Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 18
 1. #1
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,693
  Postimet n Bllog
  2

  Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Emri: dritan-goxhaj.png

Shikime: 93

Madhsia: 418.9 KB

  Shpallja e paaftsis s kontrollorve t Albkontronoll n aeroportin e Rinasit ka sjell pezullimin e fluturimeve n vend. N nj intervist pr FaxNews Dritan Goxhaj, ish pilot dhe ish shef operacioneve t fluturimit ne AAC, thekson se gjendja e krijuar vjen si pasoj e nj vendimi absurd t ministres Balluku pr shkak t uljes s rrogave t kontrollorve.

  Sipas Goxhaj pezullimi i puns n kulln e vrojtimit bn t pamundur jo vetm uljen dhe ngritjen e avionve n aeroportin e Rinasit, por edhe kalimin e avionve t tjer n hapsirn ajrore shqiptare duke i shkaktuar kosto shtetit shqiptar pr thyerje t marrveshjes One Sky

  Jam ktu pr t mbshtetur veprimin e tyre e cila duhet thn se nuk sht nj grev, por nj shpallje e paaftsis pr shkak t heqjes s rrogave me vendim t paligjshm nga Bordi i Aviacionit dhe ministrja e Infrastrukturs. Krkesa e dyt sht rikthimi n pun i 5 persnave t cilit jan hequr nga puna padrejtsisht dje me nj vendim absurd. Kto jan dy kushtet e panegociueshme t kontrollorve pr tu rikthyer n pun.

  N rast se kontollort nuk do t shkojn n pun hapsira ajrore nuk do t jet e disponueshme pr aviont t cilt do t ulen dhe ngrihen n vendin ton, si dhe do t ket nj bllokim t avionve q do t kalojn n hapsirn ajrore t Shqipris.

  Do t ket nj kosto pr shtetin shqiptar pr aviont t cilt do t devijojn trafikun mbi Shqipri. E gjitha kjo pr shkak t nj inati personal t ministres Belinda Ballaku
  , tha Goxhaj.  burimi : faxweb.al

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pezullimi i puns s kontrollorve n Rinas, Dritan Goxhaj: Do ket kosto pr shtetin nse avio

  Pinjollet e komunisteve shqiptare, djallizine e kane te trasheguar ne gjak nga baballaret e tyre. U ulen rrogat kontrolluesve te aeroportit Rinas, pasi nuk duan qe shqiptaret e diaspores te fluturojne ne Shqiperi e votojne ne zgjedhjet e 25 prillit. Emigrantet shqiptare nuk kercenohen dot me heqje nga puna, e nuk u blihet vota me 20 euro.

  Largoni djallin nga kreu i vendit me voten tuaj ne 25 prill. Dhe nese ai e shpura e tij nuk iken me deshire, te gjeje vrime miu ne Surel te fshihet...

  Albo

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Pezullimi i fluturimeve, reagojn kontrollort e “Albcontrol”: Jo vetm pr uljen e pags, ja arsyeja kryesore

  Emri: kontrolloret.jpg

Shikime: 69

Madhsia: 39.6 KB

  Kontrollort e “Albcontrol” kan reaguar prmes avokatit t tyre pr pezullimin e fluturimeve n Aeroportin e Rinasit, pas ndrprerjes s puns nga ana e tyre.

  Avokati Rezart Kthupi tha se kontrollort nuk e kan braktisur vendin e puns, por nuk ushtrojn detyrn. Sipas tij, ulje e pags s kontrollorve nuk sht arsyeja e vetme dhe kryesore e ndrprerjes s puns, pasi kryesore sht ndryshimi i procedurave operacionale.  “E para, e kemi thn q n fillim q kjo nuk sht nj grev. sht nj detyrim ligjor. N momentin q kontrollort ndihen n kushtet e paaftsis pr t ushtruar detyrn, ky sht nj detyrim ligjor q ligji shqiptar e njeh. Menjher nisn procedurat e shkarkimit nga puna. Kjo ka prodhuar stresin e gjith kontrollorve t tjer, q mund t ndodh t hiqen edhe ata nga puna.

  Nuk sht vetm cshtja e uljes s pags, sht vetm nj nga arsyet, kryesore sht ndryshimi i procedurave operacionale, q kan t bjn me sigurin q ofron ky shrbim. Nuk jemi n kushtet e braktisjes s puns, kontrollort vijojn t shkojn n vendin e puns, por nuk ushtrojn detyrn. Braktisja e vendit t puns sht mos shkuarja n pun pa asnj arsye. Kjo nuk sht nj cshtje politike, nuk kemi asnj lloj interesi t prfshihemi n politik. Ka dy krkesa shum t thjeshta nga kontrollort, q nuk jan t komplikuara dhe t vshtira pr shoqrin.

  Ne gjykojm q nuk ka hapsir ligjore pr t cuar kontrollort pr ndjekje penale. Nuk ka asnj ligj t shkelur. Kontrollori ka detyrimin t saktsoj q nuk sht i aft pr pun, e ka detyrim ligjor. Nse njra pal e quan kt shkelje ligjore, ne nuk e zgjidhim dot”, tha avokati.

  Si jeni ndjer kur jeni komentuar si sabotator t shtetit?
  Thjesht na sht shtuar stresi. Njerzit q jan pas meje ndjehen edhe m t stresuar. Ne krkojm respektimin e kontrats s puns, me parametrat dhe pagn q ka ajo. Largimi ose ndryshimi i orareve t puns sjell paaftsi ose vshtirsi t kontrollorve n ushtrimin e detyrs.

  Cfar do t ndodh nesr pas ors 10:00?
  Ne jemi ende n pritje t zgjidhjes s situats. Pika e par q u diskutua n takim me ministren ishte se ata q jan larguar nga puna, duhet t rikthehen. Kta njerz, q u sht filluar procedura e largimit, nuk rezultojn t jen n turne.

  (BalkanWeb)

 4. #4
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Pezullimi i puns s kontrollorve n Rinas, Dritan Goxhaj: Do ket kosto pr shtetin nse avio

  “Ju ulm pagat nga 4 mij USD, n 2.4 mij”, Balluku ironizon kontrollort dhe iu citon Kodin e Puns: Nuk mund t ushtroni grev

  Emri: balluku3322.jpg

Shikime: 66

Madhsia: 32.8 KB

  Gjat konferencs nga aeroporti i Rinasit, pas dshtimit t negociatave me kontrollort, ministrja Belinda Balluku ironizoi, teksa tha se kontrollort deklarojn paaftsi, pasi iu sht ulur paga nga 4 mij dollar n 2.4 mij dollar.

  Mes t tjerash, ministrja e Infrastrukturs dhe Energjetiks ju lexoi punonjsve t shrbimit ajror Kodin e Puns, n t cilin thuhet se ata nuk kan t drejt t ushtrojn grev.  “Pr shkak t uljes s rrogs, kemi pasur presion t vazhdueshm nga kontrollort, q krkonin vendosjen e pags s mparshme. Ndrkoh q kompania sht n pamundsi financiare. U mundova ta shpjegoj. Kompania e ka detyrim ligjor t mos ket depozita, pra t mos krijoj fitim. N fund t vitit, nse kompania nuk ka prdorur parat e deklaruara, sht detyrim ligjor q ato t’iu kthehen kompanive ajrore. Alcontrol nuk ka t drejt fitimi, pra e ka fitimin zero. Kompania nuk ka depozita pr t’iu dhn atyre para, dhe ato duhet t jen t qart pr kt. Nse ata nuk kan 4 mij dollar, stresohen dhe nuk punojn dot. Duket si batut, por nuk sht batut. Kshtu q ata kan vendosur t bjn nj akt, duke deklaruar se jan t paaft pr t operuar, pr shkak, si thot ky zotria ktu, t vshtirsive financiare.
  Nuk merren 4 mij dollar, por 2.4 mij dollar. Meq atyre nuk iu dalin kto, kan aplikuar pr borxh te t afrmit. Shifeni se si nj kontrollor thot se sht i paaft pr t punuar, pasi paga e tij 4 mij dollarshe, pr shkak se kompania nuk ka para, sht br 2 mij e 490 dollar. Pr kt, zotria ka aplikuar pr borxh te familjart. Kodi i puns, n nenin 197/5 ka t sanksionuar qart dhe thot “Greva nuk mund t ushtrohet, kur ndrprerja e puns rrezikon jetn, ose shndetin e shoqris”. Sipas Kodit t Puns, shrbimet e kontrollit t shrbimit ajror nuk mund t ushtrojn grev”, tha ministrja.

  (BalkanWeb)

 5. #5
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,693
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  N gjith botn bhen greva t tilla dhe nuk quhet cnim i siguris kombtare .

 6. #6
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Greva e kontrollorve t ‘Albcontrol’, Gjosha: Bllokimi i puns, paaftsi e qeveris. E paimagjinueshme t’i largosh nga puna me nj telefonat

  Ish-ministrja e Integrimit, Klajda Gjosha ka reaguar n lidhje me grevn e kontrollorve t Albcontrol n aeroportin e Rinasit, duke br kshtu pezullimin e fluturimeve. Prmes nj postimi n ‘Facebook’ Gjosha thekson se kontrollort e Rinasit nuk mund t trajtohen si specialistt e Ministrive pasi e kan t veant pr profilin e puns q kryejn.

  Sipas saj bllokimi i puns n aeroport, tregon jo vetm paaftsin e ksaj qeverisje, por dhe autoritarizmi e saj.

  REAGIMI I GJOSHS
  Bllokimi i Rinasit tregon jo vetm paaftsin e ksaj qeverisje, por dhe autoritarizmi e saj. Kontrollort e Rinasit nuk mund t trajtohen si specialistt e Ministrive pasi t veant pr profilin e puns q kryejn.
  U duhen 4 vjet t marrin nj licence ndrkombtare dhe vit pr vit bjn testime teknike dhe psikologjike. T’i largosh nga puna me nj telefonat sht e paimagjinueshme!
  Akoma m e paimagjinueshme sht q pas 8 vjetsh qeverisje per nj problem kaq banal t thuhet akoma pa lidhje “sht faji i Saliut”.
  N 25 Prill duhet ta largojm sa m par t paaftt dhe ata q mendojn se pushteti sht nj mjet pr t goditur qytetart!

  Balkanweb

 7. #7
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Bllokimi i Rinasit/ Reagojn kontrollort e Kosovs: Qeveria t ulet n dialog, jo t’i etiketoj ‘armiq t popullit’

  Sindikata e Kontrolloreve t Trafikut Ajror t Kosovs (SINKON) ka reaguar n lidhje me grevn e kontrollorve t Albcontrol ku pr shkak t ksaj situate sht pezulluar puna n aeroportin e Rinasit.

  Prmes nj reagimi, SINKON sht solidarizuar me kontrollort e Albcontrol, ndrsa thekson se ata jan profesioniste t shquar me t cilt kan bashkpunim n mbi nj dekad.

  Zgjidhja e krizs sipas SINKON nuk arrihet duke tentuar t shndrrohen kontrolloret e trafikut ajror n “armikun e popullit”, apo duke u etiketuar si vegla politike.

  Reagimi i SINKON

  SINKON (Shoqata Sindikale e Kontrolloreve te Trafikut Ajror te Kosoves) e cila perfaqeson kontrolloret e trafikut ajror te Kosoves, me ane te kesaj shkrese deshiron te shprehe perkrahjen per kontrolloret e trafikut ajror prane ALBCONTROL.

  Permes ketij reagimi apelojme qe kontrolloret e trafikut ajror pjese e ALB CONTROL-it, jane profesioniste te shquar me te cilet kemi bashkepunim ne baza ditore tash e mbi nje dekade gje qe ka rezultuar me mbarevajtjen e sigurte te operimeve sipas kritereve me te larta evropiane.

  I gjithe opinioni shqiptar duhet te dije qe kontrolloret e trafikut ajror edhe ne kete kohe pandemie kudo ne bote jane staf esencial te cilet jane perkujdesur dhe ende perkujdesen per mbarevajten e trafikut ajror pa vonesa dhe pa pengesa ne zonen e pergjegjesise se tyre.

  Zgjidhja e krizes nuk arrihet duke tentuar te shnderrohen kontrolloret e trafikut ajror ne “armikun e popullit”, apo duke u etiketuar si vegla politike sa nga njera pale politike aq edhe nga pala tjeter politike, Kontrolloret jane profesioniste apolitik, qe nuk i takojne asnjerit kamp politik, jane personel qe ofrojne me perkushtim sherbimet e trafikut ajror 24/7/365, sherbime te cilat jo domosdoshmerisht jane te njohura per opinionin publik mirepo ata jane dhe do te jene aty cdohere ne sherbimin tuaj.

  Opinioni publik shqiptar duhet ta dije se jane vetem 60 kontrollore shqiptare te cilet jane gardianet e hapesires ajrore shqiptare, hapesire e cila tani rrezikon te ngelet e mbyllur per shkak te mosgatishmerise per t’u zhvilluar negociata per sanimin e kesaj situate.

  Me situata te tilla per shkak te gjendjes me Covid-19 jane perballur edhe shume shtete te tjera, te cilat me dialog ndermjet paleve kane arritur te gjejne zgjidhje.

  SINKON i ben thirrje Qeverise shqiptare qe te ulen ne tavolinen e dialogut me kontrolloret e trafikut ajror dhe te gjendet nje zgjidhje e cila nuk cenon profesionalizmin, dinjitetin dhe te ardhmen e kontrolloreve te trafikut ajror te Shqiperise.

  Syri

 8. #8
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Si po zhvatet Albcontrol/ Kriza financiare nisi q nga viti 2018

  Kompania e menaxhuar prej shum vitesh nga ministrja aktuale e Infrastrukturs, Belinda Balluku rezultoi pr shum vite nj kompani fitimprurse. Por q nga viti 2018, ajo ka ka psuar humbje t konsiderueshme financiare, pavarsisht se t ardhurat e saj kan qen n rritje.

  Greva e pashpallur e punonjsve t kompanis Albcontrol vuri n dukje vshtirsit ekonomike t nj kompanie nn pronsi publike, e cila sht n pozicion monopol n treg, ofron nj shrbim t domosdoshm dhe megjithat, prej vitesh rezulton me humbje.

  Ministrja e Infrastrukturs, Belinda Balluku deklaroi se kompania ishte detyruar t ulte pagat e punonjsve pr shkak se t ardhurat e kompanis kan rn si pasoj e pandemis. Ajo e shpalli grevn “nj grusht shteti”, ndrsa i deklaroi rrogat e punonjsve t kompanis [4,400 dollar n muaj] si shum t larta.

  Balluku ka qen drejtoresh e ksaj kompanie q nga dita kur socialistt erdhn n pushtet n vitin 2013 dhe deri n ditn kur ajo u b ministre e Infrastrukturs dhe Energjis n janar 2019. Ajo nuk ka ngritur ndonj pretendim pr pagat e larta n kohn q drejtoi Albcontrol.

  T dhnat e Albcontrol t publikuara n Qendrn Kombtare t Biznesit sugjerojn se kompania sht prdorur nga t gjitha partit politike n pushtet, si nj vend n bordin e s cils mund t vendossh njerz pa ndonj lidhje t dukshme me trafikun ajror. T dhnat financiare t kompanis tregojn gjithashtu se kriza financiare nuk sht si pasoj e vetm pandemis, por sht m e vjetr.

  Kto t dhna tregojn gjithashtu se shpenzimet e kompanis pr paga dhe trajtime t tjera pr punonjsit nuk kan ndryshuar gjat viteve, t ardhurat kan qen n rritje, ndrsa humbjet jan krijuar nga rritja e shpenzimeve n nj z enigmatik t quajtur “shpenzime t tjera”.

  Albcontrol sht kompania me numr identifikimi J61908011H dhe q ofron shrbimin e menaxhimit t trafikut ajror. Shqipria sht n nj pozicion ku shum avion kalojn tranzit dhe secili prej tyre paguan nj tarif pr sistemin e radarve dhe t kontrollorve q koordinojn lvizjet e tyre pr t shmangur prplasjet.

  T ardhurat e kompanis ishin 3.6 miliard lek (afro 29 milion euro) n vitin 2019, viti i fundit kur bilanci sht i disponueshm pr publikun. T ardhurat jan rritur gradualisht; p.sh., n vitin 2014 ato ishin 3.2 miliard lek. Afro 1/3 e t ardhurave t kompanis ose 1.3 miliard lek shkojn pr “shpenzime personeli”.

  Kompania realizoi fitime neto n masn 208 milion lek n vitin 2014 (rreth 1.7 milion euro me kursin e sotm), ndrsa n vitin 2017, fitimet e saj ran n 48 milion lek (392 mij euro).

  N vitin 2018, kompania humbi afro 1 milion euro, ndrsa n vitin 2019 humbjet u rritn n 2.3 milion euro.

  T ardhurat e kompanis raportohet se jan goditur rnd nga anulimi i mbi gjysms s fluturimeve ajrore n Shqipri dhe n bot, pr shkak t pandemis s koronavirusit t ri. Por telashet financiare t kompanis kan filluar s paku q nga viti 2018.

  Si ndodh zakonisht n bordet e ndrmarrjeve nn pronsi publike, funksionar t ndryshm politik jan ulur n kto borde, ndrkoh q lidhja dhe aftsia e tyre n shtje t menaxhimit t nj kompanie kaq specifike nuk jan shum t qarta. T dhnat e publikuara n QKB tregojn se Spartak Braho, ish-deputet i LSI dhe m pas socialist, ka qen antar bordi n kt kompani n kohn kur LSI ishte n aleanc me PD.

  Besart Kadia, i cili u b zvendsministr financash nga Rama, u b edhe antar bordi i kompanis m 25 nntor 2020.

  Genci Gjonaj, sekretar i Prgjithshm i Kuvendit dhe gjithashtu ish-prfaqsues i Partis Socialiste n KQZ, sht antar bordi q nga viti 2017. Antare bordi jan edhe Albana Koiu (drejtoresh e DAP) apo Mirlinda Karanaj, drejtoresh e AKSHI.

  BIRN

 9. #9
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Greva e kontrollorve n Rinas, PD: Pr qeverin, t gjith jan fajtor, prve Rams...

  Partia Demokratike ka reaguar gjat dits s sotme pas grevs s kontrollorve n Rinas dhe qndrimeve t Rams dhe qeveris s tij.

  “Ministrja q ishte 8 vite prgjegjse pr puntort, tani po na akuzon ne pr nj grev”, tha n nj deklarat shtypi Alfred Rushaj duke shtuar se “kjo sht fryma konstante e qeveris Rama: T gjith jan fajtor, prve Rams vet dhe qeveris s tij t dshtuar”.

  E plot:

  DEKLARATE E PARTISE DEMOKRATIKE, ALFRED RUSHAJ

  Ministrja na shpjegoi se pr grevn n aeroport duhen fajsuar puntort dhe opozita.

  Ministrja q ishte 8 vite prgjegjse pr puntort, tani po na akuzon ne pr nj grev.

  Ky sht nj mashtrim elektoral i Rams pr qytetart shqiptar.

  Kjo sht fryma konstante e qeveris Rama: t gjith jan fajtor, prve Rams vet dhe qeveris s tij t dshtuar.

  Kur paga minimale n Shqipri sht m e ulta n Europ – arsyeja sht pandemia.

  Kur ai nuk mban dot asnj premtim – arsyeja sht trmeti.

  Kur Shqipria sht n mesin e vendeve me vdekjet m t larta n Europ dhe spitalet po kolapsojn – arsyeja sht se qytetart nuk jan mjaftueshm t kujdesshm dhe t mbrojtur.

  Kur Shqipria gjobitet me nj shum astronomike prej 110 milion euro – arsyeja sht pronari i televizionit dhe vet kanali televiziv.

  Kur papunsia arrin kulmin e qindra mijra t papunve, Rama shpjegon se kjo vjen pr shkakun ton, vet qytetarve shqiptar q nuk duan t punojn.

  Por qytetart shqiptar e din tashm ... sht Rama dhe qeveria e tij e dshtuar, vetm ata jan prgjegjs pr t gjitha dshtimet. Vetm ata jan prgjegjs pr faktin q Shqipria ka mbetur n vendnumro pr 8 vite.

  Dshtimi i Shqipris sht dshtim i Rams.

  Shqipria duhet t ndryshoj, Shqipria duhet t nis t shpresoj srish.

  25 prilli i jep fund justifikimeve t dobta t Rams.

  Shqipria meriton nj qeveri dhe nj kryeministr q merr prgjegjsi pr rezultatet dhe punon pr Shqiprin.

  Syri

 10. #10
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,693
  Postimet n Bllog
  2

  Shnim: far ndodhi me Rinasin, kush ka t drejt?! Qeveria apo kontrollort

  65 punonjs q deklarojn se jan t stresuar. Nj ministre q akuzohet se ka shfryr inatet personale t kohs kur drejtonte Albcontrol dhe nj akuz e madhe pr grusht shteti. far ndodhi n Rinas, aeroporti i vetm n Evrop q sht bllokuar n mes t pandemis.

  TIRAN- Shqipria sht mbyllur ndrsa brenda 4-5 orsh nj debat politik ka nisur duke kapur majat. Fakti sht q Shqipria prej disa orsh nuk ka shrbim ajror. Nj avion u nis nga Athina dhe u la pr 30 minuta n ajr dhe m pas u kthye mbrapsht. Qindra qytetar shqiptar enden rrugve t bots pa marr nj zgjidhje, ndrsa shteti i sht prveshur nj lufte q n dukje sht thelbsisht parimore, por e paqart dhe e pakuptueshme.

  Por far ka ndodhur?

  Prej disa ditsh, 65 kontrollor t Albcontrol kan paralajmruar grev dhe bojkot t puns n rast se 5 krkesat e tyre nuk do t merreshin parasysh. Ata takuan edhe presidentin Ilir Meta, t cilit i shprehn indinjatn e tyre, ndrsa shprehen para mediave se jan t stresuar dhe se gjendja e tyre psikologjike sht e rnd pasi iu sht ulur rroga me 43% pr shkak t pandemis.
  Por a iu lejohet greva nj sektori kaq jetik? Dosja.al pa Kodin e Puns dhe n nenin 197, pika 5, thuhet qartsisht se greva nuk mund t ushtrohet n shrbimet e rndsis jetike, ather kur ndrprerja e puns, rrezikon jetn dhe sigurin e popullats. N pikn , renditen edhe shrbimet e kontrollit t trafikut ajror.

  Kodi i Puns:

  Emri: 606da005dd1d0Screenshot_1.jpg

Shikime: 57

Madhsia: 37.9 KB

  Greva e puns ktyre kontrollorve qartsisht nuk iu lejohet, por edhe pr kt sht menduar alibia. Ata thon se nuk jan n grev por detyrim ligjor dhe se ata nuk kan braktisur vendin e puns pasi ndodhen brenda Aeroportit.
  far sht Albcontrol?
  Albcontrol sht nj shoqri aksionare me kapital 100% shtetror, pron e Ministris s Zhvillimit Ekonomik, Turizmit,Tregtis dhe Siprmarrjes. E krijuar n 1992, Albcontrol menaxhon dhe kontrollon hapsirn ajrore Shqiptare (FIR), n prputhje me standartet ndrkombtare t lundrimit ajror. Por kush ka tjetr faj?
  Prej muajsh situata n ambientet e Albcontrol nuk sht e njjta. E kjo jo pa arsye. Pandemia e ka goditur kt sektor m rnd se t tjert, ku fluturimet drejt Shqipris jan n numra t paprfillshm krahasuar me periudhn para pandemis. Kjo ka sjell q rroga e tyre t mos jet m 4400 dollar por 2400 dollar, nj shifr q pr shum shqiptar sht e barazvlefshme me pagn vjetore dhe jo at mujore.
  Por e kujt sht prgjegjsia?

  Albcontrol ka nj bord, i cili n kt debat ka ngelur jasht, pavarsisht se sht autoriteti kryesor q merr vendime. N media kemi par vetm ministren Belinda Balluku, dikur drejtuesja e ktij shrbimi, q sot deklaron se sht e gjitha nj tek e kontrollorve, e mbshtetur nga politika. Por nse ky grusht shteti sht thelbsisht politik, kush ka prgjegjsi pr rekrutimin n kt rast t disa militantve e jo t profesionistve t fushs? A ka nj prgjegjsi Belinda Balluku pr disa kontrollor q kan shkuar n pun pr t marr e aspak pr t dhn?
  Ministrja e humbi qetsin teksa fliste sot pr stresin e ish-vartsve t saj. Ndrsa nj tjetr akuz publike, i l qytetart edhe m t paqart. Dritan Goxhaj, kryetari i Sindikats s Aviacionit Civil, tha sot se e gjitha sht nj kaprio personale e ministres Balluku.
  Do t ket nj kosto pr shtetin shqiptar pr aviont t cilt do t devijojn trafikun mbi Shqipri. E gjitha kjo pr shkak t nj inati personal t ministres Belinda Ballaku.-tha Goxhaj, duke hedhur akuza se pushimet nga puna q kan ndodhur n Albcontrol jan pr shkak t inateve t vjetra t ministres, dikur drejtuese e institucionit, e sot po ln pa shrbim dhe pa hapsir ajrore Republikn.
  Akuzat pr grusht shteti por kush e mbron hapsirn publike t Republiks?
  Jan 13 fluturime t anuluara q ishin parashikuar pr ditn e sotme q jan pezulluar deri minimumi, ora 12:00 e dits s nesrme. 5 krkesa t pakonsultuara e kan ln shtetin pa shrbim ajror, t cilat jan:
  Rikthim i kolegve n pun;
  Shfuqizim i vendimeve t bordit;
  Rikthimi i pags s plot sipas kontrats kolektive;
  Transparenc financiare e plot pr vitin 2020;
  Nj antar sindikate t jet antar bordi.

  Por cila sht prgjigjia?

  Ministrja dhe qeveria i konsiderojn kto krkesa si shantazh duke prfshir n nj grusht shteti deri m tani imagjinar edhe dy figura kryesore t politiks shqiptare. Ilir Meta akuzohet si organizator i grushtit t shtetit pasi takoi disa dit m par kontrollort bashk me Sali Berishn. Ish-kryeministri u prfshi n kt histori pr shkak t postimeve t tij n rrjetet sociale.
  Edi Rama n kulmin e fushats elektorale nga Prmeti, srish nuk tentoi t ulet n bisedime me kta kontrollor, pr t kaluar s paku situatn dhe m pas pr t par rrugzgjidhjet. Debati q mund t shuhej me negociim sht ndezur dhe m tej, me kryeministrin q thot se po bhet nj grusht shteti q po bllokon edhe ardhjen e vaksinave. Kjo shtje q mund t zgjidhej edhe dy dit m hert u la e bllokuar deri m sot dhe prfundimi tashm shihet qart.
  Nj vend n mes t Europs q ngelet pa akses n fluturime dhe trafik ajror pr pagat e 65 personave q u punsuan nga vet strukturat e ktij shteti dhe kan paknaqsi me ministren. Ajo q do t lehtsonte vrtet shqiptart e ln npr aeroporte do t ishte nse rezulton gnjeshtr fakti q e gjith kjo zhurm e madhe u b pr inatet personale t nj ministreje me ish-vartsit e saj. Nse sht realisht e vrtet, jemi vrtet komb i pafat./dosja.al

 11. #11
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,693
  Postimet n Bllog
  2

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Ja disa prej shefat e kompanis s kontrollit t trafikut ajror “Albcontrol”, q kan lidhje familjare me shefat e politiks:
  Norbis Qazimi, vllai nga nna, i deputetit Fatmir Xhafaj
  Ana Shkmbi, mbesa e gruas s deputetit Fatmir Xhafaj
  Ledio Rui, djali i Kryetarit t Kuvendit, Gramoz Rui
  Sonia Popa, antare Bordi, bashkjetuese e Petrit Vasilit, Drejtore e Turizmit-Ministri
  Mirlinda Karcanaj, antare Bordi, shoqe e Linda Rams dhe ortake n OJF, Drejtore e AKSHI
  Sulo Hadri, antar Bordi, ish-Dekan i Fakultetit Ekonomik, q u ka dhn “Doktoratura” e dypunsime si pedagog, shefave t partis.
  Genci Gjonaj, antar Bordi, Sekretar i Prgjthshm i Kuvendit
  Ardit ollaku, antar Bordi shok i Olsi Rams, Agjencia Kombtare e Turizmit
  Redi Fino, djali i Bashkim Finos
  Stela Malaj, nusja e djalit t deputetes Nora Malaj
  Rovena Bregu, motra e Majlinda Bregut
  Florjan Gjiknuri, djali xhaxhait i (ish)ministrit Damian Gjiknurit
  Martin Sterkaj, djali deputetit Paulin Sterkaj
  Arlind Broci, djali i (ish) gjyqtarit Artan Broci
  Blerta Tusha, gruaja e Artur Bushit, kryebashkiak i Krujs
  Eneo Zguri, djali i ish kreut t KQZ, Klement Zguri
  Brisilda Spahiu (Celibashi), vajza e Nesim Spahiut, kryebashkiak i Skraparit
  Joana Bushi, ka koncesionin e shrbimeve t kontrollit n “Albcontrol”, me kompanin “ICTS Albania-Integrated Services”, aktualisht Drejtore n ANTA-Rinas, ish-shefe kabineti e Edi Rams n Bashkin e Tirans, grua e Eno Bushit, Drejtor Juridik i PS dhe avokat i Kryeministrit Edi Rama.

 12. #12
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Presidenti Meta: Kontrolli i Lart i Shtetit t nis auditim t plot n shoqrin “Albcontrol”

  Nisur nga situata tepr e rnd e krijuar dhe veanrisht rolit, q ka “Albcontrol” pr administrimin dhe kontrollin e hapsirs ajrore t Republiks s Shqipris, e lidhur direkt me sigurin kombtare t vendit dhe me garantimin e shrbimeve pr udhtart dhe qytetart shqiptar, Presidenti i Republiks, Ilir Meta, i sht drejtuar sot zyrtarisht Kontrollit t Lart t Shtetit, duke i krkuar t filloj pa vones nj auditim t plot n shoqrin “Albcontrol” mbi:

  – mnyrn e menaxhimit t ksaj shoqrie;
  – respektimin e dispozitave ligjore n vendimmarrjet e organeve drejtuese;
  – prdorimin e fondeve publike;
  – respektimin e procedurave n marrdhniet e puns, si dhe
  – do aspekt tjetr q paraqet rrezik pr veprimtarin e sigurt dhe funksionimin normal t “Albcontrol”.

  Presidenti Meta po ndjek nga afr dhe me vmendje zhvillimet lidhur me menaxhimin e situats n “Abcontrol” dhe n aeroportin “Nn Tereza”, dhe i krkon autoriteteve respektive t marrin t gjitha masat, pr t mos vn n rrezik sigurin e hapsirs ajrore n Republikn e Shqipris, pr t rifilluar pa vones funksionimin e monitorimit ajror dhe t shrbimeve aeroportuale, duke respektuar t drejtat dhe detyrimet reciproke, pa tejkaluar n mnyr shproporcionale me reagimin e tyre, prgjegjsit ligjore mbi kt rast.

  Presidenti i Republiks u bn thirrje pr reflektim t gjith aktorve t prfshir dhe sht i gatshm n do moment t thrras urgjent nj tryez pr nj zgjidhje sa m t shpejt dhe t arsyeshme.

  Koha Jon

 13. #13
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Andi Bushati: Rama nuk sht m subjekt analizash pr gazetar, por pr psikiatr

  Gazetari Andi Bushati thot se akuzat e Edi Rams sot pr sabotim t ardhjes s vaksinave, nga greva n aeroportin e Rinasit, nuk jan shtje analizash gazetareske, por e psikiatrve.

  “Ky nuk nuk sht subjekt pr analiz gazetarsh, por pr diagnoz psikiatrsh: nj njeri q mendon se jan mbledhur bashk Likja dhe Sala, t cilt m pas kan rektutuar kontrollort ajror, bashk me t cilt po organizojn nj grusht shteti, pr t penguar ardhjen e vaksinave q ka ndrmjetsuar Erdogani….”,- shkruan Bushati n Facebook.

  KJ
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 14. #14
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  U tha se kontrollort shqiptar kan rroga t majme, ja sa paguhen kolegt e tyre n Kosov, Serbi dhe BE

  Emri: kulla-ajrore-750x375.jpg

Shikime: 54

Madhsia: 17.4 KB

  Kryeministri Rama dhe Ministrja Balluku n vend q t ulen n dialog pr zgjidhjen e krkesave t kontrollorve t Rinasit, zgjodhn ti shpallin ata “armiq t popullit” q u pin gjakun shqiptarve me rrogat e tyre t majme por q n fakt nuk kan lidhje me buxhetin e shtetit dhe as taksat e shqiptarve.

  Eksperti i trafikut ajror, Dritan Goxhaj, i ftuar n Ora News, thot se vet Ministrja Balluku q ka drejtuar Albkontroll pr 6 vite nuk sht ankuar asnjher pr pagn 6 mij euro t saj, teksa shton se n fakt sot kontrollort nuk marrin 2 milion e 449 lek si pretendon Ministrja por 1.5 milion lek.

  Goxhaj: Ministrja e sotme ka qen 6 vite drejtoresh n kt institucion dhe nuk sht ankuar ndonjher pr rrogn e saj 6 mij euro por sot ankohet pr rrogn e kontrollorve q nuk marrin sa thot Ministrja. Sot kontrollort marrin 1.5 milion lek t vjetra. Nj kontrollor n Kosov minimalja merr 4 mij euro, n Serbi 5 mij euro, kurse n Itali, n Bari, kontrollort fillojn nga 7 mij euro. N vendet e tjera m t zhvilluara fillojn 8-9 mij euro. Kontrollort kan disa nivele, nga niveli m i ult te niveli m i lart.

  Pr Goxhaj, show i nj dit m par i qeveris me polici dhe ushtri n Rinas ishte i panevojshm dhe se ato q konsuiderohen fluturime t emergjencs, si rasti me vaksinat, mund t ishte realizuar edhe me kontrollort q kan shpallur paaftsin pasi e kan detyrim ligjor.

  Goxhaj: N kto momente hapsira jon ajrore konsiderohet e mbyllur, nuk ka fluturime pr dhe nga Shqipria, nuk ka mbikalime mbi territorin e Shqipris. Duke qen se kemi 5 kontrollor q nuk kan pranuar t firmosin paaftsin ata mbajn vetm trafikun n rast emergjencash, trafik q mund ta mbanin edhe kontrollort e tjer q kan shpallur paaftsin pr arsye se shpallja e paaftsis nuk do t thot braktisje e vendit t puns. Rregullorja pr shpalljen e paaftsis prcakton q kontrollori duhet t paraqitet n vendin e puns por nuk ofron shrbimin. Por n raste t emergjencs ai me ligj sht i detyruar t ofroj shrbimin, emergjencat humanitare dhe shndetsore. Qeveria dje bri nj show, oi policin dhe ushtrin dhe nuk i pranoi ata kontrollor q shkuan t merrnin turnin t hynin dhe t qndronin n kulln e kontrollit, t ishin prezent aty dhe emergjencat do t ndodhinin ashtu si po ndodhin tani me vaksinat. Ata do ta bnin uljen pa problem.

  Goxhaj thot se sht absurde t arrestosh dik q proteston pr t drejtat e tij.

  Goxhaj: Kemi nj kontrat q kompania n mnyr t njnashme thot nuk dua ta respektoj.Ti do t punosh pr kaq sa them un. Ktu krkohet vetm respektimi i kontrats, kontrollort nuk kan negociuar rrog kur kan hyr n pun por e ka vendosur kompania. Respektimi i kontrats sht respektimi i ligjit.

  Koha Jon

 15. #15
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Vasili bn denoncimin e fort: Rama po ndalon shqiptart q jetojn n Britani q t vijn t votojn

  Nnkryetari i Lvizjes Socialiste pr Integrim Petrit Vasili ka dal me nj denoncim t fort n adres t qeveris “Rama”, e cila sipas tij, po pengon emigrantt shqiptar q duan t vijn n Shqipri pr t ushtruar t drejtn e tyre t votimit n zgjedhjet e 25 prillit.

  “Qeveria e rilindjes po ndalon shqiptart q jetojn n Britanine e Madhe qe t vijn t votojn!!

  Shqiperia vazhdon te bllokoje ne menyre skandaloze srish fluturimet me Britanine e Madhe edhe pr dy jav te tjera.

  Arsyetimi absurd i koronavirusit ka zero vlere,sepse ndrkoh Britania e Madhe ka numrin m t ult n Europ t infektimeve dhe fataliteteve dhe numrin m t lart t vaksinimeve.

  Nderkohe qe nuk ekziston ky bllokim i fluturimeve me shtete te tjera, qe kane shifra shume me te larta te infektimit nga Coronavirusit

  Pr momentin n Britanine e Madhe fluturimet ndrkombtare jan t ndaluara me ligj, prve rasteve t emergjencave dhe PR T VOTUAR N ZGJEDHJE.

  Ndersa Qeveria Britanike i lejon shqiptart t udhtojm pr t ushtruar t drejtn kushtetuese Komiteti i Ekspertve t Edi Rams po ndalon t drejtn themelore pr t zgjedhur.

  N Britanine e Madhe ka shum votues t opozits, q po pengohen t votojn.

  Komiteti i Eksperteve te Edi Rames te heqe urgjentisht bllokimin e fluturimeve me Britanine e Madhe dhe te mos vazhdoje te behet m pjese e pisllekut politik te Edi Rames se tmerruar nga humbja”, deklaron Petrit Vasili.

  Koha Jon

 16. #16
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Arrestimet/Unioni Europian i Kontrollorve: T tmerruar nga ajo q po ndodh n Shqipri

  Unioni Europian i Kontrollorve ka reaguar pr grevn e Albcontrol n Shqipri dhe arrestimin e 3 kontrollorve. Sipas reagimit zyrtar, Unioni sht i tmerruar nga lajmet e fundit n Shqipri dhe i krkon menjher shtetit t liroj kontrollort.

  Pr Unionin Europian t Kontrollorve, punonjsit e Albcontrol po protestojn pr t drejtat e tyre n nj koh kur kompania e tyre n mnyr t njanshme i uli rrogat dhe refuzoi t’i dgjoj atyre do krkes q kishin.

  REAGIMI NGA UNIONI

  Vendosni menjher lirimin pr kolegt tan!


  Bruksel, 8 Prill 2021

  ATCEUC sht tmerruar nga lajmet e fundit nga Shqipria.

  Kontrolluesit e Trafikut Ajror t cilt vetm t enjten e kaluar u takuan me Presidentin e tyre pr t shprehur frikn dhe shqetsimet e tyre n lidhje me trajtimin e tyre n duart e pundhnsit t tyre Albcontrol jan pushuar shkurtimisht dhe pastaj u arrestuan.

  N nj vend q aspiron t bhet antar i BE sht i papranueshm q puntort thelbsor, t rndsishm pr sigurin mund t pushohen nga puna dhe prfundimisht t arrestohen thjesht pr kryerjen e detyrave t tyre n prputhje me rregulloret e BE-s ose pr transmetimin e shqetsimeve t tyre publikisht kur pundhnsi i tyre nuk pranoi t dgjonte ose angazhohej me ta, nj pundhns q n fund t fundit sht prgjegjs pr sigurin t udhtarve q udhtojn npr qiellin shqiptar.

  Albcontrol ka ulur n mnyr t njanshme pagat e punonjsve t tyre deri n70% pa u konsultuar dhe as biseduar me Sindikatat t cilat prfaqsojn t tyrepuntort.

  Albcontrol ka refuzuar do krkes nga Sindikatat pr t negociuar nj marrveshje t prgjegjshme, kolektive pr t zgjidhur kt kriz, nj pozicion i cili ka vendosi punonjsit e saj nn nj stres t jashtzakonshm shtes n mes t nj globale

  kriza.Si mundet q Shqipria ta shoh veten t denj pr nj t ardhme t ndritur t re si BE antar kur sht reagimi i tij ndaj puntorve q ndjekin t drejtat e tyre themelore pr t vepruar n nj mnyr q t kujton nj t kaluar t errt staliniste q shpresonim t ket qen varrosur, dhe arrestuar ata q i kundrshtojn ata? Kjo sht edhe m shqetsuese, kur kontrolluesit NUK veprojn politikisht por kryejn detyrat e tyre sipas rregulloreve kombtare dhe evropiane.

  Antarsimi n BE krkon q Shqipria t respektoj jo vetm Evropiane Rregulloret por edhe Konventa Evropiane pr t Drejtat e Njeriut dhe

  Shtylla Evropiane e t Drejtave Sociale, ajo duhet t lr pas t gjitha mnyrat e vjetra t kalojn dhe prqafojn plotsisht t drejtat e puntorve dhe prgjegjsit e tyre ndaj siguria e aviacionit e bashksive m t gjera evropiane (d.m.th. Kshilli i

  Europe, E.C.A.C.) n t ciln ata jan antar. ATCEUC krkon q do institucion i BE-s me marrdhniet n Shqipri t prdor ato ndikimi m i plot pr t ndihmuar Shqiprin t shoh arrestimin e qytetarve t saj q jan thjesht n prmbushjen e detyrave dhe t drejtave t tyre sipas Ligjit Kombtar dhe Evropian n vend q t hynin n nj dialog kuptimplot dhe konstruktiv me ta t shihet si nj shenj se nuk sht gati t antarsohet n Bashkimin Evropian dhe se lirimi dhe rikthimi i tyre sht nj hap themelor n rrugn drejt BE-s s plot antarsimi.

  ATCEUC ka humbur t gjitha kontaktet me kolegt tan shqiptar dhe sht thellsisht i mrzitur nga ky zhvillim dhe i shqetsuar pr mirqenien e tyre, ne krkojm q Autoritetet shqiptare lirojn menjher kolegt tan.

  Koha Jone

 17. #17
  Ushtar i larte Maska e Neteorm
  Antarsuar
  04-01-2011
  Vendndodhja
  127.0.0.1
  Mosha
  31
  Postime
  1,693
  Postimet n Bllog
  2

  Godasim n prill, efekt politik/ Prgjimet e kontrollorve. Prokuroria: Plan i organizuar.

  Prokuroria ka n dor prova t forta kundr organizatorve t grevs q paralizoi pr dy dit transportin ajror n Shqipri.

  Pavarsisht se kontrollort dhe avokati i tyre mundohen t justifikojn si nj stres kolektiv dhe jo grev, provat jan shum kokforta. Prokurort kan zbardhur bisedat n whatsapp mes nj pjese t kontrollorve t cilt q n prill t vitit 2020 po organizoheshin pr t reaguar ndaj humbjes s nj pjes t pagave t tyre.

  Por n fund t vitit 2020 dhe n javt e para t 2021 ata nisn t marrin edhe mendimin dhe miratimin e kolegve t tjer me votim. Ndrsa kishin nisur t realizonin bisedime dhe takime pr t zgjidhur krkesat e tyre, zbulohet se n datn 12 mars mes dy kontrollorve t quajtur Erjon dhe Emiljano sht zhvilluar nj bised n whatsapp n mbrmjen e 12 marsit t ktij viti n t ciln thuhet:

  Erjon: Un pr vete nuk jam m e b tani o nuk dua ti prish pun. Pr mua n fillim Prilli pas gjyqit. Trafiku (lvizja e avionve) sht shtuar dhe zgjedhjet jan afruar.

  Emiljano: Mesi i Prillit sht perfekt. Se goditja sht m e madhe politikisht. Nuk kan koh t amortizojn.

  N komunikime flitet pr dorzimin n grup t letrave t paaftsis e m pas pr takimin e do zhvillohej me Presidentin Meta. Ja far shkruajn:

  Mimi: Takimi ne presidenc sht kot. Meta si kryetar shteti do me e shfrytzuar kundr Rams.

  Erjon: Meta do ofroj mbshtetje mediatike vetm q ti japim nj kauz m shum. mund t na interesoj nqoftse na premton q po morn pushtetin t na kthejn aty ku ishim.

  Kto biseda jan zbardhur nga prokuroria n momentin q u sekuestruan telefonat. Aty jan t zbardhura komunikimet ku diskutohej dhe planifikohej se far do bnin nse ndrprisnin punn, sepse qeveria do e kishte

  Top Channel

 18. #18
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Pr: Frika nga votat e emigrantve: Qeveria Rama pezullon fluturimet n Rinas

  Pranga kontrollorve / 13 eurodeputet – KE: Qeveria shkeli ligjet europiane

  13 eurodeputet i kan dejtuar nj letr Komisionit Europian n lidhje me situatn e krijuar disa dit m par n aeroportin e Rinasit, ku u arrestuan tre kontrollor t trafikut ajror, pr shkak t grevs dhe pr rrjedhoj pezullimit t fluturimeve.

  Letra i sht drguar Komisioneres pr Transportin Adina Valean, Komisionerit pr Zgjerim Oliver Varhelyi dhe drejtorit t EASA-s, Patrick Ky.


  Sipas eurodeputetve, kontrollort ishin n t drejtn e tyre dhe se zvendsimi me kontrollor t huaj e t palicencuar ka vn n rrezik fluturimet mbi hapsirn shqiptare.

  Ata i bjn thirrje KE-s t reagoj menjher pr shtjen n fjal, si dhe t vihen n kontakt me qeverin shqiptare, q kjo e fundit t bj hapa pas dhe t futet n dialog me kontrollort.

  “Qeveria shqiptare sht prpjekur t zgjidh kt situat n kundrshtim me praktikat europiane, me drgimin e ushtris, marrjen e kontrollorve t huaj, burgosjen e disa prej kontrollorve dhe krcnimin e tyre se do t humbisnin vendin e puns”, – shkruhet ndr t tjera n letrn drguar Komisionit Europian.

  Letra e Plot:

  Ne jemi jashtzakonisht t shqetsuar pr nj situat n Shqipri q sht sjell n vmendjen ton, q prfshin arrestimin e tre kontrollorve t trafikut ajror.

  N mes t nj mosmarrveshje rreth shkurtimeve t pagave, tre kontrollor t trafikut ajror n aeroportin e Tirans jan ndaluar pasi deklaruan, s bashku me t gjith kolegt e tyre, se ishin prkohsisht t paaft. Vendimi i tyre justifikohet sipas Konvents Ndrkombtare pr Aviacionin Civil, e cila ndalon q kontrolluesit e ajrit t ushtrojn detyrn e tyre, nse jan t vetdijshm se kan probleme me gjendjen e tyre mjeksore, qoft fizike apo mendore.

  Qeveria shqiptare sht prpjekur t zgjidh kt situat n kundrshtim me praktikat europiane, me drgimin e ushtris, marrjen e kontrollorve t huaj, burgosjen e disa prej kontrollorve dhe krcnimin e tyre se do t humbisnin vendin e puns.

  Prball ksaj, kontrollort shqiptar q jan kthyer n pun e kan br kt nn nj stres t jashtzakonshm shtes, nj situat e qart n kundrshtim me rregulloret evropiane t vendosura t siguris.

  Ministria Shqiptare e Transportit ka lejuar zvendsimin e kontrolluesve t trafikut ajror t burgosur me personel t paautorizuar dhe t pakualifikuar,duke vendosur sigurin dhe stabilitetin e shrbimeve t trafikut ajror mbi Shqiprin n nj rrezik t madh, pr t mos prmendur rrjetin n trsi.

  Kjo situat sht qart n shkelje t Shtojcs 1 t Konvents s ikagos dhe Evrops mbi rregulloret e trajnimit. Trajnimi pr kontrollimin e hapsirs ajrore zakonisht zgjat nga nj deri n dy vjet. sht e konfirmuar se qeveria shqiptare ka ftuar kontrolluesit turq t vijn dhe t marrin kontrollin e hapsirs ajrore. Kjo ka nj ndikim t rndsishm n sigurin e hapsirs ajrore n Jug-Lindje, dhe pilott e linjave ajrore duhet t ken shum kujdes kur kalojn hapsirn ajrore shqiptare.

  Kjo situat krkon nj reagim t fort nga Komisioni Evropian dhe EASA. Ne i bjm thirrje Komisionit Evropian dhe EASA t vendosin procedura urgjente t siguris n mnyr q t mos ket ndrprerje t fluturimeve brenda hapsirs ajrore prreth Shqipris.

  Ne e nxisim Komisionin Evropian t vendos kontakte me autoritetet shqiptare dhe t’i ftoj ata q t kthejn pas veprimet e tyre, si dhe t prfshihen n nj dialog me puntort, pr t’u siguruar atyre nj mjedis t sigurt pune dhe nj hapsir t sigurt ajrore.

  Ne e nxisim Komisionin Evropian t kujtoj qeverin shqiptare pr detyrimet e saj si pjes e procesit t integrimit n prputhje me rregulloret e BE-s.

  Clare Daly

  Mick Wallace

  Gunnar Beck

  Luke Ming Flanagan

  Costas Mavrides

  Tatjana Zdanoka

  Ciaran Cuffe

  Dietmar Koster

  Marianne Vind

  Athanasios Konstantinoi

  Maeco Campomenosi

  Elena Kointoura

  Elena Lizzi

  MAPO

Tema t Ngjashme

 1. Rama bn publike planin pr linjn hekurudhore Tiran-Rinas-Durrs
  Nga ilia spiro n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 07-03-2021, 00:28
 2. Prgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 09-07-2015, 08:38
 3. Qeveria Rama pezullon kredit pr shtpi pr nj vit
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 11-01-2014, 09:23
 4. Qeveria amerikane pezullon avionin e ri Boeing 787
  Nga EuroStar1 n forumin Shkenca dhe jeta
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2013, 07:34
 5. Qeveria: Plan pr riatdhesimin e emigrantve
  Nga Kryeplaku n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 01-03-2006, 22:11

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •