Dosja 500 faqe/Prokurori Ervin Karanxha godet grupin e grabitjes s pronave n Vlor, t pandehur 9 zyrtar e biznesmeni q rrmbeu kompleksin 'Ambel Beach'

Emri:  1617633089_1603710400helidongjikoka.jpg

Shikime: 488

Madhsia:  42.0 KB

Prokurori Ervin Karanxha, pas hetimeve disamujore, ka goditur nj grup q prvetsonte pronat n Dhrmi t Vlors, duke marr t pandehur 9 zyrtar t hipoteks, biznesmen dhe avokat. Sipas dosjes, t pandehur jan marr dhe krkohet dnimi i tyre nga gjykata, biznesmeni i Helidon Gjikoka, i dnuar m par dhe q akuzohet pr mashtrim me pasoja t rnda dhe falsifikime, avokati Ariton Kasaj i akuzuar gjithashtu pr mashtrim dhe falsifikime, si dhe inxhinieri Adiseldo Rrapaj, ish-drejtori i Legalizimeve Vlor Ardian Musta, punonjsja e Agjencis Shtetrore t Kadastrs Enida Bukuroshi, Jonida Hallvaxhiu gjithashtu punonjse e Kadastrs, Denis Metaj, Erdet Mandi dhe Arber Jaupaj, punonjs t Legalizimeve n Vlor, t akuzuar pr shprdorim detyre.

Grupi prej 9 personash akuzohen se kan prvetsuar prmes mashtrimit, falsifikimit dhe shprdorimit t detyrs nj siprfaqe 1430 m2, n lagjen "Perivolo" t Dhrmiut, aty ku sht ndrtuar kompleksi turistik Ambel Beach, me disa shtpi pushimi. Pasuria ishte e Ilir Koks, i cili e kishte trashguar me testament nga babai. Pasuria e Ilir Koks ka kaluar n pronsi t biznesmenit Helidon Gjikoka, i cili sht hetuar n munges, pr shkak t arratisjes s tij n Angli pas lshimit t nj urdhr pr arrestimin e tij. Hetimet ka nisur pas kallzimit nga ana e Ilir Koks dhe kan zgjatur rreth 8 muaj.

N vitin 2009, Ilir Koka, meqense ndodhej n Greqi, ka autorizuar me prokur Helidon Gjikokn, t cilin e kishte djal halle, pr t ndjekur punimet e nj kompleksi n tokn e tij, por n asnj rast nuk i ka dhn tagr pr t kaluar kompleksin n emrin e tij. Pasi kan mbarur punimet, Helidoni administronte pasurin dhe n fund t sezonit turistik i jepte Ilirit nj pjes t fitimeve. N shtator t vitit 2018, avokati Ariton Kasaj, ka firmosur n vend t Ilir Koks duket i dhn me qira kompleksin Helidon Gjikoka, pr 20 mij lek n muaj. Ilir Koka, sapo ka marr dijeni e ka rrzuar kt kontrat n gjykat.

Po n vitin 2008, Helidoni ka ndryshuar kontratn me O.SH.E.E, nga emri i Ilir n emrin e tij. N shkurt t vitit 2019, Ilir Koka ishte informuar se Helidon Gjikoka kishte legalizuar objektin dhe kishte arritur t siguronte vrtetimin hipotekor pr siprfaqe ndrtimi 479 m2, pjes e pasuris s Ilirit. Juristi, i cili sht marr me praktikn dhe ka firmosur vrtetimin hipotekor, sht Vezir Gjikokaj, i djali i kushririt t par t Helidonit. Duke par se prona e tij po i rrmbehej gradualisht, Ilir Koka ka tentuar ta zgjidh shtjen me marrveshje, pro ai sht krcnua nga Helidon Gjikoka, se nse e krkonte kt t drejt, ai do ti merrte edhe shtpin q i kishte ln babai. Dhe kshtu kishte ndodhur.

N shtator t 2019, Helidon Gjikoka kishte aplikuar te ALUIZNI pr t kaluar n pronsin e tij banesn mbi tetdhjetvjeare q i kishte ln trashgim babai, Ilirit. Nj vit m pas, n prokuroi ka shkuar nj dosje, me dokumente, ku rezultonte se Adiseldo Rrapaj n cilsin e punonjsit t Kadastrs Vlor, kishte kaluar t gjith kompleksin turistik t Ilir Koks n emr t Helidon Gjikoks. Ky i fundit, pr t kaluar kompleksin me 12 shtpi pivate n emrin e tij, ka prdorur prokurn e vitit 2009, prmes t cils Ilir Koka e autorizonte pr t kryer rrethimin dhe t ndrtimit t shtpive private t kompleksit, veprimet administrativo-ligjore pr pasjen me leje ndrtimi, si dhe t kontrollonte kryerjen e punimeve, t nnshkruante deklarata apo fatura.

N dosjen prej 500 faqesh, prokurori Ervin Karanxha ka zbrthyer veprimtarin dhe rolin e secilit t pandehur n skandalin e grabitjes s kompleksit turistik t Ilir Koks, duke e kaluar n pronsi t Helidon Gjikoks, i cili tashm rrezikon deri n 10 vite burg.

Shqiptarja