Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Presidenti Meta, mesazh qytetarve: Nse shet votn, nesr do jesh skllav i pushtetit

  Emri: meta9-1140x570.jpg

Shikime: 50

Madhsia: 17.6 KB

  Presidenti Ilir Meta u drejtohet shqiptarve me nj mesazh ku thekson se fuqia e tyre pr t ndryshuar gjrat n demokraci sht vetm prmes vots.
  Nse e shet votn, nesr do t jesh nj skllav i pushtetit. Por shqiptart do e tregojn veten, q jan popull shqiponjash m 25 prill duke drrmuar kapjen e shtetit dhe rivendosur demokracin, thekson kreu i shtetit teksa ka publikuar nj analiz t publicistit Ndriim Kulla.

  Nj analiz brilante e publicistit t shquar, Ndriim Kulla, q e fton t gjith shoqrin pr nj reflektim t thell, pr t kuptuar njher e prgjithmon se:

  Fuqia e do qytetari n demokraci sht vetm vota e tij. Prndryshe, nse e shet votn, nesr do t jesh nj skllav i pushtetit.

  Por shqiptart do e tregojn veten, q jan popull shqiponjash m 25 prill duke drrmuar kapjen e shtetit dhe rivendosur demokracin. 🇦🇱, shkruan Presidenti Meta.

  Nj analiz brilante e publicistit t shquar, Ndriim Kulla, q e fton t gjith shoqrin pr nj reflektim t thell,...

  Posted by Ilir Meta on Thursday, April 8, 2021


  Koha Jon
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Presidenti Meta, mesazh qytetarve: Nse shet votn, nesr do jesh skllav i pushtetit

  Pr cilindo q tash seksert e vots kan filluar t'iu vijn rrotull pr pazar

  Nga Ndricim Kulla

  I dashur bashkombasi im !
  Kur ta shessh votn tnde, me siguri do t mendosh se dole me fitim, pasi sigurove dika, qoft para, apo ndonj send, q t’u duk sikur ta faln aty pr aty. Kjo pasi e hedhura e vots n kuti t duket sikur po hedh n pus nj send q t prket, pa nxjerr asnj prfitim prej tij. Sekseri q do t krkoj t blej votn tnde pr llogari t partis pr t ciln punon, do t pshprit te veshi se t dieln do t kesh nj cop letr n dor, nga e cila mund t prfitosh dika paraprakisht, nse n t shnon emrin e kandidatit dhe t partis q dshiron ai. Do t prfitosh 50 apo 100 mij lek t vjetra, nj telefon celular, nj thes me miell, nj pal pantallona bluxhins, nj pal atlete e ku e di un tjetr se far, pasi blersit e votave kan fantazi shum t madhe. Ata jan t aft t nuhatin krkesat e tregut t vots dhe pas ksaj bjn ofertat e tyre t larmishme.

  T dieln do ta kesh nj cop letr n dor, nga e cila mund t prfitosh dika, t thot sekseri, t hnn kjo cop letre nuk vlen as sa nj cop letre higjienike n banjn e kafenes s lagjes ku bre pazarin e vots me sekserin, duke pir kafet apo birrn e ofruar bujarisht nga sekseri. Sekseri i vots q t pshprit te veshi sht i sigurt n vetvete dhe binds se ai e di mir nj gj: Ti nuk e njeh vlern e vots tnde. Ti nuk e di se vota jote sht pushteti q ti ke mbi t ardhmen. Por ky pushtet ka nj koh shum t kufizuar, nj dit n katr vjet, ose m sakt, nj dit n dy vjet po t llogarisim zgjedhjet parlamentare dhe ato vendore. Ditn e zgjedhjeve ti je nj pushtetar, ose m sakt nj pushtetarbrs, nj kingmaker. Ditn e zgjedhjeve ti zgjohesh nga gjumi si pushtetar, gjat asaj dite deri n perndim t diellit, kur t mbyllen kutit e votimit, ti je nj pushtetar. Ti je lypsi i prralls q u b mbret pr nj nat.

  Por ti do t zgjohesh nga gjumi ditn e zgjedhjeve jo si nj pushtetar, por si nj skllav se ti e ke shitur tanim paraprakisht jo thjesht votn tnde, por t drejtn tnde pr t votuar. Vota jote tanim i prket sekserit t votave. Ti do t shkosh n qendrn e votimit si nj automat dhe do t votosh sipas pazarit q ke br me sekserin e votave. Ti n fakt nuk i shite sekserit vetm votn tnde, por i shite dy gjra. Ve vots i shite edhe knaqsin e dits tnde t pushtetit. Ose m sakt, kt t dytn ia dhe falas. Ditn e zgjedhjeve sekseri i votave do t zgjohet nga gjumi me ndjenjn e knaqsis t t qenit pushtetar, kingmaker, n saj t zotrimit paraprak t vots tnde dhe t votave t disa t tjerve q mund t jen edhe antart e familjes tnde, ose t afrmit e tu, votn e t cilve ti e ke shitur bashk me tnden, si pa gj t keq.

  Me kalimin e kohs do t vij edhe ndjenja e skllavris, se politikani t cilit ia ke shitur votn me an t sekserit, do t duket sikur t thot nga ekrani i televizorit: Mua nuk ke far t m krkosh, se shprblimin e vots q m ke dhn e ke marr, aq sa e move vlern e vots tnde. Ndjenja e skllavris do t bj q t mos e quash ndonj gj t madhe prsritjen e veprimit q ke br, kur sekseri i votave t shfaqet prsri, para zgjedhjeve t ardhshme, pr t ta bler votn. Ai vjen plot siguri se e di q at t cilin e shtie nj her n dor, ai bhet skllavi i tij. Tanim q ti je nj votshits prsrits, ti nuk ke shitur thjesht votn, as thjesht ditn tnde prej pushtetari, kingmakeri, nj her n katr vjet, por ti ke shitur veten tnde. Tanim ndjenja e skllavris bhet e plot. Ashtu si t gjith skllevrit, ti e quan nj gj t natyrshme skllavrin tnde.

  Sentenca famkeqe e Stalinit “Ata q votojn nuk kan rndsi, ata q numrojn votat kan rndsi”, n Shqipri tanim sht duke u shndrruar n “Ata q votojn nuk kan rndsi, ata q blejn vota kan rndsi”. Seksert e blerjes s votave tanim kan zvendsuar n nj mas t madhe manipuluesit teknik t votave. Kjo mnyr e dyt e manipulimit t zgjedhjeve, me an t blerjes s vots, sht m poshtruese pr ty i dashur votshits, se n rastin e par, kur ti votoje sipas vullnetit tnd, por vota q ti hidhje n kuti nuk numrohej drejt. N rastin e dyt nuk preket dinjiteti yt, ndrsa n rastin e par, po. Kt thnie t Stalinit e din edhe seksert e tu, se e kan dgjuar nga politikant n shrbim t t cilve jan, t prshtatur me realitetin e sotm shqiptar, dhe ndoshta ata me krenari profesionale ta thon edhe ty. Se sot, ata politikan q blen vota i instruktojn seksert e tyre t vots me sentencn e prshtatur t Stalinit, pra se nuk ka rndsi t kesh zgjedhs q t mbshtesin, por rndsi ka q t kesh sekser t votave q din t t sjellin votat e zgjedhsve. Kshtu ti i dashur votshits mson me fjalt e Stalinit se ti je askushi dhe nse nuk e shet votn tnde ajo do t shkoj kot, se t tjert do ta bjn kt.

  Por ti q dgjon vetm Stalinin nga sekseri i votave, do t habiteshe n qoft se do t dgjoje se sa shum njerz t mdhenj e t menur, t rangut botror, jan munduar q t’u bjn t qart njerzve t thjesht si ty, me gjuh t kuptueshme, rndsin e vots dhe dmet q vijn nga keqprdorimi i saj, n radh t par pr at q e keqprdor votn. Kur ta shessh votn tnde, duhet ta dish se ish-presidenti amerikan, Theodore Roosevelt ka thn: “Nj vot sht si nj pushk. Vlera e saj matet me karakterin e atij q e prdor at”. A nuk sht thn n at mnyr q ta kuptojn shtresat e gjra t votuesve? Dhe n fakt duket sikur ai q e ka thn ka pasur parasysh turmat e votshitsve shqiptar t vitit 2015 dhe 2017 . Sipas ksaj thnieje del se ti i dashur votshits ke vrar veten me kt arm q t sht dhn ditn e zgjedhjeve. Nuk sht udi q ti i dashur votshits, kur shikon n ekran politikanin q mori pushtet me votn tnde, thua pikrisht kt: “Vrava veten me dorn time!”

  Kur ta shessh votn tnde duhet ta dish se Abraham Lincoln ka thn: “Zgjedhjet i prkasin popullit. sht vendimi i tij. Nse ata vendosin t’i kthejn shpinn zjarrit dhe t djegim t pasmet e tyre, ather atyre do t’u duhet q t rrin ulur mbi flluskat e lkurs s tyre”. Lincoln ka folur akoma m tepr me nj gjuh t kuptueshme pr masat e gjra t votuesve. A nuk duket se ai ka folur pr votshitsit shqiptar t kohs s sotme? Sipas ksaj q thot Lincoln, del se ti i dashur votshits do ta prdorsh votn tnde si nj pishtar t ndezur pr t djegur veten nga prapa, dhe do t duhet q n katr vjett e ardhshm t ulesh mbi plagt q i ke shkaktuar vetes, duke duruar dhimbjen e madhe. Kur ta shessh votn tnde duhet ta dish se ish-presidenti amerikan, Lindon B. Johnson ka thn: “Nj njeri pa vot, sht nj njeri pa mbrojtje”. Kt q thot Johnson, ti i dashur votshits ndoshta e ke m t vshtir ta kuptosh se sentencat e para. Por sipas ksaj q thot Johnson, del se ti i dashur votshits ia ke dhn mbrojtjen tnde sekserit t votave paraprakisht.

  Kur ta shessh votn tnde duhet ta dish se nj tjetr ish-president i famshm amerikan, Franklin D. Roosevelt ka thn: “Askush nuk do t mund ta privoj kurr popullin amerikan nga e drejta e vots, prve vet popullit amerikan, dhe mnyra se si mund ta bj kt sht duke mos votuar”. Kjo shprehje duket se sht nj prmbledhje e t gjitha sentencave t msiprme, t thna nga paraardhsit dhe pasardhsit e Franklin D. Roosevelt. Domethn se populli amerikan duke mos dashur t bj vetvrasje ditn e zgjedhjeve, as t djeg t pasmet n zjarrin q do t ket ndezur vet, as t mbetet pa mbrojtje, nuk e fal pr asgj n bot t drejtn e vots dhe ushtrimin e lir e t prgjegjshm t saj. Kur ta shessh votn tnde, pastaj nuk t mbetet vese t aplikosh pr lotarin amerikane, q t shkosh t jetosh n vendin q sht br i begat n saj t prgjegjshmris s qytetarve t tij pr votn, t qytetarve t tij t edukuar me sentenca si ato q kam thn m lart. Por, nse nuk fiton n kt lotari dhe dihet se pjesa m e madhe nuk fitojn, nuk t mbetet vese t mendosh pr t rregulluar vendin tnd, dhe kjo gj nis q nga vota jote.

 3. #3

  Pr: Presidenti Meta, mesazh qytetarve: Nse shet votn, nesr do jesh skllav i pushtetit

  Tani qe Edi Rama per hidraentralet ka dalur kunder betonizimit,Lulzim Basha ka dalur kunder korrupsionit dhe Ilir Meta kunder shitjes me a pa perqindje,mungon vetem qe Gramoz Rui te dali kunder Bllokut dhe Sali Berisha kunder Sigurimit dhe me duket se ja hudhem. Mungon vetem te dime opinionin e kurvave se jane pro apo kunder virgjerise !

  Po kjo e Like Floririt duket pak si fantashience, duke ditur se ky person karieren e tije e ka bazuar vetem tek vjedhja dhe tek blerja e votes,por kur thone "sa do rrosh do mesosh" dhe qe do vinte nje dite qe edhe Likja te thoshte mos e shit voten me dukej e pabesueshme.
  Ndryshuar pr her t fundit nga SERAFIM DILO : 08-04-2021 m 07:20

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-03-2021, 00:51
 2. Presidenti Meta, nuk mund te jete Presidenti i vendit tim
  Nga pirro10 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 25-11-2019, 19:07
 3. Si mund ta gjej temen nese del nje mesazh i tille?
  Nga Xhemis n forumin Pyetje - prgjigje
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-10-2017, 12:03
 4. Presidenti grek Papulias nis nesr vizitn treditore n Shqipri
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 05-11-2013, 13:02
 5. Presidenti i Kosovs Pacolli nesr viziton Tirann
  Nga EuroStar1 n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 21-03-2011, 13:37

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •