Close
Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 285
 1. #241
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Te gjithe mikrokozmoset vijne nga i njejti makrokozmos dhe ne fund behen njesh me te njejtin makrokozmos nga i cili kane ardhur dhe nga ku kane origjinet e tyre,keshtu qe ndekohe qe jane ne shoqeri, nderkohe qe jane ne boten e fenomeneve te kesaj bote relative duhet ta kujtojne gjithmone kete te Vertete Supreme : QE NE REALITET JEMI NJE ,NJE ENTITET I VETEM QE SHPREHET NEPERMJET SHUME STRUKTURAVE TRUPORE TE NDRYSHME . DHE KUR NJE GJE E TILLE TE ARRIHET DHE TE VENDOSET NE SHOQERI, ATEHERE DHE VETEM ATEHERE DO KEMI NJE SHOQERI NE KUPTIMIN E VERTETE TE FJALES.

  Kjo eshte ne te verete arritja me e madhe sociale dhe shpirterore si dhe e verteta me e madhe ,ky eshte misioni me i madh i te gjithe qenjeve njerzore. Ata qe nuk i njohin keto fakte apo qe duan ti anashkalojne dhe ti harrojne jane ne te vertete armiqte e shoqerise. Ata qe tolerojne kastat qe perkrahin diferencat rracore,provincializmin,nacionalizmin,ndarjet etnike ,rracore,etj, jane armiqte e rraces njerzore dhe demonet ne forme njeriu te familjes se madhe universale


  Shoqeria njerzore duhet te mbeshtetet,bazohet,dhe te udhehiqet si dhe ti REFEROHET vetem nje "ismi" dhe ky izem eshte UNIVERSIALIZMI

  Shrii Shrii Anandamurti
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 26-04-2022 m 13:31

 2. #242
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Sot je m i moshuar se ke qen ndonjher, dhe m i ri se do t bhesh

  Anna Eleanor Roosevelt ishte nj figur, diplomate dhe aktiviste politike Amerikane.

  Ajo shrbeu si zonja e par e Shteteve t Bashkuara nga 4 Mars 1933, deri n 12 Prill 1945, gjat katr mandateve t burrit t saj, Presidentit Franklin D. Roosevelt n detyr.

  Roosevelt shrbeu si Delegate e Shteteve t Bashkuara n Asamblen e Prgjithshme t Kombeve t Bashkuara. Presidenti Harry S. Truman m von e quajti at Zonja e Par e Bots n shenj nderimi pr arritjet e saj t t drejtave t njeriut.  Pr lexuesit tan kemi sjell nj koleksion me thniet m t mira t ksaj gruaje t madhe:

  Nj grua sht si nj qese aji; nuk e dini kurr se sa e fort sht derisa t jet n uj t nxeht.

  Bni nj gj q ju frikson, do dit.

  Bni at q ndjeni n zemrn tuaj se sht e drejt sepse gjithsesi do t kritikoheni.

  Ju fitoni forc, guxim dhe besim nga do prvoj n t ciln ju me t vrtet ndaloni dhe e shihni frikn n fytyr. Ju jeni n gjendje t thoni me vete: Un e kam jetuar kt tmerr. Un mund ta prballoj edhe gjn tjetr q vjen pas ksaj. Ju duhet t bni at q mendoni se nuk mund ta bni.

  E ardhmja u prket atyre q besojn n bukurin e ndrrave t tyre.

  Qllimi i jets sht ta jetojm at, ta shijojm prvojn deri n maksimum, t arrijm me padurim dhe pa frik pr prvojn m t re dhe m t pasur.

  Shum njerz do t ecin brenda dhe jasht jets tuaj, por vetm miqt e vrtet do t ln gjurm n zemrn tuaj.

  Pavarsisht sa e thjesht mund t jet nj grua, nse e vrteta dhe ndershmria i shkruhen n fytyr, ajo do t jet e bukur.

  Kemi frik t kujdesemi shum, nga frika se personi tjetr nuk kujdeset aspak.

  Pr t trajtuar veten, prdorni kokn; pr t trajtuar t tjert, prdor zemrn tnde.

  Ju shpesh mund t ndryshoni rrethanat tuaja duke ndryshuar qndrimin tuaj.

  T rinjt e bukur jan rastsi t natyrs, por t moshuarit e bukur jan vepra arti.

  Nse dikush ju tradhton nj her, sht faji i tyre; nse ata ju tradhtojn dy her, sht faji juaj.

  Arsyeja q trillimi sht m interesant se do form tjetr e letrsis, pr ata q me t vrtet duan t studiojn, sht se n trillim autori me t vrtet mund t thot t vrtetn pa e poshtruar veten e tij.

  Me ditn e re vjen forc e re dhe mendime t reja.

  Lumturia nuk sht nj qllim sht nj nnprodukt i nj jete t jetuar mir.

  Jeta sht ajo q vet ti e krijon. Gjithmon ka qen, gjithmon do t jet.

  Jeta sht menduar t jetohet, dhe kureshtja duhet t mbahet gjall. Askush nuk duhet kurr, pr fardo arsye, ti kthej shpinn jets.

  Nuk sht e drejt t krkoni nga t tjert at q nuk jeni t gatshm t bni vet.

  Ju duhet t pranoni do gj q vjen, dhe e vetmja gj e rndsishme sht q ta prmbushni at me m t mirn q keni pr t dhn.

  far mund t arrinim nse do ta dinim se nuk mund t dshtonim?

  N planin afatgjat, ne formojm jetn ton dhe formojm vetveten. Procesi nuk mbaron kurr derisa t vdesim. Dhe zgjedhjet q ne bjm n fund t fundit jan prgjegjsia jon.

  Miqsia me veten sht e gjitha e rndsishme, sepse pa t nuk mund t jesh shok me asknd tjetr n bot.

  Kurr mos lejoni q nj person tju thot jo, i cili nuk ka fuqin t thot po.

  Kurr mos e gaboni njohurin me menurin. Njra t ndihmon t sigurosh jetesn; tjetri ju ndihmon t jetosh jetn.

  Un mendoj se, n lindjen e nj fmije, nse nj nn mund ti krkonte nj zane dhuratn m t bukur, kjo dhurat do t ishte kurioziteti.

  Nj gj m ka msuar jeta: nse interesohesh, nuk ke pse t krkosh kurr interesa t reja. Ata vijn tek ju. Kur jeni vrtet i interesuar pr nj gj, ajo gjithmon do t oj n dika tjetr.

  Besoj se dokush mund ta mposht frikn duke br gjrat q ka frik t bj

  Mos harroni gjithmon q ju keni jo vetm t drejtn pr t qen nj individ; ju keni nj detyrim t jeni nj i till. Ju nuk mund t jepni ndonj kontribut t dobishm n jet, nse nuk e bni kt.

  Njerzit rriten prmes prvojs nse e takojn jetn me ndershmri dhe guxim. Kshtu ndrtohet karakteri.

  Ndizni nj qiri n vend q t mallkoni errsirn.

  Esht jeta jote por vetm nse ti e bn at t till.

  Un mendoj se disi, ne msojm se kush jemi n t vrtet dhe pastaj jetojm me at vendim.

  Filozofia e dikujt nuk shprehet m mir me fjal; shprehet n zgjedhjet q bn. N planin afatgjat, ne formojm jetn ton dhe formojm vetveten. Procesi nuk mbaron kurr derisa t vdesim. Dhe zgjedhjet q ne bjm n fund t fundit jan prgjegjsia jon.

  Nj penges pr pesimistin sht nj gur themeli pr optimistin.

  Nuk mjafton t flassh pr paqe. Duhet besuar n t. Dhe nuk mjafton t besosh n t. Duhet punuar pr t.

  Liria bn nj krkes t madhe pr do qenie njerzore. Me lirin vjen prgjegjsia. Pr personin q nuk dshiron t rritet, personi q nuk dshiron t mbaj peshn e tij, kjo sht nj perspektiv e frikshme.

  Kur pushoni t jepni nj kontribut, ju filloni t vdisni.

  Guximi sht ngazllyes.

  E gjith jeta sht nj edukim i vazhdueshm.

  Nuk ka qenie njerzore nga e cila nuk mund t msojm dika nse jemi mjaft t interesuar pr t grmuar thell.

  Sot je m i moshuar se ke qen ndonjher, dhe m i ri se do t bhesh.

  Sa pr arritjet, un thjesht bra at q duhej t bja ndrsa prballesha me gjrat.

  Un jam ai q jam sot pr shkak t zgjedhjeve q bra dje.

  Ne duhet t prballemi me faktin se ose t gjith ne do t vdesim s bashku ose do t msojm t jetojm s bashku, dhe nse do t jetojm s bashku duhet t flasim.

  Ju kurr nuk mund t jetoni n t vrtet jetn e askujt tjetr, madje as t fmijs tuaj. Ndikimi q ju ushtroni sht prmes jets suaj, dhe asaj q ju jeni br vet.

  T vetmet gjra q dikush mund t admiroj pr nj koh t gjat jan ato q admiron pa ditur pse.

  Ju gjithmon duhet t keni nj fustan t zi sepse askush nuk e mban mend kurr nj fustan t zi.

  Ndrtimi i personazheve fillon q n foshnjrin ton dhe vazhdon deri n vdekje.

  Nuk ka nevoja, vetm zgjedhje.

  N t gjitha kontaktet tona sht ndoshta kuptimi i t qenit vrtet i nevojshm dhe i dshiruar q na jep knaqsin m t madhe dhe krijon lidhjen m t qndrueshme.

  Kurr mos u mrzit, dhe nuk do t jesh kurr i mrzitshm.

  Msoni nga gabimet e t tjerve. Ju nuk mund t jetoni aq gjat sa ti bni t gjitha vet.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/sot-j...hesh%ef%bf%bc/

 3. #243
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Dashuria e vrtet sht e prjetshme dhe gjithmon e njjt; q edhe kur flokt jan t thinjur, zemra mbetet gjithnj e re”

  Dhjet thnie nga romancieri dhe dramaturgu francez Honore de Balzak.


  “Tronditjet e mdha t jets na shrojn nga frikrat e vogla.”

  “sht m e leht t jesh dashnor se bashkshort, pasi sht m e vshtir t jesh n humor do dit, sesa t flassh mbl tek-tuk.”

  “Aq e dshiruara fam sht pothuajse prher nj prostitut e kurorzuar.”

  “Artisti jeton si do, ose si mundet.”

  “Asnj femr nuk lihet pa arsye. Kjo aksiom sht e shkruar n zemrn e do femre. Ja, nga buron gjith ai trbim i femrave t lna.”

  “Ata q dashurojn ose nuk dyshojn asgj, ose dyshojn gjithka.”

  “Barazia mund t jet nj e drejt, por asnj forc njerzore nuk mund ta bj realitet.”

  “Dashuria e vrtet sht e prjetshme dhe gjithmon e njjt; q edhe kur flokt jan t thinjur, zemra mbetet gjithnj e re.”

  “Guximi nuk mund t falsifikohet, sht nj virtyt q i shpton hipokrizis.”

  “Nj prej mangsive t njerzve inteligjent sht se ata nuk mund t rrin pa kuptuar do gj.”


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/dashu...gjithnje-e-re/

 4. #244
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Detyra jote ( si qenje njerzore) eshte e trefishte, detyra e pare eshte qe te vezhgosh dhe te zbatosh ne jeten e perditshme Rregullat dhe parimet morale dhe te besh praktike intuitive dhe spirituale (meditim) pa keto nuk mund te kesh vendosmeri mendore , detyra tjeter e rradhes eshte te bashkohesh dhe te besh bashke te gjithe personat me moral ne te gjithe boten, kjo gje behet per arsyen themelore qe te mos humbasi ne asnje menyre dharma-spiritualiteti i cili eshte natyra e vertete e njeriut

  Masat popullore te shfrytezuara qe nuk ndjekin YAMA dhe NIYAMA apo te quajtur ndryshe parimet morale themelore nuk munden te ngrihen kunder ndjenjes dhe sensit te shfytezimit apo frustracionit , keshtu qe eshte e domosdoshme te besh bashke dhe te bashkohesh me te gjithe personat moraliste anembane botes , kjo eshte ne te vertete natyra jote e lindur, ky eshte misioni yt shpirteror i vertete, behesh i madh duke ndjekur kete detyre imperative te madhe,sepse ne te vertete behesh i madh duke ndjekur ideacionin e te madhit behesh edhe vete ti i madh si AI i Madhi ZOT , vetem ideacioni i te Madhit e ben te madh nje person, ne fazen e trete ne detyren tende te trete duhet te kundershtosh dhe te luftosh pa kompromis kunder mekatit kudo qofte ky mekat, kudo ku ka hedhur rrenje, ne cdo sfere te jetes dhe shoqerise njerzore kudo neper bote .

  shri Shri Ananda Murtiji
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 21-05-2022 m 16:55

 5. #245
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Ibrahim Rugova: Kokn mund t ma ndrrojn, por mendimin kurr

  Sjellim dhjet thnie nga presidenti historik Ibrahim Rugova, shkruan KultPlus.


  Arti sht si jeta, secili e gjen kuptimin e tij pr vete.

  Kosova sht nj vend i vogl, por ka aq shum pasuri q ia ka falur Zoti.

  Kokn mund t ma ndrrojn, por mendimin kurr.

  Kosova sot sht m pran Evrops se vendet e tjera t rajonit t Evrops Juglindore.

  Si president i Kosovs, un jam shum i shqetsuar n lidhje me situatn aktuale t punsimit, n rreth 70% t popullsis, e cila sht e re, me potencial t madh, flet shum gjuh t huaja dhe q jan ekspert n shum fusha.

  Nuk mund t merrem me letrsi kur shoh se npr rrug vdesin njerzit e mi.

  Ne kemi euron monedh, ka do t thot shum. Ajo nuk e ka stabilizuar vetm situatn n Kosov politikisht dhe ekonomikisht, por i ka lehtsuar edhe kontaktet e drejtprdrejta q kemi me Europn.

  Sa i prket shqetsimit q shpreh Serbia, ajo nuk ka t drejt pr t ndikuar n privatizimin apo t krkoj ndonj pron, sepse Kosova sht nj ish-antare e Republiks Federale t Jugosllavis.

  Shqiptart nuk i bashkon vetm feja apo ideologjia. Qysh n shekullin e nntmbdhjet, n kohn e Rilindjes kombtare, gjuha, kultura dhe tradita ishin elemente lidhse kombtare, kurse feja nuk ishte forca absolute e bashkimit.

  Vizioni im sht q t kemi nj Kosov t pavarur, demokratike, me nj shoqri politikisht tolerante dhe me nj ekonomi solide, e integruar n BE dhe NATO; si dhe t vazhdojm marrdhniet tona t mira me SHBA.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/ibrah...dimin-kurre-2/

 6. #246
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  “Vendos Zotin t parin…”, 25 thnie frymzuese nga Denzel Washington

  Gusht 2018

  Lista sht shum e gjat: emri i tij shfaqet mes 50 yjeve m t mdhenj t t gjitha kohrave, 50 njerzve m inteligjent t t gjitha kohrave, apo edhe n at t 100 meshkujve m seksi n historin e kinemas.

  Madje mund t vazhdohet edhe m tej.

  N 30 vitet e fundit, Denzel Washington shfaqet n do list t mundshme: me nj rrog q rritet vazhdimisht nga 20 milion dollar e lart, 6 nominime pr “Oskar” dhe dy statuja t fituara, ylli 63-vjear sht nj nga aktort (por edhe producent dhe regjisor) m t adhuruar dhe vlersuar n Hollivud.

  Prve betejave politike dhe filantropis jasht zons publike, vlen t prmendet edhe pr martesn e tij t gjat.

  Washington u martua n vitin 1983 me Paulette Pearson dhe ifti ka katr fmij, t gjith t angazhuar n fushn e kinemas.


  Prve se sht nj prej aktorve m t mir t t gjitha kohrave, Denzel Washington sht edhe nj njeri mjaft i menur.

  M posht disa nga thniet m t fuqishme t Denzel Washington.

  1- Nse lutesh t bjer shi, duhet ta pranosh edhe baltn, gjithashtu. Ajo shfaqet bashk me shiun.

  2- N fund t dits, nuk ka rndsi far ke apo edhe far ke arritur. Rndsi ka far ke br me ato arritje. Kujt i ke ngritur humorin, k ke br t ndjehet mir. Me nj fjal: far ke dhn mbrapsht.

  3- Mundsit q shfrytzon, njerzit q takon, njerzit q do, besimi q ke. Kto jan ato q do t t prkufizojn si njeri.

  4- Koha pr t’iu friksuar fluturimit sht kur je posht n tok. Kur je lart n ajr, sht tepr von. Nuk ka m kuptim.

  5- Besimi do t t shpjer deri n nj far pike. Fati do t t shpjer deri n nj far pike. Por q t arrish llojin e suksesit q ke ndrruar, duhet t PUNOSH. Nuk ka shkurtesa, jets nuk ia hedh dot. Futju puns dhe mos ndalo deri kur t kesh arritur maksimumin.

  6- Suksesi? Nuk e di se far do t thot kjo fjal. Jam i lumtur, por suksesi, pr mua sht paqja e brendshme. sht nj dit e bukur pr mua. Ky sht suksesi.

  7- Vendosni Zotin t parin n do gj q bni. do gj q shihni tek un, do gj q un kam arritur, do gj q mendoni se un kam, ka ardhur prej mirsis s Zotit. Kuptojeni kt gj.

  8- Un jam rrzuar, jam udhhequr, jam korrigjuar nga t tjert. Kam mbajtur Zotin n jetn time dhe Ai m ka br t jem dashamirs me t tjert. Ndoshta jo gjithmon jam mbajtur tek Ai, por Ai gjithnj m ka shoqruar. Ndaj mbshtetuni tek Zoti n do gj q bni. Nse doni t bni at q un kam br, ather bjeni dhe mbshtetuni n Zot.

  9- Mos u ndjeni keq nse dshtoni rnd. Si fillim, bni at q e plqeni dhe e keni pasion. Ndrmerrni rreziqe dhe mos iu trembni dshtimeve, edhe nse dshtoni rnd.

  10- ndrroni shum, por mbani mend se ndrrat pa realizim jan thjesht ndrra. Kshtu q, ndrroni dhe realizoni dika do dit, do jav, do muaj, do vit… Pr t’i realizuar ato, kujtoni gjithmon se ju duhet vendosmri dhe disiplin.

  11- Puna e fort jep gjithmon rezultate pozitive. Kt gj bjn edhe personat e suksesshm. Ata punojn fort. Mirpo ju mos prisni q puna m e madhe t sjell m shum t mira n jetn tuaj. Jo gjithmon mundimi dhe progresi ecin njkohsisht…

  12- Nuk do merrni gj me vete nga kjo bot. Asgj nuk ka t bj me far keni, por me far bni me gjrat q keni.

  13- T gjith ne kemi talente t ndryshme dhe gjja m egoiste q mund t bjm sht t ndihmojm dik tjetr. Pse sht egoiste? Sepse prfiton vet ndjenjn e mir. Ndjenja q un marr kur ndihmoj t tjert, nuk krahasohet me makinat, shtpin e madhe apo me do gj tjetr q un kam. Suksesi ka t bj pikrisht me ndihmn q ne i ofrojm t tjerve.

  14- Duhet t jesh falenderues pr do gj q ke. Kshtu e jetoj un jetn time. Kjo sht arsyeja se pse un jam ky q jam sot. Falendero Zotin pr do gj q ke n jetn tnde.

  15- Dshira e madhe n zemrn tnde, ajo gj q ju doni t bni me veten tuaj, sht prova m e madhe q Zoti t jep paraprakisht pr t t br t kuptosh se ajo sht jotja. Dhe ti mund t kesh do gj t mir q dshiron.

  16- Puno fort q ta arrish. Kur e arrin, ktheje kokn mbrapsht dhe ndihmo dik tjetr t ngrihet bashk me ty. Njri t na msoj t gjithve, dhe t gjith t msojm njrin. Frymzojini t tjert t bjn ndryshime pozitive!

  17- Koh m par luajta rolin e Rikardit III – hera e par q luaja rolin e nj t ligu. Dhe kuptova q ata argtohen shum.

  18- Nse ke nj armik, ather mso dhe njihe armikun. Mos rri thjesht i zemruar me t.

  19- Njerzit m t varfr jan njkohsisht njerzit m t mbl.

  20- Projekti i ndrrave t jets sime jan fmijt e mi, familja ime.

  21- Mos i frymzo t tjert se si t jetojn. Frymzoji se si t bjn diferencn.

  22- Pavarsisht gjithkaje, n kt bot duhet t jesh prher vetvetja.

  23- Fati sht kur t shfaqet nj mundsi, pr t ciln ti je i/e prgatitur.

  24- Mamaja m thoshte gjithmon se njerzit t japin mime, kurse Zoti t jep shprblime. Nuk m duhet m nj trofe.

  25- N fund nj vlersim pr veten: “Nse e shoh veten time n pasqyr, shoh nj njeri q ka luftuar shum n jet, por q kurr nuk sht lodhur, e kurr nuk ka ndier frik”.


  a.s/dita

  http://www.gazetadita.al/vendos-zoti...el-washington/

 7. #247
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Njerzit nuk mund t mbahen me zor pran vetes. Asnjher!

  “Un u jap njerzve gjithmon vendin q meritojn t ken. Nuk vrapoj asnjhr pas dikujt, kam qen prher natyr e till. M par, kur isha m e re, mendoja se gaboja me zgjedhje t tilla. Mendoja me vete: “Sikur un t kisha kmbngulur m shum, sikur t kisha provuar ta mbaja pran at person, ndoshta ai do t ishte ende pran meje”. M pas, duke u rritur, e forcova brenda vetes bindjen se njerzit nuk mund t mbahen me zor pran vetes. Asnjher. Un duhet t mbaj prgjegjsi pr zemrn time, pr vlerat e mia dhe dinjitetin tim. Gjithka tjetr nuk m prket mua.

  Nse dikush ka nevoj pr sqarime, mundet shum mir t m’i krkoj ato. Nse srish nuk m qndrojn pran, do t thot se nuk duan t rrin pran meje dhe nuk kam ndrmend t’i bind pr t kundrtn. Thjesht ua hap dern dhe i l t shkojn. Nuk qndroj as pran dritares pr t’i par teksa largohen.

  Kush ka vendosur t m humbas, nuk e meriton q un t qndroj pas tij duke e par t largohet, aq m tepr t’i lutem t qndroj. Un thjesht e mbyll portn dhe merrem me dika tjetr. Ai person q vendos t mos m qndroj m pran, m humbet prgjithmon”.

  Paola Delton


  Bota.al

  https://bota.al/njerezit-nuk-mund-te...tes-asnjehere/

 8. #248
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  E dashuroj aromn e bojs s librave n mngjes

  Thniet m t bukura nga Umberto Eco:


  Tani kam arritur n prfundimin se e gjith bota sht nj enigm, nj enigm e padmshme q bhet e tmerrshme prej prpjekjes son t mendur, pr ta interpretuar sikur t ket nj t vrtet q fshihet nn t.

  Ti vdes, por pjesa m e madhe e atyre q ke akumuluar nuk humbet. Ti l prapa nj mesazh n shishe.

  T lexosh nj libr t shtypur sht nj prvoj krejt tjetr: mund ta bsh n anije, n deg t nj peme, n shtrat, edhe kur nuk ka fare drita.

  Funksioni i kujtess sht q t ruaj, por edhe t hedh tutje. Nse do t mbanit mend gjithka, nga e gjith jeta juaj, do t ishit t smur.

  Kur njerzit pushojn s besuari n Zot, nuk sht se ata tashm nuk besojn n asgj: tani ata besojn n gjithka.

  Njerzit jan t lodhur nga gjrat e thjeshta. Ata duan t sfidohen.

  Problemi me internetin sht se ai t jep gjithka, materiale t besueshm dhe materiale t mendur. Kshtu q, problemi sht, si t bsh dallimin?

  Shteteve t Bashkuara iu desh nj luft civile, pr tu bashkuar ashtu si duhej.

  Hero i vrtet sht gjithmon gabimisht hero; ai ndrron q t jet burracaku i ndershm, ashtu si gjith t tjert

  Interneti sht si nj bibliotek pa filtrim. E mira e bibliotekave, ashtu sikurse dhe e enciklopedive, nuk sht vetm q ruajn kujtesn, por edhe q hedhin tutje ato gjra q nj kulture nuk i duhen.

  Nse nuk do t hidhnim posht asgj, do t ishim si Funes el memorioso, tek nj tregim i Jose Luig Borges. Ky personazh kujtonte gjithka: ishte nj njeri me kujtes totale, i paaft t arsyetonte, sepse ishte i paaft t filtronte.

  Interneti sht si Funesi: prmban gjithka, t vrtetn dhe t gnjeshtrtn, gj q sht nj risk i madh, mbi t gjitha pr t rinjt.

  Kur dikujt i duhet t ndrhyj pr t mbrojtur lirin e shtypit, ather ajo shoqri sht e smur.

  M mir realiteti, se sa nj ndrr: kur nj gj sht reale, ather ajo sht e vrtet dhe pr kt nuk sht faji yt.

  Un e kam humbur lirin e t mos paturit nj opinion.

  Nse njerzit i blejn kot librat e mi, un kt e konsideroj nj taks mbi idiotsin.

  Mendoj se nj libr duhet gjykuar dhjet vjet m von, pasi e ke lexuar dhe rilexuar.

  Druajuni profetve dhe atyre q jan t prgatitur t vdesin pr t vrtetn, sepse si rregull ata bjn shum t tjer q t vdesin me ta, shpesh her para tyre, ndonjher edhe n vend t tyre.

  Ka t pavrteta q prodhojn rezultate pozitiv dhe t tjera q prodhojn rezultate negativ. Mes ktyre t fundit jan Protokollt e Pleqsis s Sionit, me t cilt jam marr n librin tim t fundit.

  E dashuroj aromn e bojs s librave n mngjes

  Mungesa sht pr dashurin, ashtu si era sht pr zjarrin: shuan flakt e vogla, por ndez t mdhat

  Monstrat ekzistojn sepse jan pjes e nj plani hyjnor, dhe tiparet e tmerrshme t atyre monstrave, zbulojn fuqin e krijuesit

  Nuk e kuptoj dot pr se duhen 80 milion njerz online, kur, ajo q ata bjn n fund, sht q tu flasin fantazmave n periferi.

  Den Braun sht nj personazh nga Lavjerrsi i Fukoit. Un e kam krijuar. Ai ndan me personazhet e mi magjepsjen pr botn e komploteve t Masonve, Jezuitve. Rolin e Kalorsve Tempullar. Sekretin hermetik. Parimin q gjithka sht e ndrlidhur. Madje dyshoj q Den Braun t ekzistoj vrtet.

  Asgj nuk i jep nj njeriu t friksuar m shum kuraj, se sa frika e nj tjetri

  Cfar sht dashuria? Nuk ka asgj n bot, as njeri, as Djall, asgj tjetr, q ta konsideroj aq t dyshimt sa dashuria, sepse ajo penetron n shpirt m shum se cdo gj tjetr.

  Nuk ekziston asgj q ta mbush dhe lidh kaq shum zemrn, sa dashuria. Kshtu q, nse nuk i keni ato arm q e nnshtrojn at, shpirti zhytet prmes dashuris, n nj humner t paan

  Un besoj se, ajo q ne bhemi, varet shum nga ajo q etrit tan na msojn, n momente t cuditshm, ather kur nuk po prpiqen fare t na msojn dicka. Ne formohemi prej copzave t vogla t urtsis.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/e-das...ve-ne-mengjes/

 9. #249
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  sht universal. sht transhendental,Nuk sht privilegj pr zezakt apo t bardht apo t pasurit apo t varfrit. sht dhurata hyjnore e Koshiences s Lart pr t gjith banoret e toks. Spiritualiteti (dharma) sht gjithprfshirs. sht e drejta e e lindur dhe e pa tjetersueshme e t gjith njerzve. -


  Shrii Shrii Anandamurtiji

 10. #250
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Lumturia sht t mbash dik n krah dhe t dish q mban gjith botn’

  Ferit Orhan Pamuk sht nj romancier, skenarist, akademik dhe fitues i mimit Nobel n Letrsi n vitin 2006.

  Nj nga romanciert m t shquar t Turqis, ka shitur mbi 13 milion libra n 63 gjuh, duke e br at shkrimtarin m t shitur t vendit.


  Pr knaqsin e lexuesve tan ne kemi sjell nj koleksion t thnieve m t bukura t nobelistit Pamuk:

  “Gjja e par q msova n shkoll ishte se disa njerz jan idiot; gjja e dyt q msova ishte se disa jan edhe m keq.”

  “Lexova nj libr nj dit dhe e gjith jeta ime ndryshoi.”

  “Lumturia sht t mbash dik n krah dhe t dish q mban gjith botn.”

  “Un nuk dua t jem pem; Un dua t jem kuptimi i saj.”

  “Qent flasin, por vetm me ata q din t dgjojn.”

  “M thuaj ather, dashuria e bn njeriun budalla apo vetm budallenjt dashurohen?”

  “Piktura sht heshtja e mendimit dhe muzika e shikimit.”

  “Librat, t cilt i ngatrrojm si ngushllim, vetm sa e thellojn pikllimin ton.”

  “Muzet e vrtet jan vende ku koha shndrrohet n hapsir.”

  “N fund t fundit, nj grua q nuk i do macet nuk do ta bj kurr nj burr t lumtur.”

  “Paknaqsia ime m mbron nga jeta.”

  “Njerzit thon gnjeshtra vetm kur ka dika q ata jan tmerrsisht t friksuar se mos e humbasin.”

  “Pr aq sa jetoj, nuk do t’i imitoj dhe nuk do ta urrej veten se jam ndryshe nga ata.”

  “Sepse nse fytyra e nj t dashuruari mbijeton e zbukuruar n zemrn tuaj, bota sht ende shtpia juaj.”

  “fardo q t thot dikush, gjja m e rndsishme n jet sht t jesh i lumtur.”

  “Mundohuni t zbuloni se kush jam un nga zgjedhja ime e fjalve dhe ngjyrave, pasi njerz t vmendshm si ju mund t ekzaminojn gjurmt e kmbve pr t kapur nj hajdut.”

  “Asgj nuk sht aq befasuese sa jeta. Prve shkrimit. Prve shkrimit. Po, sigurisht, prve shkrimit, i vetmi ngushllim.”

  “Ne nuk jemi budallenj! Ne jemi thjesht t varfr! Dhe ne kemi t drejt t insistojm n kt dallim.”

  “Jeta sht e bukur nse jeni n rrug pr diku.”

  “Gjja q na lidh s bashku sht se ne t dy kemi ulur pritshmrit tona pr jetn.”

  “Papritur e kuptoi se ishte i dashuruar me İpek. Dhe duke kuptuar se kjo dashuri do t prcaktonte pjesn tjetr t jets s tij, ai u mbush me frik.”

  “Un nuk jam gj tjetr vese nj kufom tani, nj trup n fund t nj pusi.”

  “Parajsa ishte vendi ku mbanit gjall ndrrat e kujtimeve tuaja.”

  “Lumturi do t thot t jesh pran atij q do, kjo sht e tra. (Arritja e posedimit t menjhershm nuk sht e nevojshme).”

  “Kuptova se malli pr art, si malli pr dashuri, sht nj smundje q na verbon dhe na bn t harrojm gjrat q tashm i dim, duke errsuar realitetin.”

  “N nj qytet, ju mund t jeni vetm n nj turm, dhe n fakt ajo q e bn qytetin nj qytet sht se ju lejon t fshihni uditshmrin n mendjen tuaj brenda turmave t tij t mbushura plot.”

  “Ort dhe kalendart nuk ekzistojn pr t na kujtuar kohn q kemi harruar, por pr t rregulluar marrdhniet tona me t tjert dhe n t vrtet me gjith shoqrin, dhe kshtu i prdorim ne.”

  “Le ta din t gjith, kam jetuar nj jet shum t lumtur.”

  “Un kam nevoj pr dhimbjen e vetmis pr t funksionuar n imagjinatn time.”

  “Por un mendoj se duhet t jet m e leht pr nj vajz t martohet me dik q nuk e njeh, sepse sa m shum t njohsh burrat, aq m e vshtir sht t’i duash ata.”

  “Zhytja n problemet e nj libri sht nj mnyr e mir pr t mos menduar pr dashurin.”

  “…prsritja e pafund e nj mrekullie t zakonshme.”

  “Piktura msoi letrsin t prshkruaj.”

  “M lejoni s pari t them drejtprdrejt se ndryshe nga far kemi lexuar shpesh n libra dhe kemi dgjuar nga predikuesit, kur je grua, nuk ndihesh si Djalli.”


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/lumtu...-gjithe-boten/

 11. #251
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Praktik shpirtrore do t thot te ushtrim per ekspansion ,
  dhe ky ekspansion nuk sht gj tjetr vese lirimi nga skllavria e do lloj injorance.


  Pavarsisht nga kasta e besimit apo religjioni,
  kushdo q aspiron pr zgjerim shpirtror sht nj tantrik.

  Tantra apo praktika shpirterore n vetvete nuk shte as religjion , dhe as izem, tantra apo meditimi sht shkenca themelore shpirtrore.

  Prabhat Ranjan Sarkar

 12. #252
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Dashuria eshte fjala e pare

  Eshte pika e fillimit ,dhe pika e Mbarimit ,Stacioni i fundit ,Destinacioni FINAL...

  (Shrii Shrii Anandamurtij)

 13. #253
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Zoti eshte Dashuri ,dhe vetem Dashuria eshte ZOT....


  (Shrii Shrii Anandamurtij)

 14. #254
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Sikurse rrobat e rnda q pengojn lvizjen e trupit, po ashtu edhe pasuria pengon lvizjen e shpirtit

  Disa prej urtsive m t thella prej kulturs dhe trashgimis s nj populli q i ka rrnjt e thella n shekujt e historis.


  Pr ju, thniet m t bukura indokineze:

  Sikurse rrobat e rnda q pengojn lvizjen e trupit, po ashtu edhe pasuria n para pengon lvizjen e shpirtit.

  U rrzua, tha po i falem Zotit, u fry, tha jam duke u shndoshur.

  Ushqehu nn mundsit tua, vishu sipas mundsive t tua, por pr gruan dhe pr fmijt prkujdesu mbi mundsit e tua.

  Vartsia nga nj tjetr sht zhgnjimi i prjetshm.

  Vlern e pasuris e kuptojm kur e fitojm, ndrsa t shoqris, kur e humbasim.

  Yjet nuk druajn se mund t duken si xixllonja.

  Zakonet e vjetra jan kmisha hekuri.

  Martesa nuk sht e lidhur nyje e shtrnguar, por rrshqitse.

  Akoma pa vn leqet, nis t ndaj mishin.

  Bima kacavjerrse harliset fal pems.

  Bleta e bn mjaltin, por nuk ha vet.

  Iku vapa me gushtin.

  I plqen orizi, por nuk di si ti mbaj shkopinjt.

  Kapi peshk nj dit, e thau rrjetn pr nj muaj.

  Kovai nuk e ka pasur ndonjher thikn e mir.

  Kush sht i veshur keq pret me padurim t vij vera.

  Kush ka jetur gjat, di shum.

  Me ujin e trupit nxirret uji i pusit.

  Mos pyet t verbrin n ciln rrug do t shkosh.

  Nnt her m shum durim e nnt her m shum kmbngulje do t na sjellin kallpet e floririt.

  Nse do ta shohsh festn, duhet ta mbash frymn n tempull.

  Nuk do t arrish kurr ta mbledhsh orizin e derdhur deri n kokrrn e fundit.

  Njqind kshilla nuk i zvendsojn dot nj pal duar t strvitura.

  Orizi i gjat sht kokrrbosh. (Ekuivalenti n shqip: Kalliri bosh e mban kokn lart)

  Pa kaluar mir mbi ur, nis ti merren mendt.

  Pr t pasur nj filxhan oriz, duhet t kesh mbushur nj filxhan me djers.

  Po qe i turbullt burimi, i turbullt do t jet lumi.

  Po spunove, nuk do t kndosh. (Nuk do t shijosh frytet.)

  U nis t vizatoj dragoin dhe i doli nj krimb. (Ekuivalenti n shqip: U mbars malli e polli nj mi).

  Vetm n udhn e gjat arrin t kuptosh durimin e kalit.

  Prifti do t celbroj martesn, por nuk do t kollondris shtpin.

  Qeni edhe sikur t ket lindur n mhalln e dijetarve (brahmant) nuk do ti njoh ndonjher.

  Sado i vogl gjarpri, godite me shkop t madh.

  Sado lart t fluturoj zogu sbhet falkua.

  Sado t shumta gjarprimet e nj lumi t gjitha derdhen n det.

  Sado uj ti hedhsh grurit, prap grur mbetet.

  Sa e ke trupin e shndosh, derisa e ke pleqrin larg, lakmo kah prsosja.

  Sa individ aq karaktere.

  Secili sht mbrojts i nderit t vet.

  Se sheh kallamin n syrin e vet, por sheh fijen e kashts n syrin e tjetrit.

  Sia vlen t fyhesh nga shigjetat por nga shigjetari.

  Sikur njerzit ta njihnin imtsisht sendin q lakmojn, do ta lakmonin m pak.

  Si mundet nj mi t nuhas aromn e myshkut? Si mundet, nj njeri q fle t zgjoj nj tjetr? Si t jet msusesi do t jet nxnsi?

  Ska hund as vesh e megjithatr do vath e unaza.

  Ska nevoj ti shtohet acid limonit.

  Sndahet uji sado ta godassh me shkop.

  Smund t marrsh qumsht nga bualli, po as nga dybeku po i hodhe uj.

  Shpifja mbijeton tej vdekjes.

  Shtpia e mendjemadhit zakonisht sht bosh.

  Shtpi do t thot grua.

  Shtpis s prfunduar nuk i shtohet simetria.

  Tenxherja q thyhet nga vjehrra ishte e plasur, ajo q thyhet nga nusja eshte e re.

  T diturit edhe pse mund ti ken t gjitha, duhet t bjn miq.

  T flassh me t marrin sht si t hedhsh uj n broken e prmbysur.

  T hash dhe t mos lvizsh, shndoshesh, kurse t hash dhe t lvizsh, forcohesh dhe kalitesh.

  T gjith jan gati t ndajn sukseset e dikujt, asnjeri fatkeqsit e t tjerve.

  T paditurit blejn libra, t diturit i lexojn; t pasurit blejn kuaj, t menurit i kalrojn.

  Trishtimi q dikush ndjen pr padijen e vet sht si nj gzim prej qielli.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/lajme/sikur...-e-shpirtit-2/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 14-06-2022 m 10:46

 15. #255
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Tani shikoni, kudo pothuajse ne 100% te rasteve - te njerzit ka nje shperdorim te potencialeve psiqike, ngado qe te shikoni ka nje shperdorim-shperqendrim te psikes njerzore

  Ky lloj shperqendrimi psiqik duhet te rregullohet dhe vihet nen kontroll,ose me mbeshtetje psiqike ose me mbeshtetje psiko-spirituale, kjo eshte ajo qe nje njeri duhet te beje: TE KETE KONTROLL TE FRYMEMARRJES SE VET - te organit te frymemarrjes, sepse valet e frymemarrjes kontrollojne valet e mendimit,cdo here qe ju beni nje pune te rende organi i frymemarrjes behet shume aktiv

  Kur mendoni dicka te holle trashendentale,ju ndaloni ,beheni te lehte,te qete,jashtezakonisht te qete dhe ne fund kjo frymemarrje e qete dhe e holle behet njesh me duke konciduar me valet e mendimit ,ky stad eshte i njohur si Hatha Yoga Samadhi

  Ky eshte nje ekpresion fizik: emetimet fizike behej njesh, behen nje gje e vetme me emetimet psiqike , keshtu qe te kesh kontroll mbi frymemarrjen tende eshte e domosdoshme ...eshte esenciale.

  Shrii Shrii Anandamurti

 16. #256
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Arritja e lumturise Supreme Kozmike nuk eshte e mundur te arrihet nepermjet mendjes,dhe as fjaleve, kush mbeshtetet te keto dy faktore do genjehet dhe do ngelet ne fund i zhgenjyer,kush vendoset dhe arrin te stabilizohet ne lumturine dhe bekimin Kozmik (Brahma) mendja,fjalet dhe gjithshka tjeter humbet sepse AI vete i Madhi ZOT eshte vete lumturia si dhe bekimi Absolut Suprem Kozmik , Nje person, nje individ, nje njeri ,apo nje aspirant shpirteror duhet te stabilizohet tek AI I madhi ZOT nepermjet forces ekzaltuese te koshiences vetjake , mbasi ta kete arritur kete stad atehere edhe mendja nuk eshte me ekzistente atehere ne kete gjendje plotesie absolute edhe 6 armiqte e tij (babezia, zemrimi, lakmia, mashtrimi, krenaria dhe zilia) nuk munden te mbeten me aty ne mendjen e tij, ne kete stad aspiranti shpirteror eshte i lire nga te gjitha llojet e frikave dhe skllaverive


  Shrii Shrii Anandamurti

 17. #257
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,421

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  ‘Mos lr n duart e nj burri m shum pushtet nga sa sht i zoti t zotroj’

  Ky koleksion me thnie prfshin nj pjes t vogl, por mjaft prfaqsuese t thesareve t urtsis kineze.


  Thellsia e zemrs sht m larg se fundi i bots.

  Udhtimi prej njmij miljesh nis me nj hap.

  Ujrat e fjalt jan leht pr t’u derdh, por vshtir pr t’u mbledh.

  Mngjesin haje vet, drekn haje me miq, kurse darkn jepja armikut.

  Vetm arti i mjekimit u jep mundsin mjekut t bj nj emr pr veten e tij dhe n t njjtn koh, t’u jap prfitime t tjerve.

  T kultivosh shkencn pa u dhn njerzve dashuri, sht si t ndezsh nj flak dhe t mbyllsh syt.

  T prodhosh t mira pa i grumbulluar, t punosh pa shpresuar, t ngjitesh pa uzurpuar, kjo sht urtsia.

  Tryeza m e mir e bisedimeve sht: t kesh me bollk pr t ngrn dhe – t heshtsh.

  Shtpia q bubullon nga zhurma e t msuarit do t jet e begat; shtpia ku dgjohen vetm kng, shpejt do t shkoj drejt rrnimit.

  T jeni i pasigurt do t thot t mos ndjeheni i qet; por, t jeni i sigurt do t thot t jeni qesharak.

  Sado e fort q t jet nj nn, ajo friksohet kur sht shtatzn pr t tretn her.

  Secili t pastroj born para shtpis s tij e t mos shqetsohet pr brymn n tjegullat e fqinjit.

  Duke edukuar popullin tnd do t kesh t hash qindra e qindra her.

  Pr ta ditur rrugn para teje, pyet ata q kthehen.

  Para t tridhjetave njerzit e krkojn smundjen, pas t tridhjetave smundja i krkon njerzit.

  Nj pjes e kohs sht pjes e arit. Mirpo me nj pjes t arit nuk mund ta blini nj pjes t kohs.

  Njeriu i arsyeshm gjykon vet, ndrsa injoranti ndjek opinion publik.

  Njeriu i menur t gjitha gjrat i krkon n vetvete, i padituri t gjitha mundohet t’i marr nga t tjert.

  Njeriu i mshirshm kurr nuk bhet i pasur, njeriu i pasur kurr nuk bhet i mshirshm.

  Njeriu me mendjen e shkurtr e ka gjuhn e gjat.

  Nse shum koh jetojn s bashku, kafsht duhen n mes veti, ndrsa njerzit urrehen.

  N qoft se nj njeri bn vetm at q i krkohet, ai sht nj skllav. N qoft se bn m shum se krkohet, ai sht nj njeri i lir.

  Nse dembeli nuk ju irriton, do t thot se dika i ngjasoni.

  Ndr dhjet arsye q ka gjykatsi pr t vendosur mbi nj rast, nnt jan t panjohura pr t tjert.

  N qoft se dika t pengon nga njeriu pas teje, mos e shty at q sht para teje.

  Mos lr n duart e nj fmije sende t mprehta dhe n duart e nj burri m shum pushtet nga sa sht i zoti t zotroj.

  Mos u bj prtac, sepse prtacia sht armiku m i madh i shndetit.

  Mos vish rroba prej gjethesh kur shkon t fiksh zjarrin.

  N gjysmn e par t nats mendo veset e tua, n gjysmn tjetr ato t t tjerve.

  M thuaj si sht forma e fytyrs tnde dhe do t them si je.

  Mos e konsidero vesin aq t vogl sa t pajtohesh me t, dhe virtytin aq t vogl sa t mos e vlersosh at.

  Mos ki frik dragoin nnt koksh, por servilin dygjuhsh.

  Mendimi sht i ngjashm me hapjen e pusit: n fillim uji vjen i turbullt, pastaj dalngadal kthjellohet.

  M mir kthehu n shtpi e rregullo rrjetn, se sa t shkosh n lum i pajisur vetm me dshir pr t kapur peshkun.

  Kush s’duron gjrat e vogla, s’mund t bj gjra t mdha.

  Lartsia e pirgut matet me gjatsin e hijes s tij, ndrsa madhsia e njeriut matet me numrin e ziliqarve.

  Kush dshiron t bhet dragua, duhet t haj shum gjarprinj t vegjl.

  Kush e fsheh gabimin, sht gati t bj gabimin tjetr.

  Kush sht kafshuar m shum se talent, sht njeri i lart.

  Kush mbjell grur mendon pr nj vit; kush mbjell pem mendon pr dhjet vjet; kush edukon fmij mendon pr nj mij e m shum vjet.

  Kur jemi t vegjl, jemi vllezr, kur rritemi, bhemi armiq t njri-tjetrit.

  Kur pi uj, mendo pr burimin.

  Kur trau i siprm sht i shtrmbrt, i poshtmi duhet t vihet i trthort.

  Ka vetm njerz prtac, nuk ka tok dembele; kur e mbjell n kohn e duhur, t’i jep frutet n kohn e duhur.

  Knaqsi pr nj or: nj got vet; knaqsi pr nj vit: martesa; knaqsi pr t gjith jetn, nj kopsht.

  Krko, – dhe do t gjesh, lre pas dore, – do ta humbassh.

  Kur e humb punn, nuk ke humbur asgj; kur e humb shndetin e ke humbur gjysmn; por kur e humb vullnetin, i ke humbur t gjitha.

  I smuri ka dy mng; n njrn prej tyre ai mban nj diagnoz, kurse n tjetrn nj mjekim.

  I vetmi test pr nj sundues sht ai i suksesit n rritjen e mirqnies s njerzve t zakonshm.

  Jepi njeriut nj peshk dhe e ke ushqyer pr nj dit. Msoje t peshkoj dhe e ke ushqyer pr gjith jetn.

  Gjuha sht kali yt; po nuk e frenove, t flak prtok.

  Heshtja sht nj mik q s’t tradhton kurr.

  sht e vshtir t dallosh nj mace t zez n nj dhom t errt, veanrisht kur macja nuk sht.

  Fati ka katr kmb, tet duar e gjashtmbdhjet sy. Si shpreson t ik keqbersi duke pas vetm nga dy prej syve?

  Fitimi vjen me ngadalsin e atij q grmon tokn me nj gjilpr, ndrsa harxhimi rrjedh si uji q rrshqet n rr.

  Fjaln fyese nuk mund ta zsh, edhe nse e ndjek me kal vrapues.

  sht ngjyra m e zbeht, e shkruar n letr, shy m e sigurtse memoria m e mir.

  E njjta pem mund t rris edhe fruta t mbla, edhe t tharta; e njjta nn mund t rris edhe fmijn t zgjuar edhe budallenj.

  sht e leht ta hapsh nj dyqan, por sht e vshtir ta mbash at.

  Dern pas s cils sht e keqja sht e vshtr ta elsh, e at pas s cils sht e liga, sht e vshtir ta mbyllsh.

  Doktori i mir i parandalon smundjet; doktori mesatar synon t’i shtyj pr m von ato; kurse doktori i keq mjekon smundjet aktuale.

  Drejtsia sht rezultat i opnionit t prgjithshm.

  Duroji fyerjet e vogla dhe do t kursehesh nga t mdhat; duroji humbjet e vogla dhe do t kursehesh nga humbjet e mdha.

  Dy fjaloss t mir nuk vlejn sa nj dgjues i mir.

  Ashtu si nj vend i ngritur pendon rrjedhn e ujit, ashtu edhe mendja e madhe pengon punn.

  Ata q e kan dritn lart, nuk e din di e kan errsirn ata posht.

  Atij q e lexoj – e msoj, at q e punoj, e di.

  Bni t lumtur ata q jan afr dhe, ata q jan larg do t vijn vet.

  Ai q ka frik nga vuajtja, vuan nga frika.

  Ai q ofendon harron, ai q ofendohet s’harron kurr.

  Ajo q thua n veshin e dikujt shpesh dgjohet njqind milje larg.

  Asnj brryl nuk prkulet nga jasht.


  /shkollaesuksesit/ KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/libri/mos-l...i-te-zoteroje/

 18. #258
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Parama Purusha - Koshienca Supreme, shikon ne thellesi te mendimeve dhe te sentimenteve te brendshme te qenjeve njerzore, AI eshte i gjithedijshem dhe shikon gjithmone ne te gjithe krijimin ata qe meditojne mbi ATE te Madhin Suprem me vemendje te pandashme dhe qe kane pritur me durim me nje mendje te pathyeshme per ta realizuar ATE . Keto jane ekspresionet e atij qe ka nje vizion integral te plote, vetem keta persona te pavarur nga kasta dhe origjina e tyre ,nga ngjyra e lekures ,besimi ,komuniteti,bariera nacionale apo gjeografike, etj, munden ta konsiderojne cdo qenje njerzore si te afermin e vet , keta njerez jane te lire dhe qendrojne larg nga cdo lloj diskriminimi, keta persona i trajtojne edhe boten e kafsheve dhe ate bimore si te lidhur ngushte ne menyre intime me veteveten e tyre

  Shrii Shrii Anandamurti

 19. #259
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Shri P R Sarkar rreth bombs atomike

  Fuqia e qenieve njerzore sht shum here me e madhe se ajo e nj bombe atomike. Pra, t imagjinosh se bombat atomike do t shkatrrojn racn njerzore sht tamam sikur t fyesh intelektin njerzor, t nnmosh fuqin psikike njerzore. Qeniet njerzore e kan br bombn atomike – ata jan krijuesi i saj – kshtu q si mundet nj bomb atomike t shkatrroj njerzimin?

  Qeniet njerzore kan shpikur tashm arm t panumrta shkatrruese t cilat mund t shkatrrojn mijra njerz n t njjtn koh. sht fakt se qeniet njerzore kan m pak fuqi fizike se bomba atomike, ashtu si njerzit kan m pak forc fizike se nj elefant. Por ashtu si fuqia e nj elefanti sht pesdhjet her m e madhe se ajo e elefant-shoferit q sht ulur mbi t, prapseprap ai shofer i vogl po drejton i ulur siper elefantin e madh. Sepse sado e madhe t jet fuqia e nj elefanti, ose sado pak fuqi fizike q mund t ken qeniet njerzore, ata jan shum m t fort se elefantt n fuqin e tyre psikike.

  N mnyr t ngjashme, qeniet njerzore mund t kontrollojn nj bomb atomike ose me hidrogjen, edhe pse mund t jet nj demon i tmerrshm - sepse megjithse ka forc t madhe fizike, nuk ka fuqi psikike. Jo vetm kaq, njerzit do t shpikin arm t tjera q do t kundrshtojn fuqin shkatrruese t bombave atomike dhe hidrogjenit.

  Kur krijuesi sht mendja e njsis dhe e gjithesise, ather cilado q mund t jet forca fizike e objektit t krijuar, forca e tij mendore duhet t jet m e vogl se mendja e njsis q e ka krijuar at. Pra, fardo q t krijojn qeniet njerzore, kto krijime posedojn vetm forc materiale, jo fuqi psikike. Nj bomb atomike nuk ka mendje. Ndoshta n t ardhmen qeniet njerzore do t prodhojn makina t tilla (pr t cilat kam ln t kuptohet tashm) t cilat kan gjithashtu mendje. Por edhe n at rast, ato mendje do t jen m t dobta se mendjet e krijuesve t tyre. Pra, nuk ka asnj justifikim q qeniet njerzore t brtasin, "Oh, far do t ndodh nse do t ket nj luft atomike?"

  Shri Prabhat Ranjan Sarkar

  (Abhimat III, 3)
  Ndryshuar pr her t fundit nga ATMAN : 30-06-2022 m 14:14

 20. #260
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  4,478

  Pr: thnie t bukura dhe shprehje nga njerz t mdhenj

  Gjat meditimit duhet t mbani mend dhe kujtoni gjithmone kete gje :

  "Un jam objekti dhe Ai-ZOTI po m shikon mua". Ky sht sekreti i meditimit. Ju kurr nuk mund t jeni subjekt dhe Ai-ZOTI kurr nuk mund t jet objekt. Gjat meditimit ju duhet t mbani mend kt t vrtet themelore - q po bni meditimin e Tij duke qene objekt dhe instrument i vendosur plotesisht ne doren e tij Supreme

  Si?

  Duhet te kujtoni gjithmone faktin q Subjektiviteti Suprem, Parama Puruśa-ZOTI, po sheh at q po bni. Ky sht sekreti.

  Vicaeti cnta vishvamdao sa deva
  Sa no budhy subhay saḿyunaktu.

  Dhe nse do t thuash dika Ju mund t prdorni vetm nj fjali. “O BABA Suprem, drejtoje intelektin tim n rrugn e lumturis se pafundme. Nuk dua asgj tjetr, asgj m shum se kaq.”

  Shrii Shrii Anandamurti

Tema t Ngjashme

 1. Aktoret e medhenj
  Nga Kryeplaku n forumin Kinematografia dhe televizioni
  Prgjigje: 72
  Postimi i Fundit: 23-07-2018, 07:39
 2. Shprehje
  Nga Eureka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
 3. Shprehje t bukura n shqip
  Nga anaksimenus n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 371
  Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
 4. Njerz t mdhenj
  Nga ORIONI n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
 5. Shprehje....
  Nga Dita n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •