vetja jote normale ne veteveten tende me te larte


  Rumi

 12. #32
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Nese shpirti yt nuk eshte gati per dorezim shpirteror , mos i thuaj askujt qe je i dashuruar ....

  Shams Tabrizi

 13. #33
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Mbyli syte,dashurohu,dhe qendro aty...

  Rumi

 14. #34
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ...cfaredo lloj morali qe nuk eshte i rrenjosur mire ne spiritualitet nuk mund ti rezistoje provave te kohes ....

  .

  ...mundet qe ti rezistosh nje tentative korrupsioni ndaj nje shume te vogel parash, por kur behet fjale mijera apo miliona eshte shume e veshtire qe ti besh balle dhe ti rezistosh ....  ...edhe nje devijim i vogel ne imoralitet nga ana e nje lideri politik vip sjell si pasoje konseguenca katastrofike per shoqerine dhe e con ne tatepjete gjithe shoqerine e nje vendi ....
  ....vetem nje baze solide shpirterore te jep arsyetimin korrekt dhe gjenial si dhe forcen morale te domosdoshme per ti rezistuar te gjitha ketyre tentativave ....

  ...mos harroni kurre dhe asnjehere se e gjithe ekzistenca e shoqerise njerzore eshte e bazuar dhe mbeshtetur ne moralitet ...


  Shri Shri Anandamurti

 15. #35
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kujdesi te CON ne perjetesi ,ndersa pakujdesia te drejton ne vdekje, ata qe jane te kujdesshem nuk vdesin kurre , ndersa te pakujdesshmit jane si te vdekur qe ecin

  {Buddha}

 16. #36
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kur dashuron po perdor fuqine me te madhe qe ekziston ne univers

 17. #37
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  O ZOT SA SHUME MJEGULL TE DENDUR PASKA NE MENDJET E NJERZVE ...

  Ovidio.

 18. #38
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  "Il punto di partenza il gusto estetico o la scienza estetica. Il punto culminante, cio dal punto culminante, inizia il movimento dell'Incanto Supremo. In quel movimento con l'obiettivo dell'Incanto Supremo, gli esseri umani si uniscono con l'Entit Suprema, la cui sede al di sopra dell'apice dell'esistenza."
  - Shrii Shrii Anandamurti

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shpresa eshte per ata te cilet akoma nuk jetojne nen Bekimin dhe Hirin e te MADHIT

  -Eric Baret-

 20. #40
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  3,982

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ... nje model shpirteror eshte thelbesor per nje qenjie njerzore ,sepse vetem kjo baze-themel arrin te plotesoje deshirat e pafundme te mendjes njerzore.

  Shri Shri Ananda Murti

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •