PD padit kryeministrin Rama n SPAK: Krcnoi msuesit, infermiert dhe administratn me vendin e puns. Ja 4 veprat penale pr krimin elektoral t tij

Emri:  Selia-e-PD.jpg

Shikime: 34

Madhsia:  36.0 KB

Partia Demokratike padit n SPAK kryeministrin Edi Rama pr 4 vepra penale n lidhje me zgjedhjet. Sipas PD, n themel t padis qendron krcnimi dhe shantazhimi i Rams pr t punsuarit n arsim dhe shndetsi prmes portaleve Msues pr Shqiprin dhe Infermier pr Shqiprin뒔.

PD deklaron se gjat nj bisede me Milva Ekonomin ditn e djeshme, Rama u shpreh se e mbrojn vendin e puns vetm duke votuar PS .
Duhet ta mbrojn pozicionin e tyre me vot. N drejtim t paditur prfundon do gj, edhe puna e tyre. Se e fillojn prap ata, se nuk din gj tjetr.- citohet Rama n padi.

Pr Partin Demokratike, Edi Rama ka konsumuar 4 vepra penale, pr te cilat i krkon SPAK t hap hetim:
Shprdorimi i detyrs
Korrupsion aktiv n zgjedhje
Prdorimi i funksionit publik pr veprimtari politike ose zgjedhore
Kanosje apo dhunim ndaj pjesmarrsve n zgjedhje

Intimidimi i administrats publike pr tu prfshir n fushat, presioni pr t sjell deri n 20 vota t sigurta pr Partin Socialiste dhe krcnimi pr largim nga puna jan fenomene q hasen n do institucion, por nj deklarat me prmbajtje krcnuese nga vet Kryeministri sht shum e rrezikshme, aq m tepr kur pr 17 dit do t zhvillohen zgjedhjet e prgjithshme parlamentare, deklaron PD.

PD sjell n vmendje se n administratn publike punojn 185 mij persona, nga 85 mij q ishin t punsuar n vitin 2013. Nga kta 10 mij persona jan punsuar vetm gjat muajve t fundit pr qllime elektorale, pa prfshir 2.500 punonjs me kontrata t prkohshme n pushtetin lokal- thuhet n padin e PD, e cila thekson se krcnimi i drejtprdrejt i Rams q t votojn PS sht pr t 185 mij punonjsit e administrats dhe familjarve t tyre.

Me kt veprim, vet Kryeministri jo vetm q ka cnuar zgjedhjet e lira dhe t ndershme, por mbi t gjitha ka konsumuar nj sr veprash t rnda penale, pasojat e s cilave ndikojn drejtprsdrejti n rezultatin e zgjedhjeve.- thuhet n padin e PD, q i krkon SPAK veprime t shpejta e konkrete, me qllim parandalimin e mtejshm t pasojave t ktij krimi elektoral dhe venien para prgjegjsis t autorit t ktyre veprave penale.

Emri:  Padia-e-PD-SPAK.jpg

Shikime: 34

Madhsia:  32.6 KB

Balkanweb