Emri:  veli.jpg

Shikime: 71

Madhsia:  34.6 KB

Shqipria e fillon me kmb t mbar n Mosk t Rusis, ku po zhvillohet kampionati europian i peshngritjes. Atletja shqiptare Evangjeli Veli sht pozicionuar e treta n stilin e shkputjes, duke marr n kt mnyr medaljen e par shqiptare n kompeticionin e ktij viti, duke shnuar edhe tre rekorde t reja kombtare.

Shtangistja kuqezi garoi n kategorin e peshave 55 kg dhe arriti t ngrej 89 kg, duke fituar medaljen e bronzit, ndrkoh q n dygarsh u rendit e pesta me 194 kilogram, si pasoj e vendit t tet n shtytje me 105 kg.

N shtytje Veli u rendit e teta me 105 kg, duke e mbyllur dygarshin n vend t pest me 194 kg gjithsej. Me rezultatet e regjistruara n Mosk, Veli shnoi edhe tre rekorde t reja kombtare.

Koha Jon