Close
Faqja 25 prej 41 FillimFillim ... 15232425262735 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 481 deri 500 prej 808
 1. #481
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,181

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Nse krkon prsosmrin, nuk do t jesh asnjher i knaqur”

  Thnie nga Leo Tolstoy

  – Nuk sht bukuria q zgjat, sht dashuria q na bn neve t dukemi t bukur.

  – Respekti u shpik pr t zn vendin bosh, aty ku duhej t ishte dashuria.

  – Nse krkon prsosmrin, nuk do t jesh asnjher i knaqur.

  – E habitshme se sa i madh sht iluzioni, q bukuria sht mirsi.

  – Dy lufttart m t fuqishm jan durimi dhe koha.

  – Pa e ditur se far jam dhe prse jam ktu, jeta sht e pamundur.

  – Q t heqsh qafe nj armik, duhet q ta duash at.

  – T gjith mendojn pr t ndryshuar botn, por askush nuk mendon pr t ndryshuar vetveten.

  – Mund t dim vetm q nuk dim asgj. Dhe kjo sht shkalla m e lart e urtsis njerzore.

  – Kuptimi i vetm i jets sht q t’i shrbej njerzimit.

  – A sht vrtet e mundur q t’i thuash dikujt tjetr at q ndien?

  – N emr t Zotit, ndalu nj moment, lre punn, shih prreth teje.

  – Muzika sht gjuha e shkruar e emocionit.

  – Nuk ka madhshti atje ku nuk ka thjeshtsi, mirsi dhe t vrtet.

  – Lumturia nuk varet nga gjrat e jashtme, por nga mnyra se si ne i shohim ato.

  – E vrteta, ashtu si floriri, duhet ruajtur jo nga madhsia e saj, por duke hequr prej saj t gjith ato q nuk jan flori.

  – Mrzia: Dshira pr t patur dshira.

  – Njeriu mund t jetoj dhe t ket shndet pa i vrar kafsht pr ushqim; kshtu q, nse ai ha mish, ai merr pjes n mbytjen e kafshs pr hir t uris s tij.

  – Jeta e vrtet jetohet kur ndodhin ndryshime t vockla.

  – Nj nga kushtet e para t lumturis sht q lidhja midis Njeriut dhe Natyrs t mos prishet.

  – Ne humbm sepse i tham vetes son se humbm.

  – Dhe t gjith njerzit jetojn, jo nga arsyeja e ndonj kujdesi ndaj vetes s tyre, por nga dashuria q t tjert kan pr ta.

  – Lumturia nuk varet nga gjrat e jashtme, por n mnyrn se si ne i shikojm ato.

  – Kape momentin e lumturis, dashuro dhe dashurohu. Ky sht realiteti i vetm n bot, gjithka tjetr sht marrzi.

  – T gjitha ato q kuptoj, i kuptoj prej dashuris.


  Kultplus.com

  https://www.kultplus.com/libri/theni...ere-i-kenaqur/

 2. #482
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  thnie pr tolerancn nga ndr njerzit m t ditur n histori:

  1. "Toleranca sht nj cilsi e njerzve t urt." - Arthur Schopenhauer

  2. "Pr t qen tolerent, duhet t kuptosh se t tjert kan t drejta, si keni edhe ju." - Eleanor Roosevelt

  3. "Toleranca sht vlera m e lart e nj shoqrie." - Frank Herbert

  4. "Toleranca sht nj virtyt i rndsishm q na ndihmon t jemi m t hapur ndaj ndryshimeve dhe t respektojm ndryshimet e tjera n mnyr pozitive." - Unknown

  5. "Toleranca sht nj pushtet q sht m i madh se forcimi." - Albert Schweitzer

  6. "Toleranca sht nj cilsi q duhet t prdoret n do moment t jets son." - Mahatma Gandhi

  7. "Toleranca nuk sht t pranosh ndryshimet vetm kur t'ia ndonj fajin e keq." - Unknown

  8. "Toleranca sht nj manifestim i vlerave njerzore." - Unknown

  9. "Toleranca sht nj mjet i rndsishm pr t arritur harmonin n mes njerzve." - Unknown

  10. "Toleranca nuk sht e leht, por sht e nevojshme pr t krijuar nj shoqri t ndershme dhe t fsheht." - Unknown

  11. "Toleranca sht nj shenj e nj shoqrie t zhvilluar dhe t ndrgjegjshme." - Unknown

  12. "Toleranca sht nj vler themelore pr do shoqri demokratike." - Unknown

  13. "Toleranca sht nj akt i vullnetit, q t pranosh dhe t respekton ndryshimet e tjera." - Unknown

  14. "Toleranca nuk sht t pranosh vetm ndryshimet, por t jesh n gjendje t jesh i hapur ndaj tyre dhe t ndjehesh i rehatshm me to." - Unknown

  15. "Toleranca sht nj detyr morale pr t gjith njerzit." - Unknown

  16. "Toleranca sht nj akt i nderit dhe dinjitetit njerzor." - Unknown

  17. "Toleranca nuk sht t pranosh vetm at q sht e leht pr t pranuar, por t jesh n gjendje t pranosh edhe at q sht e vshtir." - Unknown

  18. "Toleranca sht nj shenj e nj mendsie t hapur dhe t ndrgjegjshme." - Unknown

  19. "Toleranca sht nj cilsi e rndsishme q na ndihmon t jemi m t kuptueshm ndaj ndryshimeve dhe diversitetit." - Unknown

  20. "Toleranca sht nj mjet i fuqishm pr t ndrtuar marrdhniet ndrmjet popujve dhe kulturave t ndryshme." - Kofi Annan

  21. "Toleranca sht nj manifestim i nj respekti t thell pr t drejtat dhe lirit e t tjerve." - Unknown

  22. "Toleranca sht nj vler e rndsishme pr t ndrtuar nj shoqri t ndershme dhe t harmonizuar." - Unknown

  23. "Toleranca sht nj prej virtyteve themelore t nj njeriu t urt dhe t ndrgjegjshm." - Unknown

  24. "Toleranca sht nj shprehje e nj qasjeje t hapur dhe t ndrgjegjshme ndaj ndryshimeve dhe diversitetit." - Unknown

  25. "Toleranca sht nj vler e rndsishme pr t ndihmuar n ndrtimin e nj shoqrie t ndershme dhe t ndjeshme ndaj ndryshimeve." - Unknown

  26. "Toleranca sht nj shenj e nj ndrgjegjje t zhvilluar dhe t ndjeshme ndaj ndryshimeve dhe diversitetit t jets." - Unknown

  27. "Toleranca sht nj shenj e nj inteligjence t lart dhe nj respekti t thell ndaj t drejtave dhe lirive t t tjerve." - Unknown

  28. "Toleranca sht nj pushtet i jashtzakonshm q mund t ndryshoj botn." - Nelson Mandela

  29. "Toleranca sht nj vler e rndsishme q na ndihmon t krijojm marrdhnie t ndershme dhe t harmonizuara me t tjert." - Unknown

  30. "Toleranca sht nj shenj e nj ndrgjegjje t lart dhe nj respekti t thell ndaj t drejtave dhe lirive t t tjerve." - Unknown

  31. "Toleranca sht nj cilsi e rndsishme q na ndihmon t jemi m thapur ndaj ndryshimeve dhe t respektojm ndryshimet e tjera n mnyr pozitive." - Unknown

  32. "Toleranca sht nj cilsi e nevojshme pr t krijuar nj shoqri t harmonizuar dhe t ndershme." - Unknown

  33. "Toleranca sht nj cilsi e rndsishme pr t ndihmuar n ndrtimin e nj shoqrie pa diskriminim dhe me respekt pr t gjith." - Unknown

  34. "Toleranca sht nj akt i njohjes s vlerave t ndryshme dhe nj respekti pr to." - Unknown

  35. "Toleranca sht nj cilsi q na ndihmon t jemi m t hapur ndaj ndryshimeve dhe t pranojm diversitetin e jets." - Unknown

  36. "Toleranca sht nj cilsi e rndsishme q na ndihmon t jemi m t mir n marrdhniet tona me t tjert." - Unknown

  37. "Tolerancasht nj mjet i rndsishm pr t ndrtuar nj shoqri t ndershme dhe t harmonizuar, e cila respekton dhe promovon diversitetin e saj." - Unknown

  38. "Toleranca sht nj virtyt i cili na ndihmon t kuptojm, t pranojm dhe t respektojm ndryshimet e tjera n mnyr t ndershme dhe pozitive." - Unknown

  39. "Toleranca sht nj cilsi e rndsishme q na ndihmon t jemi m t hapur ndaj ndryshimeve dhe t pranojm diversitetin e bots s shumllojshme n t ciln jetojm." - Unknown

  40. "Toleranca sht nj shenj e nj ndrgjegjje t lart dhe nj respekti t thell

 3. #483
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Procesi m i mir

  [Mokśakrańasamagryḿ] bhaktireva gariiyasii [“Nga t gjitha mnyrat pr t arritur shptimin, bhakti sht m i madhi”].

  far sht mokśa,realizimi shpirtror ?

  Mokśa sht pezullim i ndjenjs fizike individuale n mendjen e paprpunuar; pezullim i mendjes s paprpunuar, bashkim i mendjes s paprpunuar, n mendjen e holle delikate; bashkimi i mendjes delikate n ndjenjn e pastr "un"; dhe pezullimi i ndjenjs “ego” n tman, shpirt. Kur ndjenja “un” pezullohet brenda fushveprimit, brenda juridiksionit t njohjes s pastr, ai qndrim quhet shptim, ose mokśa. Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii.

  Pr t arritur mokśa, duhet ndjekur disa procese. Ka disa praktika. “Ndr ato procese apo praktika”, thon sadhakas, “m e mira sht bhakti [prkushtimi]; domethn, pezullimi i vetes m t ashpr n vetveten m delikate bhet m s miri nga bhakti,devocioni. Dhe bhakti sht procesi m i mir. N shruti [shkrimin e shenjt] sht thn:

  Yacched vuṋmanasi prajiṋastad yacchejjiṋna tmani;
  Jiṋnamtmani mahati niyacchet tadyacchecchnta tmani.

  [Personat e menur fillimisht bashkojn indriya-t e tyre, organet shqisore, n cittn e tyre, pastaj cittn e tyre n aham, pastaj aham n mahat, pastaj mahat n jiivtm dhe n fund jiivtm-n e tyre n Ndrgjegjen Supreme Kozmike.]

  “Aspiranti shpirtror i zellshm dhe inteligjent duhet t pezulloj ndjenjat e tij shqisore n mendjen e paprpunuar; ata t mendjes s paprpunuar duhet t udhhiqen, duhet t kanalizohen drejt mendjes delikate, mendjes shkakesore, egos individuale; ato t egos individuale duhet t udhhiqen, duhet t devijohen, drejt ndjenjs s pastr "un"; dhe ndjenja e pastr "Un" duhet t bhet njsh me njohjen e pastr Kozmike." Ky proces i bashkimit mund t realizohet me ndihmn e jiṋna njohuria, karma puna dhe bhakti devocioni.

  N fazn e par sdhaka aspirant shpirtror sht t dish far t bsh, si t bsh, pse t bsh. Kjo marrje e prgjigjes se far t bsh, si t bsh, pse t bsh, sht sdhan praktika shpirtrore e jiṋna-s. sht Jiṋna. Dhe pas marrjes s njohurive elementare - e dini, n xhinna ka dy klasa, dy lloje. Njra sht jiṋna, tjetra sht vijiṋna. Jiṋnam dhe vijiṋnam. Njohurit n lidhje me entitetet e zakonshme - shkencn inxhinierike, shkencn mjeksore, artin, arkitekturn, letrsin - t gjitha kto jan njohuri t zakonshme, njohuri relative t ksaj bote. Nj njohuri e till quhet jiṋnam. Dhe njohuria n lidhje me shkencn shpirtrore quhet vijiṋnam.

  Tani, pas marrjes s njohurive, duhet t veprohet n prputhje me rrethanat. Njra sht t bsh dika praktike. T bsh dika praktike sht karma sdhan. Pra, pas jiṋnam-it, pasi t dish se far t bsh, si t bsh, sdhaka, aspiranti shpirtror, duhet t bj n prputhje me rrethanat. Ky veprim sht karma sdhan. Dhe rezultati i jiṋna sdhan dhe karma sdhan sht bhakti. Pra, bhakti nuk sht nj sdhan, bhakti devocioni nuk sht nj praktik. sht rezultat i dy praktikave - xhinna dhe karma njohurise se kulluar dhe punes .

  Pra, n fazn baz, n fazn primordiale, xhiṋnam ka nj vler t caktuar pr nj sdhaka, pr nj aspirant shpirtror. N fazn tjetr karma ka nj vler t caktuar. Por n fazn prfundimtare, bhakti devocional sht faktori udhzues.

  Vetm tani thash se bhakti sht rezultanti i jiṋnam dhe karma. Por mund t ndodh q nj djal i vogl, nj djal pes ose gjasht vje, t ket zhvilluar bhakti. Zhvilloi bhakti: por ai nuk fitoi apo kishte asnj jiṋnam dhe nuk bri asnj karma.

  Si eshte e mundur?

  sht e mundur sepse bhakti sht rezultati i jiṋna sdhan dhe karma sdhan. Ai fmij bri jiṋna sdhan dhe karma sdhan n jetn e tij t kaluar. Kjo sht arsyeja pse n kt jet, n jetn e tanishme, ai zhvilloi bhakti q n fmijri.

  Tani, Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii. Kta tre faktor jan tre faktort e nevojshm pr arritjen e mokśa - jiṋnam, karma dhe bhakti(njohuria,puna,dhe devocioni). Por bhaktireva gariiyasii – “bhakti devocioni sht m i miri”, sepse sht i fundit, sht faktori m delikat .

  Prandaj sdhaka thot:

  Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii. Ju sdhakas aspirante, duhet ta mbani mend kt faktor, duhet ta mbani mend kt pik. Ktu, e gjith karma juaj sdhan dhe e gjith jiṋna sdhan juaj m n fund do t bhen faktor t kulmuar, t kulmuar n bhakti sdhan. Pa bhakti, njeriu nuk mund t vihet n kontakt me Zotin. Dhe ju duhet t mbani mend se bhakti nuk sht nj sdhan, nuk sht nj praktik; sht rezultat i dy praktikave, xhinamit dhe karms. Bhuni bhaktimna dhe shijoni lumturin e Tij Hyjnore.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 4. #484
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Tiirtha ( pelegrinazhi) m i mir

  Publikuar ne:

  nanda Vacanmrtam

  ... ata q e kan zhvilluar kt, kan arritur kt, fuqin e brendshme okulare, vizionin e brendshm vizionar, shohin se Zoti i tyre qndron i mbuluar brenda vet ndjenjs s tyre "Un", brenda vet ekzistencs s tyre. Ata nuk kan nevoj t shkojn n tempuj, nuk kan nevoj t shkojn n tiirthas [vendet e pelegrinazhit], n krkim t Parama Puruśa.

  Prvatii e pyeti Zotin Shiva:

  "O Zot, cili sht tiirtha pelegrinazhi m i mir?"

  E dini, kuptimi i tiirtha sht tiirasthaḿ. Supozoni se n nj lum ka nj vij ujore; ajo vij ujore, ajo vij ujore q prek bregun, ajo pik, quhet tiira. Dhe mbi t, shpati i lumit quhet bel ose belbhumi - "breg", "breg". Por tiira nuk sht banka. Tiira sht pika prekse ku uji prek tokn. Kjo sht banka dhe ky sht uji. [gjeste] Kjo pik sht tiira.

  Pra, tiirasthaḿ do t thot "i vendosur n tiira". Nse shkoni nj hap posht, do t jeni n uj. Nj hap lart, do t jeni n tok t that. Ajo pik quhet tiira, tiirasthaḿ.

  N fakt, tiirtha nnkupton at qndrim nga ku nse shkoni nj hap m thell, nj hap brenda, do t jeni n tokn e lumturis dhe nse shkoni nj hap m pas te ashpr do t jeni brenda sfers s materialitetit t paprpunuar, bots s paprpunuar. Pra tiirasthaḿ. Nj burr duhet t prpiqet gjithmon t mbaj mendjen e tij, t mbaj veten, n tiirtha. Pra, sapo t ulet n meditim, ai do t jet n meditim t thell; dhe posa t filloj punt e dynjas do t filloj punn e ksaj bote. Pozicioni i tij, qndrimi i tij duhet t mbahet gjithmon. Nj burr duhet t jet gjithmon n tiirtha. Si mund t jet gjithmon n Varanasi ose Rameshvaram [vendet e pelegrinazhit]? Nuk eshte e mundur. Dikush do t duhet t kujdeset pr vatrn dhe shtpin e tij. Pra, tiirtha sht dika e brendshme, jo e jashtme.

  Kur Prvatii pyeti Zotin Shiva: "O Zot, cili sht tiirtha m e mir?" Prgjigja e Lord Shiva ishte:

  Idaḿ tiirtham idaḿ tiirthaḿ bhramanti tmash janh;
  tmatiirthaḿ na jnanti kathaḿ mokśa varnane.
  [Ktu sht nj vend pelegrinazhi, ka nj vend tjetr.]

  Njerzit me natyr statike enden nga nj vend n tjetrin. Por, pa gjetur vendin e vrtet t pelegrinazhit brenda vetes, si mund ta arrijn shptimin?
  “O zonj, njerz tmasik, ata q udhhiqen nga idet statike, lvizin andej-ktej – 'Kjo sht tiirtha, ky sht kuńd́a [pellgu i shenjt], njeriu duhet t zhytet n t… ky sht idhulli, ky sht se, kjo sht ajo' – dhe duke br kt ata thjesht po humbasin kohn, energjin dhe parat e tyre t vlefshme. Kto tiirta t jashtme n fakt nuk jan tiirtha. Tiirtha aktuale qndron brenda, jo jasht.”

  tmatiirthaḿ na jnanti – “Ata nuk e njohin kt tmatiirtha [tiirtha e vrtet e dikujt], ku Parama Puruśa shtrihet e mbuluar.” Vetm tani ju thash Dharmasya tattvaḿ nihitaḿ guhym [“Thelbi i dharma qndron thell n mendje”]. Ajo tiirtha nuk sht e njohur pr ta, prandaj ata nuk mund t marrin mokśa, ata nuk mund t arrijn shptimin. Njeriu duhet t jet gjithmon n tmatiirthn pelegrinazhin brenda vetes se tij.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 5. #485
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Rrjedha kozmike sht n lvizje t gjer n kt univers. Kjo rrjedh ka krijuar universin dhe e ruan at. Pas do veprimi ka lvizshmri: gjithka sht n lvizje, gjithka ka shpejtsi, asgj nuk mund t mbetet statike. N lidhje me Parama Puruśa sht thn: Raso vae sah - "Ai sht mishrimi i rasa", Ai sht nj rrjedh universale. Njerzit jan m t zhvilluarit nga pasardhsit e Tij, ndaj sht e natyrshme q t ket nj rrjedh edhe n ta. Prandaj thuhet: “Ekzistenca njerzore sht nj rrjedh ideologjike”. Pra, koncepti i vjetr i njeriut si nj kafsh racionale degradon dinjitetin njerzor. Qeniet njerzore kan disa karakteristika t prbashkta me bimt dhe kafsht – ata han, flen, etj. – por kjo nuk do t thot se jan bim apo kafsh. Elefantt dhe milingonat han dhe flen, por a do t thot kjo se ata jan e njjta gj? Sigurisht q jo.

  Sev [shrbimi]:

  Qeniet njerzore kan cilsin e natyrshme pr t'u shrbyer t tjerve. Fryma e brendshme e nj transaksioni tregtar sht "M jep dika dhe merr dika n kmbim". "M jep nj rupi dhe merr mallra me vler nj rupi." Kjo dhnie e marrje sht e ndrsjell. Sidoqoft, shrbimi sht i njanshm. Kjo do t thot, un i jap gjithka Parama Puruśa dhe nuk dshiroj asgj n kmbim. Un dua vetm t bashkohem n Parama Puruśa, thesarin m t vlefshm n univers, dhe kshtu dhuroj gjn time m t vlefshme – ekzistencn time. Gjrat m t muara duhet t jepen n kmbim t gjrave m t muara. Pra, "Un do t'i jap gjithka Atij, duke mbajtur vetm pak pr veten time." Po pse duhet t mbaj qoft edhe pak pr vete? Sepse dshiroj t shoh dika, dshiroj t dgjoj dika, dshiroj t marr dika. Por nse nuk paguaj mimin e plot, nuk do ta marr objektin e muar.

  Vistra, rasa dhe sev jan pjes t mnava dharma, ose Bhgavata dharma, dhe n kt Dharma Bhgavata qndron prsosmria e njerzimit. sht dharma supreme pr njerzit. Prandaj sht thn se sht m mir t ndjeksh dharman njerzore sesa dharman e qenieve t tjera. Pra, edhe nse svadharma sht viguńa, domethn, edhe nse kjo mnava dharma sht e mbushur me merita dhe t meta, me lumturi dhe dhimbje, njerzit duhet t kmbngulin vetm me kt dharma pr t ruajtur identitetin e tyre t vrtet.

  Paradharma, dharma e kafshve dhe bimve, mund t ndiqet lehtsisht. Nj pem mbetet e fiksuar n nj vend, nj kafsh thjesht bredh prreth n krkim t ushqimit. Ata kryejn vetm disa veprime si ngrnia dhe gjumi. Nj qenie njerzore q sillet si nj kafsh shkon kundr vet fryms s ekspansionit dhe nuk sht m mir se nj kafsh. Nj person q ka frik nga puna, q nuk i plqen as t lviz, duke ndjekur parimin e Pi-pu-phi-shu, nuk sht m i mir se nj bim. Njerz t till e kalojn jetn e tyre n rehati, duke fjetur pa br asnj pun. Ky lloj dharma nuk sht menduar pr qeniet njerzore. sht e leht, pa dyshim, por nuk sht menduar pr njerzit.

  Svadharme nidhanaḿ shreyah - domethn, "Nse qeniet njerzore vdesin duke ndjekur rrugn e Bhgavata Dharma, ajo vdekje do t hap rrugn drejt lirimit." Paradharmo bhayavaha. Dhe mendja e nj personi q ndjek dharman e kafshve do t degradohet - dhe ai person, pas vdekjes, do t rilind si nj kafsh ose bim. Pra, paradharmo bhayvaha [“mos jetoni si kafsh”]. Ktu svadharma nuk do t thot Shkta Dharma, Vaishnavite Dharma ose Hindu Dharma.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 6. #486
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Giit thot: Svadharme nidhanaḿ shreyah paradharmo bhayvahah. Edhe nse svadharma [dharma e vet njeriut] sht e pavler dhe paradharma [dharma e qenieve t tjera] sht e lehte dhe e kndshme, sht m mir t humbassh n svadharma; paradharma sht e frikshme.

  far do t thot Giit me svadharma?

  A do t thot fet e ndryshme - Vaeśńava Dharma, Shkta Dharma, Hindu Dharma, etj?

  Jo, kjo nuk do t thot keshtu. Svadharma do t thot manuśya dharma [dharma njerzore].

  Pemt dhe bimt kan gjithashtu nj lloj dharma; ato udhhiqen edhe nga disa parime. N fakt, t gjitha qeniet e gjalla kan nj dharma t prbashkt pr t gjitha. Por prve kesaj dharma t zakonshme, bimt dhe pemt kan edhe nj dharma specifike; kjo sht svadharma e tyre. N mnyr t ngjashme zogjt dhe kafsht kan nj dharma specifike; kjo sht svadharma e tyre. Dhe njerzit kan dharman e tyre specifike; kjo sht svadharma e tyre.

  far sht ather ajo svadharma specifike e njerzve?

  sht mnava dharma [dharma njerzore], Bhgavata dharma [dharma hyjnore], shtyllat themelore t s cils jan vistra [parimi i zgjerimit], rasa [parimi i dorzimit total ndaj Parama Puruśa], sev [shrbimi vetmohues ndaj Parama Puruśas dhe krijimit t Tij ], dhe tadsthiti [ zhytja tretja prfundimtare n Parama Puruśa]: t zgjerohesh, t prhapesh; t humbassh n rrjedhn e pafundme t ndjenjave hyjnore; dhe pr t nxjerr lumturin nga ajo [vistra], rasa dhe sev. Dhe qllimi suprem i tadsthitit sht t arrij nj mburrje t prhershme n Parama Puruśa. Kjo sht me t vrtet manuśya dharma.

  Pra, svadharma e qenieve njerzore sht kjo manuśya dharma, kjo Dharma Bhgavata. Ajo q sht thn sht se edhe nse praktika e Bhgavata dharma sjell dhimbje dhe pikllim dhe praktika e paradharma (domethn, dharma e kafshve dhe bimve) sjell knaqsi, njerzit do t duhet t qndrojn fort pas svadharmas s tyre, mnava-s s tyre dharma. Njerzit kurr nuk duhet ta lejojn veten t zbresin n paradharma, dharma e zogjve dhe kafshve, e pemve dhe bimve. N asnj rast nuk duhet t inkurajohet dharma e kafshve. Flamuri i mnava dharma duhet t mbahet gjithmon lart n do rrethan.

  Kjo sht pikrisht ajo q do t thot Shrii Krśńa kur thot: Svadharme nidhanaḿ shreyah paradharmo bhayvahah Do t ishte m mir t vdisje duke mbshtetur dharman njerzore, duke mbshtetur idealin e njerzimit; njeriu nuk duhet ta lejoj kurr veten t bjer prsri n nj gjendje kafshrore.

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 7. #487
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “M mir t vdessh. . .”

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam  do objekt ka dharman e vet, shenjn thelbsore t natyrs s vet,karakteristiken e vet ; dhe nj objekt njihet dhe emrtohet n lidhje me at shenj thelbsore. sht e menur q do qenie t qndroj e patundur n dharman (natyren) e vet.

  Ari dhe hekuri kan dharmat e tyre prkatse. N t njjtn mnyr, qeniet njerzore kan dharman ( spiritualitetin) e tyre. Nse qeniet njerzore devijojn nga dharma e tyre – mnava dharma – nuk mund t quhen m njerz. Lavdia e njerzve qndron n dharman e tyre. Pra, sht e dshirueshme q ata t jen besnik ndaj svadharmas s tyre [dharmas s vet]. Edhe nse njerzit ndihen mir nse jetojn si kafsh dhe e kan shum t mundimshme t jetojn si qenie njerzore, ata do t duhet t jetojn si njerz( duke bere praktike shpirterore). Pavarsisht vuajtjes, karakteri i tyre shpirteror si qenie njerzore nuk duhet humbur.

  Ktu termi svadharma do t thot mnava dharma, dhe paradharma nnkupton do gj q sht jasht ksaj mnava dharma. sht m mir t prqafosh vdekjen e vendosur n svadharma; pr njerzit pashu dharma [dharma e kafshve] sht e rrezikshme. Njerzit duhet t qndrojn gjithmon t vendosur n mnava dharma e tyre; aty qndron madhshtia e tyre. As pr nj moment njerzit nuk duhet ta harrojn kt.

  Shrii Krśńa ka thn pikrisht kt gj – q njerzit duhet t vendosen gjithmon n idealin e njerzimit dhe t jen nj me t. Le t jetojn pr hir t njerzimit t tyre dhe t vdesin nse sht e nevojshme pr hir t humanizmit t tyre. Kjo sht e vrteta m e lart e jets njerzore. T gjykosh vdekjen pr hir t dharma sht gjithmon e preferueshme. T adoptosh pashu dharma, paradharma, pr hir t knaqsis nuk mund t mbshtetet n asnj mnyr.


  Shrii Shrii Anandamurtiji

 8. #488
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kujdes nga Dogma

  Publikuar ne: nanda Vacanmrtam

  Strukturat

  Pr sa i prket solidaritetit strukturor, forma m e mir sht forma ovale. "Oval" do t thot (n latinisht ovum do t thot "vez") "e ngjashme me nj vez, jo tamam si nj vez, por n nj far mase si nj vez; jo tamam eliptike por deri diku eliptike”. T gjith trupat qiellor jan t asaj forme. Kjo sht arsyeja pse n sanskritisht ky univers quhet Brahmńd́a. (Ańd́a do t thot "vez". Dhe nga fjala sanskrite ańd́a u b ańd́ n gjuhn urdu.)

  Tani, ky univers i yni sht shum i madh, por jo i pafund. sht nj figur eliptike, nj figur ovale, q do t thot se ka nj vij kufitare. Po, sht shum i madh, dhe n fakt aq i madh sa nuk mund ta masim; por n teori mund t matet.

  Vetm tani thash se figura m e prshtatshme sht e ashtuquajtura ovale, ose eliptike. Merrni rastin e nj atomi t vogl. Ja far ndodh? N at struktur ekziston brthama, lnda m e rnd e strukturs, dhe elektronet lvizin rreth asaj brthame. Nj struktur e ngjashme sht struktura jon eterike: toka sht brthama dhe hna lviz rreth ksaj brthame. Struktura tjetr m e madhe sht sistemi yn diellor: dielli sht brthama dhe kaq shum planet po lvizin rreth tij. Dhe struktura m e madhe sht struktura kozmologjike: Parama Puruśa (Puruśottama, Brthama Supreme, Qendra Supreme) sht n mes, dhe kaq shum objekte t animuara dhe jo t animuara po lvizin rreth saj.

  Tani, kjo lvizje ndikohet nga dy forca. T gjith studentt e shkencs e din se ata jan forca centripetale dhe forca centrifugale. Forca centripetale prpiqet t zvogloj rrezen, dhe forca centrifugale prpiqet t largoj objektin n lvizje nga brthama. N Sanskritisht kjo forc centripetale quhet Vidy dhe forca centrifugale quhet Avidy. (N gjuhn e zakonshme, pr Avidy ne prdorim fjaln "Shaytn" - "Satan" n anglisht.)

  Tani me vetdije ose pa vetdije, me vetdije ose pa vetdije, do entitet, qoft fizik apo psikik, po lviz rreth asaj Parama Puruśa. N rastin e objekteve t fundme ose strukturave ose sistemeve t fundme, kur nj entitet lvizs largohet shum nga brthama e tij, ai trhiqet nga nj brtham tjetr dhe gjat ksaj trheqjeje ndodhin kaq shum prplasje midis kaq shum brthamave. Por n rastin e rendit kozmologjik, ekziston nj brtham e vetme pr t gjith universin e shprehur dhe t pashprehur. Pra, shtja e tejkalimit t juridiksionit t asaj brthame nuk lind. Kjo do t thot, kur qeniet njerzore ndikohen shum nga Avidy, rrezja e tyre nga brthama rritet, por rrezja sht gjithmon aty. Nj njeri, nj kafsh, nj bim, nj objekt i pajet - t gjith do t duhet t lvizin; dhe prandaj thash q lvizja sht jet. Pa trazim do t thot vdekje.

  Kur dogma funksionon n nj struktur
  Dhe kur njerzit udhhiqen nga dogma – jo t udhhequra, t kontrolluara nga –, trazimi i tyre humbet, kshtu q ata bhen t pajet. Ata jan m keq se kufomat. Pra, ju djem dhe ju vajza, duhet ta dini se nuk duhet t lejoni kurr asnj dogm t'ju shtyj, t'ju largoj nga brthama juaj. Asnjher mos lejoni q rrezja juaj t rritet. Gjithmon prpiquni t zvogloni rrezen. Gjithmon prpiquni t afroheni gjithnj e m afr brthams superiore s ktij universi.

  Dogma gjithashtu nj struktur

  Ju mund t pyesni: “Bb, far sht dogma?” Duhet t mbani mend, ju jeni t gjith djem dhe vajza t arsimuar: dogma sht nj struktur psikike. T gjitha idet jan struktura psikike; por n lidhje me vijat e tyre kufitare duhet t ket njfar fleksibiliteti.

  Un mendoj se disa prej jush kan rn n kontakt me teorin ton Prout. Un mendoj se ju e keni kaluar at. sht pika e pest, faktori i pest themelor, ku thuhet se stili i shfrytzimit duhet t pershtatet n prputhje me ndryshimin n koh, hapsir dhe person. A nuk thash kshtu? Kjo do t thot, ka, ose ka gnjeshtra, hapsir pr fleksibilitet - pa ngurtsi, fleksibilitet. Sepse mendja e njeriut nuk do t toleroj asgj t ngurt. Krkon lvizje. Jo vetm lvizje, ajo krkon lvizje t prshpejtuar.

  Por far sht dogma? Dogma sht gjithashtu nj ide, por ka ngurtsi t vijs kufitare. Dogma nuk do t'ju lejoj t shkoni prtej periferis s asaj vije kufitare. Domethn, dogma shkon kundr fryms themelore t mendjes njerzore.

  (Me vetdije ose pa vetdije, do objekt do t duhet t lviz rreth brthams supreme. Nuk ka alternativ. Por n rast dogme, far ndodh? Ndrsa lviz pran brthams, mendja e njsis ndikohet shum nga Mendja Kozmike si ajo ecn drejt Brthams pr qllim t rastsis.Dhe kur n fakt prkon, mendja e njsis bhet njsh me Mendjen Kozmike dhe Mendja Kozmike nuk njeh dogm.)

  Pra, q nga piknisja duhet t jesh aktiv, t jesh i zshm, n luftn kundr ndikimit t dogmave. Pr shkak t ktyre dogmave shoqria njerzore nuk mund t prparonte si duhet. Prndryshe, intelekti njerzor sht zhvilluar shum gjat pes mij viteve t fundit; sht zhvilluar akoma m shum gjat dyqind viteve t fundit; dhe q nga Lufta e Dyt Botrore – gjat dekadave t fundit – sht zhvilluar akoma m shum.

  Kriza e qytetrimit

  Tani, megjithse ka pasur prparim intelektual, ka nj kriz civilizimi. Cila sht baza e ksaj krize? Pse kriza? Kriza sht se ekzistenca njerzore n nivelin psikik sht rrezikuar nga dogmat. Vet ekzistenca e saj n nivelin psikik sht rrezikuar nga dogmat. N planin fizik mund t rrezikohet ose jo, ose mund t mos jet rrezikuar, por n planin psikik ekziston rreziku. Nse merrni garanci n nivelin fizik n lidhje me ngrnien dhe pirjen, gjumin dhe strehimin, kjo nuk do t mjaftoj. Ju dshironi t jeni pa rreziqe n fushn e mendjes tuaj, n fushn e intelektit tuaj. Ju dshironi prparim psikik t papenguar, t pandaluar - prparim intelektual. Por disa dogma me gojt e tyre gllabruese po prpiqen t'ju han.

  Merrni pr shembull komunizmin, marksizmin. sht nj dogm e till. Nuk do t'ju lejoj t mendoni prtej periferis s saj. Pra, sht detyr e t gjith intelektualve q t'i bjn njerzit t ndrgjegjshm pr t tashmen dhe t ardhmen e tyre dhe t kujdesshm ndaj ndikimit gjithprfshirs t dogms.

  E juaja sht nj rrug drejt Lumturis Supreme, dhe ju do t duhet t ecni prpara drejt Brthams Universale. Tani, kaq shum objekte me kaq shum mendje, kaq shum bim dhe kaq shum kafsh kan t gjith mendjen. Ju thash se n rastin e krijesave t pazhvilluara, mendja do t thot instinkt i lindur, por n rastin e qenieve njerzore, mendja do t thot nj forc gjithnj n zgjerim. T gjith lvizin, me vetdije apo pa vetdije, me kaq shum ide, me kaq shum ndjenja, me kaq shum prirje, me kaq shum dshira. Por do aspirant, do artist, do shkenctar dhe do filozof duhet t prfshihet n kt vrtetsi supreme – se ata do t duhet t jen njsh me Supremin, se secili do t duhet t prkoj brthamn e tij mikrokozmike me Njshin makrokozmik. Dhe gjat lvizjes drejt ksaj Brthame Makrokozmike, asnj bariere nuk duhet toleruar, asnj penges nuk duhet inkurajuar. Le t ket nj lvizje pa pengesa per t gjithe njerzimit, le t ket nj prparim pa pengesa t njerzimit. Njerzimi q nuk njeh ngjyr, asnj penges racore apo gjaku, asnj penges historike apo tradicionale. Qeniet njerzore kan t njjtn trashgimi njerzore dhe ata duhet t qndrojn me guxim mbi at trashgimi dhe t ecin prpara me flamurin e njerzimit universal.

  Kalyńamastu.

  Sarveʼtra sukhina bhavantu
  Sarve santu nirmayh;
  Sarve bhadrńii pasyantu
  Na kashcid dukhampnuyt.

  “Le t jen t gjith t lumtur n univers. Le t jen t gjith n univers t lir nga t gjitha smundjet. Lrini t gjith n kt univers t shohin ann e ndritshme t gjithkaje. Askush t mos detyrohet t psoj vuajtje.” Shubhamastu.

  Pas fjalimit, autori tha m tej:
  Kush sht Keshava? A ka ndonj Keshava ktu? Ti je Keshava. Ju e dini se shkaku kryesor i t gjitha problemeve njerzore dhe t gjitha vshtirsive sht mendja e trazuar, mendja e luhatshme. N koht e vjetra, ajo mendje e luhatshme, ajo mendje e luhatshme gjithprfshirse, quhej keshi. Dhe si ta kontrollosh, si ta vrassh at mendje shqetsuese? Pr qllimin, shkenca sht, ku mendja sht e shqetsuar, ju duhet t kontrolloni frymmarrjen. Dhe kur frymmarrja sht e kontrolluar, mendja do t kontrollohet, dhe kur frymmarrja sht shqetsuese, ather bni meditim. Kur mendja kontrollohet, ather frymmarrja do t kontrollohet. Pra, meditimi sht ilai m i mir pr smundjet e zemrs, pr smundjet e mushkrive. Duhet ta dini. Kur jeni duke br ndonj pun t vrazhd – mundje, vrapim – frymmarrja juaj do t jet a-h-a-h – si kjo. Frymmarrja do t jet e shqetsuar. Dhe kur jeni duke menduar thell, duhet t jet shum i ngadalt. Dhe kur t jeni plotsisht, t themi, t zhytur n meditim, ather vshtir se do t ket ndonj frymmarrje. Kjo faz quhet samdhi, frymmarrja plotsisht nn kontroll. Pra, ai demon keshi, ajo mendje e trazuar, kontrollohet duke kontrolluar frymmarrjen. Pra, ai kontroll i frymmarrjes quhet kesh + a = keshava. Keshava do t thot "fakulteti q kontrollon mendjen shqetsuese". Pra, "Keshava" do t thot "Zot".

  Shrii Shrii Anandamurtiji

 9. #489
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Prjetsia mbetet nj gjendje konstante”

  Oh po, kjo sht nj e vrtet dhe jo relative… Nj e vrtet me “V” t madhe.

  Mund t interpretohet n mnyra t ndryshme dhe, nse duam, mund ta banalizojm, ta konsiderojm t qart.

  Por kjo fraz mishron kuptimin dhe kuptimin e vet jets. Pr t qen i sinqert, ai prmban kuptimin e t gjith Krijimit, nj lvizje t pafundme dhe pr rrjedhoj t prjetshme, t krijimit, t transformimit, t lvizjes…

  “Qllimi i jets njerzore sht arritja e ndrgjegjes supreme, asnj qllim tjetr nuk mund t pranohet.

  Por qeniet njerzore jetojn n nj bot relative. Ata duhet t qndrojn brenda kufijve hapsinor, kohor dhe personal. Pra, njeriu duhet t kaloj jetn duke mbajtur nj prshtatje t duhur me kohn, hapsirn dhe personin. Qllimi i qenieve njerzore sht Ndrgjegjja Supreme, sht Entiteti Suprem, Entiteti Absolut.

  Ndrsa njerzit lvizin, nga bota relative n botn absolute, ata duhet t ruajn prshtatjen e duhur me gjithka. I njjti rregullim, i njjti ekuilibr gjeneron nj bekim pr shoqrin. Dhe nga kjo prfiton edhe subjekti individual. Nse dikush nuk e ruan prshtatjen, shoqria nuk prfiton dhe askush individualisht nuk do t prfitoj.

  Pr shkak t mungess s ekuilibrit, edhe praktika shpirtrore e njeriut sht e shqetsuar. Si rezultat, prparimi individual pengohet. Jo vetm kaq, ngadalsimi fillon. Qllimi juaj duhet t jet udhtimi i vazhdueshm, adekuat dhe i balancuar mir.

  Njeriu duhet t shkoj drejt Thelbit Suprem.

  Qeniet njerzore jan udhtar n rrugn e prjetsis, karakteristik e tyre sht t ecin prpara pa u ndalur. Ata nuk duhet t ndalen n asnj rrethan.

  Streha m e madhe pr qeniet njerzore sht Ndrgjegjja Supreme. Pra, ata duhet t ecin prpara pa frik. Ata duhet t jen t patrembur, sepse Entiteti m i fuqishm n bot sht me ta. Nuk ka asnj arsye pr t pasur frik, nuk ka arsye pr t qen i turpshm. Nga kush duhet t ket frik nse pushteti Suprem sht me t?

  Pse duhet t kemi ndonjher frik?

  Por ne duhet t ecim prpara n mnyr t ekuilibruar. Ndrsa i shrbeni gjith shoqris, do t duhet t ecni prpara sepse nga njra an do t jeni t bekuar nga shoqria, dhe nga ana tjetr do t merrni frymzim prej saj duke ju lejuar t ecni prpara me shpejtsi shum m t madhe.

  Duhet t mbani mend gjithmon se kjo bot e krijuar u krijua nga Ndrgjegjja Supreme. Pra, sht shum, shum e dashur pr ju. Kur u bni shrbim qenieve t krijuara sht tamam si kur po i shrbeni Ndrgjegjes Supreme.

  Qeniet njerzore jan entitete q kan racionalitet dhe intelekt. Shkalla n t ciln qeniet njerzore mund t'i shrbejn bots sht m e madhe se ajo e do krijese tjetr. Pra, mbani mend gjithmon se ju jeni djali dhe vajza m e madhe e Ndrgjegjes s Lart, djali dhe vajza e tij e dashur.

  Pra, detyra juaj sht t prdorni plotsisht dhe si duhet kt trup dhe mendje fizike. Duke menduar gjithmon pr T dhe duke folur me T, bhet ngritja psikike. Vazhdoni t lvizni drejt saj. Vetm n T qndron e mira juaj individuale dhe shoqrore. Ti erdhe me trupin e njeriut, me intelektin e njeriut. Jeta juaj njerzore do t jet e frytshme.

  Me hirin e Tij Suprem ju keni nj trup njerzor dhe nj mendje njerzore dhe gjithashtu duhet t keni parasysh se vetm me Hirin e Tij ju duhet t ecni prpara n jet. Vetm me Hirin e Tij do ta merrni.

  Ju do ta arrini at, ju me siguri do ta arrini at.”

  Shrii Shrii Anandamurti

 10. #490
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Kan thene se qenjet njerzore jan t trefishta n karakter: fizike, psikike dhe shpirtrore. Dhe qasjet njerzore jan katr n numr: fizike, fiziko-psikike, psikike dhe psiko-shpirtrore.

  Mjerimet dhe ankthet, knaqsia apo qetsia q gzon nj njeri apo nj kafsh n shtresn fizike jan jashtzakonisht t kufizuara. Domethn, valt e halleve dhe anktheve, ose te knaqsis, funksionojn brenda nj sfere t shkurtr dhe pr kt arsye ato jan thjesht t nj natyre t prkohshme. Personi ose hapsira sht gjithashtu jashtzakonisht e kufizuar.

  N rastin e njerzve, dhe gjithashtu n rastin e disa kafshve t zhvilluara – kafsh si qent apo majmunt – ka edhe knaqsit fiziko-psikike dhe dhimbjet fiziko-psikike. Megjithse juridiksionet e atyre knaqsive ose atyre dhimbjeve jan t kufizuara, ato juridiksione jan m t mdha se t parat, domethn m t mdha se juridiksioni i knaqsis ose dhimbjes fizike t pastr.

  N rastin e njerzve, ka knaqsi psikike ose dhimbje psikike. N rastin e kafshve, shumica e tyre i kan knaqsit dhe dhimbjet vetm n shtresn fizike, dhe ato vijn, ose krijohen, si nj instinkt i lindur.

  Por n rastin e kafshve dhe njerzve t zhvilluar, gjithka nuk sht vetm e lindur; disa gjra jan t imponuara. Dhe jo vetm t imponuara, ka disa gjra t zhvilluara vet. N to, pra, te kafsht e zhvilluara dhe te njerzit, ka edhe gjeni, edhe teknike. Por n rastin e kafshve t pazhvilluara, nuk ka asgj te tille si nj gjeni apo teknike.

  E dini, gjeniu sht nj aftsi e lindur. Dhe far sht nj teknik? “Teknik” do t thot q nj fakultet i zakonshm qe sht zhvilluar n nj shkall t jashtzakonshme efikasiteti. Kjo mund t bhet nga krijesat e zhvilluara dhe njerzit. Qent e zbutur, majmunt e zbutur, mund t bjn shum gjra, sepse edhe pse jane kafsh, ata jan kafsh t zhvilluara. Por gjenialitetin vshtir se do ta gjeni n ndonj kafsh t zhvilluar. Do ta gjeni vetm te njerzit.

  Tani kur njeriut i jepet mundsia t shijoj knaqsit fiziko-psikike, ai nuk gjen interes pr knaqsit fizike, sepse knaqsia fizike nuk sht vetm e paprpunuar n cilsi, por edhe e nj natyre shum t prkohshme. Ajo zgjat pr nj periudh t shkurtr. N nivelin psikik, njeriu sht qenie e gjall dhe mbizotruese. Ai bn dika t re, dshiron t bj dika tjeter t re, t marr m shum knaqsi psikike; dhe ai shpik shum gjra, dhe angazhohet n ndjekje psikike. Kto gjra nuk mund t bhen nga kafsht [t pazhvilluara] apo edhe nga krijesa t tjera t zhvilluara. Dhe ktu qndron specialiteti i qenieve njerzore. Por nuk do t them se sht specialiteti i qenieve njerzore, sepse n sferat psikike knaqsia q merr nuk sht gj tjetr vese nj lloj projeksioni pozitiv i mendjes tnde. Nuk krijon asgj konkrete, asgj t qndrueshme. Dhe sa her q ndodh ky lloj projeksioni pozitiv, vjen nj projeksion tjetr, nj projeksion negativ, vetm pr ta kthyer mendjen n normalitet. Kjo do t thot, knaqsia psikike q merrni kundrveprohet ose neutralizohet nga nj projeksion negativ - nga dhimbja q merrni pr shkak t nj projeksioni negativ. Plus dhe minus e bjn at zero. Kshtu q un thash se nuk mund t ket zhvillim apo prparim n sfern fizike apo psikike.

  Tani n rastin e qasjes psiko-shpirtrore, far ndodh? Qasja njerzore ndaj shtjeve shpirtrore nnkupton luftn kundr kufizimeve t kohs, hapsirs dhe personit. Pra, sht zakoni m i mir i qenieve njerzore. Dhe ktu qndron dallimi mes njeriut dhe kafshs. Edhe kafsht e zhvilluara nuk mund ta bjn kt. Tani n rrjedhn e ktij prparimi psiko-shpirtror, kur nj aspirant i veant kalon vijn e argjendt t demarkacionit midis relativitetit dhe absolutit, ai shkon prtej prekjes s t gjitha skllavrive t ksaj bote. Dhe ky sht destinacioni prfundimtar, dhe ky sht desideratum suprem , i t gjitha qenieve njerzore. Dhe kjo qasje e njerzve quhet Bhgavata Dharma. sht Dharma natyra e lindur dhe e duhur, sht Dharma e vrtet. T gjitha idet e tjera jan bazuar n izma dhe dogma. Ato mund t funksionojn brenda fushs s tre relativiteteve - faktorve kohor, personal dhe hapsinor. Njeriu q sht inteligjent duhet q n fmijrin e tij t ec n rrugn t psiko-spiritualitetit. Sa m shpejt q nj njeri t filloj ose t ec n kt rrug t psiko-spiritualitetit, aq m mir sht. Ai qe ben kete praktike shpirtrore sht me i bekuari ne te gjithe universin.

  Shrii Shrii Anandamurti

 11. #491
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Publikuar ne:

  nanda Vacanmrtam

  Zgjimi i grave

  Sot do t'ju tregoj nj episod t historis tantrike - nj episod q pothuajse ka humbur. Un mendoj se ju t gjith e dini se Sadshiva ishte Mahakaola e par Tantric n kt planet. Misioni i tij ishte Kurvantu vishvaḿ Tntrikam - "Pr t futur t gjith universin n kultin Tantric". T bhesh tantric do t thot t luftosh drejtprdrejt kundr forcave dhe pengesave kundrshtare n rrugn e prparimit dhe t predikosh ungjijt e lart t humanizmit universal. Q qeniet njerzore jan m t mdhat nga t gjitha qeniet e gjalla, duhet t vrtetohet me veprim, jo thjesht me fjal apo parime morale teorike.

  N at faz t hershme t qytetrimit njerzor, kishte m shum prarje dhe prplasje midis klaneve dhe fiseve t ndryshme sesa sot. Prandaj ishte m e sigurt pr qeniet njerzore t jetonin n kodra. M von, me zhvillimin e qytetrimit, ata u zhvendosn n fusha dhe u vendosn n pyje dhe pllaja. Por n ato dit t hershme, ata flinin n shpella kodrinore pasi kishin bllokuar hyrjet me gur t mdhenj. Zjarri nuk ishte zbuluar ende, kshtu q ata nuk mund t mbroheshin duke djegur zjarre rreth kampeve t tyre n shpella dhe pyje. Zjarri u zbulua shum m von.

  Kodrat n t cilat jetonin njerzit quheshin gotra n sanskritishten e vjeter veda. Pra, nse nj person i quajtur Rma jetonte n nj kodr t caktuar, kodra quhej "Rmagotra". N mnyr t ngjashme, kodra ku jetonte Shyma njihej si "Shymagotra" dhe t gjith njerzit q jetonin n t i prkisnin asaj gotrs. Ky ishte sistemi i ndjekur n at periudh t hershme t zhvillimit shoqror. Prpara atij [sistemi patriarkal], do kodr drejtohej nga nj gotramt, ose nn klani. Antart e klanit do t'i bindeshin t gjith asaj dhe do t prezantoheshin me emrin e saj; dhe po kshtu vet kodra do t emrohej sipas atij matriarku. Kto dit ky sistem ka evoluar n nj sistem dogmatik klanor apo kaste.

  Pra, do kodr u emrua sipas t urtit t saj. Nse Maharśi Kshyapa [I Urti i Madh Kashyapa] ishte udhheqsi i nj klani kodrinor, ai klan quhej Kshyapagotra. Nse Maharśi Bharadvja ishte udhheqsi, ai quhej Bharadvjagotra. Kshtu, sistemi i hershm matriarkal u pasua nga nj sistem patriarkal i udhheqjes.

  Ata njerz q jetonin n t njjtn kodr nn nj patriark t prbashkt jetonin njsoj si vllezr e motra. Megjithat, ata i konsideronin antart e komuniteteve t tjera kodrinore si armiqt e tyre vdekjeprurs. Dhe duke qen se t gjith n nj kodr ishin vllezr e motra, ata nuk mund t martoheshin mes tyre. Pra, far do t bnin ata pr t'u martuar? Nj klan do t mundte nj klan fqinj n betej dhe ata do t'i trhiqnin me forc grat e mundura, me duar t lidhura, prsri n kodrn e tyre pr nj jet robrie shtpiake. Meshkujt e klanit t mundur u prdorn si skllevr.

  Edhe sot e ksaj dite, ekziston nj zakon ku nna e pyet djalin e saj n prag t martess: "Ku po shkon?" Ai prgjigjet: "Do t t sjell nj shrbtore". Vjen nga ato dit kur klani fitimtar i trhiqte grat e mundura n kodrn e vet. Jo vetm kaq – pr t lidhur dik ju nevojitet nj litar ose nj zinxhir ([tani] i quajtur gṋt́chaŕ).Grat do t ktheheshin n ato dit me zinxhir n kyet e duarve, prndryshe ato mund t iknin. Shiriti i hekurt q mban sot nj grua e martuar sht nj simbol i atij robrie t hershme. N ato dit edhe grat luftuan n betej, dhe shpesh goditeshin n kok dhe plagoseshin rnd. Nj shenj e vogl e vermilionit erdhi pr t prfaqsuar gjakun q rrjedh nga kokat e tyre t plasaritura. Por sot nj grua duhet t mbaj at shenj vermik nse do t njihet si e martuar. Kjo sht krejt ndryshe nga ideja origjinale. N fakt, t gjitha kto jan thjesht dogma t ndryshme.

  N Ananda Marga kam thn se ata q dshirojn t prdorin vermilion si nj shenj dekorative mund ta bjn kt. Disa femra plqejn t veshin byzylyk plastik, t tjerve u plqen t veshin t hekurt. Un nuk do t kundrshtoj prdorimin e ktyre stolive. Po kshtu, nse dikush prdor vermilion n ball, nuk kam asgj pr t thn kundr tij, sepse edhe kjo sht shtje dekorimi. Ata q duan t prdorin vermilion mund ta bjn kt. Megjithat, shpresoj q arsyeja origjinale e prdorimit t vermilionit t jet e qart.

  Pra, edhe sot grat mbajn shenjn e robris duke mbajtur rrath hekuri n kyet e dors, duke ln kshtu prshtypjen se ato jan mposhtur; ata ende prdorin vermilionin q fillimisht simbolizonte gjakderdhjen; ata ende e lidhin gnt́chaŕ pas martess, q simbolizon rrmbimin e tyre me forc; dhe dhndri ende i thot shpesh nns s tij n prag t nisjes s tij pr martes: "Do t t sjell nj shrbtore". Sa absurde! Askush nuk sht shrbtor i askujt. Sistemi i skllavris u hoq shum koh m par. Ju duhet t'i kundrshtoni kto besime dogmatike. Ata jan shum t kundrshtueshm. Ju duhet kuptoni historin pas tyre dhe m pas bni gjn e duhur.

  Kishte tre grupe kryesore etnike n Indi n ato dit: Austrik, Mongol, dhe Negroid. N Indin [Lindore] t gjith u przien n nj. Austrikt jo-arian me ngjyr t errt ishin populli origjinal i Indis, dhe kshtu ka gjak austriak n shumicn e popullsis aktuale t Indis. Bengalejt, duke qen nj przierje e ktyre tre grupeve, evoluan n nj mnyr t veant dhe zhvilluan nj psikologji t veant. Ata kan zhvilluar disa karakteristika morfologjike nga t cilat mund t konkludohet lehtsisht se ato jan Bengalisht. Pamja fizike dhe natyra e tyre jan rezultat i nj lloji t veant t przierjes s gjakut. Ato grupe q kan gjak t przier jan prgjithsisht shum inteligjent dhe populli bengali nuk bn prjashtim. Prve t qenit inteligjent, ata kan edhe tipare t tjera t theksuara psikologjike q i karakterizojn si bengale: ata jan fanatik sporti, madje edhe ata q vet nuk merren me asnj sport, dhe jan po aq t mendur pr teatrin n ajr t hapur dhe teatrin e vendosur ne salla te mbuluara. Kto tipare psikologjike rrjedhin nga integrimi i grupeve t ndryshme racore.

  N ditt e Shiva-s, tre grupe etnike u ndrthurn. Njri ishte grupi austriak, populli i zi jo-arian; i dyti ishte grupi mongol q erdhi n Indi nga veriu, pra nga Tibeti dhe Kina; dhe i treti ishte grupi arian me ngjyr t bukur q hyri n Indi nga perndimi. Ariant ndahen m tej n tre grupe. Ariant e veriut t largt jan nordik. Lkura e tyre sht e kuqrremt n t bardh, flokt e tyre jan t kuqrremt dhe iriset e syve jan kafe, q do t thot edhe e kuqrremt. Grupi i dyt, grupi alpin, ka flok t kaltrosh, iris t kaltrosh dhe nj ehre t bardh roz. Grupi i tret, grupi mesdhetar, ka nj ngjyr t bardh qumshti, flok t zinj dhe iris t zeza. Ariant q u vendosn n Indi vinin kryesisht nga ky grup mesdhetar dhe u konvergjuan, si u prmend, me mongolt nga veriu [dhe me austrikt].

  Kishte nj disharmoni t prgjithshme midis ktyre tre grupeve q ishin bashkuar n Indi, e shprehur n grindje dhe prplasje t shumta midis klaneve t ndryshme kodrinore. N ato dit, nj parti lufte do t hipte plotsisht e armatosur n nj kodr rivale pr t sjell nj grua me forc. Edhe sot, n disa pjes t Indis, dhndri dhe partia e tij e bjn kt si nj ritual martese duke hipur mbi kal t armatosur plotsisht n ceremonin e martess dhe duke organizuar nj betej sillse. Udhheqsi i grupit, pra dhndri, quhet bara, q n sanskritisht do t thot "m i miri nga shorti", sepse at dit ai sht njeriu m i rndsishm.

  Ky konflikt kryesisht racor midis klaneve t ndryshme kodrinore ishte i egr gjat periudhs s Lord Shiva. Shiva punoi shum pr t kultivuar nj miqsi t prsosur mes tre grupeve ndrluftuese. Ai e dinte se n munges t nj miqsie t till, e ardhmja e njerzimit ishte e errt. Ashtu si Krśńa donte t bashkonte t gjith njerzit e Indis s athershme dhe t krijonte nj Mahbhrata [India e Madhe], n mnyr t ngjashme, Shiva dshironte t bashkonte tre grupet ndrluftuese. Ai mendonte se kulti dhe ideologjia e tij e lart shpirtrore dhe shkolla e tij unike e mjeksis nuk do t prcilleshin si duhet te brezat e ardhshm nse njerzit do t vazhdonin betejat e tyre racore.

  Ishin edhe ditt e poligamis. Vet Shiva kishte tre gra - Prvatii, nj vajz ariane; Klii, nj vajz austriko-dravidiane; dhe Gauṋg, nj vajz mongole. Ai shpresonte se kto martesa do t rivendosnin frymn e miqsis midis tre racave. Me ndihmn e tre grave t tij, ai prhapi ungjijt e Dharma shpirterore dhe praktikat e Tantrs Yoga. Ishte nj avantazh i madh pr Shivain q ai u pranua si Zot njlloj nga ariant, mongolo-tibetiant dhe austrikt. Shum m von, edhe budistt dhe xhaint e pranuan at si perndin e tyre, sepse Shiva donte t sillte nj przierje t racs njerzore. Ky sht i njjti Shiva q njihej mes budistve si Bat́uka Bhaerava. Nga "Bat́uka" vijn fjal t tilla si "Buŕo", "Baŕuy", "Buŕa", "Boŕ" [t gjitha zbatohen pr Shivain] dhe "Buŕoshiva".

  N shum qytete dhe qyteza t Bengalit do t hasni [emrin e vendit] Buŕoshivatal. Buŕoshiva ishte Shiva i budistve. N Kalkut, zona prreth Buŕoshivatal u b e njohur si Buŕo Bjr [bjr = "pazari", "tregu"]. Shum njerz nga Marwar u vendosn atje dhe u b nj treg i begat, por u shqiptua gabimisht "Baŕa Bjr" ["Tregu i madh"]. N fakt, fillimisht nuk ishte nj treg i madh. Natyrisht, ka Baŕa Bjr n shum qytete, por ky Baŕa Bjr n Kalkuta nuk u emrua sepse ishte nj "treg i madh"; m tepr ishte zona e tregut q rrethonte tempullin Buŕoshiva.

  M von Shiva mendoi se duhet t kishte media t prshtatshme pr t propaganduar idealet madhshtore dhe t larta q Ai po msonte. Tomr patk yre do tre bahibre do shakti ["Jepini forc personit t cilit i jepni flamurin pr t mbajtur"]. Prndryshe, kush do t ishte n gjendje t mbartte kaq shum njohuri, menuri, intelekt e t tilla ne nj kult te thell shpirtror? Nuk mund t pritet q njerzit e paaft t mbajn trashgimin e asgjje. Nse i msoj dika nj personi t paaft ose t padshiruar, ajo nuk do t jap asnj fryt, do t shkoj dm. Nj afk nuk mund t msoj kurr t flas si nj zog mynah, sado t jet i strvitur. Personi i paaft sht si afka.

  far bri Shiva pr kt?

  Prvatii kishte nj djal t quajtur Bhaerava dhe Klii nj vajz t quajtur Bhaeravii. Shiva fillimisht msoi Bhaerava Tantra sdhan, ose kplika sdhan (sdhan tantrike q prdor kafkn e njeriut); dhe krcimi tńd́ava. Q ather, t gjith ata njerz q kan msuar praktikat tantrike jan quajtur gjithashtu Bhaerava, t gjith e prezantojn veten me emrin Bhaerava. Ata humbasin emrat e tyre individual si Rma, Shyma, Tom ose Dick, dhe automatikisht bhen pjes e Shivagotra [Familja e Shivs].

  Shiva shpalli: “Ju jeni t gjith t mit. N ciln do kodr q jetoni, jeni ende njerzit e mi. Un do t mendoj mir pr ju. Un do t mendoj pr mirqenien tuaj kolektive. Un do t punoj pr mirqenien tuaj kolektive. Ejani tek un i sigurt dhe pa frik dhe m tregoni nevojat tuaja. Un do tju ndihmoj. tmagotraḿ parityajya Shivagotraḿ pravishatu ['Lreni gotn tuaj dhe hyni n Shivagotra']."

  Kushdo q sht spiritualist ka ln gotrn e tij ose t saj dhe ka hyr n Shivagotra. N Ananda Marga gjithashtu, gotra t veanta nuk njihen. T gjitha i prkasin Shivagotra. Un kam thn vetm se n kohn e martess nusja dhe dhndri nuk duhet t ken asnj lidhje t drejtprdrejt tre breza mbi dhe tre breza m posht. Nse ky kusht nuk plotsohet, martesa nuk duhet t solemnizohet.

  Ananda Margis nuk ka kast apo gotra. E kam thn edhe m par se ndarja e njerzimit n Kshyapagotra, Bharadvjagotra, etj., sht e pakuptimt. Kjo sht vetm pr t mashtruar njerzit. Nse shikojm prapa n [antropologji] do t shohim se paraardhsit e njerzve t sotm ishin majmunt ose majmunt. Pra, nse njerzit jan shum t veant pr gotat e tyre, un do t'u them fytyrave t tyre: “Djem dhe vajza! Ti i prket majmunit gotra.”

  T gjith ne kemi ardhur nga paraardhsit tan t prbashkt, majmunt. E njjta gj sht e vrtet n lidhje me kastat. [Dikush mund t prpiqet t argumentoj se] paraardhsit e Brhmanas ishin majmunt-Brhmańas dhe paraardhsit e Kśatriyas ishin majmunt-Kśatriyas; por thjesht nuk sht kshtu. Meqense majmunt nuk kan ndonj kast t veant, dallimet e sotme t kasts jan t gjitha hipokrizi dhe keqdashje. Ju duhet t hiqni edhe mbetjen m t vogl t ktyre nocioneve t pakuptimta. Ju nuk duhet t'u jepni besim gjrave t tilla.

  Kshtu q Shiva e msoi Bhaerava. Pastaj Ai mendoi: “Nse kt ia msoj vetm djalit tim; dmth, nse vetm djali im e njeh kt kult t fsheht shpirtror, kt pasuri t madhe pr njerzimin, dhe vajza ime mbetet injorante, ather pesdhjet pr qind e shoqris do t mbeten barr pr pesdhjet pr qind t tjer; domethn, grat do t mbeten barr pr burrat dhe lvizja e burrave gjithashtu do t pengohet shum.” Edhe n ato dit, shtat mij vjet m par, Shiva mendonte n kt mnyr. “Nse i jap vetm forcn dhe prgjegjsin pr t'ia bartur barrn djalit tim, Bhaerava, kjo nuk do t jet mir. Do t m duhet gjithashtu t'i jap nj pjes t prgjegjsis vajzs sime, Bhaeravii. Dhe kjo sht ajo q Ai bri. Dhe q nga ajo dit, do grua q praktikon Tantra njihet si Bhaeravii.

  Gruaja e tij tjetr, Gauṋg, kishte nj djal t quajtur Krttikeya, por ai ishte m shum i talentuar. Edhe pse donte, nuk pati guximin moral t praktikonte Tantra. Praktika e Tantrs krkon pak guxim - nuk sht pr frikacakt. (Disa njerz thon se Krttikeya njihej si Devasenpati dhe ishte nj gjeneral i perndive [deva do t thot "zot" dhe senpati do t thot "gjeneral ushtarak"], por fakti i shtjes sht ndryshe. Gruaja e Krttikeya quhej Devsen, dhe kshtu ai ishte i Devsen's pati [burri], ose Devsenpati. Ju duhet ta hiqni kt keqkuptim t zakonshm. Nse njerzit thon se Krttikeya ishte gjenerali i perndive, ata e kan gabim.) Gauṋg ishte pak i trishtuar q djali i njrs prej bashkbashkshorteve t saj dhe vajza e bashkshortes tjetr i msoi praktikn e Tantra-s, ndrsa djali i saj doli keq. Pr ta ngushlluar dhe pr ta ndihmuar t harroj trishtimin e saj, Shiva i dha asaj dashuri dhe lumturi shtes. Kjo nuk u plqeu grave t tjera t tij, Prvatii dhe Klii, t cilat natyrisht iu ankuan atij pr kt. Por n fakt, ajo q bri ishte e drejt. Ekziston nj rim pr martesn e Shivait me tre vajza:

  T́pur t́upur vrśt́i paŕe nadey elo bn
  Shivt́hkurer biye habhe tin kany dn.
  [Pitter-patter shkon shiu, uji i lumit rrotullohet; Zoti Shiva i cili jetoi shum koh m par ishte i martuar me tre vajza.]
  Ato tre vajza ishin Prvatii, Klii dhe Gauṋg. Njerzit ankoheshin se Shiva "po krcente me Gaugn n kok". (T supozojm se po i plqeni dikujt, njerzit do t thon se po "vallzon me filanin n kok".) N ditt e mvonshme, njerzit i keq interpretuan plotsisht faktet dhe bn statuja t Shiva me kokn e Gaug's vendosur mbi kokn e tij dhe uj q rrjedh nga goja e saj.T gjitha kto jan interpretime mitologjike. A mund t jet ndonjher e mundur nj gj e till? Poeti Bharat Chandra Raygunakar shkroi n opusin e tij t famshm magnum:

  Gauṋg nme satii tr tarauṋga emani
  Jiivanasvarpa sei svmii shiromańi.
  [Gauṋg e bekuar sht xhevahiri i ulur mbi kokn e Shivait me uj q rrjedh nga goja e saj.]
  Ktu shiromańi do t thot "nj xhevahir i vendosur mbi kokn e dikujt". Nse jeni t mallkuar me dik, njerzit do t thon se ju "po krceni me filanin n kok".

  Kshtu shohim se edhe n ato dit Shiva nuk pranonte asnj dallim midis meshkujve dhe femrave. Ai ia msoi Tantra djalit dhe vajzs s tij.

  M lejoni t'ju tregoj nj histori t shkurtr pr Kliin. Nj nat ajo mendoi: “far do t ndodh nse vajza ime e vogl prballet me ndonj rrezik kur t dal pr t praktikuar Tantra? M lr t dal dhe ta ndihmoj.” N Tantra, megjithat, nuk lejohet t ndrhyhet n praktikat individuale t askujt. Bhaeravii doli dhe praktikoi sdhan-n e saj sipas udhzimeve q kishte marr. Shiva ishte zhytur tashm n samdhi n varr. Klii mendoi: "Edhe nse Shiva mund t m shoh nga larg n kt nat t errt t hns s re, ai nuk do t jet n gjendje t tregoj se kush jam n t vrtet - ai do t mendoj se jam Bhaeravii." Tani ndrsa po ecte n errsir, Klii shkeli aksidentalisht gjoksin e Shivait. Kur e kuptoi se k po shkelte, u turprua dhe nxori gjuhn [shenj turpi apo turpi n Indi]. "Kush je ti?" pyeti Shiva. Klii ishte veshur si Bhaeravii pr t mashtruar Shivain, por si mund ta prezantonte veten si Bhaeravii, vajza e tyre, burrit t saj? Kshtu Klii tha, "Un jam Kaoverii." (N Indin jugore ka nj lum me emrin Kaoverii. Njerzit gabimisht e quajn "Kverii". Fjala e vrtet sanskrite sht "Kaoverii". Drejtshkrimi n anglisht dikur ishte "Cauveri" .)

  N do rast, Klii tha se ajo ishte Kaoverii, nj emr q ajo sht quajtur edhe q ather. Ata q nuk e din historin n kontekstin e duhur thon se Shiva ishte shtrir dhe Klii qndronte n gjoksin e tij me gjuhn e ngulur jasht.

  Nga nj studim i historis msojm se n ato dit nuk kishte asnj dallim midis burrave dhe grave n lidhje me praktikat shpirtrore ose kodin shpirtror t sjelljes. Pr t'i mundsuar t gjith shoqris t zhvilloj at q Ai propozoi n fushat sociale, ekonomike, arsimore, mjeksore, shkencore dhe artistike, Shiva e msoi vajzn e Tij n t njjtn mnyr q i msoi djalit t Tij. Shiva ishte themeluesi fillestar i Tantra dhe Mahkaola i par. Ata q kundrshtojn at q bri Shiva duhet t trajtohen si oportunist. Nse dshirojn t'i mbajn grat t nnshtruara, t kufizojn t drejtat natyrore t grave, ato jan kundr Shivait dhe kodit spiritual t Dharma. N fakt, duhet t them se ata jan demon t vrtet dhe demon t till n form njerzore hedhin hije mbi lavdin e njerzimit.

  Shrii Shrii Anandamurti

 12. #492
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Prtej periferis

  Prńamadah Prnamidaḿ prńt prnmudacyate.
  Prńasya prńamdya prńamevvashisyate.

  Entiteti jo-atribues sht i pafund, dhe entiteti me atribut sht gjithashtu i pafund. Dhe kur ky Entitet i Pafundm i fundit hiqet nga Entiteti i Pafundm i formuar, pjesa e mbetur sht gjithashtu e pafundme. Pra, sht shum e vshtir t prdorsh ndonj artikull t fjals pr T pershkruar Ate te Madhin Zot. Por edhe kshtu, ai entitet ekzistencial njihet si Entiteti njjs – “Ekah devah sarvabhutesu gŕha”.

  Pse themi se, kur ne e dim, arsyeja e shndosh e di, dhe filozoft gjithashtu thon, se Entiteti Suprem sht i pafund? Pse, edhe ather, themi "Nj"? Ne e dim se Ai sht i pafund, edhe ather themi se Ai sht Nj - pse? Sepse nuk gjejm asnj entitet tjetr, asnj t dyt, t pafund; kjo sht arsyeja pse ne themi se Ai sht nj Entitet i vetm. Edhe pse i pafund, Ai sht Nj, pr shkak t mungess s ndonj entiteti t dyt. Pra, nuk gjejm alternativ vese t themi se Ai sht Nj.
  Dhe ku qndron ai Entitet njjs dhe cila sht natyra e Entitetit njjs? Meqense entiteti i vetm sht Nj, qndrimi i Tij mbetet i pakundrshtueshm prgjithmon, por far lloj entiteti sht Ai apo sht Ai? Ai sht deva. far sht deva? Fjala vjen nga rrnja "div", q do t thot "entiteti suprem dridhs" ose "entiteti suprem vibrues" - AI q lkund gjithka. Ai Vet sht i personifikuar me dridhje dhe Ai pr nga natyra e Tij lkund gjithka. Ai sht motivimi Suprem. Kudo q ka dridhje, aty sht deva.

  Por Ai nuk sht nj deva i zakonshm. Ai sht koleksioni i t gjitha dridhjeve, pra Ai sht Mahdeva. Ai sht Kontrolluesi i t gjitha dridhjeve tona, prandaj Ai sht Mahdeva. Mund t ket deva t panumrta, por Mahdeva sht Enti i vetm i vetm q kontrollon t gjitha devat, t gjitha dridhjet.

  "Sarvabhuteśu gd́hah" - Ai shtrihet i mbuluar n do entitet t shprehur. Ai shtrihet i mbuluar n do manifestim. Kto manifestime mund ose nuk mund t jen brenda fushs s organeve shqisore dhe motorike. Tani, mund t thoni, a qndron Ai i fshehur n do entitet t shprehur dhe a nuk qndron Ai prtej entiteteve t shprehura? Pr kt t fundit prgjigja sht jo. Ai sht edhe brenda edhe jasht. Ai sht brenda dhe jasht entiteteve, kshtu q Ai sht Kontrolluesi i t gjitha veprimeve. Ai sht Karmdhyakśa. Ai sht Sarvavypii, gjithprfshirs – “Sarvavypii sarvabodhantartm”. Ai sht brenda do entiteti t shprehur, dhe gjithashtu Ai sht pa do entitet t shprehur, sepse Ai sht Sarvavypii.

  "Sarvabhtntartm" - Ai sht gjithprfshirs, gjithprfshirs. Ai sht prtej fushveprimit t ktij universi t shprehur, megjithse Ai funksionon edhe brenda universit t shprehur. Pra, kur dikush do t bhet nj me T, do t duhet t shkoj prtej periferis s t gjitha ktyre shprehjeve dhe manifestimeve. Dikush do t duhet t vendos mendjen e tij mbi juridiksionin e ksaj bote fenomenale.

  --

  Burimi: Prtej periferis

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 13. #493
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhgavata Dharma

  N Universi i Madh, kapitulli “Bhgavata Dharma (Dharma e Zotit)”

  Subjekti i sotm i fjalimit sht "Bhgavata Dharma". Fjala "bhgavata" do t thot "i prket hyjnis" dhe dharma do t thot "karakteristik e natyrshme", kshtu q Bhgavata dharma do t thot "mnyra e jets q on n ngulitje n qndrimin suprem". Dharma sht nj prirje natyrore, nj karakteristik e natyrshme. I referohet nj mnyre t veant shpirtrore t jets. do objekt n kt univers ka karakteristikn e vet t lindur, ose svabhva (Sva do t thot "i vetja" dhe bhva do t thot "prirje"). Karakteristika e lindur e zjarrit sht t djeg do gj q takon. Karakteristika e lindur e qenieve njerzore sht praktikimi i spiritualitetit. Pr t br nj dallim t qart midis praktiks shpirtrore dhe prirjeve t tjera natyrore t mendjes n kuptimin e zakonshm, si ngrnia dhe gjumi, termi "Bhgavata dharma" prdoret pr t prshkruar prirjet m t larta. Bhgavata dharma i referohet prirjes s lindur q i drejton qeniet njerzore drejt Entit Suprem, e cila ngjall tek ata nj dashuri dhe trheqje spontane pr Entin Suprem. N fakt, n do qenie njerzore ka dashuri dhe trheqje pr Entin Suprem. Njeriu q nuk e ndjen kt trheqje vshtir se meriton t quhet qenie njerzore. Nj qenie e till nuk sht m e mir se nj nnnjeri, edhe pse n form njerzore. sht bhgavata dharma ajo q dallon qart qeniet njerzore nga kafsht. Edhe nj hajdut q ndjen dashurin pr Entin Suprem n thelbin e zemrs s tij, meriton t quhet qenie njerzore. Por nj i ashtuquajtur person i virtytshm ose nj njeri i ditur q nuk ndjen dashuri pr Entin Suprem nuk duhet t konsiderohet si qenie njerzore, sepse n nj person t till dharma njerzore sht e varfr. Qeniet njerzore karakterizohen nga dharma e tyre bhgavata. Ata kan nj trheqje spontane pr Supremin, t ciln jo-njerzit nuk e posedojn. Prandaj, qeniet njerzore kan nj ekzistenc t lavdishme; kafsht jo.

  hra nidr bhaya maethunaiṋca smnyametad pashubhiirnarnm;

  Dharmo hi teśamadhiko visheśo dharmena hiinh pashubhih smnh.

  Kjo shloka ilustron qart se qeniet njerzore pa bhgavata dharma jan njsoj si kafsht. Un kam thn tashm se nse qenieve njerzore u mungon bhgavata dharma ata jan n t vrtet m keq se kafsht. Kafsht nuk kan nj intelekt apo vetdije t zhvilluar; qeniet njerzore bjn. Nse qeniet njerzore nuk arrijn t prdorin intelektin dhe ndrgjegjen e tyre t zhvilluar, duke zgjedhur t shmangin ndjekjen e bhgavata dharma, ata jan armiqt e njerzimit dhe nj sharje pr racn njerzore. Veprimet e tyre, duke mos pasur asnj lidhje me bhgavata dharma, duhet t konsiderohen n kundrshtim me njerzimin dhe karakteristikn e tyre t lindur. E ardhmja e tyre do t jet e dnuar, si ajo e nj peme t madhe t goditur nga rrufeja. Masat e shtypura q dshirojn t prmirsojn veten duhet t prqafojn rrugn e bhgavata dharma. Mnyra m e leht dhe m e natyrshme q qytetrimi njerzor dhe njerzimi t rriten sht nprmjet bhgavata dharma. Nuk ka rrug tjetr. Prandaj, ata q krkojn sinqerisht mirqenien e njerzimit duhet t mbshtesin bhgavata dharma.

  Bhgavata dharma varet nga tre faktor: vistara (zgjerimi), rasa (rrjedhja) dhe sev (shrbimi). Kuptimi i fjalprfjalshm i fjals vistara sht zgjerim, domethn t drejtosh mendjen drejt Entit t gjer Kozmik. Kjo lvizje psikike drejt Entit t gjer Kozmik nuk varet nga faktor t jashtm. Pr t ecur drejt atij Entiteti Suprem, s pari duhet t kaprceni dhe t kaprceni t gjitha llojet e poshtrsis dhe voglsis. Prandaj, nj ndjeks i Bhgavata Dharma duhet t bj nj luft t pamshirshme kundr ktyre tendencave kufizuese brenda mendjes s tij ose t saj, si dhe n shoqrin n prgjithsi.

  Kur mendja sht e kufizuar brenda kufijve t ngusht t voglsis, nj atmosfer e ndotur mkati prhapet prreth. Por kur mendja njerzore zgjerohet, shklqimi i virtytit bhet gjithnj e m i dukshm dhe njerzimi lartsohet n lartsit e hyjnis.

  Vistrah sarvabhtasya Viśńorvishvamidaḿ jagat;

  Draśt́avyamtmavattasmdabhedena vicakśańaeh.(1)

  [Ky univers nuk sht gj tjetr vese zgjerimi i t gjith faktorve themelor t Viśńu.]

  Prandaj, njerzit e menur e identifikojn gjith kt univers me veten e tyre.

  Vetm qeniet njerzore mund t zgjerojn mendjen e tyre sepse vetm ata kan mundsin t ndjekin bhgavata dharma. Tanipyetja sht, si mund t ndjekin qeniet njerzore bhgavata dharma dhe kur duhet t fillojn?

  Qeniet njerzore duhet t praktikojn bhgavata dharma q nga fmijria e tyre, q nga mosha pes vje. Jeta e njeriut sht m e vlefshme se jeta e krijesave t tjera. Prandaj, do krijes n mnyr t pandrgjegjshme dshiron t arrij nj korniz njerzore, sepse vetm me nj korniz njerzore sht e mundur t praktikosh shpirtrore dhe t kryesh vepra fisnike. Shkrimet e shenjta thon se praktika e bhgavata dharma duhet t filloj q n fmijri. Ata q prqafojn bhagavata dharma e shohin t gjith kt krijim si nj manifestim t Viśńu (Parama Puruśa). Nj figur e vogl e Viśńut nuk sht imazhi i vrtet i Viśńu pr ta. Ata e duan formn e dukshme t Viśńu sepse jan n nj marrdhnie t pazgjidhshme dashurie me Parama Puruśa.

  Anayamamat viśńoramat premasaḿgat.

  Dashuria ekskluzive pr Viśńun mund t quhet dashuri prema ose hyjnore sepse njeriu sht i dashuruar me Entitetin Suprem n mendjen e t cilit banon i gjith universi. Duke krijuar botn quinquelemental Ai e bri veten t arritshm pr objektet e Tij t krijuara. Edhe nj fije e vogl bari sht krijimi i Tij. Prandaj, ndjeksit e bhgavata dharma q zgjerojn mendjen, sigurisht q do ta shohin do objekt t ktij universi si nj shprehje t Zotit t tyre t dashur. Prandaj, ata do t tregojn respekt t barabart pr do entitet.

  Nj fe ose kult q nuk inkurajon lartsimin shpirtror, por e mban mendjen njerzore t kufizuar n kufij t ngusht dhe e prshkruan Perndin n forma t ndryshme imagjinare, sht shum larg nga bhgavata dharma. N bhgavata dharma nuk ka hapsir pr diferencime dhe dallime. Feja ose filozofia q e bn mendjen njerzore t bhet aq analitike sa t distancohet nga nj Entitet i vetm integral sht n kundrshtim me bhgavata dharma. Ata q ndjekin bhgavata dharma-n prpiqen t krijojn unitet dhe sintez n mes t prarjes dhe analizs.

  Faktori i dyt sht rasa, ose rrjedha. fardo q po ndodh n kt univers, qoft e natyrshme apo e mbinatyrshme, sht pr shkak t Vullnetit Kozmik. Gjithka varet nga hiri i Tij. fardo q qeniet njerzore mendojn, thon ose bjn sht e mundur vetm fal hirit kozmik. I gjith ky univers sht nj lidhje makro-psikike - gjithka buron nga valt e mendimit t Makrokozmosit. Kshtu Ai dshmon gjithka n t njjtn koh.

  Dallimi kryesor midis mendjes s njsis dhe mendjes kozmike sht se do gj q mendja e njsis imagjinon transformohet n veprim vetm n raste t caktuara. Projeksioni i jashtm i mendjes s njsis sht i mundur vetm kur sht plotsisht i prqendruar. Por pr mendjen kozmike asgj nuk sht e jashtme - i gjith ky univers sht brenda mendjes s Tij. Valt e mendimit kozmik duket se jan dika e jashtme pr ne. Valt e mendimit makropsikik jan Svarasa (rrjedhja) e tij. Po kshtu, pr eksternalizimin, val t ndryshme burojn nga mendja e njsis. N rastin e par, valt psikike jan svarasa e Parama Puruśa. Por valt mendore, t krijuara nga mendime t ndryshme, jan svarasa e mikrokozmoseve.

  Mikrokozmoset ndryshojn nga njri-tjetri pr shkak t ndryshimeve n rrjedhat e tyre individuale. T gjitha mikrokozmoset duan t lvizin sipas rrjedhave t tyre individuale. Ata prpiqen t drejtojn mendimet dhe veprimet e tyre t brendshme sipas rrjedhave t tyre individuale. Kjo sht arsyeja pse mendimet, veprimet dhe mnyrat e jetess s mikrokozmoseve jan kaq t ndryshme. Kur ecni prgjat nj rruge, nj kpucar shikon te kmbt tuaja, nj larse shikon rrobat tuaja dhe nj berber shikon kokn tuaj. Dallimi n pikpamjet e tyre sht pr shkak t ndryshimit n flukset e tyre individuale.

  T gjitha mikrokozmoset krijojn rrjedhat e tyre individuale, n prshtatje me rrjedhn makrokozmike. Prandaj, rrjedha individuale e do mikrokozmosi kontrollohet drejtprdrejt nga Parama Puruśa. Un kam thn shpesh se Parama Puruśa nuk udhhiqet nga intelekti apo dshirat tuaja, por lviz sipas dshirave t Tij. Ju kurr nuk do t keni asnj mundsi pr ta pyetur At. Ju do t duhet t lvizni rreth Tij, pavarsisht nse ju plqen apo jo. Nse rrjedha juaj individuale nuk mban nj prshtatje me rrjedhn makrokozmike, dshirat tuaja nuk do t prmbushen kurr. T gjith dshirojn t arrijn kaq shum, por arrijn vetm nj pjes t asaj q dshirojn. Nse dshirat e dikujt nuk jan n prshtatje t prsosur me valt kozmike, ai nuk mund t arrij kurr sukses.

  Kii habe icchy icchte kii hai

  Krśńa icch vin phal phalen

  [A ka ndonj vler dshira individuale?]

  Pa miratimin e Entit Suprem asgj nuk mund t ket sukses.

  Ju dshironi t arrini dika, por nse dshira juaj nuk miratohet nga Enti Suprem, ather nuk do t arrini sukses n misionin tuaj. Ky sht faktori i dyt - rasa tattva i bhgavata dharma. far sht rasa tattva? Kur qeniet njerzore jan n dashuri t thell me Parama Puruśa, ata fillojn t njohin natyrn e Tij dhe t ndjekin vullnetin e Tij n prputhje me rrethanat. Individ t till bhen t pathyeshm dhe fitimtar n bot. Shumica e njerzve jan t pushtuar nga madhshtia e Tij, por sadhakat e din sekretin e t brit t mdhenj. Kshtu, fryma baz e rasa sdhan sht t drejtoj dshirat individuale and malli drejt Parama Puruśa. Vetm n kt mnyr nj sdhaka mund t arrij prmbushjen (rddhi) dhe suksesin (siddhi). N shkrimet e shenjta kjo sht quajtur rsaliil. Qeniet e krijuara, do t duhet t lvizin sipas vullnetit Kozmik; nuk ka rruge tjeter. Msimi, intelekti dhe statusi personal bhen t pakuptimta nse nuk drejtohen drejt Parama Puruśa. Pasi kuptojn t vrtetn supreme, njerzit inteligjent fillojn t lvizin sipas dshirs s Parama Puruśa-s, duke thn: “Oh Parama Puruśa. Un nuk kam asgj pr t krkuar nga ju. U plotsoft vullneti yt. Nuk dua asgj tjetr.”

  Karakteristika e tret e bhgavata dharma sht shrbimi vetmohues (sev). Kur i ofroni dika nj personi dhe prisni t merrni dika n kmbim, sht nj lloj transaksioni tregtar. Por kur nuk ke dshir t marrsh asgj n kmbim t shrbimeve t ofruara, ai quhet shrbim i vrtet dhe ktu qndron ndryshimi themelor midis shrbimit t vrtet dhe transaksioneve tregtare. Ju mund t keni par reklama gazetash n t cilat nj kompani e caktuar thot se u ka ofruar shrbim njerzve pr nj periudh t gjat kohore. Por pyetja sht, a mundet do institucion tregtar t'u "shrbyej" vrtet njerzve? A nuk jan ata thjesht t prfshir n nj transaksion tregtar t nj forme apo tjetr?

  Shrbimi mund t jet i dy llojeve: i brendshm dhe i jashtm. I gjith ky univers sht shprehja e madhshtis s Parama Puruśa-s, dhe pr kt arsye, do gj q nj person bn pr nj qenie t caktuar t gjall sht po aq e mir sa t'i shrbej Parama Puruśa-s. Kudo q t jeni dhe fardo q t jeni, pavarsisht nse jeni duke udhhequr nj jet familjare apo nj jet t vetmuar, ju duhet t'u shrbeni t gjitha qenieve t krijuara sepse ato jan shprehja e vrtet e Entit Suprem. Kur u shrbeni qenieve t gjalla, nuk duhet lejuar kurr t zhvillohet nj ndjenj kotsie. Gjithmon duhet mbajtur mend se dikush po i shrben Parama Puruśas dhe askujt tjetr. Nse Parama Puruśa nuk do t vinte n kontaktin tuaj me qeniet e gjalla, ju nuk do t kishit mundsin pr t'i shrbyer Atij. Ai vjen tek ju si nj person i smur ose si lyps pr t krkuar ndihmn tuaj. Natyrisht ju jeni m mirnjohs se personi t cilit i shrbeni sepse Parama Puruśa ju ka dhn mundsin t'i shrbeni Atij. Kshtu t gjith duhet t ofrojn shrbim t jashtm.

  Japakriy dhe dhina duhet gjithashtu t praktikohen me iden se po i shrben Parama Puruśa. Ky sht shrbim i brendshm. Nse kjo bhet, njeriu do t arrij prqendrim intensiv psikik. Sigurisht q njeriu duhet t shrbej pa pritur ndonj shprblim n kmbim. Nse kjo frym shrbimi zgjohet plotsisht gjat japakriy-it, njeriu do t arrij gjithka. Nj sdhaka me mendje shrbimi mund t arrij lirimin thjesht duke prsritur mantrn naina, por nj Yoga q kryen praktika m t larta shpirtrore nuk do t arrij asgj n sfern shpirtrore nse ai ose ajo i shmanget shrbimit.

  Nse shrbimi i brendshm nuk ofrohet si duhet, shrbimi i vrtet i jashtm bhet i pamundur. Prandaj sht thn,

  Atmamokśrthaḿ jagaddhitya ca.

  Shptimi individual sht gjithashtu nj shrbim pr njerzimin. Shrbimi i brendshm (tmamokśrtham) on n prmbushje ose pavdeksi; shrbimi i jashtm (jagaddhitya ca) on n mirqenien universale. Kshtu, shrbimi i brendshm dhe i jashtm kan rndsi t barabart. Shrbimi i jashtm pastron mendjen dhe me nj mendje t pastr njeriu sht m i aft pr t'i shrbyer iśt́a-s s dikujt. do sdhaka duhet t ofroj t dy llojet e shrbimit.

  Mendja mendon; krijon val mikropsikike. Bashkimi i valve mikropsikike n valt makropsikike sht nj proces i natyrshm. Ky bashkim sht i mundur pr do qenie njerzore n ofrimin e shrbimit t jashtm dhe t brendshm. Kshtu bhgavata dharma sht nj dharma sociale, nj dharma njerzore q mund t ndiqet lehtsisht nga t gjith. Pavarsisht nse njerzit jan t vetdijshm apo jo, t gjith po lvizin drejt brthams s bhgavata dharma. Udhtimi individual i secilit prfundon n Parama Puruśa. Ashtu si toka po lviz rreth diellit dhe hna rreth toks, n mnyr t ngjashme do qenie njerzore po lviz rreth Parama Puruśa. Sdhan juaj nuk sht gj tjetr vese nj prpjekje pr t zvogluar distancn midis jush dhe Parama Puruśa.

  Qelizat nervore, gjndrat dhe nngjndrat e dikujt krijohen sipas rrjedhs individuale t dikujt. N fakt, struktura t ndryshme krijohen bazuar n kt rrjedh individuale. Valt e ndryshme t mendimit t mendjes identifikohen t gjitha me rrjedhat individuale. T gjitha mikrokozmoset, me vetdije ose pa vetdije, po rrotullohen rreth brthams s Ciklit Kozmik. Askush nuk sht i ndar nga Enti Suprem. Qeniet e gjalla fitojn trupa t ndryshm fizik sipas valve t tyre prkatse psikike. Dhe me mendjet dhe trupat e tyre individual ata lvizin rreth Ciklit Kozmik. Kjo lvizje vazhdon pr aq koh sa ata mendojn se jan ndar nga Parama Puruśa. Por sapo pika e vogl gjen oqeanin e gjer, ajo shkrihet automatikisht n at oqean. Distanca midis t dyjave hiqet dhe nuk mbetet ekzistenc e veant pr asnjrn. T dy bhen nj. Por derisa t arrihet ai bashkim prfundimtar njsi t jetKngt do t duhet t lvizin si demat q vrapojn rreth mullirit t vajit.

  Kur sdhaka-t vendosen n bhgavata dharma, n saj t vistra, rasa dhe sev, udhtimi i tyre merr fund. Ata bhen nj me Brthamn, nj me Parama Puruśa. N at faz ata kuptojn sekretin e sportit hyjnor t Parama Puruśa. Kjo sht dharma e vrtet e qenieve njerzore - bhgavata dharma.

  N Giit, Zoti Krśńa tha se t ndjeksh dharman e dikujt sht rruga m e mir dhe m e sigurt, ndrsa ndjekja e dharmas s tjetrit sht jashtzakonisht e rrezikshme. Prpjekja pr t knaqur nevojat fizike sht e prbashkt si pr njerzit ashtu edhe pr kafsht, por vetm kjo prpjekje nuk on n mirqenien supreme. Prkundrazi, nse njerzit zhyten plotsisht n prmbushjen e dshirave t tyre t vrazhda, ata me shum mundsi do t bhen jashtzakonisht t vrazhd. Prandaj, edhe pse bhgavata dharma sht dharma njerzore dhe sht nj rrug disi e vshtir, njerzit duhet t ndjekin kt rrug, dhe jo rrugn e dharmas shtazore. Nse ata ndjekin dharman e kafshve, degjenerimi i shpejt i tyre sht i pashmangshm.

  Duhet mbajtur mend se ktu dharma nuk i referohet ndonj feje t veant. Kto fe nuk kan t bjn me svadharman e dikujt, me ndjekjen e karakteristikave t lindura t dikujt. Fatkeqsisht, kshtu sht keqinterpretuar Giit bas nga nj pjes e njerzve. Dharma e t gjitha qenieve njerzore sht nj dhe e pandashme, dhe ajo dharma sht bhgavata dharma. Vendoseni veten n at Dharma dhe fitorja juaj sht e sigurt.


  --

  Burimi: Bhgavata Dharma

  Publikuar ne:

  * Ananda Marga Ideologjia dhe mnyra e jetess me pak fjal
  * Universi i Madh: Diskurse mbi Shoqrin
  * Subhśita Saḿgraha
  * Shprehja Supreme

  Shrii Shrii Anandamurti

 14. #494
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti dhe Krp

  Bhaktirbhagavato sev bhaktih premasvarupinii;

  Bhaktirnandarupca bhaktih bhaktasya jiivanam.

  Bhakti ose prkushtimi sht shrbim ndaj Parama Puruśa. sht dashuria dhe lumturia e personifikuar, vet fryma e besimtarit. Tani far nnkuptohet me prkushtim?

  Fjala bhakti prkufizohet si bhaj + ktin. Bhakti do t thot "t lavdrosh me dashuri", "t adhurosh dik". Krkohen dy entitete – ai q lavdrohet dhe tjetri q lavdron. Ktu t dy entitetet jan Zoti dhe besimtari.

  Ananda Stram e prkufizon bhaktin si "Bhaktirbhagavadbhvan na stutirnrchan". Bhakti do t thot ide mbi Supremin, as eulogji dhe as adhurim ritualist. Stuti rrjedh si stu+ktin – q do t thot t lavdrosh at q sht prpara. Kjo nuk sht gj tjetr vese lajka. Nse djali lavdron t atin para tij, babai zemrohet n vend q t jet i knaqur. Fjala archan ka ardhur nga rrnja e foljes hark. Archan do t thot t adhurosh nj hyjni me lule dhe pajisje t tjera si gjethet e vilvs, uji i gangave etj. N kt adhurim ritualist, sa dashuri e vrtet ka. Adhurimi ritual me vegla bhet n mes t hapsirs kohore dhe t personit. Dallimi midis vendit kohor dhe personit sjell ndryshim n veglat rituale. Pra, n ritualet e jashtme, dallimi hapsinor dhe personal midis Zotit dhe besimtarit nuk fshihet. Por me ideimin kozmik njerzit prparojn pak nga pak drejt Parama Puruśa. Sa m shum q sdhaka t'i afrohet atij, aq m e madhe do t jet shkalla e prkushtimit. N at koh, besimtari do ta kuptoj Parama Puruśa-n si t tijn ose t saj, si shpirtin e shpirtrave dhe do t dorzoj ekzistencn e tij/saj njsi n rrjedhn makrokozmike. Nse qeniet njerzore nuk mund t dorzohen n altarin e Parama Puruśa, ata kurr nuk mund t arrijn prparim shpirtror n jet. Pa dorzim t plot, hiri makrokozmik nuk arrihet dhe pa hirin makrokozmik asgj nuk arrihet. Prve ksaj nuk ka rrug tjetr, (Nnyah Panth Vidyateyanya).

  Nj prkufizim tjetr i bhakti ose prkushtimi sht "S Parnuraktiriishvare". Fjala rakti do t thot ngjyr, trheqje. Anurga do t thot trheqje pr dika. Trheqja sht dy llojesh: 1) trheqje pr aparabrahma ose objekte t fundme dhe, 2) trheqje pr Parama Brahma ose entitetin e Pafund. Trheqja sht ligji i natyrs, zmbrapsja sht trheqje negative.

  N krijim nj objekt trheq nj tjetr. Dielli si brthama e universit diellor trheq planet dhe satelit t ndryshm. N mnyr t ngjashme planeti tok po trheq objekte t ndryshme q shtrihen n siprfaqen e toks. Ashtu si blett e mjaltit nxitojn drejt koshereve, t pangopura pr mjalt, njerzit e krahinave t fshatit dynden n qytete dhe qytete n krkim t ushqimit, veshjeve dhe strehimit. Vihet re se njerzit nxitojn drejt atyre objekteve apo strehimoreve q jan t qndrueshme dhe t besueshme, t cilat mund t garantojn siguri dhe siguri m t madhe. E njjta psikologji mbizotron pas dshirs njerzore pr t pasur prona, emr dhe fam, bij e bija. Por, pr fat t keq, megjithse kto objekte dhe entitete t fundme u ofrojn njerzve lumturi t dukshme, ato n fund sjellin pikllim dhe dhimbje. Nj miliarder i nnshtrohet pikllimit t thell pr vdekjen e djalit t tij t vetm. Asnj objekt i kufizuar nuk mund t siguroj lumturi t prhershme ose paqe t prjetshme pr qeniet njerzore. Vetm Brahma e pafundme, e pashkatrrueshme, e pavdekshme mund t jet objekti Suprem i ideimit. "Satyam jiṋnanantam nandam Brahma". Vetm njerzit me gjith ngrohtsin e zemrs s tyre lvizin n mnyr t qndrueshme drejt perndis s zemrave t tyre (ashtu si nj person, nn magjin e Avidy My, lviz drejt objekteve t fundme, mund t arrij Parama Brahma.

  N gjuhn filozofike, kjo dashuri pr t fundmn quhet sakti. Marrdhnia transaksionale e qenieve njerzore e bazuar n sakti sht biznes dhe trheqja ose dashuria pr Parama Puruśa quhet prkushtim. Marrdhnia midis Zotit dhe besimtarve sht marrdhnia e shrbimit. T devotshmit duan t'i shrbejn Zotit nga dashuria e pastr, pr ta knaqur At dhe nuk dshirojn asgj dhe kthim.

  N nj analiz m t thell, zbulohet se qeniet njerzore nuk kan asgj pr t quajtur t tyren. Ata mund t mburren me intelektin, inteligjencn, fuqin dhe ndikimin e tyre, por pronari i vrtet i tyre sht Parama Puruśa. Me hirin e Tij, vetm dikush mund t prdor ose t shijoj objektet. Nse Parama Puruśa dshiron kshtu. Ai mund t'i rrmbej t gjitha kto pasuri nga njerzit, dhe njerzit nuk do t jen n gjendje t bjn asgj pr kt. Pasi t kuptojn t vrtetn supreme, njerzit inteligjent duhet t prpiqen t kuptojn Parama Puruśame fuqin q u ka dhn.

  Ky realizim i t Lartit varet edhe nga hiri i Tij. Pr t merituar hirin e Parama Puruśa-s, qeniet e njsive do t duhet gjithashtu t bjn dika. Detyra e tyre sht t mendojn ose t mendojn pr T.

  Thkur Rmakrśńa thoshte, kr do t thot "bj dika" dhe p do t thot "merr dika". sht e drejta e lindjes s qenieve njsi pr t arritur hirin kozmik. T drejtat dhe detyrat jan t lidhura n mnyr t pandashme. Pra, nse dikush dshiron t arrij hirin kozmik, ai do t duhet t zgjoj prkushtim n zemrn e dikujt. Ai q e ndjen kt prkushtim sht nj person i bekuar. Ai nuk ka far t bj tjetr. Ai sht i sigurt se do t realizoj Brahma me at prkushtim. Qllimi kryesor q qndron pas praktiks intuitive sht t zgjoj dhe t zhvilloj prkushtimin.

  Nj person q dshiron t realizoj Brahma-n dhe ka prkushtimin e krkuar n T, me siguri do ta arrij At. Por le t supozojm se nj personi i mungon prkushtimi, nuk kryen sdhan, nuk kupton filozofin, a mundet q nj person i till t arrij lirimin, nj fshatar i zakonshm analfabet i ln pas dore q nuk ka prestigj shoqror? A mund t arrij ai Paramtm?

  Prgjigja sht e thjesht: Po, sigurisht q ai mund t arrij Brahma. Arritja e shptimit sht e drejta e lindjes s t gjitha qenieve individuale. Paramtm nuk bn dallim midis t arsimuarve dhe t paarsimuarve, t pasurve dhe t varfrve, t rinjve dhe t moshuarve – asnj ndryshim i till i jashtm nuk ka ndonj kuptim pr T. Ai sht entiteti i gjithdijshm. Ai gjykon gjithka duke studiuar ndjenjat e brendshme t individve. Edhe njerzit m mkatar dhe m t virtytshm kan njlloj t drejtn e shptimit n syt e Paramtma.

  Paramtm merr n konsiderat vetm mendimet e brendshme dhe ndjenjat devocionale t njerzve. Dshira e fort pr ta njohur At, dshira e thell pr ta arritur At, dshira e fort pr T – kto jan cilsit q Parama Puruśa i vlerson.

  Tani shtrohet pyetja, si mund t zgjohet ky prkushtim i fsheht? Nj nga mnyrat sht nprmjet sdhan-s dhe virtyteve t grumbulluara n jett e mparshme. Njerzit e ksaj kategorie jan vrtet me fat, sepse me at prkushtim, ata do t jen n gjendje t arrijn hirin Kozmik. Por supozoni se dikush nuk zotron virtytin e akumuluar t jetve t mparshme - far do t ndodh? A nuk do t zgjohet prkushtimi i fsheht i dikujt? A do t mbetet dikush i privuar nga hiri Kozmik? A mund t zgjohet prkushtimi suprem i dikujt nprmjet dshirs s fort t nj dite pr T? Po kjo sht e mjaftueshme pr t arritur hirin e Tij. Jeta e banditit Ratnkar sht nj shembull i mir pr kt. Bota ka par pak bandit aq mizor sa ishte Ratnakar n ditt e tij t reja. Thuhet se n vetm pak vite ai mori jetn e disa mijra njerzve. Por edhe nj kriminel i till i konfirmuar nuk sht i privuar nga hiri hyjnor. N momentin q ai zhvilloi nj dshir t fort pr t kaluar n nj jet t ndershme, nj jet t pastr sensuale dhe hyjnore, duke hedhur posht mnyrat e tij t mparshme kriminale, ai merr hirin Kozmik me bollk. Ky transformim i jets s poshtr t banditit Ratnkar n jetn devocionale t Ratnkar-it t shenjt u b brenda pak vitesh. Jeta e nj banditi Ratnkar ishte m e keqe se ajo e njerzve t zakonshm, por ngaq ai zhvilloi nj dshir t fort pr t br nj jet t pastr shpirtrore, ai u b nj burr fisnik. Pra, do person si Ratnkar prmes mendimit t devotshm, veprs dashamirse dhe praktiks s vazhdueshme shpirtrore mund t bhet i jashtzakonshm. A duhet t quhet nj person i till akoma mkatar apo i pandershm?

  T gjith kan jetuar pa ndryshim n t kaluarn nj jet t zakonshme ose nn standarde. Kjo sht krejtsisht e natyrshme, sepse megjithse t gjith jan br nga i njjti burim, megjithat t gjith kan kaluar prmes procesit t Saiṋcara dhe Pratisaiṋcara. Natyrisht, sado q t ket qen jeta e kaluar e nj zezake, duhet ta fshijm at nga mendja. Qeniet njerzore nuk kan kontroll mbi ngjarjet e kaluara. Ata mund t ndrtojn t ardhmen e tyre vetm duke prdorur t tashmen. Zoti i ka vn syt n pjesn e prparme t koks s personit. Prandaj, dijetart e Upanisads thon: "Caraeveti, caraeveti", "Vazhdo, vazhdo", bje prdorimin e duhur t s tashmes dhe ndrto t ardhmen tuaj. Drejtojini prirjet tuaja t gjitha dshirat tuaja drejt Parama Puruśa. Mos harroni se nuk keni asnj si tuajin prve Parama Puruśa ose Viśńu.

  Ananymamat Viśńormamat Premasauṋgat

  Kjo dashuri intensive, kjo trheqje e jashtzakonshme pr Viśńun quhet Haribhakti. Ai q zotron Haribhakti sht nj shpirt i bekuar.

  Candlopi Dvijashrestha Haribhaktiparyańa

  Haribhaktivihiinashca viproʼpi shvapacdhamah.

  (Nj paria, q zotron Haribhakti sht m e lart se nj Brhmań, por nj vipra pa Haribhakti sht inferior ndaj nj paria.)

  Nj poet Vaesnava ka thn:

  Muci haye shuci hay yadi hari bhaje

  Shuci haye muchi hay yadi hari tyaje

  [Nj person jo i shenjt bhet i shenjt nse mendon pr Harin.]

  Nj person i ashtuquajtur i shenjt bhet i pashenjt nse nuk mendon pr Parama Puruśa, Viśńu.

  Tani kush sht Viśńu?

  Vistrah sarvabhtasya Viśńorvishvamidaḿ jagat;

  Draśt́avyamtmavattasmdabhedena vicakśańaeh.

  –Viśńupurńa

  Kuptimi derivat i Viśńu sht i gjith prhapur, d.m.th. entiteti q prshkon gjithka, nga molekulat tek atomet e deri tek ato m t mdhat. Krijuesi Brahma sht Viśńu. Ai sht sarvabhtantratm, d.m.th. Ai qndron i qet n do entitet. Atij q do t vrapoj drejt Tij me vmendje t pashuar, me prkushtim t thell dhe mendje t pastr Parama Puruśa do t'i zbulohet spontanisht Veten. N at koh ekzistenca individuale e sdhaka do t shkrihet n Parama Puruśa. Edhe mendimet dhe ndjenjat e sdhakas, vet funksioni i nervave, arterieve t venave do t kontrollohen nga mendja makrokozmike.

  Ka disa njerz q i japin knaqsi kompleksit t inferioritetit dhe kompleksit t friks. Por kur e dim si shtje logjike se do individ mund t arrij qndrimin m t lart t spiritualitetit me an t sdhan-s mund t bhet nj person i ngritur prmes kulturs s prkushtimit, ather pse dikush duhet t ket frik ose hezitim?

  Qeniet njerzore jan pasardhs t Zotit t Plotfuqishm. Pse fmijt e Tij duhet t vuajn nga ndonj dobsi – kompleks inferioriteti apo kompleks frike? Dobsia sht mkat. Pra, njeriu duhet t shkund do lloj dobsie dhe frik, t parezistueshme. Prandaj nuk ke t drejt t urresh veten, nse e urren veten, do t thot se po e urren Zotin.

  N baz t disa karakteristikave, bhakti ose prkushtimi ndahet n disa kategori;

  1) Nirguń Bhakti: Aty ku sdhaka pa asnj motiv vrapon drejt qllimit nga dashuria e tij e fort pr T, psikologjia sht: Nuk e di pse e dua Zotin tim, por e dua At sepse kjo m jep gzim. Un e dua At, e ndjej se ai sht jeta e jets sime, shpirti i shpirtit tim.

  2) Vaedhi Bhakti: Aty ku nuk ka prkushtim ekskluziv pr Zotin, por sdhaka respekton disa premtime t gjoja, sprkat bajgat e lops dhe uj t shenjt ganga, dekoron idhujt me veshje dhe zbukurime t mrekullueshme, ofron lule dhe gjethe bilva dhe kndon mantra. quhet vaedhii bhakti. fardo q mund t jet n kt mark bhakti, ka munges t shprehjes s thjeshtsis s zemrs s besimtarit.

  3) Jiṋnamishr Bhakti: kur nj sdhaka e ndjeshme nuk e harron Parama Brahma edhe pasi t ket arritur prmbushjen m t lart, ather vetnjohja fillon t shpaloset n zemrn e besimtarit. Kjo kategori e prkushtimit quhet jiṋnamishr bhakti. Edhe pse ky sht nj lloj nirguńa bhakti, megjithat ai prmban nj kotsi t leht t fuqis dhe njohurive okulte.

  4) Keval bhakti: Kur dikush identifikohet me qllimin, mbetet vetm nj entitet. Kjo quhet keval bhakti. Kjo kategori prkushtimi nuk arrihet me prpjekje individuale. Dikush mund ta arrij at me hirin e personaliteteve t mdha ose Parama Puruśa. Kjo sht faza m e lart e prkushtimit. N kt prkushtim, sdhaka mbetet i pavmendshm ndaj dallimeve dhe dallimeve. Kjo quhet mahimna jiṋna. Pr sa koh q do t ekzistoj ndjenja e diferencimit, sdhaka do t hezitoj t jet nj me Brahma-n.

  6) Rgtmik Bhakti: Kur śadhaka do t thot: “Un e dua At sepse ndjej knaqsi duke e dashur At; Un e dua at sepse nuk mund t qndroj pa e dashur At” – kjo sht faza e rgtmik bhakti. Faza para fazs s rgtmik bhakti sht rgnug Bhakti. Dallimi midis dy fazave sht se n rgnug Bhakti, t marrsh knaqsi sht gjja kryesore, por n rgtmik, t'i japsh knaqsi Zotit sht gjja kryesore. N Ananda Marga, nuk ka vend pr vaedhii bhakti ose jiṋnamishr bhakti. Ktu do sdhaka sht nj ndjeks i rgtmik, por ata nuk do t ndalen me kaq. N procesin e forcimit t prkushtimit t tyre nprmjet sdhan-it, njeriu do t arrij keval bhakti. Pr at q ka arritur keval bhakti, far tjetr ka mbetur pa arritur? Ndrsa prshkruan gjendjen, sdhaka arrin bhakti. Nrada thot,

  Yallabdhv pumn siddho bhavati, amrto bhavati, trpto bhavati.

  Yat prpya na kincit vnchati, na shocati, na drśt́i, na ramate, notshii bhavati,

  Yat jiṋtv matto bhavati, stabdho bhavati, tmrmo bhavati.

  – Nrada Bhaktistrńi

  Kjo do t thot, n bhakti qeniet njerzore bhen siddha (t suksesshme) dhe mposhtin vdekjen dhe t gjitha llojet e dshirave; Ata nuk ushqejn asnj dshir tjetr, mposhtin pikllimin dhe urrejtjen, nuk gzohen nga gzimi, heqin dor nga t gjitha iniciativat pr t fituar ndonj objekt material dhe mbeten t zhytur n lumturin e thell t brendshme.)

  do qenie njerzore ka t drejt n fazn e siprprmendur t devotshmris. Prandaj, o bij dhe bija t pavdeksis, ju jeni bijt e Zotit t plotfuqishm, ju keni potencialin e dijes, fuqis dhe trimris s pafund. Si mund t bini viktima t dobsis dhe staticitetit, kompleksit t inferioritetit t do lloji? E ardhmja juaj e sigurt e ndritur sht n dorn tuaj. Pra, mos e humbni kohn tuaj dhe kot. Zgjoni prkushtimin tuaj t fsheht me an t pendimit t fort dhe me lidhjet e prkushtimit t thell, bje tnden Parama Puruśa. Ju nuk jeni nj qenie njerzore e vogl apo e parndsishme, ju jeni vet fmija i Parama Puruśa. sht e drejta jote e lindjes t vendosesh n pavdeksin e jets s pafund. Duke e mbajtur kt supreme t fiksuar n kujtesn tuaj, vazhdoni drejt qllimit suprem me prkushtim maksimal dhe jeni t destinuar t arrini m t madhnprmbushje.


  Burimi: Bhakti dhe Krp

  Publikuar ne:

  * Ananda Marga Filozofia me pak fjal

  * Tattva Kaomudii

  Shrii Shrii Anandamurti

 15. #495
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti-devocioni sht m i miri


  sht nj fakt i njohur se rruga drejt shptimit sht e trefisht; jiṋna, karma dhe bhakti. T tre kto role jan rrug t njohura dhe nuk kam asgj pr t thn kundr asnjrit prej tyre. Por ju e dini, ata q kan prvoj n kt jet shpirtrore thon, pasi e kuptojn, se rruga e bhakti sht m e mira. Edhe gjiganti intelektual Shaḿkarcrya duhej t pranonte se "mokśa krańasamagryaḿ bhaktireva gariyasii" - bhakti sht mnyra m e mir pr mokśa ose shptim, qasja e bhakti sht m e mira.

  Pse qasja e bhakti sht m e mira?

  Qasja e Jiṋna sht prmes analizs dhe sintezs, duke kaluar prgjat rrugs sistaltike t lvizjes dhe ka pauz dhe shpejtsi. Gjat fazs s pauzs ka do shans pr degjenerim. Dhe far ndodh n afrimin e karms? Kudo q njeriu devijohet nga qllimi i jets, nga pika kulmore e marshimit t dikujt, ai degjenerohet. Kotsia mund t zhvillohet si n rastin e jiṋna-s ashtu edhe n rastin e karms. Por rruga e bhakti sht e padmshme. Gjat afrimit prmes xhinave, njeriu duhet ta mbaj qllimin pak larg vetes dhe t prpiqet ta analizoj at. N rastin e karms, sht e njjta gj, megjithse pozicioni mund t jet pak m afr, duke ruajtur pak m shum afrsi. Por n rastin e Bhakti, far ndodh? Aspiranti vjen n afrsi m t afrt me qllimin e tij ose t saj, me Zotin e tij ose t saj, me Parama Puruśa-n e tij ose t saj.

  Pr jiṋnii-t, qllimi sht dika jopersonale; Zoti sht dika jopersonale, dika teorike. Pr karmiun, Zoti nuk sht as personal dhe as jopersonal, por ruan nj lidhje midis t dyjave. Pra, n jetn e nj karmii-punetori zhgnjimi sht m i vogl se n at t nj jiṋnii-dijetari. Por n jetn e nj bhakta, Zoti sht nj person personal, Ati i tij ose i saj, Shpirti i shpirtit t dikujt. Pra, njeriu lidhet me ZOTIN e vet dhe kjo lidhje me perndin personale ruhet prgjithmon dhe nuk shtrembrohet kurr. Kjo sht arsyeja pse t gjith do t duhet t pranojn faktin se "Mokśa krańasamagryaḿ bhaktireva gariyasii". Bhakti sht qasja m e mir, qasja devocionale sht qasja m e mir. Nuk krkon forc intelektuale dhe asnj qndrueshmri karmike.

  Jeta e njeriut, e dini, sht e kufizuar. Qeniet njerzore vijn ktu pr nj periudh shum t shkurtr. Nse gjat ksaj periudhe t shkurtr njeriu prpiqet t kaloj npr t gjitha shkrimet e shenjta, do t duhen m shum se nj mij vjet? Dhe nj sht ktu vetm pr rreth njqind vjet. Pra, t ecsh n rrugn e Jiṋna-s sht thjesht nj humbje e ekzistencs. Dhe karma sht e pafundme dhe struktura njerzore sht e kufizuar, me qndrueshmri t kufizuar dhe kapacitet t kufizuar. Pra, rruga e bhakti nuk sht vetm e padmshme, por edhe m e menura dhe sht qasja e njerzve m inteligjente. Kshtu q kshilla ime pr t gjith ju sht t ecni prgjat rrugs s bhakti. sht rruga m e mir.

  N nj fjalim t shkurtr n Bombei koht e fundit, un thash n prgjigje t nj pyetjeje q n fakt t ashtuquajturit jiṋniis keqprdorin ekzistencn e tyre, ata keqprdorin kohn e tyre t vlefshme; dhe karmit gjithashtu i keqprdorin ato gjra nse e mbajn veten t shkputur nga qllimi.

  Pr sa i prket inteligjencs, t ashtuquajturit intelektual kan intelekt t grads "C", t ashtuquajturit karmii kan intelekt t grads "B" dhe bhaktas q jan njerzit m inteligjent kan intelekt t grads "A". Kshtu q un shpresoj q ju djem dhe vajza t prpiqeni t jeni t inteligjencs "A" dhe t ecni prgjat rrugs s padmshme t Bhakti-t devocional pa interes.

  N nj fjalim t mparshm thash se Parama Tattva sht si nj korije e madhe me fruta mangosh. Tani tre persona, tre aspirant, nj jiṋnii, nj karmii dhe nj bhakta, shkojn n at korije mango. Tani far do t bjn jiṋnii? Ai ose ajo do t numroj sa gjethe ka n ato peme me fruta mango. Ndrsa ai ose ajo sht duke numruar gjethet, karmii do t ngjitet n ato pem dhe do t vij n kontakt me gjethet, lulet dhe mangot. Dhe far do t bjn bhaktas? Bhakta-t do t shijojn shijen e atyre mangove. Dhe n mbrmje far do t ndodh? Bhaktas-t do t mbarojn s ngrni t gjitha mangot dhe jiṋniis dhe karmiis do t grinden mes tyre.

  Ka kaq shum shkrime t shenjta, Vedat dhe Purńas, ka kaq shum libra, t njohur dhe t pa njohur, dhe jiṋniis do t grinden mes tyre n lidhje me gramatikn, hasantn dhe visargn e sllokave. Dhe far do t bjn karmit? Ata nuk do t grinden, por do t punojn njsoj si demat e nj makinerie vajshtypse. A keni par dema q punojn n makinn e shtypjes s vajit? Ata lvizin m shum se njqind milje n dit, por nuk ka prparim. T gjitha lvizjet e tyre jan t kufizuara n at dhom. Karmit jan t till.

  Por fardo t bjn bhaktas?

  Ato shkrime jan si oqeani. Dhe far do t bjn bhaktas? Ata do t shprthejn oqeanin. Pas dridhjes far do t marrin? Gjalp dhe dhall. Dhe pastaj bhaktas do t han gjalpin dhe n mbrmje jiṋniis dhe karmiis do t grinden mes tyre n lidhje me pronsin e dhalls. Pra, ji inteligjent. Kshilla ime pr ju sht t jeni inteligjent dhe mos u prpiqni t jeni intelektual i klass “C”.


  --

  Burimi: Bhakti sht m i miri

  Botuar n: nanda Vacanmrtam


  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #496
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Jini t vendosur

  N rrugn e tetfisht t lumturis t propozuar nga Zoti Buda, pika e par sht saḿyak samkalpa - ideologjia e duhur. Nuk mund t ket lvizje t duhur nse nuk ka nj ideologji t duhur, nj destinacion t duhur. Pr prparimin e duhur dhe lvizjen e duhur, ne kemi nevoj pr nj ideologji t duhur dhe nj vendosmri t fort. Vendosja e qllimit tuaj, me vendosmri t patundur pr ta realizuar at, sht saḿkalpa.

  Kur Zoti Buda u ul pr her t par n soditje, qllimi i tij nuk ishte i fiksuar. Kishte dyshime dhe konfuzion n mendjen e tij. Ai nuk ishte i sigurt pr at q donte. Dhe kshtu, fardo q ai donte, ai nuk ishte i sigurt pr ta marr at. Por m von, kur Buda u ul n meditim (pasi hngri pak oriz t mbl t br n qumsht q iu dha nga Sujt), ai mori nj saḿkalpa t plot. Ai e fiksoi qllimin e tij dhe bri nj vendosmri t vendosur pr ta arritur at. Ai vendosi q t mos ngrihej nga soditja e tij derisa t arrinte realizimin shpirtror, edhe nse trupi i tij humbiste. Pastaj ai ia doli t arrinte qllimin e tij.

  Qndrueshmria e vendosmris s nj personi e bn at t madh. Sado i ult t jet nj person, ai mund t bhet i madh me vendosmrin e tij. Nse keni nj vendosmri t patundur pr t realizuar qllimin tuaj, do t bheni t mdhenj. Pa nj zgjidhje vendosmerie t fort, nuk mund t arrini asgj.  --

  Burimi: Bhu i vendosur

  Botuar n: nanda Vacanmrtam


  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #497
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti sht rruga m e mir pr shptim
  1300 vjet m par, India lindi nj Jiṋna mrgii t madh me emrin Shankarcrya. Ai tha se ndr t gjitha rrugt pr shptim, prkushtimi devocional ose bhakti sht rruga m e mir.

  Tani lind pyetja far sht bhakti?

  Bhaktirbhagavatosev bhaktih premasvarpinii,

  Bhaktirnandarp ca bhaktih bhaktasya jiivanam.

  sht thn se "Bhaktirbhagavatosev". Folja rrnj "bhaj" plus prapashtesa-ktin prbjn fjaln bhakti. Kjo do t thot t mos i kushtosh rndsi gjrave t ksaj bote apo gjerave fizike; t gjitha proceset e t menduarit t mendjes s dikujt duhet t drejtohen drejt Parama Puruśa ose THELBIT SUPREM. Duke e trhequr mendjen nga bota materiale, ato prirje mendore t trhequra duhet t drejtohen drejt Parama Puruśa. Kjo sht ajo q njihet si bhakti.

  Tani far sht "bhagavatosev"?

  Si duhet t'i shrbejn njerzit Parama Puruśa?

  Maharśi Nrada ka thn, "Bhaktibhagavatoseva". Tani si mund t'i shrbej Parama Puruśas? Parama Puruśa nuk dshiron asnj sev ose shrbim. Por Parama Puruśa ka shum fmij n kt univers dhe ju duhet t'u shrbeni t gjithve. Ai shrbim ndaj fmijve t Tij sht shrbim ose sev ndaj Tij. Nuk ka rndsi se Ai nuk dshiron asnj shrbim. Nuk ka dobi t prpiqesh t'i shrbesh drejtprdrejt Parama Puruśas, sepse far mund t ofrosh pr ta gezuar at, pr ta knaqur At? Nuk ka asgj q mund t'i ofroni Atij, sepse Ai ka gjithka - Ai nuk ka nevoj. Kjo bot sht plot me gur t muar dhe xhevahire. Ai i zotron t gjitha. Pra, far mund t'i ofroni Atij? far keni me vete pr t ofruar? Pr m tepr, Parama Prakrti sht bashkshortja e tij. Nse edhe Parama Puruśa do t krkonte dika, Param Prakrti do ta siguronte at menjher. Ju nuk e keni at kapacitet. far mund t krkoj Parama Puruśa nga qeniet njerzore? Supozoni se Parama Puruśa donte nj filxhan kafe. Do t'ju duhej nj minut e gjysm pr ta prgatitur, ndrsa Param Prakrti do ta prodhonte sa hap e mbyll syt. Nuk mund ta krahasosh kurr at performanc.

  Pra, far duhet t'i ofroni Atij.

  "Deyaḿ kimapi bhavate Puruśottamaya". “O Parama Puruśa, o Zoti im Puruśottama, far mund t t ofroj? Nuk mund t'ju ofroj asgj sepse nuk kam asgj pr t ofruar. Dhe fardo q do t ofroja, si lule, kurora, paste sandale, fardo q dua t'ju ofroj - t gjitha ato gjra jan krijuar nga ju. Kjo sht arsyeja pse un jam n gjendje t'jua ofroj ato sepse i keni krijuar ju me pare. Pra, pronsia aktuale sht e juaja. I vetmi ndryshim sht se ato ofrohen prmes duarve t mia”.

  “Por un jam msuar q njerzit t m thon, o Parama Puruśa, se un jam nj devot i klass s tret. Kam dgjuar gjithashtu se ata q jan devote t klasit t par, bhaktas t shquar, bhaktas t famshm, ju kan knaqur dhe knaqur aq shum me veprimin e tyre, saq kan arritur t'ju rrmbejn mendjen. Ju e keni dorzuar mendjen tuaj tek ata, sepse jane bhaktat tuaj m t larte dhe kan hequr at nga ju. Pra, nse ju kan marr mendjen, ather duhet t keni nj vakum - disa duan n ju. Por o Parama Puruśa, nuk duhet t shqetsohesh. Un ju ofroj mendjen time - ju lutem pranoni at."

  Dikush mund t knaq Parama Puruśa n kt mnyr.  Burimi: Bhakti sht rruga m e mir pr shptim

  Botuar n: nanda Vacanmrtam

  Shrii Shrii Anandamurti

 18. #498
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti Yoga  Fjala bhakti (devotshmri) do t thot "adhurim". Pr adhurim duhet t jen t pranishm edhe personi q adhuron edhe personi q adhurohet. Prandaj, pr sa koh q ka nj ndryshim midis devotit dhe Zotit, ekziston mundsia dhe nevoja e bhakti sdhan.

  Bhakti nnkupton dshirn pr t Lartsuarin:

  Sa paranuraktriishvare.

  Duhet marr parasysh kuptimi i fjals paranurakti. Rakti tregon rga ose "bashkngjitje". Anurakti do t thot t mbash lidhje me ose t trhiqesh nga nj entitet i caktuar pasi t kesh kuptuar domethenjen e tij. Anurakti sht dy llojesh. Anurakti pr Brahmn Supreme ose Ndrgjegjen e Pafund Kozmike sht paranurakti. Anurakti pr Brahma nn ndikimin e Prakrti ose Anurakti pr manifestimet e paprpunuara quhet aparnurakti. Zoti sht nj objekt pr paranurakti. Kur aspirantt e konsiderojn Brahmn e Lart si t tyren, ai quhet bhajan ose bhakti.
  Burimi: Bhakti Yoga

  Botuar n: Yoga Sdhan

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #499
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti, Mukti dhe Parama Puruśa


  Tema e fjalimit t sotm sht “Bhakti, Mukti dhe Parama Puruśa”. [Ekzistenca e] qenieve t gjalla, dhe veanrisht e qenieve njerzore, bazohet n katr parime, katr baza: fizike; fiziko-psikik; psikike dhe psiko-shpirtrore; dhe shpirtror i pastr. Kto katr shtresa njihen si caturvarga n sanskritisht. Por prpjekjet njerzore dhe shprehjet njerzore jan t trefishta. Vet ekzistenca bazohet n t katrtin, pra n at shpirtror, ndaj nuk mund t ket shprehje n at shtres.

  Dhe n t tre ato shtresa ku funksionon prpjekja njerzore, ka disa skllavri. Ato skllavri jan personale, hapsinore dhe kohore. Q nga fillimi i qytetrimit njerzor, qeniet njerzore jan prpjekur t marrin lirimin ose emancipimin nga kto skllavri. Dhe sa her q mund t zgjidhnin nj problem t caktuar ose nj robri t caktuar, pjesrisht ose prkohsisht, ata e quanin at artha. Dhe kur ata u liruan prgjithmon, e quajtn at Paramrta.

  Tani, ky lirim nga robrit kohore, hapsinore dhe personale n tre sferat [apo shtresat – fizike, fiziko-psikike dhe psikike/psiko-shpirtrore] njihet si artha. Qeniet njerzore u prpoqn t liroheshin me kt artha, [por sigurisht q lirimi nuk ishte kurr i prsosur]. Vetm lirimi n shtresn shpirtrore mund t jet i nj natyre t prhershme, prandaj quhet Paramrta. Mukti mund t merret nga tre robrit e para, por kurr vimukti. Vimukti sht lirimi i natyrs s prhershme.

  Tani le t shohim se si funksionon njerzimi n kto tre shtresa.

  Skllavria e par sht skllavria n shtresn fizike. Ju jeni t uritur - doni ushqim. Ushqimi ju jep lirim t prkohshm nga skllavria e uris. Ju blini ushqim me para. Pra, n kt rast paraja sht liruesi juaj i prkohshm; kshtu q paraja quhet artha n sanskritisht.

  Supozoni se nuk e dini kuptimin e nj fjale t caktuar. U konsultuat me nj njeri t ditur dhe mort nj prgjigje. Etja juaj mendore u shua prkohsisht; uria juaj u plotsua prkohsisht. Pra, "kuptimi" njihet edhe si artha n sanskritisht. Artha sht lirim i prkohshm, duke t liruar prkohsisht nga uria ose etja psikike. Por "paraja" n kuptimin e artha, ose "kuptimi" n kuptimin e artha, nuk mund t'ju jap nj lirim t prhershm.

  Por n sfern shpirtrore - far sht robria shpirtrore? Skllavria shpirtrore sht: Ju jeni nj me Entitetin Suprem. Enti Suprem sht gjithmon me ju, dhe ju jeni gjithmon me T. Kt realizim duhet ta keni prgjithmon, por ju mungon ky realizim. Mungesa juaj n kt realizim sht skllavria juaj shpirtrore. Dhe kur n saj t sdhan-s, prkushtimit, vetflijimit tuaj, ju e merrni at realizim prgjithmon, ather ju keni at q njihet si Paramrtha – jo artha, por Paramrtha.

  Pra, ekzistenca njerzore bazohet n katr baza, por prpjekjet njerzore jan t trefishta. Kto katr sfera jan fizike; pastaj fiziko-psikik; psikike dhe psiko-shpirtrore; dhe shpirtrore. I pari njihet n sanskritisht si kma, i dyti njihet si artha, i treti njihet si dharma dhe i katrti njihet si mokśa, mokśa [duke dhn shqiptimet Vedike dhe Tantrike]. Emancipim do t thot lirim nga kto tri skllavri. Tani, si do ta lironi veten? Ka kryesisht tre qasje: jiṋna, karma dhe bhakti.(1)

  Jiṋnam. Nj jiṋnii [person i dituris] do t thot, Satyaḿ jiṋnam anantaḿ Brahma - "Parama Puruśa, qllimi suprem, sht e vrteta absolute dhe Ai sht i pafund." Ju duhet t jeni nj me T. Kur dikush ju udhzon: “Bhu nj me T”, sht thjesht nj [teori]. Si mund t jesh nj me T? Cila sht qasja praktike? Cili duhet t jet kursi praktik? Jiṋniis nuk kan asgj pr t thn n kt drejtim. Ata nuk mund t'ju japin udhzime praktike, megjithse sht fakt q Satyaḿ jiṋnam anantaḿ Brahma.

  Pastaj karmiis [personat e veprimit] do t thon, Karma Brahmeti karma bahukurviita - "Shikoni karmn si Brahma dhe bni sa m shum karma t jet e mundur." Por si e shikoni karmn si Brahma? Nuk kishte asnj prgjigje.

  Ather bhakta-t [adhuruesit], far thon bhakta-t? Ata thone:

  Bhaktir Bhagavato sev bhaktih prema svarpińii;

  Bhaktirnanda rp ca bhakti bhaktasya jiivanam.

  [Bhakti sht shrbim ndaj Perndis; bhakti sht forma e marr nga dashuria hyjnore; bhakti sht mishrimi i lumturis; bhakti sht jeta e besimtarit.]

  E dini, jiṋniis jan thjesht teoricien dhe n fazn prfundimtare t karms s tyre, karmit jan gjithashtu teoricien. Kjo sht arsyeja pse Jiṋna mrgii [ndjeksi i rrugs s jiṋna] i Indis, Sri Shankaracharya, tha, Mokśakrańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii - "Ndr t gjitha mnyrat dhe qasjet drejt mokśa-s, bhakti sht m e mira."

  Tani, far thon bhakta-t? Bhaktir Bhagavato sev ["Bhakti sht shrbim ndaj Perndis"]. Jan dy zotrinj, z. X dhe z. Y. Tani si mund t vij z. X n bashkpunim t ngusht

  kontakt me z. Y? "Oh, zoti X, slm vlekum." "Vlekum slm."(2) Por a vijn ata n kontakt t ngusht? Apo ruajn boshllkun e nj zotrie? Sigurisht q ata po ruajn nj boshllk zotri; por n rastin e Bhgavata sev, kur jeni duke br sev, ju vini n kontaktin m t ngusht. A nuk sht fakt?

  Bhakta thot, Bhaktir Bhagavato sev bhaktih premasvarpińii - "Bhakti sht prema personifikuar". far sht prema? N kt univers do objekt trheq t gjitha objektet e tjera. Dhe nga kjo trheqje e ndrsjell, ekuilibri i t gjith universit ruhet si duhet - ruhet ekuilibri, ruhet ekuilibri. Pra, kjo trheqje sht e natyrshme pr t gjitha qeniet e krijuara, t gjalla apo t pajet. Trheqja sht e natyrshme; zmbrapsja nuk sht e natyrshme. Repulsioni sht trheqje negative, por trheqja nuk sht zmbrapsje negative. Tani, trheqja e nj qenieje t caktuar t krijuar pr nj objekt tjetr t fundm quhet kma, dhe trheqja e dikujt pr Entin e Pafund quhet prema.

  Samyauṋmasrnito svnto mamatvtishaynkitah;

  Bhvah sa eva sndrtm budhaeh premah nigadyate.

  [Ajo me an t s cils humbet identiteti i dikujt, me an t s cils ngulitet n mendje mamat (e imja) intensive dhe q shkakton nj bhva (qndrim ose qndrim mendor) q sht i but dhe i kndshm pr shpirtin, quhet prema nga studiuesit.]

  Pra, kjo sht prema. Dhe pr nj bhakta? Bhaktipremasvarpińii. Pr nj bhakta, "bhakti sht prema personifikuar". Bhakti sht shpirti i prema.

  Bhaktirnanda rp ca. Dhe ju e dini nandam [lumturin]. Kur dikush bie n kontakt me nj objekt tjetr dhe pasi bie n kontakt me at objekt krijohet nj dridhje psikike simpatike dhe ajo dridhje psikike simpatike ruan nj paralelizm me dridhjen fizike t atij objekti, ather themi se sht sukham [knaqsi, lumturi] . Dhe kur dridhja psikike e nj personi nuk mund t mbaj paralelizm me dridhjen fizike t atij objekti, ather themi se sht duhkham [dhimbje, pikllim]. Supozoni se nj zotri bie n kontakt me nj trndafil. Dhe pasi bie n kontakt me at trndafil, krijohet nj dridhje n mendjen e zotris dhe kur ajo dridhje ruan paralelizmin me valn fizike, valt e drits dhe valt e tjera t atij trndafili, ather themi se zotria po ndjen sukha. Dhe supozoni se jeni n kontakt me nj trup t vdekur t dekompozuar. Krijohet nj dridhje e caktuar mendore dhe nse dridhja juaj mendore nuk mund t ruaj paralelizmin me dridhjen fizike t atij trupi t vdekur t dekompozuar, ather ne themi se po ndjeni duhkha. Ky sht ndryshimi midis sukha dhe duhkha. Dhe kur gjatsia e vals s sukha-s, gjatsia e vals s dridhjes simpatike, bhet pothuajse e pafundme, domethn drejtohet ashtu si nj vij e drejt, ather sht sukham anantam [lumturi e pafundme]. sht nadam. Pra, Bhaktirnanda rp ca – “Bhakti sht nanda e personifikuar”.

  Bhakti bhaktasya jiivanam - "dhe pr nj bhakta, bhakti dhe jeta e tij, vitaliteti i tij, energjia e tij jetsore, vet ekzistenca e tij, jan t pandashme". Nse supozoni se nj grabits, nj dakoit, thot: "Oh, bhakta, un dua, do t marr bhaktin tuaj!" bhakta do t thot: “M mir ma merr jetn! M lejoni t mbaj bhakti tim.” Bhakti bhaktasya jiivanam. Pra, kjo sht arsyeja pse sht thn, Mokśa krańasamagryḿ bhaktireva gariiyasii.

  Tani, kur dikujt i mungon [kultura] e duhur, ai shtrembron vet shpirtin e objektit t tij/saj psikik. Bhakti sht i lidhur ngusht me prema. Pra, mund t ket bhakti vetm pr Supremin, sepse prema sht gjithmon pr Pafundsin; kshtu q bhakti mund t jet vetm pr t Pafundmin. Por mund t ket shtrembrime. Kur dikush krkon para nga Parama Puruśa, ai thot: "O Parama Puruśa, un jam besimtari Yt". Jo, [ai person] nuk sht i prkushtuari i Tij! Pr shkak se ai ose ajo nuk do Parama Puruśa, ai ose ajo dshiron para nga Parama Puruśa. “O Parama Puruśa, un jam besimtari Yt. Kam nj vajz n mosh martese, dua nj dhndr. Nuk dua t shpenzoj asnj para.” A sht ai nj bhakta? Jo jo jo. Tani, ka pasur deformime. Kto jan t gjitha shtrembrime t bhakti.

  Prandaj sht thn se t gjitha kto jan aparbhakti. Kur dikush dshiron dika tjetr nga Parama Puruśa prve Parama Puruśa, ather ai bhakti quhet aparbhakti, dhe kur dikush dshiron Parama Puruśa nga Parama Puruśa, ather ai bhakti sht parbhakti.

  Bhakta-t thon: Supozoni se Parama Puruśa shfaqet para jush dhe thot: "O djali im, a do dika nga un?" ather cila duhet t jet prgjigja juaj? Prgjigja juaj do t jet: “Ajo q krkoj dhe far nuk krkoj sht m e njohur pr Ti. Ti e di m mir se un. Kshtu q ju bni sipas krkesave t mia. Nuk do t them asgj.” Por nse edhe ather Ai thot: “O djali im, thuaj dika, prpiqu t marrsh dika. Pyet dika, thuaj dika. Un dua q ju vet t thoni, 'O Parama Puruśa, un dua kt gj ose at gj'” – n at rast ju duhet t thoni, “O Parama Puruśa, m jep parabhakti”. Ose duhet t thuash, "O Parama Puruśa, m jep shuddh buddhi".

  Shuddh buddhi do t thot "intelekt dashamirs". Domethn, intelekti duhet t jet gjithmon shoqruesed me dashamirsi. Nse nuk shoqrohet me dashamirsi, ather ai person i caktuar do t jet m i keq se nj kafsh. Askush nuk mund t kontrolloj degradimin e tij ose t saj. Dhe kur bhakta ka shuddh buddhi, intelekt dashamirs, ai ose ajo sigurisht q do t fitoj parabhakti. Kudo q ka shuddh buddhi, duhet t ket parabhakti dhe kudo ku ka parabhakti duhet t ket shuddh buddhi. Kshtu q ju duhet t mbani mend se bhaktat jan shum [inteligjente] dhe xhiṋniis jan [budallenj].

  Ekzistojn tre klasifikime brenda aparbhakti. Kur nj i ashtuquajtur besimtar (aparbhakti do t thot se ata nuk jan besimtar, ata jan t ashtuquajtur besimtar) thot, "O Parama Puruśa, un jam besimtari Yt" dhe m pas thot: "X sht armiku im. T lutem vrite, t lutem vrite!” ky lloj bhakti quhet tmasika bhakti. N fakt nuk sht bhakti. Kur dikush thot, "O Parama Puruśa, un jam i prkushtuari yt, por ti e di, nuk po punsohem, t lutem rregullo pr punsimin tim", ai nuk po prpiqet t dmtoj asknd, por dshiron zhvillimin fizik ose ngritjen fizike, Prmirsim [fizik]. Bhakti i tij, i ashtuquajturi bhakti i tij, njihet si rjasika bhakti. Dhe kjo sht gjithashtu aparbhakti, dhe aparbhakti nuk sht bhakti. Dhe supozoni se dikush thot, "O Parama Puruśa, un jam i prkushtuari Yt, dhe ti e di, un dua mukti, dua mukti," dhe Parama Puruśa pyet, "O djali im, pse dshiron mukti?" “Oh, un nuk gjej asnj hijeshi n kt bot, sepse kam humbur fuqin time t tretjes. Ose ma kthe fuqin tretse ose m jep mukti.” Kjo sht sttvikii bhakti. N fakt sttvikii bhakti nuk sht bhakti; aparbhakti nuk sht aspak bhakti.

  far sht bhakti? Parabhakti sht bhakti. Pra, kur t pyesin Parama Puruśa pr her t dyt, "far do?" Ju duhet t thoni, "Un dua parbhakti ose shuddh buddhi". Dhe far sht parabhakti? “O Parama Puruśa, Ti e di nse jam besimtari Yt apo jo. Jeni ju q do t gjykoni nse jam i prkushtuari juaj apo jo – por un ju dua Ty.” Fmija thot: "O nn, un nuk dua asnj lodr nga ti, un t dua ty".

  Pra, "Un t dua ty. Dhe pse te dua ty? Sepse dua t t shrbej ty.” Dhe, "O djali im, pse dshiron t m shrbesh?" “Sepse kam knaqsi t t shrbej; prandaj dua t t shrbej ty.” Ky sht parabhakti.

  Por kjo nuk sht faza m e lart e parabhakti. N fazn m t lart, kur u pyet nga Parama Puruśa, "O djali im, pse dshiron t m shrbesh?" Prgjigja duhet t jet: “Duke shrbyer ty, dua t t jap knaqsi. Kjo sht arsyeja pse un dua t'ju shrbej. Nuk dua t shijoj knaqsin.” Kjo sht faza m e lart e parabhakti. Kjo sht ajo q thon bhaktas. Dhe jiṋniis ruajn nj hendek t zotrinjve. Tani a keni kuptuar gjithka?

  Nj i prkushtuar q ka zhvilluar parabhakti zhvillon nj marrdhnie familjare me Supremin. Dhe bhaktat q kan zhvilluar parabhakti jan t tre kategorive: kategoria A, kategoria B dhe kategoria C. Kategoria A sht renditja m e lart.

  Kategoria C: Kur pyetet nga dikush, ata do t thon: "E dini, Parama Puruśa m prket mua." “Pse? Pse ju takon Ai?” “E dini, Parama Puruśa u prket t gjithve, dhe un jam gjithashtu pjes e t gjithve, kshtu q sigurisht Ai m prket mua. Meqense Ai u prket t gjithve, ather sigurisht q Ai m prket edhe mua. Un jam gjithashtu i prfshir n fushveprimin e A-L-L.” Ata jan t klass C. Ata kan zhvilluar parabhakti, por jan t kategoris C.

  Dhe bhakta e kategoris B do t thot: "Po, Parama Puruśa m prket mua". “Pse? Pse ju takon Ai?” “Ai m prket mua; Ai sht prona ime personale. Ai m prket mua, por pr shkak se m prket mua, Ai sht edhe i t tjerve.”

  Kjo do t thot, bhaktat e kategoris C thon: "Ai u prket t gjithve, prandaj Ai m prket mua". Bhaktat e kategoris B thon: “Ai m prket mua dhe marrdhnia e Tij sht me mua. Ai ka t njjtat marrdhnie me t tjert si ka pasur me mua. Pra, Ai m prket mua, dhe Ai sht i t tjerve gjithashtu.” Jan t kategoris B.

  Dhe besimtart e kategoris A do t thon: “Ai m prket mua. Ai sht prona ime personale. Ai nuk i prket askujt tjetr.”

  Pra, pr besimtarin e rendit m t lart, Parama Puruśa sht pron e tij ose e saj personale dhe nocioni i ndarjes me t tjert nuk lind.

  Tani, nprmjet bhaktit, njeriu mund t vihet n kontaktin m t ngusht me Supremin. Pra, nj person inteligjent duhet t zhvilloj bhakti. Dikush mund ose nuk mund t ket jiṋna, dikush mund t ket ose jo karma, por duhet t ket bhakti.

  Bhakti bhaktasya jiivanam. Kjo pjes sht shum e rndsishme. E dini, xhina sht nj praktik. Karma sht gjithashtu nj praktik. Por bhakti nuk sht nj praktik, sht nj parim. sht dika krejt e natyrshme, dhe natyrisht e lidhur me jetn tuaj. Pra, kur dikush bhet [bhakta], ai bhet i natyrshm n mnyrn e jetess s dikujt.

  N t gjitha bhakti shstras [shkrimet e shenjta devocionale] do t shihni se njerzit nuk i kritikojn t tjert. fardo q kan pr t thn, ata thon n lidhje me Parama Puruśa, n lidhje me qllimin e tyre, n lidhje me dshirn e tyre. Dhe ju e dini, me kt tru t vogl njerzor dhe intelekt t vogl njerzor, nuk sht aspak e mundur q nj person t luftoj kundr Param Prakrti, t fiku. ht kundr parimit detyrues. Pr kt njeriu duhet t marr nj favor t veant, ndihm t veant, nga Parama Puruśa, prndryshe nuk sht aspak e mundur – jo “e vshtir”, por “aspak e mundur” – q nj person t luftoj kundr Param Prakrti, t luftoj kundr Mahmy. .

  Por kur dikush futet n Parama Puruśa, dorzohet n altarin e Parama Puruśa, bhet nj pun shum e leht pr t ose pr t. Dhe duke u dorzuar n altarin e Supremit, far duhet t bj? Nuk duhet krkuar asgj nga Parama Puruśa. [Pr shembull,] pr nj bhakta, mukti nuk ka asnj rndsi. Nj bhakta dshiron Parama Puruśa, dhe asgj prej Tij, madje as mukti. Supozoni se Parama Puruśa thot: "O besimtar, far do?" – Prgjigja e tij ose e saj sht: “T dua ty”. Njeriu nuk duhet t thot, "Un dua mukti", sepse supozoni se dikush thot, "Un dua mukti", dikush mund t marr mukti, por dikush mund t mos marr Parama Puruśa. Cila sht m e vlefshme - mukti apo Parama Puruśa? Parama Puruśa!

  N tmasika aparbhakti: "O Parama Puruśa, ai njeri sht armiku im, zoti X. Vrite at." N at rast, Parama Puruśa mund ose nuk mund ta vras at z. X. Por sht e sigurt q dikush nuk do t marr Parama Puruśa, sepse dikush nuk tha, "O Parama Puruśa, un t dua ty". N rjasika bhakti dikush thot: "O Parama Puruśa, un dua nj pun." Dikush mund ta marr at. Dikush mund ose nuk mund t gjej nj pun; varet nga vullneti i mbl i Parama Puruśa. Por sht e sigurt q dikush nuk do t marr Parama Puruśa, sepse nuk tha: "O Parama Puruśa, un t dua ty". N sttvikii bhakti, njeriu mund t marr prsri fuqin e tretjes [t qeshura], por dikush mund t mos marr, nuk do, t marr Parama Puruśa sepse nuk ka thn, "O Parama Puruśa, un t dua ty". Pra, pr nj bhakta, pr nj besimtar, Parama Puruśa sht m e rndsishme se mukti.

  Tani, kur dikush sht n kontaktin m t ngusht me Parama Puruśa, ai bhet Parama Puruśa. Brahmavid Brahmaeva bhavati ["Njohsi i Brahms do t bhet Brahma"]. Pra, n rrethana t tilla mukti nuk ka asnj kuptim, asnj rndsi. Dhe me ndihmn e Parama Puruśa-s, do t jet nj pun shum e leht pr dik q t lirohet nga ndikimi detyrues, nga aftsit detyruese t Param Prakrti.

  Zoti Krśńa tha hapur,

  Daevii hyeś guńamayii mama My duratyay;

  Mmeva ye prapadyante Mymetḿ taranti te.(3)

  “Ky My sht nj fuqi shum e fort. Pr nj njsi sht shum e vshtir t luftosh kt My. Ajo sht e pakaprcyeshme. Por ata q jan strehuar tek un mund t luftojn lehtsisht kundr ktij My.”

  Dhe un tashm ju thash se n rastin e nj bhakta, n jetn e nj bhakta, marrdhnia e tij ose e saj me Parama Puruśa sht njsoj si nj marrdhnie familjare. Pr nj bhakta, ndryshe nga nj jiṋnii ose nj karmii, Ai nuk sht gjykats ose gjykats; Ai sht babai i familjes. Dhe kshtu nj bhakta nuk duhet t mendoj – dhe nj bhakta nuk mendon kurr – se ai ose ajo sht nj ppii [mkatar] ose ishte nj ppii, sepse sht nj marrdhnie familjare. N nj gjykat mund t thuhet se dikush sht kriminel, por pr sa i prket marrdhnies me Parama Puruśa, ajo sht thjesht nj marrdhnie familjare. Dhe kjo sht arsyeja pse do sdhaka, do aspirant shpirtror, duhet t kujtoj se ai ose ajo nuk duhet t ket asnj kompleks inferioriteti n kontakt me Parama Puruśa. Parama Puruśa sht pron personale e dikujt.

  Zoti Krśńa tha,

  Api cet sudurcro bhajate mmananyabhk;

  Soʼpi ppavinirmuktah mucyate bhavabandhant.

  “Nse edhe nj sudurcrii, domethn nj mkatar i shkalls m t keqe, mendon pr Mua – domethn, nse nj mkatar e trheq mendjen nga t gjitha objektet e tjera dhe e drejton at mendje, ato prirje kolektive, tek Un – e siguroj at ose ajo q ai ose ajo duhet t marr mukti; ai ose ajo duhet t marr gjithka.” Pra, n fushn e spiritualitetit nj sdhaka nuk duhet t vuaj, nuk duhet t argtoj, asnj kompleks inferioriteti. Ju jeni t gjith bijt e Tij t dashur, bijat e Tij t dashura. Ju jeni t sigurt pr ta marr At; sht e drejta jote nga lindja t jesh nj me T.


  Shrii Shrii Anandamurti

 20. #500
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,794

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Bhakti-Rpa Setu (Prkushtimi vepron si nj ur)


  Termi setu nnkupton ur. Funksioni i tij sht t lidh dy objekte. Devotshmria sht ajo ur q lidh jiiva (njsi) me Shiva (Ndrgjegjja Kozmike). N fillim duhet t dini pr kt grup. Ai duhet t zbrthej dhe analizoj imtsisht do aspekt t tij, duke marr edhe ndihmn e librave. Kjo sht ajo q quhet Sdhan e dijes, d.m.th., Jiṋna Sdhań. Prpjekja pr t ecur drejt ktij Setu quhet Sdhan e veprimit, d.m.th., Karma Sdhan.

  N gjuhn filozofike setu nnkupton procesin e subjektivizimit t objektivitetit. Disa njerz gjenden duke keqkuptuar domethnien e vrtet t prkushtimit. Ata pretendojn se meqense prkushtimi sht midis Jiiva dhe Shiva, aty ku ka prkushtim ekziston edhe ekzistenca e dualitetit. Por po t ishte kshtu, prkushtimi nuk do t kishte kryer punn e nj ure. Derisa dhe nse jiiva nuk kalon urn, ka dualitet; N momentin kur lumi Bhava kaprcehet, dualiteti takohet me Waterloo-n e tij. Termi Bhava nnkupton rilindjen, q rezulton nga veprimi i mendjes s njsis. Devotshmria sht nj ur mbi lumin Bhava.

  Bhakti nuk sht Sdhan

  Prkushtimi nuk sht Sdhan. Faza e prkushtimit arrihet nprmjet Sdhan-s s dijes dhe veprimit. Prvoja ekstatike e krijuar nga prkushtimi e on njeriun n nj gjendje ekstaze. Nj lajm i lumtur nxit emocione t kndshme n mendjen e dikujt dhe e bn njeriun t qesh, t kndoj dhe t krcej. N momentin q dikush kalon urn humbet n gjendjen e ekstazs s plot.

  Kur nj person vendoset n prkushtim, ai bhet i aft t kuptoj madhshtin dhe madhshtin e Shivait. Kuptimi n kt moment sht Anubhti Siddhi d.m.th., i lindur nga prvoja reale prmes shijes. N mnyr t ngjashme, gjrat e mbla, p.sh., mango dhe sheqer mund t dallohen vetm nga shija. Njeriu nuk mund t shijoj shijen e mangos duke par reflektimin e saj n uj. Dikush do t duhet t marr pemn, t kpus mangon dhe ta shijoj at. Nj prvoj e ngjashme n sfern shpirtrore gjithashtu mund t ket vetm pasi t ngjitet nj shkall n pemn e prkushtimit. Vetm ather mund t kuptohet shklqimi dhe madhshtia e Parama Brahma - entiteti kozmik transcendental.

  Parama Brahma sht i gjithdijshm

  Parama Brahma sht nj entitet i gjithdijshm. Aty ku vetdija nuk shndrrohet n nj objekt, Brahma quhet Parabrahma. Aty ku shndrrohet n objekt, e quajm Aparabrahma. Jiivat jan manifestimi i Apara Brahma. Shndrrimi i Apara Brahma n Para Brahma sht subjektivizimi i objektivitetit. Para Brahma quhet Sarvajiṋa d.m.th., i gjithdijshm. Fjala sanskrite Sarvajiṋa prbhet nga (Sarva + folja rrnja jiṋ + da dhe do t thot entitet dshmues i t gjitha objektiviteteve). Ai sht n kontakt me gjithka n univers. Ai jeton me do entitet t vogl apo t madh. Termi Sarva qndron pr tre parimet luftarake t Prakrtit. N Sarva, Sa qndron pr parimin sensitiv, "Ra" pr mutativin dhe "Va" pr parimin statik. do grimc m e vogl sht brenda ksaj Sarva. Nuk ka asnj vend ku Ai nuk sht. Ai sht baza e universit, Ai sht yatana e tij. Termi yatana nnkupton Adhivsa, d.m.th., vendbanimin. Nj sdhaka mund ta kuptoj kt vetm pasi t nis prpjekjet e tij pr t'u ngjitur n pemn e prkushtimit.

  far sht ky Univers?

  far sht ky univers? Aty ku ka mbizotrim t Bhaeravii shakti, universi sht i pamanifestuar. Dominimi i Bhavnii shakti do t thot manifestim i universit. Termi vishva nnkupton universin e shprehur. Ai sht n do grimc t universit. Ai gjithashtu i njeh mir ndjenjat n mendjen tuaj. Ai sht Mahat d.m.th., i madh. Termi Mahat do t thot i pakrahasueshm dhe gjithashtu i zhveshur nga ngushtsia. Brahma sht nj dhe i njjt pr t gjith njerzit. Si mkatart ashtu edhe personat e devotshm jan t varur nga - m tepr, nga pasardhsit e Paramtma.

  Skśmt skśmataraḿ vibhti.

  Paramtm sht m e holla nga t gjitha. Organet tuaja kan nj kapacitet t kufizuar. Gjja m e holl sht prtej fuqis s tyre t kapjes. Fjala Saḿskrta Skśma (d.m.th., delikate) do t thot objekti m i imt ose tingulli m i mbl q organet nuk mund ta kapin. Por hollsia nuk sht nj kriter absolut. Dika q sht delikate pr njrin mund t mos jet e njjt pr tjetrin. Prandaj sht nj terminologji relative.

  Paramtm sht Nitya. Termi Nitya nnkupton at q nuk ndikohet nga faktori koh, d.m.th., prtej periferis s s shkuars, s tashmes dhe s ardhmes. Entiteti nga i cili varet ekzistenca e kohs quhet Mahakaola.

  Objekti i subjektivizuar
  kusht i domosdoshm. Prpara se t kalosh urn e prkushtimit, njeriu ndihet si "Ti je ai". Por duke kaluar urn, njeriu ndjen "Un jam ai". N at koh objekti i tij subjektivizohet.

  Nga dshmitar n dshmitar

  N gjuhn e zakonshme ju thoni se Paramtm sht objekti i mendjes suaj. Por, n fakt, gjithka n kt bot sht objekt i Paramtm-it, i cili vetm mund t jet entiteti subjektiv i universit. Subjektiviteti suprem nuk mund t jet objekti juaj. Prvoja q ju jeni gjithmon t dshmuar nga Ai sht prkushtim. Ai q e kupton kt arrin gjendjen e ekstazs. N momentin q Tat shndrrohet n Tvam ose anasjelltas, njeriu fillon t ndjej se Ai nuk sht nj entitet i dshmuar, por nj entitet dshmitar. Ekzistojn tri faza kryesore t mendjes: (i) e ndrgjegjshme, (ii) nnndrgjegjeshm, (iii) e pavetdijshme. Kto faza prjetohen nga vetdija e reflektuar. Kur Tat dhe Tvam bhen nj n jetn e nj sdhaka, ai fillon t ndiej se nuk sht ky reflektimi mbi kto, por reflektimi i tij mbi Apara Brahma. N at koh entiteti jiiva pr t bhet Apara Brahma. Identifikimi i identitetit t tij t njsis me Brahmn e bn at t lir nga virtyti dhe vesi.

  Katr Dhma

  Termi dhma nnkupton shtpin. N t vrtet, ekzistojn katr dhma: i) Mendja e ndrgjegjshme, ii) Mendja nnndrgjegjeshme, iii) Mendja e pandrgjegjshme, iv) Gjendja Dham m pak (pa shtpi) ose Nirlamba Avasth ose Turiiy vasth.

  N tre t parat objekti i t menduarit nuk sht origjinal. Asnj krijim origjinal nuk sht i mundur n kto faza. Edhe gjat ndrrs ose gjumit, objektet e perceptuara tashm nga mendja e ndrgjegjshme rikrijohen prsri. N mendjen e pandrgjegjshme, objekti i perceptuar nga mendja e vetdijshme identifikohet plotsisht me entitetin perceptues dhe natyrshm figura imagjinare e fantazms, pr shembull, bhet realitet atje. Por n fazn Turiiya krijimi origjinal sht i mundur. Njeriu konsumon nj objekt mendrisht. N kto tre faza, objekti i t menduarit tuaj sht homologu juaj i shprehur. Nj pjes e vetes suaj bhet Bhokt dhe nj pjes tjetr Bhogya. Bhokta sht Saguńa Para. Bhogya sht Saguńa Apara. Pjesa neutrale ose Nirapekśa sht Nirguńa. Vetdija juaj e njsis, Mahat dhe egoja jan bhokt dhe citta sht bhogya.

  Vilakśań

  Edhe n jetn kolektive disa bhen bhokt e disa bhogya. Por ata q jan vilakśańa ose vipariitguńa d.m.th., as bhokt as bhogya nuk do t ndiejn se natyra e tyre e vrtet manifestohet n realizim. "Un jam Sadshiva ose vetdija e personifikuar". Termi Sadshiva do t thot t jesh gjithmon n vetdije. Sadshiva ishte gjithashtu nj figur historike. Rreth shtat mij vjet m par ai kishte ardhur me kt bekim t Tantra Sdhan. Ai ishte Mahakaola, d.m.th., ai q mund t zgjoj hyjnin e fjetur t t tjerve.

  Mst Shiva

  N trupin e njeriut ka shum gjndra. Sekreti nga gjndrat e siprme prek ato t poshtme por jo anasjelltas. Sekreti i pineale - gjndra m e lart ndikon n t gjitha gjndrat e tjera n trupin e njeriut. Por mendimi i ndyr ose i vrazhd nuk lejon q sekreti t zbres n t gjitha gjndrat dhe n kt mnyr t ndikoj n to. Mendimi i devotshm, nga ana tjetr, lejon sekrecionin pineal t ndikoj n do gjndr dhe e on njeriun n gjendjen e ekstazs ose samdhi. Implikimi psikologjik i Samdhi sht bashkimi i njsis me Ndrgjegjen Kozmike dhe interpretimi i tij biologjik sht ndikimi i gjndrs pineale mbi gjndrat e tjera n trupin e njeriut. Samdhi ishte gjithmon nj gjendje lumturie e pashprehur pr shkak t ndikimit t hormonit t gjndrs pineale. Natyrisht, disa e keqkuptuan gjendjen e tij t gzueshme sikur t ishte i dehur nga duhani.

  Shiva - Candrashekhara

  far nnkupton gjysmhna mbi kokn e Shivait? N at koh njerzit mendonin se nj pjes e hns ishte e padukshme. Ata e kishin ndar hnn n gjashtmbdhjet kala. E gjashtmbdhjet ishte e padukshme pr ta. Ata vendosn gjndrn pineale n kt pjes t padukshme t hns. Kjo gjysmhn quhet edhe Amkal ose Indu. Shiva fitoi emrtime si Candrashekhara, Candrabhśańa etj.

  Mendja e kufizuar njerzore i kap fizikat e jashtme me ndihmn e organeve. Por nj mendje m e madhe, mendja kozmike, pr shembull, nuk ka nevoj t marr ndihmn e organeve ashtu si nuk nevojiten pr t njohur mendimet tuaja. Ai, mendja e t cilit sht imanente n do grimc t universit, nuk ka nevoj pr ndihmn e jashtme. Identifikoni mendjen tuaj me kt dhe do t kuptoni se edhe m i vogli i objekteve jeni ju. Ju jeni oqeani paqsor. Universi q sht manifestimi i Bhavnii Shakti do t shfaqet si manifestimi juaj. Universi, i cili sht Liila e Sadashivs, gjithashtu i jep Atij nj lumturi t pafundme, ekstatike. Ti mediton pr T dhe Ai mediton pr ty. Ai sht m i vjetri nga entitetet - Purtana. Prciina do t thot i vjetr dhe Purtana nnkupton m t vjetrn. Meqense Shiva sht m i vjetri nga entitetet, Ai sht babai i t gjithve, por Ai nuk ka baba t vetin. Askush nuk mund t thot se kush ishte babai i Tij. N momentin q njeriu e kupton At, njeriu fillon t ndjej se ai sht ai
  Meditimi sht gjithashtu veprim. Pr zgjimin e prkushtimit veprimi sht nj ikontrollues i gjithkaje, entiteti i art, vezullues.

  Ai ndjen se sht i personifikuar shklqimi. Identiteti i tij sht Shivoʼham Shivoʼham d.m.th., "Un jam Shiva". Ky realizim nuk ka gjasa pa prkushtim. Devotshmria sht ura. Duhen gjithashtu njohuri dhe veprime t duhura, por prkushtimi sht faktori kryesor, thelbi.


  --

  Burimi: Bhakti-Rpa Setu (Devocioni vepron si nj ur)

  Publikuar ne:

  Subhśita Saḿgraha

  Shprehja Supreme

  Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 25 prej 41 FillimFillim ... 15232425262735 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 73
  Postimi i Fundit: 23-02-2024, 04:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •