Close
Faqja 13 prej 42 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 825
  1. #241
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Te gjithe mikrokozmoset vijne nga i njejti makrokozmos dhe ne fund behen njesh me te njejtin makrokozmos nga i cili kane ardhur dhe nga ku kane origjinet e tyre,keshtu qe ndekohe qe jane ne shoqeri, nderkohe qe jane ne boten e fenomeneve te kesaj bote relative duhet ta kujtojne gjithmone kete te Vertete Supreme : QE NE REALITET JEMI NJE ,NJE ENTITET I VETEM QE SHPREHET NEPERMJET SHUME STRUKTURAVE TRUPORE TE NDRYSHME . DHE KUR NJE GJE E TILLE TE ARRIHET DHE TE VENDOSET NE SHOQERI, ATEHERE DHE VETEM ATEHERE DO KEMI NJE SHOQERI NE KUPTIMIN E VERTETE TE FJALES.

    Kjo eshte ne te verete arritja me e madhe sociale dhe shpirterore si dhe e verteta me e madhe ,ky eshte misioni me i madh i te gjithe qenjeve njerzore. Ata qe nuk i njohin keto fakte apo qe duan ti anashkalojne dhe ti harrojne jane ne te vertete armiqte e shoqerise. Ata qe tolerojne kastat qe perkrahin diferencat rracore,provincializmin,nacionalizmin,ndarjet etnike ,rracore,etj, jane armiqte e rraces njerzore dhe demonet ne forme njeriu te familjes se madhe universale


    Shoqeria njerzore duhet te mbeshtetet,bazohet,dhe te udhehiqet si dhe ti REFEROHET vetem nje "ismi" dhe ky izem eshte UNIVERSIALIZMI

    Shrii Shrii Anandamurti
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 26-04-2022 më 13:31

  2. #242
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Sot je më i moshuar se ç’ke qenë ndonjëherë, dhe më i ri se ç’do të bëhesh’

    Anna Eleanor Roosevelt ishte një figurë, diplomate dhe aktiviste politike Amerikane.

    Ajo shërbeu si zonja e parë e Shteteve të Bashkuara nga 4 Mars 1933, deri në 12 Prill 1945, gjatë katër mandateve të burrit të saj, Presidentit Franklin D. Roosevelt në detyrë.

    Roosevelt shërbeu si Delegate e Shteteve të Bashkuara në Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Presidenti Harry S. Truman më vonë e quajti atë “Zonja e Parë e Botës” në shenjë nderimi për arritjet e saj të të drejtave të njeriut.



    Për lexuesit tanë kemi sjellë një koleksion me thëniet më të mira të kësaj gruaje të madhe:

    Një grua është si një qese çaji; nuk e dini kurrë se sa e fortë është derisa të jetë në ujë të nxehtë.

    Bëni një gjë që ju frikëson, çdo ditë.

    Bëni atë që ndjeni në zemrën tuaj se është e drejtë – sepse gjithsesi do të kritikoheni.

    Ju fitoni forcë, guxim dhe besim nga çdo përvojë në të cilën ju me të vërtetë ndaloni dhe e shihni frikën në fytyrë. Ju jeni në gjendje të thoni me vete: ‘Unë e kam jetuar këtë tmerr. Unë mund ta përballoj edhe gjënë tjetër që vjen pas kësaj. ‘ Ju duhet të bëni atë që mendoni se nuk mund ta bëni.

    E ardhmja u përket atyre që besojnë në bukurinë e ëndrrave të tyre.

    Qëllimi i jetës është ta jetojmë atë, ta shijojmë përvojën deri në maksimum, të arrijmë me padurim dhe pa frikë për përvojën më të re dhe më të pasur.

    Shumë njerëz do të ecin brenda dhe jashtë jetës tuaj, por vetëm miqtë e vërtetë do të lënë gjurmë në zemrën tuaj.

    Pavarësisht sa e thjeshtë mund të jetë një grua, nëse e vërteta dhe ndershmëria i shkruhen në fytyrë, ajo do të jetë e bukur.

    Kemi frikë të kujdesemi shumë, nga frika se personi tjetër nuk kujdeset aspak.

    Për të trajtuar veten, përdorni kokën; për të trajtuar të tjerët, përdor zemrën tënde.

    Ju shpesh mund të ndryshoni rrethanat tuaja duke ndryshuar qëndrimin tuaj.

    Të rinjtë e bukur janë rastësi të natyrës, por të moshuarit e bukur janë vepra arti.

    Nëse dikush ju tradhton një herë, është faji i tyre; nëse ata ju tradhtojnë dy herë, është faji juaj.

    Arsyeja që trillimi është më interesant se çdo formë tjetër e letërsisë, për ata që me të vërtetë duan të studiojnë, është se në trillim autori me të vërtetë mund të thotë të vërtetën pa e poshtëruar veten e tij.

    Me ditën e re vjen forcë e re dhe mendime të reja.

    Lumturia nuk është një qëllim … është një nënprodukt i një jete të jetuar mirë.

    Jeta është ajo që vetë ti e krijon. Gjithmonë ka qenë, gjithmonë do të jetë.

    Jeta është menduar të jetohet, dhe kureshtja duhet të mbahet gjallë. Askush nuk duhet kurrë, për çfarëdo arsye, t’i kthejë shpinën jetës.

    Nuk është e drejtë të kërkoni nga të tjerët atë që nuk jeni të gatshëm të bëni vetë.

    Ju duhet të pranoni çdo gjë që vjen, dhe e vetmja gjë e rëndësishme është që ta përmbushni atë me më të mirën që keni për të dhënë.

    Çfarë mund të arrinim nëse do ta dinim se nuk mund të dështonim?

    Në planin afatgjatë, ne formojmë jetën tonë dhe formojmë vetveten. Procesi nuk mbaron kurrë derisa të vdesim. Dhe zgjedhjet që ne bëjmë në fund të fundit janë përgjegjësia jonë.

    Miqësia me veten është e gjitha e rëndësishme, sepse pa të nuk mund të jesh shok me askënd tjetër në botë.

    Kurrë mos lejoni që një person t’ju thotë jo, i cili nuk ka fuqinë të thotë po.

    Kurrë mos e gaboni njohurinë me mençurinë. Njëra të ndihmon të sigurosh jetesën; tjetri ju ndihmon të jetosh jetën.

    Unë mendoj se, në lindjen e një fëmije, nëse një nënë mund t’i kërkonte një zane dhuratën më të bukur, kjo dhuratë do të ishte kurioziteti.

    Një gjë më ka mësuar jeta: nëse interesohesh, nuk ke pse të kërkosh kurrë interesa të reja. Ata vijnë tek ju. Kur jeni vërtet i interesuar për një gjë, ajo gjithmonë do të çojë në diçka tjetër.

    Besoj se çdokush mund ta mposhtë frikën duke bërë gjërat që ka frikë të bëjë …

    Mos harroni gjithmonë që ju keni jo vetëm të drejtën për të qenë një individ; ju keni një detyrim të jeni një i tillë. Ju nuk mund të jepni ndonjë kontribut të dobishëm në jetë, nëse nuk e bëni këtë.

    Njerëzit rriten përmes përvojës nëse e takojnë jetën me ndershmëri dhe guxim. Kështu ndërtohet karakteri.

    Ndizni një qiri në vend që të mallkoni errësirën.

    Eshtë jeta jote – por vetëm nëse ti e bën atë të tillë.

    Unë mendoj se disi, ne mësojmë se kush jemi në të vërtetë dhe pastaj jetojmë me atë vendim.

    Filozofia e dikujt nuk shprehet më mirë me fjalë; shprehet në zgjedhjet që bën. Në planin afatgjatë, ne formojmë jetën tonë dhe formojmë vetveten. Procesi nuk mbaron kurrë derisa të vdesim. Dhe zgjedhjet që ne bëjmë në fund të fundit janë përgjegjësia jonë.

    Një pengesë për pesimistin është një gur themeli për optimistin.

    Nuk mjafton të flasësh për paqe. Duhet besuar në të. Dhe nuk mjafton të besosh në të. Duhet punuar për të.

    Liria bën një kërkesë të madhe për çdo qenie njerëzore. Me lirinë vjen përgjegjësia. Për personin që nuk dëshiron të rritet, personi që nuk dëshiron të mbajë peshën e tij, kjo është një perspektivë e frikshme.

    Kur pushoni të jepni një kontribut, ju filloni të vdisni.

    Guximi është ngazëllyes.

    E gjithë jeta është një edukim i vazhdueshëm.

    Nuk ka qenie njerëzore nga e cila nuk mund të mësojmë diçka nëse jemi mjaft të interesuar për të gërmuar thellë.

    Sot je më i moshuar se ç’ke qenë ndonjëherë, dhe më i ri se ç’do të bëhesh.

    Sa për arritjet, unë thjesht bëra atë që duhej të bëja ndërsa përballesha me gjërat.

    Unë jam ai që jam sot për shkak të zgjedhjeve që bëra dje.

    Ne duhet të përballemi me faktin se ose të gjithë ne do të vdesim së bashku ose do të mësojmë të jetojmë së bashku, dhe nëse do të jetojmë së bashku duhet të flasim.

    Ju kurrë nuk mund të jetoni në të vërtetë jetën e askujt tjetër, madje as të fëmijës tuaj. Ndikimi që ju ushtroni është përmes jetës suaj, dhe asaj që ju jeni bërë vetë.

    Të vetmet gjëra që dikush mund të admirojë për një kohë të gjatë janë ato që admiron pa ditur pse.

    Ju gjithmonë duhet të keni një fustan të zi sepse askush nuk e mban mend kurrë një fustan të zi.

    Ndërtimi i personazheve fillon që në foshnjërinë tonë dhe vazhdon deri në vdekje.

    Nuk ka nevoja, vetëm zgjedhje.

    Në të gjitha kontaktet tona është ndoshta kuptimi i të qenit vërtet i nevojshëm dhe i dëshiruar që na jep kënaqësinë më të madhe dhe krijon lidhjen më të qëndrueshme.

    Kurrë mos u mërzit, dhe nuk do të jesh kurrë i mërzitshëm.

    Mësoni nga gabimet e të tjerëve. Ju nuk mund të jetoni aq gjatë sa t’i bëni të gjitha vetë.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/lajme/sot-j...hesh%ef%bf%bc/

  3. #243
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Dashuria e vërtetë është e përjetshme dhe gjithmonë e njëjtë; që edhe kur flokët janë të thinjur, zemra mbetet gjithnjë e re”

    Dhjetë thënie nga romancieri dhe dramaturgu francez Honore de Balzak.


    “Tronditjet e mëdha të jetës na shërojnë nga frikërat e vogla.”

    “Është më e lehtë të jesh dashnor se bashkëshort, pasi është më e vështirë të jesh në humor çdo ditë, sesa të flasësh ëmbël tek-tuk.”

    “Aq e dëshiruara famë është pothuajse përherë një prostitutë e kurorëzuar.”

    “Artisti jeton siç do, ose siç mundet.”

    “Asnjë femër nuk lihet pa arsye. Kjo aksiomë është e shkruar në zemrën e çdo femre. Ja, nga buron gjithë ai tërbim i femrave të lëna.”

    “Ata që dashurojnë ose nuk dyshojnë asgjë, ose dyshojnë gjithçka.”

    “Barazia mund të jetë një e drejtë, por asnjë forcë njerëzore nuk mund ta bëjë realitet.”

    “Dashuria e vërtetë është e përjetshme dhe gjithmonë e njëjtë; që edhe kur flokët janë të thinjur, zemra mbetet gjithnjë e re.”

    “Guximi nuk mund të falsifikohet, është një virtyt që i shpëton hipokrizisë.”

    “Një prej mangësive të njerëzve inteligjentë është se ata nuk mund të rrinë pa kuptuar çdo gjë.”


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/dashu...gjithnje-e-re/

  4. #244
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Detyra jote ( si qenje njerzore) eshte e trefishte, detyra e pare eshte qe te vezhgosh dhe te zbatosh ne jeten e perditshme Rregullat dhe parimet morale dhe te besh praktike intuitive dhe spirituale (meditim) pa keto nuk mund te kesh vendosmeri mendore , detyra tjeter e rradhes eshte te bashkohesh dhe te besh bashke te gjithe personat me moral ne te gjithe boten, kjo gje behet per arsyen themelore qe te mos humbasi ne asnje menyre dharma-spiritualiteti i cili eshte natyra e vertete e njeriut

    Masat popullore te shfrytezuara qe nuk ndjekin YAMA dhe NIYAMA apo te quajtur ndryshe parimet morale themelore nuk munden te ngrihen kunder ndjenjes dhe sensit te shfytezimit apo frustracionit , keshtu qe eshte e domosdoshme te besh bashke dhe te bashkohesh me te gjithe personat moraliste anembane botes , kjo eshte ne te vertete natyra jote e lindur, ky eshte misioni yt shpirteror i vertete, behesh i madh duke ndjekur kete detyre imperative te madhe,sepse ne te vertete behesh i madh duke ndjekur ideacionin e te madhit behesh edhe vete ti i madh si AI i Madhi ZOT , vetem ideacioni i te Madhit e ben te madh nje person, ne fazen e trete ne detyren tende te trete duhet te kundershtosh dhe te luftosh pa kompromis kunder mekatit kudo qofte ky mekat, kudo ku ka hedhur rrenje, ne cdo sfere te jetes dhe shoqerise njerzore kudo neper bote .

    shri Shri Ananda Murtiji
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 21-05-2022 më 16:55

  5. #245
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Ibrahim Rugova: Kokën mund të ma ndërrojnë, por mendimin kurrë

    Sjellim dhjetë thënie nga presidenti historik Ibrahim Rugova, shkruan KultPlus.


    Arti është si jeta, secili e gjen kuptimin e tij për vete.

    Kosova është një vend i vogël, por ka aq shumë pasuri që ia ka falur Zoti.

    Kokën mund të ma ndërrojnë, por mendimin kurrë.

    Kosova sot është më pranë Evropës se vendet e tjera të rajonit të Evropës Juglindore.

    Si president i Kosovës, unë jam shumë i shqetësuar në lidhje me situatën aktuale të punësimit, në rreth 70% të popullsisë, e cila është e re, me potencial të madh, flet shumë gjuhë të huaja dhe që janë ekspertë në shumë fusha.

    Nuk mund të merrem me letërsi kur shoh se nëpër rrugë vdesin njerëzit e mi.

    Ne kemi euron monedhë, çka do të thotë shumë. Ajo nuk e ka stabilizuar vetëm situatën në Kosovë politikisht dhe ekonomikisht, por i ka lehtësuar edhe kontaktet e drejtpërdrejta që kemi me Europën.

    Sa i përket shqetësimit që shpreh Serbia, ajo nuk ka të drejtë për të ndikuar në privatizimin apo të kërkojë ndonjë pronë, sepse Kosova është një ish-anëtare e Republikës Federale të Jugosllavisë.

    Shqiptarët nuk i bashkon vetëm feja apo ideologjia. Qysh në shekullin e nëntëmbëdhjetë, në kohën e Rilindjes kombëtare, gjuha, kultura dhe tradita ishin elemente lidhëse kombëtare, kurse feja nuk ishte forca absolute e bashkimit.

    Vizioni im është që të kemi një Kosovë të pavarur, demokratike, me një shoqëri politikisht tolerante dhe me një ekonomi solide, e integruar në BE dhe NATO; si dhe të vazhdojmë marrëdhëniet tona të mira me SHBA.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/ibrah...dimin-kurre-2/

  6. #246
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Vendos Zotin të parin…”, 25 thënie frymëzuese nga Denzel Washington

    Gusht 2018

    Lista është shumë e gjatë: emri i tij shfaqet mes 50 yjeve më të mëdhenj të të gjitha kohërave, 50 njerëzve më inteligjentë të të gjitha kohërave, apo edhe në atë të 100 meshkujve më seksi në historinë e kinemasë.

    Madje mund të vazhdohet edhe më tej.

    Në 30 vitet e fundit, Denzel Washington shfaqet në çdo listë të mundshme: me një rrogë që rritet vazhdimisht nga 20 milionë dollarë e lart, 6 nominime për “Oskar” dhe dy statuja të fituara, ylli 63-vjeçar është një nga aktorët (por edhe producent dhe regjisor) më të adhuruar dhe vlerësuar në Hollivud.

    Përveç betejave politike dhe filantropisë jashtë zonës publike, vlen të përmendet edhe për martesën e tij të gjatë.

    Washington u martua në vitin 1983 me Paulette Pearson dhe çifti ka katër fëmijë, të gjithë të angazhuar në fushën e kinemasë.


    Përveç se është një prej aktorëve më të mirë të të gjitha kohërave, Denzel Washington është edhe një njeri mjaft i mençur.

    Më poshtë disa nga thëniet më të fuqishme të Denzel Washington.

    1- Nëse lutesh të bjerë shi, duhet ta pranosh edhe baltën, gjithashtu. Ajo shfaqet bashkë me shiun.

    2- Në fund të ditës, nuk ka rëndësi çfarë ke apo edhe çfarë ke arritur. Rëndësi ka çfarë ke bërë me ato arritje. Kujt i ke ngritur humorin, kë ke bërë të ndjehet mirë. Me një fjalë: çfarë ke dhënë mbrapsht.

    3- Mundësitë që shfrytëzon, njerëzit që takon, njerëzit që do, besimi që ke. Këto janë ato që do të të përkufizojnë si njeri.

    4- Koha për t’iu frikësuar fluturimit është kur je poshtë në tokë. Kur je lart në ajër, është tepër vonë. Nuk ka më kuptim.

    5- Besimi do të të shpjerë deri në një farë pike. Fati do të të shpjerë deri në një farë pike. Por që të arrish llojin e suksesit që ke ëndërruar, duhet të PUNOSH. Nuk ka shkurtesa, jetës nuk ia hedh dot. Futju punës dhe mos ndalo deri kur të kesh arritur maksimumin.

    6- Suksesi? Nuk e di se çfarë do të thotë kjo fjalë. Jam i lumtur, por suksesi, për mua është paqja e brendshme. Është një ditë e bukur për mua. Ky është suksesi.

    7- Vendosni Zotin të parin në çdo gjë që bëni. Çdo gjë që shihni tek unë, çdo gjë që unë kam arritur, çdo gjë që mendoni se unë kam, ka ardhur prej mirësisë së Zotit. Kuptojeni këtë gjë.

    8- Unë jam rrëzuar, jam udhëhequr, jam korrigjuar nga të tjerët. Kam mbajtur Zotin në jetën time dhe Ai më ka bërë të jem dashamirës me të tjerët. Ndoshta jo gjithmonë jam mbajtur tek Ai, por Ai gjithnjë më ka shoqëruar. Ndaj mbështetuni tek Zoti në çdo gjë që bëni. Nëse doni të bëni atë që unë kam bërë, atëherë bëjeni dhe mbështetuni në Zot.

    9- Mos u ndjeni keq nëse dështoni rëndë. Si fillim, bëni atë që e pëlqeni dhe e keni pasion. Ndërmerrni rreziqe dhe mos iu trembni dështimeve, edhe nëse dështoni rëndë.

    10- Ëndërroni shumë, por mbani mend se ëndrrat pa realizim janë thjesht ëndrra. Kështu që, ëndërroni dhe realizoni diçka çdo ditë, çdo javë, çdo muaj, çdo vit… Për t’i realizuar ato, kujtoni gjithmonë se ju duhet vendosmëri dhe disiplinë.

    11- Puna e fortë jep gjithmonë rezultate pozitive. Këtë gjë bëjnë edhe personat e suksesshëm. Ata punojnë fort. Mirëpo ju mos prisni që puna më e madhe të sjellë më shumë të mira në jetën tuaj. Jo gjithmonë mundimi dhe progresi ecin njëkohësisht…

    12- Nuk do merrni gjë me vete nga kjo botë. Asgjë nuk ka të bëjë me çfarë keni, por me çfarë bëni me gjërat që keni.

    13- Të gjithë ne kemi talente të ndryshme dhe gjëja më egoiste që mund të bëjmë është të ndihmojmë dikë tjetër. Pse është egoiste? Sepse përfiton vetë ndjenjën e mirë. Ndjenja që unë marr kur ndihmoj të tjerët, nuk krahasohet me makinat, shtëpinë e madhe apo me çdo gjë tjetër që unë kam. Suksesi ka të bëjë pikërisht me ndihmën që ne i ofrojmë të tjerëve.

    14- Duhet të jesh falenderues për çdo gjë që ke. Kështu e jetoj unë jetën time. Kjo është arsyeja se pse unë jam ky që jam sot. Falendero Zotin për çdo gjë që ke në jetën tënde.

    15- Dëshira e madhe në zemrën tënde, ajo gjë që ju doni të bëni me veten tuaj, është prova më e madhe që Zoti të jep paraprakisht për të të bërë të kuptosh se ajo është jotja. Dhe ti mund të kesh çdo gjë të mirë që dëshiron.

    16- Puno fort që ta arrish. Kur e arrin, ktheje kokën mbrapsht dhe ndihmo dikë tjetër të ngrihet bashkë me ty. Njëri të na mësojë të gjithëve, dhe të gjithë të mësojmë njërin. Frymëzojini të tjerët të bëjnë ndryshime pozitive!

    17- Kohë më parë luajta rolin e Rikardit III – hera e parë që luaja rolin e një të ligu. Dhe kuptova që ata argëtohen shumë.

    18- Nëse ke një armik, atëherë mëso dhe njihe armikun. Mos rri thjeshtë i zemëruar me të.

    19- Njerëzit më të varfër janë njëkohësisht njerëzit më të ëmbël.

    20- Projekti i ëndrrave të jetës sime janë fëmijët e mi, familja ime.

    21- Mos i frymëzo të tjerët se si të jetojnë. Frymëzoji se si të bëjnë diferencën.

    22- Pavarësisht gjithçkaje, në këtë botë duhet të jesh përherë vetvetja.

    23- Fati është kur të shfaqet një mundësi, për të cilën ti je i/e përgatitur.

    24- Mamaja më thoshte gjithmonë se njerëzit të japin çmime, kurse Zoti të jep shpërblime. Nuk më duhet më një trofe.

    25- Në fund një vlerësim për veten: “Nëse e shoh veten time në pasqyrë, shoh një njeri që ka luftuar shumë në jetë, por që kurrë nuk është lodhur, e kurrë nuk ka ndier frikë”.


    a.s/dita

    http://www.gazetadita.al/vendos-zoti...el-washington/

  7. #247
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Njerëzit nuk mund të mbahen me zor pranë vetes. Asnjëherë!

    “Unë u jap njerëzve gjithmonë vendin që meritojnë të kenë. Nuk vrapoj asnjhërë pas dikujt, kam qenë përherë natyrë e tillë. Më parë, kur isha më e re, mendoja se gaboja me zgjedhje të tilla. Mendoja me vete: “Sikur unë të kisha këmbëngulur më shumë, sikur të kisha provuar ta mbaja pranë atë person, ndoshta ai do të ishte ende pranë meje”. Më pas, duke u rritur, e forcova brenda vetes bindjen se njerëzit nuk mund të mbahen me zor pranë vetes. Asnjëherë. Unë duhet të mbaj përgjegjësi për zemrën time, për vlerat e mia dhe dinjitetin tim. Gjithçka tjetër nuk më përket mua.

    Nëse dikush ka nevojë për sqarime, mundet shumë mirë të m’i kërkojë ato. Nëse sërish nuk më qëndrojnë pranë, do të thotë se nuk duan të rrinë pranë meje dhe nuk kam ndërmend t’i bind për të kundërtën. Thjesht ua hap derën dhe i lë të shkojnë. Nuk qëndroj as pranë dritares për t’i parë teksa largohen.

    Kush ka vendosur të më humbasë, nuk e meriton që unë të qëndroj pas tij duke e parë të largohet, aq më tepër t’i lutem të qëndrojë. Unë thjesht e mbyll portën dhe merrem me diçka tjetër. Ai person që vendos të mos më qëndrojë më pranë, më humbet përgjithmonë”.

    Paola Delton


    Bota.al

    https://bota.al/njerezit-nuk-mund-te...tes-asnjehere/

  8. #248
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “E dashuroj aromën e bojës së librave në mëngjes”

    Thëniet më të bukura nga Umberto Eco:


    “Tani kam arritur në përfundimin se e gjithë bota është një enigmë, një enigmë e padëmshme që bëhet e tmerrshme prej përpjekjes sonë të çmendur, për ta interpretuar sikur të ketë një të vërtetë që fshihet nën të.”

    “Ti vdes, por pjesa më e madhe e atyre që ke akumuluar nuk humbet. Ti lë prapa një mesazh në shishe.”

    “Të lexosh një libër të shtypur është një përvojë krejt tjetër: mund ta bësh në anije, në degë të një peme, në shtrat, edhe kur nuk ka fare drita.”

    “Funksioni i kujtesës është që të ruajë, por edhe të hedhë tutje. Nëse do të mbanit mend gjithçka, nga e gjithë jeta juaj, do të ishit të sëmurë.”

    “Kur njerëzit pushojnë së besuari në Zot, nuk është se ata tashmë nuk besojnë në asgjë: tani ata besojnë në gjithçka.”

    “Njerëzit janë të lodhur nga gjërat e thjeshta. Ata duan të sfidohen.”

    “Problemi me internetin është se ai të jep gjithçka, materiale të besueshëm dhe materiale të çmendur. Kështu që, problemi është, si të bësh dallimin?”

    “Shteteve të Bashkuara iu desh një luftë civile, për t’u bashkuar ashtu si duhej.”

    “Hero i vërtetë është gjithmonë gabimisht hero; ai ëndërron që të jetë burracaku i ndershëm, ashtu si gjithë të tjerët”

    “Interneti është si një bibliotekë pa filtrim. E mira e bibliotekave, ashtu sikurse dhe e enciklopedive, nuk është vetëm që ruajnë kujtesën, por edhe që hedhin tutje ato gjëra që një kulture nuk i duhen.

    Nëse nuk do të hidhnim poshtë asgjë, do të ishim si “Funes el memorioso”, tek një tregim i Jose Luig Borges. Ky personazh kujtonte gjithçka: ishte një njeri me kujtesë totale, i paaftë të arsyetonte, sepse ishte i paaftë të filtronte.

    Interneti është si Funesi: përmban gjithçka, të vërtetën dhe të gënjeshtërtën, gjë që është një risk i madh, mbi të gjitha për të rinjtë.”

    “Kur dikujt i duhet të ndërhyjë për të mbrojtur lirinë e shtypit, atëherë ajo shoqëri është e sëmurë.”

    “Më mirë realiteti, se sa një ëndërr: kur një gjë është reale, atëherë ajo është e vërtetë dhe për këtë nuk është faji yt.”

    “Unë e kam humbur lirinë e të mos paturit një opinion.”

    “Nëse njerëzit i blejnë kot librat e mi, unë këtë e konsideroj një taksë mbi idiotësinë.”

    “Mendoj se një libër duhet gjykuar dhjetë vjet më vonë, pasi e ke lexuar dhe rilexuar.”

    “Druajuni profetëve dhe atyre që janë të përgatitur të vdesin për të vërtetën, sepse si rregull ata bëjnë shumë të tjerë që të vdesin me ta, shpesh herë para tyre, ndonjëherë edhe në vend të tyre.”

    “Ka të pavërteta që prodhojnë rezultate pozitivë dhe të tjera që prodhojnë rezultate negativë. Mes këtyre të fundit janë Protokollët e Pleqësisë së Sionit, me të cilët jam marrë në librin tim të fundit.

    “E dashuroj aromën e bojës së librave në mëngjes”

    “Mungesa është për dashurinë, ashtu si era është për zjarrin: shuan flakët e vogla, por ndez të mëdhatë”

    “Monstrat ekzistojnë sepse janë pjesë e një plani hyjnor, dhe tiparet e tmerrshme të atyre monstrave, zbulojnë fuqinë e krijuesit”

    “Nuk e kuptoj dot për se duhen 80 milionë njerëz online, kur, ajo që ata bëjnë në fund, është që t’u flasin fantazmave në periferi.”

    “Den Braun është një personazh nga “Lavjerrësi i Fukoit”. Unë e kam krijuar. Ai ndan me personazhet e mi magjepsjen për botën e komploteve të Masonëve, Jezuitëve. Rolin e Kalorësve Tempullarë. Sekretin hermetik. Parimin që gjithçka është e ndërlidhur. Madje dyshoj që Den Braun të ekzistojë vërtetë.”

    “Asgjë nuk i jep një njeriu të frikësuar më shumë kurajë, se sa frika e një tjetri”

    “Cfarë është dashuria? Nuk ka asgjë në botë, as njeri, as Djall, asgjë tjetër, që ta konsideroj aq të dyshimtë sa dashuria, sepse ajo penetron në shpirt më shumë se cdo gjë tjetër.

    Nuk ekziston asgjë që ta mbushë dhe lidhë kaq shumë zemrën, sa dashuria. Kështu që, nëse nuk i keni ato armë që e nënshtrojnë atë, shpirti zhytet përmes dashurisë, në një humnerë të paanë”

    “Unë besoj se, ajo që ne bëhemi, varet shumë nga ajo që etërit tanë na mësojnë, në momente të cuditshëm, atëherë kur nuk po përpiqen fare të na mësojnë dicka. Ne formohemi prej copëzave të vogla të urtësisë”.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/e-das...ve-ne-mengjes/

  9. #249
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Është universal. Është transhendental,Nuk është privilegj për zezakët apo të bardhët apo të pasurit apo të varfërit. Është dhurata hyjnore e Koshiences së Lartë për të gjithë banoret e tokës. Spiritualiteti (dharma) është gjithëpërfshirës. Është e drejta e e lindur dhe e pa tjetersueshme e të gjithë njerëzve.” -


    Shrii Shrii Anandamurtiji

  10. #250
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Lumturia është të mbash dikë në krahë dhe të dish që mban gjithë botën’

    Ferit Orhan Pamuk është një romancier, skenarist, akademik dhe fitues i Çmimit Nobel në Letërsi në vitin 2006.

    Një nga romancierët më të shquar të Turqisë, ka shitur mbi 13 milionë libra në 63 gjuhë, duke e bërë atë shkrimtarin më të shitur të vendit.


    Për kënaqësinë e lexuesve tanë ne kemi sjellë një koleksion të thënieve më të bukura të nobelistit Pamuk:

    “Gjëja e parë që mësova në shkollë ishte se disa njerëz janë idiotë; gjëja e dytë që mësova ishte se disa janë edhe më keq.”

    “Lexova një libër një ditë dhe e gjithë jeta ime ndryshoi.”

    “Lumturia është të mbash dikë në krahë dhe të dish që mban gjithë botën.”

    “Unë nuk dua të jem pemë; Unë dua të jem kuptimi i saj.”

    “Qentë flasin, por vetëm me ata që dinë të dëgjojnë.”

    “Më thuaj atëherë, dashuria e bën njeriun budalla apo vetëm budallenjtë dashurohen?”

    “Piktura është heshtja e mendimit dhe muzika e shikimit.”

    “Librat, të cilët i ngatërrojmë si ngushëllim, vetëm sa e thellojnë pikëllimin tonë.”

    “Muzetë e vërtetë janë vende ku koha shndërrohet në hapësirë.”

    “Në fund të fundit, një grua që nuk i do macet nuk do ta bëjë kurrë një burrë të lumtur.”

    “Pakënaqësia ime më mbron nga jeta.”

    “Njerëzit thonë gënjeshtra vetëm kur ka diçka që ata janë tmerrësisht të frikësuar se mos e humbasin.”

    “Për aq sa jetoj, nuk do t’i imitoj dhe nuk do ta urrej veten se jam ndryshe nga ata.”

    “Sepse nëse fytyra e një të dashuruari mbijeton e zbukuruar në zemrën tuaj, bota është ende shtëpia juaj.”

    “Çfarëdo që të thotë dikush, gjëja më e rëndësishme në jetë është të jesh i lumtur.”

    “Mundohuni të zbuloni se kush jam unë nga zgjedhja ime e fjalëve dhe ngjyrave, pasi njerëz të vëmendshëm si ju mund të ekzaminojnë gjurmët e këmbëve për të kapur një hajdut.”

    “Asgjë nuk është aq befasuese sa jeta. Përveç shkrimit. Përveç shkrimit. Po, sigurisht, përveç shkrimit, i vetmi ngushëllim.”

    “Ne nuk jemi budallenj! Ne jemi thjesht të varfër! Dhe ne kemi të drejtë të insistojmë në këtë dallim.”

    “Jeta është e bukur nëse jeni në rrugë për diku.”

    “Gjëja që na lidh së bashku është se ne të dy kemi ulur pritshmëritë tona për jetën.”

    “Papritur e kuptoi se ishte i dashuruar me İpek. Dhe duke kuptuar se kjo dashuri do të përcaktonte pjesën tjetër të jetës së tij, ai u mbush me frikë.”

    “Unë nuk jam gjë tjetër veçse një kufomë tani, një trup në fund të një pusi.”

    “Parajsa ishte vendi ku mbanit gjallë ëndrrat e kujtimeve tuaja.”

    “Lumturi do të thotë të jesh pranë atij që do, kjo është e tëra. (Arritja e posedimit të menjëhershëm nuk është e nevojshme).”

    “Kuptova se malli për art, si malli për dashuri, është një sëmundje që na verbon dhe na bën të harrojmë gjërat që tashmë i dimë, duke errësuar realitetin.”

    “Në një qytet, ju mund të jeni vetëm në një turmë, dhe në fakt ajo që e bën qytetin një qytet është se ju lejon të fshihni çuditshmërinë në mendjen tuaj brenda turmave të tij të mbushura plot.”

    “Orët dhe kalendarët nuk ekzistojnë për të na kujtuar kohën që kemi harruar, por për të rregulluar marrëdhëniet tona me të tjerët dhe në të vërtetë me gjithë shoqërinë, dhe kështu i përdorim ne.”

    “Le ta dinë të gjithë, kam jetuar një jetë shumë të lumtur.”

    “Unë kam nevojë për dhimbjen e vetmisë për të funksionuar në imagjinatën time.”

    “Por unë mendoj se duhet të jetë më e lehtë për një vajzë të martohet me dikë që nuk e njeh, sepse sa më shumë të njohësh burrat, aq më e vështirë është t’i duash ata.”

    “Zhytja në problemet e një libri është një mënyrë e mirë për të mos menduar për dashurinë.”

    “…përsëritja e pafund e një mrekullie të zakonshme.”

    “Piktura mësoi letërsinë të përshkruajë.”

    “Më lejoni së pari të them drejtpërdrejt se ndryshe nga çfarë kemi lexuar shpesh në libra dhe kemi dëgjuar nga predikuesit, kur je grua, nuk ndihesh si Djalli.”


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/lumtu...-gjithe-boten/

  11. #251
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Praktikë shpirtërore do të thotë te ushtrim per ekspansion ,
    dhe ky ekspansion nuk është gjë tjetër veçse çlirimi nga skllavëria e çdo lloj injorance.


    Pavarësisht nga kasta e besimit apo religjioni,
    kushdo që aspiron për zgjerim shpirtëror është një tantrik.

    Tantra apo praktika shpirterore në vetvete nuk ështe as religjion , dhe as “izem”, tantra apo meditimi është shkenca themelore shpirtërore.

    Prabhat Ranjan Sarkar

  12. #252
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Dashuria eshte fjala e pare

    Eshte pika e fillimit ,dhe pika e Mbarimit ,Stacioni i fundit ,Destinacioni FINAL...

    (Shrii Shrii Anandamurtij)

  13. #253
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Zoti eshte Dashuri ,dhe vetem Dashuria eshte ZOT....


    (Shrii Shrii Anandamurtij)

  14. #254
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    “Sikurse rrobat e rënda që pengojnë lëvizjen e trupit, po ashtu edhe pasuria pengon lëvizjen e shpirtit”

    Disa prej urtësive më të thella prej kulturës dhe trashëgimisë së një populli që i ka rrënjët e thella në shekujt e historisë.


    Për ju, thëniet më të bukura indokineze:

    Sikurse rrobat e rënda që pengojnë lëvizjen e trupit, po ashtu edhe pasuria në para pengon lëvizjen e shpirtit.

    U rrëzua, tha po i falem Zotit, u fry, tha jam duke u shëndoshur.

    Ushqehu – nën mundësitë tua, vishu – sipas mundësive të tua, por për gruan dhe për fëmijët përkujdesu – mbi mundësitë e tua.

    Vartësia nga një tjetër është zhgënjimi i përjetshëm.

    Vlerën e pasurisë e kuptojmë kur e fitojmë, ndërsa të shoqërisë, kur e humbasim.

    Yjet nuk druajnë se mund të duken si xixëllonja.

    Zakonet e vjetra janë këmisha hekuri.

    Martesa nuk është e lidhur nyje e shtrënguar, por rrëshqitëse.

    Akoma pa vënë leqet, nis të ndajë mishin.

    Bima kacavjerrëse harliset falë pemës.

    Bleta e bën mjaltin, por nuk ha vetë.

    Iku vapa me gushtin.

    I pëlqen orizi, por nuk di si t’i mbajë shkopinjtë.

    Kapi peshk një ditë, e thau rrjetën për një muaj.

    Kovaçi nuk e ka pasur ndonjëherë thikën e mirë.

    Kush është i veshur keq pret me padurim të vijë vera.

    Kush ka jetur gjatë, di shumë.

    Me ujin e trupit nxirret uji i pusit.

    Mos pyet të verbërin në cilën rrugë do të shkosh.

    Nëntë herë më shumë durim e nëntë herë më shumë këmbëngulje do të na sjellin kallëpet e floririt.

    Nëse do ta shohësh festën, duhet ta mbash frymën në tempull.

    Nuk do të arrish kurrë t’a mbledhësh orizin e derdhur deri në kokërrën e fundit.

    Njëqind këshilla nuk i zëvendësojnë dot një palë duar të stërvitura.

    Orizi i gjatë është kokërrbosh. (Ekuivalenti në shqip: Kalliri bosh e mban kokën lart)

    Pa kaluar mirë mbi urë, nis t’i merren mendtë.

    Për të pasur një filxhan oriz, duhet të kesh mbushur një filxhan me djersë.

    Po qe i turbullt burimi, i turbullt do të jetë lumi.

    Po s’punove, nuk do të këndosh. (Nuk do të shijosh frytet.)

    U nis të vizatojë dragoin dhe i doli një krimb. (Ekuivalenti në shqip: U mbars malli e polli një mi).

    Vetëm në udhën e gjatë arrin të kuptosh durimin e kalit.

    Prifti do të celbrojë martesën, por nuk do të kollondrisë shtëpinë.

    Qeni edhe sikur të ketë lindur në mëhallën e dijetarëve (brahmanët) nuk do t’i njohë ndonjëherë.

    Sado i vogël gjarpri, godite me shkop të madh.

    Sado lart të fluturojë zogu s’bëhet falkua.

    Sado të shumta gjarpërimet e një lumi të gjitha derdhen në det.

    Sado ujë t’i hedhësh grurit, prapë grurë mbetet.

    Sa e ke trupin e shëndoshë, derisa e ke pleqërinë larg, lakmo kah përsosja.

    Sa individë aq karaktere.

    Secili është mbrojtës i nderit të vet.

    S’e sheh kallamin në syrin e vet, por sheh fijen e kashtës në syrin e tjetrit.

    S’ia vlen të fyhesh nga shigjetat por nga shigjetari.

    Sikur njerëzit ta njihnin imtësisht sendin që lakmojnë, do ta lakmonin më pak.

    Si mundet një mi të nuhasë aromën e myshkut? Si mundet, një njeri që fle të zgjojë një tjetër? Si të jetë mësusesi do të jetë nxënësi?

    S’ka hundë as vesh e megjithatrë do vathë e unaza.

    S’ka nevojë t’i shtohet acid limonit.

    S’ndahet uji sado ta godasësh me shkop.

    S’mund të marrësh qumësht nga bualli, po as nga dybeku po i hodhe ujë.

    Shpifja mbijeton tej vdekjes.

    Shtëpia e mendjemadhit zakonisht është bosh.

    Shtëpi do të thotë grua.

    Shtëpisë së përfunduar nuk i shtohet simetria.

    Tenxherja që thyhet nga vjehrra ishte e plasur, ajo që thyhet nga nusja eshte e re.

    Të diturit edhe pse mund t’i kenë të gjitha, duhet të bëjnë miq.

    Të flasësh me të marrin është si të hedhësh ujë në broken e përmbysur.

    Të hash dhe të mos lëvizësh, shëndoshesh, kurse të hash dhe të lëvizësh, forcohesh dhe kalitesh.

    Të gjithë janë gati të ndajnë sukseset e dikujt, asnjeri fatkeqësitë e të tjerëve.

    Të paditurit blejnë libra, të diturit i lexojnë; të pasurit blejnë kuaj, të mençurit i kalërojnë.

    Trishtimi që dikush ndjen për padijen e vet është si një gëzim prej qielli.


    / KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/lajme/sikur...-e-shpirtit-2/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 14-06-2022 më 10:46

  15. #255
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Tani shikoni, kudo pothuajse ne 100% te rasteve - te njerzit ka nje shperdorim te potencialeve psiqike, ngado qe te shikoni ka nje shperdorim-shperqendrim te psikes njerzore

    Ky lloj shperqendrimi psiqik duhet te rregullohet dhe vihet nen kontroll,ose me mbeshtetje psiqike ose me mbeshtetje psiko-spirituale, kjo eshte ajo qe nje njeri duhet te beje: TE KETE KONTROLL TE FRYMEMARRJES SE VET - te organit te frymemarrjes, sepse valet e frymemarrjes kontrollojne valet e mendimit,cdo here qe ju beni nje pune te rende organi i frymemarrjes behet shume aktiv

    Kur mendoni dicka te holle trashendentale,ju ndaloni ,beheni te lehte,te qete,jashtezakonisht te qete dhe ne fund kjo frymemarrje e qete dhe e holle behet njesh me duke konciduar me valet e mendimit ,ky stad eshte i njohur si Hatha Yoga Samadhi

    Ky eshte nje ekpresion fizik: emetimet fizike behej njesh, behen nje gje e vetme me emetimet psiqike , keshtu qe te kesh kontroll mbi frymemarrjen tende eshte e domosdoshme ...eshte esenciale.

    Shrii Shrii Anandamurti

  16. #256
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Arritja e lumturise Supreme Kozmike nuk eshte e mundur te arrihet nepermjet mendjes,dhe as fjaleve, kush mbeshtetet te keto dy faktore do genjehet dhe do ngelet ne fund i zhgenjyer,kush vendoset dhe arrin te stabilizohet ne lumturine dhe bekimin Kozmik (Brahma) mendja,fjalet dhe gjithshka tjeter humbet sepse AI vete i Madhi ZOT eshte vete lumturia si dhe bekimi Absolut Suprem Kozmik , Nje person, nje individ, nje njeri ,apo nje aspirant shpirteror duhet te stabilizohet tek AI I madhi ZOT nepermjet forces ekzaltuese te koshiences vetjake , mbasi ta kete arritur kete stad atehere edhe mendja nuk eshte me ekzistente atehere ne kete gjendje plotesie absolute edhe 6 armiqte e tij (babezia, zemërimi, lakmia, mashtrimi, krenaria dhe zilia) nuk munden te mbeten me aty ne mendjen e tij, ne kete stad aspiranti shpirteror eshte i lire nga te gjitha llojet e frikave dhe skllaverive


    Shrii Shrii Anandamurti

  17. #257
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    ‘Mos lër në duart e një burri më shumë pushtet nga sa është i zoti të zotërojë’

    Ky koleksion me thënie përfshin një pjesë të vogël, por mjaft përfaqësuese të thesareve të urtësisë kineze.


    Thellësia e zemrës është më larg se fundi i botës.

    Udhëtimi prej njëmijë miljesh nis me një hap.

    Ujrat e fjalët janë lehtë për t’u derdhë, por vështirë për t’u mbledhë.

    Mëngjesin haje vetë, drekën haje me miq, kurse darkën jepja armikut.

    Vetëm arti i mjekimit u jep mundësinë mjekut të bëjë një emër për veten e tij dhe në të njëjtën kohë, t’u japë përfitime të tjerëve.

    Të kultivosh shkencën pa u dhënë njerëzve dashuri, është si të ndezësh një flakë dhe të mbyllësh sytë.

    Të prodhosh të mira pa i grumbulluar, të punosh pa shpresuar, të ngjitesh pa uzurpuar, kjo është urtësia.

    Tryeza më e mirë e bisedimeve është: të kesh me bollëk për të ngrënë dhe – të heshtësh.

    Shtëpia që bubullon nga zhurma e të mësuarit do të jetë e begatë; shtëpia ku dëgjohen vetëm këngë, shpejt do të shkojë drejt rrënimit.

    Të jeni i pasigurtë do të thotë të mos ndjeheni i qetë; por, të jeni i sigurtë do të thotë të jeni qesharakë.

    Sado e fortë që të jetë një nënë, ajo frikësohet kur është shtatzënë për të tretën herë.

    Secili të pastrojë borën para shtëpisë së tij e të mos shqetësohet për brymën në tjegullat e fqinjit.

    Duke edukuar popullin tënd do të kesh të hash qindra e qindra herë.

    Për ta ditur rrugën para teje, pyet ata që kthehen.

    Para të tridhjetave njerëzit e kërkojnë sëmundjen, pas të tridhjetave sëmundja i kërkon njerëzit.

    Një pjesë e kohës është pjesë e arit. Mirëpo me një pjesë të arit nuk mund ta blini një pjesë të kohës.

    Njeriu i arsyeshëm gjykon vetë, ndërsa injoranti ndjek opinion publik.

    Njeriu i mençur të gjitha gjërat i kërkon në vetvete, i padituri të gjitha mundohet t’i marrë nga të tjerët.

    Njeriu i mëshirshëm kurrë nuk bëhet i pasur, njeriu i pasur kurrë nuk bëhet i mëshirshëm.

    Njeriu me mendjen e shkurtër e ka gjuhën e gjatë.

    Nëse shumë kohë jetojnë së bashku, kafshët duhen në mes veti, ndërsa njerëzit urrehen.

    Në qoftë se një njeri bën vetëm atë që i kërkohet, ai është një skllav. Në qoftë se bën më shumë se kërkohet, ai është një njeri i lirë.

    Nëse dembeli nuk ju irriton, do të thotë se diçka i ngjasoni.

    Ndër dhjetë arsye që ka gjykatësi për të vendosur mbi një rast, nëntë janë të panjohura për të tjerët.

    Në qoftë se diçka të pengon nga njeriu pas teje, mos e shty atë që është para teje.

    Mos lër në duart e një fëmije sende të mprehta dhe në duart e një burri më shumë pushtet nga sa është i zoti të zotërojë.

    Mos u bëj përtac, sepse përtacia është armiku më i madh i shëndetit.

    Mos vish rroba prej gjethesh kur shkon të fikësh zjarrin.

    Në gjysmën e parë të natës mendo veset e tua, në gjysmën tjetër ato të të tjerëve.

    Më thuaj si është forma e fytyrës tënde dhe do të them si je.

    Mos e konsidero vesin aq të vogël sa të pajtohesh me të, dhe virtytin aq të vogël sa të mos e vlerësosh atë.

    Mos ki frikë dragoin nëntë kokësh, por servilin dygjuhësh.

    Mendimi është i ngjashëm me hapjen e pusit: në fillim uji vjen i turbullt, pastaj dalëngadalë kthjellohet.

    Më mirë kthehu në shtëpi e rregullo rrjetën, se sa të shkosh në lumë i pajisur vetëm me dëshirë për të kapur peshkun.

    Kush s’duron gjërat e vogla, s’mund të bëjë gjëra të mëdha.

    Lartësia e pirgut matet me gjatësinë e hijes së tij, ndërsa madhësia e njeriut matet me numrin e ziliqarëve.

    Kush dëshiron të bëhet dragua, duhet të hajë shumë gjarpërinj të vegjël.

    Kush e fsheh gabimin, është gati të bëjë gabimin tjetër.

    Kush është kafshuar më shumë se talent, është njeri i lartë.

    Kush mbjell grurë mendon për një vit; kush mbjell pemë mendon për dhjetë vjet; kush edukon fëmijë mendon për një mijë e më shumë vjet.

    Kur jemi të vegjël, jemi vëllezër, kur rritemi, bëhemi armiq të njëri-tjetrit.

    Kur pi ujë, mendo për burimin.

    Kur trau i sipërm është i shtrëmbërt, i poshtmi duhet të vihet i tërthortë.

    Ka vetëm njerëz përtacë, nuk ka tokë dembele; kur e mbjell në kohën e duhur, t’i jep frutet në kohën e duhur.

    Kënaqësi për një orë: një gotë vetë; kënaqësi për një vit: martesa; kënaqësi për të gjithë jetën, një kopësht.

    Kërko, – dhe do të gjesh, lëre pas dore, – do ta humbasësh.

    Kur e humb punën, nuk ke humbur asgjë; kur e humb shëndetin e ke humbur gjysmën; por kur e humb vullnetin, i ke humbur të gjitha.

    I sëmuri ka dy mëngë; në njërën prej tyre ai mban një diagnozë, kurse në tjetrën një mjekim.

    I vetmi test për një sundues është ai i suksesit në rritjen e mirëqënies së njerëzve të zakonshëm.

    Jepi njeriut një peshk dhe e ke ushqyer për nëj ditë. Mësoje të peshkojë dhe e ke ushqyer për gjithë jetën.

    Gjuha është kali yt; po nuk e frenove, të flak përtokë.

    Heshtja është një mik që s’të tradhëton kurrë.

    Është e vështirë të dallosh një mace të zezë në nëj dhomë të errët, veçanërisht kur macja nuk është.

    Fati ka katër këmbë, tetë duar e gjashtëmbëdhjetë sy. Si shpreson të ikë keqberësi duke pasë vetëm nga dy prej syve?

    Fitimi vjen me ngadalësinë e atij që gërmon tokën me një gjilpërë, ndërsa harxhimi rrjedh si uji që rrëshqet në rërë.

    Fjalën fyese nuk mund ta zësh, edhe nëse e ndjek me kalë vrapues.

    Është ngjyra më e zbehtë, e shkruar në letër, ëshyë më e sigurtëse memoria më e mirë.

    E njëjta pemë mund të rrisë edhe fruta të ëmbla, edhe të tharta; e njëjta nënë mund të rrisë edhe fëmijën të zgjuar edhe budallenj.

    Është e lehtë ta hapësh një dyqan, por është e vështirë ta mbash atë.

    Derën pas së cilës është e keqja është e vështrë ta çelësh, e atë pas së cilës është e liga, është e vështirë ta mbyllësh.

    Doktori i mirë i parandalon sëmundjet; doktori mesatar synon t’i shtyjë për më vonë ato; kurse doktori i keq mjekon sëmundjet aktuale.

    Drejtësia është rezultat i opnionit të përgjithshëm.

    Duroji fyerjet e vogla dhe do të kursehesh nga të mëdhatë; duroji humbjet e vogla dhe do të kursehesh nga humbjet e mëdha.

    Dy fjalosës të mirë nuk vlejnë sa një dëgjues i mirë.

    Ashtu si një vend i ngritur pendon rrjedhën e ujit, ashtu edhe mendja e madhe pengon punën.

    Ata që e kanë dritën lart, nuk e dinë di e kanë errësirën ata poshtë.

    Atij që e lexoj – e mësoj, atë që e punoj, e di.

    Bëni të lumtur ata që janë afër dhe, ata që janë larg do të vijnë vetë.

    Ai që ka frikë nga vuajtja, vuan nga frika.

    Ai që ofendon harron, ai që ofendohet s’harron kurrë.

    Ajo që thua në veshin e dikujt shpesh dëgjohet njëqind milje larg.

    Asnjë bërryl nuk përkulet nga jashtë.


    /shkollaesuksesit/ KultPlus.com

    https://www.kultplus.com/libri/mos-l...i-te-zoteroje/

  18. #258
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Parama Purusha - Koshienca Supreme, shikon ne thellesi te mendimeve dhe te sentimenteve te brendshme te qenjeve njerzore, AI eshte i gjithedijshem dhe shikon gjithmone ne te gjithe krijimin ata qe meditojne mbi ATE te Madhin Suprem me vemendje te pandashme dhe qe kane pritur me durim me nje mendje te pathyeshme per ta realizuar ATE . Keto jane ekspresionet e atij qe ka nje vizion integral te plote, vetem keta persona te pavarur nga kasta dhe origjina e tyre ,nga ngjyra e lekures ,besimi ,komuniteti,bariera nacionale apo gjeografike, etj, munden ta konsiderojne cdo qenje njerzore si te afermin e vet , keta njerez jane te lire dhe qendrojne larg nga cdo lloj diskriminimi, keta persona i trajtojne edhe boten e kafsheve dhe ate bimore si te lidhur ngushte ne menyre intime me veteveten e tyre

    Shrii Shrii Anandamurti

  19. #259
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Shri P R Sarkar rreth bombës atomike

    Fuqia e qenieve njerëzore është shumë here me e madhe se ajo e një bombe atomike. Pra, të imagjinosh se bombat atomike do të shkatërrojnë racën njerëzore është tamam sikur të fyesh intelektin njerëzor, të nënçmosh fuqinë psikike njerëzore. Qeniet njerëzore e kanë bërë bombën atomike – ata janë krijuesi i saj – kështu që si mundet një bombë atomike të shkatërrojë njerëzimin?

    Qeniet njerëzore kanë shpikur tashmë armë të panumërta shkatërruese të cilat mund të shkatërrojnë mijëra njerëz në të njëjtën kohë. Është fakt se qeniet njerëzore kanë më pak fuqi fizike se bomba atomike, ashtu si njerëzit kanë më pak forcë fizike se një elefant. Por ashtu si fuqia e një elefanti është pesëdhjetë herë më e madhe se ajo e elefant-shoferit që është ulur mbi të, prapëseprapë ai shofer i vogël po drejton i ulur siper elefantin e madh. Sepse sado e madhe të jetë fuqia e një elefanti, ose sado pak fuqi fizike që mund të kenë qeniet njerëzore, ata janë shumë më të fortë se elefantët në fuqinë e tyre psikike.

    Në mënyrë të ngjashme, qeniet njerëzore mund të kontrollojnë një bombë atomike ose me hidrogjen, edhe pse mund të jetë një demon i tmerrshëm - sepse megjithëse ka forcë të madhe fizike, nuk ka fuqi psikike. Jo vetëm kaq, njerëzit do të shpikin armë të tjera që do të kundërshtojnë fuqinë shkatërruese të bombave atomike dhe hidrogjenit.

    Kur krijuesi është mendja e njësisë dhe e gjithesise, atëherë cilado që mund të jetë forca fizike e objektit të krijuar, forca e tij mendore duhet të jetë më e vogël se mendja e njësisë që e ka krijuar atë. Pra, çfarëdo që të krijojnë qeniet njerëzore, këto krijime posedojnë vetëm forcë materiale, jo fuqi psikike. Një bombë atomike nuk ka mendje. Ndoshta në të ardhmen qeniet njerëzore do të prodhojnë makina të tilla (për të cilat kam lënë të kuptohet tashmë) të cilat kanë gjithashtu mendje. Por edhe në atë rast, ato mendje do të jenë më të dobëta se mendjet e krijuesve të tyre. Pra, nuk ka asnjë justifikim që qeniet njerëzore të bërtasin, "Oh, çfarë do të ndodhë nëse do të ketë një luftë atomike?"

    Shri Prabhat Ranjan Sarkar

    (Abhimat III, 3)
    Ndryshuar për herë të fundit nga ATMAN : 30-06-2022 më 14:14

  20. #260
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,896

    Për: thënie të bukura dhe shprehje nga njerëz të mëdhenj

    Gjatë meditimit duhet të mbani mend dhe kujtoni gjithmone kete gje :

    "Unë jam objekti dhe Ai-ZOTI po më shikon mua". Ky është sekreti i meditimit. Ju kurrë nuk mund të jeni subjekt dhe Ai-ZOTI kurrë nuk mund të jetë objekt. Gjatë meditimit ju duhet të mbani mend këtë të vërtetë themelore - që po bëni meditimin e Tij duke qene objekt dhe instrument i vendosur plotesisht ne doren e tij Supreme

    Si?

    Duhet te kujtoni gjithmone faktin që Subjektiviteti Suprem, Parama Puruśa-ZOTI, po sheh atë që po bëni. Ky është sekreti.

    Vicaeti cánta vishvamádao sa deva
    Sa no budhyá subhayá saḿyunaktu.

    Dhe nëse do të thuash diçka Ju mund të përdorni vetëm një fjali. “O BABA Suprem, drejtoje intelektin tim në rrugën e lumturisë se pafundme. Nuk dua asgjë tjetër, asgjë më shumë se kaq.”

    Shrii Shrii Anandamurti

Faqja 13 prej 42 FillimFillim ... 3111213141523 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Aktoret e medhenj
    Nga Kryeplaku në forumin Kinematografia dhe televizioni
    Përgjigje: 74
    Postimi i Fundit: 27-03-2024, 06:17
  2. Shprehje
    Nga Eureka në forumin Prezantoni veten në forum
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 05-01-2015, 14:46
  3. Shprehje të bukura në shqip
    Nga anaksimenus në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 371
    Postimi i Fundit: 04-06-2012, 11:02
  4. Njerëz të mëdhenj
    Nga ORIONI në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 10
    Postimi i Fundit: 05-10-2007, 15:54
  5. Shprehje....
    Nga Dita në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 25
    Postimi i Fundit: 03-03-2003, 13:01

Fjalët Kyçe për Temën

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •