Close
Faqja 17 prej 42 FillimFillim ... 7151617181927 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 321 deri 340 prej 825
  1. #321
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Topi që shemb kështjellat më të forta është atdhedashuria’

    Naim Frashëri ka qenë poet dhe shkrimtar shqiptar, një nga përfaqësuesit më të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe figura qendrore e letërsisë së Rilindjes, shkruan KultPlus.

    Vepra poetike e Naimit vuri bazat e letërsisë kombëtare dhe luajti rol të rëndësishëm në zgjimin e vetëdijes atdhetare. Naimi i këndoi mallit e dashurisë për atdhe, krenarisë kombëtare dhe të kaluarës së lavdishme të shqiptarëve.

    KultPlus sot ju sjell një nga shprehjet e tij të shumta kushtuar atdheut.

    “Topi që shemb kështjellat më të forta është atdhedashuria.”


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/theni...dhedashuria-2/

  2. #322
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes. Aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë”

    Thënie nga Sami Frashëri


    • Njerëzit janë të njëjtë para natyrës, edukata i bën të dallohen.

    • Njerëzit e mirë janë të gjykuar të bëhen skllevër të të këqijve.

    • Çdo mizori e ka ditën e vet të gjykimit.

    • Zbavitja më e bukur për njerinë është leximi; shoku më i mirë libri.

    • Liria është thelbi i shpirtit dhe i mendjes. Aty ku s’ka liri, mendja dhe shpirti thahen si bima pa ujë.

    • Njeriun e bëjnë të përhershëm veprat e tij.

    • Në vend që të shesësh dituri dhe zotësi, përpiqu t’i fitosh ato.

    • S’ka gjë më të keqe se të përqeshurit, sepse më shumë prek të mirët se të këqijtë.

    • Shoku më i pavlefshëm është ai, i cili, për një fjalë që ka dëgjuar për shokun e tij, nuk e do më atë.

    • Ai që pëlqen veten e tij, nuk pëlqehet nga askush.

    • Duhen shumë mend që të mund shoqërohesh me njerëz pa mend.

    • Shpagimi më i ëmbël është të bësh mirë kundër të keqes që të është bërë.

    • Po të përdoret mirë koha, do të mjaftojë për të kryer çdo punë.

    Bukuria e njeriut përbëhet nga bukuria e fjalës që flet.

    • Njeriu duhet të përpiqet të mësojë çdo gjë, jo të tregojë veten e tij.

    Më i forti i njerëzve është ai që është i zoti të përmbajë vetveten.

    • Thjeshtësia e një gruaje është më e vlefshme se stolitë e të gjitha grave të botës.

    • Shpata e grave është gjuha e tyre, prandaj nuk e lënë të ndryshket.

    • Gruaja duhet të ketë në dorën e djathtë gjilpërën e në të majtën librin.

    • Çdo gabim i gruas së ndershme është i falur nga burri i saj.

    • Shumica e njerëzve, sidomos gratë, nuk i donë ata që i donë por ata që i përbuzin.

    • Vjehrra nuk e kujton asnjëherë kohën e nusërisë.

    • Për dashurin s’ka gjë më të ëmbël se lotët e syve që fshihen me dorën e së dashurës.

    • Fytyra e qeshur është kripa e bukurisë.

    • Personi që do ti, s’ka asnjë të metë, fillo të mos e duash, pa shih sa të meta ka.

    S’ka lumturi më të madhe në botë se dashuria dhe harmonia.

    • Kush i shtrohet gjithkujt është kokëdele.

    • Më i poshtri njeri është ai i cili kërkon mirësi nga një i poshtër.

    • Qesja nuk zbrazet duke dhënë lëmoshë.

    • Delen që ndahet nga tufa e ha ujku.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/theni...i-bima-pa-uje/

  3. #323
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Immanuel Kant: Lumturia nuk është një ideal i arsyes, por i përfytyrimit


    “Ai që e bën veten krimb, nuk mund të ankohet pastaj kur të tjerët shkelin mbi të me këpucë.”

    “Çdo gjë që është shkruar nga meshkujt në lidhje me femrat duhet të mbesë e dyshimtë, duke qenë se ata janë në të njëjtën kohë edhe gjykatës edhe pjesë e çështjes.”

    “Më është dashur ta refuzoj njohjen, për të t’i bërë vend besimit.”

    “Njeriu duhet të jetë i disiplinuar, sepse për nga natyra ai i papërpunuar dhe i egër.”

    “Kush është mizor ndaj kafshëve është po aq i pandjeshëm edhe ndaj njerëzve.”

    “Një veprim, për të qenë moralisht i denjë, duhet të bëhet nga përgjegjësia.”

    “Rregullat e lumturisë: diçka për të bërë, dikë për ta dashuruar dhe diçka për të shpresuar.”

    “Vepro duke e konsideruar njerëzimin, si tek vetja si tek të tjerët, gjithmonë si qëllim, kurrë thjesht si mjet.”

    Nuk ka virtyt aq të madh, sa të jetë i sigurt prej tundimit.

    “Ata që thonë se bota do të shkojë gjithnjë siç ka shkuar deri sot, kontribuojnë që parashikimi i tyre të dalë i vërtetë.”

    “Yjet e qiellit përmbi mua, ligji moral në mua.”

    “Miq të njerëzimit, mos ia mohoni arsyes privilegjin e të qenët guri i fundit i krahasimit me të vërtetën.”

    “Vepro në atë mënyrë që, parimi juaj i veprimit të bëhet vetvetiu një ligj për të gjithë botën.”

    “E gjithë dija jonë fillon me shqisat, vazhdon pastaj tek kuptimi dhe mbaron me arsyen. Nuk ka asgjë më të lartë se arsyeja.”

    “Të gjitha interesat e arsyes sime, spekulative si dhe praktike, ndërthuren në tri pyetjet e mëposhtme: 1. Çfarë duhet të di? 2. Çfarë duhet të bëj? 3. Çfarë mund të shpresoj?”

    “Përvoja pa teorinë është e verbër, por teoria pa përvojë është një lojë intelektuale e mirëfilltë.”

    “Nga një dru i shtrembër si ky nga është bërë njeriu, asgjë e drejtë nuk mund të krijohet.”

    “Lumturia nuk është një ideal i arsyes, por e përfytyrimit.”

    “Papjekuria është paaftësia që dikush të përdorë inteligjencën e vet, pa u udhëhequr nga dikush tjetër.”

    “Para ligjit njeriu është fajtor kur dhunon të drejtat e tjerëve. Para moralit ai është fajtor, nëse vetëm mendon ta bëjë këtë gjë.”

    “Mosmirënjohja është thelbi i poshtërsisë.”

    “Përtej çdo dyshimi, çdo dije fillon me përvojën.”

    “Nuk është vetëm vullneti i Zotit që na bën të lumtur, por ne duhet ta bëjmë veten tonë të lumtur.”

    “Është e domosdoshme që unë të jetoj i lumtur, por është e domosdoshme që sa të jetoj, të jetoj me nder.”

    “Shkenca është dije e organizuar; mençuria është jetë e organizuar.”

    – Imannuel Kant.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/theni...-perfytyrimit/

  4. #324
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Po shkojmë nga errësira drejt shkëlqimit, nga papërsosmëria drejte hapave të arte te përsosmërisë. Asnjë pengesë në rrugë nuk do të jetë në gjendje të ndalojë përparimin tonë. Duke shtyrë mënjanë dhe duke thyer të gjitha pengesat dhe veshtriresite, ne do të ecim përgjatë rrugës sonë të destinuar. Racionaliteti ynë ideologjik është pasuria jonë e vlefshme; Shkëlqimi i hareshëm i shkëlqimit makrokozmik është qëllimi ynë dhe dëshira e natyrshme për t'u sjellë mirëqenie të gjitha krijesave të gjalla kjo është rruga jonë. Të ecësh përpara ne realizimin shpirteror është vetë dëshira e jetës. Humbja e kohës së vlefshme në letargji nuk është gjë tjetër veçse inerci dhe vdekje; prandaj duhet të vazhdojmë të lëvizim. Kënga e lëvizjes sonë përpara do të jetë shprehja jonë vokale, vetë pulsimi i jetës sonë.”

    (Ananda Vanii )

  5. #325
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ánandáddhyeva khalvimáni bhútáni jáyante. Ánandena játáni jiivanti. Ánandaḿ prayantyabhi saḿvishanti


    "Kjo botë pese elementesh ka lindur nga lumturia, po mbahet në lumturi dhe në lumturi të shenjtë do të shkrihet (zhytet)".

    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 23-02-2023 më 15:41

  6. #326
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Në jetën kolektive njeriu nuk ka të drejtë të falë askënd;

    në jetën individuale ju mund të zgjasni faljen maksimale - përkundrazi, sa më shumë falje, aq më mirë. Falja është diçka personale; nuk është çështje kolektive.

    Supozoni se jeni një banor i shqiperise. Nëse dikush dëmton jetën kolektive të shqiperise, ju nuk duhet ta falni atë. Po kështu, duke qenë se i përkisni të gjithë racës njerëzore, nuk duhet të falni askënd që dëmton njerëzimin.

    Por në jetën individuale, sado që dikush mund t'ju dëmtojë, ju mund ta falni atë person në masën më të madhe të mundshme.”

  7. #327
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Kur veprat e vjetra të këqija vijnë në mendje, njeriu duhet të marrë masa dhe të angazhojë mendjen në çdo drejtim pozitiv - këngë, vallëzim, art,sport,muzike ose ndonjë hobi tjeter pozitiv etj. Ideja qendrore është që nëse mendja është e angazhuar pozitivisht, atëherë mendimet negative do të largohen automatikisht. Sigurisht, më e mira është të angazhosh mendjen në meditim dhe sherbim social pa interes. Nëse mendoni shpesh për veprat negative të së kaluarës, atëherë do ngeleni skllever te se kaluares .


  8. #328
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Të gjithë kanë ardhur në këtë botë për të arritur të Madhin ZOT. Por kjo arritje nuk vjen automatikisht, ajo duhet kultivuar.

    "Thelbi i realizimit shpirteror per te Madhin ë pafund qëndron brenda praktikes shpirterore, por ju duhet ta kultivoni dhe ushqeni atë."

  9. #329
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    "A'bhoga do të thotë ai objekt që ushqen mendjen - domethënë pabulum-ushqimi mendor. Nëse ky ushqim-pabulum është i kufizuar, mendja gjithashtu bëhet e kufizuar. Nëse pabulumi është i pafund, duke bërë përpjekje për ta marrë-arritur ATE te MADHIN . mendja bëhet e pafundme. Kjo varet tërësisht nga vullneti i qenieve njerëzore se cili pabulum, i kufizuar apo i pakufizuar, bëhet objekt-qellim i mendjes se tyre. Nëse një person bëhet i madh apo i vogël varet plotësisht nga dëshira e personit."

  10. #330
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Njeriu duhet të jetë shumë i kujdesshëm në lidhje me mendimet që ushqejnë mendjen e tij dhe të njohë kapacitetin e madh të mendjes se tij individuale si dhe ta drejtojë mendjen edhe gjithe qenjen e vet vetem drejt Supremit ZOT.

  11. #331
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Shprehje të papërsëritshme nga Viktor Hygo


    “Muzika shpreh atë që nuk mund të thuhet, dhe për të cilën nuk mund të heshtësh.”

    “Kur një grua është duke të folur, dëgjo atë që po thotë me sytë e saj.”

    “Djalë, vëlla, baba, i dashur, shok. Ka hapësirë në zemër për të gjitha dashuritë, ashtu sikurse ka hapësirë në qiell për të gjithë yjet.”

    “Jeta është lulja, për të cilën dashuria është mjalti.”

    “Iniciativa është të bësh gjënë e duhur, pa ta thënë kush.”

    “Kur diktatura është fakt, atëherë revolucioni bëhet një e drejtë.”

    “Një ferr inteligjent, do të ishte më mirë se sa një parajsë idiote.”

    “Ndrysho mendimet, por mbaju parimeve; ndrysho gjethet, por lëri të paprekura rrënjët.”

    “Buzëqeshja e gëzimit është më pranë lotëve, se sa të qeshurës.”

    “40 është mosha e vjetër e rinisë; 50 është mosha e re e pleqërisë.”

    “Shpirti ka iluzione, ashtu si zogu që ka krahë; ai mbahet pas tyre.”

    “Reagimi – një varkë që shkon kundër rrymës, por që nuk e pengon rrymën të vazhdojë të rrjedhë.”

    “Ka baballarë që nuk i duan fëmijët e tyre. Por nuk ka asnjë gjysh që nuk e adhuron nipin e tij.”

    “Qëndresa – sekreti i të gjithë triumfeve.”

    “Kurioziteti është një prej formave të guximit femëror.”

    “Ka një spektakël më të madh se sa deti, dhe ai është qielli; ka një spektakël më të madh se sa qielli, dhe ai është brendia e shpirtit të njeriut.“

    “Për të krijuar të ardhmen, nuk ka asgjë më të mirë se sa një ëndërr.”

    “Kafsha është injorante për faktin që di. Njeriu është i vetëdijshëm për faktin që është injorant.”

    “Njerëzimi nuk është një rreth me një qendër, por një elips me dy pika qendrore, nga të cilat faktet janë njëra dhe idetë tjetra.”

    “Shpresa është fjala që Zoti e ka shkruajtur në ballin e çdo njeriu.”

    “Trishtimi është një frut; Zoti nuk e vendos atë mbi degë që janë shumë të brishta për ta mbajtur.”

    “E qeshura është Dielli që dëbon dimrin nga fytyra e njeriut.”

    “Shoqëria është një republikë. Kur një individ përpiqet të ngrihet mbi të tjerët, ai ulet poshtë prej masës, ose përmes talljes, ose përmes shpifjes.”

    “Sa herë që një mik të thotë që dukesh i ri, të jesh i sigurtë se po plakesh.”

    “Askush më mirë se një grua, nuk di të thotë gjëra që janë njëkohësisht të buta dhe të thella.”

    “Ai që hap një shkollë, mbyll një burg.”

    “Çfarë është historia? Një jehonë e të kaluarës në të ardhmen; një refleks i të ardhmes në të kaluarën.”

    “Asgjë tjetër në botë… as edhe të gjithë ushtritë, nuk janë më të fuqishme se sa një ide, të cilës i ka ardhur koha.”


    – Victor Hugo / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/theni...viktor-hygo-3/

  12. #332
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Práńáh yathatmano’bhis’t’áh bhútánám api te tathá;
    Atmaopamyena bhútánám dayáḿ kurvanti sádhavah.

    “Ashtu si jeta juaj është jashtëzakonisht e dashur për ju, po ashtu edhe jeta e të tjerëve eshte po aq të dashur për ta. Një person që mendon kështu dhe tregon miresi për krijesat e tjera është me të vërtetë një person devotshem ose i virtytshëm.”

    Ananda Marga

  13. #333
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Lumturia është dëshira për përsëritje’

    Milan Kundera është një shkrimtar çek që shkoi në mërgim në Francë në 1975, duke u bërë një shtetas francez i natyralizuar në vitin 1981.

    Kunderas iu hoq shtetësia çekosllovake në vitin 1979; ai mori nënshtetësinë çeke në vitin 2019. Ai “e sheh veten si një shkrimtar francez dhe këmbëngul se vepra e tij duhet të studiohet si letërsi franceze dhe të klasifikohet si e tillë në libraritë”.


    Për kënaqësinë e lexuesve tanë ne kemi sjellë një përzgjedhje të thënieve më të bukura nga librat dhe punimet e shkrimtarit.

    Por kur të fortët ishin shumë të dobët për të lënduar të dobëtit, të dobëtit duhej të ishin aq të fortë sa të largoheshin.

    Dy njerëz të dashuruar, të vetëm, të izoluar nga bota, kjo është aq e bukur.

    Nuk mund të matet dashuria e ndërsjellë e dy qenieve njerëzore me numrin e fjalëve që shkëmbejnë.

    Kur zemra flet, mendja e sheh të pahijshme të kundërshtojë.

    Burimi i frikës është në të ardhmen dhe një person i çliruar nga e ardhmja nuk ka asgjë për t’u frikësuar.

    Dashuria është malli për gjysmën e vetes që kemi humbur.

    Budallallëku i njerëzve vjen nga të paturit një përgjigje për gjithçka, risia në gjithë këtë është të paturit një pyetje për gjithçka.

    Dëshira jonë për rregullsi përpiqet ta kthejë botën e njerëzve në mbretërinë e inorganikes, në të cilën gjithçka ecën përpara dhe vepron sipas një rendi jopersonal. Dëshira për rend është, në të njëjtën kohë, një dëshirë për vdekje. Sepse jeta është një ndryshim i përhershëm i rendit.

    Një person që dëshiron të largohet nga vendi ku jeton është një person i palumtur.

    E vetmja gjë që ajo tha kur ai e liroi nga përqafimi i tij ishte: “Ti nuk e di sa e lumtur jam që jam me ty”. Kjo ishte ajo që natyra e saj e rezervuar e lejoi të shprehte.”

    Ne kurrë nuk mund të dimë se çfarë të dëshirojmë, sepse, duke jetuar vetëm një jetë, nuk mund ta krahasojmë atë me jetët tona të mëparshme dhe as ta përsosim në jetët tona të ardhshme.

    Sepse në këtë botë çdo gjë është e falur paraprakisht dhe për këtë arsye gjithçka lejohet në mënyrë cinike.

    Nuk ka perfeksion, vetëm jetë.

    Dashuritë janë si perandoritë: kur ideja mbi të cilën bazohen shkatërrohet, ato gjithashtu zbehen.

    E vetmja marrëdhënie që mund t’i bëjë të lumtur të dy partnerët është ajo në të cilën sentimentalizmi nuk ka vend dhe asnjëri nga partnerët nuk pretendon për jetën dhe lirinë e tjetrit.

    Nuk do ta dimë kurrë pse e acarojmë njëri-tjetrin, çfarë është ajo që na bën të sjellshëm apo qesharak. Imazhi ynë është misteri ynë më i madh.

    Një libër i ndaluar në vendin tuaj do të thotë pafundësisht më shumë se miliarda fjalë të nxjerra nga universitetet tona.

    Lufta e njeriut kundër pushtetit është lufta e kujtesës kundër harresës.

    Sepse nuk ka asgjë më të rëndë se dhembshuria. As dhimbja jonë nuk peshon aq e shumë sa dhimbja që ndjen me dikë, për dikë, një dhimbje e intensifikuar nga imagjinata dhe e zgjatur me njëqind jehona.

    Ekziston një pjesë e caktuar e të gjithëve ne që jeton jashtë kohës. Ndoshta ne bëhemi të vetëdijshëm për moshën tonë vetëm në momente të jashtëzakonshme dhe shumicën e kohës jemi pa moshë.

    Shansi dhe vetëm shansi ka ë një mesazh për ne. Çdo gjë që ndodh nga nevoja, gjithçka që pritet, e përsëritur ditë pas dite, është e heshtur. Vetëm rasti mund të na flasë.

    Po, është një fakt i njohur për ty: je si vdekja, merr gjithçka.

    Unë nuk isha hipokrit, me një fytyrë të vërtetë dhe disa të rreme. Kisha disa fytyra sepse isha i ri dhe nuk e dija kush isha apo doja të isha.

    Të qeshësh është të jetosh thellë.

    Njeriu është përgjegjës për injorancën e tij.

    Të jetosh është të jesh i lumtur: të shohësh, të dëgjosh, të prekësh, të pish, të hash, të urinosh, të defekosh, të zhytesh në ujë dhe të shikosh qiellin, të qeshësh dhe të qash.

    Në sipërfaqe, një gënjeshtër e kuptueshme; poshtë, e vërteta e pakuptueshme.

    Për fat të mirë, gratë kanë aftësinë e mrekullueshme për të ndryshuar kuptimin e veprimeve të tyre pas ngjarjes.

    Ndonjëherë ju vendosni për diçka pa e ditur pse, dhe vendimi juaj vazhdon nga fuqia e inercisë. Çdo vit bëhet më e vështirë të ndryshosh.

    Tomas nuk e kuptoi në atë kohë se metaforat janë të rrezikshme. Metaforat nuk duhen anashkaluar. Një metaforë e vetme mund të lindë dashuri.

    Lumturia është dëshira për përsëritje.

    Testi i vërtetë moral i njerëzimit, testi i tij themelor…përbëhet nga qëndrimi i tij ndaj atyre që janë në mëshirën e tij: kafshëve.

    Sa më e madhe të jetë paqartësia, aq më e madhe është kënaqësia.

    Të rebelohej kundër lindjes së një gruaje asaj i dukej po aq budallallëk sa të krenoheshe me të.

    Vlera e një qenieje njerëzore qëndron në aftësinë për të zgjeruar veten, për të dalë jashtë vetes, për të ekzistuar me dhe për njerëzit e tjerë.

    Pa e kuptuar, individi e kompozon jetën e tij sipas ligjeve të bukurisë edhe në kohët e fatkeqësisë më të madhe.

    Unë kam një vullnet të fortë për të të dashur në përjetësi.

    Nuk kam asnjë mision. Askush nuk ka.


    /KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/lumtu...er-perseritje/

  14. #334
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ...ai që mëson te tjeret nëpërmjet sjelljes së tij është acarya-mesues shpirteror.

    Shri Shri Anandamurtiji

  15. #335
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Në një gjendje të tillë ku një pakicë e privilegjuar grumbullon pjesën më të madhe të pasurisë dhe paratë shikohen si gjithçka, nuk mund të ketë kurrë paqe, siguri dhe harmoni në shoqëri. Harmonia sociale dhe lumturia vijnë vetëm kur i kushtohet rëndësi vlerave kryesore njerëzore - dhe . Vetëm kur të ketë një shpërndarje racionale të pasurisë dhe të zbatohen parimet e Prout, do të kemi një shoqëri të vërtetë njerëzore ku të gjithë jetojnë në bashkëpunim si fëmijë të Thelbit Suprem.

    Shri Shri Anandamurtiji


  16. #336
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    "Dituria që krijon pengesa dhe probleme të shumta për shoqërinë njerëzore nuk është aspak mençuri, por thjesht shprehje e prirjeve të ulëta të mendjes. Kur nuk krijohet asgjë e madhe, atëherë shfaqen ndjenja të lira për artin e ulët, letërsinë. , arkitekturë, skulpturë, etj.; dhe kur parimi ndjesor-devocional mbizotërohet nga parimi ndryshues, dhe parimi ndryshues nga parimi statik, efekti kulmues është kaos i plotë ne shoqeri."

  17. #337
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Cakśuńá Saḿvaro Sádhu"

    O aspirant shpirtëror!

    Duhet të kesh kontrollin e duhur mbi sytë; çfarëdo që do të ketë ndikim të keq në mendjen tënde, nuk duhet ta shohësh.

    "Sádhu Sotena saḿvaro".

    Çfarëdo që do të ketë ndikim të keq në mendjen tuaj, o njeri i mirë, nuk duhet ta dëgjoni.

    "Ghanena Saḿvaro Sádhu."

    Ju duhet të keni kontroll mbi hundën-nuhatjen tuaj,

    "Sádhu Jibháya Saḿvaro".

    Ju duhet të keni kontroll mbi shijen gjuhen tuaj.

    "Káyena Saḿvaro Sádhu."

    Ju duhet të keni kontroll mbi trupin tuaj.

    "Sádhu Vácáya Saḿvaro."

    Ju gjithashtu duhet të keni kontroll mbi fjalet e juaja;

    "Savvatha Saḿvaro Bhikśu".

    Nëse doni emancipim, nëse doni çlirim nga prangat e kësaj bote, duhet të keni vetëpërmbajtje të gjithanshme."

    Shri Shri Anandamurtiji

  18. #338
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    .....njerëzit e zgjuar nuk duhet të lejojnë që pastërtia e tyre mendore të njolloset. Duhet të ruhen gjithmonë nga stuhia e pasionit te semure. Ju nuk duhet të dorëzoheni para stuhive të tilla.”

    "Është e natyrshme që qeniet njerëzore të ndoten me pluhur gjatë udhëtimit të tyre në botën fizike. Por kjo nuk duhet të vazhdojë përgjithmonë. aspiratet shpirterore duhet ta bëjnë mendjen e tyre plotësisht te paster duke i ofruar të gjitha ngjyrat e tyre mendore te botes se jashtme Supremit ZOT . Duke harruar aspektin e jashtëm të lojës së ngjyrave, ata duhet të pranojnë lojën e brendshme të ngjyrave te tyre mendore si më të fundit realitet në jetën njerëzore - dhe kështu perfundimisht të vendosen në Thelbin e vërtetë, apo ne Desideratumin Suprem të jetës njerëzore.

    Shri Shri Anandamurtiji

  19. #339
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    "Në asnjë rrethanë nuk duhet të inkurajohet cinizmi apo nihilizmi,hedonizmi apo materjalizmi; përkundrazi kur njerëzit e drejtë dhe të virtytshëm të kësaj bote ulen së bashku dhe vendosin se çfarë duhet dhe cfare nuk duhet bërë, ata me siguri do të gjejnë rrugën e duhur

  20. #340
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,895

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Duhet të mbani mend se në shumicën e rasteve intelekti dhe intuita njerëzore shpërdorohen në ekstravaganca intelektuale, në ndjekje të padobishme hedoniste; ato nuk përdoren aspak për përpjekje konstruktive ose të vlefshme. Dhe fuqia intuitive njerëzore humbet gjithashtu në përpjekjen për të shfaqur keto fuqi okulte. Persona të tillë nuk e marrin kurrë mundësinë për të lëvizur drejt Supremit ZOT.

    Shri Shri Anandamurtiji
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 01-03-2023 më 19:32

Faqja 17 prej 42 FillimFillim ... 7151617181927 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •