Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet n Bllog
  3

  Basha nga Durrsi: Do t konfiskojm t gjitha pasurit e pushtetarve t korruptuar

  Bashn e presin jasht takimit qindra persona n rrug:Do t konfiskojm t gjitha pasurit e pushtetarve t korruptuar.

  Emri: -640-0-606ac4af854ad.jpg

Shikime: 43

Madhsia: 42.6 KB

  Kryedemokrati Lulzim Basha, n nj takim n qytetin e Durrsit, sht pritur nga qindra qytetar. Prpara tyre, Basha tha se kudo n Shqipri po ndihet ndryshimi.

  Ai tha se borxhi i pashlyer nga qeveria Rama do t shlyhet nga qeveria e PD pas 25 prillit dhe ka t bj me legalizimet. Basha theksoi ndr t tjera se PD do t konfiskoj t gjitha pasurit e pushtetarve t korruptuar dhe t ortakve t tyre.

  Zonja dhe zotrinj, vllezr dhe motra, t rinj dhe t reja, djem dhe vajza, banore dhe banor t Durrsit dhe Durrsit t ri, faleminderit pr mbshtetjen tuaj! Pr m shum se nj or kam bashkbiseduar me prfaqsues t komuniteteve t ndryshme t Durrsit t ri, brenda ktu, ja ku jan disa prej tyre. Dhe prej m shum se nj or bashkbisedim nuk na sht ndar brohoritja dhe entuziazmi juaj! Shprehja m e qart e padurimit t Durrsit dhe t durrsakve pr ndryshimin q po vjen m 25 prill pr Durrsin dhe mbar Shqiprin. Vllezr dhe motra, un e di se problemet e mdha q kan pllakosur n familjet tuaja, jan shumfishuar pr 8 vite, se kriza e ktyre 8 viteve sht rnduar nga trmeti dhe pandemia dhe se shteti nuk ka qen asnj dit n krahun tuaj, por gjithmon kundr jush! Se kryeministri n ikje, kurr nuk ka par mundsin pr tju ndihmuar dhe pr tu trajtuar si qytetar dinjitoz e taksapagues t ndershm t ktij vendi. Vuajtja juaj, vuajtjet tuaja, vuajtjet dhe sfidat e baballarve dhe nnave, shqetsimi pr fmijt tuaj ka qen motivimi sa her kam qen n shtpit tuaja, sa her kam biseduar me siprmarrjen dhe biznesin e vogl apo fermert e ksaj zone. M ka motivuar dhe na ka motivuar pr nj program realist, zgjidhjesh, e pr t na dhn ne qeverisjen e re q do t vij me votn e shqiptarve m 25 prill!", tha kryedemokrati.

  Njoftimi i PD

  Kryetari i Partis Demokratike, Lulzim Basha, sht takuar me prfaqsues t komuniteteve t ardhura n Durrs, ku ka dgjuar shqetsimet e tyre. N bisedn q patn me Bashn, ata ngritn shqetsime t ndryshme q kan t bjn me infrastrukturn e zonave ku banojn, pagat e msuesve dhe mungesn e personelit shndetsor n spitalin e Durrsit.

  Kemi ndjer mungesn e shtetit. Ktu sht br vetm kjo rruga n kohn e Partis Demokratike nga doktor Sali Berisha. Jan dhe disa rrugica t tjera t vogla t cilat kan qen rrug elektorale por edhe ato rrug q jan mbaruar jan pa elektrifikim, pa gjelbrim q ne njkohsisht paguajm taksn e edhe t gjelbrimit edhe t ndriimit. u shpreh nj nga qytetart.

  Jam Fatbardha Gjoka, vij nga nj qytet i vogl por me nj histori goxha t vjetr, nga Mirdita. Un me profesion jam msuese. Kam normalisht zhgnjime dhe shqetsime pa fund pr arsimin. Nj shqetsim i madh ose zhgnjim i ktyre 8 viteve sht fut msues normalisht joprofesional. Normalisht militant, t cilt e shkatrruan dhe e uan n fund arsimin. Rroga e msuesit pr 8 vite vetm pes mij lek t vjetra sht ngritur. Vetm 5 mij lek t vjetra, si ta prballoj un?! Pra kto jan shqetsime dhe n qoft se duhet t vihet dor n nj fush, normalisht sht arsimi. Pastaj dhe nj dika tjetr, nj shqetsim, sht t vihet n vend ai emri i bukur, emri i bukur msues sepse akoma i ka humbur t gjitha vlerat. tha msuesja Fatbardha Gjoka.

  Un quhem Fitim Shahini nga Dibra, me origjin. I diplomuar dhe i specializuar n Bukuresht dhe prej 16 vitesh, mjek specialist, kirurg, pran spitalit t Durrsit. Plaga m e madhe ose ndr plagt m t mdhaja t mjeksis dhe t shndetsis n t gjith Shqiprin por edhe n spitalin ton, ngelet largimi masiv i mjekve dhe personelit t mesm shndetsor nga Shqipria. Nj arsye shum e rndsishme pr mendimin tim i largimit t personelit t mesm sht vshtirsia pr t deprtuar n sistemin shndetsor. Ne e dim shum mir se far do t thot t punsohesh si infermier sot n sistem. Ajo q m shqetson mua personalisht si mjek sht mungesa e disa specialiteteve q sht neurokirurgjia, kardiokirurgjia, Kirurgjia infantile, m shpejt nuk kemi toksikologji, pra specialist t toksikologjis e tjer e tjer, ka disa mungesa e them kt sepse vet qendra kombtare e traums shpesh her me t drejt ankohet pr transportimin e shum t smurve, pr mungesn e nj neurokirurgu po themi n spitalin ton. Kshtu q n t ardhmen ndoshta mund t gjendet ndonj zgjidhje ose mund t parashikohet n program. u shpreh mjeku, Fitim Shahini.


  Dshtimi i qeveris n t gjith sektort e shtetit, Basha tha se shihet n fushatn q po bn kryeministri n ikje duke u kthyer n nj satelit i kreut t opozits. Ai u zotua se qeveria e drejtuar prej tij do zbatoj nj plan urbanistik t mirfillt n shum zona t qyteteve kryesore t Shqipris.

  Taksat jan rritur, mimet jan rritur dhe parat jan prdorur pr luks apo pr fasada. Ndaj n planin ton t zhvillimit t infrastrukturs n udhhiqemi nga dy parime e para leverdia pr qytetart, pra t parat jan rrugt e qyteteve, urbanizimi i zonave informale, ujsjellsit, kanalizimet dhe s dyti leverdia pr zhvillimin ekonomik. 8 vjet ka qeverisur, i ka pasur t gjitha pushtetet. Me far vjen para jush? Asgj! Asnj prgjigje nuk ka dhe merret gjith ditn vetm me opozitn, vetm me mua. Prandaj ia kam thn dhe ia prsris: kjo fushat do t mbahet mend si fushata ku kryeministri n ikje u kthye n satelit t kandidatit pr kryeministr. Un bj fushat ai vjen vrdall meje. Do t jet nj kazus pr tu studiuar dhe pr tu mbajtur mend, fushata e 2021, ku kryeministri n ikje, u kthye n satelit t kandidatit pr kryeministr.
  Urbanizimi sht po aq i rndsishm. Kur vjen puna tek urbanizimi, e kemi fjaln, jo thjesht pr rrug, e kemi fjaln edhe pr ujin edhe pr kanalizimet edhe pr ndriimin. Pr fat t keq, shuma e para q jan derdhur pr fasada gjat ktyre 8 viteve do t kishte dal e tepruar, pr t urbanizuar 2 her jo vetm kt zon, por t gjitha zonat e mdha informale n t gjitha qytetet kryesore t Shqipris. tha Basha.

  Ndrsa sa i prket msuesve dhe mjekve, Basha tha se dyfishimi i pagave pr msuesit dhe ndalimi i largimit t mjekve nga vendi, jan dy prioritete parsore t qeveris s ardhshme.

  Si n disa fusha t tjera, e kemi t thjesht dhe t qart tjua themi, se vet e mbani mend kur ne premtuam dyfishimin e pagave t msuesve dhe pala tjetr tha nuk bhet. Nuk bhet sepse ata nuk e kishin br, nuk bhet sepse ata nuk duan ta bjn, si kishin 8 vjet koh dhe nuk u kujtuan pr msuesit deri n janar, deri para fushate. Ndrkoh q, ne do t vazhdojm me rritjen e pagave t msuesve. Ather arritm nivelin m t lart n rajon, sot, msuesi shqiptar sht m i pa paguari n rajon. Ndaj, politika e rritjes s pagave t arsimtarve sht pjes kryesore e politiks s shpenzimeve publike t qeveris s ardhshme, Partis Demokratike

  Ndalimi i largimit t mjekve sht nj prioritet absolut. Me kto ritme nse vazhdojn ne do t kemi m pak mjek pr frym se kan vendet m t varfria t Afriks. Ndaj masa e par si e prmendt dhe ju do t jet rritja e pagave pr mjekt, pr mjekt specializant dhe pr infermiert. Kjo sht nj fatur e prballueshme dhe e llogaritur n buxhetin e ardhshm t qeveris s ardhshme pas 25 prillit. Por si e dini ju nuk jan vetm pagat q i motivojn mjekt t largohen jan dhe kushtet e puns. E kjo do t krkoj nj investim n t gjith infrastrukturn e shndetit publik por edhe nj reform q pas ktyre investimeve, kto institucione t shndetit publik n veanti spitalet t vet administrohen n mnyr q t japin mjekve mundsin e shfrytzimit t tyre individual t specializimit por edhe t krijoj nj konkurrenc t shndosh midis ktyre institucioneve. u shpreh Basha.

  Pasi mbylli takimin me prfaqsuesit e komuniteteve, Basha prshndeti qindra qytetar q ishin mbledhur pran vendit ku zhvillohej takimi.


  Zonja dhe zotrinj, vllezr dhe motra, t rinj dhe t reja, djem dhe vajza, banore dhe banor t Durrsit dhe Durrsit t ri, faleminderit pr mbshtetjen tuaj! Pr m shum se nj or kam bashkbiseduar me prfaqsues t komuniteteve t ndryshme t Durrsit t ri, brenda ktu, ja ku jan disa prej tyre. Dhe prej m shum se nj or bashkbisedim nuk na sht ndar brohoritja dhe entuziazmi juaj! Shprehja m e qart e padurimit t Du rrsit dhe t durrsakve pr ndryshimin q po vjen m 25 prill pr Durrsin dhe mbar Shqiprin.

  Vllezr dhe motra, un e di se problemet e mdha q kan pllakosur n familjet tuaja, jan shumfishuar pr 8 vite, se kriza e ktyre 8 viteve sht rnduar nga trmeti dhe pandemia dhe se shteti nuk ka qen asnj dit n krahun tuaj, por gjithmon kundr jush! Se kryeministri n ikje, kurr nuk ka par mundsin pr tju ndihmuar dhe pr tu trajtuar si qytetar dinjitoz e taksapagues t ndershm t ktij vendi. Vuajtja juaj, vuajtjet tuaja, vuajtjet dhe sfidat e baballarve dhe nnave, shqetsimi pr fmijt tuaj ka qen motivimi sa her kam qen n shtpit tuaja, sa her kam biseduar me siprmarrjen dhe biznesin e vogl apo fermert e ksaj zone. M ka motivuar dhe na ka motivuar pr nj program realist, zgjidhjesh, e pr t na dhn ne qeverisjen e re q do t vij me votn e shqiptarve m 25 prill! Nuk dua t zgjatem, sepse shndeti sht mbi t gjitha dhe dua tju krkoj t vendosim maskat dhe t mbajm distancn. Dua t ndalem n nj aspekt; prtej problemeve q kemi diskutuar me prfaqsuesit tuaj sot n takimin q sapo prmbyllm, q kan t bjn me angazhimin ton pr t prfunduar nj borxh q kemi ndaj jush, nj premtim t pa mbajtur pr 8 vite t Edi Rams, por q faji sht i joni q nuk duhet t ja kishim ln kurr atij n dor, sht prmbyllja e procesit t legalizimeve pr t gjith familjet shqiptare pa asnj prjashtim! Por edhe pr t ndrmarr nj problem q u hypur mbi kok. Ato marrveshjet e famshme, ato marrveshjet q ju bjn dhe ju detyrojn t paguani 25-28 mij e m shum lek n muaj, nj organizate q quhet OSSHE dhe n vend q tju sjell drit, ju ka sjell errsir, ju ka sjell stres, ju ka sjell depresion dhe jua zbraz xhepat pr t mbushur xhepat e Juel els dhe bands s tij q do ta shporrim m 25 prill.

  110 milion euro gjoba q Edi Rama do ti bjer n qaf buxhetit t shtetit. Nuk do t paguhet nga buxheti i shtetit por ne do ti konfiskojm t gjith pasurin e pushtetarve t korruptuar dhe t ortakve t tyre, sepse parat e taksave t shqiptarve nuk do t shkojn pr t paguar tekat e pushtetarve t korruptuar. Prkundrazi, ne do t bjm gjithka q kjo fatur q rndon mbi 335 mij familjet shqiptare, e kam fjaln pr at marrveshje. Nj fatur e padrejt, nj fatur q paguan luksin e qeveritarve dhe ato lek pastaj tua mbledhin muaj pr muaj tani e tet vite. Vijn si hajdutt pr tju bler vota. I thoni largohuni, ikni, shporruni. Dhe un ju garantoj se n sektorin energjitik, amnistia e par q do t bjm sht anulimi i ktyre marrveshjeve dhe heqja s bashku e ksaj barre t rnd ndaj ktyre 335 mij familjeve shqiptare. Zoti ju bekoft ju, Durrsin dhe Shqiprin dhe mbar shqiptarve dhe me 25 prill masivisht votn pr numrin 9 dhe Partin Demokratike. Bashk pr ndryshimin! Shqipria Fiton! tha Basha.

  Emri: -640-0-606ac4b016f8b.jpg

Shikime: 45

Madhsia: 55.7 KB

  Emri: -640-0-606ac4afe373f.jpg

Shikime: 34

Madhsia: 45.7 KB

  Gazeta Shqip

 2. #2

  Pr: Basha nga Durrsi: Do t konfiskojm t gjitha pasurit e pushtetarve t korruptuar

  Filloj dhe ky duke premtuar qe do "sekuestroj parate e mija" ! Keta nuk kane as fantazi "po me nje brim i bien"! Edhe ky si Rama qe premtonte se do fuste ne burg vetveten po premton qe do konfiskoje pasurite e veta !

  Beji premtime qe populli i ha,tip thesi mielli,vende pune ne shtet ose para ne dore per voten,se po fillove me sekuestrime pasurish dhe drejtesin, jo qe nuk te votojne por nuk duan as te degjojne dhe as te shikojne.

Tema t Ngjashme

 1. Durresi
  Nga dodoni n forumin Arkeologji/antropologji
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-06-2016, 11:44
 2. Islami i korruptuar dhe Krishterimi i korruptuar
  Nga bani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 22-04-2011, 14:09
 3. Pasurit e 140 deputetve
  Nga RaPSouL n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 12-07-2008, 17:32
 4. Tirana, si qytet i qytetareve dhe kryeqytet i pushtetareve
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2004, 04:35
 5. Implikimi i pushtetareve ne krimin e organizuar
  Nga Brari n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 12-08-2002, 04:36

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •